de Toyota Carina II bij autoparcdeliaaiitlerij Toyota Carina II vooral voor Europa Imponerende Mitsubishi Galant Frans Molenaar: vrolijke kleuren -AUTO 'Restyling': kostbare liefhebberij officieel Toyotadealer Weversbaan 8-9, Leiderdorp Tel. 071-899256 Automobielbedrijf %bJF mJJ mTW H R3 Hl I BV 38 DONDERDAG 24 MAART 1983 PAGINA 11 i vraag 5 ook een Massaproduktie levert uiter aard massaprodukten. Produk- ten, waarmee lang niet iedereen gelukkig kan zijn. Sommigen - misschien wel velen - veraf schuwen die eenheidsworst. Zij willen iets meer persoon lijks. Iets meer afgestemd op hun individuele wensen. Dat geldt voor alles. Dus ook voor auto's. Waar markt. Dus bestaan bedrijven die volgaarne bereid zijn met strips, skirts, spoilers of hoe die dingen ook mogen heten normale standaardwa gens aan te kleden tot buiten beentjes. Van buiten, van bin nen, ja zelfs onder de motorkap worden wensen vervuld, zodat Jan en Piet hun auto 'op maat' voor de deur kunnen krijgen. Passend op hun persoonlijke smaak. Een smaak, die ik niet deel. Zelden heb ik een auto na be handeling fraaier gevonden. Maar ik houd nu eenmaal van rustig en strak. Anderen kenne lijk niet. Anders zouden zij niet bereid zijn zoveel geld voor zo'n aanklederij neer te leggen. Want dat het om een dure lief hebberij gaat bleek mij dezer dagen weer eens, toen Asthei in Helmond de 'nieuwste creatie van restyling voor de BMW 3- serie voor het bouwjaar 1988' aanbood. Ze zijn er in die bran che altijd vlot bij. Een aanbie ding voor een 'restyling' van de nieuwe Volkswagen Passat had ik al in huis voor ik de auto zelf had gezien. Maar terug naar Asthei die MS Design aanbiedt 'zonder te boren maar door middel van een gepatenteerd bevestigings systeem'. De complete 'trans plantatie' kost ƒ4.615 voor de tweedeurs modellen. Let wel, zonder de 20 procent btw. Trou wens ook de spuit- en montage- kosten (ƒ850) worden zonder btw genoemd. Dan kan er nog een tuningkit voor de zescilin der motor worden geleverd, waardoor 15 pk extra uit de krachtbron kan worden ge haald. Uiteraard weer zonder btw 1.750. Wie de motor van de 325i wil laten voorzien van een turboset (Garrett T03-4) moet nog eens 8.000 (exclusief uiteraard) bij de hand hebben. Maar dan is het vermogen opgevoerd van 171 naar 240 pk, kan uit stil stand in 6,2 seconden naar 100 km/uur worden geaccelereerd en kan een topsnelheid van 242 km/uur worden gehaald. Heel snel dus. Maar ook heel duur. meer Toyota zegt dat tot nu toe zeventig procent van de export van de Carina II in Europa op de weg is gekomen. Dus kan het niemand verbazen dat de Japanse fabriek bij het ontwerpen van een vernieuwde versie de ogen heel nadrukkelijk op de Europese markt heeft gericht gehouden. Als men de persdocumentatie van de nieuwe kleine middenklasser van Toyota doorleest krijgt men zelfs het idee dat er geen andere markt buiten Europa. Carina II volgt de voor wielaandrijver op die in 1984 onder precies dezelfde naam werd geïn troduceerd. Wat het uiterlijk be treft heeft het nieuwe model alleen nog maar die naam met zijn voor ganger gemeen. Het nu verschenen model zal echter niet alleen als vierdeurs sedan en vijfdeurs lift- back worden uitgebracht, maar ook als vijfdeurs stationwagon. Zo'n stationwagon van de Carina II was in het verleden niet beschik baar. In Nederland zal uit drie moto ren kunnen worden gekozen: twee benzine-zestienkleppers (1.6 liter met een top van 175 km/uur en 2.0 liter met een top van 198 km/uur) en een 2 liter dieselmotor, die 165 km/uur op de teller kan brengen. Mager mengsel In enkele landen (Nederland nog niet) wordt de nieuwe Carina II ook geleverd met een eveneens nieuwe zogenaamde 'lean-burn' motor, de eerste in de normale serieproduk- tie genomen mager-mengselmotor. Deze motor werkt met een lucht- benzinemengsel