Ziekenfondsraad wijst premie af Wie klaagt over handtastelijkheden, ligt er uit Scholen verzekeren zich tegen houding ministerie Kamerleden gaan door met wet om pensioen NSB-weduwen te schrappen VRIJDAG 25 MAART 1988 PAGINA Beroering in raad over vast premiebedrag ziekenfondsverzekerde AMSTELVEEN (GPD) - De Ziekenfondsraad heeft gisteren het plan van staatssecretaris Dees (volksgezondheid) om een vaste premie in de ziekenfondsverzekering in te voeren afgewezen. Bij stemming over deze zogenaamde nominale (voor iedereen gelijke) premie bleek de vakbeweging falikant tegen. Ook de ziekenfondsen voelden er weinig voor, als niet tegelijkertijd de particuliere ziektekostenverzekering werd aangepakt. Alleen de werkgevers, de zieken huizen en een enkel Kroonlid wa ren vóór het voorstel van Dees. De premie moet ongeveer 60 gulden per persoon per jaar bedragen en ongeveer 500 miljoen gulden per jaar opbrengen. De opbrengst is in wezen bestemd om de tandzorg voor volwassenen te betalen. Deze voorziening kan dan in het zieken fondspakket blijven. Dees wil deze vaste premie 1 juli laten ingaan. Als hij zijn plan door zet (en dat wordt aangenomen) is het de vraag nog of die datum kan worden gehaald. De ziekenfondsen hebben te kennen gegeven dat ze tenminste een half jaar voorberei dingstijd nodig hebben. Boven dien zou Dees ook advies (vanwege de inkomensaspecten van de zaak) vragen aan de Sociaal-Economi sche Raad. Tot dusver is dat niet Subsidies milieu-organisaties kritisch onder de loep genomen DEN HAAG (ANP) - Het kamerlid Te Veldhuis, de milieuspecialist van de WD-fractie. wil de subsi dies aan milieubeschermingsorga nisaties ter discussie stellen. Hij heeft gisteren aan minister Braks (landbouw) gevraagd om een over zicht van subsidies die door het rijk en lagere overheden aan deze orga nisaties worden gegeven. Te Veldhuis wilde niet beweren dat de subsidies moeten worden Jachtvliegers vangen bot DEN HAAG (ANP) - De vaste ka mercommissie voor defensie voelt weinig voor de voorstellen van de Vereniging van Nederlandse Jachtvliegers de uittocht van mili taire piloten naar de burgerlucht vaart in te dammen door een sala risverbetering van 2000 gulden per maand. Dat zou betekenen dat bij voorbeeld een luitenant-kolonel van 50 jaar een maandsalaris van rond de 12.000 kan opstrijken. De CDA'er Van Vlijmen: "Dat is dus net zoveel als een minister-presi dent, weet u wel wat die voor ver antwoordelijkheden heeft". KEP De vroegere Philips-topman H.C. van Dijk is door het ministerie van buitenlandse zaken, de Natio nale Investeringsbank en de NMB aangesteld als interim-manager bij KEP, het bedrijf dat het nieuwe Nederlandse paspoort moet ma ken. De Tweede Kamer geeft het Schiedamse bedrijf een laatste kans. Als het document op 9 mei niet aan de eisen van fraudebesten digheid voldoet, kan KEP de op dracht verder vergeten. Dood gewaand De Utrechtse politie heeft een dag lang gedacht dat de bekende straatmuzikant Cochius dood was. Agenten dachten zijn lichaam, met een steekwond, te hebben gevon den in een parkeergarage. Het Utrechts Nieuwsblad bracht het nieuws gisteren op de voorpagina. De 72-jarige Cochius is een mar kante verschijning met zijn lange grijze baard. Toen verslaggevers van de krant verder speurden, ont dekten zij echter dat de fluitist ge woon thuis zat. Kurden Bij de ambassade van Iraq in Den Haag hebben zich gisteren schermutselingen voorgedaan tus sen demonstrerende Kurden en de politie. Drie agenten liepen ver wondingen op en moesten in een ziekenhuis worden onderzocht. Ruim 300 Kurden demonstreerden tegen het gebruiken door Iraq van gifgas in Kurdistan. Toen zij naar de ambassade van Iraq wilden en door middel van dranghekken op een afstand van ruim 200 meter werden gehouden, sloegen bij een aantal demonstranten de stoppen door. Weduwe Menten De 61-jarige Meta Pauw, de ge scheiden weduwe van de vorig jaar overleden Pieter Menten, is zon dagnacht in haar woning in Blari- cum