Verdraagzaamheid is de boodschap Ton Sijbrands terug in het strijdperk De keerzijde van methadon Conferentie over maatschappelijke gevolgen AIDS I ZATERDAG 26 MAART 1988 PAGINA 21 Met het AIDS-virus besmette mensen moeten gewoon in de maatschappij kunnen blijven functioneren. Overspannen reacties maken een einde aan het al het voorlichtingswerk dat is verricht. Eén van de risicogroepen voor besmet ting met HIV en dus voor de ziekte AIDS vormen de zogenaamde intrave neuze drugsgebruikers, dat wil zeggen: diegenen die drugs met behulp van een injectienaald in hun lichaam spuiten. Deze risicogroep vormt ook een gevaar voor anderen, omdat nog al wat van hen, onder meer om de dure drugs te kunnen kopen, in de prostitutie actief zijn. Via hun klanten, die op hun beurt part ners mogelijk besmetten, kunnen zo uiteindelijk grote aantallen mensen het virus oplopen. Bovendien zijn er nog al eens intraveneuze drugsgebruiksters, die in verwachting raken en een kind ter wereld brengen dat in de meeste ge vallen ook met het virus besmet is. Om het gevaar van besmetting langs deze weg zoveel mogelijk te keren heeft men op allerlei plaatsen in de wereld, zoals San Francisco, Miami en ons ei gen Amsterdam, projecten opgezet om met zoveel mogelijk van deze drugge bruikers in contact te komen, hen even tueel er toe te bewegen zich te laten tes ten en er toe te brengen zich zo veilig mogelijk voor zichzelf en anderen te gaan gedragen. Een belangrijke methode voor het in contact komen en blijven met intraven euze drugsgebruikers is het gratis ver strekken van methadon. Voor de ver slaafde heeft dat het voordeel dat hij of zij zonder allerlei moeilijke toeren, zoals criminaliteit of prostitutie, aan een middel kan komen dat nagenoeg hetzelfde effect heeft als de illegale drug. Voor de samenleving en voor de ge zondheidszorg heeft dat het voordeel dat er contact is met de drugsgebruiker en dus beïnvloeding mogelijk is. Om die reden hebben bepaalde staten in de VS., waar weerstand tegen gratis me thadon verstrekking was voor het AIDS-tijdperk, hun beleid gewijzigd en zijn er ook toe overgegaan. Een van de opmerkelijke feiten, is nu dat intraveneuze drugsgebruikers, die met het HIV besmet raken vaak eerder AIDS ontwikkelen en eerder sterven dan bijvoorbeeld HIV-besmette homo seksuele mannen, die geen drugs ge bruiken. De verklaring daarvoor is, dat de drugs het afweersysteem van het lichaam on dermijnen, waardoor het virus als het eenmaal het lichaam is binnengedron gen, veel meer kans krijgt zijn vernieti gende werk te doen. Heel recent onder zoek in de Verenigde Staten uitgevoerd lijkt er nu op te wijzen, dat ook me thadon het afweersysteem ondermijnt. Het is daarom niet uitgesloten, dat me thadon bij iemand die aan het virus wordt blootgesteld, besmetting bevor dert en de ontwikkeling van AIDS ver sneld. Hoewel niet precies duidelijk is, wat de consequentie van dit feit voor het me- thadonverstrekkingsbeleid moet zijn, lijkt het belangrijk genoeg om bij de overwegingen voor al dan niet ver strekking te worden betrokken. In het Zwitserse Genève kwamen anderhalve week geleden wetenschappers bij elkaar om de maatschappelijke gevolgen van AIDS te bespreken. De Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS besloot onlangs haar piloten te testen. Daarmee zit je op de verkeerde weg, zo concludeerden de wetenschappers. "Wat AIDS betreft is de boodschap van realisme en verdraagzaamheid een en dezelfde", aldus René Diekstra, één van de deelnemers aan de WHO- conferentie. door René Diekstra Veertien dagen geleden, om precies te zijn