dat magerder is dan 20:1. Het is een 1.6 liter zestien- klepper. De technici van Toyota zeggen echter zelf dat deze machine nog niet volledig is uitgedokterd. Op het gebied van de uitlaatgassen kan er volgens hen nog het een en ander worden verbeterd. Maar nu reeds kan deze motor zonder kata lysator voldoen aan de gestelde normen. Daar komt bij dat het ver bruik zo'n vijf tot vijftien procent lager ligt. Te zijner tijd zullen we deze spectaculaire krachtbron dan ook zeker hier zien verschijnen. Het wachten is op de verbeterin gen. Inmiddels is met de introductie van deze Carina II het gehele Toyo- ta-programma wat de benzinemo toren betreft voorzien van meer dan twee kleppen per cilinder. Door de toepassing van dit meer- kleppensysteem kan de verbran ding in de motor worden verbeterd en het rendement worden ver hoogd. Toyota is 's wereld grootste producent van meer-kleppenmoto- Vormgeving Volgens Toyota gaat ook in Ja pan de voorkeur meer en meer uit naar de Europese vormgeving. Vandaar dat vele Japanse midden klassers zo sterk op elkaar lijken. Ook de wat saai gestileerde Carina II lijkt op veel van zijn concurren ten. Maar door die vormgeving heeft het interieur wel aan ruimte gewonnen. En kon de toeganke lijkheid worden verbeterd. De ba- gagebak van de nieuwe Carina II biedt voldoende ruimte om er de De nieuwe Toyota Carina 11 in liftback-uitvoering. bepakking van een heel gezin in weg te kunnen stoppen. De vernieuwde Carina II heeft - net als zijn voorganger - rondom onafhankelijke wielophanging. Maar het onderstel is wel grondig aangepast aan het toegenomen ver mogen en de daardoor mogelijk ge worden hogere snelheden. Ook het remsysteem werd gewijzigd. Wat de prijzen betreft, de goed koopste versie is de 1.6 liter sedan (DL - 27.245,XL - ƒ28.495) en de 2.0 liter liftback staat het hoogste genoteerd (van f 37.995 tot 40.895). 7 APRIL Hoewel we in Nederland alleen nog maar de nieuwe Galant te zien hebben gekregen heeft Mitsubishi inmiddels het hele programma ge wijzigd. Op een autotentoonstel ling in Tokyo stond al een ook sterk gewijzigde kleine Colt. Hij zal in het najaar ook naar ons land wor den verscheept. Tegelijkertijd komt dan de ver nieuwde Lancer, waarvan de foto's dezer dagen door de Sassenheimse importeur Hart Nibbrig en Greeve werden verspreid. Men moet ge woon goed kijken om te zien dat het geen foto is van de nieuwe Ga lant, de Lancer is duidelijk een wat verkleinde editie van de vrij strak gestileerde Galant. Persoonlijk vind ik de achterpartij een tikje te zwaar aangezet, maar deze Galant is - zeker vergeleken bij zijn voor ganger - ongetwijfeld een impone rende verschijning. In Sassenheim worden er - waar schijnlijk terecht - hoge verwach tingen van deze limousine gekoes terd. Hij heeft voldoende positieve punten aan boord om een groot pu bliek te kunnen bekoren. Hij oogt van buiten goed, hij ziet er van bin nen zeer verzorgd uit, hij heeft een heel rustige en soepele motor en hij biedt een grote mate van comfort. Ik vind alleen het benzineverbruik te hoog. Een verbruik van 1 op 9 springt er vandaag de dag ongun stig uit. Dat moet beter kunnen. Voor het overige moet ik zeggen dat ik met veel plezier de Galant 1.8 GLS met automatische versnel lingsbak heb gereden. Van de (vier jaar geleden geïntroduceerde) vori- Samengesteld door Koos Post ge Galant-serie werd de onderkant gevormd door een versie met een 1.6 liter motor. Die heeft de fabriek nu laten vallen. Zogenaamd omdat die motor te licht zou zijn voor deze auto van meer dan 1100 kg, maar dat is geen sterke redenering. Het ligt er maar aan welke eisen de klant aan zijn auto stelt. Wie over wegen wil jagen en jachten zal waarschijnlijk toch nooit zo'n bra ve bak als deze Galant begeren. Mitsubishi zal zijn klanten vooral vinden bij de zakenmensen