Verontrusting over alcohol tijdens werk 'Mij is de hel beloofd, en die heb ik gezien' OOK IN FILTER EN MENTHOL LIGHTS 25 BOX 'Laat jongeren maar eens wat nuttigs doen' Krakers slaags met politie tijdens rechtszaak DINSDAG 22 MAART 1988 PAGINA 3 Bijna helft werknemers drinkt met pauzes en recepties DEN HAAG (GPD) Ongeveer 300.000 werknemers drinken regelmatig alcohol op het werk. Dat blijkt uit het rapport 'Alcoholgebruik onder de Nederlandse bevolking' dat het Instituut voor Preventieve Gezondheidszorg TNO in opdracht van het ministerie van soci ale zaken heeft gemaakt. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken), die het rapport gisteren in ontvangst nam, vond de cijfers 'verontrustend'. Hij ziet voorlopig geen mogelijkheden tot een wettelijk verbod op alcoholgebruik op het werk en wil daarom een beroep doen op het bedrijfsleven. Het onderzoeksinstituut consta teerde dat ruim 40 procent van de werknemers wel eens alcohol dr inkt op het werk. Dat gebeurt in pauzes en tijdens recepties. Onge veer zes procent drinkt regelmatig in werktijd. Van de ondervraagden drinkt 2,3 procent (1 miljoen men sen) wekelijks gemiddeld 20 glazen alcohol, waarvan ongeveer 10 gla zen op het werk. Alcoholgebruik op het werk komt volgens de onderzoekers naar verhouding veel voor in de ho reca, het bank- en verzekeringswe zen, onder militairen en bij beleids voerende en hogere leidinggeven de functionarissen. Het komt wei nig voor bij kleine ondernemers, agrariërs en bij vrouwelijk huis houdelijk en verzorgend perso neel. De Graaf zei dat het onderzoek bijdraagt tot een beter inzicht in het alcoholprobleem in onze sa menleving. De resultaten veron rusten hem, vooral het feit dat veel verantwoordelijke werknemers nogal wat alcohol nuttigen. Voor alsnog ziet de staatssecretaris geen mogelijkheden om een verbod op basis van bijvoorbeeld de Arbeids omstandighedenwet af te konid- gen. (Vervolg pagina 1) DEN HAAG/RAALTE/ LEEUWARDEN/ZEEWOLDE (GPD/ANP) - Premier Lubbers ver dedigde in zijn toespraak in Raalte de verlaging van het minimumloon voor jongeren tussen de 23 en 27 jaar met hand en tand en sprak van een 'kernpakket'. "We moeten de Brokkenpiloot De Voorburgse politie heeft de auto in beslag genomen van een 84- jarige inwoper van Voorburg. Na dat zijn verzekering was beëindigd omdat hij teveel brokken maakte, richtte hij toch weer voor 20.000 gulden schade aan. De zoon van de man sloopte de wielen onder va- der's auto vandaan, maar moest ze er weer onder zetten toen deze een advocaat in de arm nam. Na een vruchteloos gesprek legde de zoon de auto aan de ketting, maar de be jaarde maakte de auto los en ver stopte hem op een parkeerterrein. De zoon zag de auto daar en waar schuwde de politie. Fraude Voor de Almelose rechtbank is gisteren 12 maanden gevangenis straf, waarvan vier voorwaardelijk, geëist tegen de 51-jarige B. uit Beu- ningen wegens fraude met dekbe- wijzen en deknummers van de be kende hengst Lucky Boy. Bloed proeven hebben uitgewezen dat 72 nakomelingen niet van Lucky Boy kunnen zijn. B. heeft toegegeven dat hij sommige merries liet nadek- ken, omdat Lucky Boy zijn werk vaak .onvoldoende' had uitge voerd. Glazen globe Het kinderboek „Leven in Lapland" van de Zweedse schrijf ster Bodil Hagbrink is bekroond met de Glazen Globe 1988 van het Koninklijk Nederlands Aardrijks kundig Genootschap. Volgens de jury geven het verhaal en de illu straties een goed beeld van de tra ditionele manier van leven in Lapland. Snelheidscontrole De politie in Dordrecht heeft gis teren bij een snelheidscontrole op de A-16 tussen de Moerdijk en de Drechttunnel 850 automobilisten die te snel reden bekeurd. De hoogst gemeten snelheid was 181 kilometer per uur, er werd pas