m Sneller bestraten in Haaswijk' Erepenning voor Pison CDA verbaasd over gang van zaken Oud-Poelgeest Toneelstuk over 'wit' en 'zwart' in Leiderdorp Rijnlands wil Mariaschool niet Vereniging: bewoners zitten maanden met modderpoel voor de deur Geen vertraging bij komst puinstortplaats Abstractie centraal bij werk leden Kunstkring PAGINA 14 REGIO LEIDEN VRIJDAG 25 MAART 1988 LEIDERDORP - In het kader van de herdenking van de slacht offers van het apartheidsregime in Zuid-Afrika brengen de werk groep 'Leiderdorp tegen apart heid' en de Kunstkring Leider dorp vanavond een toneelavond in de Muzenhof. Het gaat om het stuk 'Pantomime' dat zal worden gespeeld door het multiculturele theatergezelschap De Nieuw Amsterdam in samenwerking met Cosmic Illusion Produc tions. De schrijver van 'Pantomime', Derek Walcott, levert kritiek op de actuele verhouding tussen wit en zwart. De acteurs Bill van Dijk en John Serkei spelen een stuk in een stuk: twee die in een decor op het toneel zit ten om een toeristenshow over Robinson Crusoë te repeteren. In het dagelijks leven hebben zij als eigenaar en kelner van een hotel op een tropisch eiland een werk nemer-werkgeververhouding. Het komt in deze satire tot een conflict en de rollen worden om gedraaid wanneer de mannen op zoek gaan naar gelijkwaardig heid. Kaarten voor 'Pantomime' zijn te krijgen bij Gelske van Daalen, Van Poelgeestlaan 65 in Leider dorp en bij Margriet Stokker- mans, Ericalaan 6 in Leiderdorp. OEGSTGEEST - Volgens rector drs. A.J.M. Vaessen is het bestuur van het Oegstgeester Rijnlands Ly ceum aan de Apollolaan niet van plan het nabijgelegen gebouw van de voormalige Mariaschool te ko pen. Financien-wethouder P. van Veen (CDA) vertelde de raadscom missie Financiën onlangs dat de ge meente, die het gebouw met zes lo kalen al zes jaar aan het Rijnlands Lyceum verhuurt, het gebouw graag zou afstoten. Dit past in het beleid om onroerend goed in ge meentelijk eigendom zo veel moge lijk van de hand te doen. De pogin gen van de wethouder om het cul tureel centrum Het Drieluik aan huurder K O te slijten, moeten in hetzelfde licht worden bezien. Ook dat avontuur lijkt mis te lopen. K O heeft zich bereid getoond de nieuwe eigenaar te worden maar de gemeenteraad is zo ver nog lang niet en heeft de wethouder flink wat huiswerk opgegeven. Het huurcontract met het 'Rijn lands' voor de oude Mariaschool loopt bijna af. Voor de wethouder vormde dat een mooie gelegenheid om de besprekingen over verkoop van het gebouw te beginnen. "Het bestuur vindt het echter het meest voor de hand liggen om door te gaan met huren", aldus Vaessen. Vaessen ontkracht ook voorts de suggestie van de directeur van het vormingscentrum Oud-Poelgeest als zou het Rijnlands Lyceum voor nemens zijn het slaapgebouw Me tamorfose aan te kopen. Directeur P.W.C. de Vreede zei dinsdag j.l. in deze krant dat het Rijnlands' inter nationale afdeling, het "boarding house" wordt uitgebreid en dat de school op zoek is naar onderdak voor de leerlingen daarvan. Het vormingscentrum zou na de verkoop een heel nieuw hotel op het landgoed willen laten verrijzen, aan de Kwaaklaankant. Vaessen reageert echter als volgt: "Dat is een ideetje dat - laat ik zeggen - het bestuurlijke niveau niet heeft be reikt. Er is wel over gesproken". Op de vraag of er een tijdstip is aan te geven waarop de dingen wat concreter zullen worden, zegt hij: "Dat kan ik niet aangeven omdat het bestuur niet voornemens ver der in die richting te denken". Bij afscheid als voorzitter Zi jl kwartier LEIDERDORP - De heer A. Pison heeft gisteren tij dens een algemene ledenvergadering afscheid geno men als voorzitter van de buurt- en speeltuinvereni ging 'Zijlkwartier' in Leiderdorp. Pison, die