Spoedberaad banken over betaalpassen Fraudebestendige betaalpas is onmogelijk 'Om werkloosheid te bestrijden moet overheid meer investeren' Britse bond dreigt met staking alle veerdiensten FNV mikt op acties in metaal DINSDAG 22 MAART 1988 Mg PAGINA 7 Consumentenbond adviseert boycot DEN HAAG (GPD) Topmanagers van alle banken zijn vandaag in spoedberaad bijeengekomen nu de Consumen tenbond heeft opgeroepen tot een boycot van betaalpasjes met pincode. Gisteren nog meenden de banken niet te hoe ven reageren op de onthulling dat bank- en giromaatpas- sen op eenvoudige wijze zijn te vervalsen. De Consumentenbond riep het pu bliek gisteren op om voorlopig niet langer met de betaalpas te betalen bij benzinestations en detaillisten. "Geld ophalen bij postkantoren en banken kan wel gewoon door gaan", zei de directeur van de Con sumentenbond, Dick Westendorp. De bond kwam tot zijn advies naar aanleiding van tientallen ongerus te telefoontjes die gisteren binnen kwamen. De oproep vond onmid- delijk weerklank. Volgens Westendorp lopen con sumenten op dit moment onver antwoord grote risico's. "Je bent volgens de regels van de bank pas gedekt tegen diefstal op het mo ment datje er melding van doet. Op dat moment is je rekening al leeg geroofd", aldus Westendorp. De directeur van de Consumen tenbond vindt de banken eerst de dekkingsvoorwaarden moeten af schermen, waardoor de consument bij vervalsing van zijn betaalpas is LONDEN/CALAIS (GPD/AP/Rtr) De Britse zeeliedenbond NUS dreigt met een algemene staking die de veerdiensten met het vaste land van West-Europa aan de voor avond van het drukke paasweek einde volledig kan lamleggen. De NUS besloot gisteren over de staking een stemming te houden onder de 21.000 leden van de bond. De Britse zeeliedenbond wil met Center Pares Center Pares heeft over 1987 een nettowinst van 42,4 miljoen gulden geboekt, 22,6 procent meer dan die van 34,6 miljoen gulden over 1986, zo heeft de vakantieverblijvenon- derneming maandag meegedeeld. De omzet steeg 31 procent van 371 miljoen gulen tot 282,6 miljoen gul den. Halverwege dit jaar zullen het eerste park in Frankrijk en het sub tropische zwembad Tropicana in Rotterdam in de exploitatie ko- CNV De verbondsraad van het Chris telijk Nationaal Vakverbond (CNV) heeft gisteren bestuurder A.J. Molendijk (59) gekozen tot penningmeester, zo heeft het CNV meegedeeld. Tot nu toe was Molen dijk in het CNV-bestuur belast met de portefeuille sociale zekerheid. De benoeming gaat 1 april in. Nikkel De prijs van nikkel is gisteren op de Londense metaalbeurs scherp gestegen naar een historisch hoog tepunt. De prijsstijging is al gerui me tijd gaande en wordt door han delaren vooral toegeschreven aan omvangrijke vraag van producen ten van roestvrij staal. De prijs steeg maandag in Londen met bij na acht procent van 6,94 tot 7,48 dollar per pound (453 gram). Dat was het hoogste niveau sinds de beurs in april 1979 begon met de handel in nikkel. Daarvoor, toen de handel aan de vrije markt was over gelaten, was ook nog nooit een der gelijk prijspeil bereikt. vw De aandelen van de Westduitse federale overheid in het automo bielconcern Volkswagen worden vanaf donderdag te koop aangebo den voor een prijs van 238 mark per aandeel van nominaal vijftig mark, zo heeft het ministerie van financi ën in Bonn gisteren bekendge maakt. De in totaal 4,8 miljoen stukken, die een belang van zestien procent vertegenwoordigen, moe ten de staat ruim 1,14 miljard mark opleveren. Renault De resultaten van het Franse staatsautomobielconcern Renault zijn vorig jaar spectaculair verbe terd. Er werd een nettowinst ge boekt van drie miljard frank (onge veer een miljard gulden) na een verlies van 5,42 miljard frank in 1986. Het is voor het eerst sinds 1980 dat Renault een positief resul taat boekt. In de periode 1981-1986 werd een totaal verlies geleden van 32,6 miljard frank (10,75 miljard gulden). De schuld van het concern liep