op vrijdag 11 maart, ver scheen er een bericht in de interna tionale pers dat de Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS heeft besloten haar piloten te verplichten zich op infectie met het HIV (het AIDS-virus) te laten testen. Het belangrijkste argument voor het be sluit is volgens de maatschappij dat haar piloten 100 procent fit dienen te zijn. Met andere woorden (maar dat stond niet uit drukkelijk in het bericht): piloten die po sitief worden bevonden, worden op non- actief gesteld. Het opmerkelijke is dat heel wat mensen die van het besluit ho ren, het op het eerste gezicht heel plausi bel vinden. Zo gezegd in het belang van de veiligheid van het luchtverkeer. Wat zij zich niet realiseren is, dat SAS met deze stap een weg is ngeslagen, die wanneer ze navolging krijgt in andere bedrijven en instellingen, voor enorme maatschappelijke en persoonlijke pro blemen gaat zorgen. Om deze problemen te bespreken en vast te stellen in hoever re maatregelen die SAS heeft genomen maatschappelijk en wetenschappelijk verantwoord zijn, kwamen meer dan veertig experts op het gebied van AIDS- onderzoek, van wie velen van wereld naam, van 14 tot en met 17 maart op het hoofdkantoor van de Wereld Gezond heids Organisatie (WHO) in Genève bij- Een van de belangrijkste conclusies, die de conferentie heeft opgeleverd is, dat zulke maatregelen volstrekt onterecht zijn en meer problemen scheppen dan ze oplossen. Geïnfecteerd Wat is er nu precies aan de hand? De meest recente cijfers van de WHO geven aan dat naar schatting tussen de 5 en 10 miljoen mensen op de wereld op dit mo ment met het HIV, het Humane Immu nodeficiency Virus, besmet zijn. Maar anders dan bij veel andere virusinfecties moeten we bij het HIV heel duidelijk on derscheid maken tussen geïnfecteerd zijn en ziek zijn. Voor zover op dit mo ment bekend ontwikkelt zo'n 10 tot 30 procent van de Hl V-geïnfecteerde men sen binnen een periode van 5 jaar na in fectie ook werkelijk de ziekte AIDS. Nog eens 20 tot 50 procent ontwikkelt mogelijk een in bepaalde opzichten op AIDS gelijkend, maar in andere opzich ten duidelijk verschillend ziektebeeld, het zogenaamde ARC (Aids Related Complex). Maar de tijd tussen infectie, het moment waarop de virus in lichaam scellen binnendringt en het uitbreken van de ziekte kan vele jaren bedragen en bij bepaalde mensen mogelijk wel enke le tientallen jaren. Het is bovendien heel goed mogelijk dat Ton Sijbrands, wie kent hem nog? Voor dertigers en ouderen is hij als dammend 'wonderkind' een begrip. Bij jongeren zal zijn omvangrijk per soon nog maar nauwelijks aanspre ken. door Bouke Nielsen Hij kan bij tieners louter bekend zijn uit de overlevering. De inmiddels 38-jarige wildebras van weleer besloot veertien jaar geleden als regerend wereldkam pioen de persoonlijke wedstrijden te mij den. Daardoor verspeelde hij zijn titel. Sijbrands viert nu echter zijn rentree in het nationaal kampioenschap dat dit weekeinde in Putten begint. De tegenwoordig in het landelijke Voorst woonachtige Sijbrands wordt nog altijd bewonderd. Zijn gaven zijn on omstreden. Hij is al die jaren de kost blij ven verdienen met dammen en is zich na zijn afscheid blijven bewegen in het we reldje. Insiders zien hem nog steeds als een van de sterksten ter wereld. Maar is hij dat nog? Sijbrands zelf wil er niet over praten. Uit de spaarzame verhalen die in de loop der jaren nog over hem zijn gepubli ceerd blijkt echter dat hij zijn twijfels kent. Vorig jaar, vlak nadat hij zijn ren tree wereldkundig had gemaakt, opper de hij dat hij tijdens het NK misschien wel als