Meer illegale stort op de vuilnisbelt 'Samenwerking noodzaak bij aanpak milieu-mafia' 'Hoe meer vuil, des te beter voor GeoLogic' Hoofd provinciale milieudienst signaleert groeiend netwerk overtreders Ook andere bedrijven Leids onderzoeksbureau werkt continu met zes man aan 'Alphen' PAGINA 16 W 3 DONDERDAG 24 MAART 1988 VVD neemt het op voor Paats Hoofd bureau handhaving milieuwetgeving Jaap van der Griend: "Ik heb zo mijn twijfels of de chemicaliën die nu voortdurend worden ge noemd, er ook werkelijk liggen". (foto gpd) DEN HAAG - Halverwege het ge sprek komt een collega-ambtenaar binnen. Of hij de milieuvoort gangsrapportage. een lijvig boek werkje, even wil actualiseren. Jaap van der Griend (41), hoofd bureau handhaving milieuwetgeving, zucht: "En morgen moet het zeker klaar zijn? Het lijkt wel of ze nooit van Alphen hebben gehoord". Van de Griend is dé man bij de provincie Zuid-Holland, die sinds 1 januari 1987 verantwoordelijk is voor de handhaving van de wirwar van milieuwetgeving. Zelf ooit wo nend in de Maassluise Steendijk- polder, de voormalige nummer 1 op de lijst van bodemverontreini gingen, besteedt hij op dit moment het grootste deel van zijn werktijd aan de vermeende illegale stort in Alphen aan den Rijn. "Vermeende", zo benadrukt Van de Griend. "Ik twijfel nog steeds. Natuurlijk liggen er vaten. Als we nu in een auto stappen en naar een willekeurige, gesloten stortplaats in Zuid-Holland rijden en gaan gra ven. dan vinden wij een vat of zelfs vele vaten. Ook in Alphen liggen vaten. Hoeveel, dat weten we niet. Zoals we ook niet weten wat er in zit. Ik heb zo mijn twijfels of de chemicaliën die nu voortdurend worden genoemd, er ook werkelijk liggen". Sinds het bekend worden van de mogelijke stort is het ongeloof bij Van de Griend wel verminderd. Maar het 'echte' onderzoek door het Leidse bedrijf Geologie heeft nog geen gegevens opgelevèrd die enige conclusie rechtvaardigen, net zo min als de bestudering van de infrarood foto's die in 1983 wer den gemaakt. Het aantal verklarin gen van betrokkenen en getuigen groeit. "Daarom moeten we het ook serieus nemen. Maar de stroom afval is zo divers. Het kan papierafval zijn maar ook che misch afval. Dat is overal in Zuid- Holland gestort. Ik hoop alleen maar dat het in Alphen om on schuldig afval gaat". Verklaringen Het voordeel van de krantepubli caties is dat er veel verklaringen los komen, vooral van direct betrokke nen zoals chauffeurs van het Ha- zerswoudse transportbedrijf Kemp en andere, soortgelijke be drijven. Van de Griend ziet dat als een groot voordeel omdat de pro vincie Zuid-Holland samen met het ministerie van milieubeheer bezig is de 'milieu-mafia' in kaart te brengen. Bij het optreden tegen het bedrijf Verboom uit Berg- schenhoek, waar vorig jaar een in val werd gedaan in verband met milieudelicten, was voor het eerst sprake van de samenwerking tus sen provincie, rijk, justitie en poli tie. Ook bij het team Kemp zijn alle instanties vertegenwoordigd. Van de Griend vertelt dat er een netwerk van milieu-overtreders zichtbaar wordt. De provinciale ambtenaar is een groot voorstan der van de samenwerking: "Als er een echte milieu-mafia is, moet je die aanpakken zoals je dat met de zware criminaliteit doet. Daarvoor is samenwerking noodzakelijk". De provincie hield op 10 maart een studiedag over dergelijke sa menwerking. Gepleit werd voor het uitwisselen van informatie, om