Te voet langs Griekse schoonheden lleöercbip Harderwijk duldt geen vrouwelijke arts LEERLING - TEKENAAR -VRIJE TIJD Een paar dagen luieren hoort er ook bij Plantenbak om mee te bouwen Drie beurzen onder een dak OOSTINGH STAALBOUW BV OOSTINGH STAALBOUW B.V. MACHINEFABRIEK WEST-END BV VRIJDAG 25 MAART 1 Planten doe je in een potje en je groep bij elkaar kunt zetten...een zet ze op een rij in de vensterbank soort 'Lat-relatie\ De Multi-Pot of optafel. Met het Multi-Pot sys- elementen zijn verkrijgbaar in teem kan het ook anders. Multi- diverse kleuren, en ze kosten per pot is gebaseerd op kwart-ronde stuk ongeveer 23 gulden. Meer in- elementen, gemaakt van slagvast formatie T 2000 v.d. Valk Tuin- polystyreen.23 cmhoog. Vier van dekoraties, Heerlen, 045-226156. met een diameter van 60 an. Op die manier kunnen leuke arrangementen gemaakt wor den, om 'groeneüandjes' op de kamervloer, op een tafel, op bal kon of in'de tuin te verwezenlij ken. Een voordeel is dat je plan ten die elkaar wat grondsamen- stelling en natuurlijke afweer be treft niet verdragen, toch in een SPORTIEF 88 - Van 19 t/m 23 mei wordt in de Utrechtse jaarbeurs de consumenten-sportbeurs Sportief 88 gehouden. Het wordt een beurs vol demonstraties op sportief en re creatief gebied. Tijdens de beurs wordt op 20 mei de voetballer van het jaar gekozen. Op de bonnefooi de Griekse wegen en paden betreden. Alleen de vliegreis boeken en thuis met abominabele landkaarten een wandelroute uitstippelen. Op zoek naar het 'avontuur'. Vooral de voorbereidingen zijn belangrijk. Rugzak en inhoud moeten ruimschoots beneden de tien kilogram blijven. Het is dus meer een zaak van wat niet mee kan, dan wat wel mee kan. De belangrijkste vracht volgt pas aan het begin van de wandeltrip, namelijk water. door Ellen Koch Een vluchtig moment van afgunst op de georganiseerde vakantiegan ger markeert vaak het begin van een vakantie. Alsof de duivel er mee speelt, kom je in negen van de tien gevallen midden in de nacht op een vreemde luchthaven aan. Een taxichauffeur is de reddende engel. Cheap hotel please zijn de sleutelwoorden. Het wordt gega randeerd de duurste nacht van de vakantie. De eerste dagen hebben iets weg van een zware beproeving. Kreu nende schouderbladen onder de zware last. Knikkende knieën na een tocht over hellend terrein. Gloeiende voeten in de stappers; die houden het niet droog bij 30 graden Celsius boven nul. De ware bergbeklimmer loopt de hele va kantie in dezelfde sokken, zo wordt verteld. De laatste nachten blijven ze rechtop in de hoek staan... Te koud Wij zijn geen bergbeklimmers. Op echt grote hoogten vind ik het veel te koud. Ook is onze vakantie band met de zee te innig om hon derden kilometers het binnenland in te trekken. Deze uitgangspunten en het klimaat maken de Griekse eilanden tot ideale bestemming. En niet te vergeten de Grieken zelf. Een sympathiek en behulpzaam volk, dat de nog niet lang geleden verworven vrijheid hoog in het vaandel draagt. In toeristenneder zettingen komen Grieken soms 'anders' over, maar wees eerlijk, toeristen zijn ook niet altijd even aardig. In het authentieke Griekenland, niet of nauwelijks aangetast door de vakantie-industrie, gaat het an ders toe. In geïsoleerde dorpen is een toerist een bezienswaardig heid. De jeugd loopt uit om die twee gekke Noorderlingen met vol le bepakking, dampend van het zweet, te zien rondstappen. De Grieken delen graag hun mondvoorraad met je. Ik kan me zelf nog steeds voor mijn hoofd slaan dat we ooit de zelfbereide olijven die ons door een boertje op het land werden aangeboden, heb ben geweigerd. Een gift weigeren, dat is het stomste watje kunt doen. Weg kwijt De mensen staan altijd voor je klaar. Het spoor bijster wees een Griek ons niet alleen de weg, maar daalde ook honderden meters met ons een klif vol doornig struikge was af. Ik kreeg de kans niet om mijn eigen rugzak te dragen. Wij op bergschoenen, hij met blote voeten in slippers. Maar de