daardoor op tot ongeveer 54 miljard frank (17,8 miljard gulden). Overneming bank De Arnhemse verzekeraar Ohra heeft de Voorschotbank de Scha kel overgenomen. Volgens een Ohra-woordvoerder ligt het in de bedoeling dat nu via de verzeke ringswinkels van Ohra in Arnhem, Haarlem, Rotterdam en Eindhoven kredieten zullen worden verstrekt. gedekt tegen de schade. Vervol gens zou een nieuwe betaalpas moeten worden ingevoerd met een chip in plaats van een magneet strip, zoals de huidige betaalpas die heeft. Afgelopen zondag lieten woord voerders van de Postbank en de Raad voor het Betalingsverkeer nog weten geen extra maatregelen te zullen nemen. Volgens de ban ken komt de door Vara's Achter het Nieuws gesignaleerde moge lijkheid tot fraude nog niet voor en wordt er bovendien gewerkt aan een veiliger betaalpas. Op de televisie werd getoond hoe via een eenvoudig toetsenapparaat en een personal computer de pin code van een betaalpas kon wor den ontcijfert. Kwaadwillende winkeliers of pompbedienden die op deze manier pincodes verzame len en pasjes namaken, kunnen in één klap vele rekeningen leegha len. deze actie verlies van banen en ver slechtering van de arbeidsomstan digheden voorkomen. De stem ming moet op 30 maart rond zijn. "Steeds langere werktijden voor stëeds minder mensen, tasten niet alleen de werkomstandigheden maar ook de veiligheidsituatie aan boord van onze schepen aan", al dus NUs-voorzitter Sam McClus- ky. Hij gaat ervan uit dat een grote meerderheid van de leden zich zal uitspreken voor een nationale sta king. Daarbij baseert hij zich op het sterke onbehagen onder de opva renden van Britse koopvaardij schepen, die hun vloot over de laatste tien jaar van 1600 tot 400 schepen hebben zien teruglopen. Bij P O, het vroegere Town- send Thoresen, wordt al zeven we ken gestaakt. De werknemers strij den over een arbeidsovereenkomst waarbij 400 banen verloren zouden gaan. P O heeft inmiddels de 2300 werknemers ontslagen om hen met nieuwe, slechtere contrac ten weer binnen te halen. Door de staking van de P O- zeelieden staat bij Dover een rij van 300 vrachtwagens om de oversteek naar Frankrijk te maken. Ook aan de Franse kant van het Kanaal laait het arbeidsconflict hoog op. Het personeel van de maatschappij Sealink, eigendom van de Franse nationale spoorweg maatschappij SNCF, besloot een vorige week begonnen staking door te zetten. Het conflict gaat ook hier om lonen, bezettig en nieuwe arbeidsomstandigheden, de sta kers eisen behoud van koopkracht en behoud van werkgelegenheid aan boord van de Sealinkvloot in Calais, Dieppe en Duinkerken. Italië De Italiaanse spoorwegen heb ben gisteren tientallen diensten moeten schrappen als gevolg van een 24-uursstaking van het perso neel tegen een plan om 25.000 ba nen te schrappen. Ook in het on derwijs wordt gestaakt. De leraren willen kleinere klassen, minder lesuren en meer salaris. AMSTERDAM - Tumult in het Nederlands betalingswezen: het nieuwe systeem van de betaalpas met de pincode blijkt zeer fraude gevoelig te zijn. Voor de banken kwam het niet als een verrassing: dat het nieuwe systeem niet water dicht is, was hün al bekend. Het is de vraag of zo'n systeem so wie so mogelijk is. Volgens de meeste kenners niet: "We kunnen nooit 100 procent veiligheid garanderen, maar proberen wel steeds de beste methode te vinden om de misdaad voor te zijn." door Anje Romein Het rumoer rond de pincode ont stond zondagavond na een televi sieuitzending van Vara's Achter het Nieuws. Deze modernste vorm van betalingsverkeer bleek veel fraudegevoeliger dan men dacht. Een winkelier of pompbediende kan een kopie maken van de pas met een eenvoudige personal com puter. De pashouder toetst zijn co de in op een namaakkastje waar door de eigenaar over alle gege vens van de rekeninghouder be schikt, inclusief de pincode. Een van de eerste reacties kwam van de kant van de Consumenten- Het kabinet zal meer in Nederland moeten investeren. Anders