Nooit meer vals spelen Sijbrands dwingt als enige beslissing af Zeelenberg van podium gehaald In eerste ronde NK dammen Gelul^sfactor bij bridge tot minimum beperkt Golfers niet in de prijzen NK 250cc-motorraces ASSEN (ANP) - Wilco Zeelenberg wordt beschouwd als het voor naamste talent van de Nederlandse motorcircuits. Gisteren ging de naam van de 22-jarige Bleiswijker over alle tongen. In Assen won Zeelenberg, na een valpartij in de opwarmronde, met een gehavende machine de eerste race om het Ne derlands kampioenschap in de 250cc-klasse. Toen hij zich opmaakte voor de huldiging, werd de coureur van het podium gehaald. Zeelenberg bleek gediskwalificeerd, zonder dat hem de zwarte vlag was getoond. Zijn manager en sponsor bleken in alle staten en dreigden de motorsport- bond (KNMV) met een complete terugtrekking van het nationale front, als hun protest tegen de dis kwalificatie van Zeelenberg niet wordt gehonoreerd. De oorzaak van alle opwinding lag op het koude, korte circuit van Assen, vooral bij wedstrijdleider De Bruin. Hij liet onreglementaire zaken toe na de val van Zeelenberg in de 'warming-up'. De coureur was met een gehavende stroomlijn Motorcoureurs uit Amerika delen nog steeds de lakens uit SUZUKA (ANP) - De Verenigde Staten brengen nog steeds de bete re motorcoureurs van de wereld voort. Gisteren, bij de opening van het nieuwe Grand-Prixseizoen op het circuit van Suzuka, zorgden twee jonge Amerikanen voor de meeste opschudding bij het en thousiaste Japanse publiek. Kevin Schwantz uit Texas greep in een bloedstollend gevecht met wereld kampioen Wayne Gardner de winst in de 500cc-race. De 20-jarige John Kocinsky maakte in de 250cc zijn debuut in de wereldtitelstrijd en werd vijfde. Beide jonge Amerikanen dwon gen favoriete routiniers als Gard ner en Mang tot grote inspannin gen. Schwantz bleek in de 500cc- wedstrijd op zijn langzamere Suzu ki niet af te schudden door Gard ner, de Australische heerser van het vorig seizoen. In de laatste ron de gaf Gardner nog eens flink gas. De wereldkampioen deed dat te driest. Hij vloog met een snelheid van boven de 200 kilometer per uur •door het gras en kwam met alle for tuin van de wereld via een vlucht weg weer op het asfalt terug. Schwantz was toen al als winnaar afgevlagd. Een terechte winnaar oordeelde de natrillende Gardner. In 1986 kwam Schwantz aan de hand van zijn vader voor het eerst naar Europa. Hij debuteerde toen in de Speedweek van Assen en maakte snel naam, onder andere via veel vallen maar nog meer op staan. John Kocinsky is ontdekt door zijn landgenoot Kenny Roberts, tussen 1978 en 1980 niet te verslaan in de 500cc. De Amerikaan lanceer de op Suzuka een rechtstreekse aanval op de heerschappij van Mang. Hij zette de Westduitser on der geweldige druk, maar in de slotfase verloor zijn machine ver mogen en zakte Kocinsky alsnog naar de vijfde plaats. De talentrijke coureur wenst over twee weken in Laguna Seca, waar .eindelijk een Grand Prix van de Verenigde Sta ten wordt gehouden, voor eigen publiek wraak te nemen. Aan de ra ces om de Grote Prijzen van Japan deden geen Nederlanders mee. Wewering wint EK beroepspikeurs WENEN (SID/DPA) - De Westdui- ter Heinz Wewering is gisteren in Wenen voor de vierde keer Euro pees kampioen bij de be roepspikeurs geworden. Eerder ze gevierde hij in 1978, 1979 en 1984. De Nederlander Tjitse Smeding eindigde op de negende plaats. De spanning bleef tot het laatst bewaard. Tot de laatste bocht van de laatste koers leek de Fin Jorma Kontio de titel nipt meer te kunnen ontglippen. In 'de laatste meters had Kontio zijn zenuwen echter niet meer in bedwang. Hij maakte een fout, waardoor Wewering als nog kon toeslaan. Wewering en Kontio plaatsten zich beiden voor de strijd om de wereldtitel in de Verenigde Staten. Wewering heeft dit seizoen al 201 koersen gewon- De Nederlandse kampioen Tsjit- se