7 Noriega wil aftreden als legerstafchef 229.- 'Verboden' herdenking Sharpeville-moorden een succes Nijpels weigert voorstel EG over uitlaatgassen Optimisme in Nicaragua DINSDAG 22 MAART 1988 BUITENLAND PAGINA 5 President Solis Palma deed de aan kondiging gisteravond in een tele visie-toespraak. Voorwaarde was echter dat een nationale dialoog tot stand zou komen van alle politieke krachten in Panama om zo een ein de te maken aan de ernstige econo mische en politieke crisis. "Norie ga geeft zijn woord als officier van het leger en als heer zijn functie neer te leggen op een geschikt mo ment, maar voor het verkiezings proces", aldus Solis Palma, die ver leden maand door Noriega werd benoemd. De Panamese oppositie riep gis teren op tot een staking om Norie ga te dwingen te vertrekken. Vol gens de organisatoren werd op gro te schaal gehoor gegeven aan de oproep. De industrie, de handel en de financiële wereld kwamen bijna helemaal stil te liggen. De ver voerssector functioneerde nog maar voor 20 procent en de helft van de ambtenaren bleef weg van het werk, aldus de Nationale Bur gercampagne (NCC). De Verenigde Staten vinden het aanbod van Noriega echter volko men onaanvaardbaar en noemde het een manoeuvre om de regering van Solis Palma een wettig karak ter te geven. Noch de VS noch de NCC erkennen Solis Palma als pre sident. In het kader daarvan en de beschuldiging van de VS dat de 'sterke man van Panama' een bloei ende internationale drugshandel steunt, verlangt Washington het onmiddellijke vertrek van Noriega. Al eerder had Noriega een Ameri kaans aanbod afgewezen in bal lingschap naar Spanje te vertrek ken in ruil voor de belofte dat de VS niet om zijn uitwijzing zouden vragen. Intussen heeft het Amerikaanse ministerie van defensie in alle stilte Spionne De vrijdag in Westduitsland ge arresteerde spionne Elke Falk is geworven via een advertentie. De vrouw had als taak om geheime do cumenten met een miniatuurcame ra te fotograferen. De microfilms werden opgeborgen in een speciaal geconstrueerde haarlakbus. Mo menteel wordt vastgesteld hoeveel schade is geleden door de spiona- geactiviteiten van Falk. Zij werkte van 1974 tot 1977 in de kanselarij en later op andere ministeries in Bonn. Krim-Tataren Zo'n tweeduizend Krim-Tataren hebben gedemonstreerd voor het recht op terugkeer van Tataren naar hun historisch woongebied op de Krim. Dit heeft een dissidente uitgever gemeld. Dit weekeinde is volgens hem ook op verscheidene plaatsen in Oezbekistan door Krim-Tataren gedemonstreerd. Israël Parlementslid Cohen van de Is raëlische rechtse Tehija-partij eist een onderzoek naar de rol van de pers bij de dood van een Israëli sche militair, zondag op de Westoe ver. Naar haar zeggen waren tal van journalisten en fotografen meteen na de aanslag in Betlehem ter plek ke en is het niet uitgesloten dat zij daarvan tevoren op de hoogte wa ren. Als dat zo is moet worden ge concludeerd dat de pers onder een hoedje speelt met het Palestijnse verzet in de bezette gebieden, meent Cohen. Indianen Het Amerikaanse Hooggerechts hof heeft bepaald dat 14 Sioux-in- dianen medewerkers van de rege- ring-Reagan voor de rechter mo gen dagen wegens het illegaal in schakelen van het leger om in 1973 een opstand te bedwingen bij Wounded Knee in de staat S.outh Dakota. De rechters bekrachtigden de uitspraak van een hof van be roep dat het meer dan twee maan den afsluiten van het dorp in het Pine-Ridgereservaat onwettig was. Indonesië De Indonesische president Suharto heeft ruim de helft van zijn ministers vervangen, maar ingrij pende