dat vele controlerende overheids instanties langs elkaar heen wer ken. "Alphen is daarvan het schrij nende voorbeeld", meent Van de Griend, die - hoewel verantwoorde lijk voor de handhaving van de milieuwetgeving - uit de krant moest vernemen dat in Alphen mo gelijk het grootste milieuschandaal is ontdekt van de laatste tien jaar. Van de Griend wil geen verwijten maken richting het ministerie of het team Kemp, die al een half jaar op de hoogte waren van de zaak. Van de Griend: "Als je niets of onvoldoende weet, kun je niets on derzoeken. Het provinciebestuur noch ik beschikte over de schrifte lijke informatie. Ik heb het dossier waarover steeds wordt gesproken overigens nog steeds niet. Maar als je met elkaar bezig bent, dan moet je dergelijke informatie uitwisse len. Dat is de essentie van het hele verhaal. Wij zaten op 10 maart in het provinciehuis te praten over het uitwisselen van informatie, ter wijl een aantal aanwezigen over in formatie beschikte, die voor ons van belang was en die we een week later met kapitale letters in de krant konden lezen". De gemeente Alphen heeft ook nog het stortboek uit 1978 dat aangeeft welke vervoerders zich bij de poort van de vuilstort hebben gemeld. Die documenten kunnen niet wor den ingezien, omdat ze 'in ambtelij ke bewerking' zijn. Uit het boek moet blijken dat in elk geval ook 's nachts, dus buiten de ope ningsuren, werd gedumpt. Gemeentewoordvoerder P. Camphuysen bevestigt dat 's nachts werd gestort. Naar zijn zeg- gen gebeurden de geregistreerde nachtelijke activiteiten met toe stemming van de autoriteiten. Hij weet niet hoe in die gevallen de controle was geregeld om illegale stortingen te voorkomen. Van de Griend wijst overigens de kritiek op provincie en gemeente over het gebrek aan toezicht eind jaren '70 van de hand. "De milieu wetgeving uit die tijd maakte nau welijks onderscheid tussen de ver schillende soorten afval. En over controle praat iedereen ook pas de Haaks daarop staat de lezing van de toenmalige adjunct-directeur van de dienst openbare werken, J. de Back. Volgens hem is 's nachts geen vuil in welke vorm dan ook aangevoerd. Er is alleen 's nachts op de belt gewerkt voor de voor de voortgang van de stort noodzakelij ke grondwerkzaamheden, het op ruimen van weggewaaid vuil en het afdekken van gips naar aanlei ding van klachten over stank.- Ford Nederland en Océ Van der Grinten lieten gisteren weten in 1978 chemisch afval aan Kemp te hebben meegegeven. Woordvoer der De Vrede van Ford zegt dat het om verfrestanten ging. Over hoe- laatste paar jaar". "Helaas", meent hij. "Zelfs nu nog staat het toezicht in de kinderschoenen, maar toen was het helemaal dweilen met de kraan open". "Ik kan ook niet uitsluiten dat dergelijke dingen nu niet meer veelheden en opgedragen bestem ming is niets meer bekend. Océ Van der Grinten in Venlo heeft aan Kemp met allerlei soor ten chemicaliën verontreinigd af val meegegeven. Het spul moest ter vernietiging worden gebracht naar de AVR, het Afvalverwer kingsbedrijf Rijnmond. Océ heeft er geen idee van of Kemp zich aan de overeenkomst heeft gehouden. Het contract met Kemp werd wel na enige maanden verbroken, om dat de vervoerder 'zeer slordig' was in de facturen. Directeur G. Nales van de AVR zegt dat het onmogelijk is om na te gaan of Kemp inderdaad het afval van Océ in de Rijnmond heeft aan geboden. De AVR was toen op een haar na failliet. Op de