Plan vierde parkeergarage luchtkasteel? 'Verschrikkelijk dat echtparen na lang huwelijk worden gescheiden' Hagenaar dreigde zijn zieke moeder op straat te zetten College houdt plan voor St. Aagtenstraat achter de hand DONDERDAG 24 MAART 1988 Geen opvang voor demente bejaarden in Leiden LEIDEN Geneesheer-directeur E.W.N. Lüning van verpleegtehuis Zuydtwijck vindt het een hele slechte zaak dat er in Leiden geen opvang is voor demente bejaarden. Zijn instelling is alleen bevoegd tot verpleging van mensen met een li chamelijke handicap. "Tot onze grote spijt moeten we vaak mensen teleurstellen en dat is echt geen on wil. We mogen en kunnen gewoon geen dementerende mensen opne men. Het gebouw is daarvoor niet geschikt, maar ook het personeel is hierop niet primair gericht", zegt Lüning. door Meindert van der Kaaij Daarom wil de leiding van Zuyd twijck dolgraag een extra ruimte bouwen in de vorm van een vleugel of paviljoen speciaal voor demen ten. Daar zijn volgens Lüning een hele reeks van voordelen aan ver bonden. Een groot probleem voor Leidenaars die hun familieleden opgenomen zien in de dichtsbij- zijnde tehuizen voor dementen (Mariënhaven in Warmond of Over- duin in Katwijk) is de slechte be reikbaarheid. "Het verschrikkelijk om te zien hoe op die manier echtgenoten na 60 jaar huwelijk uit elkaar worden LEIDEN - Een vierde parkeerga rage ten behoeve van de Lfeidse binnenstad komt er nooit. Dat zou de conclusie moeten zijn van een voorlopig onderzoek dat de gemeente heeft ingesteld naar een mogelijke locatie voor een parkeergarage aan de westkant van de binnenstad (vlak bij de Breestraat). Het gemeentebestuur heeft 11 plaatsen onderzocht op hun bruikbaarheid. Volgens Ben W komen slechts twee daarvan in aanmerking voor een nader on derzoek: een terrein aan de Mors singel (een bovengrondse gara ge) en de Beestenmarkt (een on dergrondse garage). Het nadere onderzoek moet uitwijzen hoe reëel beide ideëen zijn. Maar daarover valt op voorhand na tuurlijk al het één en ander te- zeggen. door Jan Rijsdam Voor de vestiging van een par keergarage is namelijk een aan tal factoren van belang. Zo is het algemeen aanvaard dat een par keergarage dicht bij een verdeel- weg (de cityring) moet liggen en de loopafstand tot het winkel centrum kort moet zijn. In Ne derland wordt als maximum aan gehouden: 400 meter. Ter onder steuning van deze stelling is ver meldenswaardig dat van de drie parkeergarages in' Haarlem er twee goed lopen (beide op min der dan 300 meter van het stads centrum). De derde garage (bij het station) ligt op 700 meter loopafstand en draait slecht. De plek aan de Morssingel heeft een loopafstand tot de kern van het winkelgebied van 650 meter. Aanvaarding van de 400 meter actie-radius en lering trek kende uit de ervaringen in ande re steden rechtvaardigt deze loopafstand geen andere conclu sie dan dat een parkeergarage voor uitsluitend winkelend pu bliek aan de Morssingel te ver van het winkelcentrum. Natuur lijk kan de gemeente die stelling aan een nader onderzoek onder werpen, maar het zou hoogst ver bazingwekkend zijn als daaruit gehaald. De afstand tussen Leiden en bijvoorbeeld Katwijk is voor die mensen heel erg groot. Te groot om elke dag op bezoek te gaan. Dat veroorzaakt een enorm verdriet. Bijna hun hele leven zijn ze bij el kaar geweest en nu worden ze uit elkaar gehaald. 'Heb ik daar mijn hele leven voor gewerkt', vragen ze zich af. Dat snijdt dwars door m'n ziel", zegt L. Dahmen die als maat schappelijk werker van Zuyd twijck daarmee regelmatig wordt geconfronteerd. De afstand is niet alleen een emo tionele zaak, maar volgens Dah men veelal tevens een financiële. "De bus rijdt niet op water, als je tenminste nog in staat bent daar mee te reizen. Als je op de taxi bent aangewezen kun je het helemaal wel schudden. Dat is een exorbi tant bedrag datje met een aow-uit- kering niet kunt betalen". Honkvast Niet alleen de familie wordt daar mee getroffen, maar vooral de pa tiënt zelf. Vaak blijkt dat het de menteringsproces wordt versneld als bekenden niet meer of minder op bezoek komen. "Stemmen