Moskou wijst eisen Armeniërs hard af Mitterrand heeft de strijd nog lang niet gewonnen BEHANG STUNT Rol Gorbatsjov onduidelijk Zeker vijftien doden bij Israëlische luchtaanval Levensduur vooral door erfelijkheid bepaald Politie in het vervolg weer aanwezig bij begrafenissen Iran neemt wraak voor aanvallen Iraq op burgerdoelen '3 rollen HALEN 2 rollen BETALEN! 6 rollen HALEN 4 rollen BETALEN! 9 rollen HALEN 6 rollen BETALEN! DONDERDAG 24 MAART 1988 MOSKOU Het presidium van de Opperste Sovjet van de Sovjetunie heeft gisteren in Moskou duidelijk gemaakt dat er van de Armeense eisen tot hereniging met de betwiste Armeens-christelijke provincie Nagorno Karabach, die sinds 1923 door de islamitische Sovjetrepubliek Azerbeidzjan wordt bestuurd, geen sprake kan zijn. Het presidium, dat bijna drie uur aan deze explosieve kwestie besteedde, beriep zich bij zijn beslissing op ar tikel 81 van de Sovjet-grondwet, dat zegt dat de Sovjetunie de rechten van de unie-repu blieken moet beschermen. Naast treurende nabestaanden kijkt premier Thatcher (2e van rechts) strak voor zich uit tijdens de aankomst op de vliegbasis Northold van de stoffelijke overschotten van de twee vermoorde Britse soldaten. (foto and door Alexander Münninghoff Een dag eerder hadden de rege ringsleiders van dertien van de vijf tien unie-republieken zich in vrij- Kerntechnicus Vanunu schuldig bevonden aan spionage JERUZALEM (Rtr) - De Israëli sche kernwapentechnicus Morde- chai Vanunu is vandaag door de districtsrechtbank van Jeruzalem schuldig bevonden aan spionage. De zitting van de rechtbank vond plaats achter gesloten deu ren. Ook familieleden werd de toe gang tot het proces geweigerd. De openbare aanklager Uri Hasson verklaarde tegenover journalisten nog niet te weten welke straf hij zal eisen op de volgende zitting van de rechtbank komende zondag. Vanunu kan maximaal levenslan ge gevangenisstraf krijgen. Hij is schuldig bevonden aan het verza melen en doorgeven van informa tie met de bedoeling de veiligheid van de staat Israël in gevaar te brengen en aan hulp aan een vijand in oorlog met Israël, wat neerkomt op beschuldiging van hoogver raad. De 34-jarige Vanunu gaf in 1986 documenten en foto's aan de Britse Sunday Times, die bewijzen dat Is raël kernwapens produceert. Vanunu was tot 1985 werkzaam bij de Israëlische kernreactor in Di- mona, in de Negev-woestijn. De verdediging had bepleit dat de aan klacht werd ingetrokken, omdat Vanunu tegen zijn wil door de Is raëlische geheime dienst naar Is raël werd gebracht. Hij werd, waar schijnlijk vanuit Rome, ontvoerd. De aanklacht wordt door commen tatoren als bewijs gezien dat Israël kernwapens fabriceert, wat Israël tot Vanunu's proces nooit officieel had toegegeven. Buitenland kort Dukakis De Democratische kandidaat bij de Amerikaanse presidentsverkie zingen Michael Dukakis is iets po pulairder dan vice-president Geor ge Bush. Dit blijkt uit een opinie peiling die gisteren is verschenen in de Washington Post. Op de vraag op wie ze zouden stemmen als nu presidentsverkiezingen zouden worden gehouden, antwoordde 50 procent van de ondervraagden dat ze op Dukakis zouden stemmen; 45 procent zei op Bush te zullen stem men. Dukakis is de enige van de Democratische kandidaten die van de kiezers de voorkeur krijgt bo ven Bush. Doodstraffen Een militaire rechtbank in Tur kije heeft negen linkse militanten ter dood en vijftien tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld we gens het bedrijven van geweldda dige politiek. De rechtbank sprak 132 beklaagden vrij en gaf 126 an deren gevangenisstraffen van maximaal 24 jaar. De zaak tegen nog eens 25 beklaagden werd öf ge seponeerd óf verbonden met ande re, nog hangende processen. De 307 leden van het verboden "Turk se