Leiden toont ware gezicht Korfballers kennen koude start op veld Foreholte weer 'spraakmaker' TOP strooit spion zand in de ogen Leiderdorp langs lisse Vijfde titel ia zes jaar voor Grasshoppers Oase laat punten liggen Leiderdorp 'oogst' met jeugdtoernooi i Grasshoppers werd zaterdag i i de bloemen gezet. De promotie r KATWIJK Grasshoppers heeft zaterdagavond een voorlo pig eindstation bereikt. De suc cesvolle Katwijkse basketbal- sters sloten opnieuw een etappe met succes af. Na een tweejarig verblijf in de promotiedivisie stapte het team van Han Wallaart door de 83-49 zege op DAS defi nitief de eredivisie binnen. Champagne en bloemen gaven aan dat Grasshoppers weer een kampioenschap aan de inmid dels al imposante reeks had toe gevoegd. De volgende stap, de landstitel, zal echter niet zo snel volgen. Het succesverhaal van de Kat wijkse ploeg is al vaak verteld. Vanuit de kern sprong Grasshoppers onder leiding van Ed Zaal in één ruk door naar de promotiedivisie, waar nu de vijf de titel in zes jaar tijd is veroverd. Coach Wallaart, die dit seizoen de taak van Zaal overnam, beseft heel goed dat het hier na moeilij ker wordt: „We moeten proberen er wat lengte bij te krijgen, want anders wordt het echt zwoegen en zweten over het hele veld. Zo'n eerste jaar in de eredivisie is altijd een leerjaar, maar ik geef De grootste uitdaging voor Grasshoppers ligt op organisato risch gebied. De vertrouwde Boorsmazaal zal verlaten moeten worden, en voor een aantal plan nen is extra geld nodig. „De ko mende maanden zal er hard ge werkt moeten worden", weet Wallaart, die met zijn team in de resterende drie competitiewed-. strijden alvast wil gaan prepare ren op de eredivisie. DAS had za terdag na een snelle start (2-8) verder niets in te brengen tegen Grasshoppers, dat dit seizoen steeds beter is gaan spelen en op het laatst ook van concurrente Tonego geen gevaar meer te duchten had. Het verschil met DAS was hal verwege de wedstrijd al 41-27 en na de hervatting liep Grasshop pers moeiteloos uit naar eeh 83- 49 overwinning. „We willen die laatste wedstrijden ook winnen. Dan hebben we er 27 op rij ge wonnen, een uniek record", gaf Wallaart na afloop aan dat de sprinkhanen nog lang niet verza digd zijn. VOORHOUT Foreholte bleef tot en met de laatste competitieronde 'spraakmaker' in de eerste divisie A van de zaalhandbalcompetitie. Afgelopen donderdag in de beker ontmoeting tegen V&L baarde de Voorhoutse club opzien door Mari anne Bult en Christine Knigge te gen de regels in toch op te stellen. In de laatste competitiewedstrijd, gisteren tegen Haka E&O, was het opnieuw bal, al hield de o zo ambi tieuze vereniging dit keer een kater over aan de 'festiviteiten'. E&O weigerde immers de strijd aan te gaan toen bleek dat de beide handbalsters in de Foreholte-gele- deren waren opgenomen. De wed strijd werd uiteindelijk zonder het koppel gespeeld en leverde 'dus' een overwinning op voor de gasten (16-19). Het duo mag pas volgend sei zoen hanballen in dienst van Fore holte, dit tot ergernis van het Voor houtse clubbestuur. Dat heeft er al les aan gedaan om de beide speel sters met onmiddellijke ingang speelgerechtigd te krijgen. Het Ne derlands Handbal Verbond voor kwam dat omdat de twee ex-inter nationals zich niet hadden gehou den aan de reglementen met be trekking tot verhuizing. Gisteren probeerde de Voor houtse club de 'stunt' van afgelo pen donderdag te herhalen, maar de arbiters Tapper en Tuk wilden niet meewerken aan het plan. Dat