Nedlloyd doet Netherlines over aan KLM 'Werklozen van jaren '90 nn al aan te wijzen' Bond in conflict met directeur van De Hoop Onderzoek vervuilde olijfolie Meneba in Australische handen 'Verlaging IPZ niet goed voor scheepsbouw' Klachtenprocedure tegen fiscus bepleit concordia begrijpt precies wat u bedoelt ZATERDAG 26 MAART 1988 j »ii'fflA11 PAGINA 7 SCHIPHOL (ANP) De aandelen van de regionale lucht vaartmaatschappij Netherlines komen vrijwel zeker in het bezit van de KLM. De onderhandelingen tussen de KLM en Nedlloyd over de overneming van de aandelen worden binnenkort afgerond, zo deelden de beide onderhande lingspartners gisteren in een gezamenlijk opgestelde ver klaring mee. Over het bedrag dat met de transactie is ge moeid, werden geen mededelingen gedaan. De SER en de betrokken werkne mersorganisaties zijn inmiddels geïnformeerd, terwijl ook de on dernemingsraden om advies zal worden gevraagd. Netherlines is sinds december 1986 een dochteronderneming van Nedlloyd. Bij de maatschappij wer ken 160 mensen in vaste dienst. Nedlloyd bezit eveneens de lucht vaartmaatschappij Transavia. De woordvoerders van KLM en Nedlloyd ontkenden dat er even eens is gesproken over een eventu ele overneming van Transavia door de KLM. Van Nedlloyd-zijde werd verzekerd dat er geen plannen be staan de huidige positie van Trans avia te wijzigen. Er is, zo werd be weerd, niet gekeken naar de moge lijkheden van een samenbundeling van activiteiten van Netherlines en Transavia. „Nedlloyd heeft deze al tijd als twee totaal verschillende maatschappijen gezien". Hoewel Nedlloyd geen financië le resultaten van dochteronderne mingen publiceert, is het een pu bliek geheim dat Netherlines forse verliezen lijdt. Dit in tegenstelling tot Transavia waar de resultaten positief zijn. Sterke positie Met de overneming van Netherli- AMSTERDAM (GPD) - Meneba (Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerijen) wordt overgenomen door het Australische voedings middelenconcern Goodman Fiel der Wattie. Dit heeft volgens de di rectie geen. gevolgen voor de werk gelegenheid. Een nog door het Australische bedrijf op te richten Nederlandse dochter zal een open baar bod uitbrengen op alle uit staande (certificaten van) aandelen (ruim 515.000 gulden) en alle war rants a en b van Meneba. De besturen van Meneba (2200 werknemers) en Goodman Fielder Wattie (18.000 werknemers) be schouwen de beoogde samenwer king als een zeer positieve ontwik nes beoogt de KLM de activiteiten van de KLM-dochter NLM en Netherlines beter op elkaar af te stemmen. De KLM wil zoals be kend een sterke positie hebben in het Europese luchtverkeer wan neer in 1992 Europa een vrije markt zal moeten worden. Het is nog niet duidelijk of Netherlines als een aparte KLM- dochtermaatschappij met een ei gen identiteit zal blijven bestaan of dat deze maatschappij zal opgaan in de NLM. Ook is nog niet beslo ten of het management van Nether lines bij de KLM zal worden onder gebracht. Of de overneming van Netherli nes banen zal gaan kosten en even tueel mensen overtollig zal maken, daarover wilden de onderhande lingspartners zich gisteren niet uit laten. Of na de overneming nog ge bruik zal worden gemaakt van de vloot van zes vliegtuigen van het type Jetstream 31 waarmee Netherlines de diensten uitvoert, is nog niet bekend. Het ziet er wel naar uit dat de zomerdienstregelin gen zoals Netherlines die kort gele den heeft gepubliceerd onverkort zullen worden gehandhaafd. keling. Het Australische concern kijkt al langer uit naar mogelijkhe den om zich op het vasteland van Europa te vestigen. De overname van Meneba is een eerste stap op deze weg. Goodman Fielder Wattie is met een omzet van circa 3 