IJir>EI 1* W 1 1 'Ik krijg het niet cadeau' Keen uit de anonimiteit UEFA deelt straffen uit Mirjam Kloppenburg op weg naar de Europese top Nederland kri jgt meer EK-kaarten LUGDUNUM ALPH. BOYS ZATERDAG 26 MAART 1988 PAGINA 13 Uitgekleed (2) Eigen hachie Voetballers van de Alphense voetbalclub ARC zijn weer wel kom bij Woubrugge. De kleedka meraccommodatie van de afde lingsclub was een tijdlang verbo den terrein voor de Racing', dit na "de verbouwing" van een kleedkamer door een Alphens jeugdelftal. Woubrugge maakte daarvan melding bij het ARC-be- stuur, maar kreeg slechts de helft van de gemaakte kosten overge maakt. Getergd en vooral teleur gesteld over de houding van de Alphense club stuurde de pen ningmeester van Woubrugge de centen naar ARC terug met de mededeling dat de kleedkamers voor Alphense voetballers geslo ten bleven zolang het conflict niet uit de wereld was. Door tussenkomst van de 'Leidse' voetbalbaas Jan Per soon hebben ARC en Woubrug ge afgelopen maandag op het KNVB-Bondsbureau vrede ge sloten. Maar wat er precies in Leiderdorp is besproken, blijft onduidelijk: "De kwestie is opgelost", roepen Woubrugge (secretaris Voets) en ARC (vice-voorzitter Deurloo) om het hardst. Maar wat is er nu precies opgelost? "Er is een gesprek geweest tus sen de voorzitters. De zaak is naar tevredenheid van Wou brugge uit de wereld geholpen meldt 'Woubruggenaar' Voets. Mooie woorden, maar wat is er nu opgelost? "Woubrugge wilde zo snel mo gelijk een oplossing van de kwes tie. We wilden de zaak speciaal voor ARC niet op de spits drij ven. Verder willen we vooral rust. Dus zeg ik niks meer", is het korte commentaar van Voets, die eerst moord en brand schreeuwde en vervolgens de 'boosdoeners' in bescherming neemt. Evenals zijn collega van Woubrugge toont de spreekbuis van ARC. Wim Deurloo, zich weinig mededeelzaam. Dat wisten we dus al. Maar heeft ARC nu de volledige scha de aan' Woubrugge vergoed en volledig schuld bekend? Deur- "U probeert te vissen. We heb ben afgesproken dat we geen me dedelingen zouden doen". Scheidsrechter Wijnand Rijs- dam was vorige week getuige van een hoogst merkwaardig in cident. Als arbiter bij de zaal voetbalwedstrijd Silva Boys-FV Snoekie zag hij hoe twee voetbal lers van de laatstgenoemde fami lievereniging er alles aan deden om de tegenstander aan een overwinning te helpen. De reden daarvan is dat Joop Ludwig en Madjo Dewus zich voor het vol gend seizoen hebben verbonden aan Silva Boys, dat de punten hard nodig had om zich te hand haven in de interregionale klas se. Het ziet er nu inderdaad naar uit dat het team zich inderdaad redt. En daar wensten de beide spe lers best aan mee te werken, want zij voelen er weinig voor om volgend jaar in de Afdeling Den Haag te moeten ballen en dachten dus allen aan hun eigen hachie. Die houding werd uiter aard niet op prijs gesteld door het bestuur van FV Snoekie, dat de beide spelers een schorsing oplegde tot 9 juni van dit jaar. Die straf zegt voldoende over de woede van het bestuur van de Haagse zaalclub. Anneke Snoek, secretaris van de vereniging, heeft daar dan ook weinig aan toe te voegen: "We hebben in het bestuur afge sproken om geen mededelingen over deze zaak te doen. Dat ze zijn geschorstis het enige dat we er over kunnen zeggen". Volgens Leidenaar Rijsdam gedroegen beide spelers zich in sporthal Oranjeplein gedurende een belangrijk deel van de