Bedrijven discrimineren sollicitanten Pin-codepas niet bestand tegen fraude EG: prijzen landbouw bevriezen Acties op komst bij NS en in streekbusvervoer Gorbatsjov wil snelle hervorming landbouw Beste bescherming: afzien van elektronisch betalen DONDERDAG 24 MAART 1988 Selectie op uiterlijk en sekse DEN HAAG (GPD) Het aantal bedrijven dat op één of andere manier bij de selectie van sollicitanten discrimeert is zeer hoog. Bijna zeventig procent van de bedrijven zegt bij de selectie op het uiterlijk te letten, terwijl niet duidelijk is of dat voor het uitoefenen van de functie van belang is. Veertig procent van de bedrijven maakt onderscheid naar geslacht. Acht procent van de bedrijven zegt ronduit te be oordelen op huidskleur, zo blijkt uit een onderzoek van de Sociaal-Economische Raad, dat gisteren in Den Haag werd gepresenteerd. PARIJS (AP) - Bergen, woestijnen en druk stadsverkeer heeft hij ja renlang onversaagd weten te be dwingen. Beroemd was hij om zijn zuinigheid en markant was het ui terlijk. Het afscheid was al ruim van te voren bekend en vele fans treurden al enige tijd, maar sinds 29 februari is het echt zo ver: de Eend is dood. De laatste Citroen CV2, de Deux Chevaux werd afgeleverd in Frankrijks oudste autofabriek in Levallois. Een eervol afscheid was het niet want ook de fabriekspoor- ten in Levallois bleven na die dag gesloten. Geen woord in de pers, geen kik van de verbeten vrienden die met lede ogen moesten aanzien hoe de Eend een langzame dood moest sterven omdat de moderne tijden geen plaats gunden aan de auto die bijna een halve eeuw de liefde wist te winnen van de econo mische automobilist. Functionaliteit in het extreme sierde de Eend. Geen liflafjes heb ben de auto ooit ontsierd tenzij ze De 'deusjevoo' is nu echt niet meer door de eigenaar zelf werden aan gebracht. Ooit was de auto het anti statussymbool van een rebelleren de jeugd die vele jaren later nog trouw bleef aan de auto, als wat het maar als een gemakkelijke niet te dure 'tweede', naast de Saab of Al fa. Vele records zijn er gebroken met een Eend. Zo werd de ruim 5.000 meter hoge Chacaltaya in Bo livia beklommen en dook de Eend in 1953 in een zoutmijn te Lotharin gen. Twee Fransen maakten in een Eend een reis rond de wereld van 148.000 kilometer waarbij door de woestijn 380 kilometer lang werd gereden met geplette bananen in de lekkende versnellingsbak. Aanvankelijk was de Eend alleen maar in het grijs te krijgen en haal- Uit het onderzoek kan worden af geleid dat de positie van de sollici tant nog altijd zeer slecht is. Af spraken die daarover tussen werk gevers- en werknemersorganisa ties in 1982 in de Stichting van de Arbeid zijn gemaakt hebben daarin nauwelijks verbetering gebracht. In een reactie op de cijfers vindt de FNV dat er een wettelijke rege ling moet komen voor selectiepro cedures. Daarin moet worden vast gelegd dat sollicitanten het recht krijgen om over de procedure een klacht in te dienen. Als zo'n klacht wordt erkend, moet de afgewezen kandidaat schadevergoeding kun nen krijgen, zegt de vakbeweging. De werkgeversorganisatie VNO voelt niets voor een wettelijke re geling. Woordvoerder mr. A. M. Huntjes is niet verontrust door de cijfers. "Het zijn incidenten", zegt hij. "De praktijk van alledag is heel redelijk". In 1982 kwam de Stichting van de Arbeid met aanbevelingen voor sollicitaties. Er diende een goede informatie-uitwisseling te zijn tus sen bedrijf en sollicitant, de priva cy van de solicitant diende te zijn gewaarborgd en er mocht niet wor den gediscrimineerd bij de selectie van kandidaten. Uit het onderzoek