overvallen. Zij werd vermoe delijk door twee, maar mogelijk door drie gemaskerde mannen in de keuken van haar huis gekne veld. Pas na zeven uur wist de al leenwonende vrouw zich te bevrij den en alarm te slaan. De overval lers namen voor een flink bedrag aan kunst, sieraden en geld mee. Anti-rookdag De Wereldgezondheidsorganisa tie (WHO) heeft donderdag 7 april wereldwijd uitgeroepen tot 'no tob acco day', ofwel anti-rookdag. De WHO wil met deze dag het roken aanpakken omdat dit één van de grootste bedreigingen van ,de ge zondheid is. Volgens de WHO over lijden in Europa jaarlijks 500.000 mensen als gevolg van tabak. Bijna alle gevallen van longkanker wor den bovendien veroorzaakt door roken. verminderd. Maar hij wil wel "een principiële discussie" over de vraag of er niet te veel geld gaat naar instellingen en te weinig naar feitelijk landschapsbehoud. Aanleiding tot de opmerkingen van Te Veldhuis was het voorstel van minister Braks om ruim 1,7 miljoen gulden te bezuinigen op particuliere instellingen op het ge bied van natuur- en landschapsbe houd. Braks heeft besloten zestien organisaties op hun subsidie te korten. De grootste bedragen komen ten laste van de Vereniging tot Behoud van Natuürmonumenten in Neder land (0,5 miljoen gulden), de Stich ting Instandhouding Kleine Land schapselementen in Limburg (368.000 gulden), de Stichting Gel ders Landschap (100.000). de Stich ting Najtuur en Milieu (100.000) en de Vereniging voor Milieurecht (85.000). De minister stemde toe in het verzoek van Te Veldhuis de subsi dies aan de diverse instellingen in kaart te brengen vóór het kamerde bat over landschapsbeheer, dat eind mei wordt gehouden. Tijdens de discussie in de Zie kenfondsraad wezen de vakcentra les FNV en CNV het voorstel krachtig van de hand. Zij vinden invoering van een vaste, voor ie dereen gelijke premie een onaan vaardbare wijziging die het zieken fondsstelsel uitholt. De premie is tot dusver altijd naar draagkracht (procentueel) geheven. Een voor ie der gelijk bedrag werkt nadelig uit voor de laagst betaalden. Met de ziekenfondsen vinden FNV en CNV dat Dees hiermee te veel vooruitloopt op de voorgestel de nieuwe opzet van het ziektekos tenstelsel volgens de plannen-Dek ker. De staatssecretaris volgt een 'salami-tactiek', menen zij. Deze week heeft hij ook al advies ge vraagd over de zogenoemde bud gettering van de ziekenfondsen waardoor zij slechts 95 procent van hun kosten vergoed krijgen. Om dit te verwezenlijken zou de zie kenfondsverzekerde ook hierovor een vaste premie moeten gaan be talen. De ziekenfondsen ergeren zich eraan dat Dees op deze manier stukje bij beetje de ziekenfonds verzekering aan het 'verbouwen' is, terwijl hij geen maatregelen lijkt te willen nemen tegen de 'scheve si tuatie in de particuliere ziektekos tenverzekering'. De werkgevers hadden geen be zwaren. Zij vinden dat met een vas te, gelijke premie voor iedere ver zekerde een 'zekere correctie' wordt aangebracht. Prestatie en betaling komen dan meer in even wicht, werd aangevoerd: deeltijd werkers bijvoorbeeld hebben te gen een lage premie volledige rech ten op het ziekenfondspakket. DEN HAAG (GPD) - Scholen blij ken op grote schaal verzekeringen af te sluiten tegen de gevolgen van het strenge vergoedingenbeleid van het ministerie van onderwijs. Een foutje waardoor een aanvraag voor een vergoeding te laat de deur uitgaat is in tegenstelling tot voorheen funest en kan de school een schadepost van duizen den guldens opleveren. Het verze keringsbedrijf Lippmanngroep BV in Den Haag zegt al 'enige hon derden' polissen gesleten te heb ben aan onderwijsinstellingen uit het hele land. Dit wordt bevestigd doorT. Bub- berman, voorzitter van een over leggroep van 33 scholen voor lager beroepsonderwijs in Noord-Hol land. In een brief aan de minister van onderwijs en aan de Tweede Kamer klaagt hij namens de over leggroep over de starre houding van het ministerie. "De laatste tijd doen zich steeds