administratie heerste een chaos. Bovendien hoef de Kemp niet te melden waar het kunnen gebeuren. Door de hoge ta rieven voor de verwerking, is het nog steeds zeer aantrekkelijk om afval niet bij de Afvalverwerking Rijnmond aan te bieden zoals het hoort, maar het ergens illegaal te dumpen", vertelt de ambtenaar. Hij wijst erop dat de verhalen die op dit moment worden verteld over illegale dumping op andere voormalige stortplaatsen best waar kunnen zijn. Hij meent echter dat er geen re den is tot overhaast handelen. Vrij wel alle stortplaatsen worden, evenals die in Alphen, regelmatig gecontroleerd op verontreinigin gen. Pas als wordt geconstateerd dat het grondwater vervuild is, worden beheersmaatregelen geno men. Afgraven is meestal niet aan de orde en zal waarschijnlijk ook niet in Alphen gebeuren. "We zul len moeten bekijken of de maatre gelen die we in het verleden heb ben genomen toereikend zijn. Als er tenminste vaten liggen". Relativeren Reden voor paniek is er zeker niet. Van de Griend, die in zijn afval dat hij bracht vandaan kwam. Nales, die in die tijd adjunct-di recteur van de Rotterdamse ge meentereiniging was, zegt dat het in de jaren zeventig voor bedrijven gewoon was om het al dan niet met gif vervuilde afval op stortplaatsen te gooien. Dat was er ook de oor zaak van dat de AVR in financiële problemen kwam. Er was gere kend op veel meer bedrijfsafval dan in werkelijkheid werd aange boden. Hij wijst erop dat de regelgeving van de overheid ook volstrekt on voldoende was. Het was ook ondui delijk wat onder chemisch afval moest worden verstaan. De AVR- directeur zegt dat overheden in die tijd graag afval hadden om grond op te hogen. "Zand kostte geld, af val leverde geld op. En bedrijven maakten er graag gebruik van. De stort van een ton afval kostte bij woonplaats twaalf jaar raadslid was voor de PPR en ook lid van het bewonerscomité van de vervuilde Steendijkpolder: "Ik kan door mijn kennis en ervaring het begrip gif relativeren. Maar mensen die deze kennis niet hebben, raken misschien wel in paniek als ze die grote krantekoppen lezen. De taak van het provinciale en gemeentelij ke bestuur is dan ook voor een deel die angst weg te nemen". De pers conferentie van vorige week don derdag, waarop voornamelijk sus sende woorden werden gesproken, had dan ook als doel om paniek te voorkomen, erkent Van de Griend Hij is verontwaardigd over som mige perspublikaties. "Vrijdag kwam ik thuis in Maassluis en las ik in het plaatselijke sufferdje dat Alphen nu op de eerste plaats stond bij de bodemverontreinigin gen. 'Maassluis grootste gifwijk af. Alphen nu nummer 1', stond er bo ven het artikeltje. Alsof we een wedstrijdje 'wie heeft de grootste bodemverontreiniging' spelen. Kijk, daar kan ik nu kwaad over worden". ons toen 25 gulden, bij de gemeen ten een rijksdaalder. En in die pe riode stelde het toezicht weinig Volgens een brief uit 1980 van adjunct-directeur J. de Back van openbare werken aan burgemees ter en wethouders van de gemeen te Alphen was het toezicht op de plaatselijke vuilstort in orde. Er waren in 1978 twee man op de stort en het toezicht werd In die tijd ge ïntensiveerd. Tweemaal per week kwam er een controleur van de provincie Zuid- Holland langs en de inspecteur van volksgezondheid en milieuhygiëne liet ook. regelmatig zijn gezicht op de stort zien. De drie werknemers van het loonbedrijf die op de stort graaf- en andere