strijd volgens het boekje, maar staken zij hun opponent in de slotfase de helpende had toe. Rijsdam: Als scheidsrechter zie je dat gebeuren en ook de begeleiding van Snoekie is het natuurlijk niet ontgaan. Het lag er gewoon veel te dik bovenop. Met nog een paar minuten spelen stonden ze nog met 6-4 achter. In de slotfdase liep Silva Boys er gewoon door heen omdat die twee gasten er niks meer aan deden, terwijl die tegenstander natuurlijk voor zijn laatste kans vocht. Het schuim stond ze echt op de bek". "Maar er is hélemaal niets ge beurd. Het ivas een heel sportieve wedstrijd. Wat dat incident met die spelers van Snoekie betreft; dat was natuurlijk niet zo leuk voor die club. Als scheidsrechter voelde ik me niet geroepen om daar iets tegen te doen. Je kunt pas optreden als er van spelbe derf sprake is". redactie: Rob Onderwater, Fred Segaar, Jaap Visser j Peter Paulides (links) en Wil Moerer 'op de bank' bij Leiderdorp dat op het punt staat de titel in rayon voor zich op te eisen. Paulides heeft geen moeite met de unieke dubbelrol van zijn aanvoerder. Schizofreen Wil Moerer heeft zichzelf in twee ën gedeeld. De aanvoerder van de basketbalvereniging Leider dorp traint sinds een week ook het eerste mannenteam van ri vaal Leiden. Een merkwaardige constructie natuurlijk. Het zou toch ondenkbaar zijn, om een vergelijking met het regionale voetbal te maken, dat Huug Aan- dewiel van Rijnsburgse Boys de A-selectie van Quick Boys zou gaan trainen. Zoiets zou onmid dellijk tot een dorpenoorlog lei den. Maar Leiderdorp-coach Peter Paulides heeft geen enkele moei te met de opmerkelijke dubbel rol van zijn aanvoerder en bij na der inzien is dat niet eens zo ver wonderlijk. Beide kemphanen komen elkaar in de eerste divisie dit seizoen namelijk niet meer te gen en bovendien kan degrada tiekandidaat Leiden titelpreten- dent Leiderdorp nog een goede dienst bewijzen. Vanavond bij voorbeeld, wanneer de pupillen van Moerer de strijd aanbinden met koploper Early Bird. De terugkeer van oud Leiden- speler Moerer op het oude nest is het gevolg van het vroegtijdige vertrek van Martin Bakhuijzen. Die moest" twee weken geleden in de krant lezen dat voorzitter Henny Nijssen op zoek was naar een andere coach en hield ver volgens de eer aan zichzelf door onmiddellijk op te stappen. Nijs sen haalde daarop Michiel van der Meer als coach terug naar Leiden. Moerer: "Maar aangezien Michiel geen tijd had om ook de training te verzorgen, heeft hij voorgesteld om mij daarvoor te benaderen omdat ik de jongens, de club en de tegenstanders ken. Vervolgens ben ik met Peter gaan praten en die had er geen bezwaar tegen dat ik op dinsdag- en vrijdag avond bij Leiden training zou gaan geven". "Voor de eerste training heb ik een gesprekje met de jongens ge had en gevraagd of er bezwaren tegen mij waren. Als dat het ge val was geweest, zou ik onmid dellijk zijn opgestapt, maar nie mand deed zijn mond open. Toen heb ik gezegd'Oké, dan is het van nu af aan koppen dicht en keihard werken en over een maand mogen jullie mij weereen eikel vinden'. Inderdaad wordt er nu keihard gewerkt en daar had het lange tijd aan ontbro ken". "Dat zul je mij niet horen zeg gen. Ik zal Martin niet afvallen want ik heb nooit een training van hem gevolgd of bijgewoond. Ik heb wel geconstateerd dat er bij Leiden niet hard is getraind, maar dat hoeft niet alleen aan de trainer te liggen. Als