'Nacht van het Boek' sluit Boekenweek af 'Muziek als eindexamenvak' Spring Dance Festival krijgt ander karakter Manuscript Beethoven ontdekt bij Sotheby's 'Cultureel Tsjernobyl' Brand in bibliotheek Stoffelijk overschot Bartók naar Hongarije Jonge Nederlandse kunstenaars exposeren in USA PAGINA 24 KUNST MAANDAG 28 MAART 1988) Presentator Ischa Meijer zeer irritant TILBURG (GPD) - Als het maar laat wordt, dan is de pret het hoogst, en de sfeer intiem. Het geldt voor een doodgewoon feestje, maar het is ook waar als het gaat om de schone letteren. Dat wordt al jarenlang bewezen door de Utrechtse Nacht van de Poëzie en, iets minder lang maar even over tuigend, door de Tilburgse Nacht van het Boek. door Mariëlle Osté Die laatste Nacht is boven de ri vieren ietsje minder bekend dan onze 'eigen' Vredenburgse Nacht, maar hij is niettemin even groots van opzet, even uitbundig, en er ne men net zulke belangrijke auteurs aan deel. Of eigenlijk, als ik eerlijk ben. is de 'Nacht van het Boek' zelfs leuker. In ieder geval duurt-ie langer. Tot vijf uur. Vrijdagnacht luisterden in de Stadsschouwburg in Tilburg zo'n 2000 mensen uren en uren achter elkaar naar de voordrachten van onder anderen Remco Campert, Jos Vandeloo, Annie M.G. Schmidt, Marijke Höweler en Adri- aan van Dis. Er was maar één disso nant deze avond en wel in de per soon, of beter gezegd, in de irritan te aanwezigheid van Ischa Meijer. Of misschien was het juist wel dankzij hem dat deze Nacht zo'n kleurrijk karakter had: de journa list had namelijk de edele taak om, tussen de voordrachten door, op 'prikkelende wijze' steeds drie au teurs te interviewen. Ergernis Marjan Berk, Cees Nooteboom en Remco Campert aan tafel bij Ischa. Hard zeuren en nog harder beledigen, dat zijn twee sterke ei genschappen van de journalist, en dat op het agressieve af. Tót groot vermaak van het publiek overi gens, maar tot zichtbare ergernis van de auteurs. Waarom moet zo'n Ischa Meier nu toch over de gefu silleerde vader van Remco Cam pert beginnen? Waarom stelt hij tot vier maal toe een vraag aan Marjan Berk om, wanneer zij adem haalt o'm te antwoorden, haar toe te brul len: "Hou jij je mond!"? Campert haalde zijn komisch talent uit de la om de lachers op zijn hand te krij gen, maar blij was hij er niet mee: "Het was een keuze. Je kunt ook weigeren om op zijn vragen in te gaan of boos weggaan. Maar dan zorgt Ischa Meijer er wel voor datje aan het kortste eind trekt", zei hij na afloop. Nooteboom vond het ook niet zo'n pretje: "Daar in de coulissen", zei hij tijdens het vraag gesprek, "daar wordt een bord met TIJD opgestoken. Het is TIJD!". "Dat was echt zo, verklaarde hij la ter, "maar het kwam me niet slecht uit". Zoen Inmiddels liep de journalist als een soort god door de schouwburg, riep heel hard door de artiesten foyer welke verschillen in honara- ria er wel niet bestonden tussen de auteurs en hij besloot de Nacht met een hemeltergend gesprek met Geerten Meijsing, Mensje van Keu len en Adriaan van Dis. Meijsing werd totaal overrompeld met grap pig bedoelde onbenulligheden over de afmetingen van de gang die loopt van voordeur naar werkka mer, maar mocht niet één zin hele maal uitspreken...