zelfde gold voor de opponent uit Emmen, die dreigde op te stappen als Bult en Knigge zouden mee doen. Zover kwam het niet omdat de Voorhoutse clubleiding na koorts achtig overleg met zo ongeveer alle kopstukken van het NHV besloot de toppers langs de kant te houden. Ook zonder de veelbesproken speelsters gaf Foreholte E&O goed partij, een kwartier voor tijd was het zelfs 16-19. In de 'hete' slotfase. waarin Conny van der Werf een ro de kaart kreeg voorgehouden, haal de E&O uiteindelijk de zege bin nen. Dat gebeurde overigens met medewerking van Foreholte, dat Monique Gijsman en Elly Spreeuw in de eerste helft een strafworp zag Voor het overige ging de belang stelling gisteren uit naar bondsofi- cial Arts, die door voorzitter Van der Wissel telefonisch naar het bol- lendorp was 'gedirigeerd' in een laatste poging beide speelsters als nog in te kunnen zetten. De Am sterdammer verscheen inderdaad in de Gaasbak, sprak ook met de beide scheidsrechters, maar ver dween nog voor het verstrijken van het eerste part. Wat Arts nu precies had gedaan wilde hij niet zeggen. "Een arrogante man", vonden de arbiters Tapper en Tuk, die in de tweede helft veel minder goed voQr de dag kwamen. "We waren er totaal niet op voor bereid", aldus scheidsrechter Tuk. "We wisten dat Bult en Knigge niet speelgerechtigd waren. Maar we zouden waarschijnlijk geen proble men hebben gemaakt als we had den geweten dat die twee speel sters waren opgesteld in afwach ting van een kort geding. Maar dat hoorden we pas later van An Plug (begeleidster Foreholte/red.)". Nu liep het dus anders en dat vond het in groten getale opgeko men publiek best. Net als afgelo pen donderdag bijgestaan door een boerenkapel zat de stemming er al snel in. Dat kwam omdat de toe schouwers daarna ook nog eens een spannende wedstrijd kregen voorgeschoteld, gelardeerd met het solo-optreden van Arts. De clubleiding van Foreholte hield echter een kater over aan het duel, waarin het zijn twee 'kanjers' aan het publiek wilde tonen. Foreholte moet daarop echter wachten tot de eerste wedstrijd van het volgend Fiks kan promotie niet meer ontgaan tweede helft en reserves Paula Romsom en Hans Oudshoorn kre gen opdracht zich warm te lopen. Met de opdracht tempo in de aan val te brengen werd routinier Oudshoorn als eerste ingezet. Hij kweet zich prima van zijn taak; Pams werd weer onder druk gezet en vlak nadat Paula Romsom Mo nique Wiegerink kwam vervangen om onder de korf meer lengteover- wicht te krijgen, scoorde de inval ler 6-5. Daarmee was de ban gebro ken. Pams dat bij de gratie van de winstkans op de been was geble ven. stortte conditioneel ineen. Waarna Gerco Langelaan, na een schijngooi als een vogeltje zo vrij, Anne van der Zaag en Ron van der Willik het verschil nog tot 9-6 op voerden. Door ruime zege op Pams is TOP feitelijk onbereikbaar geworden voor de beide degradatiekandida ten Pams en KVS. Waarmee vol gens coach Jasper Engel in zijn voorbeschouwing het moment ge komen is om eens naar boven te kijken. Serieus genomen wordt TOP in die contreien zeker wel, want langs de kant nam zaterdag DOS'46-spion Herman van Gunst de verrichtingen van de Sassenhei- mers nauwlettend waar. Of hij er veel wijzer van geworden is, valt echter te betwijfelen. Voor TOP's ware kracht was dit duel beslist niet maatgevend. BRAM VAN GENT Pieterse nog lang buitenspel DEN BOSCHtANP) - Het Neder landse basketbalteam zal het tij dens het pre-Olympische toernooi in eigen land deze zomer moeten