'Laat merken dat we ongerust zijn' Politie heeft veel moeite met aantrekken van vrijwilligers DE TIJDIkpSÊkövër VAN TOEN MMS "We willen het korps reservepolitie binnen (foto Wim Dijkman» Nauwelijks reacties op advertenties in Haarlemmermeer HAARLEMMERMEER - De gemeentepolitie van Haarlem mermeer heeft grote proble men bij het vinden van vrijwil ligers voor de reservepolitie. De zoektocht heeft tot nog toe weinig succes opgeleverd, op advertenties in de diverse nieuws en huis-aan-huisbladen in de poldergemeente wordt lauw gereageerd. Ook de infor matiebijeenkomsten die de po litie organiseerde in Badhoeve dorp, Zwanenburg en Nieuw- Vennep werden op z'n zachtst gezegd matig bezocht. Welge teld vijftien belangstellenden kwamen een kijkje nemen op die bijeenkomsten. door Kees van Kuilenburg Reservisten zijn politiemensen die op vrijwillige basis eenvoudig poli tiewerk doen. Ze volgen een gede gen tweejaarlijkse avondopleiding en zijn daarna wekelijks een avond in de week onder begeleiding van beroepsmensen in touw om het po litiewerk in de praktijk onder de knie te krijgen. "Kortom, het zijn politiemensen die prima geschoold zijn en niet van de 'normale' poli tieman of -vrouw te zijn onder scheiden. Alleen ze krijgen geen geld voor hun werkzaamheden en doen ze geen 'echt' politiewerk. Dat staat ze alleen te wachten in ge val van oorlog, bij rampen of in an dere omstandigheden, waarvan we allemaal hopen dat die zich nooit zullen voordoen", zegt adjudant W. Dijkstra van de Haarlemmermeer- se gemeentepolitie. Dijkstra is sinds vier jaar belast met de bege leiding en coördinatie van de re servepolitie. De sterkte van het reservepolitie- korps van de poldergemeente is in betrekkelijk korte tijd van ruim 20 leden teruggelopen naar 10. "Door allerlei oorzaken zijn er reservisten verdwenen. Mensen die bijvoor beeld een andere baan kregen of uit de gemeente vertrokken. Dat gebeurt uiteraard wel vaker, maar de laatste tijd verdwenen er in kor te tijd veel mensen tegelijk", zo schetst Dijkstra de oorzaak van de terugloop van 'zijn' korps. Schiphol Volgens Dijkstra is die terugloop een vervelende zaak. "In onze ge meente is de luchthaven Schiphol gevestigd. Het is niet te hopen, maar er zou bijvoorbeeld een vlieg tuig kunnen neerstoren. Dan moet je een beroep kunnen doen op de reservepolitie. Nu de groep bij ons is teruggelopen tot zo'n klein ploegje komt het politiewerk in ge vaar als er eens iets ergs gebeurt. We kunnen bij een ramp weliswaar terugvallen op assistentie van korpsen uit de buurgemeenten, maar 40 jaar geleden is de reserve politie nu juist opgericht om dat zo veel mogelijk te voorkomen. Van daar dat het zo belangrijk is dat zich nog een aantal mensen meldt, zodat we het korps reservepolitie binnen twee jaar weer op volle sterkte hebben". De vrijwilligers die door de eer ste selectie komen krijgen een avondopleiding van twee jaar op de politieschool in Haarlem. Die opleiding wordt na twee jaar afge rond met een examen. Volgens Dijkstra is de opleiding 'pittig'. "De cursisten leren bijvoorbeeld hoe zij in bepaalde omstandighe den te werk moeten gaan, ze moe ten zich wetskennis eigen maken en krijgen uiteraard les met vuur wapens. Het is kortom een oplei ding die je er niet zo maar even tus sendoor doet. Daar verkijken som mige kandidaten zich nog wel eens op", is mijn ervaring. De negentiende eeuw wordt vaak aangeduid als een eeuw van •achteruitgang, van verval, van decadentie en wat we nog meer aan negatieve benamingen kun nen bedenken. Wat de Leidse monumenten betreft was die eeuw evenmin gunstig. Veel ging teloor onder de slopershamer. Zo werden de vestwallen gesloopt, de