De eeuwige strijd tegen steeds inventievere drugssmokkelaars Douane op Schiphol kent zo langzamerhand alle trucjes DDR weert westerse correspondenten bij regionale synodes PAGINA 2 DINSDAG 22 MAART 1988 Schiphol, half twaalf 's och tends. In de aankomsthal heeft de douaneambtenaar aan de zogenaamde rode ba lie met het bordje 'aangifte goederen' vrijwel geen klanten. De drukte concen treert zich bij zijn collega's aan de uitgangen even ver derop, daar waar passagiers zo door kunnen lopen als ze niets aan te geven hebben. Op het eerste, gezicht gaat het er heel rustig aan toe. door Wim Kaag Schijn bedriegt echter. Juist hier vallen de meeste drugskoeriers in handen van de oplettende doua niers. Ze zijn erop getraind uit de dagelijkse stroom van 30.000 passa giers jaarlijks een redelijk aantal smokkelaars te halen. Mensen die de halve wereld afreizen en voor veel geld enorme risico's nemen om harddrugs ons land binnen te smokkelen. „In vergelijking met wat er lan delijk aan hard drugs wordt opge spoord. scoren we hier op Schiphol erg hoog", zegt douanechef J. Kui pers van de surveillance- en opspo ringsdienst. Hij heeft de cijfers bij de hand, tot op de grammen toe. De 3075 kilo hasj en de 3675 kilo mari huana, die de douane vorig jaar uit bagage en luchtvracht haalde, mo gen dan wel een fractie zijn van wat over zee en land naar ons land wordt gesleept, toch is zo'n vangst gezien de omstandigheden niet gek. Snuffelen Het bewijst althans dat het crimi nele circuit kennelijk moeite heeft nieuwe wegen te vinden het spul veilig het land binnen te krijgen. Want als je met kleine (financieel niet zulke interessante) partijen soft drugs toch kiest voor Schip hol, dan moet er wel wat aan de hand zijn. Het zou kunnen zijn dat het net rond drugsbazen en koe riers zich langzamerhand begint te sluiten en dat er grotere risico's moeten worden genomen, zeker als je weet dat drugshonden op die lo- katie regelmatig alle luchtvracht afsnuffelen. De cijfers geven aan dat de drugswereld Schiphol toch als een belangrijke in- en doorvoerhaven van de hard drugs heroïne en cocaï ne blijft beschouwen. Nadeel van deze transporten, die weliswaar in kleinere hoeveelheden kunnen worden meegenomen omdat ze veel lucratiever zijn, is dat ze een steeds grotere inventiviteit van de betrokkenen verlangen in het be denken van nieuwe smokkelma- nieren. Want wie de douaneambte naren op Schiphol om de tuin wil leiden, moet tegenwoordig wel van goeden huize komen. Keer op keer slaan de ambtenaren met succes toe. Dat blijkt uit de rijen (meestal buitenlandse) koeriers die weke lijks voor de rechtbank in Haarlem terecht staan. Die talloze verdachten zijn het le vende bewijs van de barriere die de douaneambtenaren met hun erva ring en mensenkennis beginnen te vormen voor de drugsbazen en hun koeriers. Dat blijkt wel uit de 98 ki lo heroïne en 290 kilo cocaïne die in 1987. soms in zendingen van enke le grammen, door de douane werd onderschept. De douane weet ech ter donders goed dat er genoeg drugstransporten overblijven, die ongezien Schiphol passeren. „Bij dergelijke grote aantallen passagiers ben je nu eenmaal aan gewezen op steekproeven met een verrassingselement. Als je alles en iedereen zou controleren, krijg je stagnaties. Dat zou slecht zijn voor de goede naam die Schiphol als luchthaven in de wereld heeft op gebouwd", zegt mevrouw L. Jobse, plaatsvervangend hoofd van de in voerrechten en accijnzen aldaar. Slikkers De hard drugs worden volgens douanechef Kuipers voornamelijk aangevoerd via de zogenaamde bodypackers, mensen die de spul len op en in het lijf dragen. Onder die laatste groep verstaat hij de zo genaamde slikkers en duwers, mannen en vrouwen die de in plas tic bolletjes verpakte drugs door slikken. dan wel rectaal of