Skiffeurs winnen groot verschil met Johan Capiot lost belofte in Peiper het geld, Bontempi de zege Breukink verslaat wielertop Scullersachtsterk in Head of te River 'Landverrader' stelt Priem tevreden in Brabantse Pijl Prestatieloop voor het gehele gezin langs de Leidse Singels. 'Buffel' wint E3-prijs HARELBEKE (ANP) - Twijfels en een enorme valpartij hebben zater dag de semi-klassieke Vlaamse wegwedstrijd E3-prijs beheerst. Twee renners waren zeker van hun zaak: Alan Peiper en Guido Bon tempi. De eerste verdiende veel geld, de tweede won de koers. De Italiaanse sprinter, bijge naamd 'de Buffel', sloeg op de vlucht in een wedstrijd, die (te) veel sprinters kansen bood. De sterke finishers met de Belgische nationa liteit en mentaliteit, Planckaert, Vanderaerden, De Wilde, Liec- kens, Redant, weigerden een trap te veel te doen. Achteraf waren ze tevreden, dat een buitenlander met de bloemen stond te zwaaien. De beslissing viel op de Oude Kwaremont, een kleine veertig ki lometer voor het einde. De heuvels waren te kort en te gering in getal om bij het redelijk mooie weer een grote selectie door te voeren. Planckaert, donderdag winnaar van Dwars door België, probeerde het wel, maar zag te veel anderen ontspannen van zijn arbeid profite- Bontempi, de Italiaanse kracht patser, had het goed gezien. Op de top van de Oude Kwaremont ging hij voluit door. Hij gooide alle kracht, gewicht en stuurkunst in de afdaling en stelde na twee kilo meter allesgeven tevreden vast, dat alleen Peiper nog bij hem was. De knecht uit de ploeg Post zou kans loos zijn in de sprint. Bontempi maakte een royaal gebaar door Pei per een premie van 2500 te laten op strijken. In de finale kreeg de Australiër van ploegleider Walter Planckaert opdracht Bontempi steun te verle nen in de vlucht. Dat was tactische opzet. Volgens Planckaert zou het tweetal nooit tot het einde volhou den als achter hen de jacht zou wor den geopend. Hoe langer de jacht duurde, hoe beter het was. In de slotkilometers konden de dan nog frisse Vanderaerden of Talen toe slaan. Het kwam nooit tot een serieuze achtervolging. Geen der ploegen Ruzie iii gelederen van skütsjesilers SNEEK (ANP) - Het voltallige be stuur van de Iepen Fryske Kampi- oenskippen Skütsjesilen (IFKS) is zaterdag tijdens de ledenvergade ring in Sneek afgetreden. Dat heeft IFKS-voorzitter Hoekstra zaterdag bevestigd. Het bestuur van de vereniging, die jaarlijks de Open Friese kam pioenschappen organiseert, wilde de twee leden Adema en Hof roye ren, omdat zij buiten de IFKS om het Nederlands kampioenschap in Hindeloopen wilde organiseren. Maar de stemming over het roye ren van het duo wees uit dat het be stuur niet de vereiste twee-derde meederheid achter zich kon krij gen. Op initiatief van kampioen Hoek is er nu een commissie van goede diensten ingesteld. De commissie zal bekijken of er een nieuw be stuur geformeerd kan worden. Over veertien dagen brengt de commissie rapport uit. werkte zich in het zweet, uit dat een ander zou profiteren. Het kwam hoofdzakelijk neer op de ploeg van Raas, die overigens de sprinter Van Poppel bij het massa le vallen na 125 kilometer had ver loren. In de slotfase probeerde Ta len het gat met de twee vluchters te dichten. Te laat hoorde Peiper van zijn komst, anders had hij een beetje kunnen remmen. Bontempi won de sprint van kop af op een moment dat Peiper meende dat hij kapot was. Na 125 kilometer van de E3-prijs deed zich de grootste valpartij in het wielerseizoen tot