Klaagrecht voor leerling over cijfers Sociaal bewogen wethouder De la Mar gaat te ver Vereniging Spoorleed houdt vast aan bouw geluidscherm Bezwaren voor bouwplan Maresingel verworpen Strenger parkeerregime in wijk d'Oude Morsch Opinie VRIJDAG 25 MAART 1988 LËIDEN Leidse Meao overhandigt exemplaar leerlingenstatuut aan Kamerlid LEIDEN/DEN HAAG - Leerlin gen van de Leidse school voor mid delbaar economisch en administra tief onderwijs (meao) overhandig den gisteren een exemplaar van hun leerlingenstatuut aan VVD- onderwijsspecialist in de Tweede Kamer J. Franssen. Als eerste in de Leidse regio en als een van de eer ste scholen in Nederland heeft de Leidse Meao zo'n statuut opgesteld waarin rechten en plichten van lei ding, docenten en leerlingen ten opzichte van elkaar zijn geregeld. Franssen prees dan ook het ini tiatief en beloofde bij de minister op een wettelijke vastlegging van rechten en plichten van scholieren aan te dringen. De meao-leerlingen Patricia Heemskerk, Monique Hoogvliet en Peter Postema hoor den het ietwat bedremmeld aan. Zij hebben destijds de eerste ver sies van het statuut i taar door Meindert van der Kaaij Franssen zei erg in zijn nopjes te zijn met initiatief. "Het is goed dat scholieren van 16 jaar en ouder we ten wat ze wel en niet mogen. We streven altijd naar scholieren die zelfstandig optreden. Welnu, zo'n statuut past daar prachtig in. want hierdoor ontstaat er een situatie van gelijkwaardigheid tussen do cent en leerling". Het is nu voor de leerlingen van de Leidse Meao mogelijk om met het statuut in de hand bepaalde dingen bij de leraar en schoollei ding af te dwingen. Zo zijn er zaken in geregeld als het recht op vijf huiswerkvrije dagen, maar ook dat een leerling die zijn huiswerk niet heeft gemaakt om die reden niet uit de klas kan worden gestuurd. Een heel belangrijk onderdeel van het statuut is de geschillen commissie. die uit vijf leden be staat: een bestuurslid, een docent, een lid van de schoolleiding en twee leerlingen. Indien één of meer leerlingen het niet eens zijn met een beslissing of handelwijze van een docent, dan kunnen zij naar de geschillencommissie stappen. De zaak heeft ook een keerzijde: de leerlingen zijn verplicht om zich in te spannen. En als een leerling de voortgang van de les verstoort, mag de docent hem de klas uit stu- Overbodig Volgens adjunct-directeur E.R. Klerks van de Leidse Meao staat een leerlingenstatuut ook landelijk gezien erg in de belangstelling. Het Landelijk Actie Comité van Scho lieren (LACS) heeft niet zo lang ge leden aan alle scholen een proef model van een leerlingenstatuut gestuurd. "Daar zijn we mee door gegaan en hebben het aan onze ei gen schoolsituatie aangepast. We hebben het eerst aan de leerlingen- Gemeente geeft FNV- jongeren 1000 gulden LEIDEN - De Leidse FNV-jon- geren hebben van het college van geeft FNV-jongeren burgemeester en wethouders 1000 gulden gekregen om cam pagne te voeren tegen de voor genomen bezuinigingen van het kabinet op de sociale zeker heid. Het grootste deel van het geld gaat op aan een adverten tie die zaterdag in deze krant verschijnt. In deze advertentie wordt een oproep gedaan om deel te nemen aan een manifestatie die maandag in Den Haag plaats heeft tegen het kabinetsbeleid. In de advertentie wordt voorts gemeld dat wethouder De la Mar van sociale zaken de acties van de jongeren steunt en dat een meerderheid van de ge meenteraad zich heeft uitge sproken tegen de bezuinigin gen. De advertentie is in overleg met de wethouder opgesteld. Het college besloot 'tot deze subsidie nadat 80 jongeren maandagmiddag het gebouw van de sociale dienst hadden bezet. Man leent geld voor reis naar