hij een be paalde oefening opgeeft waar ie dereen de kantjes van afloopt, houdt het natuurlijk op. Ik denk dat dat bij Leiden het geval is ge weest. Bakhuijzen heeft ook zelj aangegeven dat hij de jongens niet kon motiveren". Het duo Moerer/Van der Meer kennelijk wel. want zaterdag stuntte Leiden door bij AS VU in Amstelveen met 84-94 te winnen. Moerer: "Op basis van die zege durf ik te voorspellen dat Leiden in de eerste divisie blijft. Basketbal hoeven we die jongens niet meer te leren, het is alleen een kwestie van de boel op scherp zetten en scherp houden". Een heel ander verhaal is dat van Leiderdorp, de debutant in de eerste divisie, die uitzicht heeft op een plaats in de promo tiedivisie. Moerer zelf gaat er van uit dat de ploeg van Paulides, die na dit seizoen een jaar met coachen stopt, in de resterende vier wedstrijden de twee punten achterstand op Early Bird goed maakt. De aanvoerder: "We moeten nog naar Early Bird en eerder dit seizoen hebben we in Purmerend al een keer ge wonnen. Ik hou het er op dat Lei derdorp kampioen wordt". Of er voor de bijna 32-jarige ju rist nog een (hoofd)rol in de kam pioensrace is weggelegd, lijkt twijfelachtig nu hij een zware en kelblessure heeft opgelopen. Moerer: "Zaterdag liep ik nog op kruk ken, toch hoop ik over een paar weken weer van de partij te zijn. In elk geval in de uitwedstrijd te gen Early Bird. Wat er daarna gebeurt, weet ik nog niet. In prin cipe wil ik nog wel doorgaan bij Leiderdorp, maar dat hangt er een beetje van af wie er coach wordt. Als ik bij Leiderdorp stop. kap ik er meteen helemaal mee. Dan ga ik waarschijnlijk coachen". Uitsmijters "De supporters trappen niet meer in al die lulverhalen. Rei- naldo. de Braziliaan, zóu het wel even gaan maken bij die club. Ik maak van Telstart een wereld- ploeg en ik zal het elftal dragen. Dat laten ze iedereen zeggen die als nieuweling Schoonenberg binnenkomt. Als Reinaldo zo ge weldig was, zou eken club van al lure hem wel hebben genomen. Het is echt heel bedenkelijk dat de laatste aanhangers van Telstar zo in de maling worden genomen. Daarom lijkt het einde me zo langzamerhand wel in zicht". Fred André "Iedereen loopt achter de ver- heerlijke Michels en Cruijff aan. Maar Michels heeft met zijn sys teem het voetbal voor een groot deel kapot gemaakt. Voor hem geldt dat alles mag zo lang je maar wint. En Cruijff is gered door de Europa Cup die werd ge wonnen in een finale waarin de tegenstander Lokomotive Leip zig volkomen uit vorm was. Hij verbruikte vervolgens dit seizoen ongeveer 25 spelers voor het A- team om iedereen te laten zien hoe goed-ie wel niet met de jeugd bezig was. Een absurd aantal". "Cruijff moest weg bij Ajax omdat hij eigenwijs was. In plaats van hem contracteerden ze Louis van Gaal. Wie lacht daar?" Mirjam Kloppenburg in opperste haar partij tegen de Portugese Moni PARIJS (GPD) - Niet zonder re den pakte Mirjam Kloppenburg vorig jaar september een studie psychologie op aan de Volksuni versiteit. In haar even eenzame als succesvolle strijd naar de top heeft ze nog steeds de mentale steun van haar vader nodig. „Maar" zo bena drukt ze zelf, „in het tafeltennis speelt psychologie een hele belang rijke rol. Ik volg die opleiding te kort om er nu al gebruik van te kunnen maken. Misschien komt dat nog. Ik weet ook niet of het veel zal uithalen. Tenslotte valt de top alleen te bereiken wanneer je in