vaginaal opbergen. Op Schiphol is onlangs een koe rier aangehouden die 367 van deze bolletjes met cocaïne naar binnen had gewerkt. Toen ze er uit waren, woog het bij elkaar 700 gram. Als deze partij versneden in de handel was gekomen had ze ettelijke hon derdduizenden guldens opgele verd. De ervaring leert dat na de vangst van zo'n grote partij de straatwaarde van hard drugs on middellijk omhoog schiet. Het slikken en duwen vereist volgens Kuipers van tevoren wel de nodige oefening van de koe riers. Willen zij de drugs onderweg niet via de natuurlijke weg kwijtra ken, dan zijn er zware stopmidde len voor nodig om ze bihnen het li chaam te kunnen houden. „De reis uit Nigeria of Colombia duurt im mers veel te lang. Daarom duiken de meeste koeriers vlak voor de landing het toilet in om de spullen weg te werken", zegt de douane chef. Kuipers geeft toe dat de Schip- hol-accommodatie om slikkers en duwers lichamelijk te onderzoeken in het verleden een probleem is ge weest en eigénlijk nog beter zou kunnen. Als douane en politie ze ker willen weten of een verdachte drugs in zijn lichaam heeft ver stopt, dan moet zo iemand perma nent in de gaten worden gehouden om het natuurlijke afscheidings proces te kunnen volgen. Aangezien ziekenhuizen en huis artsen niet staan te dringen om me dewerking te geven aan dergelijke strafrechtelijke onderzoeken, zijn douane en politie aangewezen op de weinige bedden in zieken boegen van penitentiaire inrichtin gen. „Eigenlijk staan wij daar bui ten. We controleren alleen aan de grens. Zodra we tegen een ver dachte bewijsmiddelen hebben verzameld, dragen we hem over aan politie en justitie. Daarmee werken we uitstekend samen". Checklist Kuipers laat zich niet uit over de opsporingstechnieken die de doua ne hanteert. Wel erkent hij dat zijn ambtenaren een soort checklist met vijftien aandachtspunten heb ben. Als een passagier door zijn ge drag, nationaliteit, paspoortaante keningen of bagage zich met zes of zeven van die punten in de kijker speelt, volgt een nader onderzoek. Het resultaat daarvan is meestal positief. „Het is gewoon een kwestie van goede observatie, je moet een speurneus hebben". De drugshon den, die bagage en goederen con troleren, helpen de douaniers daar bij. „We hebben er twee met vaste begeleiders, maar vanwege het ve le werk wordt binnenkort een der de hond ingezet", laat Kuipers we ten. Omdat het luchtgoederenver- voer op Schiphol jaarlijks met acht procent stijgt, is niet alleen die der de hond, maar ook meer douane personeel nodig, zo vindt mevrouw Jobse. „We hebben er alle vertrou wen in dat de departementen ons verzoek zullen honoreren". Alleen al bij de afwikkeling van douaneformaliteiten voor lucht vracht zijn 200 van de 350 douane ambtenaren in roosterdiensten be trokken. De heffingen voor import en export, maar ook de transito van alle goederen via Schiphol moeten door hen worden bekeken. Vorig jaar ging het om ruim 500.000 ton en gezien de toenemende activiteit op en rond Schiphol is de groei er nog lang niet uit. Mevrouw Jobse tekent daarbij aan dat bij de verwerking van die luchtvracht meestal grote snelheid is geboden en ontzettend veel werk moet worden verricht. Dat houdt in dat op de drugshonden met hun begeleiders een steeds zwaardere druk komt te liggen. „Als de doua nehonden honderden colli en kof fers in één keer moeten afwerken, zijn ze hard aan rust toe. Gevolg is dat er slechts steekproefsgewijs op drugs kan worden gecontroleerd". Misleiding De douanehonden hebben het volgens haar extra zwaar, omdat op talloze manieren wordt geprobeerd hun reukorgaan te misleiden. „Met allerlei sterk geurende middeltjes, tot dieselolie toe, wordt getracht de aandacht van de drugs af te leiden. Toch slagen de douanehonden erin vrij veel op te