65 jaar symbool voor betrouwbaar bouwen^v UIT DE OUDE DOOS.. Perfecte opvulling van het geblakerde gat-van-de-Donkersteeg Gelukkig.het is zo ver! "Bik en Breedeveid? Aan het einde van de rit is fijne partner!" het tot in de details merkbaar. 65 jaar overbrugd met kostelijke herinneringen... ADVERTENTIE Toen Leiden in die koude win ternacht opschrok van een van de gevaarlijkste binnenstad- branden van de laatste jaren en in het kille licht van de volgende ochtend pas goed bleek hoe ont redderd de Donkersteeg er bij lagzagen burgers en autoritei ten de toekomst maar somber in. Eigenaren en huurders, maar ook de gemeente, zagen zich voor een gigantische taak geplaatst, die alleen maar door vin dingrijkheid en flexibiliteit tot een goed einde kon worden ge bracht. Nu het karwei zo goed als geklaard is, mag men rustig zeggen dat alle be- Zorgvuldige begeleiding... Je merkte het aan alles, dat men - on danks het feit dat de heropening van de Presburg Schoenenzaak met rasse schreden naderde - de tijd nam om aandacht aan zelfs de geringste de tails te besteden. Want het hele team wil een goed stuk werk opleveren. En dat niet alleen aan de Donkersteeg- zijde, waar het publiek geconfron teerd wordt met een herboren win kelfront. Maar ook de nieuwe achter gevel aan de Stille Mare moet er per fect uit komen te zien, juist omdat de ze een zeer opvallend accent in het beeld van de Leidse binnenstad In nauwe samenwerking soepel opgelost... Men begrijpt, dat er bij het realiseren van zo'n toch niet gemakkelijk kar wei regelmatig problemen opduiken. Architect van Velzen van het bureau van Manen schrijft de desondanks toch goede gang van zaken voor een groot deel toe aan de instelling van z'n aannemer Bik en Breedeveid. Ze waren trouwens geen onbekenden voor elkaar. Van Velzen bouwde al trokkencn zich van hun beste kant hebben laten zien. Leiden kan tevre den zijn met deze restauratie die ook de Stille Mare een stukje nieuw ge zicht heeft gegeven. Architect gaf een gunstige wending aan het geheel... In eerste instantie stelde de gemeente als voorwaarde, dat de restanten van de voorgevel gerestaureerd moesten worden en dat van sloop geen sprake kon zijn De architect diende naast de gevraagde oplossing echter ook een alternatief plan van totale nieuw bouw in. Na enige tijd wikken en we gen ging de gemeente toch met deze, wat beter hanteerbaarder oplossing accoord. En nu, aan het einde van de rit, is eigenlijk iedereen daar blij mee. De gevel is dus totaal gesloopt, tot in de kelder, hetgeen weer speciale voorzieningen vergde ten aanzien van de fundering van de belendende ETOS. De binnenstad van Leiden is name lijk voor het grootste gedeelte "op staaf' gebouwd en dat wil zeggen dat er niet geheid is,- maar dat men de Bik en Breedeveid, in 1923 van start gegaan, werd ook op zeker moment geconfronteerd met dat opvolgings probleem omdat de kinderen Breede veid voor andere richtingen kozen. De zoon van Bik kwam wel in het be drijf en voert nu de directie. Voor de huidige opvolging het hij vier jaar ge leden de jongere van den Akker aan getrokken, welke nu als mede direk- tielid. De dagelijkse leiding heeft, zo dat de voortgang van het bedrijf ook voor de toekomst weer een bredere basis heeft gekregen. Een rustig ge voel, met name voor de ploeg van zo'n 70 medewerkers maar ook voor de opdrachtgevers. Een bedrijf met een aparte sfeer en aanpak... Men kan het karakter van een bedrijf vaak feilloos aflezen aan het perso neelsbestand. Als daar, zoals bij Bik eerder een winkelpand met B B in België en ook architect van Manen, die inmiddels ook aan het gesprek deelneemt, kan beamen dat hij goede ervaringen met deze bouwers heeft, o.a. bij een villa in Oegstgeest. 