("Zoiets dóe je niet", zei hij later verontwaardigd), Mensje van Keulen werd fijntjes gevraagd waarom zij, zoals Ischa had begrepen. K.L. Poli's vrouw had opgebeld om te klagen over de slechte recensie van haar man (zat heel anders in elkaar, volgens Mensje). En Adriaan van Dis? Hij was de enige die met de lastpost wist om te gaan. Hij stond op, gaf Ischa tot diens verbazing twee ste vige kussen en zei: "Schat? Schat, hou je je mond eventjes?" Tja, en wie kan Van Dis in zo'n geval nu te genspreken? Brabanders Enfin, de voordrachten waren voor het overgrote deel bijzonder geslaagd. Annie M.G. Schmidt stal natuurlijk wederom de show met haar prachtige verzen, Remco Campert vermaakte de zaal met zijn knettergekke verhalen uit Tot zoens en Marjan Berk zorgde ook al voor hilariteit door haar fraai voor gelezen vrouwenleed. Opvallend was dat er ditmaal veel jonge, beginnende schrijvers waren uitgenodigd. Joost Zwager man (24) kreeg een enthousiast ap plaus voor zijn mooie verhaal over 'Mama Rosa' en Jaap Houdijk (26), die zelfs nog moét gaan debuteren - in oktober, bij de Arbeiderspers - verraste de luisteraars met een prachtig fragment proza dat on langs in Maatstaf verscheen. "Ik kreeg er zelfs een complimentje van Van Dis voor", vertelde Hou dijk trots. Zelf oogstte deze blijk baar tot 'criticus über allen' gewor den presentator veel lof met zijn pas geschreven toneelstuk 'Come- die om geld', dat in januari volgend jaar in première gaat. De Tilburgse 'Nacht van het Boek' was razend uitbundig. Of dat nu kwam door het feit dat het pu bliek voornamelijk bestond uit Brabanders öf door de hoedanig heid van het proza weet ik niet; het was in elk geval een waardig einde van de boekenweek. Deel van het Beethovenmanuscript 'Ode an die Freude'. (foto a Prins Claus: AMSTERDAM (ANP) - Prins Claus vindt dat muziek een verplicht eindexamenvak zou kunnen zijn op middelbare scholen. "Muziek hoort toch bij de algemene vor ming van een mens", aldus de prins in een vraaggesprek met Pre ludium, het maandblad van het Concertgebouworkest. Prins Claus signaleert dat er op scholen vaak een 'vijandige sfeer' bestaat ten aanzien van muziek. Dat komt het "selecteren van wer kelijk goede musici" niet ten goe de, meent hij. Preludium is deze keer extra dik in verband met het 100-jarig be staan van het Concertgebouw, dat in april weer feestelijk opengaat na een forse restauratie en uitbrei ding. Prins Claus (61) is bescherm heer van het Concertgebouworkest en voorzitter van de Stichting Steun het Concertgebouw. De echtgenoot van de koningin heeft veel interesse in muziek, zo blijkt uit het vraaggesprek met Choreograaf Robert Joffrey overleden Preludium. In 1985 - het jaar van de muziek - organiseerde hij een sym posium om, zoals hij zelf zegt, "een lans te breken voor de integratie van het muziekonderwijs". Prins Claus: "Wij hebben wel goede muziekscholen, maar die staan buiten het gewone onder wijs. Voor begaafde leerlingen zou er een geïntegreerd systeem moe ten zijn, een internaat, waar mu ziek en algemeen onderwijs sa mengaan, naar het voorbeeld van de door Menuhin opgerichte school in Engeland. Maar het feno meen internaat ligt in Nederland moeilijk". De prins hoopt dat het Concert gebouworkest "op zijn wereldrei zen ook oog zal krijgen voor ont wikkelingslanden als India en Chi na". Voor die landen wil hij "graag een lans breken: ze staan open voor onze westerse muziek, daar mag het Concertgebouworkest als am bassadeur van de Nederlandse cul tuur toch niet ontbreken". De prins maakt zich ook zorgen over de problemen bij de Neder landse Opera. Hij is overigens "geen groot operakenner", geeft hij toe, en van operette is hij "geen vriend", al heeft hij er wel waarde ring voor. Van de al weer enige tijd geleden in een wrevelige sfeer bij het Concertgebouworkest vertrok ken dirigent Bernhard Haitink is hij een "groot bewonderaar". "Ik ben geïnteresseerd in alle soorten muziek", verklaart de prins, "ook niet-westerse". Caraibi- sche en Indiase muziek vindt hij "prachtig". Dat geldt ook voor jazz. De prins luistert "elke ochtend bij het opstaan naar muziek". Het gaat dan - afhankelijk van zijn stem ming - om "soms Indiase, soms Mexicaanse muziek, veel muziek