WD wil aanpak wao en belasting CDA-fractie vindt zes jaar dansen naar de pijpen van het kabinet genoeg CDA en WD willen aanpak agressieve pitbullterriërs Evacuatie omwonenden en ontmanteling Bellebom leveren geen problemen op Staal Bankiers beschuldigd van loos aanbieden Audet-aandelen (vervolg van pagina 1) DEN HAAG (ANP/GPD) - De WD-fractie in de Tweede Kamer houdt vast aan de hoofddoelstellingen van het j presenteerde kabinetsbeleid voor de jaren 1988 tot 1990. üeklus isgeklaard_ de Bellehom isgeruimd Trolsposeren twee leden Op een aantal punten echter stellen de liberalen aanvullen' de maatregelen voor om de problemen "agressiever" aan te pakken. Zo bepleitte WD-fractievoorzitter Voorhoeve vandaag, tijdens het de bat over de kabinetsplannen, een extra belastingverlaging voor de middeninkomens tussen 50.000 en 90.000 gulden. Het voorgestelde ta rief van 52 procent voor die groep zou naar 50 procent moeten. Hier mee komen de liberalen tegemoet aan de wensen van de CDA-fractie, die de voorgestelde belastingverla ging te eenzijdig op de hoogste in komens gericht vindt. De WD wil voor dit gebaar naar de middenin komens compensatie bieden via een geringere belastingverlaging voor inkomens boven 90.000 gul den. Verder kwam Voorhoeve met het voorstel om arbeidsongeschik ten (wao'ers) dezelfde behandeling te geven als langdurig werklozen. Computer speelt Schiphol parten: langere wachttijd SCHIPHOL (GPD) - De luchtha ven Schiphol houdt deze zomer re kening met vertragingen en lange re wachttijden voor passagiers op piekuren. Die vertragingen zijn het gevolg van het gebrek aan capaci teit van de computers van de ver keersleiding. De directie van de luchthaven wil daarom dat de Rijksluchtvaart dienst zo snel mogelijk investeert in nieuwe verkeersleidingsappara- tuur. Daarvoor js echter toestem ming van de Tweede Kamer nodig. De Kamer aarzelt echter om de be nodigde financiën vrij te maken. Er moet eerst duidelijkheid komen over een nieuwe taakverdeling tus sen de verkeersleiders op Schiphol en die van Eurocontrol in Beek. Deze week gaat de nieuwe zo merdienstregeling van de luchtha ven van start. Er zijn nieuwe be stemmingen bijgekomen en de fre quenties op bestaande bestemmin gen zijn opgevoerd. Daardoor wordt het vooral op piekuren tussen 11.00 en 2.00 uur en piek- dagen woensdag en zondag erg druk. Onthoofd De beeldengroep ",Het gesprek' in het Haagse Westbroekpark is dit weekeinde onthoofd. Het ene hoofd is spoorloos, met het andere werd de ruit van een restaurant in gegooid. Daaruit werden flessen drank gestolen. De gemeente over legt met de kunstenares over res tauratie van de beeldengroep. Omgekomen Zeven pony's en twee geiten zijn gisteravond omgekomen bij een brand in de Prinses Margriet Mane ge in Westerbork. Een groot deel van de hooiopslag en de paarde- stallen zijn totaal vernield. De ma nege is ingericht voor gehandicap ten. De schade loopt in de tiendui zenden guldens. Luchtlijn Dutch Air Ferries (DAF) heeft besloten met ingang van maandag te stoppen met de luchtlijn Eelde- Twente-Londen. Deze beslissing heeft te maken met het feit dat de twee Nederlandse luchthavens niet in het weekeinde open zijn. Onlangs verklaarde directeur Glas tra dat dit juist essentieel is voor een rendabele exploitatie van de luchtlijn. Er zijn in de proefperiode van zes maanden ruim 5.000 passa giers vervoerd. Hartstichting De Nederlandse Hartstichting gaat van eind mei tot eind augustus een grote campagne voeren onder de naam Way of Life V,a kranten radio en tv wordt de bevolking voorgelicht over het belang van een gezonde leefstijl. Van alle doodsoorzaken is 45 procent recht streeks het gevolg van aandoenin gen van hart en bloedvaten. Dit be tekent meer dan 55.000 sterfgeval- len per