sr°STV Planckaert pakt zege door snelle eindsprint Steun voor Haldan van ETTU Ierland te sterk voor Oranje Australië enige concurrent Oranje Israël niet toegelaten tot Europese tafeltennisunie Foreholte stelt Bult en Knigge op in bekerduel ,Den Bosch sluit af met ovenvinning VRIJDAG 25 MAART 1988 SPORT PAGINA 17 EK-squash in Warmond WARMOND De droom werd gisteren niet verwezenlijkt voor de Nederlandse vrouwen bij de E.K. Squash in het Dekker-Cen trum in Warmond. Zij verloren in de kwart-finale van Ierland met 1-2 en zullen nu met de andere verliezers in de kwartfinales moe ten spelen om de vijfde t/m de negende plaats op de Europese ranglijst. Als dat lukt, die vijfde plaats te be- ko Pulli, 9-5, 9-4, maar de atletische zetten, is Barry Whitlock met zijn Fin leek toen pas goed warmge- pupillen toch weer een plaats ge- draaid, 9-1, 9-4, 9-4. Hij liet boven stegen, van 6 naar 5, en mag hij dus dien niet alleen zijn racket duidelij- niet ontevreden zijn. Zoals Babette ke taal spreken maar ontzag zich Hoogendoorn al eergisteren al zei: evenmin de vermeende fouten van "Als m'n drops niet lukt, niet af is, de beide arbiters (referee en mar- wordt het heel erg moeilijk tegen ker, de man die de spelfouten regi- Rebecca Best". Die drop lukte streert voortreffelijk in de eerste en twee de game, 5-9 en 8-10, maar toen v de felle Ierse op temperatuur had zij ook veel beter door wat commentaar te de trant van John McEnroe. Michael Vertogen trok de score weer gelijk met een sterke laatste game tegen Hannie Jaskari, 9-0, 6- bette wilde. Voor de 'Nederlandse 9, 9-7, 9-0. De Nederlandse nummero 1 werd het dus tanden- Hans Frieling was absoluut niet knarsen. Rebecca Best won met 9- opgewassen tegen Sami Elopuro, 4,9-6 en 9-1 en nam duidelijk ce voor de nederlaag op de WK in Nieuw-Zeeland, toen Hoogen doorn won met 10-8 in de vijfde ga me na 3-8 achter. Die kans kreeg ze ditmaal niet. Voor het Nederlandse winstpuntje zorgde Nicol Beumer tegen Yvonne Jackson met 9-3,9-0, 9-1. Marjolein Houtsma verweerde zich uitstekend tegen de nummero 26 van de wereld, Marjorie Burke, maar moest zich gewonnen geven, 4-9, 0-9, 8-10. 7-9, 5-9, 2-9. Zijn voormalige trai ner, Ken Sommer, becommentari eerde zijn prestatie gepeperd. "Hij speelt niet met zijn hersens, alleen met de bal". Sommer was trouwens helemaal niet te spreken over de verkoop van het squash door de Bond op dit E.K. Het Dekker Tennis Centre is toch de beste accommodatie voor deze evenementen. Ik organiseer van 10 tot 13 mei a.s. het W.K. in de RAI in Amsterdam en daar heb ik sponsors voor geïnteresseerd 1 WAREGEM/LERIDA (ANP) - Eddy Planckaert heeft gisteren de ééndaagse wegwedstrijd Dwars door België op zijn naam gebracht. In de straten van Waregem was hij - geholpen door zijn ploeggenoot Fons de Wolf - net iets sneller dan John Talen. De Nederlandse ren ner uit de ploeg Post ontsnapte met de beide Belgen in de straten van Waregem uit de kopgroep van der tien man. Deze had zich gevormd toen een vroege en lange ontsnap ping van de Australiër Anderson, de Westduitser Gölz en de Belgi sche neo-prof De Clercq ongedaan was gemaakt. Het trio reed zich na tachtig kilometer op de hellingen van de Vlaamse Ardennen los en nam een voorsprong van zon zes minuten. Die maximale voor sprong werd bereikt op zon hon derd kilometer van de finish. Na dat De Clercq, die vorig jaar bij de amateurs een waar schrikbewind uitoefende, op de Kluisberg had moeten lossen, werden niet veel la ter ook de andere twee ingelopen. Er vormde zich een kopgroep van dertien renners, waaruit De Wolf tijdens de plaatselijke ronden in Waregem ontsnapte. Talen ging hem achterna met in zijn wiel Planckaert, die in de