.waar ^het rendement üsl van automatisering begint 'n Betere kijk op computer gebruik De automatiserings-explosie van de laatste jaren heeft duidelijke gevolgen gehad voor de eigen status van deze tak van - op het oog - grenzeloze mogelijkheden voor de toekomst. Ligt dat aan de hardware, de thans zelfs op een schrijfbureau te plaatsen doosjes met een handvol IC's en in de gunstige gevallen een harde schijf. Of ligt dat aan de kostbare programmatuur, waar slimme lieden veel goedbetaalde uren aan hebben besteed? Of zijn vele gebruikers het slachtoffer geworden van keiharde verkoopmethoden en vooral van hun eigen zucht om aan een modegril mee te doen. Het staat natuurlijk ook wel, als je kunt zeggen dat je geautomatiseerd bent.... Verwacht van ons geen uitspraak over de draagwijdte van het bovengenoemde drietal. Een feit is dat er uit zo'n configuratie in de meeste gevallen veel meer te halen valt dan thans het geval is. Een van de specialisten die daar erg ver mee is huist hier in de regio: KPD, in Oegstgeest. Is ook hier sprake van n 11 I zijn. Nu is het wel zo, dat KPD ^B^^ ^B^^ een aantal automatiseringsprogramma's heeft, die specifiek op deze bedrijftak zijn toegesneden. En wel in die mate, dat zowel architect als calculator, constructeur en budgetbewaker daar sneller, beter en dus met een optimaal rendement mee kunnen werken. Maar KPD draagt veel meer bij tot de "verpersoonlijking" van al die hard- en software, zoals uit het volgende mag blijken Computers zullen altijd mensen nodig hebben... Computers hebben vele voordelen. Zo kunnen ze razendsnel selecteren, akelig vlug calculeren en ze hebben bovendien een griezelig goed geheugen. Maar als je de goede "omgangsvormen" niet beheerst, krijg je regelmatig je eigen falen op je boterham. Geloof ons maar gerust: dat heeft al veel dusdanige frustraties opgeleverd, dat de lol er af ging. En dat vindt KPD nu zo funest, vooral ook omdta het niet nodig is. Want wij zullen als weldenkende mensen moeten zorgen, dat wij die geniale micro-elektronica in de hand kunnen houden. Ondanks de adembenemende versnelling van de techniek heeft KPD zich tén doel gesteld deze wedstrijd tussen het menselijk vernuft aan producenten- en gebruikerszijde ten gunste van de laatste groep te laten beslissen. Gebruikersvriendelijk ...het sleutelwoord in Computerland We kunnen heel best als uitgangspunt nemen, dat alle succesvolle fabrikanten van hardware en ook de mensen die bewezen hebben de meest complexe problemen in feilloos werkende programma's te vertalen er alleen maar wel bij kunnen varen als hun verkopen ook in een goed resultaat "in het veld" resulteren. In feite mankeert er aan deze basis maar weinig, zodat men - wat dat betreft - zeker niet kopschuw hoeft te worden. Waar het dan wel aan mankeert? KPD is van menig de sleutel te hebben gevonden... KPD heeft zo z'n eigen richting gevonden... Bij het ontwikkelen van de succesvolle serie programma's voor de bouw (BOUWCALC, GWWCALC en BOUWBESTEK) bleek al gauw, dat de gebruikersvriendelijkheid een grote rol zou moeten spelen. contacten heeft met bedrijven en instellingen en dus als weinig anderen snel op de hoogte is van wat er leeft en waar men behoefte aan zou kunnen hebben, wordt er daar in Oegstgeest voortdurend gewerkt aan nieuwe hardware mogelijkheden. Een recent voorbeeld daarvan zijn de netwerken van Personal Computers. Vijf PC's op de diverse werkplekken, een extra PC met een harde schijf en dat geheel onderling gekoppeld. Voor architecten, die vaak maquettes van hun ontwerpen moeten maken, is er een ingenieus apparaat, dat gekoppeld aan het tekenprogramma de benodigde onderdelen op de gewenste schaal uit de kunststof- schuimplaat freest. Met het dakpanmotief, metselverband of andere specifieke zaken die de ontwerper voor ogen hebben gestaan. Gunstige omzetontwikkeling binnen deze groeimarkt... Ondanks het investeren op langere termijn, de intensieve begeleiding en de tijd die men neemt voor de nazorg, kan KPD met tevredenheid op de afgelopen periode terugzien. De grootte van de omzet is, gerelateerd aan het aantal medewerkers, zeer gunstig te noemen. Er is bij de vele gebruikers grote waardering voor de wijze waarop KPD de zaken heeft aangepakt. De resultaten hiervan zijn in de praktijk duidelijk merkbaar en dat is voor het enthousiaste team van KPD genoeg aanleiding om op de ingeslagen weg voort te gaan en steeds alert bezig te zijn met het evalueren van nieuwe toepassingen. Oegstgeesterstraatweg 58, 2314 BV Oegstgeest Daarvan werd dan ook per definitie een grote dosis ingebouwd. Verder kwam men tot de ontdekking, dat een optimaal rendement pas bereikt kan worden als de gebruiker geheel vertrouwd met de apparatuur is