Smeding moest andermaal met een bescheiden klassering genoe gen nemen. Gisteren onder scheidde de Fries zich alleen met een overwinning in de derde koers. Het eindklassement van het Eu ropees kampioenschap is: 1. Wewe ring (WD1) 121 punten, 2. Kontio (Fin) 110,3. Frick (Zwe) 96,4. Estel- rich (Spa) 85, 5. Hallais (Fra) 84, 6. Oebleis (Oos) 83, 7. Jörgensen (Den) en Bartschi (Zwi) ieder 74, 9. Smeding (Ned) 71, 10. Martens (Bel) 61, 11. Eggen (Noo) 57. toch nog op het startveld gearri veerd, waar hij geen uitstel kreeg voor een kleine inspectie. Monteur Mar Schouten repte zich tegen alle voorschriften in naar de machine, maar deed niets. De verschijning van Schouten op het asfalt was vol doende voor diskwalificatie. Zee lenberg had slechts hulp mogen hebben, als hij achter het veld was gaan staan. Official De Bruin liet Zeelenberg vertrekken om, zoals hij zei, de jon ge rijder was extra ervaring op te laten doen. Dat misverstand werd door Zeelenberg geweldig uitge buit. In de laatste ronde reed hij de koploper Van de Goorbergh voor bij, maar de winst was toch voor de als tweede eindigende pupil van Boet van Duimen. Die was voorna melijk teleurgesteld. De morele winst telde voor hem zwaarder dan het maximale puntenaantal, dat hij nu kreeg. Op Assen waren de thuisrijders Streuer en Schnieders de winnaars van de zijspanrace, kreeg good-old Rob Punt zijn oude machine nog voldoende aan de praat voor de ze ge in de 500cc-race en bleek Hans Spaan nog steeds de beste Neder landse coureur in de lichtste cate gorie, de ééncilinder 125cc. PUTTEN (ANP) - Het toernooi om het Nederlands damkampioen schap is zaterdag begonnen met slechts één beslissing. De terugge keerde Sijbrands won in de tijd noodfase van Heusdens. Titelver dediger Jannes van der Wal moest aan Schotanus een punt afstaan. De met spanning tegemoet gezie ne rentree van de 38-jarige Ton Sij brands had veel damliefhebbers naar het kasteel De Vaneburg in het Gelderse Putten gelokt. Het na tionale kampioenschap geldt im mers ook als kwalificatiewedstrijd voor het aanstaande wereldkam pioenschap, waarvan het doorgaan in Brazilië nog steeds niet defini tief vaststaat. Sijbrands wil beslag leggen op één van de drie plaatsen, die daarvoor nog te vergeven zijn. Hij trok voor de openingsfase te gen de 25-jarige Schiedammer ruim tijd uit en had na een uur al ruim twee keer zoveel bedenktijd gebruikt als zijn tegenstander die zoveel mogelijk materiaal ruilde. Sijbrands boekte pas in het gevor derde middenspel licht terrein- voordeel. In een zes om zes stand maakte de Schiedammer een klei ne berekeningsfout. Vpor Sij brands was dat voldoende na bijna vier uur spelen als eerste - en naar later bleek ook als enige - de beslis sing af te dwingen. "Het was een goede partij, waarvan het resultaat mij is meegevallen. Ik ben blij dat ik de spanning, die bij zo'n eerste optreden toch weer vanzelf over je heen komt, heb kunnen overwin nen.", aldus de grootmeester. Titelverdediger van der Wal zette Schotanus na de openingsfase weliswaar enigszins onder druk, maar kon dat niet volledig uitbui ten. Door de posities overzichtelijk te houden en een taktische verde diging vond de 25-jarige Friese le raar de juiste weg om na goed vier uur spelen tot een puntendeling te komen. Het duel tussen Van der Zee en Clerc was het zevende bin nen een maand. De voorafgaande zes ontmoetingen - in de herkamp om het tweede WK-ticket - waren in het voordeel van de Haagse grootmeester geëindigd en de tak- LEIDEN Kaarten schudden is er tegenwoordig niet meer bij. Ook delen en couperen zijn bij bridge verouderde begrippen. Zelfs praten aan tafel komt steeds minder voor: een bod wordt schriftelijk kenbaar ge maakt. Bridge, en dan met name wedstrijd-bridge, wordt van daag de dag gespeeld alsof het een voorgeprogrammeerd spel is. Dat komt de geloofwaardigheid van deze sport