stellen zonder center Henk Pieter se. De 2,11 meter lange Bossche naar is voor zeker nog eens vier maanden uitgeschakeld door een stress-fractuur in de scheen. Pie terse was net herstellende van een gescheurde band in de rechterknie. Onderzoek in een Bosch' zieken huis bracht haarscheurtjes in het scheenbeen aan het licht. De cen ter zal pas in de aanloop naar het volgende seizoen weer present zijn. Het wegvallen van Pieterse is voor bondscoach Ruud Harrewijn een enorme tegenvaller, omdat de 2,23 meter lange center Rick Smits zo goed als zeker niet meer voor de nationale ploeg zal uitkomen. Eindhovenaar Smits wil eerst zijn studie in de Verenigde Staten afronden en tracht daarna een con tract af te dwingen in de zogenaam de zomer-kampen van de Ameri kaanse prof-ploegen. Veel eremetaal voor Leidse taekwondoka' s OSS De Leidse deelnemers aan de negende editie van het interna tionale taekwondo toernooi van de Osse vereniging Pandoel hebben het afgelopen weekeinde geen slecht figuur geslagen. Van de zes pupillen van Gerard van der Berg kwamen Theo Pet en Simon Hesu- sius met eremetaal naar huis. Pet won al zijn partijen in de categorie tot 58 kilo. Hesusius verjoor in de finale 70-76 kg door een aantal, door de Leidenaars aangevochten, scheidsrechterlijke beslissingen. Voor sportschopl Aad van der Luit kwam junior Jürgen Krom hout met een eerste plaats terug in de klasse tot 74kg. Derde plaatsen waren er voor Wim de Goede (sen. 70 kg), Stanley de Wekker (j.58 kg), Rob van der Zeeuw (sen. 58 kg) en Reinier de Graaf (j. 54 kg.). Aan het toernooi werd deelgenomen door 350 taekwondoka's uit in totaal elf landen. LEIDEN In de veldhandbalcom- petitie verloren de vrouwen van Oase in de landelijke eerste klasse met 8-10 van Aktief. Zonder Helma van der Geest en Lydia van der Poel was de ploeg uit Oud Ade da nig verzwakt, al stond Oase in de eerste helft nog op een ongedachte 6-2 voorsprong. In de tweede helft lukte de aanval niet zo best meer en konden de Rotterdamse vrouwen via drie strafworpen en de brea kout de winst toch nog binnenha len. Dé mannen van Saturnus, zon der Don Olsen en keeper Ad van Fessem, kwamen tegen het bikkel harde Roda nauwelijks aan hand ballen toe. De arbiters Bosboom en Kerkman traden niet voldoende op tegen de charges van de Rotter dammers. Hoe hard het in deze wedstrijd ook toeging moge blij ken uit de oogblessure die Pedro Melita opliep en die hem al in de eerste helft deed afreizen naar het ziekenhuis voor hechtingen. Satur nus verloor met 13-15 (rust 8-10). De vrouwen van Saturnus klop ten Velo met 8-5 (5-5). Vooral defen sief liep het gesmeerd bij de Leidse handbalsters. De vrouwen van HVV'70 verlo ren met 6-7 (6-4) van Saturnus Rid derkerk. De mannen hadden in de landelijke twede klasse geen moei te met het Haagse Kwiek Sport: 15- 19 (6-10). De vrouwen van Olyin- pia'72 wonnen simpel van Northa: 14-6. SASSENHEIM - Uiteindelijk was het verschil van 9-6 nog het groot ste dat TOP ooit in de hoofdklasse realiseerde. Toch was coach Jasper Engel allerminst tevre,den met het heroptreden van zijn twaalftal op het veld. Degradatiekandidaat Pams had tot het laatste kwartier de beste kansen op de zege en capi tuleerde pas toen een met invallers opgepept TOP een eindsprint in zette. „Ik miste van het begin af de agressie" oordeelde Engel over de laconieke wijze waarop Pams tege moet werd getreden. In het begin leek er echter nog geen vuiltje aan de lucht en ging TOP h ;t scoren makkelijk af. Vooral in