eg illezen Vrolijk Olympisch tijgertje Jongerenblad ïi DENEMARKEN WANTJE Winkelhulp Sharpeville Welk beroep kies ik? Abortus maakt veel jonge slachtoffers in Kenya atcePteren tn 4cb- zo'n lüUiLK J.ÜAL. JJ PAGINA 9 ACHTERGROND PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Paul de Tombe Het tijgertje Hodori, de Olympi sche mascotte, heeft het voor het zeggen in Seoul. Zijn grappige portret prijkt in de meeste etala ges en de poppetjes- petjes-. T- shirts en speldjes-industrieën draaien op volle toeren. Ook de drukkerijen blijven niet achter; er zijn al duizenden posters ge drukt. Al jaren bouwt Seoul aan zijn Olympische arena's en het daar bij behorende dorp. Zaterdag 17 september is in zicht. Korea gaat zich straks trots presenteren aan de wereld. gewezen als toekomstige Olym pische stad begon de organisatie allereerst met het werken aan een mascotte en een embleem. Hodori werd de mascotte. Voor westerlingen een mis schien wat eigenaardige keuze, maar voor Korea bijna voor de hand liggend. De tijger is een vertrouwde figuur in de vele Ko reaanse legenden. Ook in de volkskunst is de Koreaanse tij ger een inspiratiebron. In tegen stelling tot zijn meer westelijk op de aardbol opererende woeste neef, is de 'Koreaanse tijger, al thans in de sprookjes, het toon beeld van hulpvaardigheid voor de mens. Bovendien is hij een onderhoudende humorist, met wie heel wat af te lachen valt. Dat beeld koestert de Koreaan van zijn locale tijgers. De werkelijk heid is natuurlijk anders. Ook de Koreaanse tijger is een verscheu- De markt voor jongerenbladen lijkt nog niet verzadigd. De Vere niging M50 heeft een nieuw ma gazine gelanceerd: Choice, 'een jongerenblad voor doordenkers'. Het tijdschrift is bedoeld voor jongens en meisjes tussen de 15 en 18 jaar. Choice wordt gratis verspreid via docenten maat schappijleer van middelbare scholen. Choice is de titel van een serie uitgaven waarin steeds actuele zaken worden aangekaart. Het verschil met andere jongerenma gazines is dat dit blad als (maat- schappij-llesmateriaal gebruikt kan worden. Het eerste nummer van Choice is gweijd aan man/vrouw-ver houdingen. In het blad worden relaties van alle kanten bekeken, hoe dat vroeger was, hoe het in ander culturen gaat en wat jon geren van nu over de verschillen de relatievormen denken. De uitgever van het blad is M50, een instelling die zich be zighoudt met de algemene en en politieke vorming van jongeren. Choice verschijnt drie keer. per jaar en is gratis te bestellen bij M50, Oudegracht 139 bis, 3511 AJ Utrecht, tel. 030-333494. rend dier, bij wie je beter uit de buurt kunt blijven. Het Olympische poppetje is een parmantig knuffeldiertje met een hoedje geworden. Het Koreaanse publiek was gevraagd ideeën voor een leuke naam aan te dragen en uit 2295 inzendin gen werd uiteindelijk Hodori ge kozen. Eigenlijk is de naam inhoude lijk niet briljant. Ho komt van tij ger en dori is het verkleinwoord voor een man. Tijgermannetje of tijgerventje werd het dus. Op zijn hoofd draagt Hodori een 'sang- mo', een hoedje dat bij een folkloristische boerendans wordt gedragen. Door zijn locale betekenis is Hodori veroordeeld een mascotte voor binnenlands gebruik te blijven. Al zullen de buitenlandse bezoekers van de Spelen natuurlijk allemaal een Hodon-speldie. -shirt of -petje -mee terug naar hun vaderland Sinds de laatste Olympische Spelen in Los Angeles zijn er twee sporten bijgekomen, tafel tennis en tennis. Dat brengt het totaal in Seoul op 23 sporten. Dat zijn: boogschieten, atletiek, bas ketbal, boksen, kanovaren, wiel rennen, paardensport, scher men, voetbal, turnen, handbal, hockey, judo, roeien, schieten, zwemmen, tafeltennis, tennis, volleybal, gewichtheffen, wor stelen, zeilen en de moderne vijf kamp. Verder zijn er wat