EIDEN Experiment meldpunt discriminatie voortgezet LEIDSCH DAGBLAD GOUDEN SPELD Risico roken vrouwen nog steeds onderschat Leids wevershuisje opnieuw opgebouwd Benoemingen universiteit Politieke werkgroep WD pleit voor parkeergarage Experiment belonings systeem huisartsen Ondernemers Ambulance KOM IN VERZET TEGEN DIT KABINET GA MEE ZATERDAG 26 MAART 1 LEIDEN Het college van B en W heeft besloten het experiment met het Centraal Meldpunt Discrimina tie (CMD) nog een jaar voort te zet ten. Wel wordt het takenpakket van het meldpunt gewijzigd. De taak van de twee parttime krachten wordt niet alleen het registreren van klachten van personen die het slachtoffer zijn van discriminatie, maar ook het verlenen van hulp bij acties tegen discriminatie en het geven van voorlichting. "Het meld punt moet gaan functioneren als een service-buregu", aldus verant woordelijk wethouder De la Mar. Het meldpunt wordt bovendien organisatorisch losgekoppeld van de rechtswinkel. Dat betekent dat voor het vinden van vrijwilligers niet alleen meer geput hoeft te wor den uit de groep rechtenstudenten, maar dat ook anderen als vrijwilli ger kunnen worden ingeschakeld. Het CMD blijft overigens wel on dergebracht bij de rechtswinkel in de Ketelboetersteeg. Met de ver lenging van het experiment is een bedrag gemoeid van 100.000 gul den. Daarnaast wordt aan het CMD een bedrag van ruim 13.000 gulden beschikbaar gesteld voor het geven van voorlichting. Het meldpunt ging van start op 1 september 1986. De gemeenteraad had geld beschikbaar gesteld voor een experiment van 18 maanden. Volgens het college van B en W hebben de werkzaamheden van ruim een jaar niet de resulaten op geleverd die werden verwacht. "Het aantal rechtstreeks bij het meldpunt binnengekomen klach ten is niet groot en geeft ons inziens geen beeld van de in Leiden voor komende discriminatie", schrijven B en W in het raadsvoorstel het ex periment voort te zetten. "Mis schien dat de verwachtingen ook te hooggespannen waren", voegt wet houder De la Mar daaraan toe. Overigens ligt het aantal klach ten in andere steden waar een meldpunt functioneert nauwelijks hoger. In Leiden kwamen onge veer vier klachten per maand bin nen, in Rotterdam 7, in Amsterdam 9 en in Utrecht 6. B en W willen dan ook dat het meldpunt meer wordt dan een regi- stratiepunt van klachten. "Het meldpunt moet meer het karakter krijgen van een bureau anti-discri minatie dat toegankelijk is voor een ieder. Dat betekent: meer aan dacht voor voorlichting, informatie en een actieve opstelling van in Leiden structureel voorkomende discriminatie". De verlengde proefperiode is volgens B en W een laatste kans voor het CMD. "De voortzetting van het bureau voor een bepaalde periode heeft tot doel om na te gaan of het bureau een ruim draagvlak kan verwerven in de Leidse samen leving. Dat zal zich uiten in zowel de betrokkenheid met en deelna me aan de begeleidingscommissie als in het vertrouwen dat het meld punt verwerft. Mocht aan het eind van de proefperiode blijken dat een en ander niet of onvoldoende tot stand is gekomen dan achten wij het experiment mislukt". LEIDEN De Leidenaar J. Arnoldus heeft gistermiddag uit handen van wethouder Peters (ruimtelijke orde ning) de Gouden Speld van de gemeente Leiden ontvangen. Arnoldus is 38 jaar medewerker geweest van de ge meentelijke hoofdafdeling bestratingen. (f0to Henk Bouwman) LEIDEN De risico's van het ror ken door vrouwen zijn tot op heden onderschat. Behalve de gevolgen voor de vrouw zelf is uit onderzoek gebleken dat roken verantwoorde lijk is voor een verminderde vruchtbaarheid, spontane abortus sen, het vërhoogd voorkomen van afwijkingen in de placenta en het Liberaal bestek De afdeling Leiden van de VVD houdt op maandag 28 maart haar jaarverga dering. