d: d] r N os: ianee wee voor kerl kin] Kerkelijke papierwinkel:door de 9 GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 26 MAART 1 EISENACH (ANP) - De Evan gelische Kerk in de DDR staat voor een zware taak: zij wil to lerantie gestalte geven in een samenleving, die op het marxisme-leninisme is geïn spireerd en die vijandig tegen over de godsdienst staat. Toch is volgens 'Oberkirchenrat' Martin Kirchner (38) de afgelo pen jaren wel sprake van enige verbetering in de relatie tussen de kerk en de staat in de DDR. Kirchner is stafmedewerker van bisschop Werner Leich van Thüringen, de voorzitter van de conferentie van bisschop pen van de Bond van Evangeli sche Kerken in de DDR. Als voorbeeld van de verbeterde betrekkingen noemt Kirchner het voornemen van de gemengde com missie van kerk en staat nog deze maand over de militaire doctrine te praten. In totaal zijn er dit jaar vier gesprekken gepland. Enige jaren geleden stonden staat en kerk op dit punt vrijwel diametraal tegen over elkaar. De kerk, uitdrukkelijk gestimuleerd door jongeren, voer de campagne onder het motto 'Frieden schaffen ohne Waffen' (vrede zonder wapens), terwijl de staat uitgaat van het standpunt 'Der Frieden muss bewaffnet sein' (De vrede moet met wapens wor den verdedigd). De minister van defensie heeft overigens toen in het parlement van de DDR ver klaard dat deze slogan een over gangsformule is. De Kerk wil tijdens het gesprek met de staat opnieuw pleiten voor vervangende dienst in de sociale sector, zoals ziekenhuizen, hetgeen sinds kort in Polen mogelijk is. Oostduitse jongeren hebben hier een paar jaar geleden ook actie voor gevoerd, maar de staat voelde niets voor hun ideeën. Tot nu toe kunnen gewetensbezwaarden „bouwsoldaat" worden waarbij ze geen wapens behoeven te dragen. Zij vallen echter gewoon onder het militaire gezag. Als het aan de kerk ligt, komen jongeren voortaan bo vendien te vallen onder het minis terie van industrie, waardoor zij ook ingezet kunnen worden op plaatsen in de industrie. Zij zouden dan wel in kazernes gehuisvest kunnen blijven. Volgens Kirchner neemt het aan tal gewetensbezwaarden langzaam toe. Op het moment zijn het er zo'n duizend per jaar, schat hij. Het aan tal totaal-weigeraars, jongeren die elke vorm van militaire dienst af wijzen, bedraagt ongeveer tien per jaar. Klein en bang Wel kunnen bouwsoldaten sinds kort een studie beginnen. Een vooruitgang, vindt Kirchner. Zijn optimisme wordt echter niet ge deeld door de 43-jarige jeugdpredi- kant Klaus Dieter Hofmann uit II- menau, eveneens in Thüringen. Vorig jaar slaagde hij er tot twee maal toe niet in een bouwsoldaat op een hogere beroepsopleiding geplaatst te krijgen. Familieleden van theologiestu denten worden in hun carrière ge blokkeerd, zo weet Hofmann uit ei gen ervaring. Zijn vader en broer ondervonden dit nadat hij met zijn studie was begonnen. Hofmann spreekt in dit verband van ,Sippen- haft', de straf voor familieleden van mensen die zich in Nazi-Duitsland bij het verzet aansloten. Ook kunnen gewetensbezwaar den als gevolg van de verregaande militarisering van de Oostduitse samenleving geen normale loop baan volgen, zegt Kirchner. Zo is er een jeugdorganisatie, waar jonge lui enthousiast voor het leger wor den gemaakt. Verder functioneren in bepaalde bedrijven zogenaamde 'weerbaarheidsgroepen van de ar beidersklasse'. Zij zijn ontstaan als reactie op de volksopstand in 1953 tegen de bezetting door de Sovjetu nie. De militarisering maakt het vol gens Kirchner de overheid gemak kelijk de burgers klein en bang te houden. De kerk constateert steeds