ongetwijfeld ten goede, maar spontaniteit is in het kaartspel nauwelijks meer te vinden. Het terugdringen van de ge luksfactor in het wedstrijd-brid ge is koren op de molen van Ger- rit de Ruiter en Ed Hoogenkamp, samen met Theo Halvemaan en Cees Wilmer initiatiefnemers tot niveauverhoging in het district Leiden. "Het barst hier welis waar van de verenigingen", ver klaart De Ruiter, maar ten op zichte van andere districten valt ons spelpeil bar tegen. Daar moet wat aan veranderen. Wij hebben daarom vorige week de belang stelling gepolst voor het oprich ten van een vereniging die zich louter op het wedstrijd-brigde richt". "Het aantal reacties was over weldigend", vult Hoogenkamp zijn vaste bridge-partner aan, terwijl hij een lijst met kandi daat-leden te voorschijn tovert. "Meer dan 40 belangstellenden, van wie er 21 zonder meer lid wil len worden. De rest komt alleen in onze interne competitie spelen, zonder de nieuwe vereniging een naam hebben we nog niet eens naar buiten toe te verte genwoordigen. Als je weet dat de competitie voor viertallen onze prioriteit heeft, kun je wel na gaan met hoeveel teams wij de competitie volgend seizoen kun nen ingaan". Dat levert waarschijnlijk weer nieuwe problemen op, waar De Ruiter en Hoogenkamp nu al op lossingen voor aandragen. "Dan moet de hoofdklasse maar wor den uitgebreid, want dat niveau halen al onze teams gemakke lijk", weet Hoogenkamp. "Het liefst zouden we die klasse in tweeën gesplitst zien, met een vol ledige competitie per poule. Nu moeten we het in Leiden doen met een halve competitie, terwijl in andere districten al wel wed- strijdgerichte maatregelen zijn genomen". De Ruiter en Hoogenkamp heb ben dat als spelers van HOK (Amsterdam) aan den lijve on dervonden: daar staat het bevor deren het spelpeil voorop. "Ge lukkig denkt het district Leiden nu ook een eind in die richting", meldt De Ruiter, die zelf één van de zes bestuursleden is. "Alleen willen de verenigingen, die het vooral gezellig willen houden, ei nog niet aan. Zij zijn ook bang voor ons initiatief. Ze denken dat wij hun sterkste spelers zullen weglokken. Wij menen juist dat alle verenigingen van het uit stralingseffect van een goede bridge-vereniging kunnen profi teren". Geconcentreerd bekijken Ed Hoogenkamp (tweede i ding-boxes' op tafel liggen. i links) en Gerrit de Ruiter (tweede van rechts) de kaarten, die geflankeerd door enkele 'bid- door Tim Brouwer de Koning Massasport Ondanks de tweedeling in de bridgewereld tussen min en meer wedstrijdgerichte spelers groeit de belangstelling voor deze denk sport over de gehele linie als kool. "Vooral sinds bridge ook als tele visie-cursus is gegeven, is het een massasport geworden", meent De Ruiter. "De enige drempel vormt de moeilijkheidsgraad van het spel", beweert Hoogenkamp. "Maar als je je eenmaal de basis beginselen hebt eigen gemaakt, dan ben je verkocht". De Ruiter drukt het nog krachtiger uit: "Wat dat betreft lijkt bridge wel een ziekte". Hoogenkamp 'lijdt' daaraan al zo'n vijftien jaar. Van huis uit ("Mijn moeder is bridge-lerares, mijn vader gaf in zijn vrije tijd bridge-les".) kwam hij snel in aanraking met het kaartspel, dat in die tijd nog voornamelijk 'in bepaalde kringen' werd ge speeld. "Vooral op de middelbare school wist ik niet van ophou den", vervolgt de 27-jarige Lisse- naar. "Uiteindelijk bleek ik met bridge zelfs mijn brood te kunnen verdienen. Ik ben nu full-time bridgeleraar" De klantenkring van Hoogen kamp woont vooral in Wasse naar. "Dat lijkt voor de hand lig gend, zeker als je bridge nog al tijd een elitesport vindt. Dat is het volgens mij allang niet meer, het is ook zeker niet duur. Maar als je bridge-les in kleine groepen neemt, moet je daarvoor wel be talen. En dat gaat in Wassenaar wat gemakkelijker dan elders". Voor Hoogenkamp betekent al les bij elkaar wel dat hij bijna non-stop met bridge