TAD LEIDEN CL Speciaal bureau nodig voor invullen biljetten s®@ LEIDSCH m DAGBLAD Volwassen zijn bepaald niet in bij modeshow in het LVC 'Belt in Roomburg vol met chemisch en industrieel afval' Diefstal uit cafés Rommelmarkt Sport-Inn trekt circa 5000 mensen SP0NS vmm r7t s MAANDAG 28 MAART 1988 LEIDEN - Om nou te zeggen dat jonge Nederlandse modeontwer- pers(sters) een echt vrolijke kijk op de mode hebben nee. Daar van was zaterdagavond bij de Moderevue in het LVC niets te merken. Treurende weduwen van Spaanse komaf en de kle ding van orthodoxe joden, daar mee maak je geen mode om te schaterlachen. Het publiek vond het toch alle maal wel grappig wat No Twins Today, Poisoned Toxido en Zero Zero Six brachten. En zo moet het eigenlijk ook. Mode, en zeker een show als deze, moet je bekij ken met een glimlach en de leuke details er voor jezelf uithalen. Het moet heerlijk en heel span nend zijn voor de makers om je zo te kunnen uitleven en toch nog draagbare - zeker voor een klein publiek - kleding ook op het podium te brengen. En dat sombere is maar een deel van het mode-palet waarin ook naïeviteit - de schoolmeisjes- kleding - heel hoog scoort. Vol wassen zijn is echt niet 'in' bij mode-ontwerpers: hoe kinderlij ker hoe mooier. En die Schotse rokjes, gedragen met een witte blouse en een klein vestje of een strak aangesloten zwart jasje met daarbij kniekousen, doen hét ook best leuk. Heel anders dan Mary Quant benaderen de ontwerpers van nu de mini-mode. Zij combineren dat hele korte rokje vrijwel altijd met een broek. Die kan zijn afge leid van de wielerkleding, van overgrootvaders lange onder broek of het is een pofbroek net boven de knie of boven de enkel. Kijken naar de show is wel bla deren in een heel oud foto-album of een uitstapje maken naar de middeleeuwen. Dat begint bij de sportmode uit de jaren dertig met variaties óp het slobberige badpak, een scheidsrechters-uit- monstering in een grijs-bruin streepje en een tennisjurkje met heel wijde klokkende mouwen. En dan de swaggerachtige jasjes, die hebben ook al jaren geleden hun eerste opwachting bij het modepubliek gemaakt. Natuur lijk hebben de ontwerpers wel iets toegevoegd, zoals de sluiting van grote veiligheidsspelden, de korte broekjes en rokjes er on der, maar echt iets nieuws was het niet. Terug naar de middel eeuwen gingen de ontwerpen in fluweel. Allemaal een beetje veel van het goede, behalve een heel strak kort jurkje, dat alleen met een panty werd gedragen. Een beetje op de folklore-tour waren de zwarte overhemden met gedessineerde mouwen, bij voorbeeld gedragen op een rij broek. Voor een ander deel van de show hadden sprookjesfigu ren model gestaan: roodkapje, de rattenvanger van Hameien, de boze toverfee en vele anderen. Leuk voor gek feest, maar ver der... Ook gisteravond bleek weer Socialistische Partij Een paar voorbeelden van kled\ Stadsgehoorzaal werd geshowd. (foto Henk Bouwman) dat er ideeen genoeg zijn maar ter dan dat groepje dat met mode dat het toch moeilijk is die altijd experimenteert, te vertalen, in kleding voor een publiek, gro- HENRIETTE VAN DER HOEVEN LEIDEN Op de vuilstortplaats in Roomburg is op grote schaal in dustrieel en chemisch afval ge stort. Tot deze conclusie komt de Socialistische Partij (SP) op grond van verklaringen van ooggetuigen. Volgens de SP liggen er duizenden vaten met chemicaliën op de voor malige vuilnisbelt. SP-raadslid C. Vergeer heeft het college van B en W gevraagd te on derzoeken welke bedrijven afval naar Roomburg hebben gebracht. Ook wil de SP dat Leiden met an dere gemeenten gaat overleggen op welke wijze de 'milieumaffia' moet worden aangepakt. In een brief aan het college stelt de SP dat er de eerste jaren na de opening van de vuilstort (1962) geen enkele controle was. In 1965 Zo'n 1200 Leidenaars kunnen geen wegwijs uit belastingpapieren LEIDEN Er moet een onafhan kelijke instantie komen die gratis