Alleen nog twijfels over aantal gifvaten 'Als tweeling val je toch wel op' Inhoud gifemmers onduidelijk Uitbreiding protestacties vliegkamp Valkenburg Gemeente:'Geen gevaar voor volksgezondheid' Valkenburg wil komende jaren 200 huizen bouwen DINSDAG 22 MAART 1988 Hazerswoudse sporters Versteegen, ex Shoes, in alles hetzelfde De tweeling Henk (links) en Jan Versteegen: "We hebben HAZERSWOUDE - Menige Hazerswoudenaar heeft hen wel eens zien hardlopen door de polder: de tweelingbroers Henk en Jan Versteegen (42). Verworven zij hun roem toen zij in 1967 met de groep 'The Shoes' hun eerste hit scoorden, nu danken zij de bekendheid aan de sportieve evenementen waaraan ze meedoen. Meestal eindigen ze daarbij gelijk. Ook het interview had wat hen be treft best kunnen gebeuren met één van hen. "We geven toch dezelfde antwoorden". door Jolanda Mak Niet dat het laatste altijd voordelen met zich meebrengt. Behalve het feit dat ze dezelfde antwoorden ge ven, vragen ze ook vaak hetzelfde aan dezelfde personen. "Het is best vervelend als ik binnenkom na m'n broer en aan dezelfde kennis exact dezelfde vragen begin te stellen", vertelt Henk, officieel de oudste van de twee. "Het went wel". Er zijn meer punten waarop de eeneiige tweeling overeenkomsten vertoont. Zoals bij veel tweelingen lijken ze als twee druppels water op elkaar. Dezelfde ogen, mond en bos wilde krullen. Ze wonen in de zelfde straat, zijn allebei getrouwd (niet met een tweeling overigens) en hebben beiden twee kinderen. Deze zijn ook ongeveer even oud. Zowel Henk als Jan werkt in een bistro. Deze eetgelegenheden lig gen een straat bij elkaar vandaan. Samen Toeval? Volgens de twee is dat allerminst zo. Henk noemt enkele wapenfeiten: "We doen vrijwel al les samen. We hebben samen op school gezeten, speelden in dezelf de groep, werken vlakbij elkaar en trimmen dagelijks samen. Het is geen wonder dat mensen ons zien als een soort twee-eenheid". "We kunnen ook moeilijk zonder elkaar. Tijdens vakanties trekken we er weliswaar afzonderlijk met onze gezinnen op uit, maar na zo'n tijd missen we elkaar ook echt". Niet iets om sentimenteel over te doen, zo blijkt. "We hebben ge woon nooit ruzie. Het is wel prettig om iemand te hebben die voor meer dan duizend procent achter je staat". De gelijkenis tussen de twee is verbluffend. Per ongeluk of expres zijn ze vrijwel hetzelfde gekleed. Nadat ze enkele keren van plaats zijn gewisseld is het verschil alleen nog op te maken uit de in gipsver band gezette voet van Henk. ('Ge vallen met schaatsen'). "De men sen halen ons inderdaad vaak door elkaar", licht hij toe. "Dat is altijd zo geweest en zal ook altijd wel zo blijven. Als ik word gegroet door mensen die ik totaal niet ken, groet ik gewoon terug omdat ik weet dat ze mijn broer ergens gezien heb ben". Jan: "Er wordt wel eens gezegd: 'Het lijkt of jullie iedereen kennen'. Dat is best mogelijk. Je moet er oog voor hebben. Wij herkennen men sen echter snel. Waarschijnlijk hebben we een goed geheugen voor gezichten. Dat mensen ons herkennen, vind ik niet zo uitzon derlijk. Als tweeling val je natuur lijk ook extra op, hoewel je popver- leden hierin ook een woordje meespreekt". Shoes De tweeling trad in de zestiger ja ren op in de groep 'The Shoes'. In 1967 scoorden zij met 'Standing and Staring' hun eerste hit. Er zou den er nog dertien volgen. Na vijf langspeelplaten te hebben ge maakt stopte de groep om in 1980 weer te verschijnen in de Haagse beatnacht die in het teken stond van de 'sixties'. Sindsdien krijgt de groep meer aanbiedingen om te spelen dan deze aankan. "De mensen hadden nogal het idee dat je van een popverleden rijk werd", vertelt Henk. "Je vertel de dan dat je echt niet zoveel geld had, maar dan keken ze slechts van 'dat zal wel niet'. Je kunt het de mensen niet aan hun verstand brengen". Het bekend zijn heeft ook voordelen. "Bij het krijgen van werk bij voorbeeld. Je hebt toch er gens wel een streepje voor. Toch zijn we nog steeds blij dat we geen meisjesidolen waren". Geboren in Leiden, getogen in Zoeterwoude wonen de twee nu al weer bijna tien jaar in Hazerswou- de. "Wij zoeken het bruisende niet zo, we houden van de polders en het landelijke", vertelt Henk. Het bruisende brengen ze er echter zelf wel in. Na een leven als popster dat toch evenmin als saai kan worden aangeduid, hebben de twee nu ook een leven dat menig mens zich an ders zou indenken. Ze werken hoofdzakelijk 's avonds en beste den de ochtenden aan het sporten. "In de winter