machinewerken verrichtten, worden door Alphen eveneens als toezichthouders be schouwd. ALPHEN AAN DEN RIJN - De fractie van de WD in Alp hen vindt het 'intens gemeen' dat de Socialistiese Partij bur gemeester M. Paats een 'du bieuze rol' heeft toegedicht in de Alphense 'gifzaak'. De SP heeft dat gedaan naar aanlei ding van beschuldigingen van de voormalige Alphense kwe ker Th. Markwat aan het adres van Paats en politiecommissa ris J. Volwerk. Markwat be schuldigt hen ervan dat zijn be drijf is opgekocht omdat hij te veel zou weten van illegale nachtelijke stortingen op de ou de vuilstortplaats in Alphen. De SP heeft over deze 'du bieuze praktijken' een brief ge schreven naar Paats. De WD spreekt daar haar 'afschuw' over uit. "Iedereen die Paats ook maar een beetje kent, weet dat hij een zeer integer mens is en dag in dag uit tot vaak diep in de nacht voor de gemeente in touw is en daarbij het welzijn van onze burgers zeer hoog in het vaandel heef', aldus de WD in een brief aan het colle ge van B en W en de fractievoor zitters. De vuilstort tot 1985 in de Cou pépolder waar veel meer bedrijven zonder vergunning afval stortten. (archieffoto Wira Dijkman) De Back toonde zich in zijn brief zeer gegriefd over de geruchten die toen de ronde deden over een mo gelijk gifschandaal op de vuilstort. Hij vond dat de integriteit van hem en zijn medewerkers in twijfel werd getrokken, terwijl hij geen mogeljkheden zag om zich tegen de aantijgingen te verweren. Aan deze pagina werk ten mee: Henny van Eg- mond, Weert Schenk, Paul de Tombe, Jan Wes- terlaken en Rob van der Zanden. (vervolg vai ALPHEN AAN DEN RIJN - voorpagina) Niet alleen het Hazerswoud- se transportbedrijf Kemp heeft zonder vergunning gestort op de vuilnisbelt in Alphen. Ook Vliko, Van Diemen Con tainers en het Hoogheemraadschap van Rijnland kregen gelegenheid om zonder de vereiste papieren afval neer te gooien. Dat kan worden nagegaan omdat over de vergun ninghouders van 1980 en later nog wel gegevens beschik baar zijn. LEIDEN - Medewerkers van het Leidse ingenieurs bureau GeoLogic zijn bij hun eerste elektromagneti sche speurtocht naar giftig afval op de vroegere vuilnis belt in Alphen gestuit op plekken met a-normale waarden. "Op een aantal plaatsen vertoonde de stroom een hoge geleid baarheid. Het kan dus zijn dat daar metalen of zouten en zuren in de grond zitten", zegt GeoLogic-directeur J.H. Slegtenhorst voorzich tig, "maar meer consequen ties zijn vooralsnog niet aan die uitkomsten te verbin den. Althans niet in die zin dat er inderdaad vaten lig gen". Het bureau weet ook nog niet waar het nu precies om gaat. "In het weekeinde gaan we met een magnetometer aan het werk om te proberen uit te vin den of we nu praten over meta len of over zouten en zuren, waar talloze chemicaliën onder vallen. Dan pas kunnen we meer vertellen". GeoLogic, dat gisteren is be gonnen met het meten van de radio-activiteit, presenteert de uitkomsten van de eerste fase van het onderzoek volgende week dinsdag in een tussenrap port aan de provincie. Daarna hervat het bureau de werk zaamheden op de belt die de Deskundigen zijn gisteren met geigerteller en opschrijfboek op het golfterrein begonnen met het speurwerk naar radio-actief afval dat zich tussen illegaal gestort ziekenhuisafval zou bevinden, (foto Anefo) komende dagen al aan een 'diepgaander' onderzoek wordt onderworpen. "Tot nu toe hebben we de bo