eindsprint de snelste bleek. Catalonië De Ier Sean Kelly staat aan de vooravond van zijn tweede winst in een korte etappekoers in het net begonnen seizoen. Met nog een etappe te gaan in de Catalaanse Week heeft de Ier een voorsprong van 31 seconden op de Belg Paul Haghedooren. Eerder won Kelly Parijs-Nice. Kelly legde de basis voor de eindzege in de tijdrit van gisteren. Hij had voor de 19,2 kilometer in de straten van Lerida iets meer dan 25 minuten nodig: 25.02. De tweede plaats was voor Haghedooren op 23 seconden. De derde plaats was voor de Spanjaard Indurain. Peter Stevenhaagen werd vijfde en Luc Suykerbuyk zesde. In de het eerste gedeelte van de etappe greep Mat- thieu Hermans net naast zijn tien de overwinning in het seizoen. De foto's die van de aankomst werden genomen, maakten duidelijk dat plaatselijk favoriet Villamajo zijn wiel een centimeter eerder over de meet drukte dan de Nederlander. Beste Nederlander is Stevenhaag- en. Hij staat met een achterstand van 47 seconden op de vierde plaats. Hennie Kuiper rijdt in Cata lonië verrassend sterk. Hij volgt Stevenhaagen op 22 seconden. De nederlaag ten spijt zullen de kij- 700.000 gulden. Er zijn 3300 zit- kers die de tribunes rondom het Perspex Court voor een derde vul den, op de tweede dag van het toer nooi, stellig plezier hebben be leefd, aan wat de vrouwen hun aan squash lieten zien. "Begrijp je nou" zei de voorzitters van de Women's International Squash Players Ass., Carin Clonda uit Australië, "dat de vrouwen als het ware moeten bede len om geld vo doen. De tweemaal zo veel op de Grand prix toernooien, en die situatie bestaat nu al enkele jaren. Daar willen we wat aan doen. Als de mannen op een A-toernooi, 10.000 dollar ver dienen, zonder aftrek van kosten, dan willen wij toch zeker in de buurt komen van 8.000 dollar en dan mogen daar de kosten nog van af'. De mannen speelden tegen Fin land. Dat werd een moeilijke klus. Eric Smit opende sterk tegen Mar- plaatsen. Rond de glazen baan zijn 24 VIP boxen. Als ik zie hoe dit E.K. is gebracht dan kan ik wel hui len. Geen fantasie. Nederland kan zeker een sterk squash land wor den maar dan zullen we de zaken hier toch professioneler moeten aanpakken. Zo'n man als Ray mond Scheffer bv. moet ook an ders worden aangepakt op de trai- wat ze moeten ning. Bij squash komt het vooral verdienen zeker aan op karakter. De spelers en speelsters moeten niet worden ge dwongen om volgens vaste patro nen te spelen. Zijn ook niet gelijk. Babette Hoogendoorn zou de top vijf moeten kunnen halen. Maar zij zou technisch moeten worden bij geslepen. Karakter heeft ze ge noeg". Scheffer verloor overigens in vijf games van Pentti Pekkanen, met 7- 9 in de vijfde game. Finland gaat naar de halve finale en Nederland zal met Ierland, W-Duitsland. en Schotland om de vijfde t/m negen de plaats spelen. Werd Eric van der Pluym dan toch gemist? Voorzitter Fred Nijkerk over het enfant terible "Neen. De Bond overweegt niet om maatrege len tegen van der Pluym te nemen. Alleen betwijfel ik of hij ooit nog zal worden geselecteerd voor de nationale ploeg. Het is niet de eer ste keer dat hij ons in verlegenheid heeft gebracht. Bij een vorige gele genheid wilde hij geld hebben". Sommer, zonder te weten wat de bondsvoorzitter als zijn mening te kennen had gegeven. "De spelers en speelsters moeten toch worden betaald. Dat hoort toch bij profes sionalisme". FRANK BONTE UVS zit in de wachtkamer LEIDEN - De beroep van de KNVB heeft gis teren in Amsterdam het ver weer gehoord van de Leidse hoofdklasser UVS tegen de eer der door de tuchtcommissie van de voetbalbond uitgespro ken voorwaardelijke straf. Die straf werd UVS opgelegd om dat de amauteurclub