Ngugi voltooit trilogie Van der Smissen: de beste van de amateurs Zou een geldautomaat in Madrid de Nutsspaarbank kennen? Eerste succesje voor Van Wieren m Sovjetunie verslaat DDR op de schaats Kristiansen wint cross-titel bij de vrouwen Engeland handhaaft status op EK-squash Biljartbond in de tegenaanval Mats Wilander te sterk voor Connors MAAN L)AC-j 28 MAART 1988 SPORT PAGINA 19 Derde plaats in landentoernooi TILBURG (ANP) - Larry van Wie ren heeft zijn eerste kleine succes met de Nederlandse ijshockey- ploeg binnen. De derde plaats bij de strijd om de Thayer Tutt Trop hy, een gelegenheidstoernooi voor landen die zich niet voor Olympi sche Winterspelen wisten te kwali ficeren, bood echter geen duide lijkheid over de positie van het Ne derlandse ploeg binnen de interna tionale ijshockeywereld. Daarvoor was het evenement, dat in Eindhoven en Tilburg werd afgewerkt en nauwelijks publiek trok, te zwak bezet. Bovendien pro fiteerde het team van Van Wieren ook nog van een wel zeer gunstige groepsindeling en trof het op de slotdag in de uitgebluste Oostduit- se formatie een willig slachtoffer in de strijd om de derde plaats. Nederland had na de monster- overwinningen op Australië, Chi na, Noordkorea en Bulgarije zater dag de mogelijkheid de finale te be reiken. Een gelijkspel tegen Japan was daarvoor voldoende. De Ja panners, volgend jaar aanwezig bij de wereldtitelstrijd voor B-landen, voorkwamen een door de organisa toren uitgestippelde finale-plaats voor Nederland. Met 4-2 werd het Oranje-team eenvoudig aan de kant geschoven. Grove verdedi- gingsfouten en onmacht bij de aan vallers maakten van Nederland za terdagavond in Eindhoven na de eerste periode al een geslagen ploeg. De Aziaten liepen in de eer ste twintig minuten uit naar een voorsprong van 3-0. Doelman Pol man Tuin zag geregeld Japanse aanvallers vrij voor hem opduiken, maar beperkte de schade tot drie treffers. Oranje, dat voor het eerst sinds de openingswedstrijd tegen Australië weer over aanvaller Tony Collard kon beschikken, kreeg geen enkel vat op het slimme spel letje van de tegenstander. Ebina, Takati en Karata zetten Nederland op een niet ingecalculeerde achter stand. Direkt na het begin van de tweede periode kwam daar nog een vierde Japanse treffer bij van Yaji- Pas bij 0-4 hervonden de Neder landse ijshockyers hun vechtlust. Toren scoorde na 26 minuten tegen en even leek de eindstrijd nog bin nen bereik. Het powerplay aan Ne derlandse zijde was echter zo slecht verzorgd dat de Japanners de twee periodes met een speler minder op het ijs zonder proble men doorstonden. Vier minuten voor het einde bracht Stoer de achterstand tot twee doelpunten terug. Van Wie ren haalde in de laatste minuut zijn doelman van het ijs om met zes spelers de gelijkmaker te forceren. De noodgreep leverde echter geen doelpunt op. „Het liep gewoon niet. De spelers plakten op het ijs", was de simpele verklaring van Van Wieren, die binnenkort met de Ne derlandse ijshockeybond in de slag gaat voor een vast dienstverband. De bondscoach had zijn hoop ge vestigd op de terugkeer van Col lard, maar de in Oostenrijk bij Kla- ALMA ATA (ANP) - Onder sterk wisselende omstandigheden op de hooglangbaan van Medeo bij Alma Ata heeft de schaatsploeg van de Sovjetunie Oostduitsland terugge wezen: 403 punten tegen 329. De slotwedstrijden van het olympi sche seizoen was in feite een twee- de-rangsontmoeting. Beide schaatsgrootmachten verschenen niet op volle sterkte. Alleen de Oostduitse Gunda Kleemann onttrok zich aan de mid delmatigheid. De 21-jarige