Bevrijdingsleger van Arbeiders en Boeren" stonden sinds decem ber 1984 terecht. Sprinkhanen Grote zwermen sprinkhanen hebben bezit genomen van Noord en West-Afrika en bedreigen de landen ten zuiden van de Sahara. De invasie van de dieren is volgens de Voedsel- en Landbouworgani satie van de Verenigde Naties (FAO) gevaarlijk en kan alarme rend worden. De zwermen zijn 30 kilometer lang en maximaal 5 kilo meter breed. Met tientallen vlieg tuigen, variërend van kleine oogst- bestuivers tot reuze vrachtvliegtui gen die zijn volgestouwd met ver delgingsmiddelen, gaat men de plaag te lijf. Afghanistan Sovjet-Afghaanse troepen zijn er na drie jaar in geslaagd de stad Ur- gun in het oosten van Afghanistan binnen te vallen, aldus het Af ghaanse islamitische persbureau (AIP). Urgun staat onder controle van de islamitische verzetsbewe ging Mujaheddin. Het verzet be vestigde dat een Sovjet-Afghaans konvooi van 600 tanks en vracht wagens afgelopen zaterdag Urgun wist binnen te dringen. Er ontston den hevige gevechten in de stad, al dus de mujaheddin. Hoeveel ge wonden er zaterdag zijn gevallen, werd niet gezegd. wel letterlijke bewoordingen zo over het probleem uitgelaten. Al leen de leiders van Armenië en Azerbajdzjan onthielden zich van een oordeel. Het is wegens de gebrekkige communicatie met de Transkau- kasische gebieden onmogelijk een duidelijk beeld te krijgen, hoe de bevolking daar op het oordeel van het presidium in Moskou heeft ge reageerd. Volgens schaarse berich ten uit de Armeense hoofdstad Jerevan zouden een groot aantal helikopters boven de stad rondcir kelen. Voorts zou het leger, dat in sport stadions van Jerevan zijn kampen heeft opgeslagen, de huizen van de Azerbajdzjaanse minderheid in Jerevan bewaken. Ook de plaatse lijke moskee zou door gewapende militairen worden beschermd. Er werd geen melding gemaakt van tanks of pantserwagens in de stra ten van Jerevan en de situatie werd algemeen als kalm omschreven. Bedrijven en scholen waren open. Over de toestand in de twistap pel Nagorno Karabach kon geen enkel bericht worden ontvangen. De bevolking daar is voor bijna tachtig procent Armeens en het districtsbestuur heeft al vorige maand officieel aangekondigd, dat men bij Armenië terug wil. Een eis die vorige week ook door het lokale partijbestuur, tegen de zin van het almachtige Centraal Comité in Moskou in, per resolutie werd gesteund. Over die rebellie in de eigen partijgelederen, deed het Presidium van de Opperste Sovjet gisteren vanzelfsprekend geen uit spraak, want dat is een interne par tij-aangelegenheid. Wat er precies door Gorbatsjov is gezegd, werd gisteren niet bekend gemaakt. Opvallend is, dat het pre sidium weer de term 'extremisme' bezigt, terwijl Gorbatsjov zich juist tegenover de Armeniërs een paar weken geleden had verontschul digd voor dat woordgebruik. Gorbatsjov werd overigens gis teravond in een extra uitzending bijna twee uur lang op de televisie aan het woord gelaten terwijl hij het congres van de kolchoze-boe- ren in Moskou toespraak. Men kan hierin een aanwijzing zien, dat Gor batsjov de beslissing over het Na- goro Karabach-probleem niet meer in eigen hand heeft en de behande ling ervan aan anderen in het Polit buro heeft moeten overlaten. PARIJS/NICOSIA (Rtr/AFP) - Iran heeft gisteren wraak genomen voor Iraakse aanvallen op burgerdoe len. Het vuurde een raket af op Baghdad die een militair doel had, maar volgens een Iraakse leger- woordvoerder is een onbekend aantal burgers gedood. Iran schoot verder vijf raketten af op de steden al-Basrah in het zuidoosten en Khanaqin in het oosten. Doel daar bij waren volgens de Iraanse leger- PARIJS - De eerste verkiezingsaf fiches van de Franse president Mit terrand, die zich dinsdagavond in een tv-interview