blij ven lang herkenningspunten voor mensen waardoor ze weer een mo ment van helderheid doormaken. Ik ken een geval van een vrouw die niemand meer herkende, maar als ze de stem van een familielid hoor- conclusies zouden voortvloeien die van de gangbare praktijk af wijken. De gemeente constateert zelf al dat een garage aan de Morssin gel alleen exploitabel gemaakt kan worden bij een verdere ont wikkeling van de kantoren in de nabije omgeving. Die constate ring laat onverlet dat een^garage op deze plek nauwelijks een bij drage levert aan het optimaal functioneren (in economische zin) van het kernwinkelgebied. 'En daar is een vierde parkeerga rage nu juist voor bedoeld. Onbetaalbaar De tweede plek die volgens B en W voor nader onderzoek in aanmerking komt is de Beesten markt. Hier gaat het om een gara ge onder de grond of onder wa ter. Wie een blik werpt op de San- dersgarage aan het Levendaal kan alleen maar tot de conclusie komen dat dit een zeer lovens waardig streven is zo'n voorzie ning ondergronds te verwezelij- ken. In 1978 werd voor de Stichting Leidse Binnenstad (door de fir ma Planconsult) al eens een plan voor een ondergrondse garage gemaakt maar door de politiek nimmer serieus genomen omdat de bouwkosten te hoog zouden zijn. Een voorstel, in 1986, van een groep Rotterdamse architec ten bevestigde die stelling. Neemt men de gebruikelijk toetsingscriteria in acht dan blijkt de locatie Beestenmarkt echter zeer geschikt: gelegen aan een verdeelroute en niet te ver van de kern van het winkelge bied. Aantrekkelijk is bovendien de mogelijkheid voor gebruik in de avonduren ten behoeve van bioscopen, cafés en restaurants en de mogelijkheid de Beesten markt zelf autovrij te maken. Het plan heeft maar één nadeel: dat is dat de bouw (en exploitatie) van een ondergrondse garage duur- is. Maar is het ook onbetaalbaar? Een vragenrondje langs bouw ondernemers die verantwoorde lijk zijn voor de Sandersgarage (Levendaal) en de Marcagarage (Ir. Driessenstraat) brengt duide lijkheid. Directeur Swaak van Erica Beheer (Marca) en adjunct- directeur Vis van Noorlander Bouw (Sanders) zijn graag bereid de leefde ze helemaal op. Demen ten gaan met sprongen achteruit als het contact met bekenden min der wordt. Dat is een feit", aldus Dahmen. Lüning wijst op het karakter van de 'Leidenaar'. "Kijk eens naar be woners van bijvoorbeeld de Kooi. Die mensen zijn verschrikkelijk honkvast en zijn heel erg gesteld op hun buurt. Ze vinden het heel erg als ze naar Katwijk moeten. Dat is voor ons een kleine afstand, maar voor ras-Leidenaren bete kent dat het buitenland". Volgens Lüning wordt dat probleem in de nabije toekomst alleen maar erger nu Leiden zeer sterk aan het ver grijzen is. Er moeten dus maatrege len genomen worden. Lüning maakt zich sterk voor de oplossing om somatische inrichtin gen, voor lichamelijke handicap ten, met een afdeling uit te breiden voor de zogenaamde psychogeria trische patiënten. Dat heeft het voordeel dat bejaarden met klach ten die uiteindelijk psychisch blij ken te zijn, niet helemaal naar een andersoortige inrichting hoeven. "Dat overplaatsen verergert de situatie van de patiënt. Van veel mensen weet je niet wat er precies aan de hand is. Er zijn lichamelijke klachten, maar tegelijkertijd zijn ze erg in de war. Wij zeggen dan in de nodige helderheid te ver schaffen. Een eenvoudig rekensom metje leert dat een ondergrondse garage tussen de 18.000 en 22.000 gulden kost (pure bouwkosten) per parkeerplaats. Een parkeer garage voor 200 auto's zou dus zo'n 4 miljoen gulden kosten. Wil een dergelijke investering het vo9r de belegger noodzakelijke rendement opleveren zijn dan moet de opbrengst per jaar circa 320.000 gulden bedragen. Dat is bij de gemiddelde bezettings graad van de Leidse parkeerga rages (volgens Noorlander tus sen de 30 en 50%) en een parkeer tarief van 1,75 gulden per uur volstrekt onhaalbaar. Een en ander betekent dat het onmogelijk is een belegger te vinden als de gemeente niet een deel van de bouwkosten voor haar rekening neemt, zoals trou wens ook in andere steden ge