TAD LEIDEN Verlenen asiel aan Poolse vluchteling is twijfelachtig Minimum aantal ontheffingen'Koets' LEIDSCH DAGBLAD 'Het leven daar beviel mij niet' Margriet opent expositie Nieuwbouw kantoren kanaalpark Geen onderzoek belt in Roomburg volgens methode in Alphen Tesselaar opent jeu de boulesbaan C T A n i F i n P M QTA n i P i n F M QTA n l PinCM QTA n 1 CinCM CTATi i c i n c m ctar i c i n r M OTAR i r i r, r k s DONDERDAG 24 MAART 1 LEIDEN Het is twijfelachtig dat de maandag in Leiden gearriveer de Poolse vluchteling in Nederland mag blijven. Hoewel aanhanger Dat zegt de 27-jarige inwoner van Warschau die afgelopen maandag in Leiden aankwam. Hij was ver stekeling in een vrachtwagen a de vakbond Solidarinosc, de Nationale Opera van Warschau i maap^ag een voorstelling gaf in de Leidse Schouwburg. "Het heeft me altijd gestoken dat een kleine groep bevoorrechten in Polen een grote mate van welvaart genoot. De rest van de bevolking moest het met veel minder doen. Bovendien ben ik een aanhanger van Solidarnosc. Vooral in het le ger leverde dat problemen op. Ik wilde uiteraard niet tegen m'n ei gen mensen ingezet worden. De militaire politie heeft een aantal malen huiszoeking bij mij ge pleegd in de hoop belastende docu menten te vinden". De politie slaagde echter niet in haar opzet en zocht volgens de vluchteling vervolgens naar een andere reden om hem in te reke nen. "Ze hebben me naar het poli tiebureau meegenomen op be schuldiging van roof. Dat was on geveer een maand of vier geleden. Ik ben daar twee dagen vastgehou den, maar er viel niets te bewijzen". Vanaf dat moment stond het voor hem vast dat hij zou proberen te vluchten. Dus nam hij een baan tje als decorbouwer bij de Nationa le Opera in Warschau. Zijn werk daar bood voldoende mogelijkhe den om te ontsnappen. "Weliswaar heb ik geologie gestudeerd, maar hoe kun je als geoloog wegkomen? Het wachten was op een goede ge legenheid. En die kwam toen het operagezelschap een uitnodiging kreeg om in Nederland op te tre den. Ik me kunnen verstoppen tus sen de toneelattributen in een vrachtwagen met behulp van een vriend". Dat was afgelopen vrijdag. Pas in Nederland kwam hij weer boven water. Al die tijd had hij het moe ten stellen zonder eten en drinken. "Ik heb dat bewust niet meegeno men. Want ik was bang dat de hon den die de Oostduitse douane ge bruikt dat zouden ruiken. Geluk kig heb ik er fysiek geen nadelige gevolgen van ondervonden". voert de vluchteling vooral mische redenen aan om zijn land te verlaten. Wel zegt hij dat in Polen de militaire politie een aantal ma len huiszoeking heeft gedaan en dat hij twee dagen is vastgehou den. door Herman Joustra Gisteren werd bekend dat het ministerie van justitie twee andere, minderjarige, Polen zal terugstu ren naar hun land. Hun economi sche motieven om hun geboorte land te ontvluchten zijn voor het ministerie geen reden politek asiel te verlenen. De twee die worden terugge stuurd zijn ongeveer op dezelfde wijze ons land binnengekomen als de 'Leidse' Pool. Zij zaten als ver stekeling in een vrachtwagen van een Limburgs expeditiebedrijf en kwamen in Nuth (Zuid-Limburg) terecht. eens een geslaagde ontsnapping en arriveerden in een vrachtwagen in Nuth. "Dat is toeval, ik heb dat pas achteraf gehoord. Logisch ook, in Polen kun je niet voorzichtig ge noeg zijn. Ik heb het ook zorgvul dig geheim gehouden. Alleen de vriend die mij heeft geholpen was van mijn plannen op de hoogte". Zijn vader is in Warschau achter gebleven. Andere familieleden zegt hij niet te hebben. "Ze kunnen mijn vader natuurlijk lastig vallen. Maar echt gevaar loopt hij niet. In middels heb ik politiek asiel