meer situaties voor waarbij het ministerie de scholen volledig voor hun werkelij ke of vermeende fouten laat boe ten. Dit geldt name voor gebieden waar financiën een rol spelen", al dus Bubberman in de brief. Als voorbeeld noemt hij de hui dige gang van zaken rond de ver goeding van taakuren. Dat zijn vrije uren waarin een docent extra aandacht kan besteden aan leerlin gen in achterstandssituaties, voor al kinderen uit culturele minder heidsgroepen. Een aantal scholen had de aanvraag te laat ingediend en kreeg vervolgens nul op het re kest bij het ministerie. De Lippmanngroep heeft nu enkele forse schadeclaims tot een bedrag van 100.000 te behandelen. Het ministerie van onderwijs in een reactie: "De scholen moeten hun eigen spulletjes goed bijhou den. Als ze er een zootje van ma ken, hebben zij er de hinder van. Dat staat buiten kijf. Als ze slordig met de centrale verwarming om springen, krijgen ze ook niet alles vergoed". Bubberman: "Voorheen werd je gewezen op je fout en viel er nog wel over te praten. Nu moet je. als je je niet exact aan de voorschriften houdt, het zelf maar opknappen. De sfeer is ontstellend zakelijk ge worden". Bubberman schrijft in zijn brief aan minister en Kamer begrip te hebben voor de proble men op het ministerie. Het ministe rie rekent op de souplesse van schoolbesturen en -directies. Bub berman en zijn collega-directeuren vinden, dat het ministerie daaren tegen zich te weinig soepel tegen over de scholen opstelt. De problemen op het ministerie hebben daarnaast onder meer tot gevolg, dat circulaires vaak te laat verschijnen. Scholen moeten daar door bijvoorbeeld contracten en af spraken herzien of zelfs herroepen. Een voorbeeld is het gebruik van de tuinman en de glazenwasser. Scholen mogen per 1 januari van dit jaar deze kosten niet meer de- claren. Een circulaire daarover kwam pas onlangs bij de scholen binnen. Bubberman: "Dat overviel ons natuurlijk. We hadden contracten. We moesten de tuinman opzeggen. Er wordt natuurlijk verhaal ge haald door die tuinman. De lande lijke bestuursorganisaties zijn hier over nog aan het stoeien met de mi nister, maar protesten hebben vooralsnog niets opgeleverd". Het ministerie vindt de protesten onterecht, omdat de maatregel al in de in september gepresenteerde begroting was opgenomen. Bub berman: "Tegenwoordig moeten we de voorschriften dus uit de be groting halen. Een brief kan er niet meer af'. UTRECHT (ANP) - Zes Nederland se vrouwen oefenden gisteren op de Domtoren in Utrecht voor hun grootse plan: de beklimming vol gende maand van de 7300 meter hoge oosttop van de Chamlang in het Himalayagebergte. De expedi tieleden toonden in Utrecht hun kunde en koelbloedigheid door met zichtbaar gemak van de twee de trans van de Domtoren af te da len: zo'n 70 meter steil naar bene den. De Chamlang ligt in het oosten van Nepal in hetzelfde gebied als de Mount Everest. De oosttop is Vrouwen oefenen op Domtoren voor Himalaya pas in 1984 voor het eerst bedwon gen door de Engelse klimmer Doug Scott. De Nederlandse vrou wen zullen een variant op zijn route openen. Ze doen dat in alpine-stijl: met zo weinig mogelijk technische hulpmiddelen. Ze zullen geen ge bruik maken van kunstmatige De beklimming begint op 24 april. De vrouwen hopen rond 10 mei de top te bereiken. Eind mei worden ze weer thuis verwacht. Expeditieleider is de 32-jarige milieu-juriste Frederike Bloemers. De andere vijf klimsters zijn: Jan- ka van Leeuwen (32, docente dra matische vorming en beweging), Myra van Rooy (30, geologe), Gerda de Groene (25, studente genees kunde), Annet Boom (29, arts) en Marjolein Meere (29, docente licha melijke opvoeding). (foto and Studenten voeren actie in de trein UTRECHT (ANP) - Een groep van ongeveer honderd studenten heeft gis teren zonder kaartje de trein van Amsterdam naar Eindhoven gepakt uit protest tegen de plannen om hen, in ruil voor een korting op de basis beurs, voortaan een openbaar vervoer-jaarkaart te geven. De