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en wordt gehouden in café In den Leidschen Salon aan de Steen straat. Er zal worden gesproken over 'Liberaal Bestek'. Natuurwandeling Het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie houdt zondag 27 maart een natuurwandeling door het landgoed van Poelgeest. De wande ling begint om 13.00 uur en duurt on geveer twee uur. Het begintpunt is bij het toegangshek. Sport-ln De traditionele Rommelmarkt Sport-ln wordt dit jaar gehouden van vrijdag 25 maart tot en met zondag 27 maart. Een deel van de inkomsten is weer bestemd voor de Gehandicapten Sportvereniging De Sleutels. De markt vindt plaats in de Evenemen tenhal aan de Vonde'llaan en is vrijdag toegankelijk van 19.00 uur tot 23.00 uur. Zaterdag van 11.00 uur tot 17.00 uur en zondag van 10.00 uur tot 17.00 vervroegd breken van de vliezen. Rooksters bereiken bovendien een tot twee jaar eerder de overgang dan niet rooksters. Dit betoogt prof. dr. C. Van de Velde die als kankerspecialist is verbonden aan de Leidse universi teit in het vandaag veschenen nummer van het huisartsenmaga zine 'De vrouwelijke patiënt'. Van de Velde baseert zijn conclusies op een recent onderzoek in Amerika onder 120.000 vrouwelijke ver pleegkundigen. Hieruit bleek on der meer dat wie meer dan 25 siga retten per dag rookt vijf maal zo veel kans maakt op een hartinfarct. Het roken van een tot vier sigaret ten per dag verdubbelt de kans op een hartinfarct. Volgens de spcialist is roken ver antwoordelijk voor duizenden on nodige sterfgevallen van ongebo ren en pasgeboren kinderen. Van de Velde: "Verontrustend zijn bo vendien de gegevens betreffende de lange termijn effecten van ro ken tijdens de zwangerschap op kinderen. Het gaat hierbij om groei, intellectuele en de emotione le ontwikkeling van het kind". Ro ken tijdens de zwangerschap moet sterk worden ontraden, meent hij. Van de Velde heeft geconsta teerd dat ook in Nederland onder vrouwen een snelle stijging is waar te nemen in de sterfte als gevolg van longkanker. Ook de vrouw die langdurig rook van andere rokers moet inademen, wordt daarvan het slachtoffer. Van de Velde: "Verge leken met de vrouwen van niet-ro- kers bleken de vrouwen van rokers die meer dan 20 sigaretten per dag roken een tweemaal zo grote kans op overlijden aan longkanker te hebben als vrouwen van een niet- rokende echtgenoot". Wethouder Tesselaar met een aantal bouwvakkers em buurtbewoners ioor het in restauratie zijnde pandje. (foto Loek zuyderduin) LEIDEN - In de Haver- en Gort- buurt is gisteren het hoogste punt bereikt bij de restauratie van weer een typisch Leids wevershuisje. Het pandje, aan de Gortestraat 42, was zo slecht dat het vrijwel geheel opnieuw moest worden opgetrok ken. Architect B. Veldman heeft voor de gemeente een plan ge maakt om het karakteristieke huis je in oude luister te herstellen. De oorspronkelijke tuitgevel is geheel in historische stijl opgetrokken. Daarachter is de woning uiteraard aangepast aan de moderne tijd. Een bijzonderheid is dat de res tauratie wordt uitgevoerd met sub sidie van het arbeidsbureau, in sa menwerking met de gemeente en de Heidemij. Dat gebeurt in het ka der van een leer-werkproject. De herbouw van een wevershuisje is namelijk een ideaal leerproject voor aankomende vaklieden. Ze maken kennis met zowel nieuw bouw- als restauratie-aspecten van hun vak en gaan daarnaast nog en kele dagen per maand naar school. Het metselwerk van de tuitgevel vereist veel vakmanschap. Bijna al le benodigde onderdelen, bijvoor beeld voor de houten kap, moeten met de hand worden gemaakt. Het huisje is over drie maanden hele maal klaar. Het wordt daarna ver kocht om de materiaalkosten te dekken. Wethouder Tesselaar (volkshuis vesting) was er gistermiddag bij omdat het, zoals hij zei, "om