sporen. Het is alleen jammer datje nooit kunt aangeven waar ze de plank misslaan. Mis schien schrik je je wel te pletter", voegt Kuipers er aan toe. De Schipholdouane kent zo lang zamerhand alle trucjes die de drugsbazen hebben uitgedacht om de verdovende middelen te vervoe ren. Een Dubbele bodem in een koffer is de oudste methode, maar volgens Kuipers komt dit nog steeds voor. Daarnaast is drugs transport in holle hakken, tweede lige haarlakbussen, houten benen, invalidewagentjes, speelgoed autootjes, gitaren, bloemvazen, ge ïmpregneerd in kleding of ver mengd in blikjes en flessen met drank (waaruit de drugs later wordt gedistilleerd), op Schiphol aan de orde van de dag. Volgens Kuipers is op dit mo ment de methode van op het li chaam gebonden drugs weer in. „Daarvan hebben we in het verle den genoeg voorbeelden gehad. Zoals vier vrouwen, die zich als non hadden verkleed en onder hun habijten kilo's verdovende midde len droegen", vult mevrouw Jobse aan. Kuipers krijgt drugskoeriers uit alle landen van de wereld te zien. Ze pendelen tussen de drugs producerende landen, voorname lijk in het Midden- en Verre Oos ten, Zuid-Amerika en Midden-Afri- ka. Van die landen neemt Nigeria in Afrika een belangrijke plaats in als transitohaven van drugs. Van daaruit wordt het meeste ver spreid. Kuipers weigert de verhalen te geloven van in Nederland gepakte koeriers en koeriersters, die bewe ren dat ze niet wisten waar ze mee bezig waren. „Het is simpelweg een kwestie van snel veel geld ver dienen. Als je zo maar een reistic- ket krijgt aangeboden naar een land dat je niet eens weet te liggen, dan moet er toch wel een lampje gaan branden". Geen medelijden volgens Kuipers kunnen de koe riers allerlei redenen hebben om dat geld aan te pakken. „De een heeft het nodig omdat hij geen werk heeft, honger lijdt of medi sche hulp behoeft, de ander omdat hij misschien wordt bedreigd of af geperst. Maar als zij er toch voor kiezen dergelijke grote risico's te nemen, heb ik geen medelijden met ze", zegt hij nuchter. Jobse en Kuipers geloven niet dat een vermeend mild strafkli maat in Nederland de reden is voor koeriers uitgerekend naar Schip hol te vliegen. „Op alle belangrijke luchthavens in Europa proberen ze het. Dat zijn immers de landen waar de drugshandelaren grof geld denken te verdienen"., zegt Kui pers. Met zijn mensen heeft hij de taak de koeriers op te sporen. Dat bete kent dat hij regelmatig literatuur moet raadplegen en contacten met collega's op buitenlandse luchtha vens moet onderhouden om op de hoogte te blijven van nieuwe smokkelmethoden. „Want ze ver zinnen elke keer wat nieuws. Laatst werd er in een sierkip een enorme partij cocaïne gevonden. Dat zou een kip zijn geweest, die voor zijn baas inderdaad gouden eieren had gelegd". Abortuspil Twee berichten in deze krant over "de abortuspil". Een mededeling op de voorpagina op 9 maart en een interview met collega Crooy op 11 maart. Deze beide artikelen behoe ven toch op een aantal punten kommentaar. Te beginnen met een technische onvolkomenheid: epostane bootst niet het hormoon progesteron na, maar voorkomt dat progesteron ge vormd wordt. Het effekt is verder wel zo als beschreven: de zwanger schap wordt er door verstoord. In beide artikelen wordt de sug gestie gewekt dat voor een (zuigcu rettage) aboprtus een opname van enkele dagen nodig zou zijn. Dat laatste is alleen bij heel ver gevor derde zwangerschappen nodig. Bij een zwangerschapsduur tot 18 we ken is een poliklinische behande ling, met een totale verblijfsduur van maar enkele uren, in Neder land gebruikelijk en uiterst verant woord. Verrreweg de meeste abortussen in Nederland worden in abortuskli nieken uitgevoerd, door daarin er varen een bedreven artsen, waarbij de kans dat een zwangerschap