blijkt dat slechts 17 procent van de bedrijven de aanbevelingen kent, laat staan dat ze ook gevolg worden. Maar ook andere regelingen zijn nauwe lijks bekend. Zo zijn er veel cao's waarin bepalingen voor sollicaties zijn opgenomen. Zestig procent van de ondernemingen met een dergelijke cao is daarvan niet op de hoogte. De privacy van de sollicitant is, zo blijkt, niet altijd even goed ge waarborgd. In een kwart van de on dernemingen wordt de sollicitant niet om toestemming gevraagd voor het inwinnen van referenties. Ruim 40 procent van de afgewe zen sollicitanten moet langer dan twee weken op bericht wachten. Bedrijven mogen, volgens de aan bevelingen uit 1982, niet vragen om een handgeschreven brief of een pasfoto. Die regel wordt door onge veer 17 procent van de onderne mingen genegeerd. Meer dan de helft bewaart gegevens van sollici tanten langer dan een maand. NS kampt met problemen nieuwe trein ESSEN - Deze overdekte fiets maakt een regenpak overbodig. Op de kam- peerbeurs in Essen wordt de kap, die zelf gemonteerd kan worden, aango- den voor circa 1000 gulden. De kunststoffen huis weegt 8 kilo. (toto anp) Gamma Het textielconcern Gamma Hol ding heeft vorig jaar ondanks een van 34 naar 39 procent gestegen ge middelde belastingdruk de netto winst zien stijgen van 46,1 miljoen tot 48,5 miljoen gulden. De omzet van Gamma nam vorig jaar toe met twee procent tot 732 miljoen gul den. Asea Asea Brown Boveri BV (ABB), de Nederlandse tak van het door fusie van het Zweedse Asea en Zwitserse Brown Boveri ontstane concern, heeft de eerste grote order binnen. De onderneming maakte gisteren bekend de stoomturbine generator installatie voor de nieuw te bouwen met kolen gestookte electriciteitscentrale Amer 9 in Geertruidenberg te zullen leveren en monteren en in bedrijf te zullen stellen. Met deze opdracht is een bedrag gemoeid van ongeveer 200 miljoen gulden. De installatie zal uiterlijk medio 1993 bijdragen aan de stroomvoorziening in ons land. Nijverdal-Ten Cate Koninklijke Nijverdal-Ten Cate (kunststoffen en textiel) in Almelo heeft de Europese denim-activitei- ten overgenomen van de Ameri kaanse textielgigant Burlington Industries. Het gaat hierbij om twee fabrieken in Ierland met ruim 600 werknemers en jaaromzet van ongeveer 150 miljoen gulden. UTRECHT (GPD) - De NS heeft het afgelopen half jaar tot twee keer toe een treinstel van de nieu we intercitytreinen (type IC3) uit bedrijf moeten nemen vanwege technische mankementen. Het ma terieel kampte met warmlopende assen en vertoonde haarscheurtjes in de motorophanging. Vooral de warmlopende assen had de veilig heid van de reizigers en het perso neel in gevaar kunnen brengen, al- ZT l dus j. Kruse van de Federatie Boeren zien inkomen verder achteruit gaan Spoorwegvakbonden. NS-woordvoerder H. Meijer be vestigt de problemen met de warmgelopen assen. "Maar die ko men ook bij ander materieel voor, zoals bij oude intercity's uit 1954", zo zei Meijer. Naar de mankementen van de IC3-treinen, ook wel doorloopkop pen genoemd omdat de reiziger er helemaal doorheen kan lopen, is een onderzoek ingesteld. Hoelang dit onderzoek gaat duren, is nog niet bekend. Ook over de kosten die de mankementen met zich meebrengen, kon de NS nog geen mededeling doen. Volgens Kruse zijn de treinstel len meteen op een zijspoor gezet en de onderstellen geheel vervangen. R. Gortworst van de Onderne mingsraad van de NS zegt dat de problemen met de scheuren in de motorophanging al veel langer be kend waren. "Zeker al een jaar. We zijn nu twee maanden bezig met een uitgebreid onderzoek om de oorzaak er van