vaker dat de mensen zich in hun privé-wereld terugtrekken en ge neigd zijn, zich van hun omgeving weinig aan te trekken. Berusting is een woord dat Kirchner in dit ver band bij herhaling laat vallen. Dat blijkt onder meer uit het feit dat heel wat predikanten er het bijltje bij neergooien. Een houding waar Kirchner weinig begrip voor heeft. Alleen in Thüringen al kampt de Evangelische Kirche met een aan zienlijk tekort aan predikanten (685 op ruim 800 predikantsplaat sen). De kerk heeft vooral behoefte Ondanks leuzen die het tegendeel suggereren is de politieke reactie van Oostduits- land op de hervor mingscampagne in Moskou voor alsnog laconiek tot koel. "Als mijn buurman de in richting van zijn huis vernieuwt, hoef ik dat niet automatisch ook te doen". (foto- Dirk Ketting) aan predikanten die er zich van be wust zijn dat hun plaats in de DDR is, aldus Kirchner. Jugendweihe Hofmann en Kirchner zien wel kansen op een nieuw zelfbewust zijn in de kerk als gevolg van de 'wind uit het oosten': het beleid van 'glasnost' en 'perestrojka' van Sovjet-leider Gorbatsjov. De poli tieke reactie van de DDR op deze hervormingscampagne van Mos kou is vooralsnog laconiek tot koel. De ideoloog van de SED, Kurt Ha gen, zei: „Als mijn buurman de in richting van zijn huis vernieuwt, hoef ik dat niet automatisch ook te doen". De recente gebeurtenissen in de DDR laten voorlopig weinig ruim te voor hoop: laatst arresteerde de Oostberlijnse politie circa 200 jon geren, die tijdens een officiële de monstratie wilden pleiten voor meer democratie in hun eigen sa menleving. Zij hadden de herden king van de moord op Rosa Luxemburg en Karl Liebknecht in 1919 willen aangrijpen om aan dacht te vragen voor hun verlan gen naar meer inspraak in de Oost duitse maatschappij. De situatie voor leken is boven dien nog steeds ronduit discrimi nerend, aldus Hofmann. De staat, die op het gebied van onderwijs en opleiding het monopolie heeft, heeft een alternatieve godsdienst voor de onderdanen ontwikkeld. Gingen de jongelui op hun 14e jaar vroeger in groten getale naar de 'Konfirmation', hiervoor in de plaats heeft de staat de 'Jugend weihe' ingevoerd. Deze Jugend weihe is 'vrijwillig verplicht', n^t als het lidmaatschap van de 'Junge Pioniere' en van de 'Freie Deut sche Jugend', de communistische jeugdorganisatie. De Evangelische Kerk voelt wei nig voor een plechtige herdenking van het tienjarig bestaan van de nieuwe verhouding tussen kerk en staat, aldus Kirchner. Op 6 maart 1978 legden een delegatie van de overheid onder leiding van partij leider Erich Honecker en een ker kelijke afvaardiging onder bis schop Schönherr de grondslag voor een .vreedzaam samenleven' van kerk en staat in de DDR. We moeten 'in het socialisme en niet ertegen of eronder' functioneren, zo vond de kerk. Veel te wensen Weliswaar vormde deze bijeen komst een mijlpaal, maar er blijft nog veel te wensen over. De kerk heeft er de afgelopen tien jaar mee moeten volstaan oplossingen te vinden voor individuele noodsitua ties, aldus Kirchner, die de algehe le situatie omschrijft met „mis< Kerkmensen zijn nog veel te veel overgeleverd aan de willekeur van partijbonzen op plaatselijk en re gionaal niveau. Afwijzende beslis singen worden bovendien zelden of nooit van een behoorlijke moti vering voorzien. De kerk staat voor een „spannen de" paradox. Op het moment is zij vrijplaats voor jongeren en anders denkenden die voor meer demo cratie in de DDR willen opkomen. Ze streeft er zelf naar dat de staat hiervoor ruimte schept. Maar ge beurt dat, dan verliest de kerk tege lijk een deel van