jaar. Jeugdherberg De Nederlandse Jeugdherberg Centrale blijft de grootste keten met goedkope accommodatie in Nederland met een omzet van ruim 20 miljoen gulden in 1987. Vorig jaar is in de 44 NJHC-vestigingen het beoogde aantal van 675.000 overnachtingen gehaald. Dit jaar wordt een stijging van 10 procent verwacht. Werkgevers moeten iemand die voor minder dan 25 procent ar beidsongeschikt is verklaard volle dig in dienst houden. De onder grens ligt nu bij 15 procent. Wordt de werknemer toch ontslagen dan krijgt de werkgever een boete die kan oplopen tot de omvang van het minimumloon. Werknemers die een volledige wao-uitkering krijgen moeten na om- of bijscholing en ook na gene zing weer door hun oude werkge ver in dienst moeten worden geno men. Die verplichting zal in elk ge val moeten bestaan als het perso neelsbestand voor minder dan 5 procent uit arbeidsongeschikten bestaat. Ook heeft de WD het voorstel gedaan om jaarlijks 20.000 woning wetwoningen aan de huurder te verkopen. De opbrengst daarvan, een half tot 1 miljard, moet gaan naar een fonds waaruit investerin gen worden betaald in de infra structuur (wegen en dergelijke), het milieu, midden- en kleinbe drijf, en het opruimen van gif grond. De Nationale Woningraad en het NCIV, koepelorganisaties van wo ningbouwverenigingen, hebben het idee al afgewezen. Directeur N. van Velzen van de Nationale Wo ningraad: "Ze kunnen niet rekenen die aantallen. Bovendien zijn corporaties particuliere instellin gen, dus zou het bezit onteigend moeten worden". Zijn collega drs G. Aquina van het NCIV noemde de gedachte van de WD'er 'ver werpelijk' en 'kortzichtig'. DEN HAAG (GPD) CDA en WD willen dat er een onderzoek komt naar de mogelijkheden om de pitbullterriër aan te pakken. Het week in de Tweede Kamer steun vragen voor een initiatief van heid de Dierenbescherming, die 150.000 kin gulden wil hebben op te zetten dat zich bezig gaat hou- we* regelen, r dat den met de opsporing van agressie- e honden. Eversdijk noemt een dergelijke opsporing "geen eenvoudige niemand houdt zich daar nog zaak". "Je moet daarbij toch den ken aan de inzet van oud-politie mensen of oud-militairen. Geluk kig werken er veel oud-politiemen sen bij de dierenbescherming". De CDA'er vindt het initiatief van het ministerie van justitie tot het uitgeven van een folder over de levensgevaarlijke vechthond vol strekt onvoldoende: "Justitie moet echt optreden. Een folder is na tuurlijk best. maar het gaat in de eerste plaats om opsporing van ge vaarlijke honden". Naast opsporing moet volgens hem ook het fokken aan regels Een op de 3 fouten in ziekenhuis verzwegen moeten verplicht lid worden van een cynologische vereniging. Eversdijk wil verder uitzoeken of het mogelijk is gevaarlijke honden te laten afmaken. Volgens de WD'er Dijkstal moet de rijksoverheid zich vooral DEN HAAG (ANP) - In het Haagse Museon zijn afgelopen zaterdag vier Tibetaanse monniken begonnen aan een zandschildering in de vorm van een mandala. Een mandala is een soort plattegrond waarin het kosmische gebeuren en elementaire krachten symbolisch zijn weergegeven. Voor zo ver bekend is het nog niet eerder gebeurd dat een mandala in het open baar wordt gemaakt. Wanneer de schildering af is, maandag 4 aprilzal het kunststuk zo worden bewaard dat het ook nog later te bezichtigen valt. (foto ANP) ROTTERDAM (GPD) De ont manteling van de bom in de Rotter damse Bellevoystraat en de daar mee gepaard gaande evacuatie van 7000 buurtbewoners is gisteren zonder moeilijkheden verlopen. Tijdens de ontruiming deden zich geen ongeregeldheden voor. Slechts één buurtbewoonster wei gerde haar huis te verlaten. In to taal moesten 72 panden en pen sionkamers worden opengebroken omdat er niemand thuis was of be woners de sleutels niet