niet kompleet wordt afgebroken onge veer 1% is bij erg jonge zwanger schappen (de overtijdbehandelin gen) een vrijwel 0% bij zwanger schappen vanaf ongeveer 7 weken. Een veel beter resultaat dus dan op dit moment met epostane bereikt kan worden. Dr. Crooy noemt als risico van deze abortuspil ook het opwekken van een bloeding. Dat is een reeël risico, zelfs als de kans dat een hef tige bloeding optreedt gering is. De effecten als zich iets dergelijks voordoet zijn enorm. Het is maar de vraag of met een zo klein onder zoek als nu gedaan is (150 behande lingen), voldoende duidelijkheid ontstaan is over dit risico. Epostane veroorzaakt een mis kraam. Soms kan dat vrijwel pijn loos (lichamelijk en emotioneel) verlopen. Veel vaker is zoiets erg pijnlijk. Het is maar de vraag of het verstandig is om juist vrouwen die erg opzien tegen een abortuscur- rettage weg te sturen met pillen om 'tussen nu en over een week' een miskraam thuis (of op school of op het werk of in een winkel?) te laten gebeuren. Dr. Crooy merkt terecht op dat epostane onder de werking van de Wet Afbreking Zwangerscahp zal gaan vallen. Daarmee is de behan deling voorbehouden aan specifiek deskundige artsen (gynaecologen of abortusartsen) in een abortuskli niek of een ziekenhuis met een ver gunning. Lang niet elke specialist en vrijwel geen huisarts zal het middel mogen voorschrijven. Op dit moment is zeker niet te voor zien of het voorschrijven van het middel of dé komplete behande ling in ziekenhuis of kliniek moet gebeuren. In het onderzoek was het in elk geval voldoende om het middel voor te schrijven in het zie kenhuis. Gelet op de ingrijpende aard van de gebeurtenis ligt het eigenlijk meer voor de hand de huisarts een belangrijke plaats te geven in de begeleiding van vrouwen die epostane voorgeschreven krijgen, dan te zeggen dat bloedonderzoek of echoscopie reden zijn een spe cialist het middel te laten voor schrijven. Elke huisarts kan bloed onderzoek en echoscopie laten doen. De huisarts is bij uitstek de- geen die hulp geeft in de moeilijke tijd die een ongewenst zwangere doormaakt. Als laatste de kosten. Een abor tus in een ziekenhuis wordt ver goed door het ziekenfonds en door een aantal particuliere verzeke ringsmaatschappijen. Een abortus in een abortuskliniek wordt ver goed uit de AWBZ (zowel voor zie kenfondsverzekerden als voor par ticulier verzekerden). Omgerekend kost een abortus in eeh abortuskli niek gemiddeld ruim ƒ350,00. In een ziekenhuis variëren de kosten voor de gynaecoloog aanzienlijk, ook de kosten voor het gebruik van de ziekenhuisfaciliteiten en soms de ligdagen (bij opnames) verschil len sterk. Maar ruwweg is een ziekenhuisa bortus drie maal zo duur als een kli niekabortus. En bij gebruik van epostane blijven de kosten van de specialistische hulp, de kosten van echoscopie en ander laboratorium onderzoek en bijkomende kosten gewoon doorgaan. Maar het is^ waar: het kan honderden guldens goedkoper dan bij een ziekenhuis opname. Kortom, als epostane toegelaten zou worden op de Nederlandse markt, dan zou het vallen onder de bepalingen van de Wet Afbreking Zwangerschap en dus alleen mo gen worden toegediend (of voorge schreven) in een abortuskliniek of ziekenhuis met een vergunning. Of deze chemische methode zover be- terd zal worden dat er weinig of geen mislukkingen voorkomen en het effekt kort op zich laat wach ten, is voorlopig niet duidelijk. Of het middel als 'once-a-month-pill' op de markt zal komen is helemaal ver in de toekomst verborgen. In elk geval lijkt de kop boven het interview met dr Crooy onjuist: deze abortuspil doet niets meer dan vruchtafdrijven, te vaak zelfs minder. De techniek van het afbre ken van een zwangerscahp is veel minder moeilijk dan het zorgvul dig wegen van het besluitvor