rijdster uit Erfurt maakte indruk met over winningen op de drie en vijf kilo meter. Met 4.17,20 op de eerste on derdeel benaderde de nummer twee van de Europese titelstrijd het - zeker op buitenbanen - voorlo pig onaantastbare wereldrecord van Yvonne van Gennip tot op minder dan zes seconden. De 5000 meter ging in 7.25,20. Ook haar 1500 meter (2.03,50) was van goed gehalte. Op enige afstand van het top-trio Andrea Ehrig - na ziekte weer pre sent in Alma Ata -, Van Gennip en Karin Kania bezet Kleemann over het klassement vier afstanden de zesde plaats op de ranglijst aller tij den. Kleemann, getraind door Ga by Fuss, die het komende seizoen bondscoach Rainer Mund opvolgt, ging het olympische schaatsjaar in als 57e. Bij de mannen maakten de sprin ters enige indruk. Vladimir Jesen- joek, vorig seizoen bescheiden twaalfde in de nationale sprint- strijd van de Sovjetunie, won de 500 meter in 37,20 seconden. De Oostduitser Olaf Zinke zegevierde op de 1500 meter in 1.55,70. Olympisch kampioen Nikolaj Goeljajev heeft zich sinds Calgary niet meer bij internationale schaatswedstrijden vertoond. Na zich voor het toernooi om het we reldkampioenschap te hebben af gemeld, liet hij ook dit weekeinde in Alma Ata verstek gaan. Kania, die zich vorig week-vlak voor het vertrek uit Heerenveen nog had la ten behandelen voor een voor hoofdsholteontsteking, was even min present. genfurt spelende professional mis te het wedstrijdritme om het team over het dode punt te helpen. Italiaanse winst De Italiaanse ijshockeyploeg greep uiteindelijk in een slecht ge vulde Pellikaan-hal te Tilburg de toernooiwinst. Bijna twee perio den hield Japan het doel schoon en dat had de ploeg voornamelijk te danken aan de voortreffelijke sluit post Hirano, die 37 minuten over eind bleef onder een spervuur van Italiaanse aanvallen. De Italianen, die zaterdag in een enerverende wedstrijd Oost-Duits- land van een finale-plaats hadden afgehouden, domineerden de eindstrijd van de eerste tot d'ë- laatste minuut. De krachtsinspan ning van zaterdagavond weerhield de ploeg van Marco Biasi er niet van het tempo hoog te houden. Het leverde het team, dat nogal wat spelers met Canadees bloed telde, veel kansen en drie treffers op. Paul Kipkoech neemt een hindernis tijdens de WK-cross i vaar hij achter landgenoot John Ngugi tweede werd AUCKLAND (Rtr/AFP) - John Ngugi heeft als eerste na-oorlogse atleet drie wereldtitels achtereen veroverd in de cross-country. Hij leidde zaterdag Kenya naar een overweldigende zege bij de wereld kampioenschappen in Auckland (Nieuw-Zeeland). Achter Ngugi en zijn landgenoot Paul Kipkoech, die net als vorig jaar in Warschau de eerste en tweede plaats voor zich opeisten, kwam een hele rits Afri kanen binnen. De Fransman Paul Arpin was opnieuw de beste Euro peaan. Werd hij vorig jaar nog der de; ditmaal was er niet meer voor hem weggelegd dan een elfde plaats. Ngugi duldde drie ronden lang het gezelschap van Kipkoech. Hij wist dat de wereldkampioen op de tienduizend meter sneller zou zijn in de eindsprint. In de vierde ronde schudde de 25-jarige Kenyaan zijn rivaal van zich af. Hij nam een voor sprong van 200 meter, waarvan hij er nog 150 overhad, toen hij over de eindstreep ging. De kracht van Ke nya in de cross-country werd ook gedemonstreerd in de junior-race, waar Wilfred Kiroychi zijn titel be hield. Bij de vrouwen breidde Ingrid Kristiansen haar dominerende po sitie op de lange afstand uit tot de cross-country. De 32-jarige Noorse, die witte handschoenen droeg om zich het zweet van het voorhoofd te wissen, nam