Fel Lugdunum krijgt een lesje Arbiter verpest topper UDO roept WSB een halt toe: 0-3 Internationale rugby-federatie 'provoceert' Afrikaanse sportraad Huybregts contra gemeenten LSRG in de problemen Leiden zet RCLin zijn hemd Alphense Boys presenteert zich als kampioenskandidaat Randstad Sport glijdt uit bij Leidsche Boys: 2-1 Vrouwen Foreholte winnen bij SVLV MAANDAG 28 MAART 1988 SPORT PAGINA 17 DEN HAAG (GPD) - De KNVB wil een procedure aanspannen voor de Raad van State tegen gemeentelij ke bepalingen, die het burgmees ters mogelijk maken voetbalwed strijden te verbieden. Competitie leider Jan Huijbregts twijfelt eraan of die wetten wel mogen. Het aangaan van de procedure is ingegeven door de vele veto's die op grond van deze bepalingen dit seizoen over wedstrijden in het be taalde voetbal zijn uitgesproken. "Het wordt tijd dat ik daarover dui delijkheid krijg", aldus de compe titieleider, "om te voorkomen dat we bij het afwerken van de compe titie volgend seizoen dezelfde pro blemen krijgen als nu". Volgens Huybregts, al meer dan twintig jaar zelfstandig competitie- leider betaald voetbal, is de situatie momenteel uniek. "Nog nooit heb ik meegemaakt dat in één seizoen zo veel duels zijn uitgevallen. Dat komt niet alleen door het weer, maar vooral door de burgemees ters. En de moeilijkheden blijven doorgaan om de meest uiteenlo pende redenen. Zo zijn er voor het Paasweekeinde wedstrijden ver boden, omdat de agenten hun vrije dagen moeten opnemen. Het ligt in de bedoeling de laatste ronden van de competitie gelijktijdig af te wer ken om concurrentievervalsing te gen te gaan. Het zit er dik in dat dit niet lukt, hoe jammer dat ook is". Ook over de medewerking van de clubs is Huijbregts verre van te vreden. "Veel clubs denken uitslui tend aan hun eigen belang. Neem nu de situatie in Sittard. Voor woensdag stond de wedstrijd For- tuna - Den Haag gepland. Met de politie was alles geregeld. Voor Fortuna kwam de datum blijkbaar minder goed uit en prompt volgde een speelverbod van de burge meester. Kijk, op di% manier kom ik er natuurlijk nooit uit". Er zal. meent Huijbregts, heel veel lapwerk verricht moeten wor den om het betaalde voetbal dit sei zoen pakweg veertien dagen voor het begin van de EK in Westduits- land, af te werken. "Het is nu al zo goed als zeker dat de wedstrijden in de kwartfinales om de KNVB- beker op verschillende datg wor den afgewerkt. Met de bonds- coaches zullen we praten over spe lers die door de ,nood niet voor Oranje zullen uitkomen, zodat we extra wedstrijden kunnen inlas- IJSHOCKEY - Het Nederlandse ijshockeyteam heeft zaterdag bij de strijd om de Europese titel voor B-junioren de eerste wedstrijd met 0-5 verloren van Westduitsland. Kwalificatie van Australië AUCKLAND (AFP) Australië heeft zich zaterdag geplaatst voor het Olympisch voetbaltoernooi in Seoul. In Auckland versloegen de Australiërs in hun laatste groeps wedstrijd Taiwan met 3-0 waardoor de winst van Israel op Nleuwzee- land (1-0) niet meer van belang was. Voor Australië opende Arnold al in de tweede minuut de score. Toen Farina er zeventien minuten later al 2-0 van maakte, was de kwalifica tie van de Australiërs vrijwel zeker. In de 77ste minuut maakte Wade aan alle eventuele onzekerheid een einde. Israel was door de winst kansloos voor de eerste plaats in de groep. De treffer van Levin'na twee minuten was slechts goed voor de statistieken. Jeugdploeg verslaat Brazilianen WAGENINGEN (ANP) - De Ne derlandse voetbaljeugd tot vijftien jaar heeft zaterdag met 3-1 gewon nen van de leeftijdsgenoten uit Brazilië. Bij rust leidde Nederland met 1-0 door een doelpunt van PSV-speler Schreuder. In