'Je voelt je bij deze mensen echt comforta bel. Ze lossen de problemen zelf wel ge stroomlijnd op en leiding én medewerkers hebben een grote betrokkenheid bij het werk. Niet bepaald het soort dal de hele dag op de klok kjkt. Integendeel, ze bieden zelf wel aan er nog even extra tegenaan te gaan, ook op de zaterdagen..." Aparte aanpak als het een winkelpand betreft... Bij het bouwen van winkels geldt nog sterker dan in andere gevallen dat de openingsdatum heilig is. Daar ba seert de zakenwereld zijn eigen plan ning op en men wil geen dag verkoop missen door welke vertraging dan ook. "Bik en Breedeveid heeft z'n eigen strakke planning en houdt zich daar stipt aan. Het is dus niet zo verwonderlijk dat deze aanne mer zo vaak de opdracht krijgt winkels te bouwen en te verbouwen. Alen kent de pro blematiek als weing anderen en men heeft de fundering op de ijzerhoudende of klci-laag in de zandige bodem laat steunen. Zoals hier in de Donker steeg komt het daar op neer, dat de gebouwen min of meer tegen elkaar hangen. Men kan wel nagaan wat er dan gebeurt als er zo'n gat valt... Dit effect werd nog verergerd door de ex- door in de kelder wegspoelen van de ETOS-fundcring dreigde. Er werd besloten het nieuwe pand wel een pa lenfundering te geven en gezien de ouderdom van de belendingen wer den deze palen ingeboord in plaats van geheid. Ook aan de Stille Mare kant gaf de architect de stoot tot wat nu tot stand is gekomen. Hij maakte een variant op de voorgevel in twee kleuren bak steen. En daar ging de Welstands commissie in eerste instantie beslist niet mee accoord. Ook hier won het plan langzamerhand steeds meer voorstanders, zodat dit uiteindelijk toch werd uitgevoerd. En nu ro'cmt een ieder dat mooie geveltje... Weinig werkelijk echte problemen... Afgezien van altijd wel opduikende en Breedeveid weinig verloop in is. moet het arbeidsklimaat wel goed zijn. De mensen die hier werken zijn voor het overgrote deel al vele jaren in dienst en vaak gaat het van vader op zoon over. Dat leidde tot een op vallend groot aantal jubilarissen; 30 en 50-jarige jubilea zijn hier schering en inslag. Ook de relatiekring is erg "hokvast". Waar Bik en Breedeveid eenmaal voor gebouwd heeft komt men er bij latere gelegenheden steeds weer te rug. redelijk voldaan gevoel... organisatie daarop gericht. Ook wij van bureau van Manen staan niet vreemd tegen- eventualiteiten tijdens zo'n karwei, mag men stellen dat toen de eerste meningsverschillen eenmaal uit de weg waren geruimd, de bouw een voorspoedig verloop had. Het tijd schema voor het Presburg en Sweet heart gedeelte werd stipt gehaald, de woningen (2 boven Presburg, 1 bo ven Sweetheart en 1 aan de Stille Mare) worden direct aansluitend af gewerkt en na het afvoeren van mate riaal, gereedschappen en de directie- keet zullen de Donkersteeg en de Stil- Moderne bouw op historische grond... Twee willekeurige voorbeelden: van het complex aan de Zoeterwoudse- weg (Koninklijke Sanders/Praxis), ooit door B B gebouwd, wordt thans ook de uitbreiding weer door deze firma gerealiseerd. Zij bouwde overigens bijna alles in deze hoek: de Hollandse Constructie Groep, de Groenteveiling om er maar een paar te noemen. Het Gewestelijk Arbeidsbureau aan de Oosterkerkstraat werd door B B in 1968 neergezet. Daar moet nu ver-, bouwd worden: weer door Bik en Breedeveid. over de specifieke eisen die het realiseren van winkelpanden stelt. Zo ontwerpen wij lan delijk voor C&A: ook voor de Leidse vesti ging aan de Haarlemmerstraat maakten wij de plannen. Weinig problemen, ook niet met de instanties In het begin kwam de herbouw in de Donkersteeg wel wat traag op gang. De belangrijkste reden vormde de af wikkeling van de verzekeringsproce dure. De grond bleek aan niet minder dan vier eigenaren te behoren, elk dus met hun eigen verantwoordelijk heid ten aanzien van de herbouw. En dat werkte niet altijd even soepel... De Gemeente Leiden had er natuur lijk het grootste belang bij dat deze gapende wond zo spoedig mogelijk geheeld zou worden. De gebruikelij ke formaliteiten, die vaak het realise ren van bouwplannen kunnen vertra gen, werden in dit geval dan ook met de nodige souplesse afgewikkeld. Ook met de interieurarchitect Zwan- ziger, die tekende voor het winkel beeld binnen het opgeleverde casco, was een -uitstekend samenspel. "En wat Bik en Breedeveid betreft zijn we nog steeds heel content met de ontspannen sfeer waarin