Falend personeelsbeleid Voorschoten snel bijsturen De Werkwijzer stopt per 1 april Metamorfose doet café Landzicht goed 071-144941 D66: onrust wegnemen door harde toezeggingen 7 weken voor 26,- van Nederland houdt U van dag tot dag op de hoogte. VOORSCHOTEN - Om een eind te maken aan de ergste onrust onder Voor- schotense ambtenaren, wil de D66-fractie vastleggen dat de organisatie op geen enkele manier zal worden uitgehold. Gedwongen ontslagen zijn niet nodig en vacatures kunnen zon der meer worden opge vuld, zónder ingewikkelde verschuivingen. floor Paul van der Kooij De financiële toestand van Voorschoten is er royaal ge noeg voor en D66 vindt dat wanneer na jaren reorganise ren de situatie nog niet goed is, het gemeentebestuur zich dat zelf kwalijk moet nemen: "Het mag het niet afschuiven op ambtenaren. Er is duidelijk heid nodig". De oppositiepartij zegt het stellig en wil een motie met die strekking indienen bij het behandelen van de priori teiten in het voorjaar. Aanleiding voor de stellingname is het snelle, totaal onverwachte vertrek van de Voorschotense voorlichter J.B.L. van den Berg. Hij kwam 1 oktober en heeft per 1 april eervol ontslag gevraagd én ge kregen. D66 beschouwt het als een symptoom van een falend perso neelsbeleid. Volgens de partij is er bestuurlijke onduidelijkheid, hou den wethouders zich te weinig aan werkafspraken met stafambtena ren en heerst onder gemeente-per soneel onzekerheid over de toe komst. Totem Wat de directe aanleiding voor het overhaaste vertrek van de voor lichter is, wordt door het algehele stilzwijgen niet geheel duidelijk. En in een brief aan de gemeente raad stellen B en W dat zij met de inmiddels vertrokken voorlichter hebben afgesproken geen com mentaar te geven. D66-woordvoer- der J. Aikens heeft grote moeite met die intense stilte: "De fulle-ti- me voorlichter werd als een totem binnengehaald en iedereen zei: 'Ha, eindelijk'. Nu hij weg gaat zou het ontzettend verstandig zijn om open te praten en zaken te repare ren vóórdat de volgende komt. Volgens burgemeester P. Canne- gieter, verantwoordelijk voor het voorlichtingsbeleid, ligt dat er maar aan. Als de breuk door zake lijke verschillen wordt veroor zaakt, zou je daar mededelingen over kunnen doen. Als het om per soonlijke aspecten gaat niet. Voor zover de burgemeester dat kan be oordelen, waren er geen onoverko melijke verschillen van inzicht: 'De voorlichtingsnota is drie maal in het college ter sprake geweest, de laatste keer - op 1 maart - in aanwe zigheid van de voorlichter. In goed gemeenschappelijk overleg is be sloten tot aanpassing op een aantal punten, waarna de nota richting al gemene zaken zou kunnen'. Tot die laatste aanpassingen is het nooit gekomen en de burge meester heeft daar geen verklaring voor. "Ik kan niet in het hart van Van den Berg kijken", zegt hij. Maar ook verklaart hij dat "velen blij zijn met 80 procent, sommigen wellicht ook niet". Vervelend blijft het: "We waren net toe aan conclu sies en nu ligt de zaak weer plat. Gezien de persoonlijke inbreng van de voorlichter, een functiona ris die tussen ons en de bevolking in staat, vinden we dat we de nota van Van den Berg niet kunnen aan houden". Vogelvrij Aikens deelt de teleurstelling en denkt dat het zover hèeft kunnen komen doordat de voorlichter niet die vrijheid en dat vertrouwen kreeg, waar hij recht op heeft. Bo vendien werd zijn visie werd dui delijk niet gedeeld door het colle ge, aldus de oppositie-leider. Maar er is meer. "Door het ontbreken van werkafspraken tussen wethou ders en de ambtelijke staf is het personeel vogelvrij", stelt de politi cus. "Ambtenaren kunnen midden onder hun werk worden opgebeld, zo van: 'Kom eens langs, leg eens uit'. Vroeger was dat goed gestruc tureerd. Nu zie ik, wanneer ik op het gemeentehuis kom, de wethou ders Van Dalen en Visser ambtena ren van hun werk houden. Wethou der Marselis (die flink wat neven functies heeft -red.) lijkt zich nog het best aan de afspraken te hou den". Ambtenaren die het laatst bin nenkomen. merken dat het sterkst en de voorlichter werd "in iedere beweging gecontroleerd en