haar spe lers in goedkope lease-wagens had laten rijden. Woensdag was zaterdag eer steklasser Noord wijk al voor eenzelfde 'hoorzitting' versche nen. Ook Noordwijk kreeg een Voorwaardelijke straf opgelegd omdat er lease-auto's beschik baar waren voor de spelers. Bei de clubs hebben de vervoer middelen op last van de KNVB weer van de hand gedaan. „De commissie heeft ons be toog aangehoord en zal zo snel mogelijk een uitspraak doen", aldus UVS-praeses Bart van Leeuwen gisteravond. Mr. J. Linskens voerde voor de com missie het betoog namens UVS. „Wij hebben alle feiten nog eens op een rijtje gezet. We moeten nu gewoon afwach ten", vertelde Van Leeuwen. Cruijff niet in te passen PARIJS (GPD) Het niet toelaten van Israël tot de Europese Tafel Tennis Unie hield gis teren de gemoederen op het EK in Parijs flink bezig. Meer althans dan de resultaten van de Nederlanders in de eerste ronde van het individuele toernooi, waarin Rob en Henk van I)!! f even oord Spanje en Bart van Haren de eindstreep niet haalden ROTTERDAM (GPD) - „Johan Cruijff is niet in te passen bij Feye- noord". Dat is de conclusie van vice-voorzitter Ger Welsenes van de nieuwe Beheersstichting van Feyenoord na een oriënterend ge sprek met de opgestapte tech- nisch-directeur van Ajax. Volgens Welsenes wil Cruijff graag naar Feyenoord komen, maar alleen als hem dezelfde func tie als bij Ajax wordt aangeboden. Dat evenwel is volgens Welsones niet haalbaar. „Misschien wel in de toekomst", aldus Welsenes, „maar op dit moment zijn de wensen van Cruijff niet in te willigen. We zou den dan in de problemen komen met de KNVB-regels". Cruijff wil Feyenoord in z'n een tje runnen onder verantwoorde lijkheid van eventueel de beheers stichting. Hij ziet het niet zitten om samen te werken met het bestuur. „De structuur van Feyenoord zou in dat geval opnieuw moeten wor den gewijzigd", aldus Welsenes, „maar dat kan niet". Feyenoord is vooralsnog niet van plan met andere kandidaten in de slag te gaan nu de terugkeer van Cruijff naar de Kuip niet doorgaat. De ETTU besloot met veertien te gen dertien stemmen (en zes ont houdingen) niet akkoord te gaan met een wijziging van de statuten, die het mogelijk had gemaakt dat landen buiten Europa kunnen toe treden. Als gevolg van die beslis sing strandde de poging om Israël als lid binnen te halen. Over de re den bleef ETTU-voorzitter Mihovil Kapeianic zeer mistig. Dat echter de Palestijnse zaak door de tegen standers in de besluitvorming was betrokken, liet zich makkelijk ra den. Denia Gorge, de weggestemde perschef van de ETTU, was in dat opzicht heel duidelijk. „De proble men, die zich onlangs op de weste lijke Jordaanoever hebben voorge daan, zullen zeker bij een aantal af gevaardigden hebben meege speeld maar is nooit te bewijzen, maar er is naar mijn mening toch ook vaak sprake van een verborgen soort anti-semitisme". Teleurgesteld De ontgoocheling van de beslis sing viel zichtbaar af te lezen op het gezicht van de president van de Is raëlische Associatie, dr. Salomon Kedar. „Ik ben enorm teleurge- PERTH (ANP) Het zeslanden- hockeytoernooi voor vrouwen teams in Perth is op weg naar een finale tussen Australië en Neder land. De gastvrouwen en de Olym pische kampioenen hebben ieder tot nu toe drie wedstrijden gewon nen. Nederland kwam donderdag op gelijke hoogte door in de vroege avond in het Commonwealthsta- dion met 2-0 te winnen van Groot- Brittannië. De Britse vrouwen waren het toernooi goed begonnen, wonnen tweemaal, maar leden woensdag de eerste nederlaag tegen Australië (0-1). Nederland en Australië ko men elkaar pas zondag, de laatste dag van het toernooi, tegen. Oranje speelt eerst morgen nog tegen het zwakste