TAD LEIDEN 'Afstandsonderwijs LOI via Digimail heeft de toekomst' ÜiHM vv:. Systematische aanpak bij opsporing illegale lozingen t-r. ;4is; LEIDSCH m DAGBLAD 'Direct' contact cursist en docent via personal computer 'Grote vervuilers beter gecontroleerd' Botte bijl &D?-v Aanwij sborden ontvreemd s VRIJDAG 25 MAART 1988 LEIDEN Als het aan de Leidse Onderwijs Instellingen (LOI) ligt wordt nog liever vandaag dan mor gen op de Digimail-methode over geschakeld. Het streven is er op ge richt dat binnen twee jaar 75 pro cent van de cursisten gebruikt maakt van een personal computer voor zijn huiswerk. door Meindert van der Kaaij Met de nieuwe Digimail-metho de kan de cursist na bestudering van het schriftelijk lesmateriaal zijn huiswerk op de computer uit werken en vervolgens naar zijn do cent 'opsturen' via de telefoon. De docent kan op zijn beurt correcties, opmerkingen en het cijfer met zijn computer naar de cursist terugsei- nen. Oftewel: thuisstuderen met een elektrische postbus. Vanmor gen heeft minister Deetman van onderwijs het nieuwe systeem ge ïntroduceerd tijdens een bijeen komst in Holiday Inn te Leiden. Directeur beroepsonderwijs Chr. de Vries van de LOI zegt dat deze manier van 'afstandsonderwijs' de toekomst heeft. Bij de introductie van de computer horen natuurlijk moderne termen. De 65 jaar oude instelling voor schriftelijke cursus sen is met de tijd meegegaan. Het gebruik van de personal computer, in de volksmond pc genoemd, is daarbij niet meer weg te denken. De Vries vergelijkt zijn produkt met de massale hoorcolleges bij de universiteit waar volgens hem sprake is van eenrichtingverkeer en waar geen of nauwelijks vragen kunnen worden gesteld. "Dat is toch niet meer van deze tijd. Het schriftelijk onderwijs is veel indivi dueler. Niet alleen het huiswerk kan snel worden nagekeken, maar er kunnen ook vragen aan de do cent worden gesteld. Een compu ter lijkt een massamedium, maar is veel intensiever dan bijvoorbeeld een hoorcollege", zegt De Vries. Tijdwinst De cursist moet overigens wel in bezit zijn van een personal compu ter en de nodige toebehoren zoals een modem. Dat apparaatje maakt het mogelijk om tekst die op beeld scherm is gemaakt per telefoon te versturen en ook weer binnen te krijgen. Daarnaast is nog een prin ter en tekstverwerkinsprogramma nodig. Indien de cursist daarover niet beschikt kan hij die spullen voor 3.200 gulden kopen bij de LOI. Een forse investering derhal- Het besluit van de LOI is daarom niet geheel vrij van risico's. Stel dat de pc een drempel wordt om de cursussen te volgen. De Vries ziet dat niet als een gevaar. "Enquêtes onder cursisten hebben uitgewe zen dat ongeveer 50 procent al in bezit is van een pc. Anderen zullen graag gebruik maken van de aan bieding van de LOI. Het wordt Cursisten blijven volgens De steeds normaler om een pc in huis Vries na afloop van de cursus niet te hebben. Het gaat kortom de kant met een kostbaar ding in hun maag corrigeert het en stuurt het weer te rug. Tekstverwerken Een speciaal programma zorgt ervoor dat de pc telefonisch con tact zoekt met de docent en omge keerd. Met een eenvoudige hande ling kan de cursist zien wat er die dag is binnengekomen en vervol gens oproepen op zijn scherm. De stukken kunnen niet kwijtraken of worden verminkt, want overal wor den copieën van gemaakt. "Die ze kerheid kan het postaal verzenden niet geven", zegt De Vries. Nu nog breekt het zweet hem aan alle kan ten uit als hij terug denkt aan de stakingen bij de posterijen. Op bijna alle werkplekken zijn