van af 130 bekeurd. Na het controlege- bied werden de automobilisten door een spandoek gewaarschuwd dat ze gecontroleerd waren. Croiset Justitie begint in april een ge rechtelijk vooronderzoek tegen de acteur Jules Croiset. De Belgische justitie heeft het Amsterdamse Openbaar Ministerie gevraagd het onderzoek over te nemen. Croiset verklaarde eind vorig jaar in Belgie dat fascisten hem ontvoerd hadden en vernederd als jood. Begin janua ri gaf hij toe de ontvoering te heb ben verzonnen als protest tegen het toneelstuk 'Het vuil, de stad en de dood'. Liever wil de bewindsman dat werkgevers en werknemers zich bewust worden van de grote geva ren die hier schuilen. Het is bekend dat probleemdrinkers een hoger ziekteverzuim vertonen en vaker betrokken zijn bij bedrijfsongeval len. Volgend jaar krijgt het rapport een vervolg via een onderzoek naar de relaties tussen alcoholgebruik, werk en werkomstandigheden. Dan worden mogelijk suggesties over nadere (preventieve) maatre gelen gedaan. Drie procent Als de totale alcoholconsumptie wordt bezien (ook buiten het werk) blijkt dat ruim driekwart van de beroepsbevolking tenminste één maal per week drinkt. Ongeveer 16 procent van de mannen en vijf pro cent van de vrouwen drinkt meer dan 20 glazen alcohol per week. Werknemers in de horeca, de bouwnijverheid, de industrie en het transportwezen drinken in het 'algemeen het meest. Land- en tuinbouwers, werkne mers in openbare nutsbedrijven en wetenschappelijke vakspecialisten (vooral technische en medische) drinken het minst. In tegenstelling moed hebben jongeren flink tege moet te treden", aldus de premier. Jongeren tot 21 jaar moeten vol gens Lubbers of werken, studeren, in militaire dienst gaan of "wat an ders nuttigs doen", maar krijgen in ieder geval geen uitkering. Hij noemde het 'de wereld op zijn kop zetten' om werkloze jongeren een hogere uitkering te geven dan de studiebeurs voor studenten. De enige maatregel die volgens Lubbers bespreekbaar is, betreft de verlaging van de kinderbijslag voor kinderen die in het buiten land verblijven. Die maatregel raakt vooral Marokkaanse en Turk se kinderen. Premier Lubbers vindt de voor gestelde bezuinigingsmaatregelen van 3,4 miljard gulden "sociaal ver antwoord". De premier is het ook niet eens met de kritiek dat de voorgestelde belastingverlagingen vooral ten goede komen aan de ho gere inkomens. Volgens Lubbers doen de meeste bezuinigingen in. de sociale zekerheid 'geen pijn'. Bovendien wordt de koopkracht van de minimumuitkeringen in de plannen niet verminderd. Lubbers zei dan ook steun van de 'kennelijk zeer gemotiveerde CDA-fractie' te verwachten voor de besparingen óp de ziektewet en de arbeidsonge schiktheidsuitkeringen. WD-fractieleider Voorhoeve verwacht een buitengewoon span nend debat. In zijn toespraak op een WD-bijeenkomst in Zeewol- de zei hij het een slechte zaak te vinden voor het regeringsbeleid als het pakket voorstellen zou worden veranderd. Voorhoeve maande het CDA tot voorzichtigheid. "Je moet van goeden huize komen om alter natieven voor het bezuinigings pakket te verzinnen, die de doel stellingen van het kabinet dichter bij brengen. De oplossing van het conflict ligt in handen van het CDA". Het CDA zal volgens fractielei der De Vries het pakket beoorde len vanuit zijn verkiezingspro gramma en het regeerakkoord. Vooral de sociale zekerheid en de belastingverlaging voor hogere in komens zullen zwaar wegen. De aanpak van zijn fractie staat vol gens De Vries garant voor een con structieve benadering. Dat er nu een sfeer van politieke spanning ontstaat, betekent voor het CDA zeker niet dat er gedreigd wordt met een kabinetscrisis. De Vries: "Er zit zoveel waarde vols in het beleid van het kabinet, dat