beleidswijzigingen worden niet verwacht. Van de 40 leden van zijn oude kabinet werden er slechts 18 in de nieuwe regeerploeg opge nomen. Belangrijk is het vertrek van coördinerend minister van economische zaken Wardhana. Hij wordt vervangen door oud-minis ter van financiën Prawiroi Ook mi nister van energie Subroto en mi nister van buitenlandse zaken Ku- sumaatmadja ziin vervangen. de Amerikaanse troepenmacht in de Panamakanaalzone versterkt met driehonderd man. Een zegs man van het Pentagon noemde dit een voorzorgsmaatregel met het oog op de onrust in Panama. Deze troepen zijn volgens de zegsman louter en alleen in Panama voor de beveiliging van het Panamakanaal, in overeenstemming met het Pana ma-kanaalverdrag, ter bescher ming van Amerikaanse eigendom men, levens en belangen. Het is volgens Amerikaanse woordvoer ders niet de bedoeling van de VS om met militaire middelen gene raal Noriega te dwingen Panama te verlaten. Daar moet.de bevolking van Panama zelf voor zorgen, al zijn de Verenigde Staten bereid een handje te helpen met economi sche pressie. Bronswijk zegt steun toe aan regering Suriname SAINT-LAU RENT/DEN HAAG (ANP) - Het Surinaamse jungle commando van Brunswijk is be reid de regering „volledig te steu nen in haar streven naar een werke lijk volwaardige en stabiele demo cratie". Dit staat in een verklaring die het junglecommando van Brunswijk heeft opgesteld als reac tie op de regeringsverklaring die president Shankar anderhalve week geleden voor de Assemblée in Paramaribo heeft voorgelezen. De reactie werd gisteren via een woordvoerder van het junglecom mando bekendgemaakt in Saint- Laurent, een Franse grensplaats tussen Frans-Guyana en Surina- Uit de regeringsverklaring blijkt dat van een werkelijk volwaardige en stabiele democratie en van een rechtsstaat nog geen sprake is, maar het is wel duidelijk dat men hier naar streeft, aldus de verkla ring. Het junglecommando is dan ook gematigd optimistisch. Bruns wijk betreurt dat een aantal punten niet duidelijk en concreet in de re geringsverklaring naar voren zijn gebracht. JOHANNESBURG - De inwoners van de meeste zwarte woonwijken in Zuidafrika zijn gisteren massaal van hun werk weggebleven. Hier mee herdachten zij de 28ste ver jaardag van de moord op 69 vreed zaam demonstrerende inwoners uit Sharpeville. Afgezien van enke le incidenten, met name in de ha venstad Durban, hebben zich geen ongeregeldheden voorgedaan. door Ruud de Wit De massale wegblijfactie van de zwarte bevolking in een groot aan tal Zuidafrikaanse woonwijken moet als een belangrijk succes voor het sinds enkele weken verboden Verenigd Democratisch Front (UDF) worden beschouwd. Afgelo pen vrijdag riepen een een tiental organisaties die bij het UDF zijn aangesloten, via een paginagrote advertentie in de Engelstalige dag en weekbladen op om de moord op BRUSSEL - Het Europese Milieu jaar is gisteren in Brussel officieel en feestelijk gesloten, maar vol gens de Nederlandse milieuminis ter Nijpels was er geen enkele re den om voor dat milieujaar nu de vlag uit te hangen. Nijpels hield zijn collega's in de EG-ministerraad in een fel betoog voor dat het milieujaar geen enkel concreet resultaat heeft opgele verd. "Er is weinig gebeurd en deze ministers moeten daarvoor de hand in eigen boezem steken". door Hans de Bruijn Maar de ministers namen toch een resolutie aan, waarin het miüeujaar 'zeer vruchtbaar' werd genoemd. Volgens hen is meer be grip gekweekt voor het milieu. Maar begrip leidt niet tot een scho ner milieu, zo bleek later op de dag. De Nederlandse bewindsman kreeg toen gelijk, want