aange vraagd". In afwachting van een uitspraak daaromtrent is hij inmiddels on dergebracht in een opvangscen- trum voor vluchtelingen in Slagha ren. Volgens woordvoerder Holtes van het ministerie van justitie kan nu nog niet worden gezegd wat de kansen op honorering van de aan vraag zijn: "Nee, de persoon in kwestie moet eerst nog nader ge hoord worden. Wel is het zo dat slechte leefomstandigheden niet voldoende zijn voor politiek asiel. Hij moet, het woord zegt het al, een gegronde politieke reden hebben. Maar daarover kan ik nu natuurlijk nog niet oordelen". De overheid voert thans een soort afschrikkingsbeleid voor mensen die naar Nederland vluch ten om economische redenen. Daarmee moet worden voorkomen dat Nederland als 'sociaal paradijs' wordt overspoeld met buitenlan ders. LEIDEN - Vergeefs zoekt de Leidse wethouder F. Kuijers (cidtuur) naar zijn naam in het geautomatiseerde personenregister van de Leidse universiteitsbibliotheek. "Een beetje teleurstellend", gekscheert hij even later. Kuijers was gistermiddag in de openbare bibliotheek in de Nieuwstraat aanwezig bij de introductie van het zogeheten CD-Rom proefproject. Tot augustus 1988 heeft de Leidse bibliotheek samen met 49 andere bibliotheken in den lande de beschikking over een compact-disc waarop 200.000 boektitels en publicaties staan opgeslagen. De titels zijn onderverdeeld in negentien bestanden die, naast het al genoemde personenregister, onder meer alle pu blicaties van de World Health Organisation en een groot gedeelte van de collectie van de Nederlandse blindenbi bliotheken omvatten. E. van Sprundel, directeur van de Leidse openbare bibliotheek, legde uit dat het systeem zowel voor de bezoe kers als de medewerkers van de bibliotheek een aanzienlijke tijdwinst oplevert. "Vroeger moest je een hele reeks bibliotheken afbellen als een lezer een bepaald boek zocht. Nu kun je razendsnel van de compact-disc aflezen waar dat boek zich bevindt". Eind augustus moet blijken of het project, eei sering PICA, naar tevredenheid functioneert. initiatief van onder meer het Centrum voor B ibliotheekautomati- LEIDEN Prinses Margriet brengt op vrijdag 22 april een be zoek aan Leiden om in het Rijks museum van Oudheden de ope ning te verrichten van de tentoon stelling 'Nederland Onderste Bo ven'. De expositie, in het kader van het museumjaar 1988, wordt door het museum in samenwerking met de Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek ge organiseerd. De Rijksdienst viert dit jaar zijn 40-jarig jubileum. LEIDEN - Het geven van onthef fingen voor extra laat sluiten van de Koets-o-theek zal tot een mini mum worden beperkt. Bovendien heeft burgemeester Goekoop de hoofdcommissaris van politie ge vraagd rapport op te maken van in cidenten die zich in de omgeving van de Koets hebben voorgedaan. Op basis daarvan zullen B en W en wethouders op vragen van het raadslid Van Lint van Links Lei den. Volgens B en W is het beleid er reeds op gericht om extra onthef fingen zoveel mogelijk te beper ken. In 1987 heeft de discotheek 'slechts in 9 gevallen" ontheffin geen live-muziek in de discotheek toegestaan. Er wordt door de poli tie op toegezien dat de muziëk in de Koets-o-theek een half uur voor sluitingstijd wordt uitgedraaid en dat de zaak op tijd leeg is. Maar dat gebeurt niet elke dag en dat kan Bijna tegelijkertijd ondernamen twee jongere landgenoten even- werden niet gehonoreerd", voegen B en W er aan toe. Met uitzondering van bijzondere zich beraden over eventuele maat- activiteiten - als voorbeeld wordt gen gekregen. "Veel aanvragen wolgens het gemeentebestuur ook tijd begeven zich veel de openbare weg en "dat gebeurt