charme van zo'n vakantie zit hem mede in het af en toe ontbreken Lekker een paar dagen door de 'wildernis' trekken zonder een mens tegen te komen. Onder een schitterend zonnetje, vergezeld door het 'gekrakeel' van talloze in secten, op pad over ezelpaden of minder. Zo'n twintig kilometer per dag. Gemiddeld, maar altijd is er wel één dag datje de grenzen van je uithoudingsvermogen negeert. Met alle gevolgen vandien. De route hadden we verdeeld in twee etappes: de eerste dag uit een dal omhoog klimmen (afstand 17 kilometer, hoogteverschil 900 me ter) en de tweede dag door een kloof dalen naar zee (eveneens 17 kilometer, hoogteverschil 1000 me ter). Even na de middag van die eerste dag gingen we in de fout. Het hoogste punt was bereikt en de afdaling werd ingezet. Onder weg kon niet overnacht worden, dus moest er in een keer doorge stoomd worden naar zee. Ons dag gemiddelde haalden we zonder al te veel moeilijkheden. De 25 kilo meter ging ook nog wel. Nog twee kilometer verder zat ik 'hartstikke stuk.' Kamperen In het dorp aan zee ploffen we op het eerste terrasje neer. Nog voor je wat bestelt hebt, staat er een karaf ijskoud water voor je neus. Zien we er zo moe en dorstig uit, als we ons voelen? Het praktisch verlaten, ki lometers lange kiezelstrand en een goed boek heelden de dagen erna de wonden. Vrij kamperen is verboden, maar wordt oogluikend toegestaan door de Griekse autoriteiten. Op een stukje onbewoond eiland kun je ook moeilijk anders. Stille strand jes. weidjes vol veldbloemen of een olijfgaard zijn volmaakte slaapka mers. Idyllische plekjes, kleine pa radijsjes zou je zelfs kunnen zeg gen, als er maar niet overal afval lag. Het kan er nog zo verlaten zijn, op geen enkele landkaart aangege ven, of er ligt rotzooi. Lege fris drankblikjes, plastic waterflessen en wat dies meer zij. Over tien jaar liggen ze er nog. Een ergernis. Ze konden die rommel mèt inhoud er ook heen slepen, dus waarom niet de tarra mee terugnemen naar de bewoonde wereld? Toegegeven, de Grieken hebben zelf ook nog nau welijks van milieubeheer gehoord. Handicap Aan de ene kant is het wandelen 'met een kaart op schaal 1:200.000 of meer (de beste kaart van een Grieks eiland gaat meestal niet ver der) een handicap, aan de andere kant leidt het tot verrassingen. Ver velend is het om erachter te komen datje fout zit, als je net een kilome ter steil omhoog bent geklauterd. Wat doe je als een onbewoonde uit loper in zee 'doorzeefd' is met paadjes, terwijl de kaart er maar een aangeeft. Bij zo'n brede keuze mogelijkheid geeft het kompas geen uitsluitsel. Twee Griekse vis sers wel, maar het viel niet mee om ze te spreken te krijgen. Grieken zijn - het is al gememo reerd - gewoonlijk de behulpzaam heid zelve, maar bij nadering van deze twee bepakte en bezakte wan delaars trokken ze zich schielijk te rug achter een rotsformatie. Ze 'be zondigden' zich aan iets waar de Griekse zeden en gewoonten niet aan gewend zijn: een zonnebad in hun blootje. Daar wilden ze geen pottekijkers bij, zeker geen vrou welijke. Er zat voor mijn mannelij ke reisgenoot niets anders op dan zijn rugzak af te doen en over de rotsen te klauteren om aldus de weg te vragen. Zo'n vakantie moet geen wandel marathon worden en een dag of wat luieren is ook een vast pro gramma-onderdeel. Bij voorkeur in dat ene piepkleine badplaatsje. Zonder asfalt en zonder auto's. Een bot mes is een ergernis en met een wetstaal omgaan is niet iedereen ge geven. De Fiskars roll-sharp helpt dit probleem uit de wereld. Het is een kleine messenslijper waarmee het mogelijk is met een stuk of vier filkse ha len een mes weer scherp te maken. Niet alleen een gewoon mes maar ook een kartelmes. Het geheim is een keramisch slijpwieltje, geplaatst een een goed in de hand passende houder. Het slijpwieltje staat zo dat het mes al tijd in de juiste slijpstand staat. Het slijpen van messen is nu nog eenvou diger dan brood snijden.. Dit Finse ontwerp, dat door de stichting