nu toe voor. Vijftig renners tuimelden in een af- dalinkje te Erwetegem over elkaar. Er waren diverse gewonden. De Nederlander Theo Appeldoorn was er het ernstigst aan toe. Hij werd met een open beenwond naar het ziekenhuis van Zottegem over gebracht, waar hij onmiddellijk werd geopereerd. Na de operatie noemde een woordvoerder van het ziekenhuis zijn toestand bevredi gend. Aanvankelijk waren er ook zorgwekkende berichten over Jean-Paul van Poppel. De winnaar van de groene trui in de laatste Ronde van Frankrijk kreeg een 'stapel' renners over zich heen. Hij bleek niets te hebben gebroken. "Ik ben alleen een beetje beurs", liet Van Poppel vanuit zijn huis in Bilthoven weten. "Ik viel tegen een stoep aan. Dat kwam hard aan. Het is goed afgelopen." De scullersacht' op weg naar de zege in de Head of the River. Vanaf boegzijde gerekend werken de Die Leythe-roeiers Rob Robbers (vierde van boven), Ronald Florijn (zesde) en Jaap Krijtenburg (zevende) zich in het zweet. (foto anp) AMSTERDAM Niet gemakke lijk, maar wel met onverwacht groot verschil heeft de zogenaam de 'scullersacht' de 57ste aflevering de Head of the River op de am- stel gisteren op zijn naam gebracht. Tegen de harde noordwesten wind legde de skiffeurscombinatie met namens Die Leythe Ronald Florijn, Jaap Krijtenburg en good old Rob Robbers, de acht kilometer van Ouderkerk naar het hartje van Am sterdam af in 26 minuten en 57 se conden. Op zesentwintig seconden werd Nereus tweede. De beide ach ten van Njord eindigden in de ach terhoede. De ploeg van RIC uit Amster dam was na de zege van vorig jaar favoriet en mocht als eerste star ten. Njord, dat vorig jaar net van de Amsterdammers verloor startte als tweede. Als nieuwkomers had de scullersacht de achtste startplaats toegewezen gekregen. Slagroeier Nico Rienks opende in tempo 37 en de Leythe-Okeanos- Nereus-De Hoop-combinatie liep al snel in op het eerder gestarte La- ga. Toch duurde het geruime tijd, alvorens de vorige week zo onfor tuinlijke stuurman Roos zijn ploeg in een slim bekeken manoeuvre te gelijkertijd langs Laga en de twee de ploeg van Njord kon loodsen. LEIDEN - Na zijn eervolle twee de plaats in de midweekse klas sieke omloop van de Glazen Stad diende de Sassenheimse ama teurwielrenner Frank van Veen- endaal gisteren in de topzwaar bezette omloop van de Baronie met een bescheidener rol genoe gen nemen. De Moone-glas cou reur wist'zich weliswaar verdien stelijk in de voorste gelederen te handhaven, maar kwam er in de finale van de koers toch met meer aan te pas. Bij deze door de jeugdige Robert van der Vin ge wonnen afvalrace, liet Van Veen- Bescheiden rol Van Veendendaal endaal zich in het door de zware omstandigheden sterk uitgedun de peloton tenslotte als nummer 25 over de meet uithollen. Petra de Bruin liet gisteren een goede indruk achter tijdens de vrouwenkoers in het Zeeuwse Graauw. De Nieuwkoopse, ge motiveerd om zich alsnog een plaats bij de nationale selectie te verwerven, kwam achter winna res Monique de Waal als tweede over de meet. De eindzege in de regionale Rijn- en Bollenstreek wielercom- petitie werd gisteren bij de ama teurs een prooi voor Tom de Jong. De Casba-Swift renner won gisteren op overtuigende wijze de slotrit voor mede-vluch ter Peter Uittendaal en eindigde daarmee ook in het totaalklasse ment onbedreigd als eerste. De derde plaats was in deze afslui tende rit voor Gert-Jan Moraal. Bij de liefhebbers zegevierde op de Bult van Swift thuisrijder Hans Wubben. De