de twee de helft liep de thuisclub naar 3-0 uit dankzij de Feyenoorder Schultz en De Laat van PSV. Maurichio scoorde tegen voor Brazilië. Het duel op de Wageningse Berg werd bekeken door 6.000 toeschouwers. CASABLANCA (AFP) - De overkoepelende Afrikaanse sportraad heeft furieus gerea geerd op het besluit van de inter nationale rugby-federatie om al le restricties ten opzichte van Zuidafrika op te heffen. „Het is een verschrikkelijke fout en een opzettelijke provocatie van allen, die de apartheid bestrijden", al dus secretaris-generaal Lamine Ba. „Een boycot-actie is het laatste middel dat Afrika heeft in de strijd tegen de apartheid. Als wij gedwongen worden het te ge bruiken, zullen we dat doen, of het nu de Olympische Spelen van Seoul betreft, of een ander sport-evenement". LEIDEN Niet alleen een voet baller, maar ook een scheidsrech ter kan wel eens een slechte dag hebben. Dat bleek tijdens de top per in de tweede klasse tussen Roodenburg en Westlandia (0-0) waarin de Schiedamse arbiter Ger- rets een volkomen off-day had. Ge durende de volle negentig minuten stapelde hij fout op fout. Een geluk bij een ongeluk was echter dat bei de partijen evenveel werden bena deeld en van partijdigheid kon de man in het zwart dus niet worden beticht. Vooral het optreden van Gerrets zo rond een kwartier na rust bracht de tongen na afloop in beweging. In die fase tikte Westlandia-speler Roy Wasmus de hem passerende Ronald Jansen van achteren aan. Terwijl iedereen hooguit een boe king verwachtte, van een dood schop was geen sprake, werd Was mus tot ieders verbazing richting kleedkamer gezonden. "Wegens het op grove wijze neerhalen van de tegenstander", luidde het com mentaar van Gerrets. Het had er al le schijn van dat de arbiter de ernst van de blessure bij Jansen liet mee tellen in zijn oordeel. Want pas toen Lamine Ba, die tevens secreta ris-generaal is van de vereniging van Afrikaanse Olympische Co mités (ACNOA) verklaarde in Casablanca niet verrast te zijn door de maatregel. „We weten dat er een machtige ondergrond se lobby is, die Zuidafrika wil te rugbrengen in de internationale sport-arena. Wij zullen dat met alle middelen proberen tegen te hij na een minuut of wat zag dat Jansen vrij ernstig geblesseerd was, zond hij de boosdoener heen. Jansen viel even later uit. Enkele minuten daarna wachtte Duncan Alberga van Roodenburg dezelfde straf als Wasmus. De ver bazing om zijn uitsluiting was zo mogelijk nog groter, bijna niemand had iets onrechtmatigs bespeurd tijdens of na zijn duel met Aad van Dijk. "Wegens het natrappen van de tegenstander", gaf Gerrets toe lichting. "Onzin", vond Alberga. "Na het duel lagen we allebei op de grond, ik gebruikte hem als steun om overeind te komen". Dat betekende de doodsteek voor een wedstrijd die zo aardig was begonnen. Met het wegzenden van beide spelers en het uitvallen van Jansen bleef er van het duel nog maar bitter weinig over. Ook in de eerste helft viel de arbi ter voornamelijk op in negatieve zin. Een verdediger die obstructie pleegde hoorde soms in zijn voor deel fluiten. En van 'achterballen' werden corners gemaakt. Het pleit voor beide teams dat ze zich daar van aanvankelijk weinig aantrok ken. Voor zover het natte en met houden. We baseren onze hou ding op de verklaring van Hara re, die vorig jaar november werd aangenomen tijdens de interna tionale conferentie tegen de apartheid in de sport, op het Olympisch handvest, op de inter nationale conventie tegen de apartheid in de sport, zoals die is aangenomen door de Verenigde naties en op de verklaring van kluiten bezaaide veld zich daar voor leende gaven ze blijk van een positieve instelling