WORDT HET ELK JAAR APK-KEUREN OF ONBEZORGD DOORRIJDEN? gil Relatie pers en justitie harder door ontvoering omtrent Heijn Landhervormingswet door Filipijns Congres ontkracht Armeniërs roepen op tot algemene staking Van den Broek verwacht veel van bezoek WIE SUM IS, RIJDT SKODA. ALVANAF F.9.995,- De Binckhorst dealerbedrijf, VOORSCHOTEN, Dobbeweg 2, tel. 071-600233 Auto-Home Leiden B.V., LEIDEN, St. Jacobsgracht 10-18, tel. 071-121560 Fa. J. Reijerkerk, LISSE, Kanaalstraat 145-147, tel. 02521-13059 HILVERSUM (GPD) - De infor matiestop in de zaak Heijn zorgt voor een verharding in de relatie tussen de publiciteitsmedia ener zijds en justitie en politie ander zijds. Die conclusie kan getrokken worden na de dit weekeinde ge houden discussie over media en ontvoering in de Avro-studio. Ongeveer honderdvijftig ver slaggevers en hoofdredacteuren van Nederlandse media die allen direkt te maken hebben met de zaak Heijn, waren op uitnodiging van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) naar Hil versum gekomen om hierover vrij blijvend van gedachten te wisse len. Aan de uitnodiging was, tot te leurstelling van de journalisten, geen gehoor gegeven door minister Korthals Altes van justitie, politie woordvoerder A. Geelof en een zegsman van het Ahold-concern. Veel journalisten, die over de ontvoeringszaak van Gerrit-Jan Heijn hebben geschreven, waren ontevreden over de door justitie in- MANILA (UPI/Rtr/AFP) - Het Fili- pijnse Congres heeft weinig heel gelaten van de door president Aquino ingediende wet op de land hervormingen, die haar antwoord is op het probleem van de schrij nende armoede op de Filipijnen. Na maandenlange debatten wer den het Huis van Afgevaardigden en de Senaat het vrijdag eens twee andere en ook nog een: derling verschillende wetsontwer pen. De invloedrijke roomskatho lieke kerk heeft al forse kritiek ge leverd. In het huis is een groot aantal landeigenaren vertegenwoordigd. Zij kwamen met een voorstel op grond waarvan landeigenaren ze ven hectare grond kunnen houden en elk kind nog eens drie hectare krijgt. Dit is in het voordeel van de rijke families op de Filipijnen die veel kinderen tellen. Volgens Gille- go valt daardoor negentig procent van de grond buiten de wet op de landhervormingen. Uit protest liep hij met de andere afgevaardigden die Aquino's plannen steunden, de vergaderzaal uit. Het gewijzigde wetsvoorstel werd daarna unaniem aanvaard. Daarin staat verder dat de landei genaren recht hebben op een ver goeding van de staat die overeen komt met de helft van de waarde van de grond. Dat was oorspronke lijk tien procent. Omdat Manila krap bij kas zit, betekent dit dat uit voering van de wet lang kan duren. Ook is een bepaling opgenomen dat de verdeling van particuliere grond kan plaatsvinden pas nadat braakliggende landerijen die van de staat zijn onder pachters zijn verdeeld. De Senaat aanvaardde een voorstel op grond waarvan de landeigenaren vijf hectare grond kunnen houden. De bedoeling is dat de twee kamers na Pasen een commissie vormen die één geza menlijk wetsvoorstel opstelt. gestelde informatiestop. De eenzij digheid van dit beleid -en onvol doende toelichting hierop- blijkt bij de verslaggevers tot grote wre vel te hebben geleid. „De media zit ten met een kater," concludeerde Kuitenbrouwer van de NRC in een aan de discussie voorafgaand fo rumgesprek, waaraan onder lei ding van Aad van den Heuvel, de Amsterdamse politiecommissaris Sietsma en de Rotterdamse hoofd officier van justitie, mr. Herstel, deelnamen. Kuitenbrouwer con stateerde dat de media gedwongen worden er in de misdaadberichtge ving „harder tegenaan te gaan". Sietsma en Herstel stelden daar entegen dat het publicitaire belang altijd ondergeschikt moet blijven aan de onderhandelingen met de ontvoerders en de ongedeerde te rugkeer van het slachtoffer. Siets ma, die geruime tijd een belangrijk stempel drukte op het opsporings