te vinden. Het pro bleem kan veroorzaakt worden door platte kantjes aan de wielen. Die zorgen er voor dat de trein gaat trillen en bij hevig trillen kunnen pcheurtjes ontstaan", aldus Gort worst. De woordvoerder van de NS be nadrukt dat de scheurtjes in de mo torophanging geen enkel gevaar voor reizigers en personeel opleve- ren. "De motor kan er in geen geval uitvallen". de hij een topsnelheid van 59 kilo meter per uur. Tegenwoordig zijn ze echter in vele kleuren te verkrij gen en wordt een topsnelheid van 115 kilometer per uur bereikt. Aan de motor is in de loop der jaren al leen het hoogst noodzakelijke ver anderd. Het aantal paardekrachten werd opgevoerd van de letterlijke twee tot 32. Citroen pochtte nog heel even met de auto als 'een mechanisch, commercieel en sociologisch feno meen' maar, aldus woordvoerster Hoeg van Citroen 'de auto is echt uit de tijd'. De bestellingen zijn fors gedaald. Door strenge milieueisen is de Europese markt vrijwel geslo ten voor de auto. Zwitserland en Oostenrijk is voor de Eend sinds oktober 1987 feitelijk verboden ter- De echte liefhebbers moeten echter goed opletten. Er zullen nog wat exemplaren worden gemaakt in Portugal. Tot dat daar de stan daard der moderne tijden ingebur gerd is. Olieprijzen omhoog na aankondiging OPEC-bijeenkomst LONDEN (Rtr) - De prijzen op de vrije oliemarkt zijn gisteren geste gen nadat de voorzitter van de OPEC, de Nigeriaanse minister van olie Rilwanu Lukman, had aangekondigd dat in april het prijs- comité van de OPEC bijeen zal ko men om zich te beraden over maat regelen die de daling van de olie prijzen van de laatste tijd moeten stoppen. Voor olie uit het Noordzeeveld Brent voor directe levering steeg de notering met 20 dollarcent tot 15,20 dollar per vat, voor Dubai- olie uit het Midden-Oosten ging de notering van 13,40 naar 13,60 dollar en de Amerikaanse West Texas In termediate steeg van 16,20 tot 16,50 dollar. De oliehandel had al lang uitge keken naar maatregelen van de OPEC en de persconferentie, die eerst afgelopen dinsdag zou wor den gehouden, werd dan ook met spanning tegemoet gezien. De me dedeling dat het prijscomité bij eenkomt deed de olieprijzen in eer ste instantie met maximaal veertig dollarcent per stijgen. Lukman kon overigens geen exacte datum voor de bijeenkomst van het comi té noemen, maar in kringen van de oliehandel wordt gezegd dat de bij eenkomst in ieder geval in de eer ste week van april zal zijn. De aanvankelijk sterkere stij ging van de olieprijzen ebde wat weg omdat de oliehandel zich be gon af te vragen wat het prijscomi té nu werkelijk kan doen om de prijzen op de oliemarkt op te krik ken. BRUSSEL (GPD) De Europese Commissie wil dat de gegarandeerde prijzen voor alle landbouwproduk- ten in het komende landbouwjaar 1988-1989 hetzelfde blijven. Volgens EG-landbouwcommissaris An- driessen is er geen enkele ruimte voor verhoging van de prijzen omdat anders de in februari door de EG-re- geringsleiders afgesproken maatregelen om de over- produktie in de Europese landbouw te beperken te niet wordt gedaan. Bovendien is er op de EG-begro- ting geen geld om prijsverhogingen te Betalen, zei An- driessen die gisteren de nieuwe voorstellen bekend maakte. De ministers van landbouw van de twaalf moeten volgende maand over het Commissie-voorstel beslis sen. Maar Andriessen waarschuwde hen gisteren dat indien toch tot prijsverhogingen wordt besloten, el ders in de landbouw moet worden bezuinigd. "De marge voor onderhandelingen is gering. Deze voorstellen zijn de enige mogelijkheid voor de Com missie om respect te tonen voor de besluiten