volgens De Vries inmiddels pc's verschenen. "Waar je ook kijkt, overal in magazijnen, kantoren en winkels is het een onmisbaar in strument geworden. Het doen van een cursus op een pc heeft het voordeel dat je er spelenderwijs mee leert omgaan. Je leert tekst verwerken, maar door het opslaan van huiswerk ook de beginselen van het maken van bestanden". De Vries is er van overtuigd dat bedrij ven een groot voorstander zijn van deze manier van cursussen volgen. De heren De Vries (rechts directeur J. de Vries) i LEIDEN Minister Deetman gaf vanochtend het officiële startsein voor het Digimail-project tijdens een gezamenlijke persconferentie van de LOI en PTT Telecommunicatie in Holiday Inn. Deetman noemde scholing 'een instrument voor economisch herstel en een middel om werkloosheid tegen te gaan'. Particulier onderwijs, zoals het Digimail-project van de LOI, zou daarbij volgens de minister een belangrijke rol kunnen vervullen. (foto Henk Bouwman) t de kleurentelevisie e deo. Tenslotte moet niet vergeten worden dat er nog een groot aantal cursussen blijft waarbij alles via de posterijen loopt". De voordelen van de Digimail- methode liggen volgens De Vries voor het oprapen. Het belangrijk ste is nog wel de tijdwinst die wordt geboekt. "Normaal gespro ken moet het huiswerk naar ons worden gestuurd, wij sturen het door naar de docent, die het gecor rigeerd op de post doet naar ons. Tenslotte zorgt de LOI ervoor dat het weer bij de cursist komt. Een procedure die dagen in beslag neemt". Met Digimail maakt de cursist zijn huiswerk op het beeld scherm. Vervolgens zendt hij met een druk op de knop een copie daarvan naar de docent. Die haalt het uit zijn elektronische postbus, zitten. "De gebruiksaanwending i: het huishouden wordt de laatste ja ren steeds groter. In plaats van een elektrische schrijfmachine kan correspondentie nu worden uitge werkt op de pc. Mensen kunnen er hun administratie op bijhouden. Nu is het soms zelfs zo dat be stuursleden worden gekozen om dat ze een pc thuis hebben". Knapper De Open Universiteit geeft ook onderwijs met behulp van een pc. De Vries zegt dat er echter een es sentieel verschil is met de Digi mail-methode. "Wij hebben geen zogenaamde 'on-line verbinding'. Bij de Open Universiteit krijg je een geprogrammeerde instructie en dat beperkt je in de opgaven. Het stellen van vragen of plaatsen van opmerkingen is onmogelijk, maar daarnaast is de begeleiding ook nul-komma-nul. Een docent van ons is veel knapper dan de duurste computer". "De methode van de Open Uni versiteit heeft waarde bewezen in het basisonderwijs. Als een kind een vermenigvuldiging verkeerd heeft gemaakt, zegt de computer: 'Jammer Jantje, probeer het nog een keer'. Hetzelfde geldt voor spellingsoefeningen. Een getal of letter kan door de computer wor den geïnterpreteerd, maar bij een verslag of een uitgebreide beant woording van een vraag kan dat niet". Digimail is goedkoper in ge bruik. De aanschaf van een pc mag dan een rib uit het lijf van een cur sist zijn, maar het verzenden per te lefoon kost 15 cent. En dat is veel goedkoper dan een postzegel van 75 cent. Dat betekent voor de pos terijen dus een terugval in de in komsten. De invoering van Digi mail betekent echter ook dat de LOI in één klap de grootste klant van de afdeling telecommunicatie wordt. Nu gaat Digimail maandag na een proefperiode van start. Er komt een grote campagne van de LOI die ertoe moet leiden dat bin nen twee jaar meer dan 75 procent van de cursisten zich bedienen van een pc. Zo niet, dan valt de