beleid in de ontvoeringszaak van Gerrit-Jan Heijn, gaf toe, dat er ten aanzien van de media een fout was gemaakt. De commissaris uit Loenen aan de Vecht, die over enkele weken naar Philips vertrekt, meldde, dat ondanks de ingestelde info-stop, de media beter af waren geweest met een perscentrum ten tijde van de ontvoering. In dat perscentrum had de politie meer tijd en moeite kunnen nemen om toe te lichten waarom bepaalde berichten niet geschikt waren voor publicatie, zo verwoordde Sietsma zijn opvat ting. Veel van de aanwezige journalis ten hadden weinig sympathie voor het voorstel, als dit alleen inhield dat de pers toch monddood zou blijven. Enkele dagbladverslagge vers en hoofdredacteuren lieten blijken de informatiestop onaan vaardbaar te vinden en zich ten aanzien van toekomstige ontwik kelingen minder terughoudend te zullen opstellen. Want, zo werd be nadrukt, de media zijn geen ver lengstuk van politie en justitie, maar hebben in dit soort zaken een geheel eigen verantwoordelijk heid. MOSKOU (AP) - Ondanks waar schuwingen van de regering in Moskou zijn Armeniërs in de stad Stepanakert, in het omstreden dis trict Nagorno Karabach, een alge mene staking begonnen om op nieuw aansluiting van hun regio te eisen bij de republiek Armenie. Volgens dissidentenkringen in Moskou is de staking in Stepanak- art algemeen. De officiële pers bevestigde dat de meeste bedrijven in de stad zijn gesloten. Het regeringsdagblad Izvestia zei dat er door politie en le ger in de straten van Stepanakart intensief wordt gepatrouilleerd en dat de belangrijkste straten zijn af gezet. Ook in andere gebieden in Azer- bajdzjan is het onrustig en lijken Azerbajdzjani te zijn begonnen aan- tegenacties. Er zijn ruim 1.500 ex tra politiemensen naar de stad Soemgait gestuurd om de orde te handhaven. Eind februari deden zich daar hevig botsingen voor tus sen Armeniërs en Azerbajdzjani, waarbij ruim dertig doden vielen, merendeels Armeniërs. In de hoofdstad Bakoe zijn leger en poli tie eveneens versterkt om te waken voor nieuwe etnische rellen. Zaterdag werden in de Armeen se hoofdstad Jerevan soldaten met honden ingezet om te voorkomen dat er nieuwe demonstraties zou den worden gehouden. Dissiden ten in Moskou noemden Jerevan een 'dode stad', omdat veel mensen als stil protest thuis waren geble ven. De Armeniërs in Stepanakert be gonnen op 13 februari met een se rie stakingen en demonstraties om te protesteren tegen hun achter stelling in de grotendeels islami tische Sovjetrepubliek Azerbajd- zjan. Zij eisten aansluiting bij Ar menië. De onrust sloeg over naar Jerevan, waar zich ongekend grote demonstraties voordeden. De protesten namen af toen par tijleider Gorbatsjov op 26 februari beloofde dat de zaak zou worden besproken. Vorige week besloot het presidium van de Opperste Sovjet echter dat niet op de eisen van de Armeniërs in Nagorno Ka rabach zou worden ingegaan. De Moskouse dissident Grigoijants meldde daarop dat de Armeniërs in het district hadden opgeroepen tot een algemene staking. "Bedrijven in de stad werken vandaag niet, met uitzondering van essentiële diensten als brood- en zuivelfabrieken, openbaar vei^oer en watervoorziening," aldus Izves tia in een bericht uit Stepanakert. Ook het partijdagblad Pravda meldde dat in de meeste bedrijven in Stepanakert niet werd gewerkt. In geen van de officiële kranten werd gsproken over een staking. Volgens de dissident zal de staking tot en met vrijdag duren. Gesprekken moeten herstel van band met Suriname bespoedigen DEN HAAG (GPD) - Het Vrije Volk wordt op 1 april lid van de Ge meenschappelijke Pers Dienst, een samenwerkingsverband van veer tien regionale dagbladen, waarbij ook deze krant is aangesloten. Met ingang van die datum ontvangt de Rotterdamse krant de nieuwspro- duktie van de GPD uit binnen- en buitenland, die per dag bijna 1,2 miljoen abonnees bereikt. De aansluiting van Het Vrije Volk markeert