ruim der tig jaar in het bestuur van de vereniging zat, kreeg bij die gelegenheid de erepenning van de gemeente Lei derdorp opgespeld door burgemeester Bruggeman. De erepenning wordt gegeven aan mensen die zich "op bijzondere wijze heben ingezet voor Leiderdorp en zijn inwoners". Voor Pison betekent dat een lange lijst van activiteiten die begint in het jaar 1953 toen hij als vrijwilliger toetrad tot blokploeg Zijlkwartier van de Bescherming Bevolking. Vanaf 1960 tot de dag van vandaag werkte hij bovendien mee aan de organisatie van de dodenherdenkingen in de aula van de middel bare school in Leiderdorp. Naast zijn vele functies bij buurtvereniging Zijl- kwartier, zat Pison ook in het bestuur van het comité autotocht voor bejaarden. Daarnaast was hij bestuurs lid van de Oranjevereniging en verleende hij zijn me dewerking aan het inzamelen van onder meer kleding voor Polen. Autodieven teisteren regio OEGSTGEEST - Autodieven teisteren de streek, zo meldt een woordvoerder van de Oegstgees ter politie. In zijn gemeente was het vannacht tweemaal raak. In de Juffermansstraat werd een auto gestolen met een waarde van 35 tot 40.000 gulden, aan de President Kennedylaan ver dween een wagen met een waar de van 60 tot 70.000 gulden. In beide auto's waren kente kenbewijzen achtergelaten, zo dat het de dieven niet moeilijk zal vallen de buit te verkopen. 'Onderdelen- dieven' gepakt OEGSTGEEST - Bij de fietsen stalling van de Oegstgeester Dui- zigtschool heeft de politie giste ren twee Leidse dieven aange houden. De jongens, 15 en 20 jaar oud, probeerden bromfietsen en bromfietsonderdelen te stelen. Op het moment dat agenten arri veerden, om half twee, hadden ze al enkele flinke onderdelen los geschroefd. Een van de dieven zit nog steeds gevangen. LEIDERDORP De komst van een puinstortplaats naar het Lei- derdorpse Does-gebied zal geen vertraging oplopen. De Raad van State heeft namelijk bepaald dat er voor die puinstortplaats geen Milieu Effect Rapportage (MER) hoeft te worden gemaakt. De Stichting Leefbaar Leider dorp en de werkgroep Milieube heer Leiden hadden bij de Raad van State geprotesteerd tegen het ontbreken van zo'n MER. Volgens beide instanties is het onterecht dat de gemeente Leiderdorp via een door haar aangevraagde ont heffing van het ministerie van_ VROM aan zo'n strenge Milieu Ef-" fect Rapportage probeert te ontko men. Alleen een MER zou de ga rantie geven dat er een openbare en controleerbare afweging komt van alle in het geding zijnde belangen, aldus de twee organisaties. Het op stellen van een dergelijk rapport kan maanden vertraging opleve ren. En dat zag de gemeente Lei derdorp niet zo zitten ("Het vuil dat we met z'n allen produceren moet toch érgens blijven?"). Die vertraging is nu echter van de baan. Volgens Raad van State- voorzitter mevrouw T. Gardeniers OEGSTGEEST - "Wij vinden dat de gemeente niet alleen kan volstaan met het uit de grond stampen van woningen maar dat zij ook de plicht heeft om zo snel mogelijk voor een goede woonomgeving te zorgen". is er terecht een ontheffing van de MER verleend omdat de vergun ningaanvraag al was ingediend op het moment dat de MER-plicht in werking trad. Redelijkerwijs kon niet meer worden verwacht dat er een rapport zou worden opgesteld, aldus Gardeniers. Bijna een ton geboden voor gymnastieklokaal LEIDERDORP - Het hoogste bod op het gymnastieklokaal op de hoek van de Leiderdorpse Reseda straat en Dr. de Bruijnestraat be draagt 91.000 gulden. Dat werd de ze week duidelijk toen de eigenaar, de Domeinen 's Gravenhage, het lokaal openbaar te koop aanbood bij inschrijving. Er bleken verschil lende gegadigden te zijn, maar naar alle waarschijnlijkheid zal het pand, dat bestemd is