Sint Jorisdoelen afgebroken en verdwenen de Vrouwekerk en de Lange Houten Brug uit het stadsbeeld. Tevens werden grachten gedempt en legden uit eindelijk zes van de acht stads poorten het loodje. Toch kwam veel nieuws tot stand op het gebied van stede- bouw en stadsontwikkeling. Dat was grotendeels het werk van Salomon van der Paauw, die in 1816 tot tweede stadsarchitect van Leiden werd benoemd. Salomon van der Paauw werd op 10 juni 1794 in Haarlem geboren als zoon van Gerrit van der Paauw en Hildegonde Klaar- hout. Na zijn examen in de meet- en landkunde werd hij bij het Hof van Justitie te 's-Gravenha- ge beèdigd als landmeter en in 1811 benoemd als onbezoldigd surnumerair bij Waterstaat, in die tijd nog Ponts et Chaussées genoemd. Hij klom op tot onder opziener en opziener 3de klasse, waarvoor hij in 1813 een salaris van 1000 francs ontving. In 1813 kwam hij in dienst bij het eerste jagercorps een ere- en lijf wacht van koning Willem I dat in februari 1814 werd ontbonden. In maart 1815 werd hij voorlopig opziener 2de klasse (met een sa laris van 571 gulden en 9 stui vers) in Gouda, maar al spoedig overgeplaatst naar Gorinchem, ter vervanging van de ingenieur die belast was met de bouw van sluizen en dijken. De definitieve aanstelling volgde in 1816. Niet voor lang, want in augustus 1816 vertrok hij naar Leiden, waar hij aangesteld werd als stadsarchitect op een jaarsa laris van 1.500. Daarbij kwam nog de functie van rooimeester (voor 200 per jaar) en in 1825 die van directeur der brandblussing, 'een onbezoldigde, maar ver- eerende betrekking'. Als hulp kreeg hij drie opzieners voor het dagelijks nagaan der Als de leerling met goed gevolg examen doet, wordt hij of zij geïn stalleerd als onbezoldigd ambte naar met dezelfde bevoegdheden als zijn of haar beroepscollega. "Die bevoegdheden mogen ze ech ter alleen uitoefenen tijdens oefe ningen. Bijvoorbeeld als ze onder begeleiding van een beroepscolle ga worden ingezet op de wekelijk se koopavond, de luilaknacht, de viering van oud en nieuw en bij de diverse kermissen. Dat zijn bij uit stek gelegenheden waarbij de re servepolitie in actie kan komen", aldus Dijkstra. werkzaamheden aan het metsel en straatmakerswerk, werk zaamheden op de Stadswerf en in de magazijnen en de plantsoe nendienst, de buitenwegen, de trekvaarten en trekpaden. Het tijdperk van Van der Paauw in Leiden kenmerkt zich groten deels door vernieuwingen, al kwam ook afbraak nog veelvul dig voor. Maar voor nieuwbouw moet nu eenmaal plaats gemaakt worden! Geheelonthouder? Belangrijke bouwwerken van zijn hand of onder zijn leiding tot stand gekomen zijn de overdekte Koornbrug (1825), de Doelenka zerne (1840). de zwemschool in de Herensingel (1844), een ar menschool op de fundamenten van de in 1820 afgebroken Vrou wekerk (1846), een rij- en jaag- weg van het einde van de Zijldijk naar de drooggelegde Haarlem mermeer (1853-54), de demping van de Maredorpse Achtergracht (v.d. Werfstraat) en Volmolen gracht (1861) en de scholen aan de Aalmarkt, Pieterskerkgracht, Oude Vest en Breestraat. Vele nieuwe bruggen kwamen tot stand en vele instellingen wer den door hem verbouwd of aan gepast. Zo werden in 1826 de grote zaal en een aantal andere vertrekken van het Sint Catharinagasthuis verbouwd tot Stads(gehoor)zaal, waarbij de voormalige Gehoor zaal in de Lokhorststraat afge staan werd aan MSG. In datzelfde jaar kreeg hij ook de zorg voor de stadsverlichting, een taak die voorheen opgedra gen was aan een bijzondere com missie 'welke zich schromelijk a&ri den sterken drank overgaf, zoodat de verligting dikwijls ge heel in de war was'. Of Salomon van der Paauw geheelonthouder