bijstand verleent bij het invullen van belastingformulieren. Dat meent medewerker Loet van 't Westeinde van de Leidsg Rechts winkel, een organisatie die jaarlijks zo'n 1200 Leidenaars helpt met hun belastingaangifte. Zoals er een bu reau voor rechtshulp op het terrein van arbeids- en huurovereenkom sten is. moet dat er ook komen op het gebied van de belasting. Een kleine tweehonderd Leide naars namen zaterdag de laastste kans te baat om de belastingformu lieren te laten invullen door mede werkers van de Leidse Rechtswin kel. Vöör 1 april moet iedereen zijn biljetten hebben ingeleverd. Ook de wethouders Bordewijk van fi nanciën en De la Mar van sociale zaken hielpen op hun manier tij dens de openbare bijeenkomst in Het Gulden Vlies twee r men. Er is hiervoor twee miljoen nodig. Op een of andere manier komt dat geld er maar niet", aldus Van 't Westende. De Leidse Rechtswinkel bestaat uit rechtenstudenten die als vrij williger mensen helpen met pro blemen van juridische aard. Het aantal van 1200 aangiften roept vol gens Van 't Westende om een pro fessionele organisatie. "We kunnen er natuurlijk uit protest wel een punt achter zetten, maar wie tref je daarmee? Het is wel een schitte rend signaal. Honderden Leide naars komen zo echter in de pro blemen". Kunstgebit door Meindert van der Kaaij Loet van 't Westende zegt dat de Leidse Rechtswinkel met het hou den van een openbaar spreekuur een signaal wil geven in welke ma te er behoefte is aan hulp van de kant van het publiek. "De project commissie Fiscale Rechtshulp pro beert al sinds 1982 bij het Bureau voor Rechtshulp een afdeling hier voor vrij te maken, maar het lukt van geen kanten. Het is nu zelfs he lemaal op een dood spoor geko- Man betrapt op gestolen politiefiets LEIDEN Een 46-jarige Leide- naar is zondagmiddag door twee surveillerende agenten op de Haar lemmerstraat aangehouden. Hij bleek te rijden op de dienstfiets van een der agenten. Het rijwiel was in november 1986 ontvreemd. De man ontkende echter de fiets gestolen te hebben. Hij zou het kar retje ongeveer een jaar geleden voor 10 gulden hebben gekocht tij dens een markt op de Koornbrug. LEIDEN Bij een inbraak in het kantoor van café De Branderij aan de Nieuwstraat is vrijdagavond een geldbedrag van 1500 gulden ont vreemd. De dieven verschaften zich toegang tot het pand door een ruit te vernielen. Het geld bevond zich in niet een afgesloten brand kast. Uit het magazijn van eetcafé De Illegale aan de Hooigracht zijn vrij dagavond zeven kratten bier, vier maaltijden en een aantal flessen frisdrank gestolen. Even daarvoor kreeg het café bezoek van vier dronken jongens die het personeel lastig vielen. Twee van hen verlie ten kort daarop het pand aan de voorzijde. De overige twee liepen richting toiletten waarachter het magazijn gelegen is. Het magazijn komt uit uit op een daarachter gele gen steegje. De eigenaar vermoedt dat de twee met de buit door deze uitgang zijn verdwenen. 'De andere mogelijkheid is om gewoon door te gaan alsof er niets aan de hand is. Dan haal je echter de noodzaak weg van een snelle op lossing. 'Het gaat immers best', denkt de politiek dan". De Leidse Rechtswinkel helpt vanaf half fe bruari tot 1 april met het doen van aangifte. Met deze ene dag hoopt Van 't Westende aan iedereen dui delijk te maken dat een professio nele organisatie hard nodig is. "Daarom is het ook leuk dat van daag de wethouders helpen. Zelfs zij hebben moeite met het doen van aangifte en maken fouten waar door er meer betaald wordt dan no dig is". Op dit ogenblik kunnen mensen met problemen ook terecht bij de belastingdienst aan de Stations weg. "Daar wordt gemiddeld ech ter maar zo'n 15 minuten per klant uitgetrokken", zegt Peter Tomesen die net als Van 't Westende mede werker is van de Leidse Rechts winkel. "Wij trekken daar onge veer 45 minuten voor uit. Het punt is dat de belasting niet goed kijkt wat de mogelijkheden