haar aantrek kingskracht, aldus Kirchner. De rechten van de kerk moeten volgens hem in wetten worden ver ankerd. Weliswaar garandeert de grondwet van de DDR de vrijheid van godsdienst, maar in de praktijk blijkt dat vaak niet altijd. „Zolang het marxisme-leninisme werkt met termen als 'klassenstrijd' en 'klas sevijand' en de kinderen op de scholen een scherp vijandbeeld voorgeschoteld krijgen, heeft de kerk nog een lange weg te gaan om de nagestreefde tolerantie ingang te doen vinden in de eerste socialis tische staat op Duitse bodem." Onlangs belde een onbekende man de doopsgezinde predikant Jaap Gulmans in Amsterdam op met de vraag of hij snel gedoopt zou kunnen worden. Omdat dit soort vragen op deze wijze zelden of nooit wordt gesteld in Amster dam, ging de dominee direct bij die meneer op bezoek. In het Alge meen Doopsgezind Weekblad ver telt hij: "Het bleek, dat zijn gods dienstige nieuwsgierigheid in zijn jeugd op de zondagsschool flink de grond was ingestampt. Misschien daarom ging hij eigen lijk nooit naar de kerk. Maar de laatste drie jaren was hij, in een hevig zoeken naar levenszin in de jungle van zijn leven, toege groeid naar de overtuiging dat hij gedoopt wilde worden op per soonlijke belijdenis. Ik wil ge doopt worden, zei hij, maar ik ben niet toe aan een of andere kerkgemeenschap. Die hoeft op mij (nog) niet te rekenen". Op zijn terugrit naar Amster dam-Noord raakte pastor Gul mans daarover in verwarring. "Natuurlijk vond ik het fijn dat die man het teken van de gelovi- gendoop wilde ontvangen. Per slot van rekening staan er ook dit jaar weer geen honderden voor de poorten van de Singelkerk om belijdenis van hun geloof te doen. Dat was vroeger misschien wél zo, maar nu zijn wij al heel gelukkig als er zeven of tien do pelingen zijn. Dat zijn dan grote feesten voor de gemeente, ook al is de burgemeester er niet bij en is er geen vuurwerk op de Am- stel. Natuurlijk moest ik groot respect hebben voor de groei van deze man naar die vraag". "Maar kan iemand die zo indi vidueel het christelijk geloof pakt en er zelf door gepakt is en die met geen been, ja zelfs niet met een teen in de gemeente staat, gedoopt worden? Ik maak te voor mezelf duidelijk, dat ik bij een volgend bezoek als hij dat zou wensen hem toch een aantal feiten onder ogen moest brengen". Gulmans telde er in elk geval al zes. Eén ervan was: "wie ge doopt wil worden, wendt zich ook tot de gemeenschap, bijvoor beeld om de bijbelse boeken en gelovige wegen in het moderne leven samen te leren". "Wie niet in de ruimte van de gemeente de echt-belangrijke vragen wil ont dekken en de wezenlijke ant woorden van Jezus, die loopt grote kans in zijn christelijk ge loof snel dood te gaan". "Zal die man dan nog gedoopt willen worden? Ik zal geen scheidsrechter zijn. Maar ik moet hem wel duidelijk zeggen, dat belijdenis doen bij de Amster damse doopsgezinden weliswaar individueel is, maar altijd ge beurt in de ruimte van de ge meenschap. Dus nooit privé. Nooit". Vrijwilliger De vrijwilliger in de kerk ts geen tweederangswerker. Deken J. G. J. Straathof van het deke naat Bollenstreek is gesterkt in de overtuiging dat zowel profes sionele werkers als vrijwilligers vorming en toerusting nodig heb ben. In het Dekenaal Bulletin schrijft hij: "Het woord 'vrijwilliger' kan verschillend worden opgevat. De één hoort er ondeskundigheid in en amateurisme. Een ander ziet in dat woord de onbetaalde part timer tegenover de betaalde full timer. En weer een ander de ei gen vrije wil van iemand die zich niet laat dwingen, maar zelf zijn keuze maakt en verantwoorde