herkiesbaar stelde voor een tweede ambtstermijn van zeven jaar, verschenen nog diezelf de avond op de Parijse muren. De kiezers zien op de affiche een foto van de 71-jarige president van opzij en een tekst die niet korter kan: 'Frankrijk één'. door Rudolph Bakker De plakkatenactie was georgani seerd door de socialistische partij, maar aan het bestaan van de PS wordt op deze affiche niet herin nerd. Het probleem dat kandidaat Mitterrand de komende weken, tot aan de verkiezingen op 24 april en 8 mei toe, te overwinnen heeft is in dit aanplakbillet gesymboliseerd. Het bewuste probleem zal als een rode draad door alle acties lo pen die Francois Mitterrand nu on derneemt. Daarbij zal het de grote vraag zijn of die draad wel zo 'rood' zal zijn als de partij die hij ooit uit het moeras haalde en op weg voer de naar de overwinning van 1981. Ondanks zijn grote populariteit in de opinie-onderzoeken, die hem 55% van de stemmen toedichten, blijft voor Mitterrand de onont koombare waarheid, dat sinds de parlementsverkiezingen van '86- de Socialistische Partij in de minder heid is. Ze behaalde in '86 44% van de stemmen en alle rechtse partijen bij elkaar behaalden er 55%. Een achteruitgang van vijf tot zes pro cent in eigen kamp dient Mitter rand terug te winnen. Hij zal ze moeten vinden in andere kampen dan de socialistische. En daarom wil hij niet officieel de kandidaat LONDEN (GPD/AFP/ANP) - Le ger en politie zullen zich voortaan niet meer afzijdig houden bij para militaire begrafenissen in Noord- Ierland. Hiertoe is besloten naar aanleiding van de ernstige inciden ten, die zich de afgelopen dagen bij twee begrafenissen hebben voor gedaan en in totaal aan vijf mensen het leven hebben gekost. De bittere ironie is dat leger en politie zich juist afzijdig hielden om de begrafenissen een rustig en ordelijk verloop te geven. Maar de recente gebeurtenissen hebben de wijsheid van dit besluit sterk on dermijnd. Morgen zullen de Noordierse mi nister King en de Ierse ministers Lennihan (buitenlandse zaken) en Collins (justitie) de crisis in Ulster bespreken. In het kader van de Anglo-Ierse overeenkomsten vin den regelmatig besprekingen plaats tussen Britse en Ierse autori teiten. Maar gezien de ernst van de situatie is deze bijeenkomst drie weken vervroegd. Ofschoon het een vast gebruik is, om met het oog op de veiligheids leiding economische en militaire objecten. Radio-Teheran berichtte verder dat aan het noordelijke front in Kurdistan een Iraaks vliegtuig werd neergehaald, het tweede in twee dagen tijd. Dinsdag zou al een MiG-25 in de buurt van Tabriz zijn neergehaald door de Iraanse lucht afweer. De Iraanse marine schoot gisteren verder een Cyprische tan ker in de Golf in brand. Naar ver zijn van de socialistische partij. Zijn eerste optreden als presi dentskandidaat, dat wil zeggen tij dens het tv-interview van afgelo pen dinsdag, toen hij zijn kandida tuur bekend maakte, stelde de kij kers al voor raadsels. In hetzelfde kwartier dat hij zich als tijdslimiet had gesteld riep hij op tot nationale eenheid onder zijn leiding. De affi ches zijn daarvan de echo. Aan de andere kant trok hij bik kelhard van leer tegen 'de klieken en de clans en de partijen die alles willen' waarmee hij heel wat, nog naar een politieke kleur zoekende, goedwillenden weer van zich ver vreemdde. Al staat het wel vast dat hij dit risico met opzet nam. Mitterrands aanval was immers uitsluitend gericht op de gaullisti sche RPR van premier en presi dentskandidaat Jacques Chirac. Hij deed het tegelijkertijd voorko men alsof er naast Chirac geen an dere kandidaat in het conservatie ve kamp bestaat, al is die er wel de gelijk in de persoon van oud-pre mier Raymond Barre. Deze treedt op uit naam van de UDF, dat