'Meestal gaat het goed' Reportage Zondag demontatie Bellebom in Rotterdamse wijk Het Vrije Volle omgebouwd tot 'spannende' regionale krant Niet veel schot in het Amsterdamse Samen op W eg'-proces PAGINA 2 VRIJDAG 25 MAART 1988 Vernieuwing van. Het Vrije Volk moet de vroegere sociaaldemocratische partijkrant van de ondergang redden. Het abonneetal holt achteruit. Vooral het kroost van de vroegere SDAP'ers willen, wat eens de spreekbuis van de partij was, niet meer in de bus hebben. Van de PvdA wil hoofdredacteur Krul nog wel horen, maar vooral ook in kritische zin. De Rode Burcht is voorgoed gesloopt. Het Vrije Volk moet een leuke spannende Rotterdam se krant worden. ROTTERDAM Wat nooit is ge lukt, gebeurt zondag: alle Rotter dammers krijgen Het Vrije Volk in de bus. Niet meer de 'rooie' krant van het Hekelveld die in de glorie tijd tot in de uithoeken van het land werd gelezen. Maar een progressief regionaal dagblad, waarin vooral de Rotterdamse kinderen van de 'ouwe rooien' zich moeten kunnen vinden. Want die wilden niks we ten van de krant, waarvan hun ou ders zo trouw 'lid' waren, net zo vanzelfsprekend als van de Vara en het NW. door Pieter van de Vliet Hoofdredacteur Gerard Krul is verantwoordelijk voor de 'om bouw' van de krant, voor het door breken van het 'rode' imago van het vroegere sociaaldemocratische partijblad. Hij heeft de redactie op gepept er 'iets leuks voor Rotter dammers' van te maken. Een gi gantische operatie die het uiterste vergt van de mensen, maar die noodzakelijk is om de krant van de ondergang te redden. Ze noemen hem het 'zoontje' van Herman Wigbold, de vorige hoofd redacteur. Gerard was nog geen twintig, had de middelbare school er op zitten, liep na een lange leuke zomer te niksen. 'Wanneer ga je 's werken', zei z'n moeder. "Ja", dacht hij, "werken, maar wat?". Gerard leest in het weekblad Vrij Nederland dat Het Vrije Volk jour- nalisten vraagt. Het is een adver tentie die landelijk het nieuws haalt, want de krant heeft net in een rigoureuze saneringsoperatie een groot aantal journalisten ont slagen. Maar het mes is er even iets te diep ingegaan. Vandaar dat de advertentie begint met: "Wie durft er bij Het Vrije Volk te werken" "Vrij Nederland zou woensdag uitkomen, maar ik had het blad maandag al. Gewoon gehaald bij de drukkerij. Ik zie die nogal opval lende advertentie, denk: 'Hé, mis schien is dat wel wat' en ik schrijf meteen een sollicitatiebrief die ik op m'n brommer, een Puch, dezelf de dag nog naar Het Vrije Volk breng. De volgende morgen heb ik antwoord van Wigbold. Of ik naar aanleiding van mijn brief van giste ren heden langs wilde komen om over de advertentie van morgen te praten. "Wat had je gedacht te wor den, jongen?" Met de wereld van Peter Stuyvesant in het achter hoofd zeg ik zonder enige aarze ling: 'Buitenland'. Wigbold trekt aan zijn sigaar, zegt dat hij iets an ders in zijn hoofd heeft. 'Binnen land is ook goed', bedenk ik, want daar kun je ook nog aardig uit de voeten. Wigbold: "Ik dacht zelf aan de editie Vlaardingen'. Zo is het be gonnen". In die jaren verdwijnen de abon nees in hoog tempo. Dat heeft voor een deel een natuurlijke oorzaak. Want een derde van het lezersbe stand is ouder dan zestig. "Als je weet dat vrouwen gemiddeld 76 worden en mannen 72", zegt Krul. "We hebben nogal wat zeventigja rigen. Vergrijzing kun je wel zeg gen". Dat zijn veelal de getrouwen, die nog denken in de sfeer van Troelstra, praten over de SDAP en het NW. Die oude trouwe lezers zijn veel al echte socialisten, mensen die rood waren in een tijd dat je daar nog lef voor moest hebben. Hoe rood bent u? "Matig. Ik kom uit die hoek, uit zo'n nest, maar ik ben niet zo rood. Een keurige sociaal-democraat'ben ik, kun je zeggen. Al zullen anderen anders beweren. Het bundelen van allerhande bondsblaadjes tot het leesbare FN V-magazine. Het succesvol be middelen in het Rotterdamse ha venconflict. Dat heeft Gerard Krul laten gebeuren. Zijn volgende, naar hij hoopt even succesvolle, ge beurtenis is de facelift van Het Vrije Volk. Dat moet een spannen de leuke