LOI te rug op het postale verzenden van het huiswerk. Het is echter de vraag of de directie van de LOI met die mogelijkheid serieus rekening houdt. LEIDEN Het Hoogheemraad schap van Rijnland gaat het opspo ren van illegale lozingen systemati scher aanpakken. Rijnland is van plan om de 60 grote lozers in zijn werkgebied strenger en regelmati ger te controleren. Daartoe heeft Redactie: Simone van Driel en Meindert van der Kaaij, telefoon .144941toestel 217 of 222. Groen (3) Het Kapellenpad in de Meren- wijk hoeft wellicht toch niet te verdwijnen. Gisteren maakten we gewag van het gemeenteplan om de groenstrook om te'spitten waarover dat pad loopt. Er daarna een grasbaan komen. Volgens een woordvoerster een aantal verontruste buurtbe woners die ijveren voor het be houd van het pad is het plan ech ter van de baan: "De heer Sie benga van de afdeling groen is inmiddels langsgeweest om poolshoogte te nemen. Hij had de laatste dagen een hele stapel brieven met bezwaren op z'n bu reau gekregen. Hij deed ons de toezegging dat het pad in z'n ou de staat zal blijven. We wilden die belofte zwart op wit zien en daarvoor zou hij zorgen. Hij heeft ook gezien dat sommige bewo ners hun tuin inmiddels hebben doorgetrokken terwijl er nog niets is verhuurd of verkocht. Dus die moeten dat nu verande ren. J.T. Siebenga zei inderdaad een kijkje te hebben genomen: "Het ligt in de bedoeling dat het pad daar blijft. Dus met het hout- haksel wat daar nu op ligt. Maar helemaal zeker is het nog niet. Ik moet het eerst overleggen met wethouder Kuijers. Ik kan het dus nog niet zwart op wit zetten". Het struikgewas ter hoogte van de ventweg aan de Haagweg kreeg van de gemeente een flin ke snoeibeurt. En daarbij heeft men letterlijk de botte bijl ge hanteerd volgens mevrouw Ja cobs van het comité Haagweg groen: "Van de gemeente zeiden ze dat het snoeien elektrisch moest gebeuren in verband met de bezuinigingen. Met de hand zou het te lang duren. Ze hebben echter niet op de betonnen paal tjes gelet die tussen het struikge was stonden. Daarop sloegen de messen bot en kon er niet goed worden gesnoeid. Nu is het een enorme ravage". J.T. Siebenga weet daarvan niets: "Nee, ik geloof ook niet dat dat het geval is. Als je de boel ma chinaal snoeit ziet het er in het begin altijd nogal rommelig uit. Over twee maanden is dat weer bijgetrokken". Mevrouw Jacobs is evenwel bang dat dat niet het geval zal zijn. Daardoor zou de buurt vol gens haar in de toekomst geluid- overlast kunnen krijgen van de betonmortelcentrale die moge lijk - er moet nog flink worden gestoeid over subsidies en kos ten; dat duurt dus nog wel even - aan de overkant van het water aan de Haagweg wordt geves- - tigd: "De gemeente heeft al eens een onderzoek laten uitvoeren naar eventuele geluidoverlast van die centrale voor de Haag weg. Ze kwamen tot de conclusie dat het wel zou meevallen: er zit immers water tussen en struik gewas. Maar volgens mij geleidt water juist goed en dat struikg- was is dus voorlopig weg. De centrale is er nog niet, maar we kijken nu tegen het voortrazende verkeer aan". Dansen (4) Het gekrakeel rond de huur van het Wachtgebouw aan de Mors- straat is nog in volle gang. De be schuldigingen vliegen over en weer. Om even het geheugen op te frissen: buurtvereniging d'Ou- de Morsch die het gebouwtje be heert zegde Tilly Huiberts de huur op. Zij gaf in één van de zaaltjes een danscursus. Volgens de voorzitster van de vereniging, Virginia Guillén, gebeurde dat omdat Tilly te kennen had gege ven te willen stoppen. Tilly