reiskosten vergoedingen voor studenten komen te vervallen. De actievoerders vin den dit een verkapte bezuinigingsoperatie. Volgens de Landelijke Studentenvakbond (LSVB), die de actie heeft georganiseerd, moeten studenten 40 tot 60 gulden per maand inleveren, terwijl het ministerie van onderwijs maar 25 gulden in de maand voor de openbaar vervoerkaarten hoeft te betalen. De actie gisteren verliep zonder incidenten. Een hoekje in de trein werd gezellig ingericht als huiskamer onder het motto 'wonen in de trein'. De NS heeft geen boetes uitgedeeld. <f0to and DEN HAAG (GPD) - Ondanks ern stige bezwaren van de Raad van State handhaven kamerleden van PvdA, WD en PPR hun wetsont werp om de weduwen van de ex- NSB-Kamerleden Rost van Ton ningen en Marchant et d'Ansem- bourg hun staatspensioen te ontne men. Het bekend worden van deze pensioenen deed vorig jaar de ge moederen in de Tweede Kamer hoog oplaaien. Met een kleine meerderheid werd toen een motie in de Tweede Kamer aangenomen, waarin werd gevraagd te onderzoeken of het mogelijk was de NSB-weduwen hun pensioen te ontnemen. Het ka binet weigerde dat. Een aantal ka merleden stelde vervolgens zelf De Raad van State heeft 'overwe gende bezwaren' tegen dit wetsont werp. Hij vindt dat het ontnemen van een staatspensioen in dit geval een oneigenlijk gebruik is van de pensioenwetgeving, om vooral de weduwe Rost van Tonningen er voor te straffen dat zij er nog steeds nazistische ideeèn op nahoudt. De Raad van State vindt dat dergeli jke straffen zijn voorbehouden aan de rechter. De Raad van State vindt boven dien dat de rechtszekerheid wordt aangetast als mensen door middel van een apart wetsontwerp hun pensioenrechten worden ontno men. Dat kan volgens de Raad al leen maar in uitzonderlijke geval len, en daarvan is hier geen sprake. De indieners spreken de opvat tingen van de Raad van State te gen. Het wetsvoorstel is bedoeld voor toekomstige gevallen, met als bijkomstigheid dat eveneens de pensioenrechten van de twee NSB- weduwen vervallen. Respect voor verkregen rechten is prima, menen de kamerleden. Dat neemt niet weg dat de Kamer het recht heeft die rechten te wijzigen, daarbij re kening houdend met beginselen van behoorlijk bestuur en "gevoe lens en opvattingen van de burgers in ons land over wat behoorlijke en rechtvaardige wetgeving is". Aanpakken van ongewenste intimiteiten op school verloopt moeizaam AMSTERDAM - Klikken bij de schoolleiding, dat doe je niet. Ook niet als je door jongens uit je klas regelmatig aan je borsten wordt ge voeld of als je het leven zuur wordt gemaakt met "grappige" opmer kingen over je benen of billen. Een meisje dat bij de schoolleiding over dat soort dingen klaagt, ligt er bij haar klasgenoten uit. Ongewenste intimiteiten komen op iedere school voor, maar er over praten ligt nog steeds heel moeilijk. door Runa Hellinga Hoe moeilijk werd duidelijk tij dens de discussiemiddag over on gewenste intimiteiten in het onder wijs, die de Stichting Tegen Haar Wil gisteren in Amsterdam organi seerde ter gelegenheid van haar vijfjarig jubileum. Na drie korte in leidingen kwam de zaal, vooral ge vuld met mensen uit het onderwijs, zelf aan het woord en zweeg. Pas na een wat zenuwachtig gegiechel stond de eerste vragensteller op. De reden voor dat stilzwijgen was duidelijk. Praten over onge wenste intimiteiten wordt door veel docenten als bedreigend erva ren. Het gaat immers niet alleen over het gedrag van een paar balda dige pubers. Het gaat ook om hen zelf. Leraren maken zich er zelf aan schuldig en daardoor is het onder werp nauwelijks bespreekbaar op school. Volgens een onderzoek van het jongerenblad Zone 4 is een op de vier meisjes op school wel eens las tig gevallen door medeleerlingen of een leraar. Een op de zeven tele foontjes die binnenkomen bij de telefonische hulpdienst van Tegen Haar Wil, gaat over ongewenste in timiteiten op school. Onwil Het gaat dus om een omvangrijk probleem, maar pogingen