ION is erkend als goed indus trieel produkt kost 19,75. Het is te koop in zwart en wit. Meer informatie op de Huishoudbeurs of bij Fiskars Nederland BV tel. 03440-15470. Van 7 t/m 17 april in RAI Drie consumentenbeurzen vinden van 7 t/m 17 april weer onderdak in de RAI. Verreweg de grootste is de Huishoudbeurs, die voor de 43ste keer wordt gehouden. En hoewel er voor de doe-het-zelver op die beurs ook wel het een en ander te beleven viel de laatste jaren, de be langstelling voor zelfwerkzaam heid is zó toegenomen (gemiddeld geeft een Nederlands huishouden 762,- uit aan doe-hetzelven) dat er nu een aparte beurs wordt gehou den: de Doe-Het-Zelf-RAI. De ope ningsdagen lopen parallel met de Huishoudbeurs. De laatste week komt daar nog de Negen Maanden Beurs met informatie voor aan staande ouders bij. Wie dus volop profijt wil hebben van de 12,50 entreegeld (houders van een Pas 65 10,-) moet in die tweede week naar Amsterdam afreizen. De beurs is dagelijks geopend van 10.00 - 17.00 uur en op 11 en 12 april van 10.00 - 22.00 uur. 'De vele gezichten van de Huis houdbeurs' is dit jaar het thema. Naast veel nieuwe snufjes, die de de stands zijn te bewonderen, zijn er ook tal van speciale presentaties. Een greep uit de nieuwtjes: ther- mo-dekschalen van Rodri waarin warm eten warm en koud eten koud blijft; een elektrische aardap pelstomer van Samyco 'Le Cooker' waarin natuurlijk ook rijst en groenten kunnen worden klaarge maakt en diepvries kan worden ontdooid; de stengelbengel, een stengelafsnijder met kindveilige sluiting en de progiene cat-mate, wie een weekeinde weggaat kan het ene etensbakje op zaterdag la ten openspringen en het andere op zondag. Het nieuwste voor de keuken is de inductiekookplaat. Deze plaat blijft vrijwel koud en toch komt het water aan de kook. Een nadeel is wel datje ijzeren pannen moet heb ben, net als voor de halogeenkook- plaat. En dan is er natuurlijk ook nog een keur aan magnetrons, zelf denkende ovens en andere keu ken-elektronica. Wat de speciale presentaties be treft: naast mode krijgen de vol gende onderwerpen extra aan dacht: beveiligd wonen, huisdie ren in Nederland, oog voor eigen land (toerisme), koken in Neder land, de badkamer. Er zijn demon straties porselein-schilderen o. Wedgewood en Hummelfiguren en van de kappers. Bij Philips is elke dag een Olympische sporter te gast. De Doe-Het-Zelf-RAI is opge bouwd rond een aantal paviljoens met elk een eigen thema. Zo is er aandacht voor tuin en daktuin, de coratie, verruimend verbouwen en de babykamer. In het doe-het-zelf- paviljoen zal 'klusjesman' Cees Snoey antwoord geven op vragen van beginnende en gevorderde doe-het-zelvers. Tijdens de Negen maanden Beurs zijn er lezingen van een ver loskundige over zwangerschap en bevallen thuis van 11.15-11.45 uur (aansluitend spreekuur) en van een gynaecoloog over bevallen in het ziekenhuis 14.00 -14.30 uur (aan sluitend spreekuur). Achterklap en vriendjespolitiek in 'Peyton Place' op de Veluwe HARDERWIJK - De dreiging is afgewend en de twaalf mannelijke huisartsen in Harderwijk kunnen weer opgelucht ademhalen. Met succes hebben zij zich verzet tegen de komst van een vrouwelijke col lega. Het resultaat van hun geza menlijke inspanning is dat burge meester en wethouders na veel wikken en wegen een vestigings vergunning hebben afgegeven aan een mannelijke arts, ondanks felle protesten van onder andere de Ver eniging van Vrouwelijke Huisart sen. door Rob Hirdes Maar dat muisje zal als het aan mevrouw C. van Veen-de Vries ligt nog een behoorlijk staartje hebben, want zij wil bij de Raad van State beroep aantekenen tegen de gefor ceerde benoeming. Mevrouw Van Veen, die zegt 'doodziek' te zijn ge worden van de wijze waarop de be noeming tot stand is gekomen, is zelf praktiserend huisarts in Har derwijk. Maar zij wordt van alle kanten geboycot. Het gemeentebestuur wil voor haar, ondanks een nadrukkelijk positief advies van de geneeskun dig inspecteur van de