bezig is. "Ik heb inderdaad maatregelen moe ten treffen tegen die eenzijdig heid", meldt Hoogenkamp desge vraagd. "Ik ben nu ook aan an dere sporten gaan doen, want ik ging mijn beweging missen". Voor De Ruiter (33) ligt het pre cies andersom: "Ik geeft als sportleraar op acht verschillende scholen in Katwijk les, ik beweeg me meer dan genoeg. In mijn vrije tijd probeer ik wel eens een bridgecompetitie op school op te zetten". Bezielend, "Jammer genoeg slaat dat minder aan dan 17 jaar geleden, toen ikzelf nog op school zat. On der de bezielende leiding van Bas de Bruin, een begrip in Katwijk, raakte mijn hele klas in de ban van bridge. 20 van de 28 zijn er mee door gegaan. Zo zie je het te genwoordig zelden meer. Het staat of valt met de persoon die het brengt". Niet alleen de belangstelling voor bridge, ook de sport zelf is aan verandering onderhevig. Het is nog net geen computerspel letje geworden, maar op goed ge luk 'piratenbridge' spelen ge beurt alleen nog bij minder be langrijke aangelegenheden. Hoogenkamp: "Om iedereen de zelfde kansen te bieden, spelen al le paren achtereenvolgens met dezelfde kaarten. Schudden is dan niet meer nodig, ieder pakt de kaarten uit de stapel, die op zijn lijstje staan. Praten doen we ook zo weinig mogelijk, omdat uit de intonatie vaak valt op te maken, hoe de kaarten erbij lig gen. Codes m ag je alleen door hel spel zelf kenbaar maken, anders is er sprake van vals spelen". Een zekere steriliteit kan het spel dan wel krijgen, maar vol gens de twee bridge-fanaten is dat slechts hoogstzelden het ge val. "Het komt wel eens voor dat iedereen met dezelfde kaarten precies hetzelfde speelt, maar het blijft toch mensenwerk", meent Hoogenkamp. "Bovendien kan het om tactische redenen wel eens handig zijn om anders dan ande ren te spelen, bijvoorbeeld bij een grote achterstand. Meestal pakt dat verkeerd uit, maar als zo'n gok lukt kunnen de kansen volle dig keren. Het mooiste van brid ge vind ik overigens het analyse ren na afloop, daar leer je ontzet tend veel van. Daaraan schort het nu juist in Leiden: talentvol le bridgers besteden te weinig tijd aan het 'nakaarten' Schriftelijk Bridge wordt paarsgewijs ge speeld. Tegenover het Noord- Zuid paar speelt Oost-West. De 13 kaarten die elke speler krijgt toe bedeeld, dienen als uitgangspunt voor een eventueel boddat, af hankelijk van de kwaliteit van de kaarten kan worden uitge bracht. Pas als het contract is ge sloten (schriftelijk, met behulp van 'bidding-boxes') komen de kaarten van één van de spelers open en bloot op tafel. Dan heeft iedereen behalve zijn eigen kaar ten ook de kaarten van deze zoge naamde 'dummy' (die zelf niet meespeelt) onder ogen. Het vergt van de drie actieve spelers veel denkwerk en uiterste concentra tie om er achter te komen hoe de overige kaarten zijn verdeeld en vervolgens zoveel mogelijk sla gen te halen. Achteraf kan de bes te speelwijze uiteraard veel ge makkelijker worden bepaald. De duur van het spel blijft doorgaans beperkt tot een avond, de analyses na afloop even bid- ten beschouwing gelaten. De lo kaliteiten waar bridge wordt ge speeld (die variëren van huiska mer tot restaurant), moeten in ie der geval koffiezet-apparatuur in huis hebben. "Ik vind bridge puur ongezond", bekent Hoogen kamp. "Want bridgers drinken vaak liters koffie, roken bij het'le- ven en ook nagelbijten en andere tics (niet-roker De Ruiter houdt urenlang een sigaret tussen zijn vingers red.) komen veel voor. Be weging heb je nauwelijks. Na af loop wordt de wedstrijd ook nogal eens weggespoeld met het nodige bier". Toch is de horeca over het alge meen niet blij met bridgers. Zij zijn namelijk niet meer aan spreekbaar als zij eenmaal aan tafel hebben plaatsgenomen. "Dan kun je beter een stel klaver jassers hebben, die doen ook on der het spelen gewoon bestellin gen", zegt Hoogenkamp. "Kla verjassen