lijkheid op zich neemt. We spre ken gemakkelijk over ambtsdra gers en vrijwilligers, op gevaar af dat scheiding wordt gesugge- onderscheid is be- "Vrijwilligers zijn i onbezoldigd taken op zich ne men in de kerk waar de ambts drager bezoldigd in een ambt is aangesteld. Het gaat hier niet om het verschil tussen gewijde pas tor en niet-gewijde leek, want ook een leek kan in een kerkelijk ambt worden aangesteld (denk aan de pastorale werker), terwijl een priester vrijwilliger kan zijn (denk aan gepensioneerden). Professionele werker en vrijwil liger hebben beiden hun plaats in het geheel en dragen beiden verantwoordelijkheid voor hun werk en de plaatseliike kerk". Is de professionele werker dan niet deskundiger? "Dat mag je aannemen als de vrijwilliger op hetzelfde terrein werkzaam is als de professionele ambtsdrager. Hoewel, deskundigheid is het produkt van opleiding én erva ring, en zelfs bij de professionele werker schiet een van beide wel eens tekort. Maar als de vrijwilli ger een taak heeft die niet samen valt met het werkterrein van de professionele ambtsdrager en als hij of zij daarvoor geschoold is en er ervaring in heeft opgedaan, dan is de vrijwilliger zeker een deskundige". "Pastorale school en cursus sen vervullen een belangrijke functie in de vorming en bijscho ling van kader, professioneel en vrijwillig. Voor de toekomst van het kerkelijk werk zijn ze van grote betekenis". Nachtmerries Goed nieuws voor gerefor meerde ambtsdragers en functio narissen die het gevoel hebben dat ze langzamerhand worden bedolven onder de kerkelijke pa pierlawine: sinds kort geldt de regel dat studies en 'handreikin gen' niet meer automatisch aan de plaatselijke kerken worden toegezonden, maar alleen de aankondiging daarvan. Kerke- radên kunnen die dan zelf bestel len. Of niet natuurlijk....Ds. A. Borman te Assen (voorheen Alp hen aan den Rijn), bestuurslid van de synode, in het blad 'Kerk informatie': "Zie ik het goed, dat dienen de kerken ten spoedigste voorzie ningen te treffen ten behoeve van door hun toedoen overspan nen geworden ambtsdragers. Immers, ds. F. de Vries uit Em- men spreekt in het kerkblad voor Drenthe en Overijssel van een bedreiging voor de gezond heid van predikanten, scriba's (secretarissen, red.) en in feite al le kerkeraadsleden. 'Stress door de brievenbus'. Een kerkeraad schreef, dat voor menig secreta ris de stukken uit Leusden ver oorzakers zijn van nachtmerries. Wij wijzen u erop, aldus deze ker keraad, dat veruit de meeste ker keraadsleden geen drs. of profes sor zijn"! Bormans collega De Vries is dat wél. "En ook hij snapt het niet. Kun je nagaan hoe moeilijk het allemaal is". Als Borman dan werkelijk 'ter zake' komt, moet hij erkennen dat het bij tijden 'verschrikke lijk' is. "Eerlijk is eerlijk. We kunnen er soms wat van. Ook de kerken hebben een taalgebruik ontwikkeld dat voor niet-inge- wijden als een vreemd jargon overkomt. Niet iedereen maakt zich daaraan schuldig, maar er zijn er die er raad mee weten! Al voorkom je natuurlijk nooit hele maal, dat elk vakgebied zijn ei gen vaktaal kent. Dat is ook in de kerk zo. Om te beginnen bedie nen veel instanties zich van af kortingen. Elk synodelid vindt in zijn of haar informatiemap vier» bladzijden met circa 150 afkor tingen waarmee men in het syno- dewerk te maken kan krijgen". "Ja, waarom heeft een kerke raad eigenlijk geen voorzitter maar een praeses, geen secretaris maar een scriba? Waarom notu len en geen verslag? Waarom verlenen wij in voorkomende ge vallen geen goedkeuring maar approbatie? De Tweede Kamer spreekt van 'handelingen', maar de