Pitteloo... LEIDEN Een 25-jarige man uit Amsterdam is gisteren slachtoffer geworden van een creatieve vorm van oplichting. De Amsterdammer werd op het Stationsplein aange sproken door een man die beweer de zijn voetbaltas met portemon nee in de auto van een kennis te hebben laten staan. Hij had nu niet voldoende geld om terug te keren naar zijn huis in Pitteloo. De Am sterdammer leende de man vervol gens twintig gulden. Toen de Am sterdammer even later het adres van de reiziger controleerde, bleek hij Pitteloo niet op de landkaart te kunnen vinden. Ook de Leidse po litie heeft deze plaats nog niet kun nen lokaliseren. raad voorgelegd en met hulp van docenten zijn de puntjes op de i ge zet". zegt Klerks die zich altijd voor een statuut sterk heeft gemaakt. "We hebben de zaken die we overbodig vonden uit het proefmo del geschrapt", zegt Monique Hoogvliet. "Zo vonden we het niet nodig dat er uitvoerig werd be schreven welke kleren op school zijn toegestaan. Nu staat er slechts een klein artikel in dat de school al leen kleding verplicht kan stellen als dat aan 'gebruiks- of veilig heidseisen' moet voldoen". Klerks vult aan dat hierbij ge dacht moet worden aan de stages die leerlingen lopen. "Ik kan me voorstellen dat een bedrijf eist dat je netjes gekleed gaat omdat je met publiek omgaat. Daar moet je dan wel gevolg aan geven want je bent tenslotte het visitekaartje van de school en van het bedrijf'. Het statuut voorziet ook in de mogelijkheid om het functioneren van een docent aan de kaak te stel len. Zo is nu vastgelegd dat een do cent de lesstof redelijk over de les sen verdeelt, duidelijke uitleg geeft, geschikte schoolboeken kiest en zorgt voor aansluiting van het huiswerk bij de behandelde lesstof. Als een leraar volgens een groep leerlingen hieraan niet vol doet. kunnen zij naar de schoollei ding stappen. Als het antwoord van de leiding niet bevredigend is, kunnen de leerlingen het geval aan de geschillencommissie voorleg gen. Openheid Klerks hoopt dat van die com missie niet al teveel gebruik zal worden gemaakt. "Het liefst hele maal nóóit natuurlijk. Hoe dat pre cies gaat uitpakken weet ik niet. Er is daarover op dit moment nog geen jurisprudentie omdat het alle maal nog erg nieuw is. De commis sie is een adviserend orgaan en hoe dat precies in de praktijk gaat wer ken. daar kunnen we alleen nog maar naar gissen". Patricia Heems kerk denkt niet dat het zover zal komen dat leraren ontslagen zullen worden. "Dat zou wel heel extreem zijn. Als een docent echt zo slecht is,"zal de schoolleiding wel eerder ingrijpen". Heemskerk vindt het belangrijk dat er nu een regeling is met het na kijken van proefwerken. "Docen ten moeten nu binnen twee weken alles hebben nagekeken en een cij fer hebben gegeven. Dat hoeft na tuurlijk niet als een docent ziek is". Ook voorziet het statuut in con- flictpunt nummer één: de becijfe ring. Indien een leerling het niet eens is met zijn cijfer kan hij of zij daarover beklag doen bij de betref fende leraar. Blijft er dan nog een verschil van mening, dan kan de zaak worden voorgelegd aan de ge schillencommissie. Volgens Klerks is er wat zijn school betreft met het statuut ei genlijk niet zovel nieuws onder de zon. Heel veel onderdelen waren als afspraken al lang op de school in gebruik. "Ze zijn nu opgeschre ven. Dat is alles". Bestuurslid van de school J.W. Walta zegt dat de ouders in sommi ge gevallen wel zullen opkijken. "Zij denken dan vaak aan hun ei gen jeugd. Vroeger was dat ook heel anders, veel strakker en stren ger. Nu hebben hun zonen en doch ter opeens rechten. Ze merken dat de openheid op scholen tegen woordig veel groter is". Eerste snijbonen LEIDEN - Op de Leidse