van de Europese topconferentie van februari", zei An driessen. De bevriezing van de prijzen betekent dat de Eu ropese boeren in inkomen acheruit gaan. De Neder landse graan- en zuivelboeren zullen hun prijzen met 1 procent zien dalen als gevolg van een al vorig jaar afge sproken verlaging van de subsidies, die zij uit Brussel krijgen om het nadeel van de sterke gulden te compen- De bestaande heffingen voor landen die juist profite ren van een lage wisselkoers moeten niet verder wor den afgebouwd, zo stelt de Commissie voor. Alleen voor Griekenland, dat de koers van de drachme bijzon der heeft zien dalen, wordt de heffing beperkt. Ook DEN HAAG (GPD) - Volgende maand dreigen acties van werkne mers het streekvervoer ernstig te belemmeren. Vooral buspassa giers in het Noorden, Twente en de Randstad kunnen worden getrof fen door prikacties, het 'platleggen' van de spits en algehele stakingen van korte of langere duur. De Ver- voersbond FNV zegt dat zijn leden bereid zijn om de eisen van de bond tegenover de werkgevers kracht bij te zetten. Ook bij de spoorwegen dreigen volgende maand acties tenzij de werkgevers in het cao-overleg water bij de wijn doen. Enkele weken geleden liepen de onderhandelingen over een nieu we cao voor 14.000 leden bij het streeksvervoer vast. Daarop begon de bond haar leden in het hele land te raadplegen. Bijna de helft van die vergaderingen is achter de rug. Gemeld wordt een goede opkomst en een grote verontwaardiging over de opstelling van de werkge- Morgen beginnen de chauffeurs hun passagiers pamfletten uit te delen in de bussen en bij de haltes. Uitgelegd zal worden wat de werk nemers willen en waarom ze aan acties denken. Ook zullen aanplak biljetten op de haltepalen worden geplakt met een uitleg van de con flictsituatie. De voornaamste eisen van de werknemers zijn: een loonsverho ging van 1,5 procent met terugwer kende kracht tot 1 januari van dit jaar, een verlaging van de vut-leef- tijd van 61 naar 60 jaar, een onregel matigheidstoeslag van 45 procent Voor het rijden tussen middernacht en vijf uur 's morgens. Verder wil men dat deeltijdwerkers een toe slag krijgen voor een 'gebroken dienst'. Een andere eis is een netto-pauze van een kwartier op een diensttijd van acht tot negen uur. Formeel hebben chauffeurs een kwartier bruto. Maar daarvan komt vaak niets terecht vanwege vertraging en dergelijke. Men houdt te weinig tijd over voor eten en sanitaire be hoeften. Uit sociaal oogpunt en ge let op de verkeersveiligheid vinden de werknemers deze gang van za ken verkeerd. Het kader van de FNV-bond bij NS (28.000 werknemers) gaf de bond dinsdag opdracht om acties voor te bereiden als NS bij de caO- onderhandelingen eind deze maand vasthoudt aan voorstellen om het lagere personeel een loons verhoging te geven van een half procent terwijl het hoger personeel zou kunnen rekenen op loonsver hogingen van maximaal 3,3 pro cent. Het kader houdt vast aan 1,75 procent erbij voor iedereen. Ook op tal van andere punten vindt de FNV-achterban de voorstellen van de NS-directie onverteerbaar. Zo wil NS de VUT (nu 61) niet verla gen en ook is in de NS-voorstellen niets terug te vinden van de door de bond gevraagde verbeteringen van de dienst- en rusttijdenrege ling. Een woordvoerder van de NS-di rectie gaf er de voorkeur aan niet op de dreigende taal van de FNV- bond te reageren omdat de cao-on derhandelingen nog aan de gang zijn. Werkgeversonderhandelaar in het streekvervoer G. Worm ver klaarde dat het geschil in het streekvervoer naar zijn smaak te gering van omvang is om (stakings acties te rechtvaardigen. Hij