miljard Australische dollars (ongeveer 4,2 miljard gulden) het grootste voe dingsmiddelenconcern in Austra lië en Nieuw-Zeeland. Daarnaast bestaan er vestigingen in Noord- UTRECHT (ANP) - De Keurings dienst van Waren zal de komende tijd diverse steekproeven houden om te onderzoeken of de olijfolie in de Nederlandse winkels verontrei nigd is met het kankerverwekken de chemische middel perchloore- tyleen. Het ministerie van wvc heeft in een brief de importeurs en groothandelaren verzocht hun olijfolie te controleren. Daarbij acht de plaatsvervan gend hoofdinspecteur van de volksgezondheid een gehalte van 1 milligram per kilo olie aanvaard baar. Bij gehalten van 1 tot 5 milli gram per kilo dient de uitlevering en Zuid-Amerika en Zuidoost-Azië en heeft het concern een belang van 29,8 procent in het Britse voe dingsmiddelenbedrijf Rank Hovis McDougall. De belangrijkste pro- duktiecategorieën zijn brood en broodprodukten, bloem, zetmeel, mengvoeders, oliën en vetten. De kernactiviteiten van Meneba zijn de produktie van meel en bloem, brood en banket en mengvoeders, ei-prodrukten en kuikens. De handel in Meneba-stukken is gisterochtend stopgezet in afwach- aan de detailhandel gestaakt te worden, aldus de brief. Treffen de importeurs in de olie gehalten van 5 tot 10 milligram per kilo aan, dan moet bovendien de olie terugge haald worden uit de winkels. ting van nadere mededelingen. De laatste koers voor de certificaten van aandelen was 66 gulden. De hoogste koers dit jaar bedroeg 78,50 gulden. In 1986 werd nog 145 gulden genoteerd. Meneba, dat in 1916 werd opge richt, heeft onlangs bekend ge maakt dat er vorig jaar voor het eerst een kleine winst is geboekt van 2,9 miljoen gulden. In 1986 werd nog een verlies geleden van 10,8 miljoen gulden. De omzet steeg van 852 miljoen naar 868 mil- Uit onderzoek door de overheid in de Bondsrepubliek Duitsland is gebleken dat verschillende mer ken olijfolie perchlooretyleen be vatten. De Keuringsdienst van Wa ren in Nederland heeft inmiddels al gehalten van 1 milligram per kilo olie aangetroffen. Een woordvoer ster van wvc deelde eerder mee dat dit de grenswaarde voor het perchlooretyleen is. Mochten bij de steekproeven nu toch hoge gehal tes worden aangetroffen, dan zal het ministerie „de handel in beslag nemen en mogelijk iemand voor de rechter slepen". joen gulden. In 1986 heeft Meneba, naar aan leiding van de teleurstellende re sultaten, een nieuw marketing concept ingevoerd, waarbij een ex tra accent werd gelegd op de pro- dukten die onder eigen merknaam op de markt worden gebracht. Ver der is de organisatie-structuur her zien en zijn de belangen op het ge bied van lucht- en waterzuivering afgestoten. De maalcapaciteit van de meeldivisie werd, in overeen stemming met de geringere afzet mogelijkheden, verminderd. Dat leidde tot stillegging van de pro duktie in meelfabriek 'De Sleutels' en tot een concentratie van de pro- duktie-activiteiten in Rotterdam. UTRECHT (ANP) - Het gekrakeel rond de koekjesfabriek De Hoop in Budel, die begin deze maand na een wekenlange staking en een faillissement werd overgenomen door de voormalige directeur, is nog niet voorbij. De Voedingsbond FNV heeft de nieuwe eigenaar, R. de Langen, gisteren laten weten dat hij uiterlijk maandag nog vijf van de voormalige personeelsle den moet aannemen. Anders wacht hem een kort geding. Volgens de bond houdt De Lan gen zich niet aan de overeenkomst die bij de overname is gesloten dat hij direct twaalf van de oorspron kelijke zeventien werkneemsters in dienst zou nemen. Op dit mo ment hebben nog slechts zeven van hen een baan bij De Hoop. De Langen zei gisteren dat hij niet onder de indruk is van het ul timatum van de