en zochten ge regeld de aanval. Roodenburg kon wat dat betreft in de eerste helft bogen op een licht veldoverwicht. Dat leidde ook tot de beste kansen. Een lob van Ri chard Gottmer, na fraai voorberei dend werk van Marcel van der Burg en Hennie de Romijn, ver werkte doelman Marcel de Jong tot hoekschop. En op een voorzet van Ronald Jansen kopte Van der Burg buiten bereik van De Jong op de paal. Westlandia kwam weliswaar tot verzorgd veldspel, maar meer dan een halve kans voor Wim van Dijk leverde dat niet op. Zijn schot verdween een paar meter naast het doel van Marcel Vink. Een paar minuten na de rust kreeg Fred Ouwerkerk nog de bes te mogelijkheid om zijn ploeg naar een voorsprong te schieten. Van een meter of drie mikte hij echter slordig mis. Maar na de vreemde capriolen van scheidsrechter Ger rets kwamen beide ploegen nog nauwelijks tot positieve daden. De ruim 500 toeschouwers kregen vanaf dat moment een rommelige Glenagles van de landen van het gemenebest." Lamine Ba sluit daarbij een boycot-actie niet uit: „Wij zijn er niet voor. want zoiets komt de ontwikkeling van de Afrikaanse sport niet ten goede, maar als een boycot de prijs is voor de waar digheid van het zwarte ras, zul len wij die betalen". Marcel van der Burg: kopbal op de paal (archieffoto Van Boven) pot voorgeschoteld. Slechts de blunders van Gerrets en het falen van de tijdsaanduiding op het elek tronische scorebord zorgden nog voor enige opwinding. De 0-0 uit slag betekende in elk geval dat bei de ploegen nog volop in de race zijn voor het kampioenschap. Daar kon ook Gerrets gelukkig niks aan ver anderen. Meer nog dan de 1-3 uitslag doet vermoeden schoot Lugdunum, zonder de voor één wedstrijd ge schorste middenvelder Kees Schouten, gisteren op eigen veld tekort tegen de opponent uit Alp hen die vooral voor de pauze een sterke indruk maakte. Met vlotte combinaties, veel positiewisselin gen en een voorbeeldige inzet ont popte de formatie van Paul Bahl- mann zich als een serieuze kampi oenskandidaat. De trainer en ex- speler van Alphense Boys heeft even tijd nodig gehad om zijn elftal uit te balanceren, maar getuige het optreden van zijn keurkorps in de Kikkerpolder is hij daar voorbeel dig in geslaagd. "Sinds de overwinning op Quick Boys gelooft de groep in een kam pioenschap", verklaart Bahlmann het zelfvertrouwen dat zijn pupil len gisteren in Leiden aan de dag legden. Na de verrassende beker- triomf op de in de competitie nog ongeslagen koploper van de zater- dageersteklasse heeft Alphense Boys een inhaalrace ingezet die de ploeg tot op twee punten van kop loper Roodenburg heeft gebracht. Bovendien hebben 'de Boys' nog een wedstrijd tegoed tegen heke sluiter Den Hoorn. Slordig Maar met nog acht wedstrijden op het druk bezette programma weigert Bahlmann nu al over een Alphens kampioenschap te praten ("Daarvoor is de weg nog veel te lang"). Toch wijst op dit moment alles er op dat er aan het eind van de rit kan worden gefeest in sport park De Bijlen, want van het 'su pertrio' in de tweede klasse draait de Alphense ploeg het soepelst. En op volle toeren zoals Lugdunum gisteren aan den lijve moest ondervinden. Na een plaag stootje van Gijs Collé, die in de ope ningsfase na een fraaie individuele actie de bal net.voorlangs het doel van Arie Tollenaar schoot, was het alles Alphense Boys wat de klok sloeg. De thuisploeg had handen en voeten nodig om de bezoekers uit de buurt van het doel van Wim Eradus te houden. Daarbij maakte Kees van Tonge ren het na twaalf minuten wel erg bont door de opgerukte aanvoer der Henny van Raay neer te maai en, maar de Leidse libero ging vrij uit omdat scheidsrechter Corion, die