Wassenaar blijft gemeente met hoogste huizenprijzen 111 ONDERNEMERS: UW TV-SPOT OP DE LEIDSCH DAGBLAD KABELKRANT WORDT VOOR NOG GEEN KWARTCENT PER AANSLUITING MINIMAAL 85X UITGEZONDEN! REL VOOR INFORMATIE: 071-144941, TOESTEL 251 PAGINA 10 REGIO LEIDEN ZATERDAG 26 MAART 1988 VOORSCHOTEN - De Voorschotense kunstken ner annex prentenhande- laar Th. Laurentius (51) lacht zich momenteel hele maal wild. Vanaf de dag dat hij een ets als een echte Rembrandt herkende, wordt hij bestormd. Tot vanuit Los Angeles toe han gen de kunstliefhebbers amechtig aan de telefoon. door Miep de Graaff Al die drukte terwijl het helemaal niet zó verschrikkelijk zeldzaam is dat er een prent van 'de' Neder landse schilder wordt gevonden.. Toegegeven, de bewuste prent, voorstellende de besnijdenis van Jezus in de tempel, is een hele bij zondere. En het is nog maar twee keer eerder gebeurd dat iets derge lijks tijdens de opnamen van het tv-programma 'Tussen kunst en kitsch' gebeurde "terwijl het mees te dat daar wordt aangeboden, re gelrechte rommel is". Maar Laurentius zelf heeft zat Rembrandt-etsen liggen en hij komt ze in zijn werk regelmatig te gen ook. Gemiddelde handels waarde: rond de ton. Het werkje waar de commotie van de afgelo pen over ontstond, is overigens al weer terug naar de eigenaar, E. Musch. Blijkens een interview en kele dagen geleden in deze krant blijft deze Drent er ook aardig nuchter onder. De Voorschotenaar wiens karak teristieke gezicht wonderwel bij zijn vak past heeft hij niet wat weg van Adriaan van Dis? is er aan gewend bij dergelijke ontdek kingen de hele wereld over zich heen te krijgen. Hij heeft zich erbij neergelegd dat de serene rust in en om de Oranjerie, een riante buiten plaats in de schaduw van kasteel Duivenvoorde, bij dergelijke ge beurtenissen even wordt ver stoord. En hoopt binnen een paar weken weer tot de orde van de dag te kunnen overgaan. De Oranjerie is zowel Lauren- a ets. 'Die stunt i. dat je weer jaren tius' woon- als werkverblijf. Hij kijkt uit op een uitgestrekte tuin en, iets verder wegop kasteel Duiven voorde plus landgoed De Horsten, Een oase in de drukke Randstad, Laurentius is de eerste die beseft dat hij mazzel heeft gehad. Hoe een mens aan zoiets komt? "Mazzel, ja. Ik loop vanaf m'n twaalfde al in dat kasteel, ze hebben daar name lijk een geweldige bibliotheek. En dan word je een goede bekende. Toen de vrouw die in de Oranjerie woonde het huis wilde verkopen, vroeg ze mij of ik er iets voor voelde. Zo'n kans krijg je nooit meer, dus.." Het eeuwenoude huis heeft werk ruimten waar een geordende chaos overheerst. Op alle mogelijke plek ken prenten. Muren en mappen vol. Bang voor diefstal is de Voorschote naar niet in het minst. "Echt kost bare dingen gaan wel in de kluis. Maar voor prenten hoefje in het al gemeen nooit bang te zijn. Die laten inbrekers altijd hangen. Je kunt er immers geen kant mee uit, ze wor den meteen herkend als zijnde af komstig van een bepaalde diefstal. Niemand ziet er wat aan" (gebaart om zich heen, inderdaad, prenten zijn veelal bescheiden van omvang en zelden in kleur uitgevoerd dus onopvallend). Kunst en kitsch Het gesprek komt op de taak die Laurentius bij 'Tussen kunst en kitsch' heeft. Hij ontvangt op ge zette tijden samen met acht colle ga's gemiddeld 2000 mensen die popelen om hun spullen te laten taxeren en waarderen. Iedere keer opnieuw wordt van de kunstken ners een trefzeker oordeel ver wacht ("Je wordt constant voor de leeuwen gegooid"). De oude bijbel van opa, het schilderij uit de ach terkamer, de tierelantijnachtige klok die ooit op een rommelmarkt werd opgeduikeld. Geld is vaak de drijfveer voor de eigenaren om hun kunst dan wel kitsch bij het Avro-programma te laten bekijken. "Maar het gekke is: als blijkt dat ze iets van waarde hebben, verkopen mensen dat meestal niet. Het feit dat ze iets zeldzaams hebben blijkt dan toch belangrijker". Laurentius bekijkt alles, uren achter elkaar, en tracht ook van de