voor bijzon dere doeleinden, naar de hoogste bieder gaan. Volgende week wordt bekend gemaakt aan wie het gym nastieklokaal wordt gegund. Aldus de afsluitende zin van een brief van de Vereniging Haaswijk aan de Oegstgeester gemeenteraad over het late tijdstip van bestrating in de Oegstgeester nieuwbouw wijk. PvdA-wethouder Kohlbeck (openbare werken) zei gisteravond in de gemeenteraad "zeer onaange naam te zijn getroffen" door het schrijven, dat volgens hem nog "onjuist" is ook. De Vereniging Haaswijk be weert dat is afgesproken dat er in een nieuwe straat in de nieuw bouwwijk klinkers liggen, uiterlijk zes weken na de oplevering van de woningen. De gemeente zou zich zelden aan die afspraak houden. Al eens eerder is duidelijk geworden dat er straten in Haaswijk zijn waar bewoners het maandenlang met een modderpoel voor de deur moe ten doen. Er gaan zelfs verhalen over bewoners die hun spiksplin ternieuwe vloerbedekking al weer hebben moeten vervangen door al het zand dat hun woning is binnen gelopen. In de deelgebieden V en VIII moest er zelfs twee jaar op be strating worden gewacht. De eerste besprekingen over dit Haaswijkse hangijzer dateren van april 1986 met de toen verantwoordelijke CDA-Wethouder Van Hazel. De Vereniging Haaswijk heeft aan de hand van berekeningen eens laten zien dat de 2.000 gulden aan rentekosten die de gemeente jaarlijks zou besparen door te wachten met de bestrating in de praktijk neerkomt op 45.000 gul den extra kosten. 'VH-rekenwon- der' Frank Dane legt uit dat bij het uitblijven van bestrating het trot toir twee keer moet worden aange legd. In Haaswijk worden gemid deld elk jaar 175 huizen opgele verd. Bij elk huis hoort een "norm- breedte" van 5.50 meter stoep en een stoep aanleggen kost 20 gulden per vierkante meter. "Dan zijn de kosten voor het egaliseren van kui len van de onderlaag niet eens mee gerekend". Al die extra kosten worden betaald met het geld uit de grondexploitatie, geld dus dat de Haaswijkers zelf in hun wijk heb ben gestopt. Zes weken Aan het einde van de zomer van 1987 kwam de VH met de dorpspo litici voornoemde termijn van zes weken na de oplevering van de laatste woning van een kopers- of huurdersgroep overeen. Die regel zou als eerste gaan gelden voor de deelgebieden VI, VIII, XII, XIII en XIV. Thans blijkt dat in VI, waar in september 1987 de eerste wonin gen zijn opgeleverd, de bestrating nog moet beginnen. In XIV is de achterstand meer dan drie maan den. De VH verbaast zich erover dat er van al die afspraken niets te rechtkomt. De winter was zeer zacht, er kon gewoon worden door gewerkt. De Haaswijkers constate ren dat er een grote kloof is tussen wat bestuurlijk wordt toegezegd en ambtelijk uitgevoerd. "Zeven maanden na de afspraak moeten we constateren dat de achterstand niet is ingelopen maar juist is ge groeid". Wethouder Kohlbeck is boos over de brief en heeft er "moeite mee". Hij wijst erop dat de VH re gelmatig overleg heeft met twee wethouders "en een keur aan amb tenaren" en dat er in dat overleg "niets onbespreekbaar is". "Op 3 maart nog hebben we heel veel tijd hieraan besteed, hebben we straat voor straat de situatie doorgeno men. Ik heb toen duidelijk ge maakt dat er bouwketen in de weg kunnen staan en ik heb geduid op fysieke onmogelijkheden. Ook heb ik een onderzoek toegezegd naar de mogelijkheden van noodbestra- ting. En dan toch deze brief aan de raad. Buitengewoon jammer dat die brief is verstuurd en op zo'n toon is gesteld. Ik vind het onjuist van de VH dat ze zich zo tot de raad wendt". Frank Dane reageert: "We heb ben ons eerst tot de wethouder ge wend. Die houdt zich niet aan de af spraken. Waar moet je je dan an ders toe wenden dan de gemeente raad?". Geen der