Voedingsbond. „Ik heb bij de overname toegezegd dat ik veertig procent van de werk gelegenheid zou handhaven en daar voldoe ik ruim aan", aldus De Langen. „Als het tot een kort ge- LEEUWARDEN (GPD) - De ver laging van de Investeringspremie Zeescheepvaart (IPZ), zoals voor gesteld door het kabinet, is slecht voor de concurrentiepositie van de Nederlande scheepvaart en scheepsbouw. Nederlandse reders zullen eerder schepen door buiten landse werven laten bouwen, om dat die door steunmaatregelen van de overheid veel goedkoper kun nen leveren. Dit schrijven de Ko ninklijke Nederlandse Redersvere niging (KNRV) en de organisatie van scheepsbouwers Cebosine en Hoogezand in een brief aan de Tweede Kamer. De verlaging van de IPZ wordt veroorzaakt door het wegvallen van het wir-gedeelte. Bovendien zal de door de Tweede Kamer voor gestelde fiscale tegemoetkoming voor de sector scheepvaart in de plannen van het kabinet worden bekostigd uit het IPZ-budget. Jaar lijks wordt dan 50 miljoen gulden bezuinigd op de IPZ-pot. De scheepsbouworganisaties herinne ren in hun brief minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat en de Tweede Kamer aan hun plan nen om de concurrentiepositie van de zeescheepvaart structureel te verbeteren. ding zou komen zien we wel weer". Bij De Hoop werken volgens De Langen nu elf mensen. Zeven van hen zijn afkomstig uit de groep werkneemsters die het bedrijf ge durende de staking drie weken be zet hebben gehouden. Eén van de staaksters is inmid dels uit eigen beweging vertrokken en volgens De Langen zijn er van die groep nog vier over die niet bij De Hoop werken. Dat zal er wat hem betreft ook niet van komen omdat de vier niet bij het bedrijf zouden passen: „Dat vind ik niet al leen, dat vindt het overige perso neel ook". De Langen toonde zich gisteren verontwaardigd dat hij na zo korte tijd al overhoop ligt met de bond: „Ze moeten me wel een kans ge ven. Het bedrijf is er niet bij gebaat als we de zaak nu meteen gaan for ceren". Het gaat overigens wel goed met De Hoop, zo meldt de nieuwe eigenaar: „Er is genoeg werk. Vanochtend heeft zich weer een nieuwe klant uit Duitsland ge meld". Tot deze plannen behoren ook een verdere rationalisering van de bedrijfsvoering aan boord, vervan ging van Nederlandse scheepsge zellen door buitenlanders en fisca le maatregelen ter vermindering van de collectieve lastendruk. Ook de IPZ maakt deel van deze plan- Er is nu sprake van een zekere in krimping van de Nederlandse vloot. Dit komt vooral door ver koop, maar ook doordat er onder een andere - goedkopere - vlag wordt gevaren. De laatste jaren overtreft het aantal 'uitgevlagde' en verkochte schepen aanzienlijk het totaal van nieuwbouw en aan koop. Van 1985 tot en met 1987 daalde het aantal Nederlandse schepen in de grote handelvaart van 154 naar 130 en in de kleine handelsvaart van 389 naar 330. Het aantal schepen daalde vorig jaar in totaal met vijftien procent. Als het door scheepsbouwers en reders voorgestane totaalplan niet op korte termijn wordt uitgevoerd, zal de Nederlansde vloot verder af nemen. „Een slechte zaak aange zien de internationale markt zich herstelt en omdat maritieme ken nis en 'know how' voor Nederland van essentieel belang is", aldus de KNRV en Cebosine in hun brief. MONTPELLIER (ANP) Honderden Franse wijnboeren uitten gistermorgen vroeg hun woede over de nieuwe landbouwpolitiek van de EG. De weg tussen Sète en Pe- zenas blokkeerden ze met containers en auto's die vervolgens in brand werd gestoken. Twee van hen (foto) bekrachtigden hun protest door het gooien van een verkeersbord op de 'barricade' (toto anpi Industriebond FNV wil bij Akzo doorbraak over permanente scholing ADVERTENTIE