spullen die onder de categorie kitsch thuishoren nog iets aardigs te zeggen. "Je moet het beleefd ver pakken, anders zijn mensen boos of verdrietig. Dus als je voor de honderdste keer met een bepaalde prul wordt geconfronteerd, roep je nog heel opgetogen: wat leuk, wat heb ik dit lang niet gezien. Ach, dat leer je wel". "Je werkt je rot, maar het is een geweldige oefening. Heel veel din gen waarmee mensen komen, komt op hetzelfde neer. Waar je bij voorbeeld mee wordt doodge gooid, dat zijn reproducties v^n Toorop. En iedereen denkt dat 'ie de echte heeft. Laatst nog, kwam er een vrouw mee en die werd echt boos toen ze hoorde dat het om een reproductie ging. Hij is nog wel ge signeerd, begon ze te roepen... Maar die dingen zijn in de jaren twintig zoveel gereproduceerd. Wat je verder veel onder ogen krijgt zijn bijbels en gezangen boekjes. Daar zit dit land nog vol Echt En toen, twee weken geleden aan het eind van een vermoeiende op namedag, kwam 'de' ets. "Ik her kende 'm meteen. Het leuke was al leen dat we de opnames net achter de rug Hadden, dus dat die ets over kon blijven tot de volgende uitzen ding. Zodoende had ik veel meer tijd dan gewoonlijk om m'n huis werk te doen. En kwam ik erachter dat er geen zeven drukken van zijn, maar achttien. Maar voor je daar weer achter komt heb je uren en uren in de bibliotheek zitten snuf felen. dus u begrijpt dat ik blij was met die extra tijd. Het meeste moet je zo uit je hoofd opdiepen, en dat kan natuurlijk niet altijd. Vandaar dat de Avro alleen dat uitzendt waar geen twijfel over bestaat". Getwijfeld aan de echtheid heeft Laurentius echter geen seconde. De onzekerheid knaag wat dat be treft nooit zo als bij een schilderij het geval zou kunnen zijn. Immers, veel werk dat aan Rembrandt wordt toegeschreven blijkt van één van zijn leerlingen te zijn. Met etsen ligt dat allemaal an ders, legt Laurentius uit. Allereerst kun je de exemplaren waarvan je nog niet zeker bent naast de echte leggen. Verder speurt hij met het oog van de meester naar een raster en kijkt hij of het papier wel net zo oud is als het originele werk heet te zijn. Een geraffineerd ultra-violet lampje brengt genadeloos elke res tauratie, ieder scheurtje aan het licht. Ten slotte gebruikt Lauren tius een deels door hem ontwor pen, op dit gebied geheel nieuwe methode: die van de röntgenstra len. Als hij van een ets een röntgen foto maakt, blijft alleen het water merk van het papier op de afdruk overeind. Dat watermerk is bij elke riem papier (480 vel) anders en in middels heeft Laurentius van alle Rembrandts de watermerken op een rijtje gezet. Omdat de meeste etsen gedateerd zijn en sommige tekeneningen juist weer niet, kan via de tevoorschijn gekomen wa termerken heel wat feitenkennis worden opgedaan. Zo komt boven water als van sommige etsen naja ren nieuwe afdrukken zijn ge maakt. Laurentius kan met zo'n ontdek king zo blij zijn als een kind. Hij oe fent zijn vak al 25 jaar uit, maar roept uit dat zijn dagen nog steeds te kort zijn. "Dit vak verveelt ge woon nóóit. Moet u nagaan dat ik eigenlijk zelf als etser ben begon nen, maar ik kom er zelden toe om er zelf één te maken. Neem nu zo'n stunt met die röntgenfoto's: dat is zo nieuw en er rolt zoveel uit datje weer jaren verder kunt". Het bezoek neemt afscheid. Lau rentius zwaait het keurig na en zal zich ongetwijfeld meteen weer ach ter zijn bureau nestelen. Even bij komen van het gesprek kan altijd nog. WASSENAAR - Wassenaar verkoopprijs van 483.000 blijft de gemeente met de gulden ligt ver boven het hoogste verkoopprijzen van landelijk gemiddelde van Nederland. De gemiddelde 153.580 gulden en stijgt in IIJSONTWIKKELWG W Uit dit grafiekje van de Kousemaeker blijkt zonneklaar dat de gemid delde verkoopprijzen in Wassenaar zich in sneltreinvaart ontrukken aan het landelijk gemiddelde. In 1984 lagen de prijzen 100 procent hoger, in 1987 200 procent. de groene oase drie maal zo snel als gemiddeld in den lande: twaalf