demonstra tiesporten, zoals baseball en da mesjudo. Ook badminton zal te zien zijn, maar heeft het ook nog niet tot Olympische sport ge bracht. Hetzelfde geldt voor bowling. Hodori bepaalt zich overigens tot de 23 officiële Olympische sporten. In al die hoedanigheden prijkt het sportieve tijgertje op speldjes, petjes en T-shirts. Maar ook als traditioneel danser komt hij voor. Zelfs als aristocraat uit de lang vervlogen tijden van de Chosun Dynastie. En als bruidje, wat een biologisch wonder mag heten. NOL VAN BENNEKOM Al staat de zomer nog niet direct voor de deur, het is wel hoog tijd om de vakantie te bespreken. Er zullen ook dit jaar weer duizenden jonge ren over de grens trekken en velen voor het eerst zonder hun ouders. Het is soms lastig om een ge schikte bestemming te kiezen. 'Weg wezen' is een rubriek die een (be knopte) beschrijving geelt van een aantal vakantie-oorden binnen Eu- Voor meer informatie kun je te recht bij de bekende reisorganisa ties in de Randstad. Veel stranden met duinenrijen overgaand in fjordenkusten, glooiende landschappen, vak werkboerderijen, middeleeuwse stadjes en overal herinneringen aan het verre viking-verleden. Alleen in Denemarken vind je zoveel verschillende landschap pen in zo'n klein oppervlak vere nigd. De gastvrije Denen zijn dan ook trots op hun land. Soms is het een beetje Nederland en dan weer Zweden of Noorwegen. Een soort overgangsgebied tus sen Europa en Scandinavië. Denemarken bestaat uit het schiereiland Jutland (Jylland), 100 bewoonde eilanden en 383 onbewoonde eilanden. De be langrijkste bewoonde eilanden zijn Seeland (Sjaelland), Funen (Fyn), Lolland, Falster, Als, Lan- geland, en het veel verder in de Oostzee gelegen Bornholm. Tot Denemarken behoren ook de Faröer eilanden en Groenland. De enige landgrens is de bijna 68 kilometer lange grens tussen Jutland en West-Duitsland. Voor de rest is het land omringd door water. De veerboten die tussen de ei landen varen zijn modern en goed onderhouden. Toch beteke nen ze een ernstige vertraging voor het landverkeer. Vandaar dat er steeds meer bruggen wor den gebouwd. Het land heeft een zeeklimaat met overheersend westen win den, net als bij ons dus. Met uit zondering van een paar kleine af wijkingen zijn er geen klimaat verschillen. Daarvoor is het land te klein. De zomers kenmerken zich door veel zonneschijn. Dc komende weken besteedt de Kits-redaetie aandacht aan het on derwerp 'bijbaantjes'. Scholieren vertellen over het hoe en waarom van hun bijverdienste. Wil je zelf iets over je bijbaantje vertellen schrijf of bel dan naar de Kits-rc- dactie. Postbus 54, 2300 AB Leiden, tel. r Remco Bink uit Leiden is 17 jaar en zit in de laatste klas van het gymnasium. Sinds twee jaar werkt hij dagelijks als hulp kracht in een supermarkt. "Als je hier begint te werken krijg je een brochure waar in staat wat je wel en niet mag. Je mag bijvoorbeeld geen geld bij je hebben in de zaak. Een schort dragen is ook verplicht. Verder moetje er verzorgd uit zien, geen vieze haren of zo". Anders "Niet echt streng zijn ze. De chefs staan wel een stapje hoger dan de rest van het personeel. Ze eten bijvoorbeeld niet bij ons in de kantine. Chefs eten meestal boven, in een aparte kamer. Ze staan altijd hoger. Je gaat daar ook anders mee om. Ik vind het wel logisch dat zij apart eten. Als een chef aan je tafel komt eten zou je je ook niet op je gemak voelen. Dat is gewoon anders. De chefs zijn wat ouder, zo rond de 40. Misschien is dat het. Het ge wone personeel is voor het me rendeel in de 20. Ook op perso- neelsfeestjes is er altijd een be paalde scheiding". 