is hel zelf medeschuldig aan het voortbe staan van de grote werkloosheid Sterker nog: als het roer niet om gaat en het huidige bezuinigings beleid wordt voortgezet zal het aantal werklozen alleen maar toe- door Nicole Lucas Tot die conclusie komt de econoom A. Spithoven in een stu die naar de ontwikkeling van de werkloosheid in Nederland sinds 1965 waarop hij vorige week aan de Rijksuniversiteit van Utrecht pro moveerde. Hij plaatst daarin grote vraagtekens bij de stelling dat be zuinigingen nodig zijn voor econo misch herstel. Anders dan werkge vers en dit kabinet beweren heeft loonmatiging vrijwel geen effect op de werkgelegenheid, aldus Spit hoven. Het beleid van de regering is er de laatste jaren op gericht geweest via bezuinigingen de positie van ROTTERDAM Een klerenhanger misschien wel meest succesvolle vindi De eerste ervaringen zijn in ieder ge vooral bedoeld voor duurdere kledii alarm- en beveiligingsmaatregelen o De dubbele hangerheeft een dubb( grendeld aan het metalen kledingrek, de schouders wordt vastgeklemd. Hi maar van de hanger worden gehaalc het slot ontgrendelt. Ook de professionele misdaad, die t wordt het op deze manier moeilijk gei het hele rek mee te nemen. De 'kledin van het bedrijf Nobsco Trading in Rot land. ZUTPHEN (GPD) - De techni sche groothandel Reesink wil een openbaar bod uitbrengen op de aandelen van Landré Glinder- man. De kans dat het bod slaagt is echter gering. Reesink maakte gis teren bekend een openbaar bod te willen uitbrengen dat 'aanzienlijk hoger' is dan de slotkoers van 368 gulden van afgelopen vrijdag. Lan dré Glinderman, die handelt in kapitaalgoederen zoals geavan ceerde machines, voelt niets voor bundeling met Reesink, dat geno teerd is aan de Amsterdamse effec tenbeurs. De Nederlandse Participatie Maatschappij (NPM) bezit 35 pro cent van de aandelen Landré Glinderman en verklaarde gisteren niet te zullen ingaan op het bod van Reesink, tenzij directie en commis- bond. Deze adviseert de consu ment af te zien van elektronisch be talen, totdat de banken onvoor waardelijk garanderen dat de cliën ten niet de dupe worden van de fraude. De consument is namelijk zelf verantwoordelijk voor eventu ele schade. De Consumentenbond pleit al enige jaren voor invoering van de chip-kaart. Een methode die ook de voorkeur geniet van de Raad voor het Betalingsverkeer, een overkoepelend orgaan voor alle banken in Nederland. Maar deze methodiek is niet alleen het best beveiligde, maar ook het meest kostbare systeem dat tot op heden is bedacht. Begin volgend jaar gaat er een proef van start met deze pas, waar in een niet te kopiëren chip is inge bouwd. Doordat men met de chip met de computer kan 'communice ren', wordt tussen de kaart en de betaalcomputers meer informatie uitgewisseld dan nu met de mag neetstrip het geval is. Woordvoerder Van de Valk van de Raad voor het Betalingsverkeer: "We zijn hier al ruim een jaar mee bezig in nauwe samenwerking met het hoofdbedrijfsschap detailhan del. Het is een veilig systeem, waar men ook in andere delen van de wereld mee experimenteert. Maar vooral voor de export produceren de bedrijven te versterken. Lagere loonkosten zouden de concurren tiepositie van die bedrijven ver sterken en de vraag uit het buiten land doen toenemen. En dat zou dan weer de economische bedrij vigheid vergroten en de werkgele genheid verbeteren. Volgens Spithoven werkt dit be leid om verschillende redenen niet. Allereerst blijkt dat de omvang van de export eerder wordt bepaald door het niveau van de wereldhan del en de wisselkoersverhoudin gen dan door de hoogte van de lo nen. Loonmatiging betekent bo vendien een vermindering van de koopkracht van de consument. Daardoor kan het binnenlandse be drijfsleven minder afzetten. Het midden- en kleinbedrijf en de bouw komen daardoor in een steeds moeilijker positie te zitten. met een slot erop is de nieuwste en ng in de strijd tegen kleding diefstal. >al zeer