h ;t tweede aanvalsvak, waarin Ror. van der Willik tot tweemaal toe vanaf de stip scoorde nadat acties van Aad Wiegerink en Ria Nijenhuis onre glementair waren afgestopt. „Je komt freewheelend op 4-1, maar Pams miste toen wel een reeks doorloopballen" wist Engel echter. „In de rust heb ik de ploeg op het hart gedrukt, dat het ondanks de voorsprong helemaal niet zo goed ging". Een veeg teken was al het gemak waarmee Pams voor rust tot 4-3 te rugkwam, dankzij twee goals van Duijvestein en Toni Dinsbach in de laatste minuut. Dezelfde Dinsbach zorgde na de hervatting ook voor de gelijkmaker, waarna broer Ge orge Dinsbach de Hagenaars zelfs aan de leiding bracht. Het duurde daarna slechts enige minuten eer Ria Nijenhuis de stand weer gelijk trok, maar de 5-5 stand bleef ruim drieéntwintig minuten ongewij zigd. „Er moet wat gebeuren" reali seerde Engel zich halverwege de LEIDEN/LEIDERDORP - De eu forie deed zaterdagavond wat over dreven aan, maar feit was dat de basketballers van Luba Leiden ein delijk weer eens hun ware gezicht hadden getoond. Het resultaat mocht dan alleen in de kolom 'mo rele' overwinningen worden bijge schreven, de 80-86 nederlaag tegen koploper Early Bird gaf toch hoop voor de resterende drie competitie duels. Early Bird daarentegen maakte niet duidelijk dat het ge heel klaar is voor de beslissende ontmoeting met Leiderdorp, dat geen misstap maakte tegen Lisse (95-84). Leiden ging zaterdag in de Vijf Meihal voortvarend van start. Erg fraai was het allemaal niet, maar het werkbasketbal kreeg bij het publiek toch de handen op elkaar en dat was een welkome verande ring na de sterfhuissfeer van de voorbije weken. Interim-coach Mi- chiel van der Meer zorgt in zijn een tje al voor meer lawaai, driftig drib belend en brullend langs de zijlijn. „Een ideale souffleur", vond colle ga Chelius, die de verdedigingstac tiek van zijn ploeg aanpaste aan de opdrachten van Van der Meer. Op het aanstekelijke enthousias me van de Leidenaars was Early Bird toch niet voorbereid (11-7), al wisten Victor Sibilo en Marco Hoogesteger de achterstand hal- LEIDERDORP - De zevende edi tie van het internationale McDo nald's jeugdbasketbaltoernooi van Leiderdorp, dat volgende week dinsdag van start gaat, kent dit jaar een sterkere bezetting dan ooit te voren. Leiderdorp is er in geslaagd om maar liefst vijf buitenlandse ploegen te strikken voor het jaar lijkse evenement. De komst van het Griekse PAOD Thessaloniki betekent zelfs een Nederlandse pri- Nieuw is ook de komst van een Zweedse deelnemer, Sanda Bas ket. Bij de overige deelnemers zijn twee oude bekenden: titelverdedi ger Birmingham Athletics en Slo- van Ljubljana uit Joegoslavië. Het deelnemersveld wordt gecomple teerd door de Belgische bekerwin naar Racing Mechelen, dat met drie jeugdinternationals naar Lei derdorp komt. Organisator Rein Paulides heeft dit jaar voor het eerst de vruchten kunnen plukken van de over de af gelopen zes jaar opgebouwde repu tatie. Het vinden van deelnemers leverde geen problemen op, een aantal ploegen meldde zich zelfs spontaan aan. Ook gastgezinnen waren snel gevonden. Om de kos ten van de reis naar Nederland te drukken reist met de Griekse bas- ketbalploeg ook een voetbalteam mee, dat tijdèns de paasvakantie te gast is bij RCL. verwege de eerste helft weg te wer ken: 24-24 en 24-32. Bij rust had Leiden echter weer aansluiting (42- 44), maar de Noordhollanders sloe gen direct na de hervatting keihard toe. Op dat moment openbaarde de