tegen vier pro cent. Een aantal kopers betaalde in 1987 de vraagprijs, terwijl ook 'inschrij vingen' voorkwamen. Bij dit voor Nederland unieke systeem brach ten verschillende kopers een bod uit en kregen verkopers meer voor hun stulpje dan ze vroegen. Lang te koop staat een woning zelden in Wassenaar. Twee maanden is al veel. door Paul v.d. Kooy Dit meldt makelaar F. de Kouse maeker na een hernieuwd onder zoek naar de Wassenaarse huizen markt. De Kousemaeker is lid van de Raad van Bestuur van de lande lijk opererende Zadelhoff Make laars en doceert aan de Rotterdam se Erasmus Universiteit. Voor de snel stijgende verkoopprijs heeft de makelaar landelijke en plaatse lijke verklaringen. Landelijk speelt een lagere hypotheekrente, meer aantrekkelijke hypotheekvormen en optimisme over de economie. Plaatselijk geldt vanaf 1986 een krapper wordend aanbod en was vorig jaar sprake van 'een ware run op woningen'. In 1987 lag het aantal te koop aangeboden woningen 28 procent lager dan het jaar daarvoor. Toch bleef de totale omzet nagenoeg ge lijk doordat over de hele linie flink wat meer werd betaald: 129 tegen 130 miljoen gulden. Ter illustratie: op 1 januari 1988 staan slechts 83 woningen en 20 flats te koop, ofte wel 1,3 procent van het totale parti culiere woningbezit. De Kouse maeker noemt dat een 'extreem laag aanbod' en verklaart dat dat nergens in Nederland voorkomt: 'Volgens de gehanteerde maatsta ven is een gezonde frictie-leeg stand in de huizenmarkt van vijf procent normaal'. Krap aanbod Ook het feit dat Wassenaar twee maal zoveel eigen huizen telt dan een gemiddelde gemeente (80 pro cent tegen 44 procent), maakt dat niet goed. Vervelend voor de ko pers is voorts dat het kleine aanbod snel krapper wordt en in de prijs klasse tot een ton helemaal geen woningen meer werden aangebo den en verkocht. 'Wassenaar is een moeilijke markt voor starters ge worden', concludeert De Kouse maeker dan ook. De grootste vraag ging in 1987 uit naar stulpjes met prijzen tussen de drie en vier ton. In deze categorie ging uiteindelijk 47 procent meer om dan het jaar daarvoor. Helaas daalde het aanbod met 66,6 procent en stonden op 1 januari 1988 nog maar acht woningen te koop in de ze gewilde prijsklasse. In de cate gorie tussen acht en negen ton daalde het aanbod met een kleine 80 procent. Wat beter gaat het in de klasse tussen vijf en zes ton, waar het aanbod is verdubbeld en het af gelopen jaar nagenoeg aan de vraag voldeed. In de klasse van negen ton tot 1 miljoen voldeed het aanbod even eens nagenoeg aan de vraag. De ko- ningscategorie 'landhuizen boven het miljoen' noteerde een omzet stijging van 57 procent. Ook met de wat duurdere flats - tussen de twee en zeven ton - ging het goed. De Kousemaeker constateerde hier een omzetstijging van 90 procent. Tip van de makelaar: 'Voor dege nen die naar Wassenaar willen ver huizen kan, gezien de prijsstijgin gen de laatste jaren, langer wach ten met het kopen van een huis na delig zijn'. Verkopersmarkt Volgens de deskundige 'heeft de beurskrach nog geen merkbare in vloed gehad op de kooplust van het publiek' en is het 'de algemene ver wachting dat de vraag naar wonin gen in Wassenaar zal toenemen. Door het beperkte aanbod zal de gemiddelde verkoopprijs weder om stijgen'. De Kousemaeker zelf verwacht dat wanneer de huidige trend in Wassenaar doorzet de ko persmarkt binnenkort verandert in een verkopersmarkt. In die situatie heeft de verkoper het goeddeels Makelaar F. de Kousemaeker: "Als de trend zich doorzet, verandert in Wassenaar de kopersmarkt in een verkopersmarkt. In die situatie heeft de verkoper het goeddeels voor het zeggen". voor het zeggen. Het vorig jaar ge ïntroduceerde systeem van 'in schrijving' zou daar al een vinger wijzing voor zijn. De Kousemaeker gelooft niet dat de nieuwe Wassenaarders onder één noemer zijn te vangen: "Een paar jaar geleden waren het men sen die op de beurs belastingvrij hadden verdiend. Na de krach kun je dat niet