aan de poli tie hadden gegeven. Tweehonderd- vijftig mensen maakten gebruik van het opvangcentrum van het Rode Kruis. In de aangrenzende wijk, waar de bewoners binnen moesten blij ven, hield de politie 22 mensen aan die die order negeerden. Volgens een politiewoordvoerder ging het daarbij vooral om mensen die uit onwetendheid de straat op waren gegaan. Verder moesten in totaal 55 auto's worden weggesleept. De ontmanteling van de in 1944 gevallen Engelse bom gaf uiteinde lijk niet veel moeilijkheden. De Ex plosieven Opruimingsdienst (EOD) is sinds november bezigge- weest met het slaan van damwan- den en het wegpompen van grond water, omdat de bom op grote diep te lag. Volgens adjudant Schoots was de bom in goede staat en hij schatte vooraf dat de EOD 70 procent kans had dat de ontmanteling zonder problemen zou verlopen. Uiteinde lijk bleek het slaghoedje in een he le slechte toestand te zijn, maar het kon desondanks verwijderd wor den. Wel werd het uit voorzorg meteen in een zandhoop opgebla- De operatie, waarbij tweedui zend politieagenten betrokken wa ren, heeft in het totaal zes miljoen gulden gekost. Er is wel eens ge twijfeld of het dat geld waard is, maar volgens de EOD is dat zeker het geval. Dat een bom al heel lang niet is geëxplodeerd, biedt geen en kele garantie. In 1986 werd een kleuterschool in Duitsland vernie tigd door een oude bom die spon taan ontplofte. De nu ontmantelde bom lag bovendien in een zeer dichtbewoonde wijk waar binnen kort met stadsvernieuwing begon nen wordt. Rotterdam is inmiddels begon nen aan een onderzoek naar de ove rige bommen die nog in de stad lig gen. Naar aanleiding van de berich ten over de Bellevoystraat heeft de gemeente tientallen tips ontvan gen van mensen die zich andere bommen herinneren. Aan de hand van archieven en getuigenverho ren zal worden nagegaan worden of die bommen er echt liggen. De nu ontmantelde bom zal wor den vernietigd bij de EOD in Culemborg. Rotterdam wil overi gens de huls zonder zijn schadelij ke inhoud graag van de EOD terug krijgen. Volgens de regels mag dat niet, maar Peper heeft goede hoop dat het toch zal lukken: "Het gaat toch om een heel bijzonder projec tiel, dat we graag in ons Historisch Museum zouden willen plaatsen". (Zie verder pagina 2) concentreren op het criminele as pect van het houden van pitbulls, zoals de hondegevechten. Als het de veiligheid van de bur- CDA-kamerlid Eversdijk zal deze Ser- vindt hij dat de gemeenten daar de eerste verantwoordelijk- hebben. "Zij kunnen aan- muilkorfgeboden maken, netwerk Dat kun je ook in een landelijke wat In de meeste gemeenten bestaat allang de verplichting om de hond aan de lijn te houden, maar DEN HAAG (GPD) - Een op de drie ernstige fouten die in zieken huizen worden gemaakt, wordt verzwegen. Meer dan de helft van deze medische fouten wordt wel gemeld bij de ongevallencommis sie, die in elk ziekenhuis werkzaam is, bijna 30 procent niet. Een en ander blijkt uit een on derzoek dat de afgelopen dagen is gehouden onder 1100 artsen en ver plegend personeel. Vorige week vrijdag werd bekend dat jaarlijks naar schatting 1800 patiënten het leven verliezen door fouten of on gevallen in ziekenhuizen. Lang niet altijd worden medische fouten gemeld. De helft van de ondervraagde artsen vindt dat deze ongevallen commissies niet goed functione ren. Men heeft het idee dat zij te veel de bestraffende vinger ophef fen, terwijl de commissie eigenlijk is bedoeld om het maken van fou ten in de toekomst te voorkomen. Goed functionerende ongeval len-commissies zouden volgens onderzoeker ir. Th. Zelders, fysicus aan het St. Radboutziekenhuis in Nijmegen, het aantal patiënten dat slachtoffer wordt van medische fouten, met een derde kunnen te rugbrengen. "De helft tot tweeder de van het aantal slachtoffers van medische fouten moet je aanvaar den als een maatschappelijk risico dat niet te verminderen is". SCHOOL BEZET - Ongeveer veer tig ouders van leerlingen van de Prinses Beatrix school in Winters.