ont kent dat echter en zegt dat haar de reden van de opzegging niet is meegedeeld. De ruimte is inmid dels beloofd aan stichting De Hoorn. Wil Lambregts, die het i «i 4 i* vikh i Zï~ -T*1- MQÏÏb M ATv Na de snoeibeurt door de gemeente is er weinig meer over van het struikgewas langs de ventweg van de Haagweg. Volgens mevrouw Jacobs kijken de buurtbewoners nu onvrijwillig aan tegen het voortrazende verkeer. zaaltje op zijn beurt huurde van Tilly Huiberts, moet nu uitkijken naar een andere ruimte. Zie hier het conflict in grote lijnen ge schetst. Het wachtgebouw telt nog meer zaaltjes. Eén daarvan wordt gehuurd door Maria Kerk die eveneens een danscursus geeft. Maria is bevreesd voor de toe komst: "Voorlopig blijven wij buiten schot. Het gaat nu nog om het zaaltje naast ons. Toch moe ten wij misschien te zijner tijd ook vertrekken. Want als het zaaltje gehuurd wordt door ande re groepen met wat rustiger acti viteiten zorgen we al snel voor overlast. Dus deze affaire is mis schien het begin van het einde". Ze begrijpt ook niet goed hoe het zover is kunnen komen: "Af gelopen zomer was Virginia nog heel enthousiast. Ze wilde een groot bord laten maken dat bui ten het gebouwtje moest komen te hangen. Daarop zouden dan alle cursussen vermeld staan. Dat is echter niet gebeurd. En nu dit...". Afgelopen dinsdag ontmoet ten de partijen elkaar bij een ver gadering van de buurtvereni ging, die overigens niet naar aan leiding van het conflict was be legd. De gemeenteplannen voor de bouw van een bejaardenwo ningen in de Stadstimmerwerf waren aan de orde. Virginia Guil lén over de ontmoeting: "Na af loop heb ik met de onderhuur ders gesproken. Ik heb hun de brief laten zien die ik aan Tilly had gestuurd. Dus de brief waar in haar de huur werd opgezegd naar aanleiding van ons telefoon gesprek. Ze had in dat gesprek immers laten weten niet te willen doorgaan met huren". "De onderhuurders zeiden me dat ze pas een maand later had den gehoord over de opzegging. Hun zou de reden die daarvoor in de brief stond toen ook niet zijn meegedeeld door Tilly. En ze wa ren ook niet op de hoogte gesteld van mijn aanbod om naar ver vangende ruimte te zoeken. Maar de meesten hadden gelukkig nu weer onderdak. Voor Wil Lamb regts ga ik echter nog een ruimte zoeken, die had nog niets gevon den". Wil Lambregts bestrijdt de meeste uitlatingen van mevrouw (foto Wim Dijkman) Guillén echter: "Nog niemand van ons heeft een andere ruimte gevonden. Het klopt wel dat Vir ginia mij nu ergens anders on derdak wil brengen. Gelukkig, want dat is hard nodig. Die brief die ze liet zien kan ook de dag te voren zijn geschreven. Maar ja, het is haar woord tegen dat van Tilly". "Toch vertrouw ik Virginia niet zo. Want Tilly had ons wél op de hoogte gesteld van de opzeg ging. Alleen duurde het een tijd je voordat onze reactie kwam. We moesten eerst onderling overleg plegen. En we wisten ook af van Virginia's aanbod om te zoeken naar andere ruimte. Maar waarom heeft ze ons zelf daarover niet meteen benaderd? Gelukkig ligt het in de bedoeling dat er binnenkort een gesprek komt met alle betrokkenen". Al met al is er in de afgelopen tijd dus heel wat afgeruzied. En vast staat dat daarbij flink is ge logen. Door wie dat is niet duide lijk. Maar dat er nu een gesprek komt lijkt ons een goede reden om het 'dossier Wachtgebouw' voorlopig te sluiten. HERMAN JOUSTRA het hoogheemraadschap onder meer een 'handhavingsteam' opge richt. De opsporingsambtenaren van Rijnland worden daarin in een andere organisatievorm on