Rotterdamse krant wor den. Zondag in de bus bij alle Rot terdammers, maar zal dat zo blij- I "De keuze is simpel, want als er niets gebeurt overleven we niet. De krant mag daarom niet meer wor den geïdentificeerd met oud-links, i Maar met progressiviteit die past bij de jaren tachtig. Voor links met een open mind derhalve, niet secta- risch of kleurloos. Niet voor men- sen die zich links noemen, maar in wezen behoudend zijn doordat ze j zich vastklampen aan overleefde I strijdsymbolen". De 37-jarige Krul mikt op nieuwe lezers tussen 30 en 50 jaar, die rede lijk 'welstandig' zijn. Ze hebben een redelijk inkomen maar niet zo goed als de lezers van de NRC. Hij wil dat wel even toelichten: "De I mensen die onze krant gaan lezen, kijken bij sjieke woninginrich tingszaken maar kopen bij Ikea. Je j ziet hen ook bij de Hema. De Hema is een voorbeeld van een geslaagde ombuiging van het imago. Vroeger werd het een 'arbeiderszaak' ge noemd, nu komt een breed publiek af op kwaliteit tegen een scherpe prijs. Die 'Hema-beweging' willen wij met Het Vrije Volk ook ma- I ken". De krant moet 'Rotterdams' wor den. Wat is dat? "Niet lullen maar poetsen. Dat is Rotterdams. En met opgerolde mouwen overhemden kopen. Be reid de gok te wagen, op je bek dur ven gaan. Ook dat is Rotterdams. Het woord landelijk wil ik hier op de krant niet meer horen. Dat is bij decreet verboden. Het is een zeke- i re truttigheid in de Nederlandse journalistiek om neer te kijken op regionaal, er met enig dédain over te spreken. Met Het Vrije Volk wil I ik graag meewerken aan de op waardering van dat begrip. Neem I een onderwerp als aids. Elke letter wordt gelezen want het gaat over i seks, leven en dood. Met een zeker automatisme trekken journalisten naar het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam. Maar Rotter- dammers willen lezen over Rotter damse aids-patiënten, over wat er I in het eigen academisch zieken huis Dijkzigt op dat punt wordt ge- j daan. En als .Deetman de studiefi- I nanciering verziekt, om mij maar eens mild uitte drukken, dan wil ik dat onze verslaggevers hun licht opsteken bij de Erasmus-universi- I teit. Regionalisering van landelijke onderwerpen is het tegendeel van provinciaals bezig zijn". lijk naar een verpleegtehuis of iets dergelijks moeten worden gebracht en hoeveel huisdieren moeten worden ondergebracht. Op basis van die enquête ver wacht de gemeente dat tussen de 1000 en 1200 bewoners, onder wie 25 baby's, gebruik zullen ma ken van de opvang in de Energie- hal. Huisdieren Speciale voorzieningen zijn nodig voor ongeveer vijftig zieke of gehandicapte bewoners. Veel mensen zullen de zondag door brengen bij familie of kennissen zodat zij geen gebruik hoeven te maken van de faciliteiten die de gemeente ter beschikking stelt. In de IJshal aan het Weena is ruimte voor ongeveer 700 huis dieren. Alle auto's moeten uit de ont ruimde sector verwijderd wor den om de controle in het gebied door de politie te vergemakkelij ken. Lege straten zijn vanaf de straathoeken door de politie ge makkelijk te controleren op eventuele plunderaars die het voorzien hebben op de ontruim de huizen. Bewoners die in een straal van 300 tot 600 meter rond de bom wonen mogen zondag de hele dag hun huizen niet verla ten. Ook dat zal de politie moeten controleren, vandaar dat zondag ruim 1000 politiemensen worden ingezet. Daarbij heeft het Rotter damse korps bijstand gekregen uit omliggende plaatsen. De put van tien meter diepte waarin de bom ligt is gemaakt door het slaan van damwanden met een lengte van 22 meter. Vanaf begin januari zijn de dam wanden met een enorme kraan over de drie verdiepingen hoge huizen heen getakeld naar het tuintje waar de bom ligt. Een blokje huizen moest worden ge sloopt om de heimachine toe gang te verschaffen. De zorgvul dig uitgegraven put is na het ont dekken van de bom weer geheel vol water gestroomd. Vanaf maandag is men weer begonnen het water weg te pompen, zodat de put tegen het weekeinde weer droog zal staan. De blindganger heeft volgens EOD-kapitein Van Maren een ge wicht van 463,5 kilo. De