Racecircuit De Nationale Investerings Bank (NIB) onderzoekt in opdracht van het ministerie van WVC of de aan leg van een racecircuit op het in dustrieterrein Moerdijk financieel- economisch haalbaar is. Een soort gelijk onderzoek wordt verricht met betrekking tot de renovatie van het circuit in Zandvoort. Floriade De ideeën voor de entree van de internationale tuinbouwtentoon stelling Floriade die in 1992 in Zoe- termeer wordt gehouden, zijn gis termiddag in het Museon in Den Haag bekroond. De inzending Ten- se, van een groep Goudse architec ten, was volgens de jury de beste en werd met 15.000 gulden beloond. Hormonencontrole Ambtenaren van de Rijksdienst voor Vee en Vlees krijgen van mi nister Braks (landbouw) de be voegdheid op veehouderijbedrij ven levend vee te controleren op verboden stoffen. Het betreft een controle op de naleving van de wet geving op het gebruik van hormo nen en andere stoffen, die terecht kunnen komen in vlees en gevaar opleveren voor de menselijke ge zondheid. Dollar De Amerikaanse dollar is giste ren een halve cent in koers ge daald. Aan het slot van de handel op de Amsterdamse wisselmarkt noteerde de dollar 1,8830 gulden na 1,8880 gulden op donderdag. De of ficiële middenkoers werd verlaagd van 1,8940 gulden tot 1,8865 gul den. De banken verlaagden hun balietarieven met één cent tot 1,83 gulden (aankoop) en 1,95 gulden (verkoop). Furness Intematio-Miiller, Nedlloyd en de Nederlandse Spoorwegen ne men het aandelenpakket dat Fur ness heeft in Europe Container Terminus in Rotterdam over. Het belang van 12,6 procent van Fur ness wordt door de overige drie aandeelhouders overgenomen naar rato van hun huidige aande lenpakket. Dat hebben de aandeel houders van ECT gisteren bekend gemaakt. Ford De Amerikaanse autoproducent Ford volhardt in zijn besluit geen fabriek te bouwen in Dundee in Schotland. Dit heeft algemeen di recteur van Fords elektro- en elek- tronicadivisie, Macher, laten we ten. Het Amerikaanse autoconcern besloot eind vorige week af te zien van zijn plan om in Schotland een fabriek voor elektronische auto- DEN HAAG (GPD) - Er wordt te weinig gebruik gemaakt van de mogelijkheid om gedeeltelijke kwijtschelding van belasting schuld te krijgen. Dat is de mening van de nationale Ombudsman, mr. Oosting. Volgens hem zou de be lastingdienst moeten navragen of mensen daarvoor in aanmerking komen. Dat zou kunnen door een vraag hierover op te nemen in het aangifteformulier. Mensen met ernstige financiële problemen zou den dan kunnen aangeven dat zij in aanmerking willen komen voor ge hele of gedeeltelijke kwijtschel ding. Oosting deed zijn voorstel op de nationale aangiftedag, die giste ren in Tilburg is gehouden. Als een verzoek tot kwijtschel ding is afgewezen kan de belasting plichtige in beroep gaan of de hulp inroepen van de Ombudsman. Die bekijkt of de belastingdienst cor rect heeft gehandeld en doet ver volgens een aanbeveling aan de staatssecretaris van financiën. Die ARNHEM "We hebben veel ge leerd van de crisis van de afgelopen tien jaar. We hebben kunnen zien dat grote groepen uitstekende vak mensen in de ww terecht kwamen door Eric Klaverstijn Dat is niet alleen gebeurd door gro te reorganisaties en de ingrijpende crisis, maar ook omdat de technie ken veranderd zijn, en de vakmen sen die in de jaren '50 en '60 op de markt zijn gekomen, volstrekt niet de kans hebben gehad om daarin mee te gaan". Dat in de toekomst voorkomen, heeft voor de Industriebond FNV de hoogste prioriteit, aldus lande lijk bestuurder A. Voerman, die de cao-onderhandelingen voor zijn bond bij Akzo voert. Daarom ha mert zijn bond erop dat niet alleen scholing van de huidige werklozen, maar juist ook van de