raadsleden deed gister avond in de raadsvergadering iets met de brief. ADVERTENTIE Een van de werken uit de serie 'Jardi TancaV van Fanny Mazure. Abstractie bij Voorschotense Kunstkring. Tentoonstelling met werk van Luut de Gel der, Anne Hulleman, Fanny Mazure en Ka ren Person, t/m 27 maart. Voorschotense Kunstkring, Voorstraat 12, Voorschoten. Geopend wo. t/m zo. van 14.00-17.00 uur. VOORSCHOTEN - Vier leden van de Voorschotense Kunst kring hebben deze maand op de zolder van het Ambacht- en Bal juwhuis een tentoonstelling in gericht waarin ditmaal de ab stractie centraal staat. Deze geza menlijke presentatie omvat zo'n veertig werken, die ongeveer ge lijk verdeeld zijn over vier ver schillende technieken. - Fanny Mazure en Karen Person tonen respectievelijk schilderijen en tekeningen. De driedimensione- le bijdragen zijn van Anne Hulle man (keramiek) en Luut de Gel der (sculptuur). Binnen de expositie is een tweedeling aangebracht door de combinatie van het werk van Hulleman en Mazure, waarin enigszins verwante ideeën een rol spelen. In de andere ruimte contrasteren de door strakke lij nen bepaalde objecten van De Gelder met de fantasievolle vor men van Karen Person. Naast twee door haar China- reis geïnspireerde - schilderijen, 'De tuin van de dichter' getiteld, exposeert Fanny Mazure een achttal werken uit de serie 'Jardi Tancat' (besloten tuin), die ont stond naar aanleiding van het ge lijknamige ballet van de choreo graaf Nacho Duato. Heel ken merkend voor deze doeken is de reliëfwerking, die verkregen wordt door verschillende verfla gen over elkaar aan te brengen en door bijvoorbeeld stukjes stof en draden toe te voegen. Vier stukken vormen een aardige reeks door het intense blauw, dat samengaat met een subtiel kleur gebruik. Naast bijzondere kleur- keren in de schilderijen Fanny Mazure nadrukkelij ke rood-bruine partijen terug, die samen met het reliëf het ver band met het motief van de aarde benadrukken. Het materiaalgebruik en de vormen van Anne Hulleman slui ten goed aan bij die kant van Ma- zure's werk. De vrij hoge objec ten met een open of gesloten wand hebben een organisch ka rakter. De fraaie, ingehouden kleuren zijn hierbij toe gekozen. Bij enkele gebogen vormen, die door een kleiner element afge dekt zijp, ontbreekt alleen naar mijn gevoel de kracht die de ove rige stukken wel bezitten. Som mige composities van Karen Per son zijn opgebouwd uit gekleur de of zwarte tekens op een witte ondergrond. Drie werken in oostindische inkt zijn uitgespro ken calligrafisch te noemen. De soepele lijnen roepen associaties op met een vrouwenfiguur. Een ander deel van het werk bestaat uit in elkaar gepaste vormen, waarvan de kleuren min of meer overvloeien. Het meest opvallen de daarbij was, dat Karen Person juist bij de kleinere formaten tot sterkere resultaten komt. Een ge slaagd voorbeeld is een stuk met een geconcentreerde vorm, waarin de kleurpartijen in even wicht zijn met de vervloeiende donkere lijnen. Luut de Gelder gebruikt als materiaal voor deze tentoonstel ling marmer, graniet en hard steen. De objecten zijn steeds uit twee dëlen opgebouwd. In een enkel geval laat het breukvlak zien, dat de twee stukken eerst een geheel waren. Uitgaand van de thema's 'Samenspel' en 'Sa mengaan' laat de Gelder de wis selwerking zien tussen vormen en vlakken. Zowel in de smalle, hoge stukken, als in de kleinere werken contrasteren ruwe en ge polijste delen met elkaar. De va riaties van 'vorm en d.e zorgvuldi ge opbouw vragen in dit werk aandacht. NANCY STOOP OEGSTGEEST - De fractievoorzit ter van het Oegstgeester CDA, Ver hagen, is er zeer verbaasd over dat de akte waarin het vormingscen trum Oud-Poelgeest wordt aange wezen als de erfpachter