de twaalf ministers slaagden er niet in ook maar enig besluit te nemen over de beperking van lozing van schade lijke afvalstoffen in het milieu. Het enige besluit dat zij namen was het gesloten verklaren van het milieujaar. Belangrijke kwesties als de beperking van de uitstoot door grote stookinstallaties en DAYTON A BEACH (AP) - Ame rikaanse onderzoekers zijn erin geslaagd op de buitenkant van het aids-virus een plaats te isole ren die mogelijk een geschikt aanhechtingspunt is voor een aids-vaccin. Dit is gezegd door Scott Putney, een onderzoeker van de Repligen Corporation in Cambridge, in de staat Massa chusetts. Hij sprak met journalis ten op een congres van het Ame rikaans Kankergenootschap. Hoewel de bewuste plaats op het virus niet meer dan 3 procent van de oppervlakte beslaat, zijn er aanwijzingen dat het een sleu telfunctie heeft bij de aanmaak van antilichamen. De buitenkant van het aids-virus bestaat uit glu- 69 vreedzaam protesterende bur gers in de woonwijk Sharpeville te herdenken. De Zuidafrikaanse po litie schoot op 21 maart 1960 de zwarte ongewapende betogers Uit de tekst van de advertentie kon niet rechtstreeks worden op gemaakt, dat de UDF- organisaties opriepen tot een eendagsstaking. Op grond van de noodtoestands wetgeving is dat verboden. Uit het wegblijven van honderdduizenden zwarte arbeiders blijkt dat de bood schap wel is overgekomen. Tot veler verrassing bleven ern stige incidenten uit. In de miljoe nenstad Soweto bij Johannesburg was het zelfs uitermate rustig. Bus sen reden er niet en taxi's bleven nagenoeg leeg. Ook de treinen, die anders tijdens het spitsuur propvol zitten, reden leeg van en naar Jo hannesburg. De Zuidafrikaanse politie had reeds vooraf gewaarschuwd dat zij met groot materieel in de zwarte woonwijken zou patrouilleren om door kleine personenauto's, de grootste veroorzakers van zure re gen, bleven onopgelost. Vooral Groot-Brittannië lag gisteren dwars. De Britten blijven zich ver zetten tegen strenge maatregelen om de uitstoot in het milieu van zwaveldioxide door grote stookin stallaties, zoals energiecentrales, te beperken. De uitstoot zou volgens een voor stel van de Europese Commissie in 1993 met veertig procent, in 1998 met zestig procent en in 2003 met zeventig procent moeten zijn ver minderd. De Britten vinden dat tempo echter veel te hoog. De Commissie heeft scherpere nor men voorgesteld voor oude centra les van vijftig tot honderd mega watt en nieuwe vanaf honderd me gawatt. De Britten, die tot de ergste vervuilers van Europa horen, wil len de drempel voor alle centrales bij honderd megawatt leggen. Nederland vindt de commissie voorstellen zelfs niet ver genoeg gaan. De Britse uitstoot zou er slechts met zeventien procent door MEXICO (GPD) Het begin van de dialoog tussen Sandinisten en Contra's in Nicaragua heeft een eerste resultaat opgeleverd: gedu rende de gesprekken zullen beide partijen geen offensieve acties uit voeren. Generaal Humberto Orte ga, de Sandinistische minister van defentie, toonde zich na de eerste gespreksronde tot op zekere hoog te optimistisch. "Morgen kan de basis worden gelegd voor een blij vende vrede in Nicaragua", aldus zijn voorspelling. De Sandinisten beweren dat ze met een flexibele opstelling naar het dorpje Sapoa zijn gekomen, op de grens tussen Costa Rica en Nica ragua. Humberto Ortega stelde de Contra's voor om onmiddelijk een definitief staakt-'t-vuren te sluiten. De Sandinistische plannen luiden dat de Contra-strijders in een drie tal speciale zone's in Nicaragua worden ondergebracht. De wapens te voorkomen, dat