groente veiling werden deze week de eerst snijbonen van het jaar aangevoerd door de firma Hooijmans uit Leid- schendam. De bonen verwisselden van eigenaar voor de prijs van 16.60 per kilo. De gebroeders Deijn uit Leiden waren de kopers. DEN HAAG/LEIDEN - Zolang de Nederlandse Spoorwegen geen on herroepelijke toezegging doen over de komst van geluidschermen moet de verdubbeling van de spoorlijn Leiden-Den Haag wor den verboden. De bewoners, die hun krachten hebben gebundeld in de Vereniging Spoorleed, vroegen de voorzitter van de Afdeling rechtspraak van de Raad van State, mr. Kapteyn, daarom gisteren de aan de NS verleende aanleg- en bouwvergunningen te schorsen. Volgens de bewoners zijn er for mele fouten gemaakt in de proce dure. Zij menen dat het Besluit Ge luidhinder Spoorweglawaai (BGS) van toepassing is en dat de daarin geschetste werkwijze had moeten worden gevolgd. Als dat zo is, kan de NS worden verplicht geluids chermen aan te leggen, zodat de overlast vermindert. Bovendien willen de bewoners vooraf een re geling voor de schade die ontstaat. Zowel de gemeente Leiden en de provincie Zuid-Holland als de NS vinden dat de belangen van de be woners beter zijn'gediend bij de nu gevolgde procedure. In het BGS wordt als peildatum voor het me ten van de geluidhinder 1 juli 1987 genomen. Er kunnen pas maatre- LEIDEN - De raadscommissie voor ruimtelijke ordening ver werpt de bezwaren die omwonen den hebben ingediend tegen het bouwplan voor een school met bo venwoningen aan de Maresingel en Marnixstraat. Omwonenden vrezen dat door de nieuwbouw een tekort aan par keerruimte zal ontstaan. De vorm geving van het gebouw sluit vol gens hen ook niet aan bij de naast gelegen huizen. Bovendien zijn de omwonenden bang voor schade aan hun huizen als er geheid gaat worden. Volgens de gemeente zullen voor de 18 woningen ongeveer 12 par keerplaatsen nodig zijn en kan in de omgeving in deze behoefte wor den voorzien. Naar het oordeel van de welstandscommissie voldoet het gebouw aan redelijke eisen van welstand. Wethouder Peters zegde gisteravond toe dat onderzoek moet uitwijzen op er geschroefd of geheid gaat worden. In elk geval is de aannemer aansprakelijk voor eventuele schade die aan de omlig gende huizen wordt veroorzaakt. Een onderzoek om ter plaatse be jaardenwoningen te bouwen heeft volgens de gemeente uitgewezen dat dit nauwelijks uitvoerbaar is. Een lift in het complex zou name- lijk een huurverhoging van 80 gul den per woning met zich brengen. Daar is het volkshuisvestingsbe- lang niet mee gediend, aldus het gemeentebestuur. Inbraak in Ververstraat LEIDEN Bij een inbraak in een woning aan de Ververstraat zijn een stereo-installatie en een bedrag van 200 gulden buitgemaakt. Uit een bouwkeet aan de Oude Singel werden drie groepenkasten en 6 dozen vinyldraad gestolen. De buit vertegenwoordigt een waarde van 1200 gulden. Sclioenmamniak opnieuw actief LEIDEN De Leidse schoenen maniak heeft woensdagavond op nieuw toegeslagen. Op de Broek- weg reed hij op zijn bromfiets een 22-jarige fietsster klem en dwong haar haar schoenen af te geven. Na dat de vrouw aan het verzoek had voldaan, ging de man er van door. Het is het zesde geval van schoe- nenfetisjisme in Leiden binnen en kele maanden. LEIDEN - In de d'Oude Morsch wordt een strenger parkeerregime (ontheffingen voor parkeren aan belanghebbenden) ingevoerd zo dra de bejaardenwoningen in de Stadstimmerwerf aan het Kort Gal- Rechtswinkel helpt bij belasting formulieren LEIDEN Medewerkers van de Leidse Rechtswinkel steken zater dag 26 maart, in het bijzijn van de Leidse wethouders Bordewijk (fi nancien) en De la Mar (sociale za ken), de helpende hand toe bij het