KEP krijgt laatste kans met paspoort Electriciën (18) waande zich even rijk 0CK Kamer boos op minister wegens 'gerommel' met bki-miljoenen DONDERDAG 24 MAART 1988 ""l'li'l'Tfl-IW PAGINA 3 Kamer en bewindslieden zien geen alternatief DEN HAAG (ANP/ANP) - Paspoortproducent KEP uit Schiedam krijgt nog één kans bin nen drie weken een fraudebestendig paspoort te leveren. Als het bedrijf daar niet in slaagt, kan het de order verder wel vergeten. Dit is de eensgezinde conclusie van de Tweede Ka mer en de verantwoordelijke bewindslieden na het zoveelste debat over de ellende rond het nieuwe paspoort. CDA en WD zijn het met minister Van den Broek (buitenlandse za ken), diens direct verantwoordelij ke staatssecretaris Van der Linden en staatssecretaris De Graaff-Nau- ta (binnenlandse zaken) eens dat het de voorkeur verdient KEP een laatste kans te geven, ook na de vernietigende rapporten van TNO, CRI en marechaussee over de frau debestendigheid van het KEP-pro- dukt. Niemand voelde iets voor het enige alternatief: handhaven van het oude paspoort, dat uiterst frau degevoelig is. KEP moet binnen drie weken een definitief produkt voorleggen aan de Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI). De CRI dient daarna binnen een week rapport uit te brengen over de fraudebe stendigheid. Is het oordeel van de CRI, dan kan het nieuwe paspoort op 9 mei worden ingevoerd. Er zal een 'interim-manager' worden be noemd, die er op toeziet dat KEP Inspectie voor 3-test in aids- gevangemssen DEN HAAG (GPD) - De Genees kundige Inspectie van het ministe rie van justitie is voorstander van het invoeren van een aids-test in gevangenissen. Op dit moment wordt daar echter vanaf gezien, mede uit angst voor de publieke, opinie. Inspecteur dr. P. Lens' denkt dat zo'n test over een paar jaar wordt ingevoerd. Op dit moment wegen de voor delen van een aidstest in gevange nissen niet op' tegen de nadelen. Maar om een beleid te kunnen uit stippelen, moet het ministerie we ten hoeveel gedetineerden sero-po- sitief zijn, meent dr. Lens. Bijvoor beeld om voor de toekomst te we ten hoeveel bedden voor deze pa- tienten gereserveerd moeten wor den. Van de 6000 gevangenen in ons land is ongeveer een derde ver slaafd aan drugs. Verslaafden zijn een van de grote risicogroepen. Het is niet exact bekend hoeveel drugs verslaafden seropositief zijn. Kortingskaart Amsterdam stelt een proef met de Algemene Dalurenkaart voorlo pig uit. Deze kortingskaart zou dit jaar als proef worden ingevoerd bij het openbaar vervoer in de stad, waardoor goedkoper gereisd kan worden tijdens de daluren. Het is de bedoeling dat mensen met een minimum-inkomen deze kaart gra tis krijgen of tegen gereduceerd ta rief kunnen kopen. Noch het GVB, het Amsterdamse openbaar ver- voersbesrijf, noch de- gemeente hebben echter geld voor de proef. Rottweiler Een 2-jarig jongetje uit Deventer is dinsdag op straat plotseling aan gevallen door de hond van de buur man die hem in het gezicht beet. Daarbij werd het jongetje zo ern stig gewond dat hij direct een plas- tisch-chirurgische operatie moest ondergaan. De hond, een Rottwei ler, zit inmiddels in een asiel. Zijreflectie Middelbare scholieren houden zich beter dan volwassenen aan de regel om de fiets te voorzien van zij- reflectie. Van de middelbare scho lieren met een fiets rijdt 80 procent rond met zijreflectie, terwijl dit bij de fietsende volwassenen 70 pro cent is. Fietsers tussen de 20 en 35 jaar trekken zich het minst van de verplichting aan, zo is uit een steekproef gebleken. Cocaïne De douane op Schiphol heeft vo rige week vrijdag 25 kilogram co caine onderschept. Een 23-jarige student uit Rio de Janeiro is aange houden. Hij had vijf kilo cocaine verstopt in een metalen bodem op wieltjes, waarop hij een fiets voort duwde. Dezelfde dag werd bij een routine-controle onder de niet af gehaalde bagage een koffer met daarin 20 kilo cocaïne gevonden. Bil Een drugsverslaafde heeft gister middag in de hal van het Rotter damse Centraal Station een 64-jari- ge Schiedammer een injectienaald met drugs in z'n bil gestoken. De Schiedammer werd naar het Dijk- zigt-ziekenhuis gebraclit