volksgezond heid in Gelderland, geen vesti gingsvergunning afgeven. En de in Harderwijk werkzame huisartsen hebben haar ruim een jaar geleden uit de waarneming gezet. Er is slechts één mannelijke huisarts in Harderwijk, die zich in de loop der jaren voor de volle honderd pro cent achter haar heeft geschaard. Maar hij is dan ook haar echtge noot annex collega De vestiging van de veertiende huisarts in Harderwijk - mevrouw Van Veen niet meegerekend - houdt de gemoederen al zo'n klein jaar bezig. Onderlinge afgunst, ge bakkelei, achterklap, vriendjespo litiek en andere Peyton Place-ach- tige ingrediënten, hebben hierbij een belangrijke rol gespeeld. Met als uiteindelijk resultaat, dat de Harderwijkse huisartsen vereni ging een exlusief mannenclubje kan blijven. Wild Op basis van het inwonertal was er in het stadje aan de vroegere Zui derzee plaats voor een veertiende huisarts. „Maar in feite telde Har derwijk al voor de recente benoe ming van de nieuwe man al veer tien huisartsen. Mijn man en ik hebben ons, maar ieder voor zich, in 1984 als huisarts in Harderwijk gevestigd. Omdat ik echter niet door de vestigingscommissie word erkend, word ik ook niet meegere kend bij het aantal huisartsen, waarop de gemeente kan bogen". Het echtpaar Van Veen heeft zich aanvankelijk ,wild' gevestigd. Dat kon toen nog, omdat huisart sen zich tot aan 1 februari 1986 vrij konden vestigen. Maar van enige toenadering van de zijde van de overige huisartsen was geen spra ke, omdat die niet gemoeid waren in de vestiging. De verhoudingen bekoelden nog eens extra toen alle huisartsen per 1 februari 1986 in het register van de Landelijke Huisartsen Vereniging moesten worden opgenomen. Dat werd voor mevrouw Van Veen een probleem, omdat zij weliswaar in de zin van de wet arts was en daardoor volledig was be voegd tot het uitoefenen van de ge neeskunde, maar geen vestigings vergunning kon overleggen. En al dus werd zij niet geregistreerd. De consequentie daarvan is dat, vol gens afspraak tussen de LHV en de ziekenfondsen, geen vergoeding wordt uitgekeerd voor behande ling van verplicht-verzekerden. Het was haar er dus alles aangele gen alsnog te worden geaccepteerd door de Harderwijkse vestigings commissie, teneinde zodoende of ficieel te kunnen worden geregi streerd. Maar daarbij had ze flink buiten de waard, of in dit geval bui ten de twaalf afwijzend tegenover haar staande mannelijke collega's, gerekend. Protest „Toen er sprake was van de be noeming van een veertiende offi ciële huisarts, sprak de vestigings commissie zich onomwonden uit voor een mannelijke arts. Sterker; de profielschets was als het ware op het lijf geschreven van de thans benoemde collega. De man in kwestie had in de loop der tijden goede contacten met de verant woordelijk wethouder opgebouwd en ze kenden elkaar ook vanuit de Rotary. In totaal solliciteerden zes tig kandidaten, van wie met mij twintig vrouwen". Toen duidelijk werd, dat de uit eindelijk gekozen arts met vlag en wimpel door de vestigingscommis sie zou worden geaccepteerd, te kende de Vereniging van Vrouwe lijke Huisartsen fel protest aan bij B en W. En ook vrouwen uit de Marokkaanse en Turkse gemeen schap in Harderwijk - „Ik heb veel van hen in mijn praktijk" - lieten zich niet onbetuigd. Onder die druk zwichtte het gemeentebe stuur en in alle haast werden als nog twee vrouwelijke kandidaten op de voordracht geplaatst. Maar die haakten schielijk af toen tij dens gesprekken met de Harder wijkse huisartsen duidelijk werd, dat de komst van één hunner op de nodige weerstand zou stuiten. En aldus bleef de van meet af aan op maat in de profielschets passende mannelijke kandidaat over. Zijn benoeming was met het afgeven van een vestigingsvergunning toen nog slechts een formaliteit. Toen er even sprake was dat op de valreep een vrouwelijke huis arts zou worden benoemd, hield huisarts mevrouw Van Veen zich een tijdje op de achtergrond. Om de eventuele benoeming van haar collega