de wintertijd had aangehouden waardoor de wedstrijd een kwar tier te laat begon, uitstekend de voordeelregel toepaste. Daardoor kon Peter Gerse de even vrijgela ten Frank Bakker in stelling bren gen die prompt voor 0-1 zorgde. Dat die stand tot de pauze ge handhaafd bleef zegt meer over de slordige afwerking van Alphense zijde dan over het Leidse verzet. Ronad Segers en Peter Gerse (lat) bijvoorbeeld wisten in kansrije si tuaties niet hun kalmte te bewaren. De voorzitter van de Zuidafri- kaanse rugbybond (SARB) Da- nie Craven betitelde het besluit van de internationale federatie Zuidafrika toe te laten en de be trekkingen te normaliseren als „uiterst moedig". Hij ziet in de toekomst zelfs het nationale team de Springbokken weer op pad gaan. „Mogelijk zullen wij in 1991 weer deelnemen aan het we reldkampioenschap". vHet met- racistische nationale Olympi sche Comité van Zuidafrika (SANROC) daarentegen sprak van „een grote teleurstelling". LEIDEN In het door afgelastin gen wederom sterk uitgedunde wedstrijdprogramma van de zon- dagvierdeklasse A zorgde UDO voor de grootste verrassing door runner-up WSB in eigen huis een halt toe te roepen: 0-3. SVLV deed daarentegen een belangrijke stap richting de top van het klassement door Teijlingen met 3-0 aan de kant te zetten. WSB-UDO 0-3 Beide ploegen hielden elkaar voor de rust nog aardig in even wicht. Na een goed begin van UDO-zijde kwam de thuisclub een kwartier voor de pauze dichtbij de openingstreffer. Marcel Kerkvliet deponeerde het leder snoeihard te gen de lat. In het tweede part zetten de gasten het duel echter volledig naar hun hand. Al na vijf minuten was het prijs toen invaller Ronald Veldhoven de bal van zo'n twintig meter afstand in het net joeg: 0-1. Een kwartier voor tijd stond een tweede invaller, Peter Stuifzand, aan de basis van de voor UDO be vrijdende tweede treffer. Frank Dofferhoff zorgde voor het afron dende werk: 0-2. In de 85ste mi nuut bepaalde Peter Stuifzand de eindstand vervolgens op 0-3. De door talrijke blessures weer in de Het enige wat Lugdunum daar te genover kon stellen was een af standschot van Ted van Berkel dat op de vuisten-van Tollenaar uiteen spatte. Veerkracht Toch kwam Lugdunum direct na de doelwisseling op gelijke hoogte toen de Alphense defensie even pa niekerig reageerde op druk lucht verkeer voor Tollenaar. Die zag eerst Harm de Vos de bal tegen de lat koppen, vervolgens Collé onge straft hands maken en scoren. Tekenend voor de mentale veer kracht van Alphense Boys was dat de ploeg na deze Leidse toevals treffer rustig op zoek ging naar de winst die in het tweede gedeelte van de tweede helft werd geboekt. Nadat er twee Alphense doelpun ten wegens buitenspel waren afge keurd door de trage Corion, die het vaak te felle spel op veel te grote af stand volgde, maar wel boekingen uitdeelden aan Henny van Raay, Ronald Segers, Marco Parinussa van Alphense Boys en Harm de Vos en Kees van Tongeren van Lugdunum, kwamen de gasten in de vijfentwintigste minuut ver diend op voorsprong. Bakker stuurde Pieter van Zoest richting Eradus en op de rand van buitenspel kreeg de Alphenaar 'groen licht' van Corion die het vlagsignaal van grensrechter Van Tongeren negeerde. Bakker maak te het karwei vervolgens fraai af. Nog mooier was de derde treffer van Alphense Boys die vijf minu ten voor tijd door Gerse met het hoofd werd gemaakt. Uit een voor zet van Peter Taalman kopte de spits de bal uit stand precies in de kruising en dat was een streep door de rekening van Rijsterborgh die na de fraaie serie van zes overwin ning zijn ploeg een hoofdrol in de tweede klasse had toebedacht. De hoofdrol die Alphense Boys