invullen van het belastingformu lier. Iedereen die daarvoor een af spraak heeft gemaakt, kan die dag terecht in Het Gulden Vlies in de Breestraat. De medewerkers van de rechts winkel komen in actie in het kader van de Landelijke Aangiftedag. Deze dag wordt jaarlijks georgani seerd om de overheid duidelijk te maken dat er bij het invullen van de belastingaangiften nog steeds een grote vraag naar rechtshulp be staat. gewater klaar zijn. Wethouder Pe ters (ruimtelijke ordening) zegde dit gisteravond toe om tegemoet te komen aan bezwaren van bewo ners van d'Oude Morsch tegen de nieuwe bestemming van het monu ment. De bewoners vrezen voor een toename van de parkeeroverlast in hun wijk als in de Stadstimmer werf 33 bejaardenwoningen ko men. Raadsleden vroegen de wet houder gisteravond in de raads commissie voor ruimtelijke orde ning ook om tijdelijke parkeer voorzieningen aan de Morssingel omdat zodra met de bouw begon nen wordt al behoefte bestaat aan meer parkeerruimte. Daar wil de wethouder vooralsnog niet aan. Pe ters zei wel de mogelijkheden van het parkeren aan de Morssingel te willen bekijken. De bewoners beklaagden zich gisteravond over de haast die de gemeente maakt met het plan voor de Stadstimmerwerf. Volgens hen was er nauwelijks tijd voor in spraak. Wethouder Peters ver klaarde dat het tempo is bepaald door het rijk die een subsidie van 1,5 miljoen gulden wil geven, maar alleen als voor 1 april begonnen wordt. Volgens Peters mag de ge meente deze subsidie niet laten lo pen. Het indienen van bezwaar schriften zou de plannen nog in de weg kunnen staan. VTL In het clubgebouw van VTL op het Vlietcomplex aan de Voorschoterweg wordt vrijdag 25 maart e.en klaverjas- en jokeravond gehouden. Aanvang 20.00 uur. Cartens Op zaterdag 16 april signeert de Lei den wonende schrijver Daan Cartens van 14.00 tot 16.00 uur in boekhandel Kooreman en Stolk in Leiden. Tevens worden Cartens dichtbundel Na Nero en zijn novelle Servus ten doop ge houden. Vogelen De Vogelwerkgroep Koudekerk/Ha- zerswoude en Omstreken organiseert op zaterdag 26 maart een vogelexcur sie door het Leidse park Cronesteyn. De aandacht zal uitgaan naar het waarnemen van struweel- en water vogels en de broedkolonie van de blauwe reiger. De wandeling, die on geveer twee uur in beslag neemt, be gint om 08.00 uur bij café-restaurant Cronesteyn aan de Vlietweg 2. Aan melden op vrijdag 25 maart tussen 19.30 uur en 21.00 uur. tel. 071- 411315. gelen worden opgelegd als er spra ke is van een bepaalde toename van de hinder. En de maatregelen hoeven het geluidniveau slechts te rug te brengen tot het niveau van 1 juli '87. Op aandrang van de provincie heeft de gemeente Leiden een overeenkomst gesloten met de NS waarvoor het Besluit Geluidhinder Spoorweglawaai als basis heeft ge diend. De maatregelen zijn hetzelf de, alleen is als peildatum gekozen voor het jaar 1984. Het geprodu ceerde geiuid zal opnieuw worden berekend in 1992 en in 1996. Is er dan sprake van een toename dan komen er schermen en eventueel andere maatregelen die het geluid niveau moeten terugbrengen tot het peil van '84. En omdat er sinds 1984 al sprake is van een toename, is de geluidreductie op dat mo ment groter. Kortom, de bewoners van het Morskwartier hebben meer voordeel bij de gesloten overeen komst dan bij de procedure die in het BGS staat. Spoorleed keerde zich ook tegen de verbreding van het talud. Dat is nodig omdat het aantal banen stijgt van twee naar vier en de NS bepaal de maten daarvoor hanteert in het kader van de eigen veiligheids eisen. Volgens Spoorleed stellen de NS echter in het Morskwartier andere eisen dan elders op het tra ject. De NS ontkennen dat. De gemeente