- wijk hebben vanochtend deze school voor moeilijk lerende kin deren bezet, uit protest tegen het beleid van directeur D. van der Snoek. De ouders willen dat de di recteur opstapt omdat onder zijn leiding de school stuurloos is. Het onderwijzend team van de school heeft zich vorig jaar verzet tegen de aanstelling van Van der Snoek. AMSTERDAM (GPD) - De hol dingmaatschappij van Het Finan- cieele Dagblad, Sijthoff Financiële Bladen, wil schadevergoeding van Staal Bankiers. Zij meent dat Staal Bankiers haar destijds de meerder heid van de (certificaten van) aan delen Audet heeft aangeboden zon der die te bezitten. Audet is pas ge leden voor ongeveer 320 miljoen gulden gekocht door Nederlands grootste uitgever VNU. Directeur drs. A. Jongbloed van Staal Bankiers noemt de beschul diging volstrekte onzin. "Er is op 22 februari wel een oriënterend ge sprek met vertegenwoordigers van Het Financieele Dagblad geweest, maar dat ging over wat er zou moe ten gebeuren als het bod van VNU op Audet zou mislukken. Voor het geval de directie van Audet op zou stappen, zou er een interim-mana gement moeten komen". Jong bloed bevestigt de ontvangst van een boze brief van Sijthoff Finan ciële Bladen: "Ze willen iets, maar wat is volstrekt onduidelijk". Directeur mr. R. Hazewmkel van het effectenkantoor Optimix, die namens een groep aandeelhouders (met name het Nieuwsblad van het Noorden en De Gooi- en Eemlan- der) met succes streed voor een aanzienlijke verhoging van het bod van VNÜ op Audet, weet niets van een toezegging van Staal Bankiers aan Het Financieele Dagblad. "Ik kan me niet voorstellen dat Jongbloed van Staal Bankiers dat zwart op wit heeft gezet. Hij wist niet eens hoeveel aandelen Audet hij precies zou kunnen aanbieden. Voor de meerderheid was in ieder geval ongeveer 30 procent van de groep-Hazewinkel noodzakelijk. Met de Hazewinkels heeft Staal Bankiers geen afspraken gemaakt over een deal met Het Financieele Dagblad". DEN HAAG - Bert de Vries, frac tieleider van het CDA in de Tweede Kamer, is niet echt het prototype van een held. Hij is omschreven als sous-chef. Als krullenjongen, hulpje, waterdra ger. door Hans Laroes Dat soort mensen maakt geen crisis. Dat soort mensen is er niet op uit om groots en meeslepend een kabinet te laten vallen. Geen Nacht van Bert De Vries, meer dan 20 jaar na de Nacht van Nor- bert Schmelzer. En toch is De Vries geïrriteerd. Natuurlijk, dat komt voor een deel door de inhoud van de nieu we bezuinigingsplannen van het kabinet, ter grootte van 3,5 mil jard. Maar de psychologie speelt ook een rol. "Hij leeft al een aantal jaren in zekere spanning met de Ban kier", zegt een CDA-kamerlid over de verhouding tussen z'n fractievoorzitter en minister Ru- ding van financiën. "De Bankier heeft nog al eens de neiging om de fractievoorzitter niet hele maal als een volwaardige partner te beschouwen. De contacten met Lubbers zijn goed, zakelijk, maar goed. Maar de bankier Ruding heeft de fractie er aan herinnerd dat er niets aan het be zuinigingspakket kan worden veranderd, "anders komt er ge donder van". In de top van het CDA spreekt niemand over een mogelijke ka binetscrisis, ook al wordt er ver der in het land en in de wat lagere regionen van de partij steeds va ker gespeculeerd over een breuk. In de top ligt dat anders. Een CDA-fractieleider laat z'n eigen CDA-premier niet vallen. Dat verscheurt een partij en zo win je nooit de vervroegde verkiezin gen die een crisis met zich mee brengt. Toch wordt het een hard de bat, harder dan ieder ander debat