volgens de hoofdre dacteur-directeur van de GPD, Paul Hollaar, het einde van een ja renlange ontwikkeling. "Vroeger Vrije Volk sluit zich per 1 april aan bij GPD werd ervan uitgegaan dat alleen landelijke kranten zichzelf een kwaliteitskrant konden noemen. Dat is voorbij. De GPD-kranten on derscheiden zich maar in twee op zichten van landelijke kwaliteits kranten: ze brengen ook het nieuws van de eigen streek en ze zijn altijd in begrijpelijke taal ge schreven". Hollaar acht een verdere uitbrei ding van de GPD, de grootste nieuwsorganisatie van het land, niet uitgesloten. "Een goed deel van de vaderlandse pers is intussen herverkaveld. Ik kan mij voorstel len dat regionale bladen van buiten onze kring zich afvragen of het hun belang is nog langer zich een be hoorlijke nieuwsvoorziening te ontzeggen, of in de aanhangwagen van een landelijke uitgever mee te rijden". PARAMARIBO (GPD/ANP) Mi nister Van den Broek (buitenland se zaken) is gisteravond in Parama ribo aangekomen voor een officieel bezoek van drie dagen. Van den Broek werd op het vliegveld opge wacht door zijn Surinaamse colle ga Sedoc. De bedoeling van het be zoek is om de betrekkingen tussen Nederland en Suriname zo snel mogelijk weer geheel te herstellen. De komende dagen zal Van den Broek een bijzonder druk pro gramma afwerken en gesprekken voeren met de Surinaamse rege ring en verschillende maatschap pelijke organisaties. Van den Broek spreekt met pre sident Shankar, ministers uit diens regering, leden van de Nationale Assemblee en met vertegenwoor digers van de politieke partijen, vakbonden, het bedrijfsleven en kerkelijke organisaties. Diens be zoek werd verleden week ingeluid met de terugkeer van ambassadeur Hoekman op zijn post in Paramari bo. De komst van Van den Broek gaf aanleiding tot protest. Enkele tien tallen mensen betoogden tegen zijn komst op de weg van het vlieg veld Zanderij naar de Surinaamse hoofdstad. Demonstranten liepen met borden, waarop leuzen ston den als "Van den Broek, wij willen geen huichelhulp" en "Stop de ter roristen". Toen de Nederlandse de legatie voorbijreed, sloegen de de monstranten met de borden tegen de auto's en staken zij een karton nen pop, die minister Van den Broek moest voorstellen, in brand. De demonstranten behoren tot een groepering (het Comité Pas Nadat) die pas herstel van de betrekkin gen met Nederland wil, nadat "het terrorisme" van het Jungle Com mando van Ronnie Brunswijk is beëindigd. Het voorstel van het Comit/ê van Christelijke kerken (CCK) te be middelen tussen de Surinaamse re gering en het Jungle Commando is een van de onderwerpen die minis ter Van den Broek in zijn bespre kingen aan de orde wil stellen. De Surinaamse leger-bevelhebber Desi Bouterse heeft eerder alle voorstellen tot bemiddeling van de hand gewezen. "Nergens in de we reld wordt onderhandeld met ter roristen", zo zei hij enige weken ge leden. Succes Wat Van den Broek betreft zal de nadruk in de gesprekken liggen op democratisering, rechtszekerheid en waarborging van mensenrech ten in Suriname. Samen met de Su rinaamse autoriteiten bekijkt, de minister of, na het herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen, de ontwikkelings hulp kan worden hervat. Op het platform van de luchtha ven Zanderij werd de minister bij na onder de voet gelopen door Su rinaamse journalisten. In een korte verklaring zei de bewindsman goe de hoop te hebben dat het bezoek een succes wordt. "Het is de eerste keer dat ik in dit mooie land ben. Ik denk veel indrukken op te kunnen doen", aldus de bewindsman. Het is voor het eerst sinds 1978 dat een Nederlandse minister van buitenlandse zaken naar Suriname reist. In dat jaar vergezelde minis ter C.A. Van der Klaauw de toen malige koningin Juliana tijdens een officieel bezoek aan het voor malige overzeese gebiedsdeel, dat in 1975 onafhankelijk werd. Sinds dien heeft alleen de toenmalige mi nister van