achtste eindigt. Andere voormali ge wereldkampioenen w,eten zeker dat hij in staat moet worden geacht zich op nieuw bij de wereldtop te voegen. Harm Wiersma zegt zelfs: „Na zijn besluit om terug te keren kan hij zich geen afgang permitteren. En daar zorgt hij heus wel een grote groep geïnfecteerden nooit AIDS of ARC zal ontwikkelen. We weten het eenvoudigweg niet. Veel HIV-dra- gers zijn dus lang en soms zeer lang ge woon gezonde mensen die geen enkel ziekteverschijnsel hebben. Het enige dat hen onderscheidt van andere mensen is, dat ze het HIV in hun lichaam dragen. Als deze mensen zich voor anderen veilig gedragen, dat wil zeggen geen of veilige seksuele omgang en vermijding van bloedcontact met anderen, is er geen en kele reden om wat voor maatregel dan ook tegen hen te nemen. Waar het nu allemaal om gaat is, dat er het afgelopen jaar berichten zijn ver schenen, die twijfel zaaien aan de stelling dat HIV-geïnfecteerden, die geen AIDS of ARC hebben, werkelijk symptoomvrij zijn. Volgens die berichten vertonen een behoorlijk aantal van hen al spoedig na het oplopen van het virus hersenafwij kingen die hen ongeschikt zouden ma ken voor bepaalde beroepen, met name waar het aankomt op zo alert mogelijk re ageren en waar de veiligheid van ande ren in het geding is. Er bestaan psychologische methoden, de zogenaamde neuropsychologische tests, waarmee men kan vaststellen of ie mands vermogen snel te reageren of in formatie te onthouden, is aangetast. En kele onderzoeken met bepaalde van die tests bij HIV-geïnfecteerden lijken te suggereren, dat bij een deel van hen in derdaad sprake is van achteruitgaande testprestaties. Een eventuele verklaring daarvoor kan gevonden worden in het feit, dat het vi rus inderdaad in hersencellen kan bin nendringen en daar veranderingen, zeg maar verwoestingen kan aanrichten. Bij lijders aan de ziekte AIDS ontwikkelt zich bijvoorbeeld nogal eens het zoge naamde AIDS Dementie Complex, een afbraak van allerlei hersenfuncties door het virus, waardoor een beeld ontstaat dat in bepaalde opzichten veel lijkt op dementie bij ouderen (hoewel er ook dui delijke verschillen zijn). Wie is Ton Sijbrands? Tegenwoordig een vriendelijk en bescheiden mens, maar als tiener heette hij een querulant te zijn. Teunis, zoals hij werd ingeschre ven in het geboorteregister van Amster dam, heeft wel iets van Ollie B. Bommel. Het taalgebruik van de stripfiguur bezig de hij zelfs uitbundig in het verleden. Ton Sijbrands had er een handje van om de wereld te schokken met boude uit spraken. In '72 speelde Sijbrands een match tegen de Zwitserse grootmeester Andreas Kuyken en de kwaliteit van die tweekamp had hem in opperste extase gebracht. „Dit is dammen, zoals God het wil", had hij verrukt uitgeroepen. Een van zijn vroegere leermeesters, Leen de Rooij, schoot die uitspraak in het verkeerde keelgat en hij schreef in het blad Dam Eldorado: „Hij is toch niet zo naïef te veronderstellen dat zijn partij en in de hemel nagespeeld en geanaly seerd worden?" Ook een andere leermeester, de legen darische R.C. Keiler trok tegen hem van leer. „Een eigenwijs kereltje', dat is-ie. Hij heeft bepaalde, snel wisselende trekken, soms is-ie ook wel aardig. We speelden in Bolzano. Ton ziet een vis op zijn bord lig gen, wordt meteen vegetariër. Het ene moment is hij kabouter, het andere mo ment zegt hij dat hij op D66 wil stemmen, omdat dat zo'n keurige partij zou zijn. Ik zie niet welk doel hij nastreeft in zijn le ven". Overigens weet Sijbrands zelf even min een doel van zijn leven. „Ik ontken Ton Sijbrands. (foto gpdi een werkelijke