vastge zet. Dat zag je ook bij Wapenfeiten, de voorlichtingsrubriek. Daar is een soort censuur op". Aikens vindt dat verwerpelijk: "Bestuur ders moeten zich met grote lijnen bezighouden, niet met iedere kom ma". "De wethouders letten echt op alles. Ik heb de indruk dat 'Leiderdorp liet het afweten' neelskosten - de grootste kosten post - ongemoeid zullen laten. Ai kens voelt de onrust tijdens kijkjes in het gemeentehuis en hoorde meermalen dat ambtenaren "rede lijk gek werden van de situatie". Óók beleidsbepaldende ambtena ren verlieten daardoor "vol onvre de" het korps. Overmaat Volgens de burgemeester geven de cijfers een ander beeld: "Het verloop onder de ambtenaren is uitzonderlijk laag, zeker in de Randstand waar ambtenaren wat vaker een overstap maken". De suggestie om vast te leggen dat de organisatie op geen enkele wijze wordt uitgehold, vindt de burge meester niet zo geslaagd. "Zolang er méér gekwalificeerde wensen zijn, moeten we daar ruimte maken waar dat kan". En zolang er wat overmaat in het apparaat zit, kan dat bij het apparaat. Gedwongen ontslagen hoopt hij te kunnen ver mijden, maar een verschuiving gaat de eerste burger uit de weg: "We moeten woekeren met men sen en hun mogelijkheden". De functioneringsgesprekken kunnen daarbij helpen. Ze leren hoe de werknemers in de organisa tie staan en hoe zij voldoen. Het maakt het mogelijk "mensen indi vidueel te volgen in hun carrière en optimaal gebruik te maken van hun mogelijkheden". Onrust zou dit alles niet geven, daar is het over leg met de werknemers ook te goed Dat zijn college zwalkt, zal Cannegieter niet beweren. Wel geeft hij toe dat een democratisch orgaan als een gemeente minder strak wordt bestuurd dan een be drijf als Philips. Het heeft zo zijn charmes, vindt de burgemeester. En wanneer mensen willen klagen, moeten ze niet alleen bij B en W zijn. Vooral raadsleden lijken veel eisend. D66-raadslid J. Aikens voor het Voorschotense gemeentehuis: "Wanneer de situatie najaren reorganiseren nog niet goed is, moet het gemeentebestuur zich dat zelf kwalijk nemen. Het mag het niet afschuiven op ambtenaren". (foto Holvast» LEIDERDORP - De Leiderdorpse Stichting de Werkwijzer stopt per 1 april haar activiteiten en wijt dit to taal aan de gemeente. De gemeente gaf te weinig subsidie en was wei nig behulpzaam bij het aanvragen van provinciale en landelijke sub sidies, zo stelt de stichting in een persbericht. Welzijnswethouder mevrouw C. Huigen ziet dat anders. Volgens haar kenden veel activiteiten van de stichting een slechte bezetting en vroeg de gemeente zich steeds sterker af of De Werkwijzer nog be staansrecht heeft. Enkele maanden geleden hakte ze definitief de knoop door en werd besloten dat de vrijwilligersmap bij de sociale dienst komt te liggen, scholing via het arbeidsbureau moet lopen en Vrijbaan-activiteiten via het ge meentehuis. Ontmoeten kunnen mensen in het sociaal-cultureel centrum en verder is er de moge lijkheid via basiseducatie scholing te verbeteren. De Werkwijzer begon in 1983. op initiatief van een plaatselijke werk groep, voor mensen zonder baan. In een gebouwtje aan het Kwik staartplein kwamen regelmatig 70 tot 80 mensen over de vloer en ont stond het idee iets voor startende ondernemers te doen. Vandaar ook de verhuizing naar de ruime Marij- keschool aan de Bernhardstraat. Verwarming De stichting was tevreden over grootte en ligging van het pand en bleek bereid accommodatie aan bedrijfjes af te staan. Groot was dan ook de verbazing toen de ge meente in 1987 geen subsidie gaf voor noodzakelijke dakreparaties en liet weten dat De Werkwijzer zelf geld moest verdienen door alle ruimten te verhuren aan startende ondernemers. De wethouder heeft een afwij kende versie. Volgens haar was van begin af aan duidelijk dat de starters voor inkomsten moesten zorgen. Het resultaat was hetzelf de: starters lieten het afweten en inkomsten van de stichting waren te klein. De Werkwijzer kon niet meer doen dan het spreekuur voor socialie contacten en het maande lijks spreekuur voor startende on dernemers. De stichting wilde meer, maar kreeg "weinig