staat bent onder hoogspanning ontspannen te spelen". Desondanks is een vertrouwens- figuur als begeleider volgens de 22- jarige Lichtenvoordse een absolute noodzaak in het pingpongspel. „Helemaal alleen red je het niet. Er gebeurt zoveel in een wedstrijd. Ie mand die aan de kant zit ziet in principe veel meer dan jezelf. De tails zijn in deze sport bepalend. PARIJS (GPD) In de schaduw van de Nederlandse top, maar ze ker niet minder opvallend trad Gerdie Keen gisteravond op het EK tafeltennis in Parijs nadruk kelijk uit de vergetelheid. In het spoor van Bettine Vriesekoop, Mirjam Kloppenburg en Paul Haldan schaarde de 18-jarige speelster van Shot uit Wagenin- gen zich bij de laatste zestien. Nadat ze eerst menigeen had ver baasd met de uitschakeling van de Hongaarse nummer zeven op de ranglijst, Edith Urban, verwij derde ze vervolgens de Italiaanse kampioene Giorgia Zampini uit het toernooi. En dat nog wel op haar eerste Europese kampioen schap. De in Randwijk woonachtige speelster speelde weliswaar op de wereldtoernooien in Gothen burg en New Delhi, maar verder dan de tweede ronde in het en kelspel kwam ze nooit. „Ik kijk er zelf ook van op", re ageerde Keen na haar succesvol le Europese debuut. „Door een rugblessure heb ik internatio naal niet veel kunnen spelen. Bo vendien zat ik tot voor kort in mijn laatste jaar van de HAVO en Een coach is daarom van ontzet tend grote betekenis. Ik zal altijd iemand nodig hebben die precies aanvoelt hoe ik me voel. In mijn ge val is mijn vader de enige die dat kan. Hij kent me door en door en weet daarop in te spelen. Ik heb een onbegrensd vertrouwen in hem. Dat komt omdat hij me altijd door dik en dun heeft gesteund. Natuurlijk vliegen we elkaar wel eens in de haren. Het zou ongezond zijn wanneer dat nooit het geval was. Wat me alleen stoort is dat voortdurend het verband vader- dochter wordt gelegd. Hij is bij de wedstrijden mijn coach. Dat schij nen buitenstaanders maar niet te willen inzien". Onder leiding van Wiljo Leerma- kers, haar technisch begeleider en clubcoach, is Mirjam Kloppenburg vier keer per week drie uur per dag bij haar club Pelgrim/Gaanderen te vinden. Verder traint ze in de kanti ne van een slachterij in Lievelde re- dat verdiende de meeste priori teit. Ik heb nu meer tijd. De op leiding, die ik momenteel volgt (PABO) kan ik met medewer king van de school in fasen af werken. Ideaal is het overigens niet, want ik heb uitgerekend dat die studie dan acht jaar in beslag neemt". Keen zou graag meer tijd aan het tafeltennis willen besteden, maar de mogelijkheden om over dag te spelen zijn uitermate be perkt. Er zijn gewoon geen spar ringpartners te vinden. Alleen met Mirjam Kloppenburg train ik één keer in de week een paar uur. Dat is natuurlijk veel te wei nig". Hoewel Keen nauwelijks inter nationaal actief is geweest, bezit ze desondanks drie bronzen me dailles zonder dat ze daarvoor in actie kwam. Die plakken werden door de nationale ploeg veroverd op het WK in het landentoernooi in Zweden ('85), India ('87) en Pa rijs. Aanvankelijk was er geen me daille voor Keen beschikbaar, omdat ze (als vijfde vrouw) niet gelmatig met haar vader. „Eenvou dig is anders", geeft ze aan. „Ik moet altijd op zoek naar sparring partners, veel regelen en reizen om te kunnen trainen. Bettine Vriese koop verkeert in een totaal andere situatie. Zij kan bij Avanti in Ha- zerswoude oefenen