op het lijf lijkt geschreven. JAAP VISSER RUGBY - Utrecht heeft dit week einde de nationale rugbytitel bij de dames veroverd. In de laatste wed strijd van het seizoen speelde Utrecht gelijk (0-0) tegen het Zeeuwse Oemoenemenoe. Utrecht was al vijf keer achtereen als twee de geëindigd. BOKSEN - De Colombiaan Fidel Bassa heeft de wereldtitel boksen in het vlieggewicht (WBA) behou den. Hij versloeg in Belfast zijn Ier se uitdager Dave McAuley op pun ten. SKI - De Zweed Gunde Svan heeft de wereldbeker 50 kilometer skilo pen veroverd. In de laatste wed strijd in de Finse plaats Rovaniemi werd hij achtste in de door de Noor Mikkelsplass gewonnen race. In het eindklassement werd Svans landgenoot Mogren tweede en Mikkelsplass derde. LEIDEN De rugbyers van LS RG staan na de 15-16 nederlaag te gen mededegradatiekandidaat RRC onderaan in de promotieklas se Noord. In het belangrijke treffen wist de driekwartlijn van de stu denten geen raad met veel balbezit en slechts Pieter Fischer hield zijn ploeg in de wedstrijd door vijf pe nalties te benutten. Rotterdam zet te hier echter drie tries en twee con versies tegenover en trok met 15-16 aan het langste eind. UDO-basis teruggekeerde Hans Braat nam daarbij het voorberei dende werk voor zijn rekening. SVLV-Teijlingen 3-0 Ondanks de aanwezigheid van vier invallers had SVLV geen pro blemen met het zwakke Teijlingen. Na een van beide kanten aarzelend begin bood een foutieve terug speelbal van Peter van der Vlugt in de tiende minuut John van Veen de kans om doelman Erik Postma met een boogballetje te verschal ken: 1-0. Vlak voor de rust pikte Rob Lamboo een afgeslagen bal op waarna de op maat bediende Jelle Raap 2-0 scoorde. In de tweede helft nam Teijlingen de nodige risi co's zonder de thuisclub daarbij in al te grote moeilijkheden te bren gen. Wel schoot Stephan Roodak- kers de bal tot tweemaal toe net naast het doel. In blessuretijd deed een solerende Corné Klaassen de 3- 0 eindstand op het scorebord ver schijnen. LEIDEN De vroegtijdige en - naar later bleek - nogal voorbarige algehele afgelasting, gaf een aantal zaterdagclubs de gelegenheid een oefenwedstrijd af te werken. Lei den behaalde daarbij een opmerke lijk grote overwinning op RCL: 5-1. Quick Boys deed dat het even eens bijzonder goed. De Katwijkse koploper in de eerste klasse A be haalde een 4-1 overwinning op Spakenburg, middenmoter in de eerste klasse B. In de van Quick Boys-zijde matige eerste helft scoorde Dennis-Jan Mieras 1-0. Wim van Empelen zorde nog vóór de pauze voor de gelijkmaker. In de tweede helft draaide de thuis club een stuk soepeler. Martin van der Plas scoorde drie minuten na de rust voor 2-1Maar pas in de slot fase barstte het echte vuurwerk los. Weer Martin van der Plas scoorde 3-1, waarna opnieuw Mieras het vierde Katwijkse doel punt maakte. Rijnsburgse Boys imponeerde in het eerste half uur van de ontmoe ting met Kozakken Boys, maar moest daarna zijn meerdere erken nen in de nummer twee van de eer ste klasse B. In Werkendam scoor de Hans Zwaan op aangeven van Huug Aandewiel al snel 0-1. Vlak voor het einde scoorde Van der Salm tegen 1-1. Volgens elftalbegeleider Rinus Rijnsburger speelde RCL tegen Leiden "één van de slechtste wed strijden uit zijn bestaan". Toen het sterk acterende Leiden viermaal had gescoord, redde Marcel Bras- ker de spreekwoordelijke eer voor de zaterdagtweedeklasser uit Lei derdorp. Dankzij doelpunten van Fred Kanbier (2x), Paul Kerkhof, Ronald van Wattum en Koos Siera won Leiden uiteindelijk met liefst 1-5. Zaterdageersteklasser Noord- wijk was het aan zijn stand ver plicht tweedeklasser Kennemer- land met een nederlaag naar huis te