team, Nieuwzeeland. De hitte van de eerste dagen is in Perth inmiddels geweken. Woensdag re gende het zelfs de hele dag en de temperatuur was een graad of vijf tien gezakt. De ploeg van Gijs van Heumen had nogal wat moeite met Groot- Brittannië, dat de laatste twee jaar aanzienlijk in kwaliteit is toegeno men. De Brabander was ervan uit gegaan, dat de tegenstander met twee spitsen zou opereren en had in zijn taktiek plaats ingeruimd voor vier aanvalsters (Sibbing, Wolff, Bolhuis en de weer van een griep herstelde Von Weiier). Toen Groot-Brittannië echter toch voor drie spitsen bleek te hebben geko zen, besloot Van Heumen al in de twaalfde minuut een wissel toe te passen. Hij haalde Sibbing uit het veld voor Aletta van Manen ten gunste van de organisatie op het middenveld en de verdediging. Van dat moment liepen de acties bij Nederland beter. De Britse speelsters kwamen desondanks nog wel vaak in de buurt van keepster Yvonne Buter, die voor het eerst in het doel stond in plaats van Det de Beus. Gevaarlijke inzet ten kwamen daar echter niet uit voort. Tien seconden voor het rustsig- naal zag Ingrid Wolff uit een on overzichtelijke situatie na een van de twee Nederlandse strafcorners in dit duel haar kans schoon om Nederland de leiding te bezorgen (1-0). Kort na de hervatting werd de nog wat krachteloze Von Weiier vervangen door Martine Ohr. Het bleef een felle wedstrijd, waarbij Nederland iets slagvaardiger was. In de 54e minuut resulteede dat in een doelpunt van de attente Mar jolein Bolhuis, die vanaf de rand van de cirkel inschoot (2-0). Met even later Helen van der Ben op de plaats van Laurien Willemse haal de Nederland zonder problemen het einde. steld. Vooral het feit, dat Frankrijk en Italië hebben tegengestemd, valt me tegen", was het enige, dat de praeses naderhand kon uitbren gen". Voor Nederland, dat samen met Westduitsland de statutenwijzi ging had ingebracht, kwam de klap eveneens hard aan. De NTTB ijvert al jarenlang om Israël uit zijn spor tieve isolement te halen. Het be stuur was dan ook bijzonder ver guld, dat men het voorstel voor de eerste maal op de agenda had we ten te krijgen. Op diverse WK's (Calcutta '75, Pyongyang '79 en New Delhi '87) was de kwestie tij dens internationale bijeenkomsten al ter sprake gebracht, maar zonder enkel resultaat. Israël mag geen lid zijn van de Aziatische Unie en heeft, omringd door meer dan twintig Arabische staten, geen internationale contac ten in haar omgeving. Het lidmaat schap van de ETTU had het land de mogelijkheid gegeven in elk geval in Europa aan officiële evenemen ten deel te nemen. Die gelegenheid blijft nu beperkt tot open nationale kampioenschappen, die door lan den afzonderlijk worden georgani seerd. Teninde Israël toch de kans te bieden zich te plaatsen voor de Olympische Spelen, mocht Israël wel op het kwalificatietoernooi in Karlsruhe acte de presence geven. Meer dan een gebaar was dat overi gens niet. Bij voorbaat stond vast dat geen van de Israëlische deelne mers aan de olympische eisen kon voldoen. Loyaliteit De loyaliteit is overigens niet erg groot. Israël is weliswaar lid van de Internationale Tafeltennis Unie, maar wordt met hoge regelmaat van wereldtoernooien geweerd. Dat gebeurde onder meer vorig jaar nog tijdens het wereldkam pioenschap in New Delhi. India weigerde toen om politieke rede nen visa te verstrekken aan de spe lers. Tot grote woede van een aan tal landen, waaronder Nederland, Zweden en Westduitsland. Uit pro test organiseerde Bert van der Helm destijds voor de ambassade van India in Den Haag een serie de monstratie-partijen tegen tal van prominenten. Ook het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël en het Israël Comité Neder land lieten zich niet onbetuigd. Zij stuurden een protestbrief aan de ambassadeur van India in ons land. Een kleine compensatie voor de 'nederlaag', die de NTTB leed, was een schriftelijke steunbetuiging voor Paul Haldan en Ron van Spanje. In dat schrijven, gericht aan het NOC, spreekt de Europese Unie haar verbazing en veront waardiging uit over het feit, dat de olympische kwalificatienormen van de ITTF en het IOC niet zijn ge respecteerd. Paul Haldan en Henk van Spanje moeten in de optiek van het NOC in het dubbelspel de halve finales halen om naar de Spe len te worden uitgezonden. Die voorwaarde geldt ook voor de ex- Roemeen in het enkelspel. De ET TU acht dat in strijd met de regels, omdat beiden onlangs in Karslruhe al aan de IOC-plaatsingseisen heb ben voldaan. Gekrakeel Haldan trok zich gisteravond vooralsnog weinig aan van het ge krakeel rond zijn persoon. Met de Fransman Didier Mommessin re kende hij in minder dan een half uur af. Rob Turk vergoedde met een overwinning op de Griek Geor ge Hatzis de rest van het leed bij de mannen, bij wie Ron en Henk van Spanje, alsmede Bart van Haren uit het enkelspel-toernooi werden gezet. Ron van Spanje was een van de weinigen, die naderhand zijn uit schakeling relativeerde. „Ach", al dus de Eindhovenaar, „we zijn in Paul Haldan: De ETTU vindt dat hij Bij de vrouwen maakten Gerdie Keen, Patricia de Groot en Ellen Bakker geen misstap. Om de laatste zestien te bereiken kan het drietal de nodige oppositie tege moet zien. Keen treft de Hongaarse topspeelster Edit Urban, die na de VOORHOUT De uitschake ling van Foreholte in de kwartfinale van de bekercom petitie tegen V&L (17-19) was gisteravond volledig onderge schikt aan het optreden van Marianne Bult en Christine Knigge. De belangstelling ging in sporthal De Gaasbak vooral uit naar de beide handbalsters, die niet speelgerechtigd waren omdat het Nederlands Handbal Verbond het duo pas met in gang van het nieuwe seizoen overschrijving heeft verleend naar de Voorhoutse club. Tegen die maatregel ging het bestuur van de eerste divisio nist in beroep. Maar ook de pro testcommissie van de handbal- bond weigerde destijds met on middellijke ingang overschrij ving te verlenen omdat de top- speelsters niet aan de voor- schriften met betrekking tot verhuizing voldeden. Forehol te dreigde daarop met een kort geding, maar zag daar vanaf toen bleek dat de club geen kans meer had om kampioen te worden in de eerste divisie A. In de bekercompetitie achtte de ambitieuze vereniging zich wèl kansrijk en daarom stelde voorzitter Jan van der Wissel alles in het werk om de hand balsters speelgerechtigd te krijgen voor de ontmoeting met het sterke V&L. Dat moest ge beuren via een kort geding. Vóór de ontmoeting met V&L kwam het echter niet tot die spoedprocedure en dus ook niet tot een uitspraak in de 'zaak Foreholte'. "Dus heeft de bond nu weer iets om zich over te buigen", al dus Foreholte-begeleidster An Plug gisteravond na het aan trekkelijke duel, thuisclub pas op het allerlaats te moment onderuit ging. „Hoe het precies zit, weet ik niet. Ik heb alleen van voorzitter Van der Wissel de opdracht gekre gen om de beide meisjes te la ten spelen". Marianne Bult, die vier tref fers scoorde (Knigge maakte er drie), liet de verantwoording eveneens over aan Van der Wis sel, die gisteravond overigens onbereikbaar was voor com mentaar. "Het enige dat ik weet, is dat ze ons hebben ge vraagd om te spelen. Of dat nu wel of niet mag, interesseert me verder niet zo. Ik had ge woon zin om mee te doen na lange tijd van stilzitten. Wat dit voor gevolgen heeft, weet ik verder niet". KEULEN (ANP) - Den Bosch heeft gisteravond in