medewerking van de gemeente" bij het op poten zet ten van de cursussen solliciteren, computerkennismaking, talen, eenvoudige administratie, teke nen, tekstverwerking, typen en EHBO. Voor deze cursussen zijn subsidiemogelijkheden, maar Lei derdorp stuurde de subsidieaan vragen niet of veel te laat door, al dus De Werkwijzer. Het plan om met het RIO een cursus voor haan lozen op te zetten, strandde op geld- en ruimtegebrek. Van 1 januari tot 1 maart moest De Werkwijzer van de Bernhard straat naar het gebouw van de Stichting Basiseducatie "omdat de gemeente weigerde een paar hon derd gulden uit te geven voor de kapotte verwarming. Wel werd voor enkele duizenden guldens in hetzelfde gebouw een voorziening getroffen voor een door de ge meente ingekwartierde medehuur der". Kort voor 1 maart bleek de ge meente, anders dan beloofd, niet bereid naar een nieuwe accommo datie te zoeken. Toen had de stich ting dus ook geen huisvesting meer en besloot ze er een punt ach ter te zetten op de dag dat anderen grappen uithalen. Krakers uit Voorschotens pand gejaagd VOORSCHOTEN - Een onbekend gebleven groepje van vijf mannen heeft gisterochtend in alle vroegte met stpkken hout alle ruiten inge slagen en gegooid van het Voor schotense pand Beethovenlaan 100, achter het landhuis Berbice. Het pand was sinds donderdag ge kraakt door zes krakers. Bij de schermutselingen op de vroege zondagochtend zijn geen gewon den gevallen. De politie slaakt een zucht van verlichting "want er sliep een kind van twee jaar en als je dubbel glas inslaat, vliegen de splinters in het rond". Wat het gezelschap precies voor had met zijn actie is onbekend. De krakers hebben inmiddels "uit ei gener beweging", aldus de politie, het pand verlaten. "Het is er nu een wat tochtige boel, vandaar". De politie was sinds donderdag aan het uitzoeken in hoeverre de krakers onrechtmatig hadden ge handeld. Alle politione le aandacht is nu gericht op het groepje van vijf. OEGSTGEEST - Een met een schroevedraaier uitgeruste inbre ker heeft dit weekeinde in Oegst- geest tot drie keer toe geprobeerd zijn slag te slaan maar het is hem niet één keer gelukt. Op zaterdagochtend bleek de achterdeur van een kapperszaak aan de De Kempenaerstraat te zijn opengebroken. In de nacht van vrijdag op zater dag zijn er ook twee pogingen tot inbraak gedaan in twee huizen aan de Regentesselaan. In beide geval len is geprobeerd de achterdeur met een schroevedraaier open te breken. hoe vutteriger ze worden, hoe meer ze de neiging hebben overal op te zitten. Ook op terreinen waar ze ei genlijk vanaf moeten blijven". Dat de vorige voorlichter, me vrouw M. de Keuning, daar nooit een aanleiding tot vertrek in heeft gezien, verklaart Aikens als volgt. Een. Ze werkte thuis en werd dus niet constant op de vingers geke ken. Twee. Ze was niet in vaste dienst. De laatste voorlichter was de hele dag op het gemeentehuis present en zou zich vanuit zijn po sitie extra ergeren aan het wethou- deren. De burgemeester heeft tegenge stelde ervaringen. Hij gelooft dat het juist gunstig werkt dat wethou ders wat vaker binnenwippen. "Zo heb je meer contact, houd je beter voeling", stelt hij.. "We komen daarmee ook tegemoet aan de wens bij ambtenaren. Zij vonden het, toen wethouders nog hele da gen werkten, lastig werken". Dat er echt ambtenaren van hun werk worden gehouden, kan hij zich niet voorstellen. Wethouders hebben hun tijd zelf veel te hard nodig en klachten heeft hij er niet over ge had. Zwalken Aikens wel en volgens hem wordt de situatie nog zorgelijker door het ontbreken van bestuurlij ke onduidelijkheden en personele onzekerheden: "Doordat B en W zo zwalken, moeten ambtenaren din gen doen die zinloos of niet nuttig zijn. Later worden ze daar vervol gens op aangesproken door burge meester en wethouders. Goed voorbeeld is het gedoe rond de huisvesting van buurthuis Bosch- geest/Bloemenwijk. De gemeente raad had hier een duidelijke uit spraak over gedaan, ambtenaren schreven verschillende rapporten en opeens kwamen B en W met een oude bollenschuur op de prop pen". De personele onzekerheden zijn niet minder knellend. "Al