hoopt dat de vakbond als puntje bij paal tje komt zal kiezen voor overleg en niet voor acties. Acties doen het openbaar vervoer geen goed, meent hij. MOSKOU (AP) - Sovjet-leider Gorbatsjov, die al als partijfunctio naris verantwoordelijk was voor de landbouw, heeft gisteren opgeroe pen tot belangrijke wijzigingen in het beleid voor de agrarische sec tor. Gorbatsjov pleitte voor grotere efficiëntie en modernisering van de huidige landbouwcoöperaties. Hij kondigde nieuwe wetgeving aan waardoor een einde komt aan een aantal beperkingen die het ge volg zijn van de centraal geleide doordat de inflatie niet in alle EG-landen gelijk is, ont staan verschillen. Andriessen zei dat 1987 voor de Europese boeren geen gunstig jaar is geweest. De landbouwinkomens daalden in de hele Gemeenschap gemiddeld met 3,5 procent. De Commissie wil de gevolgen van de prijsbe vriezing opvangen via de al afgesproken begeleidende steunmaatregelen. Veel boeren zullen desondanks in 1988-1989 hun in komen forser zien dalen, vooral degenen die over schotten produceren van graan en oliehoudende za den. De twaalf regeringsleiders beslisten vorige maand dat overproduktie boven een bepaalde drem pel voortaan bestraft zal worden met prijsverlagingen. Dat kan de boeren procenten schelen. Juist daarom wil de Commissie nu afzien van verdere prijsmaatrege len. De bedoeling is dat de Europese boeren uiteinde lijk niet meer produceren dan de behoefte op de Eu ropese en wereldmarkt. De nu genomen maatregelen zijn volgens Andriessen een stap in de goede richting. Alleen in de rundvleessector is nog geen hervorming van de produktie bereikt. De Commissie stelt wel voor om niet meer toe te staan dat de gegarandeerde op- koopprijs voor rundvlees boven de werkelijke markt prijs uitstijgt. Daarentegen verwacht Andriessen dat de boterberg eind dit jaar zal zijn geslonken van ruim een miljoen ton tot 300.000 ton. "De bergen zijn heu vels aan het worden", zei de landbouwcommissaris. Voor-de melkveehouders verandert er niets. Ook de graanvoorraden dalen flink. Of dat zich door zet hangt af van de oogst later dit jaar en van de moge lijkheden om overschotten af te zetten buiten de EG. De EG is daarom ook bereid om een premie te geven om het gebruik van graan als veevoer te stimuleren. In een toespraak tot een natio naal congres van boeren in het Kremlin onderstreepte Gorbatsjov het belang en de mogelijkheden van landbouwcoöperaties. Hij noemde de introductie van kolcho zen en sovchozen (collectieve boer derijen en staatsboerderijen) door Lenin 'een briljante ontdekking', die evenwel niet ten volle is benut. "Wij dienen de coöperaties nieuw leven in te blazen, niet in hun oude, veelal te primitieve vormen, maar in de vorm van een moderne co öperatieve beweging van hoog ni veau, uitgebreid geïntegreerd met door de regering geleide onderne mingen en organisaties," aldus Gorbatsjov. Kolchozen, waar leden van een coöperatie gezamenlijk de gebou wen en machines in eigendom had den en de inkomsten deelden, heb ben de afgelopen decennia steeds meer het veld moeten ruimen voor staatsboerderijen. De werknemers van een staatsboerderij ontvangen net als arbeiders in een fabriek een basisloon. In 1970 telde de Sovjetunie nog 33.000 collectieve boerderijen. In 1986 was hun aantal gedaald tot 26.300. In diezelfde periode liep het aantal werknemers van kolchozen terug van 16,7 miljoen tot 12,6 mil joen. Arbeidstijd Ambtenaren bij publieke 1 ken en openbaar vervoer in Bondsrepubliek gaan korter 1 ken. Dat is de uitkomst van nieuwe cao die gisteren werd o eengekomen tussen de regering