iets bijzonders gaat". De vasthoudend heid waarmee in de Haver- en Gort- buurt huisje voor huisje wordt ge restaureerd is nu eenmaal iets an ders dan de manier waarop in nieuwbouwwijken de woningen uit de grond worden gestampt. De Haver- en Gortbuurt is het eerste stadsvernieuwingsgebied van Leiden. Vijftien jaar geleden stond de buurt op de nominatie om te verdwijnen. Maar vanaf het mo ment dat de gemeente besloot dat het wijkje behouden moest blijven is het herstel voortvarend ter hand genomen. Woningen en hofjes wer den gerestaureerd, nieuwe wonin gen verrezen op open plekken en straten en pleintjes werden opge knapt. Een doorn in het oog van velen is het vervallen pakhuisje dat nu nog naast de woning staat die helemaal wordt opgeknapt. Het is de enige 'rotte kies' in een verder gave ge- velwand. Architect Veldman ver telt dat met de eigenaar is afgespro ken dat de gevel van het pakhuisje ook een opknapbeurt krijgt zodat dit laatste krotje aan de Gortestraat binnenkort ook tot het verleden zal behoren. LEIDEN Aan de Leidse univer siteit is een aantal hoogeleraren be noemd: dr. J.J. Fox tot hoogleraar in de culturele antropologie en de niet-westerse sociologie van Indo nesië aan de Leidse universiteit. Hij bezet tot 1 juli de wisselleer stoel Indonesische studies; dr. C.J.H. van de Velde tot hoogleraar in de algemene heelkunde, in het bijzonder de heelkundige oncolo gie: dr. R. Verpoorte tot hoogleraar in de farmacognosie, in het bijzon der de plantencelbiologie; dr. H. Schenk tot deeltijd hoogleraar in de structuurchemie. LEIDEN - De werkgroep politiek van de WD, een adviesorgaan van de fractie, vindt dat de bouw van een vierde parkeergarage in het centrum van Leiden niet tot gevolg mag hebben dat er parkeerplaatsen op straat worden opgeheven. Zo n maatregel is in Leiden gebruikelijk om de automobilist te dwingen zijn auto in de garage te stallen. De werkgroep vindt dat de parkeer plaatsen op straat zoveel mogelijk behouden moeten blijven voor be woners met een parkeervergun- ning. De consument moet echter worden aangespoord zijn auto in de garage neer te zetten. Dit kan be werkstelligd worden door de con trole van de parkeerpolitie op te voeren, vindt de werkgroep. De werkgroep schrijft in een rap port dat de bouw van een vierde ga rage noodzakelijk is om de regiona le functie van Leiden te herstellen en te versterken. De garage moet komen in de directe omgeving van het Kort Rapenburg, de werkgroep spreekt zich nog niet uit over de precieze locatie. De financiering moet geschieden door het bedrijfs leven (de middenstand) of door be leggers in samenwerking met de gemeente. De financiële medewer king van de gemeente kan bijvoor beeld gestalte krijgen wanneer de ze zich een aantal jaren garant stelt voor exploitatietekorten, schrijft de werkgroep. Ook wethouder Pe ters heeft zich inmiddels uitgespro ken voor de bouw van een vierde parkeergarage en onderzoek laten verrichten naar geschikte locaties. LEIDEN/ALPHEN - Het experi ment met een ander beloningssy- teem voor huisartsen in de regio Leiden/Alphen gaat anderhalf jaar duren. Eerder deze week berichtte deze krant op basis van informatie van de Ziekenfondsraad in Amstel veen dat het experiment slechts een half jaar zou gaan duren. De raad laat weten dat dat onjuist was. Doel van het experiment is huis artsen meer werkzaamheden te la ten uitvoeren om te voorkomen dat patiënten naar de duurdere specia listen worden doorverwezen. Vol gens de Ziekenfondsraad gaat het om ingrepen die de huisarts vroe ger zelf ook al deed. Voor die extra verrichtingen heeft het zieken fonds geld op tafel gelegd. De ervaringen in deze regio zul len over anderhalf jaar worden ver geleken met die van een groep huisratsen in het gebied Gouda waar een dergelijke werkwijze al langer