is een samenbundeling van kleinere veelal liberale partijen die de afgelopen twee jaar tesamen met de RPR de regerings-equipe hebben geleverd. De bedoeling van Mitterrand met zijn aanval van dinsdag moet zijn geweest de RPR binnen de coalitie met de UDF te isoleren en aan het twijfelen slaan de UDF-ers onder zijn vleugelen te lokken. Het is de president er im mers alles aan gelegen deze toch al niet al te hechte politieke eenheid te breken. Hij deed zijn aanval bo vendien op een moment waarop die breuklijn steeds duidelijker wordt. Gefluisterd wordt dat het de so- BOSTON (AP) - Een onderzoek on der kinderen die bij de geboorte werden gescheiden van hun na tuurlijke ouders wijst erop dat de leeftijd waarop mensen overlijden goeddeels erfelijk is bepaald. Al leen bij kanker lijken omgeving en ervaring belangrijker te zijn dan genetische bepaaldheid. Het onderzoek, dat in Denemar ken werd uitgevoerd, liet zien dat mensen wier biologische ouders voor het 50ste jaar stierven, twee maal meer kans dan normaal had den om ook op jonge leeftijd te sterven. Het overlijden van hun adoptie-ouders had daarop geen in vloed. Vooral bij infecties, hart- en vaat ziekten en hersenbloedingen wer den duidelijke aanwijzingen voor een genetisch verband gezien. Overlijden aan kanker leek daaren tegen meer door de omgeving te voorzieningen plaats 'en tijdstip van de samenkomst zo lang moge lijk geheim te houden, wordt aan genomen dat de conferentie dit maal in Londen zal plaatsvinden. Waar met name de gruwelijke dood van de twee Engelse korporaals tij dens het weekeinde in Belfast de gemoederen in beweging houdt. Zo is er nu een heftige discussie ontstaan over de vraag of de jacht op de schuldigen van hun dood wel intensief genoeg is. De televisieomroepen BBC en ITN hebben gisteren alsnog een filmband aan de Noordierse politie afgestaan met beelden van de luidt zijn daarbij geen slachtoffers gevallen. Het Internationale Rode Kruis heeft gisteren in felle bewoordin gen het gebruik door Iraq van che mische wapens tegen Iran veroor deeld. Het Rode Kruis wees er in een communiqué op dat „het gebruik van chemische wapens tegen mili tair personeel of burgers absoluut cialisten waren die het politieke ge heim ontsluierd hebben dat be stond in pogingen van Chiracs RPR om na de verkiezingen een eenheidspartij op te richten, waar in de RPR en de UDF voortaan on der één dak zouden verder leven. Dat was toen geen prettige onthul ling voor presidentskandidaat Bar re, die plotseling de indruk moest worden bepaald dan door erfelijk heid. Het was al langer bekend dat be paalde aandoeningen de neiging hebben „in de familie" voor te ko men. Vaak is het echter onduide lijk in welke mate er sprake is van erfelijkheid of van andere factoren als aangeleerde leefgewoontes. Het Deense onderzoek, uitge voerd door dr. Thorkild Sorensen van het Hvidovre Universiteitszie kenhuis in Kopenhagen, was volle dig gericht op mensen die hun na tuurlijke ouders sinds de geboorte niet meer hadden gezien. lynchpartij op de twee Britse sol daten. De televisiemaatschappijen lieten weten dat zij de band na overleg met hun juridische advi seurs hebben afgegeven toen de politie zich beriep op de in Noord- Ierland geldende wet op terroris mebestrijding. Aanvankelijk weigerden BBC en ITN de videoband af te geven, om dat zij naar eigen zeggen in hun taak om het publiek zo goed moge lijk van nieuws te bedienen niet in formant van de politie wilden wor den en de betrokken journalisten wilden beschermen. Sommigen van hen zouden al zijn bedreigd omdat zij zouden hebben geholpen bij het identificeren van terroris ten. Premier Thatcher verscheen gis teren onverwacht op het vliegveld Northold van de Royal Air Force en stelde zich met gebogen hoofd