voor gitaar". Niet-westerse muziek heeft de prins al in zijn jeugd leren waarde ren. Hij vertrok op jonge leeftijd met zijn ouders naar Afrika. Pas op zijn twaalfde jaar keerde hij terug naar Duitsland. LONDEN (AP) - Bij het veilinghuis Sotheby's in Londen is een ma nuscript van Ludwig van Beetho ven opgedoken, met een groot deel van zijn wereldberoemde 'Ode an die Freude' uit de 9de symfonie. Het manuscript werd ter beoorde ling aangeboden door een anonie me verzamelaar. "Tot nu toe was er niets bekend over het bestaan hiervan en het is een verbluffende vondst," zei 'So theby's expert op het gebied van handschriften, Stephen Roe. "Dit is echt een zeldzaamheid want de 'Ode an die Freude' is de beroemd ste passage van de componist". Roe onderzocht het manuscript in het tot museum ingerichte ge boortehuis van Beethoven in Bonn. "Ze wisten daar ook niet dat het bestond," zei hij. Het manuscript zal op 6 mei in Londen worden geveild en Sothe by's verwacht een opbrengst van 60.000 tot 100.000 pond. Authentieke manuscripten van de symfonieën van Beethoven zijn zeer zeldzaam. De originelen van de 1ste, 2de en 3de symfonie zijn verloren gegaan. Het getekende manuscript van de 9de, die hij in 1824 schreef, ligt in de Deutsche Staatsbibliothek in Oostberlijn. Het manuscript dat bij Sotheby's opdook is geschreven in bruine inkt met doorhalingen in potlood. Het lijken aantekeningen te zijn voor wijzigingen in het eerste, tweede en laatste deel, die werden opgeschreven na de premiere van: de symfonie. De wijzigingen werden opgeno men in de eerste druk van 1826, die verscheen bij de Duitse muziekuit geverij Schott. "Componisten zijn vaak heel slordig met hun manuscriptén Sommigen bewaren ze en anderen niet. Soms gaan manuscripten naar uitgevers en ook worden ze wel ge bruikt bij de premiere. Maar er zijn er veel die gewoon zoek raken", al dus Roe. Er komt op 6 mei nog een met bruine inkt geschreven ma nuscript van Beethoven onder de hamer. Het is een notitie voor het langzame gedeelte van zijn piano sonate Hammerklavier, de langste die hij schreef. "Het zou een van de aantekeningen kunnen zijn die Beethoven uitbreidde en versterk te uit een van de notitieboeken die hij bij zich had bij zijn wandelingen in de omgeving van Wenen. Hij schreef zijn ideëen met een potlood op," aldus Roe. Prins Claus, 'geen vriend' van operette. MOSKOU (Rtr-AFP) - Een enorme duizenden historische boeken ver brand in een belangrijke biblio- niet.'gd. Een vooraanstaande Rus- theek in Leningrad heeft honderd- Thema: 'Herkenning en verkenning' 'Tsjernobyl cultuur'. De balletdansers Ross Skelton (links) en Denise Jackson midden aan het werk met choreograaf Ro bert Joffrey (foto anp> NEW YORK (AP) - De Amerikaan se danser-choreograaf Robert Jof frey is vrijdag op 57-jarige leeftijd na een langdurige ziekte in een zie kenhuis in New York overleden. Joffrey was de inspirator van de ge lijknamige balletgroep, die inter nationale faam verwierf. Het Joffrey Ballet werkt nu sa men met het New York City Ballet en het Amerikaanse Ballettheater, maar het trad voor het eerst op in 1956, toen nog als onafhankelijke groep. De balletgroep trad onder meer op in het Verre Oosten, de Sovjetunie en ook op het Witte Huis. Zeeuws Orkest naar Parijs MIDDELBURG (ANP) - Het uit 75 musici bestaande Zeeuws Orkest trad op zaterdag 26 maart op in de Nótre Dame in Parijs. Het orkest begeleidde daar de Gentse Oratori um Vereniging die de Matthaus Passion ten gehore bracht. Het Zeeuws Orkest zal nog een keer op treden in Parijs en wel op 22 april in de Eglise St. Eustache. Op 16,21,26 en 29 april komt het Zeeuws Orkest in actie tijdens con certen in respectievelijk Middel burg, Hulst, Goes en