was en daarom deze taak toebe deeld kreeg weten we niet, wel is bekend dat hij zich uitgebreid bezig heeft gehouden met de wa- Bij de brief is een verklaring ge voegd. waarin de Alphense bevol king haar ongerustheid uitspreekt over de vuilstort-affaire. Zij kun nen die ondertekenen en bij het be wonerscomité (in oprichting) of rechtstreeks bij de gemeente inle veren. "We hebben er al een flink aantal binnen", aldus initiatiefne mer J. du Chatinier. "We zijn op z'n zachtst gezegd verontrust, maar voelen ons ook door de gemeente belazerd", ver klaart de Helmhofbewoner de ac tie. "Een aantal jaren geleden heb ben we ook bijeenkomsten gehad met de buurt en de gemeente. Dat was in '82 en '83. toen werd gedis cussieerd over het openhouden of sluiten van de vuilstortplaats. De gemeente heeft ons toen dingen verteld die ter geruststelling dien den, onder meer ook dat er een goe de controle was. Uit dé publicaties van de afgelopen weken is wel dui delijk geworden dat van dat laatste niet zoveel is terechtgekomen. Dan ben je toch belazerd?" De bewoners willen dat namens hen een deskundige van een onaf hankelijke instantie inzicht krijgt in de onderzoeksresultaten van de afgelopen week. "Uit het verleden blijkt wel dat we niet alleen mogen vertrouwen op de mededelingen van de gemeente", zo trekt Du Cha tinier de geloofwaardigheid van de gemeente in twijfel. "Desnoods moeten we op kosten van de ge meente zelf een tegen-onderzoek laten uitvoeren". In hun brief stellen de bewoners dat het gif koste wat kost moet wor den verwijderd. "Het is absoluut noodzakelijk dat alles wordt ge daan om de gevolgen van de ver vuiling tot een minimum te beper ken en de aanwezige ongewenste vervuiling te verwijderen", schrij ven zij. De bewoners stellen de ge- terverversing van Leiden. Deze studie resulteerde in een ma nuscript. getiteld 'Verhaal van de middelen tot verversching van het water in de grachten der stad Leyden', dat in 1828 bij L. Her- dingh en Zoon ter Stadsdrukke rij werd gedrukt. Met belangstel ling schijnt men kennis geno men te hebben van zijn plannen, die in 1859-61 wederom aan de orde waren. Zijn naderend aftre den (in 1862) zal wel de reden ge weest zijn op deze plannen niet verder in te gaan. Pensioen Van der Paauw was een zeer veelzijdig man. Naast belangstel ling voor zijn eigenlijke werk, zoals bruggen, waterwegen en gebouwen getuige publikaties betreffende de droogmaking van de Haarlemmermeer en de hoog testand van Rijnlands boezem wateren heeft hij zich ook be zig gehouden met de plaatselijke geschiedenis. Burgemeester en wethouders kochten in 1869 alle manuscripten en voorwerpen die betrekking hadden op de stad Leiden en die door Van der Paauw samengesteld en verza meld werden. Dit alles kwam voor 1000 in gemeentebezit en wordt nog steeds in het Gemeen te-archief bewaard. Een van de pronkstukken is de door hem samengestelde en later bijgewerkte Catalogus van Oud heden en Bijzonderheden betref fende het beleg en ontzét der stad Leyden in het jaar 1574welke bij gelegenheid der viering van het vijfde halve eeuwfeest op het Raadhuis zijn tentoongesteld ge weest (1824). Salomon van der Paauw heeft nauwkeurig alle penningen, portretten, rariteiten en oudheden nagetekend en bij de tekst geplakt, zodat we ruim anderhalve eeuw later een goed beeld hebben van wat onze voor ouders voor die herdenkingsten toonstelling bijeen hadden ge bracht. In 1862 verzocht Van der Paauw, bijna 70 jaar oud, om eervol ont slag als gemeente-architect, rooi meester en directeur der brand blussing onder toekenning van een pensioen. Een raadslid vroeg zich af: 'Waar moet het heen, als GROOT BOUWMEESTER IN TUD VAN