waar ont dekt werd dat de spuit verdovende middelen bevatte. Na een tetanus- injectie kon de man het ziekenhuis weer verlaten. het ministerie van buitenlandse za ken op de hoogte houdt van de ont wikkelingen. Staatssecretaris Van der Linden (die de paspoort-affaire erfde van zijn WD-voorganger Van Eeke- len, nu minister van defensie) kreeg er gisteren flink van langs. Met name de wijze waarop hij de Kamer eind vorig jaar ten onrechte heeft voorgespiegeld dat het met paspoort, fraude-onderzoek en technisch onderzoek 'wel goed' zat. Van der Linden beriep zich even wel op het feit dat hij de Kamer vol ledig te goeder trouw heeft inge licht, maar dat zijn verzekeringen waren gebaseerd op informatie van KEP die achteraf onjuist bleek. Voor PvdA en D66 was de maat gisteren vol. De socialist De Visser en de Democraat Kohnstamm vin den dat KEP zijn krediet volledig heeft verspeeld en dat de overeen komst met het bedrijf dient te wor den beëindigd. De Visser stelde gisteren voor om te bekijken of de Staatsdrukkerij kan worden inge schakeld, maar zijn plan stuitte op verzet van de regeringsfracties en de bewindslieden. CDA-woordvoerder Gualthérie van Weezel, die de regering al eer der tot twee maal toe 'het groene licht' gaf voor de invoering van de nieuwe pas, koos opnieuw de zijde van regering en KEP. De door TNO en CRI geconstateerde gebreken in de fraudebestendigheid betitelde hij als 'kinderziekten', wat hem op hoongelach uit de oppositieban- ken kwam te staan. "Het 'grootste punt van zorg' voor Wiebenga (WD) bleef de mogelij ke consequenties voor de burger. Hij vreest dat gemeenten voor on overkomelijke problemen komen te staan bij de uitgifte van de nieu we pas. Wiebenga wenste garanties van staatssecretaris De Graaff- Nauta (binnenlandse zaken) dat af doende noodmaatregelen worden getroffen. Minister Van den Broek verze kerde de Kamer dat de Staat op geen enkele wijze financieel is be trokken bij het KEP-avontuur. De zaak wordt volledig door particu liere ondernemingen gefinancierd. Twijfel In de Tweede Kamer heerst gro te twijfel of de Schiedamse druk kerij KEP bij machte is een pas poort te vervaardigen, waarmee niet te rommelen is. Aan het slot van het debat over het omstreden reisdocument bleek dat geen van de fracties er vergif op durft in te nemen dat KEP ook na de drie we ken uitstel met een paspoort komt dat de toets der kritiek kan door staan. WD-woordvoerder Wiebenga zei dat de zorgen over de paspoort kwestie na het debat van woensdag zijn toegenomen. "Zelfs het CDA begint nu te twijfelen, dan moet er toch echt wat aan de hand zijn". Wiebenga verwees daarmee naar de opstelling van de christen-de mocraten tot dusver, waarbij het beleid van de betrokken CDA-be- windslieden door dik en dun werd gesteund. De WD legt zich neer bij uitstel van de invoeringsdatum van het nieuwe paspoort, maar Wiebenga omschreef KEP als een bedrijf in moeilijkheden, zo niet op de rand van de afgrond. De regeringsfracties zijn het niet met de oppositie eens, die vindt dat het kabinet beter nu al met KEP kan breken. Achtergrond daarvan is dat het rijk wellicht zou moeten opdraaien voor een miljoenen schadeclaim en de Nederlandse overheid in het buitenland ge zichtsverlies zou lijden. De Kamer bedong verder bij het kabinet dat het rijk moet opdraaien voor de extra kosten die gemeen ten en provincies moeten maken, nu zij onverhoeds op de oude toer moeten verder gaan. In veel plaat sen en bij veel provincies waren al maatregelen genomen voor de in voering van de nieuwe pas. Enkele directeuren van provinciale pas poortbureaus zeiden gisteren zich geen raad te weten met het laatste uitstel dat Kamer en regering KEP vergunden. BEZETTING Get* PAMM* - - ROTTERDAM (ANP) - Het hoofdgebouw van het psychiatrisch ziekenhuis Delta in Rotterdam is gisteren enige uren bezet uit protest tegen mogelijk hierinvoering van de electroshock-therapie. De bezetting is door ingrijpen van de politie beëindigd. De bezetters eisten een gesprek met de directie van het Delta-Ziekenhuis, maar de directie wilde alleen met de actievoer ders praten als eerst de bezetting werd opgeheven. In de