sturen. Albert Bosma, Ivan Her mans en Rob Vermeer doelpuntten voor de weinig geïnspireerd spe lende thuisclub: 3-0. Katwijk maakte korte metten, met Oegstgeest. Het werd 5-0. Jaap van Duyn, Mart Plas, Wim Guyt (2x) en Kees Kraayenoord troffen doel voor de zaterdag derdeklasser, zonder dat het in de vierde klasse uitkomende Oegstgeest daar iets tegenover stelde. Meerburg morgen tegen Roodenburg ZOETERWOUDE In het kader van het nederlagentoernooi treedt Meerburg morgenavond tegen tweedeklasser Roodenburg. Het duel op kunstgras begint om 20.15 uur. De wedstrijd is tevens de laatste van de serie die Meerburg tegenover de betere clubs van de regio bracht. VOETBAL Het nationale elftal van Cameroun heeft in Casablanca het Afrikaanse voetbalkampioen schap veroverd. In de finale werd Nigeria met 1-0 verslagen. WIELRENNEN - De Francaise Jeannie Longo heeft de de drie daagse wielerronde van de Vendée gewonnen. Heleer» Hage was de beste Nederlandse op de vierde plaats. PLANKZEILEN Bij de wereld bekerwedstrijden zeilen in Japan hebben de Nederlanders Olaf van Tol en Stephan van den Berg zich als vijfde en zevende geklasseerd. Bij de dames bezet de Nederlandse Martine van Soolingen de vierde plaats voor haar landgenote Herma de Jong. LEIDEN De presentatie van titelpretendent Alphense Boys viel Lugdunum gisteren rauw op het dak. Na zes overwinningen op rij hoopte de ploeg van Sjaak Rijster borgh zich te kunnen gaan mengen in de kampioensrace van de tweede klasse, maar werd in plaats daarvan door het superieure Alphense Boys teruggeworpen naar de mid denmoot. LEIDEN Wat in het verleden voor onmogelijk werd gehouden is nu de gewoonste zaak van de wereld: ook na overvloedige regenval is het veld van Leidsche Boys aan de Boshuizerkade steeds redelijk be speelbaar. Het bezoekende Randstad Sport kreeg overigens weinig tijd om aan het lastig bespeelbare veld te wennen, want al snel keek de ploeg van technisch leider Jan Zoetemelk tegen een achterstand aan toen Ron Zadelaar Leidsche Boys op voorsprong bracht (1-0). Enkele minuten later was het weer raak. Wel hadden de 'Boys' daar de hulp van Randstad-doelman Wim Tebbens voor nodig. Toen hij een Leidse aanval wilde onderscheppen trapte hij over de bal heen. Voor Ed Sanders was het toen niet moeilijk om de bal in het lege doel te deponeren (2-0). Randstad Sport was goed wakker en trok massaal in de aanval. Dit resulteerde in de 20ste minuut in een tegentreffer van Cees Zuyderduin (2-1). De tweede helft werd een matige vertoning, waarbij Randstad Sport-een paar maal gevaarlijk counterden. Maar ook nu zorgde doelman Ed Neuteboom dat de punten bij Leidsche Boys bleven. LEIDEN In de eerste klasse van de zondagafdeling van' het vrouwenvoetbal verloor SVLV met 1-2 van Foreholte. De Voor- schotense vrouwen begonnen de wedstrijd met slechts negen speelsters. Toen zij eenmaal compleet waren namen zij ook meteen het heft in handen. Dit resulteerde in de treffer van Ani ta Ammerlaan, die goed gebruik maakte van eert panieksituatie in de Voorhoutse achterhoede. Na de pauze was het wedstrijd- beeld omgekeerd en had Fore holte het betere van het spel. He- leen van Dongen schoot de bal tussen de palen en bracht de stand voor de gasten in even wicht. Maar daarmee was de wedstrijd nog niet gespeeld, want Foreholte rook de overwin ning. Via de voet van Lidy Ange- varen kwamen de gasten aan de winst. Het Leids vrouwenelftal bindt morgen de strijd aan tegen de Amsterdamse selectie. Deze wedstrijd wordt verspeed op het terrein van TAW in Ter Aar en begint om 20.00 uur. Roodenburg en Westlandia niet verder dan 0-0

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17