doorsne de is 45 cm en de lengte van de bom zelf is 130 cm. Inclusief het al eerder gevonden staartstuk mat de bom 188 cm. Kort na het bombardement in 1944 is vol gens Van Maren ook al naar de blindganger gezocht maar men is er toen niet in geslaagd deze te vinden. Het opruimen van dit soort zware onontplofte bom men is aan te bevelen omdat al tijd de kans bestaat dat ze ooit nog spontaan zullen ontploffen, aldus Van Maren. Bovengronds zou dat in dit geval geen scher- venexplosie tot gevolg hebben maar er zou wel zeer grote scha de ontstaan aan de funderingen van de huizen in de buurt. Politie Het opruimen van de bom, in clusief alle werkzaamheden die al verricht zijn, kost volgens bur gemeester Peper ongeveer 6 mil joen gulden. Rotterdam kan de kosten van de aannemer, de EOD en de PTT voor negentig procent in rekening brengen bij het rijk. Voor de kosten van de ei gen diensten - overuren voor po litie- en andere gemeente-ambte naren - moet Rotterdam zelf op draaien. Hoofdinspecteur Hoog straten die bij de politie belast is met de directe leiding van de operatie hoopt dat Rotterdam zondag verschoond blijft van 'ontruimingstoerisme' want dat zou het werk van de politie bij het ontruimen van de sectoren aanmerkelijk kunnen bemoeilij ken. Toeval De bom is achtergebleven na een Brits bombardement op 29 november 1944 op het kantoor van de Duitse Sicherheitsdienst aan de Heemraadsingel. Bij de voorbereiding van de demontage is in Rotterdam weinig aan het toeval overgelaten. Omdat de bom midden in een dichtbevolk te woonwijk ligt is er een enorme operatie op touw gezet. Zo zal bij voorbeeld de PTT een complete noodcentrale met tal van lijnen installeren om ver zekerd te zijn van telefoonver bindingen bij storingen in het re guliere net. Alle zevenduizend bewoners die in een straal van 300 meter rond de bom wonen moeten vanaf 's ochtends acht uur klaar staan om hun wonin gen te verlaten. Vanaf dat tijdstip zullen een heden van vier personen - twee politiemensen, een werknemer van het Energiebedrijf en ie mand van Gemeentewerken - al le huizen binnengaan om te zien of er nog mensen of dieren zijn achtergebleven. De politie is be voegd de woningen binnen te gaan - ook zonder toestemming Luchtopname van de Rotterdamse wijk Middelland waar zondag een bom wordt ontmanteld. Mocht de bom toch ontploffen dan zal de schade aanzienlijk zijn. Naar verwachting storten de huizen in een straal van enkele tientallen meters rond de bom in. De woningen en funderingen in een nog wijdere omgeving zul len scheuren oplopen. (foto anpi ROTTERDAM - "We ruimen dit soort bommen een paar keer per jaar op. Het verwijderen van de ontsteking ver loopt in doorsnee erg goed". Kapitein L.P.G. van Maren van de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) kijkt met niet al teveel zorgen vooruit naar de operatie die Rotter dam te wachten staat: zondag heeft hij de leiding bij het demonteren van de Engelse duizendponder die op tien meter diepte ligt in een tuintje aan de Rotterdamse Bel- levoystraat. Maar als het fout gaat en de bom tot ontploffing komt, zal dat volgens Van Maren betekenen dat de fundering van de huizen in een straal van 35 meter rond de bom zo zwaar beschadigd raakt dat er reëel instortingsgevaar bestaat. Voor dat geval heeft de gemeente Rotterdam een WA-verzekering afgesloten ter waarde van 50 mil joen gulden. door Wim Molog/ANP Het eerste kritische moment doet zich zondagmiddag voor als het ontstekingsmechanisme uit de bom gedraaid moet worden. Twee experts van de EOD dalen af in de tien meter diepe put en bevestigen het instrument waar mee het uitdraaien gebeurt op de bom. Het uitdraaien zelf gebeurt daarna op afstand in een speciaal voor de twee EOD-deskundigen vervaardigd onderkomen. Als dit goed verlopen is volgt vol gens Van Maren een tweede kri tisch moment. Achter het ontste kingsmechanisme is een pijpje achtergebleven dat de bom in loopt en dat pijpje moet met een punttang verwijderd worden. Is ook dat gebeurd dan is de bom rijp voor transport naar de vesti ging van de EOD in Culemborg. Mocht