niet geruisloos". Maatregelen om een en ander te voorkomen worden door B en W niet aangekondigd. Dat hangt mede af van het rapport van de politie. Prijzen voor geneeskundigen LEIDEN De voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit, mr. K.J. Kath, reikte gisteren twee prijzen uit aan Leid se geneeskundigen. De prijsuitrei king vond plaats in het laboratori um voor fysiologie aan de Wasse- naarse weg. De C.J Kokprijs 1986 werd toegekend aan dr. J.L. Bos voor zijn onderzoek naar het op sporen van menselijk tumormate riaal. Dr. C.A. Van Blitterswijk ont ving de Marie Parijsprijs 1986 voor zijn onderzoek op het gebied van ceramische implantaties in het middenoor. LEIDEN De ontwikkelings maatschappij Euro Commerce te Gorssel en Stichting Katholiek On derwijs Leiden willen nieuwbouw plegen in de Cronesteinse polder. Er bestaan plannen voor de bouw van twee kantoren in het Kanaal- park aan de Kanaalweg. Bij het gebouw voor Euro Com merce, dat zich daar ten behoeve van het Leidse computerspoftware bedrijf Kern Software wil vestigen, gaat het om een kantooroppervlak te van 1900 vierkante meter waar ongeveer 30 mensen moeten ko men te werken. De Stichting Katholiek Onder wijs Leiden wil in het kantoor haar onderwijsbureau vestigen. Het gaat hier om een oppervlakte van 900 vierkante meter voor 25 men- Voor de nieuwbouw is echter een wijziging van het bestem mingsplan voor de Cronesteinse polder noodzakelijk. Volgens het huidige plan is de grond bestemd voor industrieterrein. De gemeen teraad beslist binnenkort over het voorstel van B en W tot herziening van het bestemmingsplan. niet, "want de politie dient ook dere controle-activiteiten te ver richten". Na het beëindigen van de mu ziek verlaten de bezoekers vrij massaal de discotheek. In korte Groen (1) Groen (2) Vorig jaar berichtten we in deze rubriek over een gigantische diefstal van gemeentegrond in de Merenwijk. De ene bewoner na de andere vergrootte zijn ei gen tuintje door eenvoudigweg de heggen en de struiken erom heen een paar meter te verplaat- Dat kon natuurlijk niet vol gens de gemeente. Tegelijkertijd zag ze ook in dat het onderhoud van al haar stukjes groen een moeilijke zaak was door het vele zwerfvuil. Waarom dan niet de grond verkocht of verhuurd? Zo zou de taak van de plantsoenen dienst aanmerkelijk worden ver licht, en zou de burger meer doordrongen worden van zijn ei gen verantwoordelijkheid voor het natuurschoon in de directe woonomgeving. Bovendien was er nog een financiële reden. In geval van verhuur of verkoop van de stukken groen zou er geld in het gemeentelaatje komen. Onlangs bood de gemeente de bewoners van de Heivlinder in de Merenwijk de mogelijkheid stukken grond te kopen of te hu ren die aan hun achtertuintje grenzen. En dat was niet naar de zin van een aantal buurtbewo ners. Een woordvoerster van de ze groep, die liever anoniem wenst te blijven, ligt de grieven toe: "De tuinen van de Heivlin der grenzen aan het Kapellenpad dichtbij het water. Als die tuinen worden doorgetrokken ver dwijnt dat pad. Want er komt dan volgens de plannen een grasrand van drie meter. En het pad is juist zo mooi. Met zestig bewoners van de Vlinders, de Hoeken en de Plaatsen hebben we daarte gen bezwaar gemaakt bij de afde ling groenvoorziening van de ge meente. Volgens de heer Kühn van die afdeling gaan de plannen gewoon door. Op onze bezwaren wordt niet gereageerd". "Dat is beslist niet waar", zegt H.Z. Kühn. "Ik ben onlangs met een delegatie van die bewoners gaan kijken. Ik heb ze toen uitge legd hoe het zat. Het Kapellen- pad gaat niet weg. Bij de tuinen worden de twee meters getrok ken waar nu wat beplanting