zijn met af trekposten". Volgens Tomesen vragen de me dewerkers van de belastingdienst - die vaak freelance zijn en een stoomcursus van twee dagen krij gen - niet goed door. "Dat scheelt de mensen vaak handen vol geld. Burgers weten helemaal niet wat aftrekbaar is. Ze hebben een kunst gebit of bril en dat zijn ziektekos ten die aftrekbaar zijn. Daarnaast vind ik het een bezwaar dat de be lasting niet onafhankelijk is. Het is dezelfde instantie die moeite doet om zoveel mogelijk geld binnen te krijgen", aldus Tomesen. Een eis bij een professionele or ganisatie is wel dat de geboden hulp gratis moet zijn. "We krijgen hier voor het overgrote deel men sen die een laag inkomen hebben en een lage opleiding hebben geno ten. Om dan ook nog geld te gaan vragen vind ik te ver gaan", zegt Van 't Westende. 'Rotding' Wethouder Bordewijk is van me ning dat het bieden van hulp nood zakelijk is, maar dat dit evengoed gedaan kan worden door de belas tingdienst. "Ze moeten dan maar meer tijd voor een klant nemen en freelancers eventueel beter oplei den. Ik geloof echter niet dat dat per se een onafhankelijke instantie moet zijn. Belastingambtenaren hebben immers geen persoonlijk belang bij onvolledig invullen". Het lijkt er op dat wethovder Bordewijk steikem afkijkt hoe zijn buurman zijn biljet invult Bordewijk deed ruim een uur over het invullen van het A-biljet van een Leidenaar. "Het is een aow-er, die heeft waarschijnlijk twee verschillende inkomsten en een aftrekpost voor ziektekosten. Dat is lekker ingewikkeld", zei een medewerker op een afstandje. Wet houder De la Mar had er geen be zwaar tegen dat een medewerker van de rechtswinkel zijn 'hulp' be geleidde. "Dat lijkt me voor de klant wel een veilig idee", zo zei hij. De hal van Het Gulden Vlies was voortdurend goed bezet. Geduldig wachtten de mensen met alle pape rassen op hun schoot. Een 70-jarige Leidenaar zei al vaker naar het spreekuur te zijn gekomen. "Elk jaar zie ik de komst van dat rotding weer met angst en beven tegemoet Ze zeiden dat ik niet meer zo'n bil jet zou krijgen, maar niks hoor. Hij lag laatst toch weer in de brieven bus. Ik ben zeker een apart geval", zegt hij lachend. "Ik heb nog nooit van mijn leven een formulier ingevuld", zegt een 53-jarige Leidse weduwe. "Mijn man deed dat altijd. Nu ben ik vo rig jaar weer wat gaan werken en daarom kreeg ik die blauwe enve lop thuis. Die jongen van de Rechtswinkel was een beetje gepi keerd dat ik de envelop nog niet had geopend. De eerste vragen over adres en geboortedatum had ik natuurlijk thuis al kunnen invul len. Tja, weet ik veel". LEIDEN - De 'Rommelmarkt Sport-Inn', die dit weekeinde voor de 12de keer werd gehouden in de Ijshal aan de Vondellaan in Lei den, heeft circa 5000 bezoekers ge trokken. Hoewel niet precies be kend is hoeveel de markt heeft bij eengebracht, was de belangstelling volgens coördinator H.C. Kwik een stuk beter dan vorig jaar. "Even leek het er op dat de men sen verzadigd waren van al die rommelmarkten. Maar het viel mij reuze mee. Misschien komt dat doordat we zo'n 50 borden her en der in de stad hebben geplaatst waarop reclame is gemaakt voor de rommelmarkt", aldus Kwik. Een deel van de opbrengst is be stemd voor de Stichting Sporthal voor Gehandicapten De Sleutels. Maar hoeveel de verenigingen die op de rommelmarkt daarvoor pre cies afgeven is nog niet duidelijk. Volgens Kwik gaat het toch zeker om een paar duizend gulden. Het geld is bestemd voor de bouw van een aangepaste sporthal. werd er een hek rond de vuilnisbelt geplaatst en vond er enige controle plaats, 's Nachts en tijdens het weekeinde was het echter betrek kelijk eenvoudig om het hek te pas- Volgens de SP heeft onder meer Sikkens op grote schaal afval naar Roomburg laten brengen. In zijn brief wijst Vergeer op de gebeurte nissen na de bedrijfsbrand van 1968. Na die brand zijn restanten van de verffabriek, inclusief vaten