dat in deze kabinetsperiode is ge voerd. De Vries heeft zich name lijk al vastgelegd. Hij noemt het bezuinigingspakket oneven wichtig. En hij heeft geen ont snappingsmogelijkheid voor zichzelf gecreëerd. Hetzelfde geldt voor het kabi net. Er ligt een pakket waarover dagenlang ruzie is gezocht en dat de betrokken ministers tot het uiterste heeft gedreven. "Het ka binet heeft geen wisselgeld inge bouwd", zegt een CDA'er. "Ru- ding is tot het uiterste gegaan. Er is geen scenario bedacht waarbij De Vries wat binnenhaalt, het ka binet niet te veel verliest en het debat als een nachtkaars uit gaat". Duidelijk is dat het CDA een aantal van de voorstellen zal ac cepteren: de bezuinigingen op ontwikkelingssamenwerking, zolang maar jaarlijks 1.5 procent van het nationaal inkomen be schikbaar blijft. De bezuinigin gen op defensie, natuurlijk, want daar zit een WD'er, Van Eeke- len. En, al is het met pijn en moei te, de invoering van het woon landbeginsel in de kinderbijslag, acceptabel vindt De Vries, ge steund door zijn fractie, de verla ging van de hoogste tarieven in de inkomstenbelasting, waar door de veelverdieners er flink en de modalen er slechts een beetje op vooruit gaan. En waar De Vries zich met alle geweld te gen zal verzetten, is een nieuwe aantasting van de sociale zeker heid. "Hij trekt nu al jaren het land in met de boodschap dat we het stelsel herzien hebben, en dat er nu rust moet komen. En dan begint het opnieuw", zegt een CDA'er. Een groepje christen-demo cratische kamerleden werkt aan alternatieven, maar "dat is hondsmoeilijk. Jan de Koning zei niet voor niets dat er net ge noeg was binnengehaald om de lunch te kunnen betalen, nadat de ministers een hele morgen lang over bezuinigingen hadden nagedacht". Er speelt nog meer mee. Het politieke klimaat is aan het ver anderen: vele ministers zijn uit geblust, de coalitiepartners drij ven uit elkaar, de spankracht is er uit. Een CDA'er: "De fractie is redelijk eensgezind geworden en wil weer wel eens wat. We doen al zes jaar lang precies wat het kabinet voorschrijft. En je kunt nu echt niet meer volhouden dat de economische situatie zo slecht is dat er weer een pakket noodmaatregelen moet komen. Het wordt spannend, zeker. De fractie kan dit keer niet met lege handen thuiskomen". Particuliere financiering voor Westerscheldebrug overwogen DEN HAAG (GPD) Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) over weegt de vaste oververbinding over de Westerschelde door beleggers te laten financieren, omdat de belangstelling van investeerders voor de bouw van vijf tunnels in de Randstad boven verwachting is. De bewinds vrouw zei dat gisteren in AVRO's Magazine. Tien dagen geleden plaatste het ministerie van verkeer en waterstaat een advertentie, waarin investeerders voor de vijf tunnels in de Randstad werden gezocht. Daar hebben zich tot nu toe zestig beleggers voor aange meld. De toeloop overtreft volgens Smit-Kroes "de stoutste verwachtin gen. Er zit niet alleen de top-tien uit Nederland bij, maar, wat veel belang rijker is, ook de top-tien uit de wereld". Gezien dit succes ziet de minister nu ook nieuwe mogelijkheden voor de oeververbinding over de Westerschelde. Daar wordt al jaren over ge sproken, maar tot nu toe kon er nooit geld voor worden vrijgemaakt. "Er zullen mensen zijn die vinden dat de bouw van dit soort infrastructuur een taak van de overheid is. Maar als die het geld niet heeft en anderen zijn bereid het via de private weg te financieren, dan zeg ik, dat is een kans die we moeten pakken", aldus Smit-Kroes. ADVERTENTIE Heren pantalon Stretch pantalon met riem. In beige of licht blauw. 85/15 Polyester/ polyamide. 46/56,49/53, 6/50 - 6/52. VROOIVmDREESMANN Vff

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3