staat. Dan blijft er nog drie meter over naar de sloot toe. Die gaan we omspitten, we maken daar van een grasbaan. Nu ligt er nog houthaksel op het smalle paadje, maar dat is onderhevig aan rot en de mensen lopen het stuk. Op zo'n grasbaan van drie meter is het loopoppervlak veel groter. Dat geeft dus minder rotzooi". De woordvoerster twijfelt ech ter sterk aan de lezing van Kühn: "Hij kwam met de bewoners pra ten over de beplanting. Niet over het Kapellenpad. Hij waait met alle winden mee. Want tegen ons heeft hij eerst gezegd dat hij het zaakje niet zou omspitten. Dat plan hebben we bij toeval ont dekt. En dan nog: zo'n grasbaan nodigt niet uit om er op te wan delen. Het grootste gedeelte loopt ook schuin, daarop kun je amper staan. Je hebt ook kans dat de bewoners hun tuintje nog verder doortrekken. Dan kun je er helemaal niet meer lopen". "Vorige week is Kühn naar een aantal bewoners toegegaan om te zeggen dat ze al een aantal paal tjes konden slaan om de grond die ze zouden krijgen af te bake nen. Maar de grond is nog niet eens verkocht en over mogelijke bezwaarschriften praat hij niet". G.Vons van de afdeling groen- zaken geeft wat dat laatste be treft tekst en uitleg: "Bezwaar schriften kunnen alleen worden ingediend wanneer er sprake is van een wijziging in het bestem mingsplan. Dat is hier niet het geval, het blijft openbaar groen. Dat de structuur van de grond wijzigt is wat anders". Maar wel behoorlijk anders. Het Kapellenpad zoals het er nu bijligt. De gemeente wil het zaakje echter omspitten en daarvan een 'grasbaan' maken. (foto wim Dijkman) Dansen (3) Zoals in deze rubriek gisteren al te lezen stond is er flinke deining ontstaan rond de huur van het Wachtgebouw aan de Morstraat. Nog even een korte inhoud van het voorafgaande. Buurtvereniging d'Oude Morsch die het pand in beheer heeft zegde de huur op van één van haar huurders, Tilly Hui berts. Volgens de voorzitster van de vereniging, Virginia Guillén, omdat zij te kennen had gegeven te willen stoppen als huurster. Volgens Tilly Huiberts zelf is er geen reden opgegeven voor het beeïndigen van de huur. Wil Lamberts, die voor zijn cursus flamencodansen de ruim te weer huurde van Tilly Hui berts, dreigt daarvan de dupe te worden. Inmiddels is de ruimte beloofd aan stichting De Hoorn. Hans van der Bijl, overigens geen partij in het conflict, noem de het opzeggen van de huur ty perend voor het functioneren van de buurtvereniging. Het be stuur zou er alleen voor zichzelf zitten. Tot zover het conflict in een notedop. Mevrouw Guillén zegt zo haar twijfels te hebben over de be moeienissen van Hans van der Bijl: "Hans van der Bijl zit daar zelf tegen alle regels in. Hij huurt daar een ruimte die hij geheel ten eigen voordele exploiteert. Maar hij zou daar een sociëteit begin nen. Hans heeft al twee keer een grote partij met driehonderd mensen gehouden. Daarvoor had hij ook de ruimte van Tilly Huiberts gehuurd. Hij wil ge woon het zaaltje voor zichzelf. Ik vind dat echt onbeschoft". Van der Bijl ontkent niet die partijen gegeven te hebben: "Ik zit daar ten behoeve van de buurtvereniging, er wordt bij voorbeeld geschaakt. Als ik het de rest van de tijd voor mezelf wil exploiteren kan dat toch? Al zal ik er geen grote partijen meer ge ven. Dat geeft teveel overlast". Ondertussen zegt Van der Bijl benaderd te zijn door ene Agaat: "Mevrouw Guillén had haar ge vraagd als tussenpersoon te wil len optreden. Ze vroeg of ik mijn grieven ten aanzien van de buurtvereniging op papier wilde zetten. Dat ga ik ook doen". De tussenpersoon blijkt Agaat Arends te zijn van stichting De Hoorn: "Inderdaad heeft me vrouw Guillén mij gevraagd