eindzege ging hier naar de als vierde gefinishte Bollenstreek-renner Ton van Duivenbode. In de veteranen- koers van de Haarlemse Waar- derpolder liet Van Duivenbodes clubgenoot Karei Teeuwen giste ren een sterke indruk achter in de kopgroep. Na een lekke band diende de Zilker echter alsnog met een vierde plaats genoegen te nemen. Swifter Jan Zwaan kwam in deze koers als zevende over de meet. Bij het naderen van de bocht bij 'Het Kalfje', bijna halverwege het parcours, dreigde de scullers-acht buitenom in te moeten halen. Ge routineerd liet de ploeg even lopen, zodat de inhaalmanouvre opnieuw kon worden ingezet, maar nu aan de gunstige binnenbocht. Op dat moment was al duidelijk dat de skiffeurs aan de winnende hand waren. Het favoriete RIC be zat niet te kracht om tegen de wind in hard te blijven roeien; Njord be zat wel de kracht, maar roeide een te traag ritme om onder deze om standigheden de boot op snelheid te houden. De beide koplopers van vorig jaar moesten dik inleveren en zelfs Nereus, Proteus-Eretes en La- ga nog voor zich dulden. De meeste achten in de hoogste divisie bestonden alleen voor de vierkamp van vorige week en de Head van gisteren. Zo ook de scul lersacht. Slagroeier Nico Rienks en Ronald Florijn gaan verder met hun Olympische voorbereiding in de dubbeltwee. Herman van den Eerenbeemt zoekt de dubbelvier weer op, waarin hij met Bakker, Nelis en Kelderman potentieel Olympisch kandidaat is. Rob Rob bers, die met zijn 30 jaar nog een uitstekende partij roeien ten beste gaf, wil zijn seizoenscore op hon derd procent houden en beperkt zich verder tot de coaching van zijn pre-Olympische damesvier, die probleemloos haar divisie won. Boegroeier Frans Gobel wil nog maals trachten bij de wereldtitel strijd voor lichte roeiers, hoge ogen te gooien in de skif. Jaap Krijten burg, die zijn eerste "Head" als se niorenroeier uitermate prettig be gon, heeft de Senior-B-kampioen schappen als einddoel voor dit sei zoen gesteld, maar houdt stellig met een half oog de Olympische re serveplaats in de gaten. Pentenga en Marijke Zeekant won hun nummer voor de Nereus-com- binatie. Evenals vorige week was het verschil met deze ploeg niet groot, maar maakte de meervoudi ge W.K.-finaliste een rustige en trefzekere indruk. De roeisters uit de Nereus-combinatie hebben veel kwaliteit in huis en zouden er goed aan doen hun energie niet te steken in een zinloze achtervolging op Compaan c.s. maar te bezien, of er Olympische mogelijkheden zijn in een ander nummer. De beide juniorenploegen, w[ £iers van Dte Leythe vorige week Vierkampwinnaar werden, her haalden deze prestatie op de Head op overtuigende wijze. De acht met Martijn Blansjaar had wel de vier kamp op haar naam gebracht, maar had de winst de langste afstand aan Cornelis Tromp moeten laten. Slagroeier Rutger Arisz dicteerde zijn ploeg dit maal een wat levendi ger ritme en het brutale, maar scherpe sturen van Danny Stouten leverde de Leidse-Naardense com- binatieploeg met vijftien seconden voorsprong de volle winst op. De jongens dubbelvier met Flo- ris Mulder, Rogier Blansjaar, Ste ven Arisz en Dennis Stroombergen won ogenschijnlijk moeiteloos. Makkelijk werden de eerder ge- startte ploegen ingehaald en het viertal van Theo Noordman eindig de met een voorsprong van meer dan dertig seconden. JAN KLERKS Matty Nykanen dominant tot de allerlaatste snik BELGRADO (SID) - De drievoudi ge Olympische kampioen Matti Nykanen heeft ook de strijd om de wereldbeker skispringen