patstelling die toen ontstond zag de ziekenhuis-directie geen andere mogelijkheid dan de politie in te schakelen. De bezetters hebben als motief voor hun actie gege ven dat elektroshocks leiden tot vernietiging van de hersencellen en geheu genverlies. (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Er staan onno dig veel afvalbakken in de Neder landse bossen en natuurterreinen. Het aantal bakken moet worden verminderd: dat is niet alleen goed koper, maar is ook van invloed op het gedrag van het publiek. In plaats van bakken zouden er bor den moeten komen met de tekst "Afval? mee naar huis!". Het pu bliek blijkt daar goed op te reage- Dit blijkt uit een onderzoek van twee medewerkers van de land bouwuniversiteit Wageningen dat gemaakt is op verzoek van de ANWB. Uit het rapport blijkt dat het publiek niet te beroerd is om 'Veel te veel afvalbakken in de natuur' zijn eigen afval mee naar huis te ne men en in sommige gevallen ook het afval van anderen op te ruimen. Het rapport werd gisteren aange boden aan minister Braks (land bouw en visserij). Hij zei zeer ver heugd te zijn met het verrassende resultaat van dit rapport. Het schoonmaken van recreatieterrei- Volgens de onderzoekers leidt het weghalen van afvalbakken niet tot meer afval in de natuur. Inte gendeel, men bleek zelfs minder rommel weg te gooien. De opstel lers van het rapport, F.G.M. Hoog- enboom en H.W.J. Boerwinkel, vinden dat de beheerder van een natuurgebied het plaatsen van af valbakken kritisch moet bekijken, Afvalvoorzieningen zouden alleen op die plaatsen moeten staan waar zeer veel mensen komen, zoals par keerterreinen, picknickterreinen en dergelijke. Hoewel er weinig te lachen viel gisteren in de Kamer tijdens het debat over de chaotische invoering van het nieu we paspoortzagen bewindslieden en kamerleden toch nog kans voor enige vrolijkheid. Van links naar rechts: mi nister Van den Broek (buitenlandse zaken), de kamerleden Gualtherie van Weezel en Wiebenga en geheel rechts de geplaagde staatssecretaris Van der Linden. (foto anp) DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is woedend op minister Brinkman (cultuur) dat hij op on geoorloofde wijze acht miljoen gul den uit de pot voor de beeldende- kunstenaarsregeling (bkr) heeft ge haald. Brinkman heeft vijf miljoen besteed aan het Opera Forum en het Holland Festival, zonder daar over de Kamer behoorlijk op de hoogte te stellen. 'Dit kan absoluut niet' en 'wij pikken de handelwijze van deze minister niet langer', luid den de hevig verontwaardigde re acties onder meer. De bewindsman sluisde een be drag van vijf miljoen gulden, dat in 1987 niet was besteed voor de uit keringen aan beeldende kunste naars, naar Opera Forum en Hol land Festival. Weliswaar had de mi nister een aanvullende begroting naar de Kamer gestuurd, maar die zat zo ingewikkeld in elkaar dat de kamerleden daar niets uit konden opmaken. Zakgeld-regeling politie blijft DEN HAAG (ANP) - Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) weigert in te gaan op de wens van een kamermeerderheid van VVD en PvdA om leer lingen aan politiescholen een volwaardige studiefinanciering toe te ken nen in plaats van het huidige zakgeld. De WD'er Dijkstal eiste een over zicht van de verschillende vergoedingen die mensen krijgen, wanneer ze een opleiding voor een baan bij de overheid volgen. Dat wees Van Dijk ook af. Hij zei een onderzoek geen prioriteit te willen geven. Hij kon zich wel ongeveer voorstellen wat het onderzoek zou ople veren en dat het hem uiteindelijk geld zou gaan kosten. Dat geld heeft de minister er niet voor over, omdat de zakgeldregeling volgens hem geen belemmering vormt voor de werving van politiemensen. Lagere vennootschapsbelasting wordt voorlopig uitgesteld Pvd A-woordvoerder Niessen drukte de minister op het hart niet bestede gelden te gebruiken voor het daartoe bestemde fonds en voor de beroepskostenvergoeding voor kunstenaars. "De minister heeft dat ook nadrukkelijk aan de kamer beloofd en de Kamer wenst hem aan die belofte te houden", al dus Niessen. Brinkman hield vol niets stie kem te hebben gedaan. Bij de be ëindiging van de