synode houdt er 'acta' op na. De Financiële aanslag heet quo tum. We maken geen bezwaar maar dienen een gravamen in. En ga zo maar door. Het zal alle maal wel dateren uit de tijd dat het Latijn de voertaal van de kerk was". Sommige gebeden worden verhoord voordat ze worden op gezonden. Het aantal verzoeken aan kerkeraden om bestudering van aangereikt studie- en bezin- ningsmateriaal wordt beperkt. Bovendien, zegt Borman, "niet alle kerkeraadsleden krijgen de stukken thuis, alleen de scriba. En niet iedere kerkeraad hoeft alles even indringend te behan delen". "Het is de taak van het kerkverband de plaatselijke ker ken te informeren, en het ligt op de weg van die kerken te selecte ren wat van hun gading is". S. J. de Groot LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Bouhuys; Marekerk 9.45 ds. S. Meijers, 12 oec. studentendienst, 5 ds. Geluk (R'dam); Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Koolstra en ds. Kramer: Oecumenische geloofsgemeen schap De Regenboog (Merenwijk) 10 drs. Van Casteren en ds. Hortensius, 11.15 drs. Van Casteren en pastoor Van Well; Bethle- hemkerk (Driftstr.) 10 ds. Alblas; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld, 5 ds. Kool stra; Vredesk. (Burggraven!.) 10 ds. Nauta; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 pasteur Ribs; Wijk 'Stevenshof' (geb. 'Dijkhof') 10 mevr. Buys; Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg; Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. H.B. van t Hof; Endegeest zie Oegstgeest; Geref. Kerk Vre- deskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surina- mestr.) 10 ds. Horlensius. 10.30 dovendienst hr. Steenbergen, zie ook Bethlehemkerk herv. gemeente; Oude Vest 10 mevr. Buys; Mara nathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. 10 ds. Rietveld, 5 ds. Koolstra; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Schouten; Merenwijk zie herv. gem.; Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 e s. Houtman; Chr. Geref. K. (Steenschuur; n 5 ds. Den Hertog; Geref. Gem. (N. Rijn) 10 - - - Geref. 1. K. (Steenschuur) 10 f. Gem. i 4.30 ds. Elshoüt (Scheveningen); Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30; Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. J. Mostert; Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. mw. A.J. Smit-Maris m.m.v.koor; Baptistenge meente Petrakerk Surinamestr. 10 hr. Gold berg; 10.30 Evang. Gemeenschap (Middel- 3) 9 en 10.30 evang. A.P. v.d. Sande; Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 evang. J.T.H. Tan; Leger des Heils (hoek Ves- testr./Groenesteeg) 10 en 7 (laatste zondag van de maand 5 u.); Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8; Zevendedag-; ventisten ('De Ontmoeting', Noordhofland V.schoten) elke zat. 10 tot 11 bijbelstudie. 11 tot 12 predikatie; Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30; Genootschap der Vrien den ('Quakers') eerste zondag van de maand 10.30 (Rapenburg 6); Leidse Soefi Stichting Pieterskerk universele eredienst 11Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30,10.30 en 11.20; Oud-Kath. K. (Zoeterw- .singel) zo. 10, behalve tweede weekeind van de maand, dan zat. 7.30 nam. gez. oud-kath.- anglicaanse dienst; Rooms-Kath. K. Haag- weg zat. 7, zo. 10.30; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-Stevenshof) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7. zo. 8.30,10. 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7. zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10; Haarl.straat zat. 7, zo. 10.30 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoe- terwoude). ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Ad- ventskerk 10 ds. Jonkman. 6.30 ds. Moll; Kruiskerk 10 ds. Ommering; Opstandingskerk 10 ds. Knotnerus (Baam); G. Herderkerk 10 ds. Moll, 7 ds. Verheul; De Bron 9.15 ds. Taselaar, 10.30 en 20.15 ds. Nieuwhuis; Ashram (Marsdiep) 10 vic. Allewijn; Driehoor- ne 7 ds. Taselaar; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 en 4 ds. Ouwendijk; Geref. Kerk Mar.kerk 10 en 6.30 drs. Wilschut; Salv.kerk 10 ds F.J. Boer, 6.30 ds. Ommering; Geref. K. Vrijg. (school Bospark, Beatrixl. 4) 9.30 ds. Room, 5 dienst des Woords; Ned. Geref. Kerk (school Wil- lemstr.) 9.30 ds. M. de Jong, 7 ds. Tj. Baron; Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 ds. Van der Meij; Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4; Bapt.gem. (Molen- werfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek; Bapt .gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. Jongejan, 6.30 hr. Stavleu; Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 B. Knoester; Pinkstergem. 'Het Licht' (Morgenstersch. Bril- jantstr. 1) zo. 10; Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) zo. 10; Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7, laatste zondag van de maand 5 u; Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) geen dienst; Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7. zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. J. Boer, 6 ds. A. van Eijk (Gouda); Geref./Herv. Gem. (geb. 'De Hoeksteen', Schweitzerstr.-Bern- hardstr.) 10.30 ds. Pera; Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Baaijens. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 10 ds. Terlouw, 6.30 ds. Van Drenth, (Ede); Bethl.kerk (Nieu- 110 en 6.30 ds. Van de Hoef; Geref. Kerk 10 ds. Elderman en ds. W.A. van den Berg, 6.30 ds. Jeroense (Hoofddorp); Geref. (H. werbrug) ■ad- Kerk 10 KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Batelaan (Voorschoten), 6 ds. Nap (Ede); Ontm.kerk 10 ds. Sloof, 6.30 ds. Smaling (Rijnsburg); Hen/. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee; Geref. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom en ds. v.d. Pol. 6.30 ds. v.d. Poll; De Stek 9.30 dr. Haitsma; Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong, 5 ds. Buikema (Zwammerdam); Chr. i 6.30 HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 e ds. Z. de Graaf; Geref. Kerk 9.30 ds. J Hoff (Boskoop), 5 ds. ds. De Moor (Waddinx- veen); Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7. zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 7 ds. Van Langevel- de; Geref. Kerk ('Hoeksteen') gez. dienst ds. Hofland en ds. Rothfusz; Chr. Geref. Kerk 10 (HA) en 7 ds. J. van Langevelde in Maartens kerk; Rk Kerk- Marl. zat. 7, zo. 9 en 11Jozefk. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. Van Driel. 7 Hoogendijk (Alphen a.d. Rijn); Geref. zat. 7, zo. 10 en 11.30. Kerk 10 ds. Den Heeten (Hoofddorp), 6.30 ds. F.J. Boer; Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. Maris HOOGMADE: Herv. Gem. 10 kand. C. Blok KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Hovius (HA). 6 ds. Schuurman (HA); O. Kerk 10 ds. 10 ds. Schuurman (HA). 6 ds. Vroegindeweij (HA); Ichthusk. 9.45 samen zang, 10 ds. Christ (HA), 5 ds. Hovius (HA); Pntëlk. 9.30 ds. Vroegindeweij (HA), 6 ds. Driebergen (HA); Maranathakerk (Rijnsoe- ver)10 ds. Bogaard. (HA), 6 ds. Visser (HA); Overduin 2.15 ds. H. v.d. Beid; Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederik- dreef 15) 10 ds. H. Visser (Rotterdam); Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. Van der Horst. 