twaalf jaar wordt er gesleuteld aan de ambtelijke organisatie", haalt de politicus aan. "Eerst werden de vier afdelingen geschapen, daarna werden landelijke normen op Voorschoten toegepast, kwam er een ODRP-onderzoek dat onzeker heid en frustratie veroorzaakte en besloot de gemeente driejaar gele den vijf ton te bezuinigen op perso neel". Het half miljoen is inmiddels ge haald, maar de gemeente zet de be zuinigingen door en is bezig met functioneringsgesprekken, consta teert Aikens. Bovendien nemen politici maar al te regelmatig het woord bezuinigen in de mond, zón der duidelijk te stellen dat ze perso ZOETERWOUDE - De verwach ting van Willy Atsma en Cees Loos dat het alleen de eerste maand storm zou lopen op hun café Landzicht, is niet bewaar heid. Gisteren was het precies een jaar geleden dat de twee het gerestaureerde café heropenden. De rock 'n roll-cursus sloeg aan, net als de dartclub die zij hebben opgericht. De ter ziele gegane biljartclub werd nieu^w leven ingeblazen door de gasten zelf en de klaverjascompetitie zorgde voor een apart sfeertje. Veel publiek lokten ook het reuzesjoelbakken en het stok- kenvangspel. Trok het café de laatste jaren alleen wat oudere bezoekers, nu komen er mensen vanaf 20 jaar. Die komen op de wekelijkse mu ziekavonden af en op het maan delijkse optreden van een grote band. In 1986 nog waren Atsma en Loos op zoek naar ander werk. De een werkte voor een uitzend bureau, de ander was in dienst bij een bouwbedrijf. Toen ze hoorden dat de toenmalige eige naar van Landzicht zijn bedrijf wilde verkopen, hapten zij vlot toe. Ze vonden het jammer dat het café sterk verkommerde en dat er met de ruimte zo weinig werd gedaan. Per slot van rekening ligt het gebouw gunstig, in het hart van het dorp en toch ook weer vrij. De voorganger had meer interes se voor zijn cateringbedrijf dan voor het café. Met de hulp van 50 vrijwilli gers werd het interieur in twaalf dagen volledig vernieuwd. Ats- even bij te praten aan bar of stamtafel. Er zijn zelfs jongelui die 's middags in een rustig hoek je gezamenlijk met hun huis werk bezig zijn. Landzicht is een café met een restaurant. Willy vindt de functie van gezellig dorpscafé echter het belangrijkst. Toch hoopt zij in de toekomst in de middaguren meer lunches te kunnen serve ren dan nu het geval is. Ontevre den over het aantal gasten van bedrijven in en om Zoeterwoude dat dit jaar in het café de lunch gebruikte, is ze echter niet. Ze meent dat het jeugdige en thousiasme en het harde werken van Cees en haarzelf goed aan slaat bij de bezoekers. Het duo hoopt op de ingeslagen weg voort te gaan. Het nieuwe terras, dat gisteren feestelijk werd geopend, kan bij dragen tot een verdere uitbouw. Het ligt zeer beschut zodat er bij zonnig weer tot 's middags drie uur de koffie of de lunch kan worden genuttigd. Bovendien is het trieste aanzicht vanaf de Dr. Kortmannstraat nu heel wat vriendelijker geworden. De twee hopen op het terras activiteiten te organiseren die bij veel men sen aanslaan. Als voorbeeld geldt het optreden van een band tijdens de Zoeterwoudse wieler ronde. Zoiets kan de sfeer van zo'n dag alleen maar ten goede komen. Dat veel gasten meeleven met het wel en wee van het café wordt duidelijk als ze uit volle borst het lied van Landzicht meezingen, dat speciaal voor de ze dag (gisteren) werd geschre ven. Cees Loos en Willy Atsma van Café Landzicht in Zoeterwoude. De twee willen met Laiidzicht een huiska merfunctie vervullen. (foto Henk Bouwman) ma en Loos begonnen, hoewel zonder veel horeca-ervaring, en thousiast. Zij had enkele avon den geholpen in de bar en hij had drie weken in de keuken van het bedrijf gewerkt. Huiskamerfunctie De beide jeugdige eigenaren doen er alles aan om een goede sfeer te handhaven omdat ze het café een huiskamerfunctie wil len geven. De mensen zijn er niet alleen om een biertje te drinken maar ook om contacten te leggen en te onderhouden. Na hun werk komen er dagelijks klanten om onder het genot van een drankje De krant voor uw eigen stuk Neem nu een proefabonnement:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9