beurt. De firma Noorlander heeft in Den Haag een ondergrondse parkeergarage gebouwd en zo juist de planontwikkeling afge- vaktermen dat die persoon zich in het 'grijze gebied' bevindt. We ge ven die mensen het voordeel van de twijfel. Blijkt achteraf dat het toch gaat om demente mensen dan moeten ze eigelijk worden overge plaatst. Patiënten zijn dan verder van huis. Het op die manier schui ven met dementen vind ik erg slecht. Met een verpleegtehuis waar somatische en psycho-geriati- sche patiënten kunnen worden op genomen voorkom je zo'n over plaatsing met daaraan verbonden terugval", aldus Lüning. Verdrietig Lüning bekent dat vroeger vaak mensen werden opgenomen waar van tevoren al van verwacht kon worden dat ze niet in een somati sche verpleeghuis thuis hoorden. "Te vaak, als ik daar op terug kijk. We zeiden: 'Kom dan maar'. Het viel ons moeilijk om al dat leed te negeren. Op een gegeven moment hebben we daar toch een punt ach ter moeten zetten. Het personeel dat daarop niet echt is ingesteld kwam in de problemen". Ook protesteerden de patiënten die in Zuydtwijck waren opgeno men om te revalideren van bijvoor beeld een heupoperatie of gecom pliceerde beenbreuk. Familie maakte bezwaar. "Een dochter vond het heel vervelend dat haar vader naast een man lag die hevig in de war was. Dat valt natuurlijk ook niet mee, dat begrijpen we wel. Bovendien kwam er steeds minder plaats voor somatische patiënten, dé categorie waar we eigenlijk voor zijn", zegt Dahmen. Nu wordt veel strakker de hand aan de richtlijnen gehouden. Met het gevolg dat er meer mensen te leurgesteld moeten worden. "Ze vinden dat we hun in de kou laten staan. De één begrijpt het en de an der wordt boos of heel verdrietig. Ze willen hun vader, moeder of echtgenoot dicht bij hun in de buurt blijven houden zodat ze vaak op bezoek kunnen. Het is eigenlijk van de gekke dat iemand die hier om de hoek woont, naar een andere gemeente moet", zegt Lüning. Hij voegt daaraan toe dat een Katwij- ker die zijn been breekt weer in Leiden moet revalideren. "Er is kortom sprake van een zeer slechte spreiding in de regio". Een uitbreiding heeft ook het voordeel voor Zuydtwijck dat er wat gedaan kan worden aan de hui dige behuizing van de bewoners. Het tehuis bestaat voor een zeer groot deel uit 4- en 6-persoonska- mers en dat vinden Dahmen en Luning uit de tijd. "Bewoners heb ben een bed, nachtkastje en een klerenkast. Dat is alles. Verder moeten ze alles delen. Dat gaf vroe ger veel minder problemen. Wat rond voor de bouw van een twee de ondergrondse garage in de rè- sidentie en een andere in Kat wijk. Op basis daarvan komt ad- junct-directeür/Vis tot de de slot som dat de gemeente Leiden ten minste 1,5 tot 2 miljoen gulden (10.000 gulden per parkeerplaats) moet bijdragen wil een onder grondse parkeergarage een haal bare kaart zijn Van die gemeen telijke bijdrage valt alleen wat af te doen als het gemeentebestuur bereid is een deal te sluiten met de bouwer waarin behalve de parkeergarage ook de bouw van een aantal vrije sectorwoningen is begrepen. Luchtkasteel Wethouder Peters (ruimtelijke ordening en verkeer) deed on langs de opmerkelijke uitspraak dat volgens hem de gemeente be reid moet zijn mee te betalen als daardoor het blik uit het straat beeld verdwijnt. Die opmerking moet ongetwijfeld worden ge zien tegen de achtergrond van het vorige week gepresenteerde dat betreft zijn de normen verscho ven", constateert Lüning. Wrang Dat geldt volgens Dahmen ook voor het verzorgen van de 'kindse' ouder. "In grote gezinnen was er al tijd wel iemand die op opa of oma lette. Nu staan kinderen er soms helemaal alleen voor. Ik geef je het te doen om 24 uur per dag klaar te staan voor je vader of moeder van in de tachtig. Zelf zijn die mensen dan ook rond de zestig. Stel dat hen iets overkomt, dan zijn de poppen aan het dansen. Dan moet er plot seling een oplossing worden ge vonden die er niet is. Dat is erg wrang", zegt Dahmen met een be zorgd gezicht. Zuydtwijck biedt de mogelijk heid van dagverpleging waarbij pa tiënten overdag voor een intensie ve behandeling