zin van het bestaan", zei hij in een levenbeschouwelijke bui (nu wellicht beschouwd als jeugdige onbe zonnenheid). "Je zou daarvan uitgaande natuurlijk consequent kunnen zijn en zelfmoord kunnen plegen, maar het is verstandiger dat iedere dag uit te stellen. Verstandiger is eigenlijk het woord niet. Het is een automatisme. Je stelt het auto matisch iedere dag uit. Dat be^kent niet dat je daardoor wel een zin aan het be staan toekent. Het is eerder nalatigheid, een gebrek aan durf'. Bedaard De Sijbrands-van-toen is niet te verge lijken met de Sijbrands-van-nu. Hij is te genwoordig beschouwelijker, bedaarder en serieuzer. Niettemin vertonen zijn in het verleden gedane uitspraken wel wat overeenkomsten met Jannes van der Wal. „Nou, met Jannes zou ik hem abso luut niet willen vergelijken", zegt Harm Wiersma lachend. "Je moet zijn uitspra ken plaatsen in de tijd. Het was de provo- periode en Ton was een buitenbeentje, bepaald geen meeloper. Nu is hij rusti ger". En dan lachend: „Je wordt allemaal ouder, he". Roozenburg en Koepermari hebben aan den lijve ondervonden hoe sterk de tiener Sijbrands was. Als 14-jarige speel de Sijbrands louter nog tegen senioren en als 15-jarige eindigde hij in het Neder lands kampioenschap als tiende. Zijn tweede titelstrijd in '67 werd een over weldigend succes, want met liefst vijf punten voorsprong op Roozenburg werd hij kampioen. „Dat jaar was een keer punt", weet Roozenburg nog. „En dat was ook hard nodig, want de damsport kon zo'n injectie goed gebruiken". Ook Koeperman, samen met de later vermoorde Andreiko destijds een Rus sisch koningskoppel vormend, viel door Sijbrands van zijn troon. Hoewel Sij brands doorgaans niet al te lovend oor deelt over Koeperman is de ex-Rus om gekeerd wel laaiend enthousiast. „De te rugkeer van Ton betekent een geweldige propaganda voor de damsport, ik ben er heel gelukkig mee. Al in '67, toen hij in diverse toernooien Andreiko, Tsjegoljev en mij versloeg, heb ik gezegd dat hij de toekomstige wereldkampioen zou wor den. Hij is de grootste, nog steeds". Rampen Is het nu zo dat HIV-geïnfecteerden, die geen AIDS hebben en verder helemaal symptoomvrij zijn, toch storingen in hun hersenen kunnen hebben. Storingen die hun geschiktheid om te werken, nadelig beïnvloeden zodat er inderdaad reden is voor grote ongerustheid. Want veel van de geïnfecteerden zijn ruwweg tussen de 30 en 40 jaar oud, hebben een goede op leiding, werken vaak in verantwoordelij ke beroepen en kunnen dus rampen aan richten als ze ernstige fouten gaan ma ken. Toen de eerste berichten over deze mogelijkheid verschenen, besloot de Amerikaanse luchtmacht plompverlo ren HIV-besmette piloten aan de grond te houden. Maar de WHO-conferentie heeft vastge steld, dat de wetenschappelijke basis voor zulke maatregelen op dit moment absoluut ontbreekt. Tegenover de stu dies die wijzen op eventuele verstande lijke stoornissen bij bepaalde HIV-geïn fecteerden staan andere die dat tegen spreken. Verder weet niemand of afwij kingen die bij bepaalde HIV-geïnfecteer den zijn gevonden het gevolg zijn van de infectie of van bepaalde andere factoren. Bijvoorbeeld de geweldige emotionele en sociale spanning waaronder iemand kan komen te staan, wanneer hij of zij weet dat hij of zij het virus in zich draagt. Het is al heel lang bekend, dat stress de uitslag op psychologische tests sterk kan beïnvloeden. In een gesprek dat ik tij dens de conferentie had met professor Igor Grant van de universiteit van Berke ley in Californië, wiens studie in deze he le discussie een centrale rol speelt, bleek dat ook