conditionele achterstand van de thuisploeg zich (42-52), en in de res terende tijd moest Leiden steeds tegen die achterstand opboksen. Iedere keer als Leiden door de met scherp schietende Erik Paul van Weeren (25), en later ook door Ronald van der Geest (17) dichter bij kwam (52-55, 58-61, 69-71) kon Early Bird met een tussensprintje (Bout 16, Runderkamp 16) afstand houden. Michiel van der Meer wees achteraf de eigen slordigheden, en niet het beschamende optreden van de arbiters Berkhout en Siege- rist, aan als reden voor het uitein delijke verlies. Bij het ingaan van de laatste dertig seconden was het verschil weer twee punten (80-82), maar ook toen kon Leiden de te genstander niet de genadeslag toe dienen: 80-86. „We kwamen net iets te kort", oordeelde Van der Meer, die zeer te spreken was over de in zet van zijn spelers: „Je kunt niet verwachten dat na twee weken trainen alles al goed gaat." Lisse is voor Leiderdorp dit sei zoen een lastige tegenstander ge bleken. Een herhaling van de stunt uit het begin van het seizoen, toen de Lissenaren de mededebutant onderuit haalde, heeft er niet meer ingezeten, maar ook zaterdag bleef het in 'Op Dreef lang spannend. „We konden eigenlijk vrij makke lijk afstand nemen, maar als we dan een voorsprong hadden, wis ten we die niet vast te houden", vat te Leiderdorp-coach Peter Pauli des het spelverloop samen. Lisse bleef in de eerste helft vooral dankzij Erik van Zelm (17 pnt) in de race en de ploeg van coach Frans Broekhof kwam hal verwege de rit zelfs op een 18-20 voorsprong. Een wissel vlak voor rust, waarbij de goed spelende Ro nald Sporken (18) naar de kant werd gehaald, pakte verkeerd uit. Leiderdorp liep van 34-34 uit naar een 46-40 voorsprong, om vervol gens via Marcel Huybens (29) di rect na de hervatting toe te slaan: 59-44. Lisse had zich op dat moment al min of meer verzoend met de ne derlaag (Broekhof: „Het fanatisme ontbrak"), al bleef het verschil be perkt tot elf punten: 95-84. In de promotiedivisie leed BVO een gevoelige nederlaag tegen Go- ba (67-72), terwijl koploper Gunco onderuit ging tegen achtervolger Voorburg: 90-87. In de rayoncom petitie kwam RZ op gelijke hoogte met het verliezende Grasshoppers (103-81 bij Gunco 2). De Katwijkers moeten volgende maand van RZ winnen om degradatie te ontlopen. MSV had geen problemen met hek- kesluiter Cangeroes: 103-88 (50-40). De vrouwen van Lisse waren dit keer een gemakkelijke prooi voor Tonego: 80-47. MSV stapte makke lijk langs degradatiekandidaat Ra cing Amsterdam (56-71, 26-36). Eer der in de week werd de thuiswed strijd tegen DAS met 71-75 (37-42) verloren. HANS JACOBS LEIDEN - De korfballers hebben het eerste veldoptreden met wisselende resultaten af gesloten. In de overgangsklasse wist alleen Fides Pacta de volle winst te behalen tegen Sperwers (7-10). Pernix kwam tegen Oranje Wit niet verder dan een 8-8 gelijkspel en De Danaïden moest het hoofd buigen voor DTV: 4-8. In de tweede klasse heeft Fiks na de overwinning op Velocitas (11-7) en de nederlaag van concurrent De Bermen de koppositie overgeno men. Zuiderkwartier zorgde voor een verrassing door koploper De Bermen met 3-6 te verslaan. Fides Pacta had tegen Sperwers in de eerste helft duidelijk te kam pen met aanpassingsproblemen. Niet alleen de weersomstandighe den leverde de ploeg van vervan gend coach Flip van der Meygaar- den (John Tims is herstellende van een knie-operatie) problemen op, maar vooral het spelen op een gravelveld vergde enige gewen