wordt gevolgd, overigens niet als experiment. Lezers schrijven In deze krant van 18 maart stond een artikel waarin de Kamer van Koophandel zich profileerde als belangenvereniging van de Leidse ondernemers. In die functie velde de kamer een negatief oordeel over het gemeentelijk verkeersbeleid en wist men als visie voor de toekomst te poneren dat 'de auto de hoek steen van de Leidse economie is'. Ik heb hier als ondernemer twee reacties op. Ten eerste betwijfel ik de door de kamer zo geroemde des kundigheid als het aankomt op een lange-termijnvisie voor de ontwik keling van de oude binnensteden. Planologen van de Wetenschappe lijke Raad voor het Regeringsbe leid komen in ieder geval tot een conclusie die lijnrecht staat tegen over de bewering van de kamer. Zij stellen dat voor de soorten bedrij vigheid die in de toekomst de mo tor van de economie zullen wor den, namelijk elektronica, biotech- nologiee.d. juist een schone en rus tige omgeving is vereist. Voor wat de detailhandel betreft stellen zij dat de bezoekers en bewoners van de oude binnensteden steeds min der geneigd zijn genoegen te ne men met een overlast aan lawaai en stank veroorzaakt door autover keer. Goede bereikbaarheid per auto mag dus heel interessant zijn voor een weiland-gemeente, het is juist niet het sterke punt voor een oude binnenstad als Leiden. Hier zijn andere voordelen die moeten wor den uitgebuit, zodat bewoners en bezoekers het er graag voor over hebben om hun tocht (gedeeltelijk) per openbaar vervoer of te voet af te leggen. Dit wat betreft de inhou delijke kant van de opmerkingen van de kamer. Daarnaast ligt er het kennelijke feit dat de kamer vindt als belan genbehartiger van het bedrijfsle ven te moeten optreden. Daar zit ten wat merkwaardige complica ties aan vast. Ten eerste heeft nie mand om een Kamer van Koop handel gevraagd. Iedere onderne mer moet er verplicht jaarlijks for se contributies aan betalen, terwijl de administratieve diensten waar later een beroep op wordt gedaan weer apart moeten worden betaald. Tegen niet zuinige tarieven. Ook is de kamer door niemand gekozen, het is dus allesbehalve een democratisch orgaan. Dan zou er nog sprake kunnen zijn van een soort spreekbuisfunctie, maar dan doet zich het merkwaardige feit voor dat de kamer mij als onderne mer nog nooit naar mijn mening heeft gevraagd. Het lijkt er dus meer op dat het bestuur van de kamer op kosten van de ondernemers haar persoon lijke visie op een en ander venti leert. Een visie die meestal niet veel verder komt dan dat het zwaartepunt van Leiden op de stoep van diezelfde kamer moet liggen, namelijk aan de Stations weg. J. Lammers, firma Stof Stijl, Nieuwe Rijn 29, - Leiden. In het verleden heb ik het Leidsch Dagblad leren kennen als een krant die er naar streeft iedere zaak van verschillende kanten te laten zien. Met veel verbazing en ver driet heb ik echter de berichtge ving gelezen in de krant van afgelo pen maandag over een ongelukkig gebeuren zaterdag in Leiderdorp. Het onderschrift bij de foto is niet slechts tendentieus te noemen, maar bovendien op essentiële pun ten onjuist. Hieronder de feiten. Onze wa gen, met aan het stuur een be kwaam chauffeur, naderde het kruispunt met alle noodzakelijke en wettelijk vereiste voorzichtig heid! Halverwege de kruising reed één (in plaats van de in het stuk ge noemde twee) wagen, die de ambu lance geen voorrang verleende. De auto kwam van opzij aan (wie ram de wie?) en de ambulance raakte uit koers en eindigde tegen de paal. De chauffeur verwondde hierbij zijn hand en zijn bijrijder/verpleeg kundige brak een middenvoets beentje. Tot zover het gebeuren. Opmerkelijk is dat in de voor gaande jaren 15 jaren slechts een maal eerder een ambulance van on ze dienst betrokken was bij een on geval waarbij