te bemiddelen. Als neutraal per soon. Nee hoor, niet als iemand van de stichting. We hebben weliswaar met de buurtvereni ging gepraat, maar het is nog he lemaal niet zeker dat we de ruim te kunnen huren". Morgen vervolgen we in deze rubriek deze Leidse Peyton Pla ce. HERMAN JOUSTRA LEIDEN De gemeente Leiden vindt het niet nodig dat er op de voormalige vuilstort in Roomburg op dezelfde manier naar vaten met giftige stoffen wordt gezocht als in Alphen. Wethouder Peters van milieu sluit weliswaar niet uit dat er in de jaren zeventig ook in Roomburg industrieel afval is ge stort, maar dat is dan op een lang niet zo grote schaal als dat mis schien is geschied als in Alphen. Al jaren circuleren er in de wijk geruchten dat er giftige stoffen zouden zijn gestort op de voormali ge vuilnisbelt. Na het bekend wor den van de Alphense gifstort, sta ken de geruchten weer de kop op. Het hoofd van de directie milieu, G. In 't Veld, heeft indertijd de ge ruchten al eens onderzocht. "Ieder een heeft het van horen zeggen, ik heb niemand gesproken die het daadwerkelijk heeft gezien". J. van Dijk van het bedrijf Room- burch Watersport zegt wel degelijk het storten van giftige stoffen te hebben geconstateerd. "Ik heb ge zien dat er verfblikken werden leeggegooid. Het kwam regelmatig voor dat er illegaal werd gestort. Het was niet duidelijk welk bedrijf dat deed. Er kwamen bestelwagen- tjes zonder naam erop, waaruit spullen werden geladen. Het ge beurde vaak ook 's avonds. Dan werden er gaten in het hek ge knipt". Er gaan ook geruchten dat er ra dio-actief afval op de Leidse vuil stort terecht zou zijn gekomen. In 't Veld betitelt die verhalen als onzin, "Geen enkel bedrijf kon zich per mitteren die stoffen door een parti- clier vervoerder te laten transpor teren". Volgens In 't Veld is het echter zinloos om op dezelfde manier te gaan zoeken als nu het bedrijf Geo logie in Alphen doet. "Er is in Roomburg heel diep gestort, elf meter onder het maaiveld. Daarop is nog eens grond gestort met een hoogte van 15 meter. Je kan dan wel gaan meten, maar de vraag is of meente had naar een dergelijk on derzoek gevraagd in verband met toekomstige woningbouw in het gebied. LEIDEN - Wethouder D.J. Tesselaar (sport) opent zater dag 2 april om 14.00 uur het als jeu de boulesterrein ingerichte Arsenaalplein. De aanpassing van het plein komt voort uit de groei die de Eerste Leidse Pé- tanque Club Heleboule in korte tijd heeft doorgemaakt. Pétan- que, een variant op jeu de bou les, is op dit moment de snelst groeiende sport in Nederland. De Leidse vereniging heeft sinds de oprichting in 1980 a ten op te klimmen tot plaats in de hoofdklasse van landelijke competitie. Op de dag van de opening tonen de le den een staaltje van hun kun nen aar^ het publiek. Samen met de jeu de boulesvereniging Rhyne Boule uit Hazerswoude zal er een demonstratietoernooi worden gespeeld. Hagenaar stal voor 70 mille leren kleding je l vat a onderscheiden". Onafhankelijk van de Alphense gifaffaire vindt er overigens wel een nieuw onderzoek naar mogelij ke verontreiniging rond de vuil stort in Roomburg plaats. De ge- LEIDEN - Een 19-jarige Hagenaar heeft bekend voor 70.000 gulden aan leren kleding te hebben gesto len bij Leather Fashion aan de Haarlemmerstraat. De man is op 20 maart aangehouden in Den Haag wegens verboden vuurwapenbezit. Tijdens het verhoor bekende hij in de nacht van 23 op 24 februari bij de winkel te hebben ingebroken door het forceren van een rolluik. De buit is nog niet boven water. De Hagenaar die verslaafd is aan gok ken, is gisteren op vrije voeten ge steld.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13