wij niet op een crisis uit zijn. Het gaat ons alleen om het verbete ren van bepaalde punten van het nu ter beoordeling aangeboden pakket maatregelen". De Vries werd in Leeuwarden geconfronteerd met een delegatie van zes zwaargewichten van het CNV. De vakbondsleiders lieten met een spandoek weten "op Bert te rekenen". CNV-voorzitter Henk Hofstede betrapte De Vries op een iets voorzichtiger houding dan hij de laatste dagen gewoon was. De CNV-leider: "Ik wil graag de ha'rde toezegging dat de plannen niet worden doorgevoerd zoals ze er nu liggen. Voor de uitkeringsgerech tigden, de jongeren en de buiten landse werknemers. Want in die groepen is nu sprake van een ver trouwenscrisis die moet worden hersteld". tot eerder onderzoek bleek dat art sen, verkopers, werkers in de che mische industrie en schilders niet meer dan de gemiddelde hoeveel heid alcohol drinken. Het feit dat drie procent van het totale verbruik op het werk plaats vindt betekent dat een verbod slechts een geringe invloed zal heb ben, menen de onderzoekers. Wil men echter het alcoholgebruik bij de beroepsbevolking verminderen dan zal ook aandacht moeten wor den besteed aan het gebruik buiten het werk. Minder bijstand voor thuis wonende jeugd DEN HAAG (ANP) - Jongeren van 18 tot en met 20 jaar krijgen voortaan alleen nog maar een bij standuitkering voor alleenstaan den als zij niet bij hun ouders kun nen wonen. In alle andere gevallen krijgen ze per 1 juli 1988 de (veel la gere) uitkering die geldt voor thuis wonenden. Deze maatregel, die gisteren door staatssecretaris De Graaf (so ciale zaken) is bekendgemaakt, geldt alleen voor nieuwe gevallen. Wie de hogere uitkering dus al heeft, raakt hem niet kwijt. Het le vert De Graaf 75 miljoen gulden op. De ingreep betekent dat 18- en 19- jarigen hun uitkering van 765 tot 380 gulden zien zakken en 20-jari- gen van 775 tot 475 gulden. De Graaf heeft de maatregel ge nomen omdat de afstand tussen het loon van jongeren die werken en de bijstandsuitkering voor deze leeftijd volgens hem te gering is. Jongeren die niet thuis kunnen wonen krijgen nog wel de uitke ring voor alleenstaanden. Dit is het geval als de ouders zijn overleden, in het buitenland wonen of als de jongere door de jeugdhulpverle ning buiten het gezin is geplaatst (jeugdinrichting, pleeggezin of be geleide kamerbewoning). GROEN PLATFORM (GPD) - Het Eerste-Kamerlid voor de PPR, Bas de Gaay Fortman, is samen met drie anderen uit het Groene Platform getreden. Aanleiding is het kort geding dat een aantal le den onder aanvoering van het Am sterdamse raadslid Roel van Duijn overweegt aan te spannen tegen het bestuur van het Groen Plat form aan te spannen wegens wan beleid. Het bestuur zou niet correct hebben gehandeld tijdens een re cente bestuursverkiezing. Een deel van de stemgerechtigden zou zich pas kort voor de verkiezing als lid hebben gemeld en nog niet stem- gerechtgid zijn. ENSCHEDE (GPD) - Geld is vol gens de 32-jarige Roelof Luttje de drijfveer geweest van de beestach tige mishandeling die hij vorige week dagenlang heeft ondergaan in zijn kosthuis te Enschede. Roelof werd door zijn 28-jarige kostbaas B. en diens 21-jarige vriendin W. in een flatwoning op twee-hoog gevangen gehouden, waarbij hij de vreselijkste dingen meemaakte. Zo liet het tweetal hem uitwerpselen eten en werd drie keer een broek van hem in brand gestoken. Het slachtoffer vluchtte door via het balkon naar beneden te klimmen. "Beesten zijn het. Pure sadis ten", vertelt Luttje op zijn schuil adres. "Het was ze om geld te doen, dat ik helemaal niet heb, want ik leef van een uitkering van de socia le dienst. Die man en vrouw waren gokverslaafd. Hele avonden zaten ze te kaarten, en of ik wilde of niet, ik moest