Leiden, de provin cie Zuid-Holland en de NS wezen op het grote belang van de verdub beling van het traject Leiden-Ma- riahoeve. Er is door de minister van verkeer en waterstaat toestem ming voor de eerste fase, die be staat uit het verleggen van kabels en het uitvoeren van grondwerk zaamheden. Het begin van het grondwerk was eigenlijk al in april 1986 gedacht, maar is door alle pro cedures nog steeds niet aangevan gen. Op basis van de door de gemeen te verleende bouwvergunning, die Spoorleed nu bestrijdt, hebben de NS het werk aanbesteed voor 6,5 miljoen gulden. Als er op dit mo ment niet wordt begonnen, dreigt het karwei in 1995 niet klaar te zijn en vrezen de NS schadeclaims van de aannemer. De schadepost zou zo'n 2,5 miljoen gulden bedragen, zo hield een NS-woordvoerder staatsraad Kapteyn voor. Daarom vroegen gemeente, provincie en NS de vergunningen niet te schor- Gewonden bij Hoge Rijndijk LEIDEN Bij een aanrijding op de hoek Meerburgerstraat/Hoge Rijndijk zijn gisterochtend een bromfietsster en een fietsster ge wond geraakt. De 62-jarige fietsster uit Leiden verzuimde voorrang te verlenen. Zij werd met een hoofdwond overgebracht naar het AZL. De 19-jarige bromfietsster uit Alphen aan den Rijn liep knieletsel op. Ook zij werd naar het zieken huis overgebracht. Jongetje van 6 jaar fietst naar Katwijk LEIDEN Een 6-jarig jongetje is gisterochtend enkele uren vermist. De moeder van het kind vermoed de dat hij per fiets richting Wasse naar was getrokken. Enkele uren later berichtte de Katwijkse politie dat het jongetje in de badplaats was opgedoken. Hij had een fiets tocht van ongeveer 15 kilometer gemaakt. LEIDEN De Leidse wethou der van sociale zaken. Hans de la Mar, kan zijn verleden als actie voerder in de gemeenteraad maar niet vergeten. Maandag be toogde De la Mar bij de bezetting van het gebouw van de sociale dienst, alle trucs te zullen beden ken om de aangekondigde bezui nigingen van het kabinet op de sociale zekerheid te saboteren. Welke trucs hij op het oog had, vertelde De la Mar niet in de openbaarheid. Slechts één wilde hij zijn gehoor niet onthouden: jongeren (18, 19 en 20 jaar) die van plan zijn het ouderlijk huis het komend jaar te verlaten, die nen zich voor 1 juli bij de sociale dienst alvast op een schijnadres in te schrijven. Anders lopen zij gedurende een aantal jaren de extra uitkering voor uitwonen den van 300 gulden per maand mis die het kabinet wil afschaf fen. door Gert Visser De actie van De la Mar kwam uit een goed hart. Zijn ongerustheid over de gevolgen van de bezuini gingen brengen hem ertoe de re gels naar eigen inzicht te inter preteren en daar waar mogelijk te overtreden. Tegelijkertijd moet vastgesteld worden dat het niet tot het takenpakket van een wethouder behoort om democra tisch opgestelde regels - hoe schrijnend hun uitwerking ook moge zijn - op uitgebreide schaal te saboteren, wat hij gezien zijn uitspraken van plan is. De la Mar wekt met zijn actie de indruk dat het de burger vrij staat de regels aan zijn laars te lappen en dat kan niet de bedoeling zijn. Het valt deze wethouder wel licht zwaar, maar wie bestuurlij ke verantwoordelijkheid aan vaardt, dient zich daar naar te ge dragen en de wettelijke regels te respecteren. Als De la Mar dit niet met zijn geweten kan vereni gen, rest hem maar één mogelijk heid: zijn baan als wethouder op geven en actie gaan voeren. Verplichting Het is niet de eerste keer dat deze wethouder zich in het open baar verzet tegen de regels die Den Haag de gemeenten oplegt. Nog niet zo lang geleden hield De la Mar een pleidooi om men sen met een uitkering wat te la ten bijverdienen. Dat kon nog worden opgevat als een aanzet tot een