gemaakt. Het verstrekken van een manual en de gangbare instructie bij de aflevering schieten ten aanzien daarvan duidelijk te kort. Om teleurstelling en "vervreemding" - zowel op de werkplek als in de totale bedrijfsvoering - te voorkomen, groeide KPD uit tot een opleidingscentrum van formaat. KPD pakte het bij de bron aan... Mede omdat er bij KPD binnen het automatiseringsgebeuren een aanzienlijke know-how in huis was, kon men een geavanceerde bijdrage gaan leveren tot het optimale gebruik van alle HIGH-TECH mogelijkheden van dit moment... en van de toekomst. Met de kennis van de thans beschikbare hardware, die ook door KPD geleverd kan worden, krijgt de gebruiker een totaal pakket. Einddoel zal bij KPD altijd blijven, dat de kostbare investering aan configuratie, programmatuur en gebruiksinstructie tot een echt efficiënt gebruik zullen leiden. Instructie volgens een geheel nieuwe aanpak Zoals reeds gezegd, het boekje en de "gebruikersinstructie" bij aflevering bleken niet adequaat te zijn. Daarom vindt KPD dat de begeleiding pas ophoudt als alles gestroomlijnd draait. Wat die opleiding betreft, is KPD wel een beetje alternatief. Een beetje boel, mag je wel zeggen. Het gebeurt klassikaal, de cursist is van het eerste moment af interactief, er wordt veel van hem geëist en dat levert zeer snel optimale resultaten op, omdat hij steeds het middelpunt blijft van deze workshop. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat dit opleidingscentrum, dat zowel in Oegstgeest als in Antwerpen is gevestigd, de aandacht van de computergebruikers heeft getrokken. Zo laat bijvoorbeeld de PTT zijn medewerkers hier een opleiding volgen en krijgen ook onderwijskrachten de broodnodige achtergrond om de vaardigheid in het gebruik straks weer in bredere kring uit te dragen. KPD...uniek in maatwerk Uitgaande van met zorg geselecteerd hardware blijft KPD de gebruiker omgeven met alle zorg die nodig is. Als ervoor een bepaald gebied geen pasklare cursus in huis is rust men hier niet voordat die waar dan ook gevonden is. KPD heeft een zeer grote knowhow in huis en draagt die op efficiënte wijze over op de toekomstige gebruikers. Door dit hoge niveau scoort KPD ook buitengewoon hoog, terwijl de gebruiker straks bij het praktisch toepassen van zijn vaardigheid nooit voor verrassingen komt te staan. KPD heeft voor deze nazorg een 24-uurs hotline ingesteld, waarmee men bij het ondervinden van bepaalde moeilijkheden snel uit de brand geholpen kan worden. En als zelfs dat niet voldoende is wordt niet geaarzeld om het ongerief snel ter plaatse te verhelpen Daar maakt KPD altijd tijd voor vrij.... De software - vaak heel gespecialiseerd - wordt in eigen huis ontwikkeld. Dat is de taak van de 8 programmeurs op fulltime-basis, nog aangevuld met 4 man parttime. Zoals te verwachten is van een organisatie met deze filosofie en ervaring, is in al die programmtuur een grote dosis gebruikersvriendelijkheid ingebouwd. Er wordt weinig aan het toeval overgelaten: elk programma wordt enige maanden in de praktijk getest voor het wordt vrijgegeven. KPD heeft dan ook een uitstekende reputatie op dit gebied opgebouwd. En niet alleen in ons land, daarvan getuigt het grote percentage dat de export van KPD-software voor z'n rekening neemt. De klant is hier nog duidelijk Koning.... KPD is vanaf het prille begin de overtuiging toegedaan dat het geen kunst is een klant voor één keer binnen te halen. Men huldigt daar het principe, dat een investering op lange termijn, een optimale begeleiding en vooral een grote dosis nazorg de enige fundamenten zijn waarop men een succesvolle ontwikkeling en gegarandeerde continuïteit kan baseren. Er wordt voortdurend naar gestreefd de prijs/kwaliteits-verhouding zo gunstig mogelijk te houden. Zo krijgt men bijvoorbeeld na de cursus, diskettes met hulpmenu's mee, uiteraard toegespitst op het betreffende programma en de daarmee te verwerken problematieken. Steeds meer mogelijkheden, ook door nieuwe hardware ontwikkelingen... Mede doordat KPD wijdvertakte Daarna wordt niet afgewacht of de gebruiker er in de praktijk wel goed uitgekomen is. KPD neemt na maximaal 14 dagen zelf het initiatief om de gang van zaken te vernemen. En wat er dan nog niet helemaal gestroomlijnd verloopt, wordt voor het overgrote deel gratis bijgestuurd. Zowel op de hardware als op de software heeft men een jaar volledige garantie, terwijl daarna voor een relatief gering bedrag een supportcontract kan worden afgesloten, hetgeen inhoudt dat men bij storing binnen 24 uur uit de problemen geholpen wordt. Is de storing ter plaatse niet te verhelpen dan wordt er zonder meer voor remplace-apparatuur gezorgd.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 37