DECADENTIE EN VERVAL Oproep comité woonwijk bij Zegersloot ALPHEN AAN DEN RIJN - Een aantal bewoners van de woonwijk die het dichtst aan het recreatiegebied Zegersloot grenst, heeft daar huis-aan-huis een oproep gedaan om te genover het gemeentebestuur de ongerustheid te uiten over de vermeende gifdumping op de voormalige vuilstortplaats. Het afgelopen weekeinde zijn enkele honderden brieven bij de bewoners in de Veldbloemwijk bezorgd, waarin zij worden opgeroepen woensdag mas saal naar de informatie-avond te komen. meente verder aansprakelijk voor de directe en indirecte schade aan gezondheid en goederen die het ge volg is van de vervuiling. "Laat de mensen de informatie avond niet via de radio of tv vol gen", roept Du Chatinier op. "We moeten in Nabij zelf aanwezig zijn. om de gemeente duidelijk te ma ken hoe we over de zaak denken. Want de gemeente probeert alleen SP De informatie- eahulpdienst van de Socialistiese Partij heeft een ei gen actiecomité opgericht. Tele foontjes van verontruste mensen en verschillende verklaringen, van onder anderen oud-chauffeurs, ge ven daartoe volgens de SP vol doende aanleiding. Raadslid G. Harmes ondersteunt de bedoelin gen van het bewonerscomité en toont de bereidheid met hen samen te werken. In reactie op de vraag of de bewoners zelf het initiatief voor hun actie hebben genomen of dat daar een politieke groepering ach ter zit, reageert Du Chatinier met 'nee, alsjeblieft niet'. In de beantwoording van de vra gen die SP'er Harmes over de gifaf faire Zegersloot aan het gemeente bestuur heeft gesteld, gaat het col lege van burgemeester en wethou ders niet in op de constatering dat burgemeester M. Paats in het verle den een dubieuze rol heeft ge speeld in bepaalde ontwikkelingen rond de vuilstort. Met name doelde de SP op de aankoop van de kwe kerij van de familie Markwat. De gemeente zou hebben vermoed dat de grond aldaar verontreinigd was en de kwekerij hebben gekocht om van onderzoeks- en schoonmaak kosten af te komen. In een aparte notitie die het afge lopen weekeinde is vrijgegeven, komt de gemeente terug op de af faire rond de familie Markwat. Die heeft in het verleden schadeclaims bij de gemeente ingediend, omdat haar produkten zouden zijn aange tast door bodemverontreiniging. Aan de hand van dossiers spreekt de gemeente tegen dat de aankoop van de kwekerij in relatie zou staan tot de verontreiniging van de bo- Schadeclaims containerbedrijf ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense containervervoerder J. Vos stuurt deze week schadeclaims naar de media, die zijn naam in verband hebben gebracht met de gifdumpingen op de voormalige vuilstortplaats onder het huidige recreatiegebied Zegersloot. Zijn advocaat zoekt uit wie de naam van het bedrijf de afgelopen week in diskrediet hebben ge bracht. Over de hoogte van de claims doet Vos geen mededelingen. "Dat zien,degenen wel die een brief thuis krijgen". "Zolang de vuilstortplaats er is geweest, heb ik daar materiaal gestort. Maar dat was allemaal veilig spul. Zou ik gif hebben gedumpt, dan mag iedereen mijn naam noemen. Maar als ik iets niet heb gedaan, wil ik ook niet hebben dat mijn naam wordt genoemd", aldus Vos, die enkele maan den geleden in opspraak raakte omdat hij op zijn eigen bedrijfsterrein langs de Steekterweg vervuilde grond heeft gebruikt voor ophoging er van. Op last van de gemeente moet die worden verwijderd. Het Leidsch Dagblad schreef in 1862 over Salomon van der Paauw: 'Hoe verschillend ook het oordeel zij over wat hij deed en niet deed, wat hij wil de en niet wilde, ieder die hem kentweet dat hij een onvermoeid, uiterst werkzaam man was'. (foto collectie