op tussen de zwaar getroffen fami lieleden, toen de twee stoffelijke overschotten van de militairen per vliegtuig in Engeland terugkeer den. verboden is door internationale wetgeving en ten alle tijde veroor deeld moet worden." Iran heeft de Verenigde Naties gevraagd een onderzoekscommis sie te sturen. Gisteravond zijn van af Schiphol twee Nederlandse art sen van de organisatie Artsen zon der Grenzen naar Iran vertrokken, samen met een Belgische toxico loog, voor een eerste verkennings missie in Kurdistan. krijgen dat hij een politieke groep naar de overwinning probeert te voeren waarvan het bestaan bij voorbaat al in twijfel getrokken wordt. Want het staat voor ieder een vast dat deze 'eenheidspartij' in feite de partij van Jacques Chi rac zou zijn. Dit incident was het begin van de scheur. Het voedde de eeuwige en Het onderzoek werd uitgevoerd onder 960 gezinnen die tussen 1924 en 1926 kinderen afstonden ter adoptie. Vervolgens werden gege vens vergeleken van die kinderen met hun biologische ouders, indien zij op een leeftijd tussen 16 en 58 jaar waren overleden. Enkele bevindingen waren: - Wanneer een biologische ouder voor het 50ste jaar een natuurlijke dood stierf, was de kans op een voortijdige dood voor het kind tweemaal zo hoog als normaal. Er was geen zichtbaar verband tussen het overlijden van adoptie-ouders TEL AVIV (GPD/AP) - Zeker vijf tien mensen zijn gistermiddag om het leven gekomen bij een aanval van Israëlische straaljagers op Pa lestijnse bases in Libanon. Het was de derde aanval van deze maand en de vierde sinds het begin van het jaar. Volgens een legenvoordvoerder in Tel Aviv waren de doelen op slagplaatsen van Palestijnse orga nisaties, op drie kilometer ten noordoosten van de havenstad Sid- Israëlische troepen hebben de af gelopen dagen honderden Palestij- nen gearresteerd. In de Gazastrook viel gisteren opnieuw een dode, toen een demonstrant door het le ger werd neergeschoten. Een ande re Palestijn raakte zwaar gewond toen hij door soldaten in elkaar werd geslagen. Het aantal demonstraties en bot singen is de afgelopen dagen sterk afgenomen. Volgens minister van defensie Rabin is dat te danken aan de massale arrestaties en de econo mische sancties. „Wij voelen een zekere vermoeidheid onder de be volking," zei Rabin tijdens een be zoek aan Gaza. Het geweld in de bezette gebie den heeft Israël de afgelopen terechte argwaan jegens de RPR van de UDF-ers en van presidents kandidaat Barre die zich er ook steeds meer aan begint te ergeren dat hij niet openlijk gebruik mag maken - op basis van een afspraak met de RPR - van zijn sterkste ar gument, namelijk dat hij van het begin af aan tegen de 'cohabitatie' van de rechtse partijen met de soci alistische president Mitterrand in de huidige regerings-coalitie ge kant is geweest. Bovendien loopt het niet goed met Barre in de opinie-onderzoe ken. Het gevaar bestaat dat zijn aanhang zich van hem begint af te wenden en een andere uitweg zoekt. Is die uitweg het zogenaam de 'Frankrijk één' van kandidaat Mitterrand? Binnen de UDF bevinden zich groeperingen als de liberale 'Repu blikeinen' van minister van cultüur Léotard en een andere centrum partij als het 'Centre des démoera- tes sociaux' van minister van trans port Pierre Méhaignerie. Minister Méhaignerie verscheen gisteren tij dens het middagnieuws op hetzelf de tweede staatstelevisienet, waar op president Mitterrand de avond tevoren zijn kandidatuur had aan gekondigd. Politieke voormannen als Méhaignerie behoren tot de 'prooi' waarop Mitterrand loert als hij droomt van 'Frankrijk één' on der zijn hernieuwde leiding. De minister werd aan de tand ge voeld over zijn bereidheid een eventuele gematigd-socialistische regering enige kans van overleven te