mingsproces en de emotionele zorg voor de ongewenste zwangere (en degenen die zij daarin wil betrek ken). Juist bij de huidige resultaten met epostane is het van groot be lang dat laatste een voorname plaats te blijven geven. De hulp van de huisarts kan daarbij van groot belang zijn. Zelfs als de kos ten daardoor hoger zouden zijn. Het in een ziekenhuis opnemen van vrouwen voor het uitvoeren van een abortus is misschien wel veel meer voor verbetering vatbaar dan de technsiche uitvoering van de abortus. En zelfs op dat techni sche punt lijkt de abortuspil voor alsnog geen verbetering. En ook daarover bestaat overeenstemmi- neg met dr Crooy: geen pil die je even bij de drogist koopt! (maar ook -niet iets dat je zomaar even doet). Henk Doppenberg, huisarts, me disch secretaris van Stimezo Ne derland. P/a Ebenehaëzerstraat 22c, Rotterdam. De Oostduitse autoriteiten heb ben het afgelopen weekeinde westerse correspondenten ver boden vier regionale synodever gaderingen bij te wonen. Het staatssecretariaat voor gods dienstzaken rechtvaardigde dit besluit gisteren met een verwij zing naar de gespannen situatie in het land. Praeses Rolf Böttcher van de Saksische synode in Dresden re ageerde scherp op dit besluit. Het verbod kan er alleen maar toe leiden dat er-ondeskundiger en derhalve sensationeler over de synode zal worden geschre ven. Synodevergaderingen zijn toegankelijk voor een ieder zo lang deze de bijeenkomst niet verstoort, aldus ds. Böttcher. Het probleem van DDR-bur- gers die willen emigreren, kwam zowel in Wittenberg als in Sch- werin op de synode ter sprake. Volgens een unaniem aangeno men besluit van de synode van de kerkprovincie Saksen wor den deze mensen met zware ge vangenisstraffen bedreigd. Door psychische druk uit te oefenen houdt de staat hen uit de buurt van de kerk. De kerk kan dit niet toestaan, aldus het synodebesluit. Elke be lemmering in de vrije toegang tot een kerkdienst raakt de kern van het kerkelijk leven en is in strijd met toezeggingen van de DDR- leiding. Anglicaanse kerkleiders bespreken situatie Tutu. Anglicaanse kerkelijke leiders uit Zuidafrika, alsmede een afge zant van aartsbisschop Robert Runcie van Canterbury zijn van daag in Johannesburg in spoed vergadering bijeen gekomen. Onderwerp van gesprek: de drei gende regeringsacties tegen de zwarte anglicaanse aartsbis schop Tutu. Aanleiding tot de bijeenkomst was het verslag dat Tutu enige bisschoppen vorige week uit bracht van zijn onderhoud met president Botha. Geconcludeerd werd dat de regering bezig is met een "zorgvuldig voorbereide aanval op de positie van Tutu en ds. Allan Boesak". Enkele dagen na hun gesprek beschuldigde Botha in een brief Tutu ervan "een volgeling van het ANC" te zijn. Binnenkort duidelijkheid over Remonstranten. De Remonstrantse Broeder schap hoeft niet lang meer te wachten op duidelijkheid over haar aanvraag als waarnemer te worden betrokken bij het Samen op Weg-proces. De moderamina (besturen) van de Nederlandse hervormde kerk en de Gerefor meerde Kerken in Nederland ko men binnenkort met een stand punt, zo hebben ze een delegatie van de broederschap tijdens hun vergadering maandag toege zegd. De vertegenwoordigers van de drie kerken hebben gesproken over onder meer het karakter en de inhoud van de beginselverkla ring uit 1986 van het Samen op weg-proces, vrijzinnigheid en verschillen in kerkstructuur en kerkopvatting. Twee jaar geleden heeft de broederschap de hervormde kerk laten weten betrokken te willen worden bij het hereni gingsproces van de twee grotere protestantse kerkgenootschap pen. Sinds 1966 bestaat er tussen de hervormde kerk en de broe derschap een formele band. Tus sen de gereformeerde kerken en de remonstrantse broederschap ontbreekt een dergelijke formele relatie. Wel