meer stellen en denk ik dat het de mixer is: captains of in dustrie, een zakenman uit Baarn die dichter bij Den Haag wil zitten, prinses Christina, ministers en an deren". De redenen zijn legio. De Kouse maeker: "Wassenaar heeft erg veel groen, duinen, strand en zee. En het ligt dichtbij de grote steden". Het gemeentebestuur, met de WD voorop, blijft vechten voor het groen en voert een bijzondere grondpolitiek. "Men wil het liefst een huis op 2000 vierkante meter grond. Of, als dat even kan, op 5000 vierkante meter", stelt de make laar. Zolang mensen "er graag blij ven wonen" en andere regio-ge meenten geen alternatief lijken, be tekent dat een fikse prijsopdrij ving. "Grond is goud in Wassenaar", stelt De Kousemaeker zonder man keren. "Vorig jaar werden via een inschrijving door de gemeente twee stukken grond van 1.450 en 2.130 vierkante meter gegund aan de hoogste inschrijving. Prijs: circa 650.000 gulden per perceel. Op dit moment is er maar een stukje over, 2000 vierkante meter groot, tien passen van de Rijksstraatweg. Vraagprijs? 525.000 gulden". Hij vindt het bedenkelijk dat er zo wei nig keus is en die keus niet altijd gelukkig ligt. Toch hoedt hij zich voor kritiek op het gemeentebestuur en zal hij nooit stellen dat de prijzen in geen verhouding staan tot het gebodene. Want: wat is een verhouding? En: wat is te duur? De Kousemaeker: "Een Mercedes is veel te duur. Maar mensen kopen hem om de veiligheid, datje er levend kunt uit komen na een ongeluk. Waar ligt het juiste antwoord?" De makelaars ondertussen, lij ken goed garen te spinnen bij de ontwikkelingen in het opmerkelij ke dorp tussen Leiden en Den Haag. Hun aantal groeide begin dit jaar van 14 naar 17, terwijl er vol gens De Kousemaeker nog steeds huizen onder de roos worden ver kocht. 'Feller licht in Oranjepark' OEGSTGEEST - Het Oegstgeester WD-raadslid Kuntze wil dat het Oranjepark in zijn woonplaats (alle straten die de namen dragen van le den van het koninklijk huis) feller wordt verlicht. De liberaal wijst er op dat "het inbrekersgilde" een on gezond grote belangstelling aan de dag legt voor de Oegstgeester wijk. Die belangstelling wordt door de politie bevestigd, volgens Kuntze. Veel inbraken in Oegstgeest wor den in het Oranjepark gepleegd. Kuntze nu legt een verband tussen de vele inbraken en "de verlichting op halve kracht" Volgens Kuntze is het raadzaam andere lampen in te draaien. "Mis schien zijn die nog goedkoper ook en brengen ze m.eer licht op". PvdA-wethoudër Kohlbeck is best bereid de mogelijkheden na te gaan maar hij kent de beperkin gen: "Het zal niet eenvoudig zijn om voor eën deel van het dorp an- derssoortige verlichting te organi seren. Dit omdat er één centraal aansluitingspunt is van waaruit de straatverlichting wordt geregeld". Wat meer hoop biedt de wethou der het WD-raadslid mevrouw van Vloten. Zij wil dat het Bos van Wijckerslooth, "dat nu een grote modderpoel is" weer bruikbaar wordt voor wandelaars en honden- uitlaters. Dé paden in het bosje worden altijd met houtsnippers be strooid maar dat zou dit jaar achter wege zijn gebleven. Volgens wethouder Kohlbeck "is het de bedoeling dat v/e het Bos blijven onderhouden". De bestuur der en zijn ambtenaren kampen echter met de naweeën van "de ex treem natte winter" en het hoge grondwaterpeil in Oegstgeest waardoor sommige schoolpleinen in het dorp (Terweeschool) regel matig blank staan. YIOS stoomt op ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse drumfanfare Vios doet op 9 april mee aan de Nederlandse kampioenschappen in Amster dam. Op 5 juni staat het Bondscon- cours in Roelofarendsveen op het programma en voor eind augustus heeft Vios een uitnodiging op zak om op treden in het voorprogram ma van de taptoe in Breda. Ook van het Bondsconcours ver wacht men veel. Vorig jaar promo veerde Vios naar de eerste divisie, nu hoopt men er stilletjes op door te storen naar de eredivisie.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10