beeldende-kun- stenaarsregeling is ten behoeve van een overgangsregeling voor 1987 een bedrag van 30 miljoen overgeheveld van het ministerie van sociale zaken naar welzijn, volksgezondheid en cultuur. Eind 1987 is 22 miljoen gulden bij wijze van voorschot naar sociale zaken teruggestort. Over de resterende 8 miljoen bestond nog geen zeker heid. Dat bedrag moest in reserve blijven voor bkr-uitkeringen die nog niet definitief waren toege kend, aldus Brinkman. Buurtconciërges in Deventer DEVENTER (ANP) - B en W van Deventer gaan een proef houden met de aanstelling van buurt-con- ciërges. De buurt-conciërges krij gen een taak die vergelijkbaar is met die van huismeesters in flats. Zij gaan in nauwe samenwerking met de buurtbewoners na wat er aan de wijk kan worden verbeterd. Dat kan bestaan uit een beter on derhoud van voortuintjes en het op geschikte plaatsen uitlaten van honden. Ook schakelt de conciërge de gemeente of andere instanties in als er ergens rommel ligt of in een bepaalde straat de openbare ver lichting het laten afweten. De gemeente Deventer verwacht van dit soort activiteiten een posi tief effect op het woon- en leefkli maat in de wijken. "We denken dat de sociale controle groeit met als gevolg dat bij voorbeeld vandalis me en leegstand van huizen afne men", aldus een gemeentewoord voerder. Met nadruk wijst hij erop dat de buurtconciërge geen politie-agent is. De functie van buurtconcierge moet ook niet worden verward met die van een zogenoemde burger wacht. Dat is een groep burgers die gezamenlijk de hond uitlaat om in braken te voorkomen. Getuige wegens meineed in ABP- proces gearresteerd DEN BOSCH (ANP) - Het ge- rechtshof in Den Bosch heeft giste ren wegens meineed proces-ver baal opgemaakt tegen de directeur van Amstelland Vastgoed. De man was door het hof opgeroepen als getuige in het proces tegen mr. drs. A. Masson, voormalig directeur be leggingen van het ABP, en zaken man ir. J. van Zon. De directeur werd meteen in arrest genomen en zal door de rijksrecherche nader worden verhoord. De man werd gisteren onder vraagd over zijn contact met Van Zon in 1982 en 1983, toen hij nog di recteur bij bouwbedrijf Nelissen was. Hij heeft in die tijd Van Zon als tussenpersoon ingeschakeld in een poging eigen bouwprojecten van Nelissen bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds binnen te loodsen. Van Zon kreeg voor zijn bemiddeling ongeveer anderhalf miljoen gulden van de verdachte. Volgens justitie gaat het om smeer geld, waarvan een gedeelte bij Mas son terechtkwam. Het hof zaagde daarom urenlang door over de vraag of de bemidde lingsrol van Van Zon vanuit zake lijk oogpunt redelijk was, en waar om de verdachte niet zelf contac ten legde met het ABP. "Ons be drijf was net begonnen in de pro- jektonwikkeling, het was voor ons een vreemde wereld. Het ABP was voor ons een onneembare burcht", verklaarde de man. Uit i de bleek echter dat hij talrijke contacten on derhield met ABP-functionaris- sen, onder wie ook Masson. Het hof verdenkt de directeur er van dat hij het moment waarop hij met Van Zon ging werken achteraf heeft ge probeerd te vervroegen om die contacten met het ABP te verkla- ADVERTENTIE (vervolg pagina 1) DEN HAAG (ANP) - De verla ging van de vennootschapsbelas ting is uitgesteld van 1 juli tot 1 ok tober van dit jaar. Het tarief wordt dan verlaagd van 42 tot 40 procent voor de eerste kwart miljoen gul den en 35 procent voor alle winst daar boven. De overneming van de kinderbijslagpremie van het be drijfsleven door de schatkist gaat voor de helft door op 1 juli 1988. De volledige premie wordt pas op 1 ja nuari 1989 overgeheveld. Aanvankelijk had het kabinet zich voorgenomen beide maatrege len - in feite lastenverlichting voor het bedrijfsleven wegens afschaf fing van de basispremie voor inves teringen - op 1 juli te doen ingaan. Het uitstel levert voor minister Ru- ding financieel soelaas op om de run op de investeringssubsidie wir vlak voor de afschaffing te kunnen opvangen. Het kabinet ziet geen juridische belemmeringen om de kinderbij slag te verlagen voor kinderen die niet in Nederland of een ander EG- land wonen. Volgens