hoopvol. De 'kleding-safe' is g en maakt in feite alle bestaande verbodig. Ie beveiliging: de bovenkant zit ver- terwijl het kledingstuk zelf aan bei- zrdoor kan het kledingstuk niet zo- Dat kan alleen als een verkoopster ij voorkeur na sluitingstijd winkelt, laaktwant die is nu gedwongen om g-safe' is een Franse vinding waar- terdam het verkooprecht heeft in ons (foto gpd) sarissen van Landré Glinderman zich er positief over uitlaten. De NPM heeft dit standpunt gisteren al overgebracht aan Reesink, zo deelde de NPM mee. De koersen van Landré Glin derman stegen eind vorige week flink op de Amsterdamse effecten beurs. Gisteren verbood de beurs de handel in aandelen Reesink en Landré en Glinderman in afwach ting van mededelingen van Landré en Glinderman. Behalve de NPM is de investeringsgroep Noro bekend als aandeelhouder. Noro bezit 5 procent van de aandelen. Ook de directie en commissarissen van Landré Glinderman zouden aan delen hebben. De NPM heeft de onderneming onlangs laten weten geleidelijk haar belang te willen verkleinen. ook met dit systeem kunnen wij geen veiligheid garanderen van honderd procent." De Consumentenbond is weinig tevreden over de houding van ban ken en Van de Valk. "De banken zijn momenteel druk bezig het sys teem met de magneetstrip in te voeren. Kijk maar naar de Post- Loonmatiging, aldus Spithoven, heeft op die manier geen zin, want het betekent niet vanzelfsprekend meer werk. Door de verminderde koopkracht verwachten de bedrij ven immers geen belangrijke toe name van de omzet. En waarom zouden ze dan investeren? De grote fout die volgens de econoom steeds wordt gemaakt is dat de 'opbrengst' van bezuinigin gen steeds worden overgelaten aan het bedrijfsleven, dat vervolgens vrij is om het te besteden. De grote ondernemingen hebben dat echter niet, zoals de regering verwachtte, vertaald in investeringen in Neder land. In plaats daarvan verdwenen de investeringsgelder» naar het bui tenland. met name naar de VS. Vandaar dat Spithoven in zijn proefschrift stelt: "Dat wat wordt bezuinigd moet niet aan het be- EINDHOVEN (ANP) - De Indus triebond FNV stuurt aan op stakin gen en andere acties in de metaal- en elektrotechnische industrie. De bond zal het cao-eindbod van de werkgevers de komende weken met een uitgesproken negatief ad vies aan de leden in de groot-me taal (200.000 werknemers) voorleg gen. Volgens de Industriebond FNV is het bod van de werkgevers vereniging FME voor een tweejari ge cao een vorm van 'ordinair jat werk' en 'pure chantage en dief stal'. Tot nu toe wilden de onderhan delaars van de Industriebond FNV zich niet uitlaten over de verdere strategie na het vastlopen van de onderhandelingen begin deze maand. Breekpunten zijn de ver lenging van de vervroegde uittre dingsregeling (SUM) en de wens van de werkgevers om de dagelijk se arbeidsduur met een uur tot 9,5 uur te verlengen. Uit een deze week te verspreiden informatiebrochure voor de leden blijkt dat het eindbod van een ne gatief advies is voorzien en dat van de leden wordt verwacht bij een af wijzing daadwerkelijk in actie te komen. De actiebereidheid onder de werknemers in de groot-metaal is eerder overigens vrij laag ge noemd. Het laatste cao-bod et omvat twee procent loonsverhoging, een extra vakantiedag, verlenging van de SUM-regeling met twee jaar en verlaging van de SUM-premie. Vooral bij dat laatste bod schuilen volgens de FNV-bond "een paar volwassen adders onder het gras". 'Bij verkeersleiding op Schiphol dreigt groot banenverlies' DEN HAAG (GPD) - D<; AbvaKabo vreest dat de discussie over wie het luchtverkeer boven Nederland mag controleren 350 tot 400 ar beidsplaatsen zal kosten. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) wil een deel van de taken van de di rectie luchtverkeersbeveiliging op Schiphol, namelijk het luchtver keer boven zes kilometer hoogte, overhevelen naar Eurocontrol in het Limburgse Beek. Hierdoor zul len circa honderd mensen op Schiphol naar ander werk moeten uitzien. De vakbond vrees dat het voor stel van Smit-Kroes slechts een 'eerste aanzet' is naar een totale- overheveling van de controle op het hoge vluchtverkeer van Schip hol naar Beek. Hierdoor zouden nog eens 250 tot 300 mensen werk loos raken. Volgens de AkvaKabo is dit in strijd met eerder gemaakte afspraken, waarin was bepaald dat bij een verzelfstandiging de gehele directie luchtverkeersbeveiliging in particuliere handen zou over gaan. bank. Overstap op de chip-card zou een enorme investering en kapi taalvernietiging betekenen. Daar zijn de banken echt niet toe bereid. De positieve woorden van Van de Valk vind ik dan ook op z'n zachtst uitgedrukt vreemd, al dus de woordvoerder. De Consumentenbond vindt de drijfsleven, dat het voor een deel in het buitenland investeert, worden gelaten. Het moet volgens een vooropgezet plan worden geinves- teerd in Nederland. Doet de over heid dat niet dan is zij medeverant woordelijk voor de bestendiging of zelfs vergroting van de werkloos heid". Oftewel: de werkgelegen heid kan alleen groeien als de over heid zelf het heft in handen neemt op het gebeid van de investerin gen. De onlangs afgeschafte inves teringspremies voor bedrijven (wir) kan ze beter zelf gebruiken dan ze in welke vorm dan ook ten goede te laten komen aan het be drijfsleven. Voor het huidige kabinet, dat juist vorige week een nieuw om vangrijk bezuinigingspakket pre senteerde met een beroep op het economisch herstel moeten de woorden van Spithoven klinken Als er na de twee jaar geen reserves meer zijn om tekorten of verhoog de uitgaven te dekken, moeten de SUM-premies met 1,5 procent om hoog naar 6 procent. Dat zal de FME niet willen betalen, dus is het waarschijnlijk dat de uittredings leeftijd wordt verhoogd van 60 naar 63 of 64 jaar. Ook het verlagen van de uitke ring van 87,5 naar 60 tot 70 procent van het laatstverdiende netto loon of het afwentelen van de premie verhoging op de werknemers be hoort volgens de bond tot de moge lijkheden. De industriebond keert daarom terug naar het oorspronke lijke voorstel om de SUM-regeling met vijf jaar voort te zetten onder handhaving van de huidige pre- De wens van de FME om de ar beidstijden te versoepelen door de werkdag maximaal 9,5 uur te laten duren is de bond eveneens in het verkeerde keelgat geschoten. De bond is niet per se tegen flexibilise ring van arbeidstijd, zeker niet als die extra werkgelegenheid ople vert. De FME wil echter af van de verplichting om bij een langere ar beidstijd dan 8,5 uur per dag met de vakbonden te moeten overleg gen. Flexibilisering dient op die manier alleen het belang van het bedrijf, zo vreest de industriebond. De werkgevers wilden gisteren niet ingaan op het dreigement van de Industriebond FNV, maar wees er wel op dat partijen elkaar tijdens de laatste onderhandelingsronde banken veel te laconiek en acht daardoor de kans op grote verande ringen zeer gering. Er is volgens de bond te weinig aandacht voor de consument en te veel voor de eigen Volgens een woordvoerder van een van de banken, de ABN, is er geen enkele aanleiding tot enige paniek. Wat werd gelanceerd als wereldschokkend nieuws, was bij hem al lang bekend. "Wat er in de bewuste uitzending werd getoond, is absoluut niet juist. Het bewijs werd helemaal niet geleverd en het bericht was onvolledig. Wanneer er op een gegeven moment meer ver ontruste mensen zijn kun je altijd terugvinden wie het kastje heeft gebruikt en wie er heeft gefrau deerd." "Verder is het risico van de cliënt nihil. We zorgen er heus wel voor dat de consument niet de dupe wordt. Niets op deze wereld is hele maal veilig. We houden elke ont wikkeling in de gaten, en vergelij ken alle systemen met elkaar. Wan neer er een absoluut waterdicht systeem zou zijn, had men dat ons ook wel verteld". Handtekening Toch is er zo'n systeem. Dat zegt althans J. W. Tappygielen, alge meen directeur van de Deltacom