e door Raymond Peil Voor de individuele klant van een bank is de beste manier om niet het slachtoffer van fraude met elektro nische betaling te worden geen ver. elektronische betaalpas nemen. de Niet de pas met de magneetstrip en veri de pin-code (persoonlijk identifica- een tienummer) aanschaffen, waarmee ver. men 24 uur per dag door de geldau- ~v. tomaat of de benzinepomp met au- de ambtenarenbond. In de komen- tomaat kan worden bediend. De de twee jaar zal de werkweek wor den teruggebracht van 40 naar 38,5 uur. Daarnaast gaan de lonen dit jaar met 2,4 procent omhoog, en in de jaren daarna met 1,4 en 1,7 pro cent. Volgens de vakbond levert de overeenkomst om korter te gaan werken het behoud op van 100.000 banen, die anders om financiële re denen zouden zijn afgestoten. v D De warenhuizen van Vroom en Dreesmann worden momenteel kritisch doorgelicht. Dat gebeurt door een speciale projectgroep, be staande uit staffunctionarissen. De uitkomst van dit omvangrijke on derzoek, dat enige maanden gaat duren, zal uiteindelijk moeten lei den tot een reeks verbeteringen bij het concern, zo heeft het concern gisteren meegedeeld. consumentenvoorwaarden voor het elektronisch betalen leggen het risico bij de klant en de enige ma nier voor de klant om zich te vrij waren van elektronische diefstal is afzien van elektronisch betalen. De Consumentenbond heeft het afgelopen weekeinde de discussie over deze consumentenvoorwaar den stevig aangewakkerd naar aan leiding van een uitzending van VARA's Achter het nieuws. Daarin werd getoond hoe met een valse betaalautomaat gegevens van de magneetstrip van de betaalpas werden gekopieerd alsmede de ge heime pin-code geregistreerd. Met apparatuur een investering van 5000 gulden konden de gebruik te betaalpassen worden nagemaakt en gebruikt. Dit was voor de Consumenten bond aanleiding de klant te advise ren niet aan elektronisch betalen te beginnen. De banken beraadden zich daarop met spoed, om het pu bliek vervolgens te beloven dat dit soort fraude niet voor rekening van de consument zal komen. "Dit risi co is voor onze rekening", zo lieten de banken met veel aplomb weten. Tevreden is de Consumenten bond niet met deze toezegging. Met het door de VARA getoond sys teem is het mogelijk, zo zegt de bond, om honderden vervalsingen van betaalpassen te maken. Mede daarom is begin deze week hard aan de bel getrokken, toen bleek dat elektronisch betalen fraude op grote schaal mogelijk maakt. Dat de toezegging van de banken in feite een loze is blijkt uit de con sumentenvoorwaarden bij het elektronisch betalen, waarover de bond en de banken al maanden touwtrekken. Een ervan is dat de inhoud van betalingsopdrachten uitsluitend wordt bewezen door de administratie van de bank. Als een slimme dief via de betaalautomaat een paar honderd gulden aan een rekening weet te ontfutselen staat de klant dus vrijwel machteloos. De banken menen dat, wanneer op grotere schaal betaalpassen worden vervalst, de dader van de fraude kan worden achterhaald. Hoe het verschil tussen een grotere fraude en de kruimeldief kan wor den aangetoond, kunnen de ban ken niet bewijzen. "Dat zeggen on ze technici", zo stelt een woord- voerster van de Raad voor het Be talingsverkeer. De Consumentenbond stelt daar tegenover dat dit niet is te bewij zen. wat let immers de fraudeur- op-grote-schaal om niet al zijn val se passen in één nacht te gebrui ken, maar verspreid over verschil lende maanden en geldautomaten. Zijn werkwijze is dan niet te onder scheiden van de dief met één valse pas, terwijl dat verschil tussen fraudeur en kruimeldief