venste drie meter van de grond gemeten, op afstanden van twintig bij twintig meter. We zijn nu bezig om dieper te gaan, tot zo'n twintig meter. Dat hoort allemaal bij de eerste fa se, die tot dinsdag loopt. In de tweede fase verkleinen we de onderlinge afstanden tot tien bij tien of vijf bij vijf. Alleen als we helemaal geen a-normale waarden zouden hebben ge vonden zou die tweede fase niet zijn uitgevoerd, maar we heb ben dus aanwijzingen die een vervolg nodig maken", aldus directeur Slegtenhorst. "Daarop hadÜen we trou wens toch al aangedrongen want bij zo'n eerste onderzoek sla je echt steeds twintig meter over en dit gebied moet nauw keurig worden onderzocht. Dan kun je iets wat er ligt er 'uitlopen'. Zeker als het gaat om de aantallen vaten die wor den genoemd. Die kunnen er al leen in grote ladingen liggen. Het zou vreemd zijn als we zul ke concentraties niet zouden vinden, met de apparatuur en de kennis waarover wij be schikken". Wereldwijd GeoLogic heeft die kennis in huis gehaald met het aantrek ken van de oud-directeur Hage- man van de Rijksgeologische- dienst als adviseur en het in dienst nemen van de geofysi cus van die dienst. Het bureau bouwde de ervaring in de afge lopen jaren uit. Het bedrijf bestaat sinds 1980 en begon als een adviesbureau voor de olie- en gasindustrie. "Voor het opsporen van gas- en olieconcentraties. Dat doen we nu wereldwijd met 32 werkne mers", aldus Slegtenhorst, die zelf ook afkomstig is van de Rijksgeologische dienst. Door de onzekere situatie rond de olieprijs besloot Geo Logic twee jaar geleden een nieuwe markt aan te boren met de oprichting van een afdeling 'Ondiepe Geologie', speciaal toegerust voor het uitvoeren van geologisch en geofysisch onderzoek van de ondiepere ondergrond. Sindsdien werkt dat deel van de organisatie on dermeer voor Akzo, voor zandwinningsbedrijven ('het opsooren van zand en het bere kent van de hoeveelheden die ze kunnen winnen') en provin ciale waterstaat. GeoLogic wordt bovendien ingeschakeld bij de aanleg van nieuwe woon wijken. "Om te onderzoeken hoe de ondergrond eruit ziet in verband met de funderingspro- blematiek". Ervaring op vuilnisbelten heeft het bedrijf weliswaar niet, maar die heeft het wel met soortgelijke onderzoeken. "In Dordrecht hebben we bij voor beeld de verontreiniging in een woonwijk aangetoond en dat werk is door de provincie zo goed beoordeeld, dat we daar nu waarschijnlijk deze op dracht aan te danken hebben", denkt directeur Slegtenhorst. "Door de apparatuur waarover we beschikken kunnen we ook veel sneller, preciezer en goed koper werken dan vroeger, toen er veel boringen werden gedaan. Met boringen doe je een onderzoek op één punt, ons onderzoek is uitgebreider". "Er zijn ook talloze zaken die we kunnen ontdekken: zouten en zuren en metalen en geleid- bare stoffen. Metaal kunnen we zelfs tot ver onder de vuilstort ontdekken. Tot in het kleipak- ket toe. Maar plastics kunnen we niet vinden. Zit het spul in Alphen dus in plastic vaten, dan kunnen we dat alleen op sporen als het is gaan lekken en als het om een stof gaat die stroom goed geleidt". Reclame Voor GeoLogic, waar zes mensen continu met 'Alphen' bezig zijn, is de speurtocht op de belt een belangrijk object. "Natuurlijk lopen we met dit onderzoek een risico", beseft directeur Slegtenhorst. "Als wij niets vinden en er blijkt la ter toch het een en ander te lig gen, dan maken we commer