niet in de weg te staan. Maar nu is haar strijdlust weer he lemaal opgeflakkerd. „Ik kan niet anders concluderen, dan dat de nieuwbenoemde huisarts naar vo ren is geschoven. Bovendien ves tigt hij zich op nog geen tweehon derd meter van de praktijk van mij en mijn man". Door beroep aan te tekenen bij de Raad van State wil zij de benoeming alsnog ongedaan zien te maken. „In feite telt Harder wijk al veertien praktiserende huisartsen en de nieuwe man, aan zijn kwaliteiten als arts wil ik niet tornen, is dus boven de getalssterk te". Onafliankelij k St Maarten nu 'niet gewenst' WILLEMSTAD/DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft de delega tie van Sint Maarten afgeraden "in dit stadium" te kiezen voor onaf hankelijkheid. Het Nederlandse kabinet weigert bovendien mee te werken aan een aparte status voor Sint Maarten binnen het Konink rijk, een positie die Aruba in 1986 kreeg als overgang naar onafhan kelijkheid. Dat staat in een verklaring van de Rijksvoorlichtingsdienst naar aanleiding van besprekingen die een delegatie van St Maarten voer de met de Koninkrijksregering (Nederlandse kabinet plus de ge volmachtigde ministers van Aruba en de Antillen). Wel is het zelfbe schikkingsrecht van het eiland nogmaals erkent en zal Nederland meewerken aan het realiseren van de onafhankelijkheid "indien de bevolking van Sint Maarten zich daarvoor zou uitspreken". Begin dit jaaf verraste de leider van Sint Maarten, Claude Wathey, vriend en vijand door te verklaren dat hij zou streven naar onafhanke lijkheid „binnen één jaar". Tijdens de gesprekken in Den Haag, met onder meer premier Lubbers en minister De Koning, blijkt Wathey echter terug te zijn gekomen op zijn plannen. -AGEWEG J6 2222 AG KATWIJK (Z-m) v TEL. 01718 22400 Ter uitbreiding van onze tekenafdeling zoeken wij een voor het uittekenen en detailleren van onze staalkonstrukties. Vereisten zijn: Opleiding minimaal M.T.S. (wtb), - Flinke dosis werklust. Goed in teamverband kunnen werken. Wij bieden u: - Een goed salaris. - Diverse tegemoetkomingen. - Opname in pensioen- en vakantiezegelfonds: Bent u geïnteresseerd in deze lunktie en voldoet u aan de eisen, richt dan uw schriftelijke sollicitatie aan: Postbus 3020 2220 CA Katwijk Zh. t.a.v. de heer H. Oostingh Meer en Duin 25 2163 HB Lisse Tel. 02521-19048 Tax 02521-18902 Door de verhuizing van Sassenheim naar een nieuwe fabriek te Lis- se, zijn wij nog beter in staat uw opdrachten optimaal uit te voeren, zoals: Engineering en tekenwerk Kontruktiewerk ook in roestvaststaai en aluminium Draaiwerk tot een diameter van 1750 mm en t.d.c. 3000 mm Kotter- en freeswerk met max. afmetingen van 1800 mm hoog x 2500 mm breed x 3000 mm lang Revisie van verbrandingsmotoren, compressoren en pompen Laswerk door gekwalificeerde lassers Montagewerk met eigen montagewagens Machine- en apparatenbouw in staal, roestvaststaai en alumi- Herzieningen bestemmingsplannen "Achthovenerweg"Centrum", "Ockenrode '75", "Oran|ewijk" en "Zijllaan en Meijepolder 1969" goed gekeurd en onherroepelijk. De burgemeester van Leiderdorp maakt bekend dat Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland op 23 februari 1988 hebben besloten de herzieningen van de bestem mingsplannen "Achthovenerweg", "Centrum", "Ockenrode '75". "Oranje- wijk" en "Zijllaan en Meijepolder 1969" goed te keuren. Daar niemand zich met bezwaren tot Gedeputeerde Staten heeft gewend bestaat niet de mogelijkheid beroep in te stellen bij de Kroon. De bovenvermelde herzieningen liggen met ingang van 28 maart 1988 voor iedereen ter inzage, op de gemeentesecretarie, gemeentehuis, Statendaalder 1kamer 208. Toelichting Deze bekendmaking vloeit voort uit de Wet op de Ruimtelijke Ordening (artikel 28 en 31). De herzieningen van bovengenoemde bestemmingsplannen sluiten de-vestiging van A-inrichtlngen als bedoeld in de Wet Geluidhinder uit. Nauplion, het Venetiaanse Palamidifort. GPD)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11