om het aan te pakken, stuiten nog steeds op onwil. Zo protesteerden de christelijke onderwijsvakbonden onlangs tegen het aanstellen van vier vertrouwensinspecteurs die zich met ongewenste intimiteiten moesten gaan bezig houden. Men vreesde voor de rechtspositie van de leraren. Ook op scholen waar men inmid dels wel inziet dat het probleem be staat, vinden docenten het moeilijk er echt over te praten, is de erva ring van O. Wijsenbeek, lerares in het voortgezet onderwijs. Tijdens de discussiemiddag vertelt ze over de pogingen om bij haar op school het gesprek hierover op gang te brengen. Docenten voelen zich over het algemeen zeer bedreigd zodra het ter sprake komt. Boven dien heerst er verwarring: waar zijn de grenzen, wat kun je doen en wat niet? Volgens Wijsenbeek moet je on der ongewenste intimiteiten alles verstaan wat de betrokkene als ver velend ervaart. Dat kan variëren van een (soms volstrekt onschuldig bedoelde) hand op de schouder die door het meisje toch als heel onple zierig wordt ervaren, tot opmerkin gen, minder onschuldige betastin gen, 'uitkleden met de ogen' en in het ergste geval verkrachting of het afdwingen van seksueel contact via de belofte van betere cijfers. De betrokken leerling kan er be hoorlijk onder lijden. Een meisje dat steeds in het brandpunt van de belangstelling van haar leraar staat, raakt in de klas totaal geïso leerd en wordt het middelpunt van roddels en spot. Tegen Haar Wil meldt zelfs een geval waarin de ou ders van een meisje anonieme brie ven kregen. De betreffende leerlin ge was daar achteraf eigenlijk wel blij mee. Zelf had ze er thuis nooit over durven beginnen en nu kwam de zaak tenminste aan het licht. Er over praten, dat doen de meeste meisjes niet gauw. En als ze het wel doen, worden hun klachten vaak niet serieus genomen. "Pu beraal gedrag" is de stempel die de schoolleiding al snel plakt op de opmerkingen en de handtastelijk heden van jongens. En als het om een docent gaat, wordt zo'n klacht nauwelijks aangehoord. "Toen ik de eerste keer van een meisje klachten kreeg, was mijn reactie ook 'is dat niet gewoon met stoeien gebeurd'. En tegelijkertijd weet je dat dat onzin is, want een meisje weet echt wel ze heeft meege maakt", bekent een van de inleid- sters, LBO-adjunct directrice C. Boltje tijdens de discussiemiddag. Op haar school werd de kwestie van de ongewenste intimiteiten ac tueel toen haar Huishoudschool werd samengevoegd met een veel grotere Technische School. Onge wenste intimiteiten zijn volgens haar voornamelijk een gevolg van machtsverhoudingen: "En de meisjes van de huishoudafdeling staan bij ons helemaal onderaan". Hoewel er op haar school inmid dels een vertrouwenscommissie is gevormd, is het voor de meisjes nog steeds niet gemakkelijk om problemen te melden. De angst voor klikspaan te worden uitge maakt, is te groot. Boltje heeft daar overigens wat op gevonden. Ze ad viseert de meisjes hun treiteraar dan een mep te verkopen, zijn boe ken te pikken of zijn fiets te ver stoppen. "In ieder geval iets te doen, waardoor het conflict zicht baar wordt gemaakt, waardoor ze door de schoolleiding op het matje moet worden geroepen en wel uit moet leggeh waarom ze zulke din gen doet". De zaal vindt dit op zichzelf een aardige, maar niet altijd even prak tische oplossing. Niet iedere schoolleiding zal met begrip op het meisje reageren, zodat ze het ge vaar loopt zelf van school te wor den gestuurd. Bovendien, zo stelt een lerares aan de hand van haar ei gen ervaringen, de meisjes die met dit soort problemen te maken krij gen, zijn niet de meest assertieve types. Het zijn niet de meisjes die snel een mep zullen verkopen. De weerbaarheid van meisjes moet vergroot worden, daar zijn al le aanwezigen het wel over eens. Een lerares zelfverdediging vertelt dat meppen wel het laatste is dat ze haar leerlingen aanraadt: "Wat veel belangrijker is, is dat meisjes leren hoe ze met woorden en gebaren een einde'aan dat soort dingen