gedomi neerd. Hij won de competitie met een verschil van bijna honderd punten ten opzichte van de Tsjecholowaak Ploc. De Zwitser Pirmin Zurbriggen is voor de der de keer winnaar geworden van de wereldbeker bij het alpine-skiën. Eerder won de Olympische kam pioen in de afdaling deze onder scheiding in 1984 en 1987. In de af sluitende slalom-wedstrijd in Saal- bach eindigde Zurbriggen op de vierde plaats. ALSEMBERG (ANP) - Het is de sprinters dit wielerseizoen in hun bol geslagen. In de eerste week tussen Milaan-Sanremo en de Ronde van Vlaanderen sloeg eerst Planckaert op hol in de Dwars door België, vervolgens Bontempi in de E3-prijs en tenslotte Capiot in de Brabantse Pijl. De laatste over trof gisteren iedereen met een vlucht van 170 kilometer, waarvan de laatste honderd in totale een- zaamheid. Capiot viel uitgeput en huilend van geluk in de armen van Lomme Driessens, zijn peetvader, die al eerder zijn emoties niet de baas kon. De echte ploegleider van Ca piot, de debuterende Cees Priem, beukte met zijn vuisten op het stuur van zijn auto. TVM kon een succes in een grote wedstrijd goed gebruiken, nadat de ploeg vorige week werd geweerd uit Milaan- Sanremo. De 28e Brabantse Pijl mocht weliswaar geen beter predikaat voeren dan 'semi-klassieker', het was wel degelijk een grote koers. Regen en wind teisterde het pelo ton van 185 man. Halfkoers was het al uitgedund tot vijftig renners. Jo han Capiot werd in Belgie een landverrader genoemd omdat hij •weigerde zijn contract bij de ploeg van Swerts uit te dienen. Hij maak te zijn transfer naar Nederland via advocaten rond. Voor de start van de Brabantse ADVERTENTIE Datum: Aanvang: Start/Finish: Inschrijfgeld: vrijdag 29 april 1988. 19.30 uur. Gebouw Leidsch Dagblad - Witte Singel 1 - Leiden. 5,- per persoon. De gehele een goed opbrengst is bestemd voor doel. Voorverkoop: Kantoor Leidsch Dagblad. Organisatie: Leidsch Dagblad in samenwerking met de Leidse Politie Sport Vereniging. Pijl kreeg voor de start een schrob bering van Priem. De Zeeuw nam het zijn sprinter kwalijk, dat hij za terdag was weggebleven uit de E3- prijs. "Ik heb mij speciaal voorbe reid op de Brabantse Pijl", repli- keerde Capiot. "Laat dat dan maar eens zien", sprak Priem. Capiot ging al na zestig kilome ter in aan de aanval. "Hij is zot ge worden", meende Driessens. "Zelf moord", vond Priem naast hem in de ploegleidersauto. In eerste in stantie trok hij zijn landgenoten Van Rooy en Willems en de Neder lander Pirard mee. Van geen van drieen kreeg Capiot veel steun. Bij de 130e kilometer reed Capiot zijn vluchtgezellen los. Voor de laatste honderd kilometer, met nog zes be klimmingen van de Alsemberg in Sint Genesius Rode, had hij zes mi nuten voorsprong. Dat bleek vol doende. Ten eerste omdat de ren ners achter hem evenveel te lijden hadden van het slechte weer, ten tweede omdat er van een georgani seerde jacht geen sprake was. Alleen de ploegen van Raas en De Kimpe hebben nog geprobeerd de wedstrijd een andere wending te geven. Van Hooydonck, vorig jaar opzienbarend winnaar, kreeg te veel klevers aan zijn wiel. Gölz deed eerst te weinig en had op het laatst te weinig macht. Adri van der Poel, enige Nederlandse overle vende in het tot acht renners uitge dunde peloton, verroerde zich nau welijks. De Nederlandse kampioen ondervond duidelijk hinder van een vorige week opgelopen ver koudheid. Na de vele vruchteloze pogingen van Van Hooydonck pro beerden Gölz en Van den Brande, uit de ploeg De