'In september doe ik dit twee jaar en het bevalt me nog steeds prima. Elke dag werk ik van vier tot zes. Zwaar? Valt wel mee. Ba len van school doe ik wel eens maar van werken niet. Het is hier ook vrijer dan op school. Eerst vul ik de zakken bij onder de kas sa, al het verpakkingsmateriaal. Dan leeg ik de kassavakken, een soort vuilnisbakken onder de kassa. Daarna vul ik wijn en koek aan. Af en toe werk ik op za terdag, als er zieken zijn of het is heel druk. In de vakantie werk ik hele dagen en dan sta ik meestal op de koekafdeling klanten te helpen, ik ben eigenlijk overal inzetbaar. Op alle afdelingen heb ik een keer gestaan". Remco Bink: 'Je moet een klant altijd gelijk geve "lets anders zou ik niet willen. Hier heb je voldoende afwisse ling. Ik heb wel een keer gedacht om te gaan serveren in een res taurant. Een paar keer heb ik ge solliciteerd maar dat werd niks. Dus toen heb ik er geen aandacht meer aan besteed". Brullen "Achter de kassa staan vind ik het leukst. Ik sla graag aan. Bij de koekafdeling is klanten helpen ook wel eens vervelend. Dan staan ze aan drie kanten tegelijk te brullen: ik ben eerst, ik ben eerst. Meestal is de volgende klant daar de dupe van, want dan doe je minder vriendelijk". "Ik heb er altijd een baantje bij gehad. Op mijn vijftiende begon ik met een krantenwijkje en daarna dit. Mijn broers hadden ook allemaal een bijbaantje dus ik vond het normaal dat ik ook zoiets ging doen". "Kranten rondbrengen was ik al gauw zat. Dat wordt echt een sleur. Elke dag door weer en wind. Dan kom je weer nat thuis. Een beroep kiezen is geen peule- schil. Voor een groot deel van je leven zit je eraan vast en dan is het heel belangrijk dat je iets doet, waar je lol en voldoening in hebt. Vooral jongeren, die niet van kinds af aan weten dat ze bij de politie of bij het theater wil len, krijgen in de laatste jaren van hun middelbare schooltijd de 'beroepskeuzekriebels'. De keuze is gedeeltelijk zo moeilijk omdat mensen slechts een heel klein aantal van de zes duizend verschillende beroepen in Nederland (goed) kennen. Een beetje informatie is dus nooit weg. De Spectrum Beroepengids van L. Sanders geeft die informa tie op een bijzondere manier. In tegenstelling tot andere beroe pengidsen geeft de Spectrum- gids een beeld van de dingen die je in een bepaald beroep moet doen en kunnen. De makers zijn daarbij uitge gaan van dagboeken van be roepsbeoefenaren. Soms staat een gedeelte daaruit ook als om schrijving bij het beroep afge drukt. Daardoor kun je je gemak kelijk een voorstelling van het werk maken. De gedachte die hoofdredac teur Sanders bij het samenstel len van de gids voor ogen stond, is dat ieder mens geschikt is voor meerdere beroepen en dat men sen zelf de inhoud van hun be roep bepalen en niet omgekeerd. Daarom ook nemen de persoon lijke verhalen en informatie in de Spectrum Beroepengids een veel belangrijkere plaats in dan in andere gidsen. Heel aardig is ook het hoofd stuk 'Wegwijzer: welk beroep is geschikt voor mij?'. Daarin wor den verschillende 'grondhoudin gen' van mensen belicht: een houding die in iemands persoon lijkheid overheerst en in allerlei verschillende situaties altijd weer opduikt. Zo heb je de on derzoekende, de organiserende, de verzorgende of de creatieve grondhouding. In hetzelfde hoofdstuk wordt kort beschre ven in welke werkzaamheden zo'n grondhouding goed van pas kan komen. Bij de beroepen wordt kort weergegeven welke opleiding je voor een bepaald beroep nodig hebt. Heel veel woorden zijn daaraan niet besteed, maar ach terin de gids is wel een apart hoofdstuk aan de verschillende opleidingen en hun beroepsmo gelijkheden gewijd. De Spec trum Beroepengids is al met al een prettig leesbare informatie bron voor mensen die zich willen oriënteren op een beroep. ELS WIEGANT Denemarken lijkt veel op Nederland met zijn groene weiden en kilo meters lange zandstranden. (foto p.r.) Het lieflijke Deense landschap trekt