kunnen maken. Ze moeten leren dat ze zulke dingen niet hoeven te accepteren en dat ze er best wat van kunnen zeggen, als ze maar we ten hoe". PPR wil stappen tegen ziekenhuis HEERENVEEN (GPD) - Het PPR- kamerlid Ria Beckers wil dat staatssecretaris Dees stappen neemt tegen het Heerenveense zie kenhuis De Tjongerschans. Vol gens Beckers brengen specialisten in dit ziekenhuis ten onrechte ad ministratiekosten in rekening bij de verplichte eigen bijdrage van 25 gulden. Ziekenfondsverzekerden zouden in totaal 31,75 gulden moe ten neertellen. Dees had vorige week nog op vragen van het PPR-kamerlid ge antwoord dat hem overschrijdin gen van de eigen bijdrage van 25 gulden hem niet bekend zijn en wees er nog eens met nadruk op dat verplicht verzekerden slechts 25 gulden hoeven te betalen. Vol gens Beckers echter heeft zij uit het hele land meldingen gekregen van onjuiste toepassing van de af spraken. Noodweer zorgt voor grote schade ALMERE (ANP)- Een kleine wind hoos heeft gisteren in Almere-stad aanzienlijke schade gezorgd. De grootste schade werd aange richt aan het dak van de scholenge meenschap "De Echnaton". Ter wijl avondschoolleerlingen les hadden, tilde de windhoos een ge deelte van het dak op, waardoor een groot gat in het dak werd gesla gen. Bouw- en woningtoezicht, po litie en brandweer zijn met man en macht in touw geweest om de scha de aan het dak te herstellen. In een aantal leslokalen van de bovenste verdieping van de scholengemeen schap kan de eerste dagen geen les gegeven worden. De schade be draagt ten minste tienduizend gul den, aldus de brandweer. Ook in Amersfoort zorgde het weer voor veel overlast. Tien wo ningen van een flat in het centrum van Amersfoort moesten worden ontruimd nadat een boom tegen de flat was gevallen. De politie slaag de erin de boom met takels te ver wijderen. Ook in Gelderland heeft hevig noodweer voor vele honderddui zenden guldens schade aangericht. Op veel plaatsen waaiden bomen om en werden daken van huizen en bedrijven beschadigd. In Groenlo stortte een varkensschuur als ge volg van de storm in. Daarbij kwam een nog onbekend aantal varkens om het leven. In Putten waaide het dak van een kerkelijk centrum. In enkele plaatsen raak ten tuinderskassen zwaar bescha digd als gevolg van de hagel en de windstoten. Tegen Haar Wil: aantal hulp- aanvragen bij incest neemt toe AMSTERDAM (ANP) - Het aantal vrouwen dat bij de Stichting Tegen haar Wil om hulp vraagt omdat zij het slachtoffer zijn geweest van in cest neemt steeds meer toe. Van de ongeveer vijfduizend gesprekken die jaarlijks bij de 24-uurs telefo nische opvangdienst van de stich ting binnenkomen, had in 1986 33 procent betrekking op dit pro bleem. Dat is 4 procent meer dan in 1985. Uit de voorlopige gegevens over het vorige jaar blijkt dat dit percentage alleen maar toeneemt. Tegen Haar Wil - die deze maand vijfjaar bestaat - is een vrouwenor ganisatie die hulp verleent aan seksueel misbruikte vrouwen en meisjes en seksueel geweld als maatschappelijk verschijnsel pro beert te bestrijden. Het eerste lus trum van de stichting is aangegre pen om een grote voorlichtings campagne in Amsterdam op te zet ten over seksueel geweld. Door middel van affiches met teksten als "Aanranding, Ver krachting en Incest, dichterbij dan je denkt", hoopt Tegen Haar Wil de mensen bewust te maken van het feit dat seksueel geweld met name in de eigen omgeving veel voor komt. In maar liefst 80 procent van de gevallen van seksueel misbruik blijkt namelijk een bekende of een familielid in het spel. Tegen Haar Wil krijgt de laatste tijd ook steeds meer signalen dat ook binnen scholen meisjes seksu eel worden lastig gevallen, zowel door mede-leerlingen als leraren. Tegen Haar Wil vindt dat de scho len klachten serieus moet behan delen. Tegen Haar Wil pleit in dit verband voor de aanstelling van een vertrouwenspersoon of het op stellen van een klachtenprocedure.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3