die rus tig en ontspannen willen rondrij den. En die zouden aan die 1.6 liter motor best voldoende hebben ge had. In elk geval hebben zij dat aan de lichtste motor die nu verkrijgbaar is: de 1.8 liter carburateurmotor van 86 pk, waarmee nog altijd een topsnelheid van tegen de 170 km/uur kan worden gehaald. Voor de automaat ligt die top wat lager. En dat gebeurt redelijk vlot en ui terst gemakkelijk. De wagen zit voor men er erg in heeft in de buurt van een snelheid van zo'n 140 km/uur, het is derhalve lastiger om binnen de snelheidslimiet te blij ven dan om er buiten te komen. Ik neem ook aan dat de i met de 1.8 liter motor het leeuwe- deel van de verkoop zullen gaan uitmaken. Men kan bij Mitsubishi daarvoor al terecht voor een prijs ruim beneden de dertig mille. Maar aan de wagen die ik had meegekre gen hing een prijskaartje van tegen de 40 mille. De luxe van een GLS- pakket en een automaat moet der halve dik worden betaald. Een leu ke luxe overigens. De wagen heeft dan een verstelbaar stuur, stuurbe krachtiging, centrale vergrende ling en meer dan dergelijke aardig heden. De automaat kent drie versnel lingen met een handbediende over drive. En dan zit er naast het pook je van de automaat nog een druk- knopje, waarmee men volgens de voorlichting kan kiezen voor zui nig en ontspannen rijden (snel schakelen) of zogenaamd sportief, dus harder rijden (verder doortrek ken in de versnellingen). Men kan het verschil inderdaad zien aan een brandend blokje op het dashboard. En als men heel scherp oplet kan men merken dat de schokken van het schakelen (maar al te goed voel baar) wat later komen, maar in het rijden merkt men nauwelijks ver schil. Voor mij mag men zo'n voor ziening vergeten. Het kan zijn meerprijs niet opbrengen. In de duurdere modellen kan men nog meer van dergelijke elek tronische zegeningen tegenkomen. Ik heb het namelijk tot nu toe steeds gehad over de door mij gere den versie met de 1.8 liter motor, de onderkant van een serie die verder wordt bevolkt door versies met een 1.8 liter turbodieselmotor en ver scheidene versies met sterkere benzinemotoren. Die met de 2.0 li ter injectiemotoren zijn al te koop, de zogenaamde zestienkleppers komen later dit jaar. Alleen de zes tienklepper met turbolader blijft in Japan. Vooral op die zestienkleppers zullen de 'zaligheden' zitten: een spectaculaire zichzelf aan de om standigheden aanpassend onder stel, vierwielbesturing met alleen meesturende achterwielen en vier- wielaandrijving met viscokoppe- ling. Uiteraard gaat de prijs evenre dig aan het aantal elektronische evenementen omhoog. Derhalve leuke dingen voor de mensen die het kunnen betalen. De meesten zullen zich echter bepalen tot de Galant 1.8. Beslist geen slechte keus: een royaal met luxe en com fort bedeelde wagen, goed ver zorgd en met een opvallend rustige motor, die alleen wat veel (lood vrije) benzine vraagt. met automatische versnelling. Vier ci linder carburateurmotor. Inhoud 1755 cc. Vermogen 86 pk. Compressiever- houding 9.0:1. Koppel 133 Nm/5500 tra. Lengte 4540 mm. Gewicht 1144 kg. Maximum snelheid 163 km/uur. Draai- cirkel 10.6 m. Gewicht aanhanger ge remd 1300 kg. Brandstoftank 60 liter. Onafhankelijke wielophanging rondom. Prijs 39.845. (Laagst gcprijs- Technische gegevens Galant 1.8 GLS de Galant 1.8 EL 28.795). Nieuwe uitgaven Off. Mitsubishi Dealer voor Leiden, Leiderdorp e.o. Leiderdorp Touwbaan 5 I inQUnODM Leiden'410141 Proza - 'Hoe lang ik blijf weet ik niet' De in Leiderdorp wonende Cees van Hoore reconstrueert het rusteloze leven van de Weense schrijver Albert Ehrenstein, die in 1950 eenzaam en gedesillusioneerd in New York overleed. Hiertoe bestudeer de de auteur de literaire nalatenschap van Ehrenstein in de universiteitsbiblio theek in Jeruzalem. Kwadraat, prijs 13,50. - 'Dood tij', het