gaan we vijf keer per week lopen, twee keer schaatsen en zwemmen we tussendoor ook nog. In de zomer wordt het schaat sen vervangen door fietsen". "Met het sporten ben ik eigenlijk begonnen", vertelt Henk. Hij grijnst. "Eindelijk iets dat we niet tegelijk deden. Dat begon na m'n dertigste. Na die leeftijd kun je de dingen niet meer ongestraft doen. Ik voelde me ook niet meer lekker. Ik ben er met een andere jongen uit de band aan begonnen. Jan is uit eindelijk na enkele weken ook meegegaan". "Twee maal hebben we meege daan aan de marathon van New York. Tja". Henk kijkt naar zijn in gips gezette enkel. "De marathon van Rotterdam hadden we ook wil len lopen, maar een valpartij tij dens het schaatsen verhinderde dat. Nee, Jan loopt hem om die re den evenmin. We lopen hem altijd samen, dat is inmiddels een soort act geworden. Als hij wel gaat, hoort-ie 42 kilometer lang 'waar is je broer?' Dat is voor hem ook geen doen". ALPHEN AAN DEN RIJN - Volgens commissaris J. Volwerk van de Alphense politie is met de verklaringen van de ex-chauffeurs van het Hazerswoudse transportbedrijf Kemp bewezen dat er 'hoe dan ook gif ligt onder de golfbaan in recreatiegebied Zegersloot'. Het onderzoek van het Leidse onderzoeksbureau Geologie moet echter aantonen hoeveel er in 1978 en 1979 is gestort, waar de vaten met gif liggen en of ook sprake is van radioactief ma teriaal. "Dat is namelijk niet duidelijk geworden tijdens de bekentenissen. De hoge aantal len van 150.000 vaten die zijn genoemd, blijven daarom voor mij ondanks alles absurd", zegt Volwerk. Het Sylvius-laboratorium aan de Leidse Wassenaarseweg. 'Sylvius-lab koos bewust voor afvalverwerking Rijnmond' De toenmalige directeur S. Kemp wil vooralsnog geen commentaar geven op de beschuldigingen aan zijn adres. Na enkele dagen spoor loos te zijn geweest, dook hij giste ren plotseling weer op in zijn wo ning in Hazerswoude. "Ik wil op dit moment helemaal niets zeggen. In overleg met mijn advocaat stel ik een verklaring op. Daar wil ik het nu bij laten", aldus Kemp. De chauffeurs hebben de Alp hense politie verteld dat het de ene week ging om ongeveer tien vrach ten, maar dat het soms ook een hele week rustig was. Het milieudelict is overigens verjaard, dus de chauf feurs riskeerden geen gerechtelij ke stappen toen ze zich meldden. "Ze hadden wèl gewetensbezwa ren", aldus de politiecommissaris. "Dat ging dan vooral om de volks gezondheid. Er ligt immers nu een VALKENBURG - In het gebied tussen de Marinus Poststraat, de Achterweg en de aan te leggen pro vinciale weg S-4 in Valkenburg kunnen in de komende jaren ook woningen worden gebouwd. Be langrijker is echter de verwerving van het braakliggende Hibé-terrein en het terrein van de Hanab, beide gelegen aan de oever van de Rijn. Wanneer Valkenburg overeen stemming bereikt met de provin cie, kunnen de komende tien jaar 200 woningen worden gebouwd in het dorp. "Het is woekeren met de weinige ruimte in de dorpskern, die wordt ingeklemd tussen de Rijn en de S- 4. Er zijn enkele ontwikkelingen gaande met bedrijfsterreinen die vragen om een snelle beslissing van de gemeenteraad", verduide lijkt stedebouwkundige F.R. Klein de noodzaak tot het opstellen van een structuurschets voor de dorps kern. De ontwikkeling van het cen trum werd gisteravond besproken door bijna de voltallige gemeente raad, tijdens een uitgebreide verga dering van de commissie voor ruimtelijke ordening. Alle raadsleden toonden zich voorstander van het betrekken van de Rijn bij het dorpsleven. De oe ver wordt momenteel vrijwel ge heel ingenomen door bedrijven en recreatiegebied op en rond de voormalige stortplaats". Volgens de chauffeurs ontbrak in de periode dat ze stortten vrijwel elke controle. Ze verklaarden on der meer afval te hebben vervoerd van Océ van der Grinten, van de Fordfabrieken in Amsterdam en van Biliton Research. De politie neemt aan dat deze bedrijven niet op de hoogte waren van de praktij ken van Kemp. De twee mannen hebben tijdens hun bekentenis niet gesproken over steekpenningen. Het vermoe den bestaat dat de stortbaas van de Alphense belt eind jaren zeventig tegen betaling van steekpenningen een oogje dichtkneep als vrachten met giftig afval arriveerden. Dit de lict - omkoping en valsheid in ge schrifte - is overigens nog niet ver jaard. achtertuinen van woningen. De Valkenburgers kunnen in feite al leen maar een blik op de Rijn wer pen bij het voetveer en het plant soen bij het gemeentehuis. Een uit breiding van de wandelroute