alles met een zekere gemoede lijkheid tot stand komt. zonder dat dit ooit in slordigheid of ongeïnteresseerdheid ont aardt. En dat werkt geweldig fijn, je kunt dan be ter op schema blijven en het komt de kwali teit ten goede..." Ie Mare hun stadskernfunktie beter dan ooit kunnen vervullen. Want dat we hier in de oude binnenstad zitten bleek wel uit de vele archeologische vondsten, die wetenschappers en amateurs na het slopen en openleg gen wisten te bemachtigen. Hun aan wezigheid stoorde wel eens, maar vormde ook geen werkelijk probleem. Met name het feit dat de gevel op nieuw opgetrokken mocht worden gaf in de bouw meer armslag en be vorderde efliecicnt werken. Het oude complex bestond in feite uit drie ver schillende panden met de nodige ni veauverschillen en dat kon nu ade quaat opgevangen worden. De eigenaar FOCAS BEHEER, het architectenbureau van Manen en ju bilerende aannemer Bik en Breede veid kunnen met reden trots zijn op deze nieuwe realisatie, waar winke lend publiek en winkelstand, maar eigenlijk iedereen die Leiden een warm hart toedraagt veel genoegen aan kunnen beleven. Duidelijk gekozen voor bepaalde richting... In de vooroorlogse jaren heeft B B zich ook met woningbouw bezig ge houden, o.a. in de Professorenwijk. Maar deze tak van activiteiten heeft men welbewust laten vallen toen de relatiekring een duidelijk ander ka rakter ging krijgen. Veel kerken ën kloosters, maar vooral oo,k winkels. Deze laatste sector leidde tot een vorm van specialisme op dit heel spe ciale gebied: een uiterst strakke plan ning, onwrikbaar vastgelegde opleve ringsdata en bij verbouwingen zo kort mogelijk dicht. Dat stelt bepaal de eisen aan de organisatie en vraagt een aparte mentaliteit van alle mede werkers. Van modezaken tot supermarkets... en het nodige daartussen. Bik en Breedeveid heeft o.a. veel voor Albert Heijn gebouwd in deze regio. Bcvrijdingsplein, Sassenheim en de verbouwing in Oegstgeest. Maar opvallend is het marktaandeel in de modesector. Voor de VVitte- vecn-docjiter "ZIJ", bijvoorbeeld, bouwt B.& B zo ongeveer in half Ne derland en voor "HIJ" Herenmode in het Westen van ons land en alles in België. Maar ook Leo Horn, V&D en de ge vel van de voormalige "Vergulde Turk", Henny's Rits, Amice en nu - heel recent de zaak van Presburg en het fleurige luxe snoepwinkeltje van Sweetheart aan de Donkersteeg. Over deze herbouw van de brand schade kunt u op deze pagina nog wat meer lezen. Dat leed is nu ten minste ook weer geleden De oude Heer Breedeveid" zou best hl hele pagina kunnen vullen mebde vaak anekdotisch getinte verhalen uit die pe riode van 65jaar dat Bik en Breedeveid Wij worden in zijn sfeervolle Koets huis in Warmond min of meer over spoeld met foto's, tekeningen en sail lante details over uitgevoerde werken en de mensen waarmee hij te maken heeft Zijn eerste werk was wat dat betreft al meteen goed raak: het Kindertehuis van de zusters Cannelietessen. Deze Duit se Kloosterorde uit Pommerenin Lei den gevestigd ongeveer waar zich nu de uitbreiding van de Schouwburg be vindt, verstrekte de opdracht in 1923. Tijdens het werk blokkeerde de Duitse regering de deviezenhandel i.v.m. de uiterst precaire positie van de Mark, zodat de zusters niet aan geld konden komen. Bouwer en leveranciers hebben dus nogal wat moeite gehad hun centen binnen te krijgen. De heren reisden daar zelfs een keer voor naar Limburg. De Moeder Overste van het klooster al daar vond het een beetje overdreven dat men voor zo'n bagatel helemaal uit Leiden kwam en zij ging voor de ver moeide reizigers snel een omelet bak ken. Breedeveid smikkelde die smake lijk op, maar Bik had geen trek, wik kelde het baksel in z'n zakdoek en propte het in z'n zak. Vlak daarop kwam de zorgzame vrouw de kamer binnen en trok prompt de verkeerde con clusie: wat had die man een trek... ze ging er gauw nog een voor hem maken. En zo aanvaardde Bik de terugreis met in elke zak 'n omelet- Alles is overigens best op z'n pootjes te recht gekomen. Dat bleek wel vele jaren later, toen er verbouwd moest worden. Moeder Overste was de