jaarlijks veel buitenlan ders. Ook de hoofdstad Kopen hagen krijgt veel belangstelling en terecht. De Denen zelf hou den zich in hun vrije tijd voorna melijk bezig met watersport, sportvissen en het strandleven en dat kunnen de buitenlandse toeristen er natuurlijk ook doen. Er zijn genoeg campings en doordat het land klein is kun je in korte tijd veel zien. Denemarken is een duur land, hou daar rekening mee. ED PETIT Mijn broer werkte hier vroeger als zaterdaghulp. Die hoorde dat ze iemand nodig hadden. Nou toen heb ik gesolliciteerd. Na vijf minuten praten was ik aangeno- Voorlopig wil ik dit nog zo lang mogelijk doen want ik weet niet wat ik hierna wil gaan doen. In mei ben ik klaar met school maar wat ik daarna ga doen weet ik echt nog niet. Als ik ga studeren wil ik zaterdaghulp worden. Want anders moet je hier elke dag heen. Voor een studie heb je denk ik meer tijd nodig. Mis schien dat ik na school nog een jaar hier blijf werken maar niet full-time. Gymnasium is natuur lijk nogal een hoge opleiding. Dat vind ik zonde. Als chef hier werken? Dat lijkt me wel leuk ja". Naar de mond "Je leert hier met mensen om te gaan. Ook om mensen naar de mond te praten. Je moet een klant altijd gelijk geven, ook al weet je dat hij ongelijk heeft. Soms is dat moeilijk. Dan hou den ze vol dat een bepaald artikel in de aanbieding is. Je kunt er wel een chef bij halen maar die zegt dan ook: geef die dertig cent maar. Wel vervelend natuurlijk, want het personeel weet natuur lijk beter wat in de aanbieding is en niet". "Per uur verdien ik vijf gul den, dus per maand krijg ik zo'n 200 gulden. Zakgeld krijg ik sinds ik werk niet meer. School spullen en kleding betalen mijn ouders wel, maar daar koop ik zelf veel bij. Kleding is mijn hob by, ik'maak veel zelf'. "De helft van mijn geld geef ik uit, de andere helft gaat naar mijn Zilvervlootrekening. Dan heb je later tenminste wat achter de hand. Een beetje royaal leven vind ik wel fijn en dat kan met wat ik nu verdien". ERNA STRAATSMA NAIROBI (UPI)- Het Oost-Afri kaanse land Kenya heeft de grootste bevolkingsgroei ter we reld. Door het gebrek aan ge boorteregeling raken veel meis jes al op heel jonge leeftijd zwan ger en worden vele, vaak levens gevaarlijke abortussen uitge voerd. Hoewel abortus in Kenya ille gaal is, ondergaan elk jaar onge veer 3500 meisjes alleen al in het Kenyatta Ziekenhuis in Nairobi de ingreep. De meesten worden opgenomen op de afdeling voor spoedgevallen, nadat ze zijn ge opereerd met behulp van primi tieve instrumenten in clandestie ne klinieken. Per dag worden daar twee teenagers, die in le vensgevaar verkeren, opgeno- Pogingen om de snelle ver spreiding van 'kinderzwanger schappen' en illegale abortussen te voorkomen lopen vast door gebrek aan geld en door onwil van de Verenigde Staten en an dere hulpverlenende landen. "Washington heeft ons opgedra gen ons helemaal niet met vraag stukken over 'kinderzwanger schappen' bezig te houden", zegt een woordvoerster van het Ame rikaanse bureau voor internatio nale ontwikkeling in Nairobi. "Het is een onderdeel van Reagans' politiek om niet mee te werken aan abortussen". Te jong Gezondheidswerkers dat seksuele voorlichting aan jongeren ook wordt belemmerd door de vrees om Amerikaanse subsidies te verliezen. Ook druk van maatschappelijke en gods dienstige groeperingen in Kenya zelf staat die campagne in de weg. Een ongehuwd meisje krijgt, al zou ze daar zelf om vra gen, hoogstwaarschijnlijk geen voorbehoedsmiddelen. Niet om dat het illegaal is, maar omdat de verpleegster die recepten uit deelt waarschijnlijk zal zeggen: 6a naar huis, je bent te jong. De mogelijkheid om in kenya een veilige abortuis te laten ple gen is er wel maar dat kost dan wel ongeveer 7000 Kenyaanse shillings (ongeveer 450 