Oostende. Aan de laatste twee concerten wer ken Belgische koren en de Neder landse bariton Ruud van der Meer mee. Het Zeeuws Orkest staat on der leiding van de dirigent Jan Stu- len. UTRECHT (GPD) - Herken ning en verkenning. Dat is het centrale thema van het komen de Springdance Festival dat van 12 tot en met 23 april in Utrecht wordt gehouden. Vol gens artistiek leider George Brugmans heeft de 'herken ning' betrekking op dansers en groepen als Dana Reitz, Grou- pe Emile Dubois en Sosta Pal- mizzi, die zich de afgelopen tien jaar reeds eerder in het ka der van Springdance presen teerden. Ook verschillende groepen uit ei gen land - hoewel ze niet eerder op het Springdance-podium te zien waren - kunnen worden gerekend tot dans die door het publiek 'her kend' zal worden. Zowel Truus Bronkhorst als (het internationaal samengestelde gezelschap) Cloud Chamber en Roxane Huilmand zijn meer of minder bekenden op het Nederlandse danspodium. Het tweede deel van het thema, de 'verkenning', slaat op de ken- nigmaking met Mark Dendy, DV8 Physical Theatre en Josef Nadj, die ,dit jaar voor het eerst in Nederland te zien zullen zijn. Daarnaast zijn er nog Mathilde Monnier en Jean Francois Duroure die in hun sa menwerkingsverband De Hexe Productions weliswaar eerder Utrecht aandeden, maar zich nu ie der voor zich met een eigen gezel schap én produktie zullen presen teren. Ander karakter De programmering van Spring dance '88 verschilt niet wezenlijk van die van de laatste jaren. Hoe wel Brugmans gelooft dat een tra ditie niet radicaal kan worden doorbroken, wil hij de komende ja ren wél naar een ander karakter van het festival streven. "Wij gelo ven niet in festivals om de festivals en juist het succes van Springdan ce vraagt om een volgende stap". Brugmans zou de financiële moge lijkheden willen hebben om van Springdance meer dan loutér een jaarlijks terugkerend festival te maken. "Tijdens het seizoen zou den we ons meer moeten kunnen terugtrekken, ons rustiger op onze presentatie moeten kunnen voor bereiden en ons beter moeten kun nen richten op onze taak als inter nationaal podium voor de moderne dans". Het hangt van de subsidiën- ten van Sprindance af of deze wen sen werkelijkheid worden. Dit betekent overigens niet dat Springdance het festival als zoda nig wil opheffen. "Volgend jaar Co-produkties Volgens Brugmans is het van groot belang om (meer) co-produk- tionele activiteiten in Europa te ontplooien. Juist de dans over schrijdt gemakkelijk grenzen. En een schaalvergroting zou volgens hem voor de Nederlandse kunste naars wel eens van groot belang kunnen zijn. Als voorbeeld haalde hij Roxane Huilmand aan. Haar produktie Tanz mit Manner is tot stand gekomen door Sc king tussen het Brusselse Kaaithe ater, Springdance/'t Hoogt en het Festival van Granada. De voorstel- ling zal te zien zijn in Brussel, Ant werpen, Parijs, Rome, Granada, Cordoba, Barcelona, Salzburg, Zü- rich, Lissabon, Amsterdam, Rot terdam en Londen. In dit verband wijst Brugmans erop dat Springdance nog steeds in gesprek is met Rotterdam als toe komstige partner. En jn 1989 zou het festival mogelijk iri Utrecht én in Rotterdam kunnen worden ge houden. boren componist Bela Bartók die in 1945 in ballingschap in de Vere nigde Staten overleed, zal in de zo mer naar Boedapest worden over gebracht. Dit heeft het Hongaarse persagentschap MTI bericht in We- Een van de twee zoons van Bar tók, Bela, die woont in Boedapest, zei in een vraaggesprek met het dagblad Magyar Nemzet, dat de fa milie dit besluit had genomen "om dat het overeenkomt met de wens van Hongaren zowel in Hongarije als in het buitenland". De zoons van Bartók zullen de kosten van de overbrenging beta len. "Gezien de