naar het verpleeg tehuis komen. "Dat kan ook voor demente patiënten als onze plan nen door gaan. Ook voor die men sen geldt dat het aftakelingsproces wordt afgeremd als ze naar huis kunnen gaan. Niemand vindt het immers echt fijn om permanent in een verpleegtehuis te wonen". Dahmen wijst ook op het voordeel voor de familieleden. "Voor hun is dan in ieder geval de druk even van de ketel. Kunnen ze bijvoorbeeld rustig boodschappen doen zonder de angst dat een dement persoon alleen thuis is en ongelukken ver oorzaakt". Naast opname en dagbehande ling kent Zuydtwijck ook de moge lijkheid van een zogenaamde va kantieopname. Deze wordt gebo den aan verpleegbehoeftige men sen die normaal gesproken thuis worden opgevangen. De bedoeling is om familie of andere verzorgers de mogelijkheid te geven op een plan voor de Beestenmarkt. Maar het collegestandpunt is vooralsnog dat de gemeente geen geld steekt in het parkeren. Het is zeer de vraag of een meer derheid in de gemeenteraad be reid is in de collegeperiode tot 1990 dit standpunt wijzigen. Per slot van rekening heeft de wet houder nog meer dure plannen in petto (een tunnel onder het stationsplein bijvoorbeeld). Eén ding is zeker: zonder een finan ciële injectie van de gemeente blijft een ondergrondse garage een luchtkasteel. De conclusie is dan ook ge rechtvaardigd dat op korte ter mijn (binnen enkele jaren) geen oplossing verwacht mag worden voor het parkeerprobleem aan de westkant van de binnenstad. Al thans, niet als die oplossing ge zocht wordt in de twee door B en W uitverkoren bouwlocaties. Het gemeentebestuur houdt echter nog een plan achter de hand dat tot dusver niet door wethouder Peters is genoemd, ook niet in de notitie met elf on- tijdje tot rust te komen. Bij een rondleiding door het huis komen we op een kamer waar een hoog bejaarde man naast het bed zit waarin zijn vrouw ligt. Is hij ons ziet legt hij zijn verkreukelde hand op haar arm. Een beweging van: LEIDEN Na dreigementen van een Hagenaar om zijn 93-jarige moeder bij Zuydtwijck op de stoep te zetten, is de vrouw vorige week woensdag in het verpleegtehuis opgenomen. De hoogbejaarde vrouw uit Leiden was op dat mo ment ernstig ziek. De zoon zei tot zijn dreigement te zijn gekomen omdat zijn moeder al weken lang ernstig ziek op bed lag en niet meer alleen kon worden ge laten. De zoon zelf werkt in Duits land en is vaak niet thuis. Met me dewerking van de Leidse huisarts Hom is gepoogd de vrouw in een verpleegtehuis onder te brengen. Maar tot vorige week woensdag vingen zij steeds bot. De Hagenaar kon de situatie niet langer aanzien en eiste dat zijn moeder nog dezelf de dag in een verpleegtehuis zou worden opgenomen. Indien dit niet lukte, zou hij haar derzochte mogelijkheden. Deze zogeheten twaalfde locatie is vol gens de wethouder "een vondst waar men niet eerder aan heeft gedacht". Het zou gaan om de lo catie St. Aagtenstraat, op een steenworp afstand van de Bees tenmarkt. De straat zou daarbij als inrit kunnen fungeren van een parkeergarage die gedeelte lijk op braakliggend terrein, op de plaats van enkele bedrijfspan den en deels op de St. Aagten- straat zelf kan worden gebouwd. Monsterlijk Over de wenselijkheid van een vierde parkeergarage kan, mede in het licht van de huidige be- reikbaarheidsproblematiek (Breestraat en omgeving) nauwe lijks verschil van mening be staan. Ook de onlangs door de re gering gepresenteerde vierde Nota Ruimtelijke Ordening zegt immers dat er nog drie miljoen auto's bijkomen. Dat heeft ook voor Leiden consequenties. Het gemeentebestuur moet daarop inspelen en een concurrerend, stedelijk leefmilieu creëren, zon der echter zijn doelstelling van bescherming van het historisch stadsgezicht .los te laten. Want één ding moet toch duidelijk zijn: de Leidse binnenstad mag, op een steenworp afstand van de historische haven en de Rem- brandtbrug, onder de rook van de Morspoort en molen de Valk niet worden opgezadeld met nog een tweede monsterlijk parkeer- complex als de Sandersgarage. wees niet bang, ik ben bij je. "Zag je dat?" zegt lüning als we ons snel weer