5 ds. Bos wijk (Lisse); Triumfatork. 10 ds. Oegema (Val kenburg). 5 ds. Koster; Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4 ds. Heida 9.30 en 5.30 ds. Heida; Ned. Ge ref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 en 7 ds. T.J. Baron; Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slag boom 10 en 5 ds. Slagboom; Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. K. van den Belt; Geref. Gem. (Remieestr.) 10 en 4 student De Leeuw; Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en -- KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 ds. Boswijk (Lisse); Geref. Kerk 10 drs. W.A. v.d. Lugt, 7 ds. Boswijk (Lis se). LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, 6.30 ds. Stegeman; Hoofdstr. 10 ds. Van Loenen; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman; Leythenrode 10 pater Poelsma; Elis.-ziekenhuis 10 rector Vijftig- schild; Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. Jut (Voorschoten); Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt (be vestiging); Geref. Kerk 9.30 ds. Van der Kooi, 7 ds. Buikema (Zwammerdam); Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 7 ds. P.C. 't Hooft; Pauluskerk 10 kand. Verweij (Amsterdam); Geref. Kerk 10 dr. Vlijm (Voor schoten). 5 drs. W.A. v.d. Lugt (Koudekerk a.d. Rijn); Geref. K. Vrijg. (Prinsessestr. 1) 9.30 en 4.30 kand. A.S. van der Lugt; Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 en 7 ds. A.W. Vos; Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 (HA) ds. J. van Dijken; Geref. Gem. 10 en 4 leesdienst; Evan- gemeente (Heereweg 52a) 9.45 f Rooms-katholie- ke kerk in Voor hout. (foto Wim- Dljkman) 10.30. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 ds. Cnossen (Delft); Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Nooteboom; Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst des Woords. 2.15 ds. Van der Meij (Alphen a.d. Rijn); Remonstr. Gem. 10 ds. Paardekoper; Evang. gem. (Kruispunt, Ken- nedylaan 33) 9.30; Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. L.F. de Graaff, 6.30 ds. Van 't Hof (Woubrugge); Ge ref. Kerk 9.30 en 7 ds. Baane (HA); Rk Kerk NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 hr. J.W. v.d. Kamp (Beverwijk); Ge ref. Kerk 9.30 ds. Rang, 6.30 ds. Wijngaarden; 4.30 ds. Van der NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Geuze. 7 ds. v.d. Meijden (Bleiswijk); Geref. Kerk (W. Ver laat) 10 hr. M. Schreuder, 7 ds. Van T Hof (Boskoop). NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 ds. Van der Lee, 5 ds. v.d. Plas (Zwijndrecht). 7 ds. Ruitenburg; Hoofd- baan) 10 ds. Vroegindeweij (Voorthuizen); Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. El- gersma, 5 ds'. Kuiper; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Kuiper; Kapel W. v.d. Bergh-stichting 11 hr. De Bock (Den Helder); 'Sole Mio' 9 ds. Ruiten burg; Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) geen OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will- .kerk 10 ds. Vegter; Pauluskerk 10 Ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 Ves per m.m.v. Cantorij; Geref. Kerk 10 ds. Kooman en ds. Plomp; Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 en 4.30 stud. P. Groen (Kampen); Ned. Geref. Kerk (Gem- .centrum) 8.45 ds. De Lange. 4 ds. Smouter (Rijswijk); Van Wijckerslooth 4 ds. Schwenc- ke; Endegeest 10 ds. Friederich; Volle-evan- geliegem. (Gem.centrum) 4; Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 9, zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9 ds. De Gelder; Geref. K. 10 ds. Zijl in herv. kerk, 5 ds. Cziria (Rijnsburg) in 'De Spreng'; Remonstr. Gem. 10 dr. Meijering (Oegst geest); Rk Kerk zat. 7, zo. 9.45 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. C. Visser 't Hooft (Leiden), 7 hr. Goedhart (Nieuwkoop); Chr. Geref. K. 9.30 en 2.15 dienst. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentiuskerk 9.30 ds. Van Niel (HA), 5 ds. Wagter (HA); Bethelkerk 9.30 ds. Wagter; Geref. Kerk Pet rakerk 9.30 ds. Ribberink, 5 mevr. drs. Janse de Jonge; Immanuelkerk 10.30 drs Eerbeek, 5 drs. Zijll; Maranathakerk 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Ribberink; Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter; Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 4 ds. H.R.H.A. de Boer (Eemdijk); Evang. Chris- tengem. (aula mavo) 10 hr. Van Veelen (Zee- wolde); Rk Kerk zo. 10.30. len, 6.30 ds. De Boer (Moordrecht); Geref. Kerk 9.30 ds. Kersten, 6.30 ds. Bade (Alphen a.d. Rijn); Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 5.30 ds. Heida. 9.30 e VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Zwart, 7 zie geref. kerk; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. v.d. Schoot, 7 zie geref. kerk; Hufp en Heil-kerk (Schakenbosch) 10 ds. Verheule; Herv. evang. op geref. grond slag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeuwen hoekkade) 9.30 ds. Buitelaar (R'dam), 4.30 ds. Cammeraat (Leersum); Geref. Kerk 10 ds. De Mey Mecima (Den Haag); Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. Blokland; Aulage meenschap Noordhofland geen dienst; Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30; Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 a RUPWETERING: Rk Kerk z 110.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Germans, 7 ds. Koldewijn (De Kaag); Geref. Kerk 10 ds. Bras, 7 ds. Koldewijn (De Kaag); zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. P.J. Stam jr.. 6.30 ds. Eijsenga (Zwammerdam); Geref. Kerk 9.30 ds. De Reus, 6.30 ds. Van der Kooi; Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 prof. Graafland (Gouda), 5 ds. Kunz; Hoek steen 9.30 ds. Schipaanboord, 6.30 drs. Joz. de Koyer Wilnis; Bethelk. 9.39 ds. Veldhuizen (R'dam). 5 ds. Goossen; Imm.kerk 10 en 5 ds. Van Houwelmgen; Geref. Kerk Kruisk. 10.30 en 5 ds. Huisman (Hazerswoude); Ontm.kerk 9.30 ds. Bongers; Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 ds. Smelik (Capelle a.d. IJssel), 2.45 ds. Hidding (Bunschoten); Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. Van der Want; Oud-Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30 leesdienst; Re monstr. Gem. geen dienst. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra. 4.30 kand. C.N. van Dis, 7 muziek dienst; Kievietk. ('Samen op weg') 10 mevr. ds. Janse-de Jonge; Messiask. 10 ds. Van Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Schaap (Schoonhoven); Geref. Kerk Zijllaan 10 en 7 ds. v.d. Woude; Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Foc- kema Andreae. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. C.A. van 't Hof, 6.30 ds. Stam (Ter Aar); Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Aalders (HA); Ned. Prot. Bond (De Wijk. Schoolstr. 20) 10.30 ds. Hooy- kaas (Den Haag); Rk Kerk zat. 7. zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. J. de Haan, 6.30 ds. Wegerif (Nieuwkoop); Geref. Kerk 9.30 ds. Verheul (Alphen a.d. Rijn), 7 hr. Schreuder. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 drs. Wijl- huizen; Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en 11.30. i, 6.30 ds. De Reus; Re-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2