moeilijke financiër le situatie waarin ons land zich be vindt, willen wij de rekening niet presenteren aan Hongarije, dat het bedrag beter kan gebruiken, zoals voor steun aan een muziekschool," aldus Bela Bartók jr.. De andere zoon van de compo nist, Peter, die in Florida woont, zei tegen Magyar Nemzet dat men de rust van de doden niet moest ver storen, maar dat Bela Bartók Hon gaar was geweest en zijn familie in Hongarije begraven ligt. "Het vuur heeft op 15 februari 19 uur lang geraasd in de onvervang bare depots van de Academie van Wetenschappen in Leningrad", al dus Dmitri Lichatsjov, hoofd van de Culturele Stichting van de Sov jetunie. Volgens Lichatsjov zijn 400.000 werken verloren gegaan, waaron der een collectie medische litera tuur die terugging tot de zeventien de eeuw en een kwart van de unie ke krantenverzameling van de bi bliotheek. Ruim 3,5 miljoen titels hebben waterschade opgelopen en worden nu door verrotting be dreigd. Hij sprak zijn afschuw uit over het inzetten van bulldozers om de ravage zo snel mogelijk op te ruimen. "Het is pijnlijk dat ons land dat ooit de schatkamer van boeken in Europa werd genoemd nu zijn specialisten naar Helsinki moet sturen voor onderzoek naar Russische literatuur". Hij deed een beroep op de Unesco de biblio theek,van Leningrad bij te staan bij het herstel van de schade. Veiling Sotheby in Peking PEKING (DPA) - Binnenkort wordt in de Verboden Stad van Pe king met haar keizerlijke paleizen een kunstveiling gehouden. Het Britse veilinghuis Sotheby zal de openbare verkoop op 5 juni organi seren. De opbrengst zal zijn be stemd voor de restauratie van de Grote Muur van China en de stad Venetië. Daniël Vial, voorzitter van het in ternationale comité voor het be houd van Venetië en de Chinese Muur, schat dat de veiling van werk van hedendaagse Europese en Amerikaanse kunstenaars 2 mil joen dollar zal opleveren. Met medewerking van het Chi nese ministerie van cultuur en een Frans reisbureau hoopt de organi sator 500 belangstellenden warm te maken voor de liefdadigheidsver koop, die door hem de 'Terugkeer van Marco Polo' is genoemd. UTRECHT (ANP) - Hella Haasse (tweede van rechts) en Prof dr. I. Sick (tweede van links) hebben vrijdag i Utrecht een ere-doctoraat ontvangen van de Rijksuniversiteit Utrecht. <f0to aï AMSTERDAM (ANP) - Vier jonge Nederlandse kunstenaars, Ina van den Heuvel, Hans van Houwelin- gen, Berend Strik (de laatste twee winnaar Prix de Rome 1987) en Maurice van Tellingen, reizen, wer ken en exposeren momenteel in de Verenigde Staten. Dit heeft de- Rijksakademie van Beeldende Kunsten in Amsterdam, die dit project heeft georganiseerd, vrij dag meegedeeld. Als afsluiting van hun reis- en werkperiode van drie maanden door de Verenigde Staten zullen de kunstenaars aanwezig zijn bij de opening van de eerste tentoonstel ling van hun werk in het USF-mu- seum in Tampa, Florida. Daar is hun werk te zien van 25 maart tot 16 april. Aansluitend wordt de ex positie van 19 mei tot 16 juni ge toond in de Glassell School of Art- /The Museum of Fine Arts in Hous ton en tenslotte van 7 juli tot 29 juli in de Visual Arts Gallery in New York (Soho). De tentoonstelling wordt onder steund door een begeleidende cata logus met bijdragen van Neder landse en Amerikaanse kunstcriti ci. Begin april komen de vier 'kun stenaars weer terug naar Neder land. Het project is financieel mogelijk gemaakt door bijdragen en bemid deling van de Stichting Culturele Samenwerking Nederland/VS, de Stichting Sponsors voor Kunst, US-Information Agency, Prins Bernhard Fonds, Douwe Egberts, het ministerie van WVC en de Netherlands-America Community Association.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 24