in de race over zes ki lometer een voorsprong van hon derd meter op de Engelse Angela Tooby. Titelhoudster Annette Ser- gent eindigde als derde. Kristiansen won de laatste drie jaar het wereld- en Europees kam pioenschap op de 10.000 meter. Ze vestigde wereldrecords op de 5000 en 10.000 meter en maakte 's we relds beste tijd op de marathon. In de cross-country was het haar ech ter nog nooit gelukt het voorbeeld te volgen van Grete Waitz. Deze Noorse was van 1978 tot 1983 on verslaanbaar. „Vandaar dat ik erg gelukkig ben", zei Kriatiansen: Het is altijd mooi een wereldtitel te behalen. Speciaal nu in de opbouw naar de Olympische Spelen." WARMOND - De Nederlandse vrouwen klommen een tree hoger op de Europese ranglijst en de mannen konden het tegen Schot land niet bolwerken, hoewel het verschil veel kleiner was dan de uitslag (4-1) doet vermoeden. Euro- GRONINGEN (GPD) - De beste van de amateurs. Christ van der Smissen begint zich steeds meer te ontpoppen als de leider van het 'ouderwetse' biljarten. De overstap naar de profs lijkt nog maar een kwestie van tijd. Al beginnen de verdiensten ook op de officiële in- ternationale titeltoernooien er al op te lijken. Zijn eindzege op het Eu ropees kampioenschap bandstoten was voor Van der Smisssen giste ren in Groningen in elk geval goed voor een slordige tienduizend gul den. Na een derde plaats tussen de be roepsspelers op het Europees kam pioenschap driebanden in het Deense Vejle nu dus het tweede in ternationaal aansprekende resul taat op rij van de Willebrorder. Des te opmerkelijker omdat Christ van der Smissen in Groningen nauwe lijks voorbereid aan de start kon verschijnen omdat hij als enige van de twaalf deelnemers het drieban den nog in de armen had. Daarom dit keer eigenlijk nau welijks hogeschool-biljarten van de Westbrabantse technicus, maar wat grover spel. „Ik durfde het ei genlijk niet klein te houden", be kende Van der Smissen na zijn toch wel wat benauwde finale overwinning op de Oostenrijker Christoph Pills, een 27-jarige ka- drist. „Dat ik hier heb gewonnen heb ik niet aan mijn voorbereiding te danken, niet aan mijn techniek, mijn maar eigenlijk gewoon mentaliteit". Maar welke eer viel er eigenlijk te behalen voor Christ van der Smissen in Groningen? Hij was op voorhand de huizenhoge favoriet in een veld dat de echte vedetten ontbeerde omdat die nu eenmaal tot de proforganisatie BWA zijn toegetreden. Elke klassering onder de absolute top zou dus beneden de waardigheid van Van der Smis sen worden beschouwd. Maar na voor de vierde keer in zijn carrière te zijn gehuldigd als Europees kampioen in het bandstoten: „Na tuurlijk spreekt een Europese titel, ook zonder die profs, me nog ge weldig aan. Het blijft een goeie zaak, vooral voor het oog van die Die tv-camera's en die bijna inte grale tv-uitzending van de finale gistermiddag, waren het symbool voor de inhaalrace die de amateur- organisaties de afgelopen dagen op het EK bandstoten in Groningen hebben ingezet. Een race tegen met name de profgroep van Werner Bayer die voor steeds meer onrust in het kleine internationale biljart wereldje zorgt. Heibel rond het EK driebanden, heibel rond het voorgenomen we- reld-driebandentoemooi in Amers foort. De Nederlander Jean Graus, nu nog voorzitter van de Europese biljartorganisatie, zei gisteren het spuugzat te zijn, het niet meer te pikken. Dreigend kondigde hij het offensief aan tegen Bayer door zijn kandidatuur voor het voorzitter schap van de wereldbiljartorgani- satie UMB bekend te maken. „De UMB doet precies wat Bayer