gemeentearchief Leiden) wij op den duur de ambtenaren moeten pensioneeren? Daar komt geen eind aan, in strijd met de belangen der gemeente en dén stand der kas, vooral als die pensioenen zoo hoog wmxlen op gevoerd'. Toch werdmet 17 stemmen voor en 1 tegen beslo ten Van der Paauw een pensioen van 1470 te verlenen. Op 31 december 1862 trad hij af. Als blijk van erkentelijkheid voor zijn aan de gemeente bewe- zèn diensten schonken burge meester en wethouders hem een sierlijke voltaire' en de vereni ging Bouwkunst en Vriendschap bood hem als bewijs van waarde ring twee kristallen wijnkaraffen Het Leidsch Dagblad schreef bij Daders inbraak snel opgepakt ALPHEN AAN DEN RIJN - Een inbraak in de Oranjeschool aan de Torenstraat in Alphen is nog voordat er melding van was gemaakt door de politie opge lost. Zondagmorgen in alle vroegte signaleerden agenten in de Kraaienhorst een auto met drie voor de politie beken de jongelui. Twee, 17 en 19 jaar, konden worden aangehouden. Zij bleken in het bezit van twee vuilniszakken met apparatuur: een videorecorder, speakers, een versterker en kabels. Het spul bleek eerder in de nacht uit de Oranjeschool gestolen. Tevens had een van de daders een calculator, een bank- en een giropasje plus drie betaalkaar ten op zak die op naam stonden van de school en van de direc teur van de school. De twee jon gens hebben de inbraak be kend en zijn in verzekerde be waring gesteld, in elk geval tot dat de politie ook de derde da der heeft opgepakt. Voor elfde keer dronken in auto ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft zater dagnacht twee mannen aange houden die onder invloed hun auto bestuurden. Van één van hen, een 32-jarige Woerdenaar, is het rijbewijs ingevorderd. Hij was voor hetzelfde delict al tienmaal eerder geverbaliseerd. In^de omgeving van het winkel centrum Herenhof vestigde hij door afwijkend rijgedrag de aandacht van de politie op zich. Over verdere vervolging volgt overleg met de officier van jus titie. In het tweede geval betrof het een 32-jarige Boskoper, die op weg naar huis diverse ver keersovertredingen pleegde. Hij werd na het nemen van een bloedproef huiswaarts ge stuurd. Jongen ontmaskerd ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 15-jarige Alphense jongen is door de politie ontmaskerd als de persoon die de afgelopen tijd in de wijk Ridderveld gere geld mensen aan het schrikken bracht. Hij deed dat door met een masker voor zijn gezicht op ruiten te tikken. zijn aftreden: Heden houdt de heer Salomon van der Paauw op als gemeente-architect werk zaam te zijn. Ruim 46 jaren nam hij die betrekking met eerlijk heid, trouw en ijver waar en mogt hij alzoö billijk aanspraak maken op een eervol ontslag en erkenning van zijne veelvuldige diensten. Hoe verschillend ook het oordeel zij over wat hij deed en niet deed, wat hij wilde en niet wilde, ieder die hem kent, weet dat hij een onvermoeid, uiterst werkzaam man was'. Werkzaam bleef hij, want op zijn lauweren rusten kon hij niet. Nu werd het echter de historie die hem in de ban hield. In zijn woonhuis aan de Oude Singel bij de Mare ontstond zijn 'Geschie denis der Stad Leyden' (hand schrift in 4 delen). Het voorwoord werd geschreven na de voltooiing van het derde deel, dat tot 1648 loopt. Het vier de deel telt slechts 157 bladzij den, waarbij de autéur niet ver der dan 1675 is gekomen. In zijn voorwoord schrijft hij: Of aan deze geschiedenis een publie ke uitgave zal-ten deel vallen, is niet alleen zeer te betwijfelen, maar veeleer is het tegendeel te wachten. De ondervinding leert teveel dat de smaak van het le zend publiek te ver van geschied kundige werken verwijderd is