als vloeken in de kerk. Zelfs in meer linkse kring is vergaande be moeienis van de overheid niet meer zo populair. Toch is het vol gens de econoom de enige manier om de werkloosheid daadwerke lijk te bestrijden. Want de tot voor kort zo in zwang zijnde arbeidstijd verkorting zet geen zoden aan de dijk, zo blijkt uit Spithovens on derzoek. Tussen 1960 en 1985 liep een mensjaar arbeid weliswaar te rug van 2i41 uur tot 1744 uur, maar het effect op de werkgelegenheid was nihil. Dat hangt samen met het feit dat vooral grote bedrijven in tijden van economische teruggang overscha kelen op diepte-investeringen. Dat wil zeggen dat ze machines aan schaffen waarbij minder mensen nodig zijn voor dezelfde produktie. Atv heeft er dan ook hooguit voor gezorgd dat er minder mensen werkloos zijn geworden dan zon der verkorting van de werktijd. Voortzetting van het huidige be leid betekent, aldus de econoom, dat de werkloosheid hoog blijft. "En voor een regering met een christelijke signatuur lijkt mij een dergelijke verantwoordelijkheid onverteerbaar". begin maart op zeer veel punten een eind waren genaderd. Philips De vakorganisaties staan niet af wijzend tegenover een meerjarige cao bij Philips. In die gezamenlijke verklaring van Philips en de bon den staat dat alle partijen de be reidheid hebben uitgesproken om te koersen naar een meerjarige cao. De voorkeur van Philips gaat uit naar een drie-jarige cao. In de oor spronkelijke voorstellen van de bonden is sprake van een cao met een looptijd van een jaar. Alleen de Industrie- en Voedingsbond CNV heeft een cao van twee jaar voorge steld. De Vervoersbond FNV is zeer ontevreden over de jongste cao- voorstellen van de Nederlandse Spoorwegen. Dat heeft een woord voerder van de bond meegedeeld. NS heeft de brief met voorstellen gisteren aan de betrokken vakbon den gestuurd. Het spoorbedrijf, dat aanvanke lijk alleen de hogere salarisgroepen loonsverhogingen wilde aanbie den, is -nu bereid de financiële ruimte wat meer te verdelen over het hele personeel. Maar voor het lagere personeel zit er wat NS be treft niet meer dan een half procent loonsverhoging in het vat, terwijl het hogere personeel kan rekenen op 3,3 procent. Ook op tal van ande re punten is het verschil tussen de voorstellen van NS en de vakbon den groot. Groep in Rotterdam. Dit bedrijf is onder meer gespecialiseerd in de produktie van betaalpasjes voor de grotere banken in Nederland. Tappygielen kent meerdere me thodieken die fraude met pin-co- des tegen kunnen gaan. In Zweden bestaat momenteel een systeem met magneetstrips die absoluut niet te kopiëren zijn. Het bijzonde re van deze strip is het 'watermerk' dat persoonsgebonden is. Een Belgische firma heeft een vezel ontwikkeld, die in de kaart wordt verwerkt die daardoor niet is na te maken. Een heel ander sys teem is dat van de Britse firma De- larue, moedermaatschappij van Deltacom, die een handtekening- verificatiesysteem ontwikkeld heeft. Hierbij wordt de handteke ning van een pasjeshouder in een computer opgeslagen en geanaly seerd op manier en druk van het schrijven. Deze gegevens zijn voor ieder persoon uniek. Ook Tappygielen ziet in de afwij zende houding van de banken wat betreft deze methoden een finan ciële reden: "De kosten zijn enkele malen hoger dan nu het geval is. Als een nieuwe methode 40 mil joen kost en de fraude 20 miljoen, dan veranderen de banken hun systeem niet. Het blijft altijd een kosten/baten-afweging". 'Caovoorstellen ordinair jatwerk' ADVERTENTIE J.M.A. Biesheuvel schreef Een Overtollig Mens. U ontvangt deze verhalenbundel van 16 t/m 26 maart als Boekenweekgeschenk bij aankoop van ten minste f 19,50 aan boeken, zolang de voorraad strekt. Van Boeken Krijg Je Nooit Genoeg Met een computer-dupliceer apparaat is het een eenvoudige zaak om een kopie te maken van de betaalpas met pincode. (foto gpd) Bod Kees ink maakt geen kans

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7