met chemisch afval gestort. "De hele Sikkens-fabriek ligt op Room burg", aldus een ooggetuige. Verder noemt de SP Fasson, de Olga-matrassenfabriek en Mepaco (een bedrijf dat dompelrekken voor de vernikkelindustrie maakt). Via afvaltransportbedrijf Barthen zou afval van onder meer IBB, LI- AM, Kempeneers en het Acade misch Ziekenhuis op Roomburg terecht zijn gekomen. De Socialistische Partij stelt dat er geen enkele reden is voor gerust stellende woorden, zoals die eerder door de gemeente zijn geuit. "Inte gendeel: wie zich in de feiten ten aanzien van Roomburg verdiept moet tot de conclusie komen dat praktijken zoals in het Zegerplas- gebied in Alphen aan den Rijn ook op Roomburg zijn gebeurd", schrijft Vergeer aan het college van B en W. Het raadslid vraagt zich af hoe het dumpen van industrieel afval op zo'n grote schaal op de stort plaats onder beheer van de ge meente Leiden heeft kunnen plaatsvinden. Vergeer wil van het college weten of er juridische stap pen zijn te ondernemen tegen de bedrijven die illegaal hebben ge stort. De SP heeft bovendien gevraagd deze zaak te bespreken tijdens de vergadering van de raadscommis sie ruimtelijke ordening en milieu van 26 april. Wethouder Peters van milieu heeft al eerder gezegd niet uit te sluiten dat er chemisch afval op de vuilstort in Roomburg is gedumpt. Hij betwijfelt echter sterk of het op grote schaal is gebeurd. Volgens de wethouder heeft er in elk geval geen stort van een omvang als in Alphen plaatsgehad. Liefhebber schoenen gaat nu op de fiets LEIDEN Twee vrouwen uit Lei den (22 en 23 jaar) zijn vrijdagnacht op de Maresingel lastig gevallen door een naar schatting 18-jarige jongen op een fiets. Hij pakte hen vast en eiste dat ze hun schoenen afgaven. De vrouwen slaagden er echter in zich los te rukken waarna de jongen op de vlucht sloeg. Het was het zevende geval van schoenenfetisjisme in de afgelopen weken. Hoewel in eerdere signale menten werd gesproken van een man van ongeveer 20 tot 25 jaar oud op een brommer, gaat de politie er vooralsnog van uit met dezelfde schoenenmaniak van doen te heb ben. ADVERTENTIE LEIDEN - Ruim 1600 bezoekers passeerden zondag de kassa's van de Groenoordhallen waar een internationale kattententoonstelling werd gehouden. De organiserende Nederlandse Vereniging van Kattevrienden (NVK) had den ongeveer 600 katten naar Leiden gehaald, onder meer afkomstig uit Westduitsland en België. Voor de 60 aan wezige variëteiten waren prijzen te verdienen. De winnaar van de gehele tentoonstelling werd een langharige Pers van de variëteit Red Tebby Blotched. Eige naresse van de kat met de naam Pinocal Hosein Hazir is mevrouw Williams uit Rotterdam. Er zijn drie hoofd groepen bij de raskatten: langharigen (Perzen), kortharigen (Siamezen en Kartuizers) en halflangharigen. NVK-Voorzitter mevrouw A.W. Leemans was tevreden over de gang van zaken. Er waren veel bijzondere varië teiten aanwezig zoals de Noorse Boskat, de Maine Coon en verder Abessijnen, Rexen en Heilige Birmanen. Naast de raskatten konden ook de huiskatten meedingen naar prijzen. Zo won de kat van familie Graut uit Rotterdam de prijs voor de beste huiskat, maar ook een grote beker voor de beste show. (foto Henk Bouwman» LEIDEN Vijf jóngens uit Am sterdam, in leeftijd variërend van 15 tot 17 jaar, zijn zatermidag om streeks vijf uur aangehouden in het Centraal Station. Ze hadden even daarvoor een aantal walkmans en cd's ter waarde van ongeveer 4000 gulden gestolen bij V D. De poli tie had enige tijd nodig om achter de ware identiteit van het vijftal te komen omdat ze eerst een valse naam hadden opgegeven. Ze kon den daarom pas op zondag in vrij heid worden gesteld. vanavond één van de acht I How cute try out voor hun nieuwe elpee //V£ aanvang: 10 uur Hogewoerd 18 Café vanaf 20.00 uur geopend de Plantage SfUeyeu STAD LEIDEN STAD LE'DEN STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7