ontwikkelingssamen werking Jan de Koning Suriname bezocht. Aan alle eisen die Den Haag heeft verbonden aan een ministers bezoek aan Suriname lijkt te zijn voldaan. In november vorig jaar zijn, zo meent ook Den Haag, "vrije en eerlijke" algemene verkiezin gen gehouden, waarna een presi dent, een vice-president en een "le gitieme regering" zijn geïnstal leerd. De Nederlandse regering en de grote politieke partijen in de Tweede Kamer hebben zich boven dien in positieve zin uitgelaten over de "vertrouwenwekkende" regeringsverklaring die begin deze maand door president Shankar werd gepresenteerd. Nederland heeft zich tijdens het militaire bewind van Desi Bouter se sinds 1980 altijd op het stand punt gesteld dat het goede betrek kingen met Suriname nastreeft. Maar het stelde daarbij ook dat een volledige normalisering van de di plomatieke banden pas kon plaats vinden indien van Surinaamse zij de "concrete stappen werden gezet op het vlak van rechtszekerheid en democratische verhoudingen". Een week voor het vertrek van Van den Broek is de nieuwe Neder landse ambassadeur voor Surina me, J.B. Hoekman, naar Paramari bo gereisd, waar hij afgelopen woensdag zijn geloofsbrieven aan president Shankar heeft aangebo den. Hoekman was reeds eerder ambassadeur in Suriname. Een Surinaamse ambassadeur voor Nederland wordt in de loop van de komende twee maanden in Den Haag verwacht. Volgens welingelichte kringen in Paramari bo zal ir. Cyrill Ramkisoor op deze post terecht komen. Krachtens het in 1975 getekende ontwikkelingsverdrag tussen Den Haag en Paramaribo zou Suriname 3,5 miljard gulden ontvangen, in een periode van tien tot vijftien jaar: 2,7 miljard aan zogenoemde schenkingsmiddelen (daarvan staat nog 1,55 miljard), 500 miljoen aan leningen voor financierings projecten met Nederlandse garan tie en een reservepotje van 300 mil joen. Uw spaarcenten in een auto stop pen waarvan u ieder jaar maar moet afwachten of hij goedgekeurd wordt? u een gloednieuwe Skoda met maar liefst twee jaar garantie en 100.000 km zekerheid. Een vierdeurs waarin de hele familie plus hun bagage de ruimte heeft Die bovendien uiterst compleet, is uitgevoerd. Zo heeft elke Skoda kinder- sloten en slaapstoelen om maar iets te noemen. Maar ook op veiligheid scoort Skoda in de stevige kooi-constructie, maar ook in de rembekrachtiging, de gelaagde voorruit, de hoofdsteunen en de veilig- heidsstuurkolom. Daarnaast, in voor ons klimaat nood zakelijke details als radiaalbanden, verwarmde achterruit en halogeen kop lampen. 't Hoort er allemaal gewoon bij, standaard dus! Dat maakt de keus wel Waarom zou u! Want voor f9.995,-koopt uitstekend. U vindt dat niet alleen terug erg gemakkelijk. Importeur: de Binckhorst Auto Motor Import B.V.. Voorschoten, Tel. 071-600200. Prijs ind. BTW, exd. afleveringskosten. Prijswijzigingen voorbehouden. 'DAT IS WEER EENS IETS ANDERS: EEN BAAN BIJ EEN RECLAMEBUREAU ADMINISTRATIEF MEDEWERK(ST)ER Je gaat je bezig houden met de administra tieve verwerking van de voorraden en pro- duktiegegevens. Het verzorgen van vracht brieven en expeditiebonnen behoort ook tot jouw werkzaamheden. Het is een bedrijf waar veel jonge werken. Is je leeftijd 18-22 jaar, dan pas je uitste kend in het team. Heb je zin in deze baan, die langere tijd gaat duren, korrt dan bij ons langs voor meer informatie. WE ZIJN PAS CONTENT ALS JIJ DAT BENT BESSELS EN MOOIJ In september vangen de onderstaande dag- en avondopleldingen aan: Medisch secretaresse Management-secretaresse Juridisch secretaresse Secretaresse Ass. secretaresse Toeristisch medewerk(st)er Receptionist(e) Receptioniste/informatrice Typen Steno Ned.-Frans-Duits-Engels Middenstand Boekhouden MBA Bedrijfscorr. en conv. Ned.-Frans-Duits- Engels-Spaans Notuleren Kantoorpraktijk Informatica Tekstverwerking Computerboekhouden 023-264979 Santpoorterstraat 42, Haarlem

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10