zijn beide kerken lid van de Wereldbond van Her vormde en Gereformeerde Ker ken (WARC) en hebben beiden de 'concordi van Leuenberg' aanvaard. Dat is een verklaring van reformatorische kerken uit 1974 die bedoeld is om meer sa menwerking tussen de deelne mende kerken tot stand te bren gen. Pleidooi voor heropening Russische kerken. In Moskou komen steeds meer delegaties van gelovigen uit alle delen van de Sovjetunie pleiten voor heropening van hun ker ken. In de afgelopen decennia zijn deze door de autoriteiten ge sloten. Voor het bureau van de Raad voor Religieuze Aangelegenhe den staan dagelijks honderden christenen te wachten om hun verzoekschrift in te dienen, aldus Joeri Aslanov, lid van de Raad. Volgens Aslanov zijn het afge lopenjaar 104 nieuwe gemeenten van diverse denominaties geregi streerd. In 1986 waren dat er nog 68. 1 Geheime dienst. De Amerikaanse rk bisschop penconferentie heeft bij de voor bereidingen voor het pausbe zoek aan het land informatie over een pro-abortusgroepering doorgegeven aan de geheime dienst. Dat heeft een woordvoer der van de bisschoppenconfe rentie bevestigd. Het ging om materiaal over de in Washington gevestigde organisaties 'Katho lieken voor een vrije keuze', die had opgeroepen voor vreedzame demonstraties tijdens het paus bezoek. De woordvoerder omschreef het verzoek om informatie van de geheime dienst over groepen die van plan waren protestacties te houden, als „heel normaal". Bovendien zou het alleen maar om persberichten en publieke verklaringen van de organisatie zijn gegaan, waaruit overigens heel duidelijk bleek dat deze al leen maar vreedzame acties wil de. Waarschijnlijk was het de ge heime dienst alleen maar te doen om informatie voor het uitzetten van een strategie hoe het beste een menigte in bedwang kan worden gehouden, aldus de woordvoerder. De voorzitster van 'Katholie ken voor een vrije keuze', Fran ces Kissling, verklaarde woe dend te zijn over de samenwer king tussen de bisschoppencon ferentie en de geheime dienst. De informatie die ter beschik king is gesteld, had niets te ma ken met de fysieke veiligheid van de palis, zo onderstreepte ze. Het zou de bisschoppen alleen maar gaan om het aanpakken van dissidente katholieke orga nisaties. Berkhof spreekt in Wasse naar. De Leidse emeritus-hoogle raar in de theologie, prof. dr. Berkhof, spreekt donderdag avond van 20.00 uur af in de Was- senaarse Dorpskerk. In het ka der van de kader Wassenaarse Dorpskerk-Leergangen gaat Berkhof nader in op het lijden van Jezus. Titel van de spreek beurt is: 'een reformatorische vi sie'. Belangstellenden hebben gratis toegang. Nederlandse Hervormde Kerk - Beroepen te Ede: W. Ar- keraats te Giessendam-Neder- Hardinxveld; beroepen te Mont- foort (deelgemeente De Spreng), part-time: J. H. L. Riemens, kan didaat te Utrecht; beroepen te Bloemendaal: J. Geursen te Arn hem; beroepen te Nieuwerkerk aan den IJssel, part-time: J. J. Verhaar, kandidaat te Slied- recht; beroepen te Barneveld: P. H. van Harten te Wapenveld; be roepen te Kerkdriel: W. B. Harle- man te Hansweert, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Vreeswijk (deelgemeente Dijkveld): mevr. E. de Boer-Hessel te Sint Lau- Bedankt voor Barendrecht (toezegging): A. J. Hammer te Rijk/Rijsenhout; bedankt voor de benoeming tot pastoraal me dewerker te Nijmegen, her vormd/gereformeerd, parttime: mevr. drs. A. C. Korbijn, wonen de te Wychen (nadere beslis sing); bedankt voor Delft: H. J. Oudhof te Leeuwarden. Beroepbaar per 1 april: drs. W. van Laar, Wakkerendijk 226a, 3755DJ Eemnes, laatstelijk pre dikant van de GZB in Chili, tel. 02153-82902. Gereformeerde Gemeenten - Bedankt voor Slikkerveer: H. Hofman te Kalamazoo (USA). Bouritius te IJmuiden.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2