cieel gezien uiteraard geen bes te beurt. Maar aan de andere kant is dit de beste reclame die je je kunt wensen. Ons bedrijf kan moeilijk adverteren met slogans als: laat uw bodem on derzoeken. We worden ook pas ingeschakeld als er problemen zijn. Voor de toekomstige pla nologie is geologie echter on ontbeerlijk, vinden wij. Je zou eigenlijk niks mogen beginnen voor de ondergrond is onder zocht. Door dit geval wordt ie dereen met onze naam gecon fronteerd en kunnen we daar de aandacht nog eens op vestigen. Zeker als dit onderzoek resul taat oplevert. Hoe meer vuil, des te beter is dat voor GeoLo gic". OONDERDAG 24 MAART Leiderdorp film: 'Indiana Jones and the temple of doom', voor leden van de filmkring en degenen die dat willen worden, aanvang 20.30 uur in de Muzenhof. klaverjassen bij buurtvereni ging De Buitengewonen, aanvang 20.00 i thema-avond: 'wat betekent het voor de familie/partner om te moeten omgaan met demente mensen', aanvang 20.00 uur in het Kruisgebouw, Berkenkade. klaverjassen en sjoelen bij Con Bravura in het clubgebouw aan de Beukenschans, aanvang 20.00 jaarvergadering van buurt- en speeltuinvereniging het Zijlkwar- tier, aanvang 20.00 uur in gebouw het Zijlkwartier, Van der Marck- straat. Oegstgeest vergadering van de gemeente raad. aanvang 20.00 uur in het ge meentehuis. poêzieavond met voordracht docenten, leerlingen en dichters Jan Eykelboom en Driek van Wis sen, van 20.15 tot 22.00 uur. aula Rijnlands Lyceum, Apollolaan 1. VRIJDAG 25 MAART Leiden concert in de Meesterserie door het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest olv Edoardo Mata met Imogen Cooper, piano, werk Leiderdorp toneelsstuk 'Pantomime', orga nisatie Leiderdorp tegen Apart heid, aanvang 20.00 uur in de Mu zenhof. Warmond blijspel 'De herbergierster' van Goldim, door toneelvereniging St Matthias, aanvang 20.00, in 't Trefpunt, Herenweg. klaverjastoernooi Kommunika- tie Warmond, aanvang 20.00 uur in het Meerpunt. Wassenaar antiekbeurs in het entreege bouw van het voormalig Wasse naars Dierenpark. Rijksstraatweg, door Utopia- aanvang 20.30 uur in Ons Huis aan het Kosterspad. ZATERDAG 26 MAART Leiden wandeltocht over afstanden van 5 tot 25 km, start tussen 8.30 en 14.00 uur bij buurthuis Groen- oord, Pasteurstraat. educatieve vogelexcursie, start om 8.00 uur bij park Cronestein, Leiden, inl. vrijdag 19.30 tot 21.00 uur bij A. Renniers. tel: 411315. vlooienmarkt in de Groenoord- hallen, van 10.00 tot 16.00 uur. kinden/oorstelling 'Kantjil', door poppentheater Thije, aanvang 13.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen straat. volksdansfestival, van 12.00 tot 23.00 uur in de Stadsgehoorzaal. mode revue, aanvang 23.00 uur in het LVC, Breestraat. coopertest AV Bataven om 14.00 uur; Leidse Houtloop over 55 of 10 km, om 15.00 uur in het Leidse Hout. optreden van 'After the Silence' met New Wave muziek, vanaf 21.00 uur in Droomfabriek, Oude Singel. Leiderdorp jaarlijkse feestavond van de buurtvereniging De Buitengewo nen, aanvang 20.30 uur in De Mu- Zenh0f' kindertheater De Oegstgeest palm-pasentocht, start om 14.30 uur op het parkeerterrein bij de Lange Voort. Warmond blijspel van toneelvereniging St. Matthias 'De herbergierster' van Goldini, aanvang 220.15 uur in 't Trefpunt, Herenweg. jazzconcert door Coldhorn Hot Dance Society, aanvang 21.30 uur in café De Zon, Dorpsstraat.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16