verwijderen. "Dat wil ik alle patiënten kunnen bieden. Een plaats waar ze met z'n tweeën kun nen zijn. En dat is nu vaak niet het geval". hoogst persoonlijk afleveren bij het dichtst bijzijnde verpleegte huis en dat was Zuydtwijck. De Hagenaar reageerde zeer geemotjo- neerd. Hoewel huisarts mevrouw Horn beloofde alles in het werk te stellen om de vrouw voor het afge lopen weekeinde in een verpleegte huis onder te brengen, nam hij daarmee geen genoegen. Dat moest en zou op stel en sprong ge beuren. Geneeskundig directeur Lüning van Zuydtwijck was met de actie van de Hagenaar heel erg ongeluk kig. "Ik voelde me toch wel door de zoon gechanteerd. We konden de vrouw moeilijk op de stoep laten staan. Het is voordringen waardoor anderen weer langer moeten wach ten, die net zo goed hoog nodig moeten worden opgenomen. Dat neemt niet weg dat ik me die be zorgdheid van die man heel goed kan voorstellen", zegt Luning. Huisarts Horn vindt dat de zoon wel erg doordraafde, maar erkent ook dat de Hagenaar wel een klein beetje gelijk had. "Het betrof in derdaad een patiënt die op korte termijn elders moest worden opge nomen. Het probleem is dat zie kenhuizen en verpleegtehuizen steeds minder plaats hebben voor oude, bedlegerige mensen. Maar soms is er ook geen ruimte". Zij wijt een en ander aan de bezuini gingen die het kabinet in de ge zondheidszorg heeft doorgevoerd. Ook speelde in het geval van de 93-jarige vrouw mee dat onduide lijk was wat de aard van de klach ten waren. Zuydtwijck mag alleen patiënten opnemen met lichamelij ke klachten en geen dementen. Voor een onderzoek had de vrouw naar Endegeest gemoeten maar daar was geen ruimte beschikbaar. Uiteindelijk heeft Zuydtwijck na bemiddeling van de directeur Kool van het ZLO besloten tot opname van de vrouw. Nieuwbouw Pedologisch Instituut LEIDEN De openbare school voor speciaal onderwijs De Brug en het daarmee verbonden ge meentelijk Pedologisch Instituut krijgen een nieuw gebouw. De nieuwbouw verrijst vermoedelijk aan de Wassenaarseweg tussen Blauwe Vogelweg en Nachtegaal laan. Een deel van deze nieuwbouw komt voor rekening van de ge meente. Het rijk betaalt wel de kos ten van het gebouw voor De Brug. Het ministerie van onderwijs wil de nieuwbouw voor het Pedolo gisch Instituut echter niet voor zijn rekening nemen. De gemeente heeft het ministerie wel gewezen op de samenhang tussen het insti tuut en de school. Het instituut heeft tot taak via multidisciplinair onderzoek de hulpverlening aan kinderen te verbeteren. De gemeente heeft vervolgens de Rijksuniversiteit gevraagd voor een bijdrage. De universiteit bleek echter niet tot (mede)financiering in staat. Gemeente en universiteit hebben zich daarom in januari ge zamenlijk tot het ministerie van onderwijs gewend met het verzoek de nieuwe huisvesting van het pe dologisch Instituut te financieren. Er is op dat verzoek nog geen ant woord gekomen. Het college van B en W heeft nu besloten om 700.000 gulden ter be schikking te stellen voor de nieuw bouw. De raadscommissie onder wijs ging gisteren unaniem met dit voorstel akkoord. LEIDEN Wethouder H. van Dongen heeft gistermiddag in de Leidse Groenoordhallen de Bedrijvencontactda- gen geopend. Wethouder Van Dongen verving de wethouder van economische zaken, J. Fase, die ziek is. Van Dongen zei te constateren dat het besef groeit dat locale en regionale samenwerking van bedrijven onder- ling van veel nut is. "De praktijk leert dat de hier gelegde contacten vaak beginnen vanuit een belangstelling voor eikaars reilen en zeilen en vervolgens kunnen uitgroeien tot contracten en het geven van ordersaldus Van Don gen. Vele bedrijven zijn in de Groenoordhal aanwezig om daar hun stiel ten toon te spreiden met het doel dat andere ondernemers kunnen zien wat er in deze regio allemaal te koop is. Bedrijven die interesse hebben kunnen nog tot vanavond 22.00 uur terecht. (foto Jan Holvast) De Beestenmarkt vol met geparkeerde auto's. Volgens het gemeentebestuur kan het blik beter onder de grond opgeborgen worden. (foto wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15