prozadebuut van de in Bergen op Zoom woonachtige beeldend kunstenaar en dichter Albert Hage naars. In zijn roman neemt zjjn vroegere woonplaats Parijs een belangrijke plaats in. Daar kan de hoofdfiguur zich ontworstelen aan zijn jeugdtrauma. In de Knipscheer, prijs 32,50. - 'Een goot met uitzicht', een verhalen bundel van Adriaan Bontebal (pseudo niem voor Aad van Rijn), die daarm zijn anarchistische levensvisie en zijn cyni sche inzichten heel duidelijk etaleert In de Knipscheer. prijs 18,50 - 'De bediende' is de uit 1957 dateren de tweede roman van Bernard Mala- mud, die twee jaar geleden is overleden Het boek beschrijft een zwoegend be staan in een wereld waarin alleen het re sultaat telt. Meulenhoff, prijs 19,50. - 'Dagboeken van een lijmsnuivertje' door popzanger en dichter Jim Carroll, die al op 13-jarige leeftijd met zijn dag boek begon. Zelden werd het dagelijks leven van een een Newyorks straatjo chie zo onorthodox en openhartig be schreven. Amber, prijs 25,-. - 'Zoon van alle moeders', het debuut als schrijver van de zanger Herman Brood. Niet alleen zijn eigen taal, ook zijn eigen schrijfwijze. De Bezige Bij. prijs ƒ25,- - 'Observatorium', fantastische verha len van Jos Vandeloo, die steeds weer terugkomt op het ongerijmde toeval dat een mensenleven zo drastisch en drama tisch kan veranderen. Meulenhoff, prijs 32,50. - 'Het respijt', een herdruk van het aangrijpende verhaal dat de vorig jaar overleden Italiaans joodse auteur Primo Levi schreef over zijn terugreis uit Auschwitz in de zomer en herfst van 1945. Meulenhoff, prijs ƒ34,50. Bij de zelfde uitgeverij verscheen tegelijker tijd de gedichtenbundel 'Op een onzeker uur' ook van Primo Levi, prijs 22,50. - 'Biesboek', het leven van de schrijver J.M.A. Biesheuvel getoond in bijna 200 foto's, illustraties en documenten, uiter aard door hemzelf van commentaar voorzien. Meulenhoff, prijs 29,50. - 'De strik', roman van Hugo Raes, die een kleurrijk panorama schildert van het leven van Henk Eist, dat in het teken staat van scholen en kinderen, maar ook van artistieke belangstelling voor vrou wen. De Bezige Bij, prijs 27,50. - 'Een zachte vernieling', nieuwe ro man van Hugo Claus, die zijn hoofdper soon Sabine de Comptine d'Aarselaer plaatst in een Vlaams-Nederlandse kun stenaarskolonie, die de auteur trefzeker beschrijft. De Bezige Bij, prijs ƒ27,50. - 'Een krans rozen en een zakdoek', verhalen, impressies en portretten door Henk Romijn Meijer. Hij schrijft zo ovër de schrijver Malamud, de galeriehoud- ster Dieuwke Bakker, de schilder Carel Willink, Joke Smit, Gerard Reve en vele anderen. Meulenhoff, prijs 37,90. Poëzie - 'Zanger met zuurstofmasker', ge dichten van de veelzijdige Belgische schrijver Gust Gils. De Bezige Bij, prijs ƒ29,50. Jeugdboeken - 'Meer dan een zwijgend schoolkind' door de in Leiden geboren en getogen Selma Noort, die thans werkt aan het In stitute of Social Studies in Den Haag. De jonge schrijfster schreef dit verhaal voor de oudere jeugd( van 13 tot 16 jaar). Leo pold, prijs 24,50. Diversen - 'Een wandeling langs de Leidse hof jes' door Isy en Evy Zwolle Een met de hand geschreven klein boekje met di verse illustraties, die de lezer voert langs 22 van de 35 hofjes in de Sleutelstad De auteurs beschreven eerder een wande ling door Leiden. Ze geven het boekje zelf uit, prys 7,25. Het is lente en couturier Frans Molenaar wil dat weten. Hij is dit keer dan ook écht bij het ontlui kende voorjaar betrokken, want hij ontwierp de kleding voor de Haarlemse bloemenmeisjes. In hun felgele jasje met een lang, klokkend schootje, een klein ceintuurtje in de taille, een licht accent op de schouders en zwar te rechte rok boven de knie. deel den de bloemenmeisjes narcis sen uit, zodat er geen misver stand kon bestaan: de lente is be gonnen. Dat komt ook