voor de bedrogen klant juist essentieel wordt. Aantonen kan de klant niets, om dat de beoordeling van de vraag 'kruimelwerk of grote fraude?' aan de banken blijft. Zo kan zich te- wijl zij 300 klanten die door één fraudeur worden getild wel scha- delpos stellen. Als de fraudeur ten minste wordt gevonden... De consument mag intussen maar beslissen of hij gelooft in wat de banken beweren: dat een frau de vreemde situatie voordoen deur te achterhalen is, dat fraude heel onwaarschijnlijk is en dat als fraude aan het licht komt doordat onbekenden geld van de rekening dat de bank 300 klanten die het slachtoffer van even veel kruimel dieven werden niets vergoedt, ter- De consumentenvoorwaarden van het elektronisch betalen bie den bovendien nauwelijks be scherming. De klant moet dus zich zelf beschermen. En de enige, wa terdichte methode is de betaalpas voor elektronisch betalen links la ten liggen. Gorbatsjov tracht in het kader van zijn perestrojka-beweging de coöperaties nieuw leven in te bla zen om de leemten te vullen die de staatseconomie laat liggen. Sinds de vorig jaar gelanceerde hervor mingen zijn bijna 14.000 nieuwe co öperaties ontstaan, op uiteenlopen de gebieden, zoals bijvoorbeeld de horeca, benzinestations en de tex- tielproduktie. Gorbatsjov, de zoon van een boer uit zuid-Rusland, was partijfunc tionaris voor landbouwaangele- genheden voor hij in maart 1985 tot secretaris-generaal van de partij werd benoemd. De conferentie van boeren van landbouwcoöperaties is de eerste sinds 1969. De landbouw in de Sovjetunie is in het verleden het slachtoffer ge wéést van te veel overheidsbe moeienis. De boeren werden over stelpt met richtlijnen voor wat en hoeveel zij moesten zaaien. Dit leidde tot ondermijning van het ei gen initiatief, een inefficiënte pro- duktiewijze en slechte opslag- en transportfaciliteiten. Gorbatsjov verklaarde tegen over zijn gehoor dat de graanop brengst, de vleesproduktie en de melkvoorraden weliswaar verbete ren, maar dat de Sovjetunie nog steeds gedwongen is jaarlijks duur betaald graan te importeren. De graanoogsten van de afgelo pen twee jaar bedroegen ruim 210 miljoen ton, hetgeen aanzienlijk beter is dan de voorgaande jaren, maar geringer was dan het door de overheid vastgestelde doel van 240 miljoen ton. Westerse deskundigen hadden dit doel reeds eerder als ir reëel gekenschetst. Gorbatsjov zei dat het essentieel is om het groeitempo van de graan oogsten met ten minste 50 procent te verhogen, en met het volgende vijfjarenplan, van 1990-1995, oog sten te bereiken tussen de 260 en 280 miljoen ton. Minder btw op voedings- en geneesmiddelen DEN HAAG (ANP) - Voor voe dings- en geneesmiddelen, waar over nu nog 20 procent btw wordt geheven, gaat voortaan het verlaag de tarief van zeven procent gelden. Alleen voor alcoholhoudende dranken en een aantal alcoholvrije dranken blijft het hoge tarief gel den. Dit schrijft staatssecretaris Ko ning in een wetsvoorstel dat hij gis teren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Hij voert daarmee de be gin vorig jaar al uitgesproken wens van het parlement uit. Hulpmidde len voor blinden en slechtzienden gaan ook onder het lage tarief val len. Door de verandering in btw-ta- rieven vloeit er 90 miljoen gulden naar de schatkist. Weliswaar kost het onderbrengen van genoemde artikelen in het lage tarief de staat 655 miljoen gulden. Maar de verho ging met 1 procent van het lage ta rief naar zeven procent nu, levert de schatkist 745 miljoen gulden op. De nieuwe tarieven gaan binnen enkele maanden in.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7