het niet lukken het pijp je te verwijderen, dan zal de bom via een zeer zorgvuldig transport naar de Maasvlakte worden ver voerd om daar tot ontploffing te worden gebracht. Als er zich niet al te veel problemen voordoen verwacht de EOD-kapitein onge veer twee uur voor de demonta ge nodig te hebben. Volgens het draaiboek kan de EOD daar om eéri uur zondagmiddag mee be ginnen, nadat de ochtend is heengegaan met het ontruimen van de huizen in een straal van 300 meter rond de bom, het ver wijderen van nog geparkeerde auto's en het afsluiten van de gasleidingen. van de bewoners - op grond van een noodverordening die burge meester Peper heeft afgekon digd. Voor het voorlichten van de bewoners is een speciale 'Belle- bomkrant' huis aan huis in de wijk verspreid en bovendien zijn de bewoners al enige tijd met pamfletten op winkelruiten op de hoogte gehouden van de voortgang van de werkzaamhe den. Ook is er een speciaal infor matiecentrum. compleet met gratis 06-nummer. ingericht om allerlei speciale vragen te kun nen beantwoorden. Of iedereen op de hoogte is van de gebeurtenissen en begrijpt wat de bedoeling is zal pas zon dagmorgen blijken. In deze oude stadswijk wonen mensen met in totaal 22 nationaliteiten onder wie veel Kaapverdianen. Turken en Marokkanen. Bovendien wo nen er in de wijk veel drugsver slaafden en illegalen. Door een enquête onder de be woners heeft de gemeente geïn ventariseerd hoeveel bewoners gebruik zullen maken van een opvangcentrum, hoeveel men sen hulpbehoevend zijn en daar om met speciaal transport tijde in de samenwerking tussen her vormden en gereformeerden in Amsterdam is op centraal niveau „niet veel schot gekomen". Een ooit ingestelde stuurgroep 'Sa men op Weg' ging roemloos ten onder, terwijl er in het her vormd-gereformeerd besturen overleg weinig vooruitgang werd geboekt. Op lokaal niveau doen zich allerlei goede, maar ook minder goede ontwikkelingen voor. Dit staat in het jaarverslag 1986-1987 van de Centrale Kerke- raad van de Hervormde Gemeen te te Amsterdam. De kerkeraad hoopt dat dit beeld door de in stelling van een gezamenlijke projectgroep, die zich speciaal met bepaalde knelpunten bezig gaat houden, in de nabije toe komst zal veranderen. „De be reidheid tot samenwerking tus sen de centrale (hervormde) ge meente en de zes gereformeerde kerken in Amsterdam is in ieder geval steeds meer aanwezig." Het besturenoverleg heeft in de verslagperiode een begin ge maakt met het veranderingspro ces om de belemmeringen weg te nemen die het 'Samen op Weg'- proces zouden kunnen bemoei lijken. Genoemd worden de ver schillen (tussen hervormden en gereformeerden) in wijkgrenzen, in organisatiestructuur, in leden administratie, in de pastorale praktijk, maar ook in sfeer en mentaliteit. Een bijzonder pro bleem vormen de zogenaamde mentaliteitsgemeenten. In de binnenstad van Amsterdam kerkt haast niemand meer in de dichtstbijzijnde kerk, maar in die van de gewenste 'kleur'. Daar voor moeten aparte oplossingen worden gezocht, aldus de gere formeerde predikant G.M. Land man in zijn verslag als voorzitter van het besturenoverleg. Kerk niet voor vluchtelingen. Kerkelijke gemeenten die asiel verlenen aan vluchtelingen wier verzoek om een verblijfsvergun ning door de overheid is afgewe zen, kunnen voor dit „oneigen lijk" gebruik van kerkgebouwen zich niet op enige bepaling van het positief recht beroepen. „We hebben hier te maken met een dopers kerkisme, dat zich agres sief opstelt tegenover de over heid en daartoe het gebruik van kerkgebouwen inzet als wapen tegen de wettige overheid", al dus een commissie van de Groen van Prinsterer Stichting (het we tenschappelijk bureau van het Gereformeerd Politiek Verbond) m haar rapport 'Een vrije kerk/ een vrije staat'. De GPV-commissie wijst erop dat de overheid uiting geeft aan haar respect voor de eredienst door het verstoren van een ge oorloofde godsdienstige bijeen komst te verbieden. Dat vraagt van de kerken dat zij eenzelfde respect voor de eredienst tonen en die niet laten ontaarden in een „kunstgreep" om de overheid de voet