zegt. Dat kan niet. Het bestaat niet dat iemand die toevallig over wat geld beschikt het sportief-technisch in de hele wereld maar voor het zeg gen heeft. Daarom mijn kandida tuur en ook onze tegenkandidaten voor de andere functies in het da gelijks bestuur van de UMB op de vergadering komend najaar". De lobby voor de kandidatuur van de Limburger Graus, die dan terugtreedt als voorzitter van de CEB, kreeg afgelopen weekeinde in Groningen een stevig vervolg. Een van de bonden die hem na tuurlijk steunt, is de Nederlandse, die in samenwerking met de Stich ting Biljart Promotie Nederland het EK bandstoten als proefkonijn gebruikte en ook bezig is zich te wapenen voor de strijd tegen Bayer en dus tegen het professio nele, allesoverheersende drieban den. Een van die wapens in de strijd is een door de BPN bedacht 'water dicht' sponsornet, dat organisaties in met name Nederland de gele genheid moet bieden ook de toer nooien in de andere spelsoorten dan driebanden te kunnen verko pen. Hetgeen nu is gebeurd met het EK bandstoten. Weinig publiek op de tribunes in Groningen, in de im mense Evenementenhal, maar wel veel publiek voor de buis. En daar gaat het tegenwoordig in de mo derne sport om. Jan Lageweg, oud-praeses van de KNBB en nu voorzitter van de stichting BPN, kon dus tevreden zijn. „Ik heb niet naar het biljarten ADVERTENTIE Wanneer de Nutsspaarbank zegt dat zij méér doet, dan doet zij dat ook. Een mooi voorbeeld is het initiatief dat zij nam met het installeren van geldautomaten. En als eerste heeft ze dat ook meteen grootschalig aangepakt. Zodat u nu al bij 23 kantoren, 7 dagen per week, 24 uur per dag geld kunt opnemen. Tot nu toe was deze wijze van modern bankieren alleen voor onze eigen rekening houders weggelegd. Maar, omdat andere banken inmiddels het nut van deze service ook inzien, is er het een en ander gewijzigd. Zo kunnen rekeninghouders van de Nutsspaarbank, vanaf 1 mei 1988, gebruik maken van de geldautomaten van veel banken in Nederland. Die geldautomaten zijn doorgaans herkenbaar aan het aangebrachte VIA DE BANK-vignet. En niet-rekeninghouders van de Nuts spaarbank kunnen vanaf medio '88 eveneens gebruik maken van de geldautomaten van de Nutsspaarbank. Alleen de pasjes van de Post bank gaan er bij deze automaten helaas niet in. Maar wat als een regionale primeur begon, is dus ook tot een landelijk service apparaat uitgegroeid. Met als speciale aantrekkelijkheid dat voor kliënten met een eurochequepas deze service vanaf heden letterlijk grenzeloos is. Want dan kent ook een geldautomaat in Madrid de eurochequepas van de Nuts spaarbank. En de geldautomaten in Londen, Lissabon en Kopenhagen, enz. enz. Dus regionaal of internationaal, de Nuts spaarbank helpt u met een eurochequepas aan kontanten. En wel direkt. doet De Nutsspaarbank meer. r zijn Europese titel gekeken, alleen naar de sponsorna men op de televisie. En die zijn goed in beeld gebracht. Dit is voor ons een overgangsjaar. We willen in de toekomst jaarlijks voor drie ton aan sponsorgelden zien aan te wei-ven. Als het zo gaat als op dit toernooi, dan slagen we daar zeker pees kampioen Engeland, met Re becca Best in absolute topvorm, handhaafde zich bij de vrouwen moeizaam tegen Ierland, terwijl de mannen gehakt maakten van de concurrentie. Dat was de sportieve oogst van de Europese kampioen schappen squash in Warmond. De vijfde plaats van de Neder landse vrouwen was vooral te dan ken aan de ijzersterke debutante Nicol Beumer, die vier wedstrijden won. Babette Hoogendoorn, de on betwiste nummer éen van de natio nale ploeg, verloor maar eenmaal. Tegen de in topvorm .verkerende Rebecca Best, nummer 16 van de wereld, kwam Hoogendoorn welis waar met 2-0 voor (10-8. 