van het ge lijknamige landgoed en de gebou wen die erop staan, nog niet af is. De gemeenteraad besloot medio vorig jaar al om Oud-Poelgeest in erfpacht uit te geven en nu zijn de zaken nog niet rond. Verhagen is ook verbaasd over de vele harde woorden die directeur P.W.C. de Vreede in een interview in deze krant heeft gesproken over het ge meentelijk handelen in deze kwes tie. De Vreede noemde de te sluiten overeenkomst onder meer "eenzij dig profijtelijk" voor de gemeente. Verhagen: "Dat is een heel ander geluid dan het geluid dat het vor mingscentrum liet horen toen de gemeenteraad de Oud-Poelgeest- besluiten nam". CDA-wethouder Van Veen (fi nanciën), die de onderhandelingen namens de gemeente voert en die verwacht dat nog vandaag na de grote open dag van Oud-Poelgeest. belangrijke resultaten kunnen worden geboekt, ging uitvoerig in op de vragen van zijn partijgenoot, in de raadsvergadering van gister avond. De bestuurder ging eerst in op het door hem geconstateerde verschijnsel dat een journalist en een geïnterviewde na publicatie van een artikel tegen elkaar moe ten zeggen "dat het toch anders was bedoeld". "Maar laten we er maar vanuit gaan dat De Vreede het beste voor heeft met de ge meente en toch heeft gezegd wat hij in dat artikel zegt. Dan zeg ik: hij onderschat de gemeentelijke in spanningen". Dat de besprekingen niet willen vlotten, ligt volgens Van Veen ze ker niet aan Van Veen: "Elke letter en elke aktie in de concept-akte is door ons aangedragen". Dat hij zich meer stug dan zakelijk zou op stellen aan de onderhandelingsta fel, zoals De Vreede heeft gesugge reerd, ontkende hij eveneens: "Ik zit daar niet met een stugge kop". Desalniettemin is er nog altijd geen akte waardoor ook de ge meentegarantie op de lening die Oud-Poelgeest bij de bank heeft af gesloten, niet los komt. En daar door het geld niet waarmee Oud- Poelgeest de renovatie van het kas teel moet betalen. En dat terwijl de renovatie al halverwege is, zo schetste Van Veen de zorgwekken de stand van zaken. "Maar ook dat komt niet door ons". De wethouder herinnerde eraan dat het Oud-Poelgeest zelf is ge weest dat heeft afgezien van het af sluiten van een lening bij de ge meente en dat vervolgens zélf naar een bank is gestapt. "Was er ge leend bij de gemeente dan was er geen gemeentegarnatie nodig ge weest". Uit het verdere betoog van de wethouder viel op te maken dat hij moeite heeft met De Vreede's be schrijvingen van de restauratie van het kasteel: "Het zeewaardig ma ken van een wrakig schip". Niet zonder ironie zei Van Veen: "Wij hebben er alle vertrouwen in dat het een schip wordt dat weer kan varen met een geode bemanning en een koers die tot iets moois voert". Mededelingen Gemeentebestuur Overige vergaderingen Werkgroep Slaaghwijk: woensdag 30 maart a.s. Diversen Spelmiddagen in zwembaden Vijf Mei en de Zijl. Inspraak ontwerpnota "Gemeentelijk Vestigingsbeleid Huisartsen". Heempark-rondleiding. Gewijzigde ontwerpverordening gelde lijke steun voorzieningen aan huurwo ningen 1988. Premie-B woningen te koop. Kinderen bijschrijven in paspoort ou ders. Openingstijden bibliotheek rond de Ruimtelijke ordening Grof-/huisvuilophaaldienst Grofhuisvuilophaalschema voor vol gende week regeling rond Pasen. Bouwplannen Verlening diverse bouwvergunningen. Ontwerp uitwerkingsplan lokatie hoek Rijnsburgersingel/Schuttersveldweg (schoolterrein 'De twee Sleutels'). Milieu Verlenen v diverse vergunningen. U kunt de gemeentelijke mededelingen ook elke zondag beluisteren via Om roep Rijnland op 88, 1 FM via de kabel en 105,7 FM via de ether! Uitzending: 10.30-11.00 uur. leiden Leesin^N EEK van a.s. zondag onder meer over:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14