dergebracht. Om milieudelicten effectief te bestrijden moeten er volgens dijk graaf E.H. van Tuyll van Seroos kerken op het gebied van de wetge ving en de rechtspraak wel het een en ander veranderen. "De boetes voor milieudelicten zijn ongehoord laag. Het is lucratief om een milieu delict te plegen", aldus Van Tuyll van Serooskerken. Het opsporen van deze delicten is erg moeilijk. Van de 1000 over tredingen leidt er zes procent tot een vervolging door het openbaar ministerie. De pakkans is er klein. De dijkgraaf noemt als voorbeeld een boer die door middel van een leiding onder de dijk door mest in de Oude Rijn loosde. "Dat moet je dan wel ontdekken. Iemand die zo'n overtreding begaat, krijgt wel onmiddellijk met de officier van justitie te maken. Behalve een strafrechterlijke boete krijgt hij ook nog eens een boete op de ver ontreinigingsheffing". Van Tuyll van Serooskerken geeft toe dat de pakkans wel erg klein is. "In ons gebied hebben dui zenden boeren een mestoverschot. Wij hebben aangeboden hen hier mee te helpen. Daarop hebben er ongeveer 100 gereageerd. Daar naast hebben we 10 processen-ver baal uitgedeeld wegens illegale lo zingen. Dat lijkt me niet zo'n hoge Om een effectiever handhavings beleid mogelijk te maken pleit de dijkgraaf de 'burgemeester' van het hoogheemraadschap voor het uitbreiden van de wettelijke mogelijkheden. Van Tuyll van Serooskerken is een voorstander van het invoeren van de mogelijk heid een dwangsom op te leggen aan de overtreder. Ook pleit hij voor het verruimen van de schik kingsbevoegdheid. Deze ontbreekt wanneer de bepalingen van de Wet verontreiniging oppervlaktewate ren worden overtreden. "Aan transacties voor lichtere overtre dingen bestaat grote behoefte". LEIDEN De gemeente Leiden heeft bij de politie aangifte gedaan van de diefstal van drie aanwijs borden. Langs de Plesmanlaan ver dwenen twee borden met het op schrift 'Sciencepark'. De borden zijn elk 600 gulden waard. Bij de Breestraat verdween een 'schuifletterbord', waarop de af sluiting van de straat stond aange geven. Dit bord kostte 700 gulden. Om tot een beter handhaven van de regels te komen wil Rijnland een effectiever en efficiënter beleid gaan voeren. Daatoe is inmiddels de nota 'Handhaving' verschenen. Volgens de dijkgraaf heeft het handhaven van de voorschriften bij Rijnland nooit de hoogtse prio riteit gehad. "Het hoogheemraad schap heeft zich aan de ene kant ge richt op de zorg voor schoon opper vlaktewater, het zuiveren van het water. Aan de andere kant verleen den we vergunningen voor het doen van lozingen. Het handhaven van onze voorschriften hebben we nooit systematisch en beleidsma tig aangepakt". In de nota wordt aangegeven dat Rijnland een controleprogramma gaat loslaten op de 60 bedrijven die de meeste vervuiling veroorzaken. Deze ondernemingen zijn samen verantwoordelijk voor een derde van de watervervuiling door be drijven binnen het verzorgingsge bied van het hoogheemraadschap. Daarnaast richt het programma zich op een groep van 200 bedrij ven, waarvan de kans bestaat op zeer schadelijke micro-verontreini gingen zoals zware metalen en pes ticiden. In deze categorie vallen bijvoorbeeld chemische industrie ën, afvalverwerkingen en leerlooie rijen. ADVERTENTIE Waarom een Verberg Toyota? Omdat zo'n Verberg Toyota altijd net even meer biedt dan een gewone Toyota. U ontdekt al gauw het verschil. A.J. Verberg's Auto B.V. Zoeterwoudseweg 23. 2321 GM Leiden tel 071-313141 Daar komt u verder mee ,STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13