werkenden van het grootste belang is. Voerman: "Als je er niet voor zorgt dat alle mensen die een baan hebben de kans krijgen om zich re gelmatig bij te scholen, dan kun je nu al uitrekenen wie de werklozen is niet verplicht om het advies op te volgen. Overigens is er bij het merendeel van de klachten geen sprake van een onjuiste afhandeling door de ontvanger der belastingen. „In 1987 verschenen er 33 rapporten over kwijtschelding. In slechts eenderde van de gevallen werd ge oordeeld dat er niet behoorlijk was gehandeld". Officieel moet dus de staatsse cretaris oordelen over een verzoek tot kwijtschelding. In de praktijk gebeurt dit door de directeur der rijksbelastingen. Vanaf 1 april zal die taak worden overgenomen door de ontvanger. AUTOMATISERING - De Neder landse particuliere bedrijven met vijf of meer werknemers verwach ten dit jaar 13,5 miljard gulden uit te geven aan administratieve auto matisering. Dat blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. wijst in dat verband op de cijfers over de arbeidsmarkt. Daaruit blijkt dat van het totaal aantal werklozen ongeveer 46 procent vroeger vakmensen waren. Naar schatting zal zo'n 75 procent van de mensen die nu werken, in het jaar 2000 ook nog werken. "Als je weet dat tegen die tijd in de industrie met technieken zal worden gewerkt, die zich nu nog in de researchkamers worden ont wikkeld en pas over vijf, zes jaar operationeel worden, dan kan je je voorstellen wat voor een fantasti sche scholingsinspanning er gele verd moet worden om die mensen Scholingsdagen Gebeurt dat niet, dan lopen we volgens Voerman niet alleen het ri sico dat de bestaande vakmensen tussen de pakweg 25 en 45 jaar de werklozen van de jaren '90 zullen zijn, maar ook de industrie in haar geheel niet in staat is om de ont wikkeling van geavanceerde pro- duktietechnieken bij te houden, domweg door gebrek aan goed ge schoolde mensen. De vakbonds man noemt het daarom van het al lergrootste belang dat er in alle in- permanente educatie op gang komt. Bij de cao-onderhandelingen bij Akzo Nederland, die in februari zijn begonnen en inmiddels in een beslissend stadium zijn gekomen, is een scholingsrecht voor alle 23.600 werknemers dan ook een van de belangrijkste punten. De In dustriebond FNV hoopt daarmee bij Akzo als eerste onderneming in Nederland dat volgens haar zo noodzakelijke proces van perma nente educatie op gang te brengen. Twee jaar geleden werd bij Akzo de basis gelegd voor de gedachte dat in de toekomst scholingsdagen net zo gewoon gaan worden als nu atv- dagen. De toenmalige coördinator ar beidsvoorwaardenbeleid bij de In dustriebond, J. Schermer, bracht het idee bij het cao-overleg in als al ternatief voor de 36-urige werk week, die ook bij Akzo op een muur van verzet stuitte. Schermer ging ervan uit dat zowel de afwe zigheid door vrije tijd (atv) als door scholing hetzelfde werkgelegen heidseffect zou hebben. Akzo acht te scholing op zo'n grote schaal niet kaar uiteindelijk op een toch nog ambitieus scholingsprogramma. Traditie scholingsrecht vast te leggen voor iedereen, komt voort uit het feit dat achteraf, volgens Voerman, moet worden geconstateerd dat vooral het middenkader en het hoger per soneel van de mogelijkheden ge bruikt hebben gemaakt: "Bij de la gere groepen ontbreekt die scho lingstraditie. Daarom moeten we ons er vooral op richten dat zij daar nadrukkelijk een evenredig deel van gaan krijgen". Inzet bij Akzo, waar al een 38-uri- ge werkweek geldt, is een scho lingsrecht van 104 uur of dertien dagen per jaar. Dat komt in feite neer op een afwezigheid overeen komstig een 36-urige werkweek, waartegen werkgevers in het verle den zoveel praktische bezwaren in brachten. Toch