Keulen de stij gende lijn van de laatste weken doorgezet met de vierde overwin ning in de strijd om de Europese basketbalbeker voor landskam pioenen. De Brabanders namen te gen de Westduitse titelhouder Sa- türn Köln revanche voor de grote nederlaag (97-126) die de ploeg eer der in het toernooi leed. Voor 2500 toeschouwers werd het in Keulen 105-100 voor de Nederlandse kam pioen die al bij rust een voordelige marge had opgebouwd: 62-59. Coach Jan Dekker kreeg al in de openingsfase een forse tegenslag te verwerken. Jos Kuipers, na het wegvallen van Pieterse en Thomp son de belangrijkste man in de ploeg, viel na vier minuten gebles seerd uit. Hij kwam alleen in de eerste helft nog een paar minuten in actie, in het tweede gedeelte bleef Kuipers op de bank naast Dekker. Zijn taak als leider in het team werd overgenomen door Schilp en Bottse. Het tweetal, aan gevuld met Reddick, Korthout en de vaste reserve Govers, nam na zo'n tien minuten spelen het heft in handen en stonden dat eigenlijk niet meer af. In de tweede helft liep het verschil zelfs op naar dertien punten: 71-84. Met de ogen op de klok gevestigd, speelde de ploeg daarna het duel rustig uit. John van Loen naar Ajax? UTRECHT (GPD) - De kans is groot dat John van Loen volgend seizoen in 'De Meer' voetbalt. De 23-jarige spits van FC Utrecht heeft al een gesprek met een Ajax-dele- gatie achter de rug. De Amster damse club houdt ernstig rekening met een vertrek van John Bosman naar Anderlecht of Tours en heeft Van Loen bovenaan het verlang lijstje staan, wanneer Bosman in derdaad naar het buitenland mocht vertrekken. FC Utrecht-voorzitter Theo Aal- bers ontkent overigens dat er al of ficieel overleg is geweest met de Amsterdamse club over een even tuele transfer van zijn spits. „Het enige wat ons zijdelings is ge vraagd van Ajax-zijde, is of zijn contract afloopt", aldus voorzitter Theo Aalbers. ADVERTENTIE De voetbalvereniging MVKV uit Katwijk, uitkomend in de vierde klasse van het zaterdagvoetbal, zoekt voor het volgend seizoen een TRAINER voor de A-selectie. Schriftelijke sollicitaties richten aan secretaris Ton de Jong, J.Th. de Visserstraat 90. 2221 AX Katwijk aan Zee. geboorte van haar kind voor het eerst weer op het Europese podi um actief is. De Groot krijgt het nog moeilijker met Csilla Batorfi, de nummer vier van de Europese ranglijst. Datzelfde geldt voor El len Bakker met de Joegoslavische Top Twaalf-speelster van Lub- janan, Jasna Fazlicals tegen standster. VRUDAG 10.03-11.35 Did 1: Grand Prix-tennis- toernooi: halve finales vrouwen enkel en WK kunstrijden: kür ijsdansen. 15.20-16.50 BBC 2: Sport on Friday. 17.00-17.30 BBC 2 Friday Report - Members Only: documentaire over het pasjes-systeem tegen voetbalvandalen. 20.25-20.55 BRT 2: Extra time 21.35-23.00 BRT 2: WK kunstrijden in Boedapest vrije kür voor mannen. 21.55-22.30 Ned 2: Sportpanorama ex tra: met een verslag van de Surf- Elfste dentocht die op 5 en 6 maart werd gehou den en beelden van een wintertriathlon in Finland. 22.00-23.00 Ned 1Brandpunt" met o.a. beelden van de voetbalwedstrijd MW-. De Graafschap. 22.35-22.40 SCH" Gillette Soccer Scene. 22.40-23.40 SCH: American College Basketball. 22.45-23.15 BBC 1: WK kunstrijden: 22.55-23.00 SKY: Snow Report: sneeuwberichten voor skiërs. 23.00-24.00 Did 1 Sportschau: WK kunstrijden en het Grand Prix-tenmstoer- nooi in Key Biscayne (halve finale man- nenenkel). ZATERDAG 10.03-10.45 Did 1: Sportschau. 12.30-13.30 Did 1: ARD-Sport extra: Worldcup skiën (slalom voor mannen). 13.15-18.05 BBC 1: Grandstand: met o.a. paarderennen in Newbury, de WK cross country, de WK kunstrijden m ijshockey.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17