werkwilligen geintimideerd zouden worden. Het enige incident dat vanuit Soweto werd gerapporteerd, was de aan houding van een bus met vrouwen en kinderen, die op weg was naar Sharpeville zestig kilometer ver derop om de begraafplaats een be zoek te brengen. Na een oponthoud van een half uur kon de bus, met daarin onder anderen Winnie Man dela, verder rijden. Moeilijkheden werden er wel ge meld uit de woonwijken rond de havenstad Durban, waar bussen met werkwilligen met stenen wer den bekogeld en vier bussen in vlammen opgingen. Op de univer siteit van Westville, eveneens in Durban, kwam het tot gevechten tussen stakende studenten en te genstanders van de wegblijfactie. Een herdenkingsbijeenkomst op de Witwatersrand-universiteit in Johannesburg kon ongehinderd doorgaan, maar honderden politie agenten in burger hielden de gang afnemen, terwijl de Europese lan den al eerder een vermindering met dertig procent hebben afge sproken. In Nederland is dat per centage gehaald, zei Nijpels. Om dat over deze zaak unanimiteit is vereist, gebeurde er door de blok kade van Londen niets. Het voor stel wordt nu doorgeschoven naar de volgende bijeenkomst van de ministers van milieu, in juni. De Britten lagen tevens dwars waar het gaat om het beperken van lozingen in het milieu van chroom, chloroform en titaandioxide. "Er kon niet worden onderhandeld. Ie dereen heeft alleen maar zijn stand punten herhaald", aldus Nijpels. Ook over de beperking van de uit stoot van schadelijke stoffen door kleine personenauto's bleek geen enkel akkoord mogelijk. De Eu ropese Commissie heeft voorge steld dat vanaf 1992 alle auto's met een kleinere cilinderinhoud dan 1400 cc minder koolmonoxide, koolwaterstof en stikstofoxide uit stoten. De grote autoproducerende lan- hoeven niet meteen te worden in geleverd, maar pas als er overeen stemming bestaat over de politieke toekomst van Nicaragua. De Con tra's worden uitgenodigd om waar nemers te sturen naar de verzoe- ningsdialoog tussen de Sandinis ten en de politieke oppositie in Ni caragua zelf. Contra-leider Adolfo Calero bood een 30 dagen durend bestand aan. In ruil daarvoor zouden de Sandinisten dan een totale amnes tie moeten afkondigen en een kom- plete vrijheid van meningsuiting moeten garanderen. De eerste reactie binnen het San dinistische kamp luidde dat men op die manier het gevaar loopt dat de Contra's elke maand verder gaande eisen zullen stellen in ruil voor het verlengen van de wapen stilstand. Adolfo Calero stelde op zijn beurt dat alle hoop op vrede in Nicaragua tevergeefs is, zolang er geen "echte democratie" komt. Winnie Mandela - aangehouden - (foto ap» van zaken nauwlettend in de gaten. Voorzichtige schattingen hou den (Frankrijk. Italië, Groot-Brit tannië en Spanje) voelen daar ech ter niets voor. Vooral uit die landen komen dergelijke kleine auto's en zij vrezen dat die door de verplich te inbouw van katalysatoren te duur zullen worden. Nederland, West-Duitsland, De nemarken, Griekenland en Por tugal vinden het cgmmissie-voor- stel echter onaanvaardbaar omdat het niet ver genoeg gaat. "Willen we de zure regen echt bestrijden, dan moeten we de Amerikaanse normen hanteren. Die van de Com missie zijn veel te laag", zei Nijpels. Hij wees erop dat diezelfde Franse en Italiaanse autofabrieken wel schone auto's leveren aan landen als Zweden, Zwitserland en Oos tenrijk waar strenge normen gel den. "Als het daar economisch haalbaar is, dan moet het dat in de EG ook zijn". Op initiatief van Nijpels gaan een aantal milieuministers dit vooijaar rechtstreeks met de autoindustrie