is Voerman niet bang, dat dat een struikelblok zal worden bij de onderhandelingen: "De strijd om de 36-urige werk week is in een ideologische strijd uitgemond. Wij hebben geen be hoefte aan nieuwe discussie daar over. Dan ligt het in de rede om te vreselijk lange herhaling van zet ten belanden en creatief omgaan terecht met een combinatie van herverdeling van werk en scholing. Dan vangen we een twee vliegen in één klap". Voerman heeft goede hoop op een doorbraak bij Akzo: "Bij Akzo wordt al veel aan scholing gedaan. Ook bij de Akzo-leiding is het besef aanwezig dat er niettemin een om vangrijker en intensiever scho lingsprogramma van de grond moet worden getrokken". Wat dat betreft, geeft Voerman toe, heeft de vakbond nog wel wat te doen bij de eigen achterban: "Ik realiseer me dat er grote groepen mensen zijn die er niet in eerste in stantie blij mee zullen zijn en zul len zeggen: Geef ons maar een vrije dag. Ik begrijp die reactie heel goed, maar toch vind ik het een slechte weg. We zullen iedereen be wust moeten laten worden van het feit dat ook hij of zij geschoold zal moeten worden om over tien, vijf tien of twintig jaar nog weerbaar in de samenleving te kunnen staan. En wij zullen de voorwaarden moe ten creëren, waaronder dat ook daadwerkelijk tot stand kan ko- Steeds minder zitplaatsen voor rokers bij KLM AMSTELVEEN (GPD) - In de vliegtuigen van de KLM wordt steeds minder ruimte ingeruimd voor rokers. Op sommige vluchten wordt slechts twintig procent van de stoelen voor rokers gereser veerd. De KLM overweegt voorals nog geen totaal rookverbod aan boord van haar vliegtuigen. Een woordvoerder sluit echter niet uit dat dit in de toekomst wel kan ge beuren. De verhouding rokers niet-ro- kers wijzigt zich de laatste jaren sterk in het voordeel van de laatsten. Op de Noordatlantische route is slechts twintig procent van de capaciteit ingeruimd voor ro kers. Enkele jaren geleden was dat nog veertig procent. Op de meeste andere vluchten beslaat het rook gedeelte slechts dertig procent van de cabine. Alleen op vluchten naar het Verre Oosten wordt nog veel gerookt. Deze verhoudingen worden ove rigens door de KLM bepaald aan de hand van opinie- en markton derzoeken onder de passagiers. Steeds meer mensen geven te ken nen in een rookvrije ruimte te wil len vliegen. In Amerika mag vanaf 23 april op binnenlandse vluchten, die korter duren dan twee uur, niet meer gerookt worden. Northwest Airlines heeft besloten een algehe le rookverbod voor alle binnen landse vluchten in te stellen, onge acht de tijdsduur van de vlucht. Onderzoek in Amerika heeft uitge wezen dat rook in de cabine onge zond is voor passagiers en beman ning. Vleeswaren-cao UTRECHT (ANP) - Bonden en werkgevers hebben een onderhan delingsresultaat bereikt voor een nieuwe cao in de vleeswarenindus- trie (12.000 werknemers). De éénja rige cao gaat in op 1 april 1988. Belangrijk punt is de verlaging van de vut van 62 naar 61 jaar. De lonen gaan 1 juli van dit jaar om hoog met 0,25 procent. Volgend jaar januari komt daar nog eens 0,75 procent bij, waarvan een derde zal gaan naar de financiering van de vut. Bovendien wordt de vakan- -'ht'r.zli:i*" '.'~1 VLAMMEND PROTEST PAf P£UKJ& MOCHT IK ALVAST IAT&H P£PAP&P£NT verzekeringen ...AUS U PÉ6KJPT WAT IK PEPOÉU!" Inderdaad, een Concordia adviseur zorgt er voor dat uw autoverzekering tot in de puntjes is geregeld. U betaalt een lage premie, maar hebt u onverhoopt een keer schade, dan biedt Concordia wel alle hulp. Vraag daarom meer informatie over deze voordelige autoverzekering bij de Concordia adviseur bij u in de buurt, of bel Concordia in Utrecht 030-330 506.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7