dwars te zetten. De kerken dienen het wettig handelen van de overheid te eerbiedigen, ook al zijn ze het met bij voorbeeld het vluchtelingenbeleid van de overheid niet eens. Als kerken het voor vluchtelingen willen op nemen moeten zij de wettige weg bewandelen, onder meer via een beroep op rechterlijke instanties of door inschakeling van kamer leden of andere publieke figuren. Botha beschuldigt secreta ris-generaal SACC. President Pieter Botha heeft - de secretaris-generaal van de SACC (de Zuidafrikaanse raad van kerken), dr. Frank Chikane, gisteren ervan beschuldigd „boosaardige onwaarheden" over Zuidafrika te verspreiden. „Het is verwarrend dat u en an deren die zeggen te spreken na mens de Kerk van Christus en Gods woord op zo'n onverant woordelijke manier handelen", aldus Botha in zijn brief die gis teren is gepubliceerd. Botha re kent tot de onwaarheden dat vol gens Chikane economische sanc ties op steun binnen Zuidafrika kunnen rekenen, dat veiligheids- krachten wreedheden begaan en dat jonge zwarten zijn gemarteld. In zijn brief van vijf pagina's beticht Botha Chikane en de raad van kerken ervan dat zij lo vende woorden hebben voor de verboden verzetsbeweging ANC en de communistische partij en „de roep van deze groeperingen om geweld, haat, sancties, op stand en revolutie omarmen". Botha's brief heeft Chikane er niet van weerhouden zijn scher pe aanvallen op de regering voort te zetten. Tijdens een pro testbijeenkomst tegen de gevan genhouding van studenten aan de universiteit van Witwaters- rand zei hij gisteren dat de ker ken in Zuidafrika worden gecon fronteerd met een „kwaadgezin- de, duivelse en demonische rege ring". „Wij hebben het hoogte punt van de onderdrukking be reikt", zo hield Chikane zijn ge hoor van 1000 studenten voor. De kerken hebben volgens Chi kane besloten de regering niet langer als legitiem te beschou wen en de wetten van de apart heid niet langer te gehoorzamen. Nieuwe evangelisatie-stra tegie. Het in Doorn zetelende Insti tuut Evangelisatie, dat bekend is geworden door de actie 'Er is Hoop', begint met een nieuwe evangelisatiecampagne. Evange lisatie, zo heeft men nu in Doorn ontdekt, is meer dan het voeren van grote acties en campagnes. In de nieuwe 'Open Huis'-be- weging worden mensen niet lan ger geconfronteerd met het evan gelie, maar met een 'huiselijke aanpak. Of zoals het Instituut het omschrijft: het huis van christe nen als evangelisatiebasis, ge richt op de eigen omgeving. Het Instituut heeft het vignet met de regenboog vervangen. Daarvoor in de plaats komt een vignet waarop is afgebeeld een huis met een geopende voordeur met daarboven een regenboog. Het Instituut gaat vanaf eind maart gastgezinnen werven voor deel name aan de 'Open Huis'-bewe- ging. Het streven is om op 1 okto ber 750 gastgezinnen te hebben. Nieuw familieblad. Het nieuwe familieblad 'Man na' wil "bewust feiten aandragen die getuigen van hoop, respect, zorg en liefde", zonder de ogen te sluiten voor wat er mis is in de wereld. De wil om de mens in zijn waarde te laten staat een kri tische benadering niet in de weg, schrijft hoofdredacteur Wil Jan sen in de eerste editie van het tijdschrift. Het maandblad werd gisteren in het Amsterdamse Amstelpark gepresenteerd door schaatster Yvonne van Gennip, die als me dewerkster aan de redactie is verbonden. Piet Derksen, oud-directeur van Center Parks, is de geestelij ke vader van het blad. De door hem opgerichte stichting 'Getui genis van Gods Liefde' steekt de eerste twee jaar vijf miljoen gul den in de onderneming. Gemikt wordt op een bestand van 60.000 abonnees in Nederland en Vlaan deren. baard: R J. Perk te Nieuw-Bui- Gereformeerde Kerken. Beroepbaar: H. Procee, laat stelijk zendingspredikant in Cu- ritiba (Brazilië), verbonden aan de kerk van Witmarsum, Kerk straat 9, 9797 PD Thesinge (Gro ningen). Tel. 05902-3096. Christelijke Gereformeerde Kerken. Bedankt voor Ermelo: A. Wa genaar te Mussel. Gereformeerde Gemeenten in Nederland. Beroepen te Ederveen: F. Mal- lan te Alblasserdam.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2