coulance van de firma: niet vergeten en zonder soesa en het aanvragen van vergelijkende offer tes ging de opdracht zonder meer naar Bik en Breedeveid. Op die lieden kon je bouwen. De firma heeft zich trouwens vaak op het Kerkepad begeven. In totaal werden Zeker zo'n 10 a 15 kerken gebouwd, waaronder de Petruskerk aan de Lam- menschansweg. Ook kloosters behoor den tot de opdrachten, zoals die in Zoe- terwoude en in liet witte Limburgse stadje. Thorn. Daar kreeg Breedeveid op een ochtend bij binnenkomst van de pas in functie zijnde abt een cognacje aangeboden. De fes stond tussen z'n voeten onder z'n pij. Wel wat vroeg, opperde Breedeveid. "Ja,- maar ik heb vannacht om half drie de vroegmis gele zen (daar gebruikelijk voor de boeren, die vroeg op het land begonnen), dus ik heb er al wat opzitten..." Nog zo maar 'n greep uit een bewogen verleden: Toen de Leidse studenten in 1930 een lustrum te vieren hadden, ging men - groots opgezet, zoals dat in die dagen gebruikelijk was - een massale opvoering van "De Vliegende Hollan der", gebaseerd op het verhaal van het Vrouwtje van Stavoren, op de planken Zetten. Die planken waren in dit geval een gigantische vlonder op de Kaag, compleet met Kasteel, voorplan en ha ven, groot genoeg om zo'n 300 spelers en figuranten de artistieke ruimte te ge ven. In het scenario stond dat dit eiland op een gegeven moment door het was sende water verzwolgen zou worden, iets dat je met Kaag moeilijk voor el kaar kunt krijgen. Maar de vin dingrijkheid van B B stond ook toen al voor niets. Het hele spul hing met rossen aan een aantal kolommen en als de heren studenten nu maar niet te aan geschoten waren om op het juiste mo ment die trossen door te hakken, dan verdween het eiland statig in de golven. Het lukte één student natuurlijk toch om zich met het met het door de firma ter beschikking gestelde bijltje fors in de knie te hakken... Er waren drie voorstellingen gepland, dus B B moest toch nog wel het hele spul twee keer optakelen. Om verdere ongelukken en storingen te voorkomen, zettfi men er toen maar een paar personeelsleden bij, die ook als Vikingfiguranten verkleed moesten worden. Overigens heeft de op zichter weinig tot het welslagen bij kunnen dragen, want liij lag na een drinkwedstrijd met een van de corpsle den ergens in het riet, waar hij pas na geruime tijd werd gevonden... 1923: die eerste opodracht in Leiden. De man met de strohoed is de "oude Heer Breedeveid "die ons zijn herinneringen prijsgaf... Naast -kerken en kloosters had het bou wen van winkels ook al vroeg de be langstelling van de firmanten. Zo werd over het hele land de bouw en verbouw voor de toondertijd bekende Delftse si garenfabriek van Hillen uitgevoerd, waaronder het smalste winkelpandje (iets meer dan een deur breed) aan het Amsterdamse Damrak. En het totaal verzakte hoekpand aan de Nieuwemarkt in Rotterdam, waar B B het klaarspeelde het geheel met van een scheepswerf geleende oliedruk vijzels zó op te krikken, dat ook de ko zijnen weer keurig in het lood kwa- De heer Breedeveid houdt het werk de laatste jaren wel voor gezien. En dat mag ook best, na zoveel welbestede ja- Als een mens in deze tijd 65 jaar wordt is dat niet al leen een mijlpaal in z'n leven, maar teven ook het slot van zijn of haar aandeel in het arbeidsproces. Men "geniet" dan AOW en wat leuke kortingen met de 65 pas en men bouwt de activiteiten langzamerhand af. Bij bedrijven ligt dat anders, daar streeft men naar continuïteit en opvolging en dat brengt soms wel problemen met zich mee. Gewoon een Toen we op het afgesproken uur in de bouwkeet op het werk Donkersteeg binnenvielen, waren we nog even getuige van een van de laatste bouwvergaderingen. In een opvallend ontspan nen sfeer zaten daar de opdrachtgever FOCAS BEHEER, de ar chitect C. van Velzen en twee man van de aannemer Bik en Breedeveid de laatste puntjes op de i te zetten. ...Bik en Breedeveid was al vroeg met winkelbouw bezig. Zoals hier, in Rotterdamvoor de toondertijd grote klant Hillen...

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16