vind ik trouwens ook een leuk spel. Alleen ben je daar mee teveel van het geluk afhanke lijk". tiek van de Fries was duidelijk: geen onnodige risico's nemen. Toch kreeg Clerc enig overwicht en zat Van der Zee in het midden spel met een (te) zwaar belaste kor te vleugel. De Fries redde zich ech ter uit de problemen, al vergde dat veel van zijn tijd. Achtste plaats gewichtheffers STRAATSBURG (ANP) - Neder land is als achtste geëindigd tij dens de EG-kampioenschappen gewichtheffen, die dit weekeinde in Straatsburg gehouden zijn. Italië werd eerste met 93 punten. Grie kenland pakte de tweede plaats met 84 punten. Spanje werd derde met 78 punten. De beste Neder landse prestatie werd geleverd door Yves Vivaldi uit Den Haag. In de klasse tot 90 kilogram trok en stootte hij achtereenvolgens 142,5 en 177,5 kilogram. Zijn totaal van 320 kg betekende een persoonlijk record. De prestaties van de overige Ne derlanders waren: Klasse tot 60 kg: Dennis Rosalino (Nijmegen) 180 kg (75 en 105). Klasse tot 70,5 kg: Hugo Themen (Den Haag) 242,5 kg (107,5 en 135). Klasse tot 75 kg: Mike Bec kers (Maastricht) 235 kg (107,5 en 127,5). Klasse tot 82,5 kg: Maurice Goosen (Etten-Leur) 295 kg (132,5 en 162,5). VALENCIA (Rtr) - Het Nederlands team greep in Valencia juist naast de grote prijzen. De eerste drie lan den kwalificeerden zich voor de beker-finale, die van 13 tot en met 16 oktober in het Schotse St An drews wordt gehouden. Het prij zengeld bedraagt daar één miljoen dollar. Nederland viel daar buiten door in de wedstrijd om de derde plaats met 3-0 te verliezen van Zwe den. Frankrijk won het toernooi door een overwinning met 2-1 op Denemarken. De daaraan verbon den prijs was 30.000 dollar. Nieuw record snelwandelen PERTH (Reuter) - De Australische atlete Kerry Saxby heeft gisteren bij de nationale kampioenschap pen in Perth haar wereldrecord op de vijf kilometer snelwandelen met ruim tien seconden verbeterd. Sax by had in het Perry Lakes-stadion voor de afstand 20 minuten en 45,32 seconden nodig. Haar oude record stond sinds januari op 20.55,76 en werd gevestigd in Syd ney. Wereldrecords bij nationale zwemstrijd VS ORLANDO (RTR/AFP) - Bij de strijd om de Amerikaanse indoor zwemkampioenschappen zijn in het laatste weekeinde zijn drie wreld- en een Europees record ver beterd. De Amerikaanse Janet Evans en de Pool Artur Wojdat zorgden voor een primeur. Evans brak op de 1500 meter door de grens van zestien minuten door, Wojdat werd de eerste bewoner van zijn land die zich wereldre cordhouder bij het zwemmen mag noemen. Het derde wereldrecord kwam op naam van Tom Jager. De Amerikaan won de 50 meter vrije slag in 22,23 seconden, een-tiende sneller dan hij ooit zelf was. Voor het Europese record zorgde de Brit Adrian Moorhouse op de 100 meter schoolslag. Janet Evans is de 'grote' vrouw van de Amerikaanse titelstrijd ge worden. Op de eerste dag verbeter de de 16-jarige scholiere uit Califor nia het wereldrecord op de 800 me ter, op de 400 meter en 4x400 meter stelde zij zich tevreden met de eer ste plaats. Op de laatste dag voegde zij daar het wereldrecord op de langste vrouwnafstand aan toe. De 15.52,10 betekenden een verbeté- ring van meer dan acht seconden van haar oude record. Dat stond sinds augustus 1987 op 16.00,73. Evans is nu de snelste vrouw op de 400, 800 en 1500 meter vrije slag. De prestatie van Artur Wojdat in Orlando was een sensatie. De 19-ja- rige Pool werd nog niet in staat ge acht tot een dergelijke krachtsin spanning. Zijn 3.47,38 betekenden een verbetering van de prestatie van de Westduitser Michael Gross met 0,42 seconden. Adrian Moorhouse moest zich in Orlando tevreden stellen met een Europees record. Hij had voor de 100 meter schoolslag 1.01,78 secon den, 0,35 seconden sneller dan hij op 18 augustus vorig jaar in Straat sburg was.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 23