hij er absoluut niet zeker van is of het virus dan wel andere factoren de oor zaak van eventuele ongunstige testuit slagen zijn. Hij gaf voorts toe niet te weten of de on gunstige testuitslagen een vaststaand ge geven zijn of dat bij opnieuw testen van dezelfde patiënten, zeg na een half jaar, een veel gunstiger beeld zou worden ge vonden. De eerste herinneringen van Jannes van der Wal aan Sijbrands dateren van '73. Een jaar eerder werd Sijbrands in Hengelo wereldkampioen door Andrei ko te onttronen. Die titel was hem al veel eerder toegedacht, maar het 'wonder kind' moest tot zijn 22e wachten. In '73 verdedigde hij zijn troon met succes (22- 18) in een tweekamp met Andreiko. „Ik volgde die match voor de tv en Sijbrands deed in die tijd ook een Teleac-cursus over dammen, maar dat was een beetje beneden mijn niveau. Nee, Sijbrands was geen idool. Ik was nog niks als dam mer en ik wilde net zo goed worden als de sterkste ter wereld. Toevallig was dat toen Sijbrands". Vijandig Een jaar na de tweekamp tegen An dreiko stuurde Sijbrands een brief naar de dambond, waarin hij verklaarde niet langer in persoonlijke wedstrijden uit te zullen komen. Hij was vaak in conflicten verzeild en ervoer de atmosfeer binnen de dambond jegens hem als vijandig. Het duel met Andreiko was niet gewordert wat iedereen ervan verwacht had. Vuur werk bleef uit nadat Andreiko al in de tweede partij verloor. De reacties in de damwereld waren katterig. De wereld kampioen miste gebrek aan erkenning. „Het klinkt misschien paradoxaal", zei Sijbrands vorig jaar in de Volkskrant, maar ik voel me nu veel meer gewaar deerd dan in de tijd dat ik werkelijk iets presteerde". Ten slotte is ook niet nauwkeurig be kend wat afwijkende testuitslagen zeg gen over iemands geschiktheid voor een bepaald beroep. Met andere woorden, zelfs al vertoont iemand afwijkende uit slagen op de betreffende tests dan nog is helemaal niet zeker of hij of zij bijvoor beeld als piloot verder ongeschikt en dus een gevaar voor de veiligheid van passa giers is. Tenzij die afwijkingen natuurlijk heel groot zijn, maar dat is bij verder symptoomvrije HIV-geïnfecteerden doorgaans niet het geval. Alcohol Op de conferentie werd ook gediscussi eerd over de vraag welke plaats HIV-in- fectie eventueel zou innemen in het rijtje van de voornaamste factoren, die de vei ligheid van passagiers in het transport ter land, ter zee en in de lucht bedreigen. Geconstateerd werd dat vergeleken met bijvoorbeeld het gebruik van alcohol, kalmerende middelen, psychiatrische af wijkingen en emotionele spanningen van allerlei aard infectie met HIV. zelfs als het een rol zou spelen in dit opzicht, maar een zeer ondergeschikte plaats in zou nemen. Vermeldenswaardig is in dit verband dat volgens een recente publicatie in Noord- Amerika meer dan 10.000 actieve piloten een of meer keren zijn betrapt op het be sturen van een auto onder invloed van al cohol. De conclusie is duidelijk. De weten schappelijke basis voor het uit hun be roep halen van HIV-geïnfecteerden is op dit moment absoluut onvoldoende. In stellingen of bedrijven, die dat toch doen handelen niet alleen in strijd met de rechten van mensen maar brengen even zeer schade toe aan de wereldwijde pro gramma's die op dit moment worden on dernomen om aan de verspreiding van het virus een halt toe te roepen. Mensen, die met het HIV besmet zijn moeten in de samenleving mee kunnen blijven functioneren, en wel om ten min ste twee belangrijke redenen. De eerste is dat, met uitzondering van onveilige seks en het delen van naalden (zoals bij verslaafden), HlV-geïnfecteerde