met wie en wanneer ze maar wil. Ik krijg het niet cadeau, maar dat is altijd al zo geweest. Misschien werkt dat wel in mijn voordeel. Als je zoveel moet doen om te kunnen trainen, gooi je er ook niet met de pet naar". Gezien haar afhankelijkheid van coaching is het voor Mirjam Klop penburg een hele geruststelling dat pa inmiddels in Parijs is gearri veerd. Pas gisteren meldde Jan Kloppenburg zich in het Palais Omnisport. Om vervolgens - in na volging van het Top-12 toernooi in Lubljana - direct de coaching van zijn dochter over te nemen van Ge rard Bakker. In het verleden leidde die situatie nog wel eens tot con flicten met Bakker en de bond. officieel als teamlid was opgege ven. Coach Gerard Bakker bood de Randwijkse echter spontaan zijn plak aan. „Hij zou er één la ten bijmaken", schertste de jeug dige tafeltennisster. De volgende testcase voor Keen is de Tsjechische Renata Kasalova, die haar landgenote Marie Hrachova uit het toernooi zag verdwijnen. Vriesekoop ver sloeg gisteren de Poolse Dorota Djaczynska en de Joegoslavi sche Vesna Ojstersek. Ze speelt vandaag tegen Barbro Viktors- son uit Zweden. Kloppenburg treft het aanzienlijk minder met de Russische nummer 1 van de Europese ranglijst Fliura Bulato- Paul Haldan, bij de mannen nog de enige Nederlandse verte genwoordiger versloeg met in drukwekkend spel in drie games de Hongaar Zsolt Kriston. In de kwartfinales ontmoet hij de win naar van de partij tussen de Zweed Lindh, nummer vier van Europa, en de Brit Prean. Als Haldan tot de halve finales reikt, zal hij het moeten opnemen te gen Persson, de Europees kam pioen. Sinds het WK in New Delhi is er een wapenstilstand tussen beide trainers. Bakker pleitte er bij de NTTB zelfs voor Kloppenburg als officieel begeleider mee te nemen naar de Franse hoofdstad. Dat ver zoek bereikte het bondsbestuur volgens chef d'equipe Piet Röm- gens echter niet of te laat. Vandaar dat Kloppenburg op eigen kosten naar het EK is afgereisd en met succes een official-kaart wist te be machtigen. „Ik ben blij dat hij er is", klonk het opgelucht, nadat Kloppenburg gisteravond met een groeiende vorm ten koste van Salgado en Olah de laatste zestien in het enkel spel binnenstapte. „Met hem erbij haal ik een hoger niveau en voel ik me beter dan bij Gerard Bakker. De afgelopen week heb ik het zelf allemaal een beetje moeten in schatten". Nuchter Echte aansprekende resultaten heeft de tafeltennister uit de Ach terhoek overigens nog niet gereali seerd. Een zevende plaats op het matig bezette Top-12 toernooi in Joegoslavië was de beste score sinds ze het internationale circuit binnenstapte. In dat opzicht ope reert de nationale kampioene na drukkelijk in de schaduw van Vriesekoop. „Ik heb daar geen moeite mee", constateert ze nuchter. „Bettine is gewoon de beste. Maar vergeet niet dat zij vier jaar ouder en al veel lan ger bezig is dan ik. Wij zijn geen concurrenten. We vechten niet te gen maar met elkaar. Daarvoor is onze relatie te goed ofschoon velen daar andere gedachten over heb ben. De conflicten die er zijn ge weest, hadden meer met de bege leiders te maken. Bettine staat pal achter Bakker, ik achter mijn va der. Dat lijkt me logisch. Onderling hebben we echter nooit moeilijk heden. We voelen elkaar goed aan, slapen op toernooien op een kamer en zijn vrij open tegen elkaar. Ten opzichte van Bettine heb ik het grote voordeel gehad dat ik altijd