meedoen. Voor het trek ken van een verkeerde kaart schre ven ze dan 500 gulden boete op en daar moest ik maar aan zien te ko- ARNHEM (ANP/GPD) - Een kort geding tegen Nijmeegse krakers voor de rechtbank in Arnhem is gistermiddag uitgelopen op een massale vechtpartij tussen krakers en politie. De vechtpartij in en bui ten het paleis van justitie volgde na de ontruiming van de publieke tri bune. Bij de ongeregeldheden voor en tijdens het kort geding werden zes arrestaties verricht. Gisterochtend moest de politie al in actie komen toen een dertigtal krakers vóór het paleis van justitie een oorverdovend 'concert' op tam-tams, metalen deksels en an dere alternatieve slaginstrumenten aanhief. Toen de krakers geen ge hoor gaven aan het verzoek zich te verwijderen, voerde de politie een korte charge uit. Tijdens de zitting verstoorden de krakers het kort geding diverse malen. Nadat ze ongevraagd het woord hadden genomen gelastte de vice-president van de recht bank, mr. N. van Raalte, ontrui ming van de zaal. Hierbij ontston den ongeregeldheden. Drie man nen en twee vrouwen werden aan gehouden omdat ze geen gehoor "Omdat ik het geld niet had, wer den ze agressief. Ze hebben me meermalen het mes op de keel ge zet en met vleesvorken gestoken. Ze sloegen en schopten me. Ik was te bang ook maar iets terug te doen, want ik kende inmiddels de repu tatie van B: hij is een zware crimi neel. Maar zijn vriendin was zo mo gelijk nog een graadje erger. Dat zijn geen mensen meer. Die moe ten ze levenslang opsluiten, want ze zijn een gevaar voor de maat schappij". Luttje, een werkloze opperman uit de bouwvak, kwam zes weken geleden bij het samenwonende paar terecht. Zijn vorige kosthuis moest hij verlaten omdat de moe der van de man daar introk. "Ik had helemaal geen argwaan", zegt hij. gaven aan een bevel van de politie zich te verwijderen. Eén vrouw werd aangehouden omdat zê een agent in zijn gezicht had gespuugd. Van de arrestanten wilde alleen een 29-jarige Nijmegenaar zijn naam en leeftijd noemen. De arres tanten zijn gisteravond na verhoor vrijgelaten. Tegen hen is proces verbaal opgemaakt. Het kort geding was aangespan nen door een Nijmeegs echtpaar. Zij willen in het gekraakte pand De "Dat leek ook niet nodig. Ze be loofden me dat ik het heel goed zou krijgen en ik had de eerste dagen ook geen klagen. Ik kreeg zelfs een jas en een paar schoenen en het eten was prima". "Maar gaandeweg werd het ver schrikkelijk. Eerst moest er 170 gulden bij de afgesproken prijs van 500 gulden. Tussen de man en de vrouw ontstonden steeds vaker ru zies en dan werd de vrouw hyste risch en gooide met huisraad. Daarna werd het op mij afgerea geerd. Toch was de verstandhou ding niet slecht. Op een nacht werd ik uitgenodigd seksueel contact met haar te hebben waar B. bij was. Op hun slaapkamer in hun bed. Daar had ik nooit op in moeten gaan, maar wie weet. anders had- Arkstee in Nijmegen een hotel an nex restaurant vestigen. In het acht jaar geleden gekraakte pand is vol gens de krakers een woon-werk-ge- meenschap gevestigd. De krakers willen het pand alleen verlaten, als zij elders hun woon-wer-gemeen- schap kunnen voortzetten. De vice- president van de rechtbank wijst 29 maart vonnis. Mr. Van Raalte kondigde aan dat hij bij een even tueel ontruimingsvonnis geen snelle ontruiming zal vorderen. den ze het misschien toch wel ge- eist". "Ze hebben me ook tot diefstal len aangezet. Ik moest op een pasje elektronica bestellen en die ver kochten ze dan voor een paar hon derd gulden onder de prijs. Het geld vergokten ze in cafetaria's". "Nee, ik durfde niks te onderne men. B. liep altijd met een groot mes op zak. Als ik iets weigerde, werd ik mishandeld. Ze hebben een sigaret op mijn rug