9-1), maar Best trok de partij met 9-7, 9-7, 9-4 naar zich toe. Tegen Schotland ver loren de vrouwen teleurstellend met 3-2 ondanks winstpartijen van Hoogendoorn en Nicol Beumer. De Nederlandse mannen namen tegen de Schotten de leiding dankzij een 3-2 overwinning van Eric Smit op Suthland. Michael Vertogen ver loor daarna met 3-2 van Thomson en de sterkste Nederlander Hans Vrieling was kansloos tegen de sterke Schot MacLean, één van de dertig beste squash-spelers ter we reld (0-3). Scheffer ging ten onder tegen Keith, waardoor de partij tussen Mike Shcrrcn en Ellis in fei te overbodig werd. De Schot won het tot maximaal drie games inge korte duel met 2-1. In de schaduw van het sportieve treffen vochten de squashbond en de organisatoren van de aanstaan de wereldkampioenschappen voor mannen (profs) in Amsterdam hun tweestrijd uit. De organisatoren hadden verzuimd toestemming te vragen voor de organisatie van hun toernooi, dat kort na de EK in War mond is gepland. Bondsvoorzitter Fred Nijkerk wilde echter niet tot het besmet verklaren van de WK in Amsterdam overgaan, omdat de Nederlandse squash-sport gebaat is bij het proftoernooi dat in mei in de RAI zal worden afgewerkt. FRANK BONTE KEY BISCAYNE, VS (AFP) - De 32-jarige Zweedse tennisser Mats Wilander heeft gisteravond in de fi nale van het Key Biscayne toernooi in het Amerikaanse Florida een overwinning behaald op de Ameri kaan Jimmy Connors. De uitslagen van de sets waren 6-4, 4-6, 6-4, 6-4. De wedstrijd tussen de nummers twee en zes op de wereldranglijst duurde meer dan 3,5 uur. Met name Connors, die sinds 1984 geen enkel officieel toernooi op zijn naam heeft geschreven, had te lijden van de hoge temperatuur in Key Bis cayne. Voor Wilander was het zijn tweede toernooi-overwinning van dit seizoen. Bij de vrouwen won Steffi Graf opnieuw het enkelspel van het Grand Prix-toernooi in Key Bis cayne. De 18-jarige Westduitse ver sloeg in de finale Chris Evert uit de Verenigde Staten met 6-4, 6-4. De derde toernooi-overwinning van Graf in dit seizoen leverde haar 215.000 gulden op. Steffi Graf, die tijdens het hele toernooi geen enkele set verloor, bracht door haar winst de balans aller tijden tussen beide speelsters in evenwicht. Graf en de vijftien jaar oudere Evert hebben nu twaalf keer tegenover elkaar gestaan. Graf won de laatste zes partijen. De 11.000 toeschouwers waren op hand van Evert, die in drukken de warmte tijdens de eerste set goed kon volgen. Hoewel de Ame rikaanse haar tweede opslagbeurt verloor, kwam ze tot 4-4 terug, alvo rens Graf de beslissende break for ceerde. Na 44 minuten pakte de Westduitse de set met 6-4. In de tweede set hield Evert, die veel risico in haar spel legde, de stand tot 3-3 in evenwicht. In de achtste liet ze tot twee keer toe de kans om door de opslag van Graf heen te breken liggen. De beslis sing viel bij de opslagbeurt van Evert in de negende game, toen een return van de Amerikaanse tegen de netband ketste en op haar eigen speelhelft viel. Graf benutte na honderd minuten spelen haar eer ste matchpunt. TURNEN - Tijdens een internatio naal turngala in Moskou heeft Va- leri Artemov de zeskamp bij de mannen gewonnen met een totaal van 58,90 punten. Joeri Korolev werd tweede met 58,50 punten. Bij de vrouwen zegevierde Jelena Sjoesjoenova met 39,875 punten voor Svetlana Boginskaja (39,55).

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19