de ambulance ge bruik maakte van sirene en zwaai licht. In het artikel wordt de indruk ge wekt dat onze chauffeurs een vrij brief menen te hebben voor het on beperkte en met volle snelheid ge bruik maken van de openbare weg. Niets is echter minder waar (ik zit er nota bene naast!). Voorzichtig heid is overal geboden en wordt dan ook betracht. Dat sommige medeweggebrui kers menen dat een groen licht au tomatisch het kruispunt vrijmaakt om - het liefst met verhoogde snel heid - over te steken is natuurlijk ook een factor van betekenis. Zoals u zult begrijpen zijn de ge beurtenissen van de afgelopen tijd voor niemand van onze dienst aan leiding tot vreugde. Een ieder pro beert de reden te vinden van deze reeks ongevallen. Niemand is ech ter in staat gebleken een afdoende verklaring te vinden. Zeker is dat bij geen van de aanrijdingen spra ke was van onnodig roekeloos rij den. In feite blijven slechts drie facto ren over die er mogelijk aan ten grondslag liggen: 2. de algemene neiging (daarover zijn publicaties verschenen) ambu lances, brandweer en politie min der serieus te nemen in het ver keer; 3. De reeds veel te lange durende onzekerheid over de toekomst van de Eerste Hulp Dienst. (De gemeente wil de EHD onder brengen - privatiseren - bij ambu- lancebedrijf Gebr. De Jong. Er zijn nog wat onduidelijkheden. Zolang is de EHD ondergebracht bij de brandweer, red). Laat niemand vergeten, ook de rijkspolitie niet, dat de EHD er is voor de burger die in nood ver keert. Voor iedereen die met spoed een ambulance nodig heeft is elke seconde er een te veel. Tot slot wil ik er op wijzen dat wat er ook gebeurt onze mensen hun werk zo goed mogelijk zullen blijven doen. De patiënten zullen onder alle perikelen niet te lijden hebben. Th.W.M. van Schaik, ambulance-verpleegkundige EHD Leiden, Handelstraat 9, Leiden. (Naschrift redactie. De berichtge ving zoals die in deze krant is ver schenen is mede gebaseerd op ver kleuringen van de Leiderdorpse po litie die in deze zaak proces-ver baal heeft opgemaakt. Het is ook de Leiderdorpse politie die een kritische kanttekening plaatst bij het gedrag van bestuur ders van ambulances, politiewa gens en brandweerwagens. 'Die denken weieens te gemakkelijk dat iedereen moet wijken als ze wat herrie maken en zwaailichten voe ren', zo zei hij letterlijk. En dat is toch ook. een man die uit ervaring spreekt' en bovendien zijn eigen straatje niet schoon veegt. Voorwaar een ander standpunt dan u inneemt als u het hebt over automobilisten die bij groen licht er te vaak vanuit gaan dat dé krui sing vrij is. Bovendien zouden zij te snel optrekken. U wilt toch niet be weren dat in geval van groen licht autobestuurders, alvorens de krui sing over te steken, eerst eens moe ten kijken of er misschien een am bulance met sirene en zwaailicht aankomt? U kunt zich voorstellen dat het moeilijk te geloven is dat vier onge lukken met ambidances in een paar maanden tijd alleen aan het toeval of het noodlot te wijten zijn. Het is misschien aardig als dat eens wordt onderzocht, zeker als u zelf niet uitsluit dat de spanning die bij de EHD heerst in verband met de nog ondiridelijk toekomst van in vloed is op het aantal ongevallen.) ADVERTENTIE geen verlaging jeugdlonen geen verlaging uitkering geen verlaging beurzen Wethouder Sociale Zaken De la Mar solidair met akties jongeren Gemeenteraad wijst op initiatief CDA, PvdA, Links Leiden bezuinigingen op sociale uitkerin gen en jeugdlonen af. Demonstratie maandag 28 maart in Den Haag. Vertrek: 19.00 uur station NS. Buskaarten a f 2,50 telefonisch te bestellen bij jongeren beweging FNV. Organisatie: Jongerenbeweging verbonden met de FNV (071-121139) Deze advertentie is mede mogelijk gemaakt door B&W van Leiden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9