praten, in de hoop zo wat te berei ken. Volgens Nijpels heeft het Franse Peugeot al verklaard bereid te zijn afspraken te maken. Op een zelfde manier hoopt Nijpels met de industrie te kunnen praten over het verdwijnen van de schadelijke chloor-fluor-koolwaterstoffen (CFK's) in spuitbussen. "De Neder landse industrie is in elk geval be reid iets te doen". den het erop, dat maandag zeker 40 procent van de totale beroepsbe volking thuis is gebleven. In het Witwatersrand-gebied rond Johan nesburg en Pretoria lag dat percen tage rond de 80 procent, maar in Kaapstad was er nagenoeg niets te merken van de wegblijfactie. De Anglicaanse bisschoppen van Zuidafrika overwegen stappen te ondernemen tegen de regering Botha. De kerkleiders zouden van daag in Johannesburg in een spoedvergadering bijeenkomen om zich te beraden. Aanleiding tot het spoedoverleg is de houding van de Zuidafrikaanse regering en met name van president P.W. Botha ten opzichte van de aartsbisschop van Kaapstad, Desmond Tutu. Volgens de kerkleiders probeert Botha zo wel bisschop Tutu als dominee Al lan Boesak te isoleren vanwege hun uitgesproken kritische hou ding ten aanzien van de apartheids politiek van de blanke minder heidsregering. Het spoedoverleg is georgani- Londen zint op actievere rol leger bij IRA- begrafenissen LONDEN (GPD) - De Britse minis ter voor Noord-Ierland, King, heeft naar aanleiding van de moord het afgelopen weekeinde op twee Brit se militairen, in het Lagerhuis ge zegd dat hij nog deze week op het hoogste niveau besprekingen zal voeren met de regering van de Ier se republiek over nauwere samen werking en veiligheidsmaatrege len. Het drama van zaterdag, waarin de twee jonge korporaals uit een auto werden gesleurd en vervol gens afgemaakt, heeft tot heftige discussies geleid over het te voeren beleid in Noord-Ierland. Terwijl overal stemmen opgaan voor dras tische maatregelen en zelfs al ge suggereerd is om het roerige Ulster dan maar te verdelen in een protes tants en katholiek gedeelte, hiel den de afgevaardigden in het La gerhuis zich opvallend rustig. seerd na overleg met de Anglicaan se aartsbisschop van Canterbury, Robert Runcie. Deze heeft inmid dels een speciale afgevaardigde, bisschop Keith Sutton, naar Zuid afrika gestuurd om aan het overleg deel te nemen. Vorige week lanceerde het bu reau van president Botha een scherpe aanval op de Anglicaanse aartsbisschop en zijn collega domi nee Boesak. Botha beschuldigde Tutu en Boesak ervan, dat zij zich geheel in dienst stellen van de in Zuidafrika verboden bevrijdings beweging ANC en de eveneens ver boden Zuidafrikaanse Communis tische Partij. Kerkleiders zien in deze verka- ring een bewijs dat de regering-Bo- tha stappen overweegt tegen Boe sak en Tutu. In een reactie vorige week zeiden de Anglicaanse bis- schooppeen reeds, dat "er sprake is van een zorgvuldig georganiseerde campagne van Botha om Boesak en Tutu als communisten en terro risten af te schilderen". VS wijzen aanbod van de hand WASHINGTON (GPD/Rtr/AFP/DPA) De Verenigde Staten hebben het aanbod van generaal Noriega om het volgend jaar voor de presidentiële verkiezingen als staf chef van het leger heen te gaan als een 'truc' van de hand gewezen. Volgens een zegsman van het ministerie van bui tenlandse zaken dient Noriega onmiddellijk te vertrekken. "Hoe sneller, hoe beter voor Panama", is de Amerikaanse formule. Voedsel voor de hongerigen in Panama. Ais gevolg van de economische pressie van de VS kampt de Panamese bevolking met voedseltekorten. Ineen katholieke kerk in de voorstad van Panama deelt een non rijst