de regering is Nederland het enige EG-land dat in de eigen wetgeving een recht op kinderbijslag kent voor kinderen die niet binnen de landsgrenzen Tas met acht goudstaven na diefstal verdwenen AMSTERDAM (GPD) - Zo heb je iets, zo heb je niets. Dat ondervond de 18-jarige elektriciën Marcel Pronk uit het Noordhollandse Mid- delie de afgelopen week. Vorige week deed hij de vondst van zijn le ven: onder de vloer van een com plex woningen aan de Amsterdam se Haarlemmerweg trof hij acht goudstaven aan, verpakt in een plastic tas met de aankooppapie ren erbij. Verkoopwaarde: 217.600 gulden. Drie dagen later bleken de in bewaring gegeven goudstukken echter weer te zijn gestolen. Pronk vond de tas met goudsta ven toen hij voor het installeren van een aardleiding in de kruip ruimte onder een woning moest zijn. Uit de aankooppapieren blijkt dat er in 1969 ongeveer 6.000 gul den per staaf is betaald. Marcel: "We hebben die vondst aangege ven bij de politie op het bureau Raampoort. Daar werd toen een bewaarder van het goud aange steld. Tom Pool, een oudere bewo ner van het huis. Stom natuurlijk, want ik had die staven beter zelf kunnen bewaren. Dan waren ze in een kluis van een bank terecht ge komen". Door zijn aangifte verzekerde Marcel zich van het recht op het vindersloon. De totale waarde van de vondst is volgens de huidige koers 217.600 gulden. Zou er geen rechtmatige eigenaar te vinden zijn, dan zou Marcel na verloop van tijd zelfs recht hebben op het volle dige bedrag. Marcel: "Die meneer Pool be weerde eerst dat hij het goud in een kluis veilig gesteld had. Later bleek dat hij het bij een kennis had ondergebracht, die in een peep show op de Nieuwendijk werkt. Daar was het goud in een kluis ge legd. Maar de eigenaar van die peepshow wilde dat niet. En dus verhuisde het goud van die kluis naar een hotel op de Nieuwendijk. En laat daar nu uitgerekend afgelo pen weekeinde ingebroken wor den Het hotel op de Nieuwendijk blijkt Hotel San Fransisco te zijn. Eigenaar Eddie van Leeuwen nam zelf de goudstaven in ontvangst. "Ik snap nog niet waarom ik het heb gedaan. Ik ben te goed ge weest. Ik had van Tom Pool het he le verhaal van die vondst gehoord. Persoonlijk vind ik iemand een malloot om zoiets aan te geven, want dan heb je er niks meer over te vertellen". De goudstaven werden vervol gens niet in de kluis bij de receptie gedeponeerd, maar in de kelder van het hotel, waar Van Leeuwen zijn werkkamer heeft. Zondag nacht werd er ingebroken in het hotel. Niet de kluis bij de receptie was het doelwit, maar uitgerekend de goed beveiligde werkkamer in de kelder. De hoteleigenaar zegt zich be hoorlijk gedupeerd te voelen. "Ik weet niet wie er allemaal aan de praat is geweest over dat goud". Hoofd Recherche van het bureau Warmoesstraat Jagerman: "Het is wel een heel gekke geschiedenis. We zijn bezig die zaak tot op de bo dem uit te zoeken. We hebben wel een lijstje verdachten. Maar daar naast willen we ook meer weten van de afkomst van het goud. Bij voorbeeld of er nog erfgenamen zijn". Aan de Haarlemmerweg weten de bewoners wel wie de vermoede lijke eigenaar van het goud is. Er woonde een ouder echtpaar, dat zich nauwelijks met de buurt be moeide. Wat exentriek. De man had een oude Fiat 600 voor de deur staan. Reed er nooit in, maar koesterde de auto wel. De man is na de dood van zijn vrouw vertrok ken. Richting Duitsland, zo ver moeden de buren. Ondertussen is Marcel Pronk een illusie armer. "Je weet nu echt niet meer wie je kan vertrouwen. Maar ik laat het er toch niet zo mak kelijk bij zitten". Goedhart voor een topmerk keuken Goedhart voor een kookklare oplevering van uw keuken Hoeft u niet te zorgen voor loodgieter elektricien tegelzetter en overige vakmensen. sloopwerk loodgiete'swerk Goedhart ook voor een betaalbare keuken Keuze uit ruim 40 keukenopstellingen in diverse merken van f 3000,— tot 30.000,-. Goedhart Bouwhuis Hoorn 126a (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-22100 Openingstijden 8 30-12 30 uur - en 13.30-17 30 uur Zaterd 10 00-16 00 uur Vrijdag koopavond tot 21 00 uur

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3