ning. Het resultaat was een 3-3 stand na vijfenveertig minuten. In de beginfase van de tweede helft trok Fides het initiatief naar zich toe. De bezoekers liepen uit naar 3-6, maar Sperwers slaagde er toch weer in langszij te komen. Twee omdraaiballen van Henny Pi ket brachten de beslissing. De Lei denaars gaven de voordelige marge niet nogmaals uit handen en ein digden op 7-10. „Gezien het wedstrijdverloop had er eigenlijk toch wel meer in gezeten", wist Rob van Dort na het 8-8 gelijkspel van Pernix tegen Oranje Wit. Daan Vreeken, Janne- ke Mulder en Erika Velders zorg den voor een 3-2 voorsprong bij rust. In de tweede helft werd de lijstaanvoerder verder op achter stand gezet. Pernix liep binnen een kwartier uit naar 7-3. Oranje Wit gaf zich echter niet zo gemakkelijk gewonnen en bracht de stand met nog tien minuten te gaan weer in evenwicht. Een doel punt van Marco van der Lugt leek de balans alsnog in het voordeel van de Leidse formatie te doen uit slaan, maar het antwoord van de te genstander liet niet lang op zich wachten: 8-8. De Danaïden verloor in een ma tig duel van DTV. „Het heilig vuur ontbreekt bij een aantal spelers. Ei genlijk had ik vooraf ook al het ge voel dat we er nog niet klaar voor waren", aldus coach René Ver sloot. Enrico Mud zorgde voor het enige wapenfeit voör rust voor de Leidenaars, die met een 1-4 achter stand de kleedkamers konden op zoeken. DTV vergrootte direkt na de spelhervatting het verschil tot 1-5. Even leek het erop dat een ver hoogde krachtsinspaning van De Danaïden de spanning in de wed strijd terug zou brengen. Erik Kromhout en invaller René de Louw zorgden voor 3-5. Toen Hei- ko Locher echter een uitgespeelde kans onbenut liet, was het verzet gebroken: 4-8. Promotie naar de eerste klasse lijkt Fiks na de overwinning op Velocitas niet meer te kunnen ont gaan. In de eerste helft gaven de twee ploegen elkaar goed partij. De Oegstgeester formatie nam. onder andere door drie doelpunten van Diederick van Veen, weliswaar een 6-3 voorsprong, maar Velocitas kwam in het laatste kwartier voor rust knap terug De tweede vijfenveertig minuten waren van een beduidend minder niveau. Fiks had het betere van het spel en Velocitas wendde niet al tijd even sportieve middelen aan om daar iets tegenover te stellen. Bij een 9-6 stand liet Harry van Deursen vanaf de strafworpstip de mogelijkheid liggen het verschil te verkleinen. Aan de andere kant faalde Van Veen niet en de strijd was beslist. Bert van Osnabrugge en Rob Coli bepaalden de eind stand op 11-7. Zuiderkwartier toonde zich ver rassend de meerdere van koploper De Bermen. De ploeg van coach Wim van Huis bouwde de 2-3 voor sprong na de eerste helft regelma tig uit tot 2-5 en gaf de winst vervol- Bert van Osnabmgge waagt voor Velocitas een schotpoging in het duel tegen Fiks. Verdedigers Jaap Rietdijk en Rob Coli volgen gespannen de baan van de bal. Fiks won de derby met 11 -7 (Foto Henk Bouwman) gens niet meer uit handen. „Een goede teamgeest en voldoende zelfvertrouwen waren de basis voor deze terechte overwinning", concludeerde een tevreden Van Huis na afloop. Dirk-Jan de Kreek en Aldo Sapdon, beide twee maal, hadden een belangrijk aandeel in de zege. Na vierenveertig minuten in de wedstrijd tussen ALO en KNS werd de scheidsrechter onwel en moest het duel gestaakt worden. Op dat moment stond een 2-2 stand, Peter Zitman en Edwin Koole scoorden voor KNS, op het bord. JETSKE GOUDSMIT

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 20