mensen eenvoudigweg niet gevaarlijk voor ande ren zijn. De tweede reden is, dat geïnfec teerde personen bedreigen met uitsto ting en verlies van hun werk of nog er ger er alleen maar toe zal leiden dat zij 'ondergronds' zullen gaan, dat wil zeg gen: er wel voor zullen oppassen om zich te laten testen of hun toestand aan ande ren bekend te maken en om advies of be geleiding te vragen. Voorlichting Dat maakt met een klap een einde aan al het voorlichtingswerk, dat met veel suc ces in allerlei landen is opgezet. Het maakt ook een einde aan campagnes om mensen, die tot de bekende risicogroe pen behoren, zoveel mogelijk te stimule ren zich op aanwezigheid van het virus te laten testen. Met andere woorden: hoe wij als samen leving, bedrijf of instelling zulke mensen behandelen, weerspiegelt niet alleen on ze fundamentele waarden, maar is naar alle waarschijnlijkheid ook beslissend voor het succes of falen van onze natio nale en internationale pogingen om de besmetting onder controle te krijgen. Naarmate we geïnfecteerde medemen sen uit het maatschappelijk verkeer sto ten, des te meer brengen we de samenle ving zelf in gevaar. En omgekeerd, in de mate waarin we HIV-geïnfecteerden als volwaardige burgers blijven beschou wen, beschermen we de samenleving. Wat AIDS betreft is de boodschap van re alisme en van verdraagzaamheid een en dezelfde. Prof. dr. René F.W. Diekstra. hoogleraar in de Klinische en Gezondheidspsychologie aan de Universiteit van Leiden, is op dit mo ment bij de Wereld Gezondheids Organisa tie (WHO) in Genève belast met de coördina tie van het programma voor Psychologische aspecten van gezondheid .en gezondheids zorg. In dat kader coördineert hij onderzoek naar psychologische aspecten van AIDS en maakte onlangs een studiereis langs de voornaamste onderzoekscentra op dit ge bied in de Verenigde Staten. Voor deze krant verzorgt hij de rubriek Dcnkwijzer. „Sijbrands nam op hetzelfde moment afscheid als Bobby Fischer, de door hem geadoreerde wereldkampioen schaken. Het Amerikaanse schaakfenomeen is sindsdien niet meer opgedoken achter het bord, Sijbrands wel. Hij bleef deelne men aan de clubcompetitie, gaf simul taans, speelde interlands, nam nog deel aan wat buitenlandse toernooitjes en trad op als commentator bij belangrijke wedstrijden. Sijbrands kon misschien niet anders, want maar al te vaak zei hij: „Dammen is een verslaving geworden". Wie je ook spreekt in de damwereld, ie dereen vindt Sijbrands een boeiend per soon. Uitgezonderd Van der Wal: „Ik kan niet zeggen of hij boeiend is, want op die vraag heb ik me niet voorbereid". Maar Roozenburg, oud-hoogleraar van de TH: „Speltechnisch is hij onovertroffen, hij steekt ver boven iedereen uit. Zijn analy ses hebben een bewonderenswaardige diepgang". Vanwege zijn kennis wordt (voorzich tig) gedacht dat hij waarschijnlijk dit jaar alweer gekroond wordt als wereldkam pioen. Roozenburg: „Hij behoort tot de favorieten, maar de eerste stap kon wel eens moeilijker zijn dan de tweede. Het gebrek aan wedstrijd-ervaring is voor hem een handicap. Als hij het nationaal kampioenschap goed doorkomt, dan kan het maar zo gebeuren dat de wereldtitel strijd nog beter verloopt". Harm Wiersma: „Dybman, de huidige wereldkampioen is zeker niet sterker. Ton kent alle fasen van het spel en maakt vrijwel geen fouten. Bovendien is hij cre atiever. Qua kennis is h(j de beste ter we reld, maar komt het eruit? Vindt hij dat dat eruit moet komen, of is hij al tevre den met zo'n constatering? Dat is de gro te vraag".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21