in de anonimiteit kon werken. Je staat dan minder onder druk om dat niemand op je let. Dat is mijn ontwikkeling zeker ten goede ge komen. Mijn doel is de Europese top wegpoetsen. Daar hoop ik hier een begin mee te maken. Het be gint beetje bij beetje te komen. Ik ben nu eenmaal een laatbloeier". DUISBURG (ANP) - Het aantal toegangsbewijzen voor de eindron de van de strijd om het Europees voetbalkampioenschap dat aan Nederland wordt toegewezen, is opnieuw gegroeid. Wolfgang ADVERTENTIE Zondag 14 uur De Tegelhandel Niersbach, perschef van Euro 88, deelde gisteren in Duisburg mee dat hij de KNVB inmiddels 82.000 kaartjes kan sturen. Aanvankelijk waren voor de drie poulewedstrij den van Oranje slechts 55.000 tic kets voor Nederland beschikbaar. Een veelvoud aan mensen, ruim 400.000, meldde zich bij de voetbal bond voor kaarten. Tussentijds werd het Nederlandse aandeel al twee keer vergroot. Het aantal kon nog verder worden uitgebreid doordat is gebleken, dat de West- duitse belangstelling voor het ope ningsduel Nederland - Sovjetunie tegenviel. „Nederland heeft nu veel meer kaarten gekregen dan was voorzien en levert het grootste contingent supporters van alle gas ten. Bij de poulewedstrijden zal een hele kant van het stadion oran je zijn", vertelde Niersbach, die GENEVE (ANP/Reuter) - De tuchtcommissie van Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft Real Madrid bestraft met een geldboete van 19.000 Zwitserse frank, ruim 26.000 gulden. De straf is de Spaan se kampioen opgelegd wegens het wangedrag van spelers en publiek. Real moet de UEFA 12.000 frank betalen voor het gedrag van de spe lers tijdens de kwartfinale-wed strijd tegen Bayern München. Daarbij komt nog 7000 frank voor het vuurwerk dat de toeschouwers op het veld van het Estadio Berna- beu wierpen. Bayern München kwam er met een boete van 7000 frank af. De Spaanse voetbalbond moet een bedrag van 3000 frank op de re kening van de UEFA overmaken. In het treffen van het Spaanse elf tal tot 21 jaar in Murcia tegen Jong Oranje werd vuurwerk op het veld tot ontploffing gebracht. Ook Hellas Verona kreeg een ste vige boete: 10.000 frank. In de uit wedstrijd tegen Werder Bremen gingen de Italianen over de schreef. Met name Antonio di Gen- naro maakte het bont: hij werd van het veld gezonden; de UEFA schorste hem voor vier duels. Ver der strafte de UEFA voor een wed strijd: Tsjalimo (Dinamo Minsk), Verza, Galia. Bonetti (allen Hellas Verona). Ungureanu (Steaua Boek arest), Matthaus en Pfügler (beiden Bayern München), Patsavourias (Panathinaikos), Broos (Meche- len), Munoz (Barcelona), Sourek en Karas (beiden Vitkovice). zelfs uit Italië 3000 onverkoopbare staanplaatsen heeft teruggekre gen. Niersbach zei geen inzicht te hebben in het aantal entreebewij zen dat in het grensgebied door Ne derlanders of hun Westduitse ken nissen is opgekocht. „Dat is niet in te schatten. Ik zelf kan ook 20 kaartjes kopen en er negentien weggeven aan Nederlandse vrien den. Dat is niet te controleren. Maar ook als het is gebeurd, dan zullen er nog geen Hollanders zo maar een vak vol Britten binnen marcheren. De kaartverkoop wordt zo gestuurd dat de scheiding tussen supportersgroepen opti maal is. Bovendien verwacht ik van Nederlandse zijde geen moei lijkheden. De KNVB heeft alle mo gelijke voorzieningen getroffen voor het EK".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13