om te gelooven dat iemand die aanmerkelijke onkosten aan zulk een uitgave verbonden zal wa gen. Welk lot deze arbeid na mijn overlijden zal ten deel vallen, is voor mij duister, ik moet dit aan den tijd overlaten, welligi geeft deze later een gunstige wending'. Solieden stempel Salomon van der Paauw kreeg na het schrijven van dit voor woord niet veel tijd meer. Op 20 maart 1869 overleed hij, 74 jaar oud. Bij zijn begrafenis op de be graafplaats aan de Groenesteeg, werden in de aula die hij zelfont- worpen had vele sympathieke woorden van eerbied en hulde gesproken. Hij werd geprezen als een 'man van den solieden ouden stempel, die niet aanstonds met nieuwigheden was ingenomen, voor zij een deugdelijke proef hadden doorgestaan' en geroemd wegens zijne christelijke en bur gerdeugden, die hem de hooge achting zijner stadgenooten de den verwerven'. Een man van grote kwaliteiten was heenge gaan, zijn geschriften blijven le vend. I. MOERMAN MAANDAG 28 MAART Leiden bijeenkomst van het Spintisch Genootschap Leiden met Paas- wijding door de heer F. ten Veen, aanvang 20.00 uur in zaal Lage Morsweg 14a. gespreksgroep voor ouderen, onderwerpen o.a. groepswonen en informatica, aanvang 10.00 uur in het Dienstencentrum Zuid- West, Bevrijdingsplein 60. laatste lezing in de serie 'Archi tectuur, op zoek naar een nationa le stijl', thema: België na 1945, jaarvergadering van de VVD af deling Leiden over 'Liberaal Be stek'. aanvang 20.00 uur 'In den Leidschen Salon', Steenstraat. Wassenaar lezing over tuinen en tuinwerk- zaamheden, aanvang 20.00 uur in cultureel centrum Warenar, Kerk- Kerken, thema: 'De vreemdeling schrijvers- en dichtersavond in de openbare bibliotheek. Thor- beckeptein, aanvang 20.00 uur. thema-avond sectie Contact Jonge Bedrijven VOA, aanvang 20.00 uur in hotel 's Molenaars- brug. Leiden kindervoorstelling: 'De grote Kaktus show', aanvang uitvoering van de Mattheus Passion door Ex Animo, van 19.00 tot 23.00 u film: in het k 1 200 j< illende aspecten van de Australische cultuur en na tuur, aanvang 20.15 uur in de Ka pelzaal van K&O, Oude Vest. films: 'Round Midnight' van Bertrant Tavernier om 19.30 uur en 'Home of the brave' van Laurie Anderson om 22.00 uur, Lak-cine- Cleveringaplaats. Leiderdorp belastingspreekuur van 9.00 tot 12.00 uur in de Muzenhof, Cor Gordijnsingel. WOENSDAG 30 MAART Alphen inloopavond Alfrinkkinderge- meenschap over project voeding, aanvang 18.30 uur, Vlietstroom 204. informatieavond gemeente Alphen voor inwoners, over gif stort Zegersloot, aanvang 20 00 uur in gebouw Nabij, Lauraplein. van 10.30 tot 12.00 uur in het Stadsbouwhuis aan de Langeg- kindervoorstelling 'Duinkonijn', door poppentheater Thije, aan vang 14.30 uur in Droomfabriek, Oude Singel. concert in de gitaarserie door Guy van Duynen, llamenco-gi- taar, met een uitgebreid program ma, aanvang 20.15 uur in de Ka pelzaal van K&O, Oude Vest. familievoorstelling: optreden van het wereldberoemde Italiaan se clownsduo 'I Colombaioni', aanvang 19.00 uur in de Leidse Schouwburg, Oude Vest. film: 'Gezocht: Lieve vader en moeder', van S. Marijnissen en A. Rudolf, aanvang 21.15 uur in het LVC, Breestraat. Leiderdorp kaboutermiddag met dansjes, liedjes, kabouter maken, voor kin deren van 4-5 jaar. van 13.30 tot 15.30 i in Sjelter, Heemraad- paasversieringen maken en ei- 6-7-8 jaar, van'l3°30 tot 15*30 uur in Sjelter. openbare voordracht: Theoso fie en occultisme', aanvang 20.00 uur in de Muzenhof, Cor Gordijn singel. Voorschoten kindervoorstelling 'De dwerg achter de spiegel' door poppen theater Wellus Nietus, aanvang 14.30 uur in Cultureel Centrum.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 8