gulden). Dat is 50 dollar meer dan het ge middelde jaarinkomen van een Kenyaan. Meisjes en vrouwen die na een amateuristische abor tus in het ziekenhuis terecht ko men kampen meestal met infec ties en interne bloedingen. Vaak hebben ze een abortus laten ple gen met behulp vart breinaalden of plastic isolatietape, dat van een elektrische draad is gehaald en andere instrumenten. Het komt voor dat dat ingebrachte voorwerpen wekenlang in het li chaam zitten. Sommige vrouwen proberen een abortus te veroor zaken door iets in te slikken, maar gewoonlijk sterven zij aan het spul dat ze ingenomen heb ben. De meeste doktoren in de Kenyaanse ziekenhuizen willen zulke praktijken liever niet met de pers bespreken, vanwege de Amerikaanse subsidie-politiek. "Als je hiervan in Amerika ver slag doet, zullen ze zeggen, dat wij abortussen plegen en dan ko men we helemaal zonder geld te zitten", zegt een arts van het Ke nyatta Ziekenhuis. JOHANNESBURG - Honderd duizenden zwarte Zuidafrika nen hebben maandag het bloedbad in Sharpeville her dacht. Zo'n 28 jaar geleden kwamen 69 vreedzaam demon strerende zwarten om het le ven doordat de Zuidafrikaanse politie plotseling het vuur op hen opende. Omdat dit voorval volgens de zwarte Zuidafrika nen nooit meer vergeten mag worden, bleven ze massaal van hun werk of school weg. Maandag reden er geen bus sen en treinen in de hoofdstad van Zuidafrika en Pretoria. Chauffeurs en machinisten legden cén dag het werk neer. Slechts op enkele plaatsen was er sprake van incidenten. Zo moest de Zuidafrikaanse poli tie in Durban met traangas in grijpen toen demonstranten vier bussen met werkwilligen met benzinebommen bestook ten. In de zwarte woonwijk So- weto werd een bus met vrou wen en kinderen aangehouden, die op weg was naar de be graafplaats van Sharpeville. Daarin zat ook Winnie Mande- la, de echtgenote van de beken de vrijheidsstrijder en anti- apartheidsactivist Nelson Mandela. Op 21 maart 1960 opende de Zuidafrikaanse politie het vuur op een menigte mensen die protesteerde tegen de pasjes- wet. Het was de bedoeling van de Zuidafrikaanse regering met die pasjes mensen zomaar te kunnen oppakken en naar een provincie te verbannen. Na de moord op de demonstranten braken er talloze rellen uit. Met spanning werd er naar de Sharpeville-herdenking uitge keken. Vorige week vrijdag riep een groot aantal organisa ties, die tot het verboden Vere nigd Democratisch Front (UDF) behoren, in een pagina grote advertentie op om Shar peville met een eendagsstaking te herdenken. De tekst in de Engelstalige dag- en weekbla den werd echter zo gemaakt dat je er niet precies uit kon op maken dat het om een staking ging. Dat deden de schrijvers van de advertentie bewust, want het is in Zuidafrika na melijk verboden om te staken. Uit het wegblijven van de meeste zwarte Zuidafrikanen bleek echter dat de boodschap wel was overgekomen. De politie, die wel vermoed de dat er op 21 maart demon straties zouden worden geor ganiseerd, liet van te voren we ten met groot materieel in de zwarte woonwijken te zullen patrouilleren. Dit. om de men sen die wel naar hun werk wil den gaan, te beschermen, aldus de politie. Er deden zich echter geen ernstige incidenten voor. De meesten bleven gewoon een dagje thuis. De massale weg- blijfactie van de zwarte bevol king werd door de anti-apart- heidsactivisten als een groot succes beschouwd. MARJOLIJN IN 'T HOUT Ja to&v ik ivtf 'in m -te pakken eft mbjekien keff-ie m #i... snik.. hooit .M leven is oom te hu eeuw hj het en i*o# ]e Gewoon levtri e/l... Klein Vfebeltie... arm </èrtje... l i.:.. U/aPG+ tri/ici- lii zo Klein.. - slik.- ■zo klein... ivee&t naast Niks... Gisteren rtob d.apLJ/^0 Woi'jk aan't pücnüc z'mri... (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9