geven. Méhaignerie verklaarde toen dat hij nimmer voor socialisti sche wetsvoorstellen zou stemmen 'die de crisis zouden vergroten'. Hij verklaarde zich echter een warm voorstander van de plannen van de vroegere socialistische mi nister van economische zaken - en en de geadopteerde kinderen. - Wanneer een biologische ouder voor het 50ste jaar overleed aan een infectie, was het sterftecijfer onder de kinderen vijfmaal hoger dan normaal. Volgens het onderzoek doet dit sterk vermoeden dat het menselijk immuniteitsstelsel gene tisch wordt doorgegeven. - Vaatziekten als oorzaak voor hartinfarcten en hersenbloedingen lijken ook sterk genetisch bepaald te zijn. Wanneer een biologische ouder daar jong aan overleed, was de kans op overlijden bij het kind vijfmaal hoger dan normaal. - Bij kanker bleek het omge keerde. Wanneer een adoptie-ou der voor het 50ste jaar aan kanker overleed, was de kans op kanker bij het geadopteerde kind vijfmaal hoger dan normaal. Er werd geen verband gevonden met de biolo gische ouder. maanden meer dan 600 miljoen gulden gekost, zei minister van economische zaken Gad Yacobi gisteren. Hij telde daarbij zowel de kosten van het leger als die van ver loren produktie en export. Verlie zen op toerisme en landbouw wa ren nog niet meegeteld. Het leger maakte gisteren be kend dat wordt overwogen burgers in staat te stellen drie tot zes maan den betaald reservist te worden, buiten de normale dienstplicht. De verplichte reservedienst werd vori ge week verlengd van 42 tot 50 da gen. Het Israëlische kabinet zal voor lopig geen besluit nemen over het Amerikaanse vredesplan voor het Midden-Oosten. Premier Shamir stelde gisteren voor te wachten tot de Arabische landen hun antwoord bekend hebben gemaakt. Minister van buitenlandse zaken Peres, die in tegenstelling tot Sha mir het vredesplan steunt, kwam tijdens de bijeenkomst van het kernkabinet niet met een eigen voorstel. Dat had geen kans ge maakt omdat Peres' Arbeiderspar tij met vijf ministers is vertegen woordigd in het tien leden tellende kernkabinet. de huidige EEG-chef - Jacques Delors, die streeft naar een 'politie ke wapenstilstand' en naar een 'meerderheid in politieke opvattin gen'. Daarop las de voorzitter van het 'Centre des démocrates sociaux' echter een tweetal reacties voor die uit het socialistische kamp op Del ors' voorstel waren gekomen. Jean- Pierre Chevenement - ooit de voor man van de uiterste linkervleugel - deed het voorstel af als 'waanzin', terwijl de vroegere socialistische eerste minister Pierre Mauroy - die streeft naar het voorzitterschap van zijn partij - reageerde met te zeggen: 'Het is een amusant, maar dom idee. Links is nu eenmaal links en rechts blijft altijd rechts'. Al dit soort van voetangels en klemmen, waarbij zijn eigen partij nog niet de ongevaarlijkste voetan gel is, zal presidentskandidaat Mit terrand uit de weg moeten ruimen, wil hij slagen met zijn gedurfde roep om 'Frankrijk één'. Van de kiezers die in opinie-on derzoeken de afgelopen weken hebben verklaard op hem te zullen stemmen, komen er 5,2 miljoen niet uit de linkse hoek. En het is een bekend verschijnsel dat op de dag des oordeels dit soort zoeken de kiezers zich plotseling van de te prolongeren presidentskandidaat afwenden. De president sprak dan ook de waarheid toen hij dinsdag voor de TV op een vraag verklaarde 'er niet zeker van te zijn' dat hij de verkiezingen ook werkelijk wint. ADVERTENTIE ENZ. ENZ. GROTE PARTIJ AANBIEDING O.A. VINYL EN DUPLEX IN DIV. MODERNE DESSINS, COLL. 1988 Deze aanbieding is geldig t/rri 2 april '88 dè WANDENWINKEL Haarlemmerstraat 111 - Leiden - Tel 123867 Aanhangers van Mitterrand druk bezig met het plakken van verkie zingsposters. (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5