tot uitdrukking in de kleuren die Molenaar ge bruikt: rood, oranje, geel, paars, cobalt, turquoise, zwart en wit en een iets getailleerd kort jasje met een sjaalkraag, dat hij afbiest met paars. Pantalons In de collectie van Molenaar veel combinaties met pantalons. Een witte, de enkel vrijlatende bandplooibroek die naar de om slag toe nauwer wordt, laat de Amsterdamse couturier dragen met een felgekleurde lange, in de taille geknoopte blouse met een hoge boord of een katoenen boothalstrui, gebreid in een dub bele gerstekorrel. Ook combi neert hij deze pantalon met een ruim over de heupvallend, hoog gesloten. getailleerd jasje zonder kraag. Een echt zomers beeld roept hij op met de wijde, soepe le pantalon van witte stof met turquoise noppen. Zelfs de schoenen zijn in hetzelfde nop penmotief uitgevoerd. De taille het echt kleurig maakt dan is het 'teveel van het goede'. De jurk voor overdag is bij Mo lenaar van linnen of katoen en heel strak. Omdat Molenaar ook praktisch is, je moet nog wel in de auto kunnen stappen, zijn de naden van de pandjes waaruit de jurk bestaat, gerekend vanaf de knie zeker 10cm open. Een beetje het effect van vertikale la mellen. Zijn feestelijke jurkjes zijn heel jong en kort. Erg leuk zijn de eenvoudige 'hemdjes' van wilde zijde waarop 5 smalle stroken van broderie-kant zijn gezet. Echt feestelijk zien de manne quins er uit de boothalsblouses met grote pofmouwen, waarvan er een moet afzakken, gedragen op vrij wijde korte rokjes. Door het kleurenspel is die combinatie de ene keer chic, de andere keer vrolijk uitdagend Grote pofmouwen heeft ook het bruidstoilet van Frans Mole naar. Een van die mouwen kan op een heel warme dag, met een deel van het lijfje, worden afge- knoopt. Er blijft dan een strak, schuin weggesneden lijfje over, met een heel wijde rok. Simpel maar stijlvol. Deze bruidsjapon is de eerste uit een collectie in Frans Mole naar voor bruidskledingfabri kant Modéca uit Enschede ont wierp. In semptember zal er een hele collectie met de Molenaar signatuur te koop zijn. Het mo del dat alvast als voorproefje werd getoond, is gemaakt van taft zijde en kost 1750 gulden. van deze pantalon is verhoogd zodat, wanneer er een ceintuur om wordt gedaan, een soort strook boven de taille ontstaat. Dat grapje past hij, naast de wat bollende heuplijn, ook toe bij veel van zijn rechte rokken, waardoor de fraaie, strakke Mo lenaar-lijn een tikje wordt ver zacht. Omdat iedereen met blazers komt dit seizoen krijgt dit kle dingstuk bij Molenaar geen extra aandacht. Heeft prachtig gesne den wijde 7/8 mantels van laken in felle kleuren en daarnaast komt hij met heup- en knielange jassen met een sjaalkraag (ze hebben wel iets weg van een ka merjas). Daaronder laat hij bij voorbeeld ruime shortjes en top jes dragen, alles in felle kleuren. Ribsband Het verwerken van een- of meerkleurige linten van moiree ribsband is een ander opvallend onderdeel van de Molenaarcol lectie. Wie zo'n in het oogsprin gend pakje draagt, kun je na twee keer wel uittekenen, tenzij voor een van de simpelste en daarmee mooiste verwerkingen is gekozen: een breed lint langs eën zijnaad van de rechte rok ge zet en a-svmetrisch langs het net in de taille vallende jasje ver werkt. Ook als Molenaar kiest voor een verwerking van zwart met goudgeel band is de wat uit bundigere, steeds weer op een andere manier terugkomende verwerking mooi, maar als hij Zonnige combinatie van een zijden blouse eneen linnen pantalon. Strakke linnen jurk met lange blazer en fez-model hoedje. Wie ook eens een show van Frans Molenaar wil bijwonen, moet zaterdag 16 april naar het Kostuummuseum in Den Haag (15.00 uur). Een week eerder zondag 10 april) is daar de show van Max Heymans te zien. HENRI ETTE V.D.HOEVEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11