uitgedrukt, me vastgebonden, drie broeken in brand gestoken. Ik mocht ook niet zitten. De avond dat ik vluchtte, had B. mij meegedeeld dat ik de he le avond moest staan en dat hij me daarna zou vastbinden of in de kast opsluiten. Toen ik moest afwassen, zag ik dat ze vergeten hadden de sleutel uit de balkondeur te halen. Die kans heb ik benut. Ze zaten op dat moment in de kamer te kaar ten". Luttje wil nu alleen maar rust en liever niemand meer te woord staan die met hem over de afgelo pen weken wil praten. "Die twee hebben me een hel beloofd en die heb ik gezien". DES-dochters stellen bedrijven verantwoordelij k voor kanker DEN HAAG (GPD) - Zes dochters van vrouwen die tijdens hun zwan gerschap het hormoonpreparaat DES hebben gebruikt, hebben bij de Amsterdamse rechtbank een ci viele procedure aangespannen te gen farmaceutische bedrijven. Vol gende week dinsdag houden beide partijen voor de Amsterdamse rechter hun pleidooien. De 'DES- dochters' stellen de tien fabrieken verantwoordelijk voor de baar moederkanker die zij hebben opge lopen. Volgens de zes vrouwen is die veroorzaakt, doordat hun moe ders tijdens de zwangerschap het DES-hormoon toegediend hebben gekregen. Het DES-hormoon werd in de ja ren '50 tot en met de beginjaren '70 aan zwangere vrouwen gegeven om miskramen te voorkomen. Naar schatting kregen ruim 200.000 vrouwen het middel tussen 1947 en 1975 voorgeschreven. Volgens de DES-dochters is er veel te weinig onderzoek gedaan naar schadelijke bijwerkingen van het middel. Bo vendien vinden ze dat de bedrijven het medicijn niet meer hadden mo gen verkopen, nadat er een relatie was gelegd tussen het gebruik van DES en kanker bij dochters van be handelde vrouwen. "Inzet van de procedure is het krijgen van schadevergoeding", zegt woordvoerder A. Direcks van de DES-dochters. Het proces is volgens haar belangrijk om een ju ridische uitspraak te krijgen over aansprakelijkheid van fabrikanten voor hun produkten. In 1971 toonde een onderzoek aan dat DES de vormen van kanker kan veroorzaken, waaraan de kin deren van vrouwen die DES had den gebruikt lijden. Volgens advo caat mr. Ekering, die optreedt na mens de tien aangeklaagde fabri kanten, is die relatie niet aange toond. "Het enige dat vaststaat, is dat die vrouwen inderdaad die be paalde vorm van kanker hadden. Er blijven dan nog een aantal vra gen over. Het is bijvoorbeeld niet bewezen, dat al hun moeders DES hebben geslikt. Bovendien vraag ik me af, of de vrouwen tien tame lijk willekeurige bedrijven aan sprakelijk kunnen stellen voor een produkt dat door veel meer fabri kanten is gemaakt". KEP verbetert paspoort na kritiek DEN HAAG (ANP) - De paspoortfabrikant KEP geeft TNO volgens een woordvoerder van dit onderzoeksinstituut nog vóór 1 april een aantal nieuwe paspoortkaarten voor aanvullend onderzoek. Volgens KEP zijn in de nieuwe versie verbeteringen aangebracht ten opzichte van de pas poorten die reeds door TNO zijn onderzocht. De fabrikant kan de paspoorten op zijn vroegst op 23 maart leveren. Zo dra de paspoortkaarten binnen zijn wordt begonnen met het aanvullend onderzoek. Dit rapport zal gelijktijdig aan KEP en aan het ministerie van buitenlandse zaken worden uitgebracht. Leden van de Tweede Kamer kunnen op het ministerie van buitenland se zaken een brief inzien die de Amerikaanse expert Kubic over de kwali teit van het nieuwe paspoort heeft geschreven. Volgens staatssecretaris Van der Linden blijkt uit de brief, in tegenstelling tot wat werknemers van de Staatsdrukkerij beweren, geen kritiek op het paspoort. ADVERTENTIE Premier Lubbers daagt jeugd uit: Krakers en politie raken slaags voor het Arnhemse gerechtsgebouw. (foto anp)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3