uit aan vrou wen en kinderen. (foto APt Harde klappen vielen er gisteren in het Amerikaanse San Francisco toen demonstranten, die betoogden tegen de VS-bemoeienis met Nicara gua, een barricade probeerden op te werpen bij een regeringsgebouw. Naar schatting 225 mensen werden gearresteerd. (foto <ap» 400 dissidenten roepen op tot vrijlating van dienstweigeraars WARSCHAU (UPI/Rtr) - Een groep van 400 dissidenten uit Oost- Europa, onder wie de Russische kernfysicus Andrej Sacharov, heb ben gisteren communistische lei ders opgeroepen pacifisten die weigeren in dienst te gaan uit de gevangenis vrij te laten. De dissi denten, wier actie wordt gezien als de grootste gezamenlijke actie die ooit door Oosteuropese dissiden ten is gevoerd, riepen afgevaardig de van de Conferentie voor Veilig heid en Samenwerking in Europa (CVSE) in Wenen op dienstweige raars het recht te garanderen voor een alternatieve dienst te kiezen. De Raad van Europa, waarin 21 landen zitting hebben, en de Com missie voor de Mensenrechten van de Verenigde Naties hebben vorig jaar het recht uit gewetensbezwa ren de militaire dienst te weigeren erkend als een universeel recht van de mens, aldus de dissidenten. Daarbij hebben de twee organisa ties de regeringen die gevangene dienstweigeraars niet hebben vrij gelaten opgeroepen dat alsnog te doen en voor hen een alternatieve dienst in te voeren. De oproep is ondertekend door 191 dissidenten uit Hongarije, 77 uit de Sovjetunie, 60 uit Tsjechos- lowakije, 36 uit Joegoslavië, 15 uit de DDR en 21 uit Polen. Opvallend is dat hoewel de best georganiseer de pacifistische groep in het Oost blok de Poolse beweging Vrijheid en Vrede (WIP) is, hebben slechts 21 dissidenten uit dat land de op roep getekend. Minister King kondigde aan dat hij de positie van leger en politie bij zogenaamde para-militaire begra fenissen zal herzien. De afgelopen week hebben de politie en militai ren zich nadrukkelijk afzijdig ge houden van de begrafenissen, na dat hun met alleen door de IRA- sympathisanten maar ook de naas te familie en de geestelijkheid de verzekering was gegeven dat deze begrafenissen ordelijk zouden ver lopen. De afwezigheid van legeren poli tie kwam de twee korporaals in burger duur te staan. Waarschu wingen vanuit een militaire heli kopter boven het brute volksge richt kwamen te laat om de twee jonge Britten te redden. Het af schuwelijke drama waarin zij om kwamen is in gruwelijke details ge registreerd door tv-camera's en op foto's. Het merendeel van dit materiaal werd ter plaatse door IRA-leden haastig in beslag genomen. Maar duidelijk is dat er ook vanuit de he likopter met zijn speciale heli-te lelens uitgebreide opnamen zijn gemaakt en dat deze opnamen nu een belangrijke rol spelen in het zoeken naar de belangrijkste schul digen van de dubbele moord in Belfast, waar de situatie nog steeds gespannen is. Dat geldt ook voor elders in Noord-Ierland. Met name in Londonderry, waar bij een weg controle een 25-jarige politieagent door een sluipschutter werd dood geschoten. Het gebeurde in het be ruchte katholieke Greggan-district van de stad, dat onmiddellijk door politie en militairen werd afgezet om intensieve huiszoekingen te doen naar de dader van deze moord. De IRA heeft zich verant woordelijk gesteld voor de aanslag. ADVERTENTIE Samsonite koffers Nu met een grandioze korting. Uitgevoerd met wieltjes en inklapbare handgreep. Met aluminium frame. 2 Jaar garantie. In donkerblauw. 75 cm^f9T-259.- 69 c beautycaseT55T-J29.- *rt5S5dV*' VROOMS DREESMANN W j

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5