Kimpe, het samen. Hun actie kwam te laat, beiden re den bovendien iets te veel op reser ve in verband met de eindsprint. Volgens Lomme Driessens werden ze een tijd gegangmaakt door mo toren van televisie en fotopers. De oude ploegleider ging ze persoon lijk te lijf. "Als Capiot niet wint, kom ik nooit meer terug in de koers", dreigde Driessens. Het was onnodig. De grootste durver werd de triomfator. Niemand kon er iets op afdingen. "Ik neem aan dat Priem nu tevreden is", veronder stelde hij. ATLETIEK - Bart Kappenburg is zaterdag tijdens de voorjaarsverga dering van de KNAIJ op het natio naal sportcentrum Papendal be noemd tot erelid. Kappenburg, oud-secretaris van de Unie, is mo menteel voorziter van het comitë, dat de Europese indoortitelstrijd, volgend jaar in Den Haag, organi seert. Elly van Hulst, Han Kulker en de junioren Luc Krotwaer en Monique Steenis werden onder scheiden voor hun prestaties van het vorig seizoen. Eric Breukink is blij met zijn verrassende overwinning in het hoog aangeschreven Criterieum Internatio nal. (foto AN Post-renner baart opzien in Criterium International ANTIBES (ANP/AFP) - Peter Post moet intussen spijt hebben, dat hij Eric Breukink vorige week niet heeft opgesteld in Mil aan-Sanremo. Zijn beloftevolle ronderenner immers had de ont ketende Laurent Fignon partij kunnen bieden. Dat bewees hij een dag na Milaan-Sanremo met een overwinning in de Omloop van het Waasland. Breukink on derstreepte zijn ontwikkelde klasse in het afgelopen weekein de door in de hoog gekwalificeer de 'triptique' in Zuid-Frankrijk, het Criterium International, eer ste te worden. In de afsluitende tijdrit reed hij Fignon met een snelheid van vijftig kilometer per uur uit de leiderstrui. In een bijzonder prestigieuze wedstrijd behaalde Breukink zijn eerste overwinning in een etappekoers. In en rond Antibes aan de Cote d'Azur deed de rusti ge Gelderlander een nieuwe stapje naar de top van de wiel rennerij. De indruk dat Neder land weer een topper heeft voor de etappewedstrijden werd dit weekeinde in het Criterium In ternational bevestigd. Zaterdag in de heuvelachtige rit over 196 kilometer, toen de Italiaan Moreno Argentin, zijn eerste nummer van het seizoen opvoerde, finishte Breukink in het peloton. Gisteren in de klim- koers over 84 kilometer was hij, met steun van Peter Winnen, ui termate waakzaam bij de grote schoonmaak van Laurent Fig non en diens luitenant Charly Mottet. De winnaar van Milaan-Sanre mo liet iedereen zijn paarde- staartje zien, maar de Schot Mil lar, de Spanjaard Pino, de Frans man Simon en Breukink finish ten in dezelfde tijd. Het peloton had ruim een minuut achter stand. De jury mat desondanks twee seconden voorsprong voor de Fransman. Fignon werd lei- der in het klassement op nog eens drie bonificatie-seconden. Wielermmnend Frankrijk en de Parijzenaar zelf ook waanden Fignon zeker van de eindzege. Eric Breukink herinnerde zich de kwetsbaarheid van Fignon in de tijdritten. Dat was hem deze maand nog in Parijs-Nice geble ken. "Ik wil een seconde per kilo meter te winnen in de tydrit", hoopte Breukink voor de afslui tende tijdrit. Dat zouden er dan acht worden. Het werden er veer tien, een verbluffende triomf op een gemiddelde snelheid van 49,246 km/u. "Ik wist dat die jon gen goed reed", verklaarde Fig non na afloop, "maar ik dacht dat mijn voorsprong voldoende zou zijn. Het is jammer voor de ploeg, dat ik niet gewonnen heb."

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21