discussie om de financié- le noden van de minima te ver lichten. Afgelopen maandag ging hij een stap te ver. De zorg van De la Mar is begrij pelijk. In brede kringen heerst het besef dat de aangekondigde maatregelen van de regering on gewenst zijn. Juist een gemeen tebestuurder ziet van nabij wat de gevolgen zijn van het kabi netsbeleid. Juist een wethouder van sociale zaken heeft de ver plichting zich tegen een derge lijk beleid te verzetten met alle democratische middelen die hem daarbij ter beschikking staan. De zorg van De la Mar past ook in het algemene beeld waar bij gemeentebesturen van grote (re) steden niet meer klakkeloos pikken wat in de Tweede Kamer wordt bekokstoofd. Het had De la Mar kunnen ster ken dat hij met alleen staat in de ze overtuiging. De gemeenteraad (uitgezonderd de WD) nam maandag een motie aan waarin het 'onaanvaardbaar' wordt uit gesproken over de plannen van het kabinet. Nu zal men in Den Haag met wakker liggen door de ze 'laatste waarschuwing' vanuit Leiden, maar wellicht dat het signaal iets kan bijdragen aan de discussie die komen gaat. Dom De éénmansactie van De la Mar was niet alleen ongepast maar ook om meer redenen dom. Met zijn uitspraken wekt hij de in druk dat in Leiden onzorgvuldig met het verstrekken van uitke ringen wordt omgegaan en dat was precies één van de redenen waarom het kabinet meent dat het gemeentelijk aandeel in de bijstandkosten verdubbeld moet worden. De la Mar heeft dit voor oordeel bevestigd. Met zijn oproep om de regels te saboteren, brengt De la Mar ook zijn personeel bij de sociale dienst in de problemen. Aan wel ke regels dienen zij zich in de toe komst nog te houden: aan die van de overheid of die van de wethouder? Aan de maatschap pelijk werkers de ondankbare taak om aan een 'saboterende' klant uit te leggen dat hij welis waar de wethouder goed heeft begrepen, maar desalniettemin fout is geweest. Het is de vraag of de klanten van de sociale dienst gediend zijn met de sabotagepogingen van de wethouder. Aan de regels ontlenen zij immers niet alleen hun plichten maar ook hun rech ten. Het is niet uitgesloten dat degene die evenals de wethouder de regels naar eigen inzicht denkt te kunnen hanteren, een strafkorting of - in het ergste ge val - een strafvervolging van jus titie staat te wachten. Geen wet houder die dan nog uitkomst kan bieden. Kwalijk Met zijn uitspraken heeft De la Mar niemand gediend, ook al wordt deze suggestie gewekt. Hij heeft zich gedragen als een actie voerder die vrijblijvend zijn me ning geeft en niet als een wethou der van wie men mag verwach ten dat hij woorden in daden kan omzetten. In zijn geval had hij er beter aan gedaan te verklaren dat Leiden de aangekondigde maat regelen niet zal uitvoeren. In de wetenschap dat de gemeente de financiéle gevolgen van een der gelijk beleid nooit en te nimmer kan dragen is hij zich te buiten gegaan aan zinloze en kwalijke uitspraken. Het is niet uitgesloten dat deze kwestie in de gemeenteraad een vervolg krijgt. Coalitiegenoot WD toonde zich na de oprisping van De la Mar over het bijverdie nen van mensen met een uitke ring al zeer geïrriteerd. "Dergelij ke uitspraken zijn in strijd met de richtlijnen van het rijk en scheppen valse verwachtingen omdat de regels bij de sociale dienst strenger zijn dan wordt gesuggereerd", was toen het ver wijt van de liberalen. Ongetwijfeld zal de reactie van de WD dit maal -scherper van toon zijn. Wethouder De la Mar maakt het de liberalen - die toch al geen fan van hem zijn - wel bij zonder moeilijk om zijn aanwe zigheid in het college ongestoord voorbij te laten gaan. Cork -KoruiLJ VI ter.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15