langs het water staat hoog op het ver langlijstje van de raadsleden. Een verbinding tussen het pad bij het gemeentehuis en het voetveer is daarbij in ieder geval haalbaar. De oever tussen het pontje en het noordelijker gelegen Hibé-terrein bestaat momenteel grotendeels uit moestuinen. In de toekomst zou daar ook een voetpad kunnen ko men, al zal de gemeente deze tui nen dan moeten aankopen. In ieder geval gaat de gemeente de huidige bestemming van deze grond aan passen. Volgens het nu geldende bestemmingsplan mogen bedrij ven zich vestigen op de plaats van de moestuinen. Het weren van bedrijven langs d^ Rijnoever staat centraal in het plan voor de dorpskern. Op de plaats van het nu al meer dan 10 jaar braakliggende fabriekterrein van Hibé aan de Katwijkerweg, kunnen volgens Klein 50 woningen worden gebouwd. De stedebouw kundige denkt daarbij aan eenge zinswoningen aan weerszijde van een aan te leggen weg over het ter- De Alphense politie gaat nu ver der met het zoeken naar getuigen. De betrokkenen die in het verleden al zijn gehoord over de stortplaats, worden opnieuw - op vrijwillige basis - opgeroepen. In 1980 stelde de gemeente al een onderzoek in, maar er werden toen geen veront rustende gegevens of materialen op de stortplaats gevonden. Momenteel wordt de grond on der de golfbaan op de voormalige belt aan de Burgemeester Bruins Slotsingel onderzocht op de aan wezigheid van gif. Volgens Vol werk hebben de chauffeurs gespro ken over plastic vaten. "Als dat zo is, zijn die moeilijk op te sporen met de metaaldetectors die nu wor den gebruikt", meent hij. Morgen praat de Alphense poli tie met officier van justitie mr. M. Schelfhout over de aanpak van een verder onderzoek. Gistermiddag was er een werkbespreking tussen het korps en het team Kemp, een rechercheteam van de rijskpolitie district Den Haag waarin ook amb tenaren van het ministerie zijn ver tegenwoordigd. Dit team onder zoekt overigens slechts de activi teiten van Kemp na 1985. Tijdens het overleg is niettemin besloten de handen ineen te slaan om de praktijken van het Hazerswoudse bedrijf op te sporen. De golfbaan op de voormalige stortplaats is vanaf vanochtend weer open. De hekken en borden die de drie toegangen hebben afge sloten zijn verwijderd, zodat wan delaars en golfers weer vrij spel hebben. Volgens de gemeente is dit in overleg met Geologie ge beurd. "Indien blijkt dat het onder zoek door het publiek wordt be moeilijkt en daardoor kans op ver traging optreedt, wordt het golfter rein weer gesloten", aldus de ge meente. Directeur J. Slegtenhorst van Geologie zegt in tegenstelling tot de gemeentelijke verklaring dat het openstellen 'gewoon een mede deling' van de gemeente was. "Mis schien kan het geen kwaad, maar wij hadden liever gezien als ieder een een paar weken weg zou blij ven van dit terrein. Het is niet pret tig als de golfballen je om de oren vliegen tijdens dit nauwgezette werk. We hebben al genoeg aan ons hoofd. De pers is de hele dag aan wezig en ook de regen is niet bevor derlijk voor het onderzoek", aldus Slegtenhorst. Hij verwacht niette min dat er maandag al iets te vertel len is over de resultaten. De be kendmaking is echter geheel toe vertrouwd aan de provincie. LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Sylvius-laboratorium - een onderdeel van de Leidse uni versiteit - heeft (nog) niet kunnen achterhalen welke kwalijke afval stoffen de firma Kemp uit Hazers woude aan het eind van de jaren ze ventig voor het lab heeft afgevoerd. Volgens een woordvoerder van het laboratorium ging het om 'emmer tjes, waarop doodskopjes waren geplakt'. Op de oude vuilstort langs de Burgemeester Bruins Slotsingel in Alphen, waarop in middels een golfterrein is aange legd en een restaurant is gebouwd, zou Kemp dit afval hebben neerge gooid. De woordvoerder van het Sylvi us-laboratorium laat weten dat men wel heeft geprobeerd om ach ter de inhoud van die emmertjes te komen. "Maar", zo liet hij weten, "daar zijn we tot nu toe niet in ge slaagd. Het enige dat we hebben kunnen achterhalen, is dat het Syl vius-laboratorium dit spul voor vernietiging heeft aangeboden. En wel voor de verbrandingsoven van Rijnmond (AVR). Dat weten we pertinent zeker. Want er was be wust voor Rijnmond gekozen en niet voor de oven in Leiden. Omdat de verbrandingsgraad bij de AVR 1100 graden bedroeg en in Leiden 800 graden. Kemp kreeg opdracht die spullen voor ons op de juiste plek te brengen". Volgens het Sylviuslaboratori- um is de hoeveelheid afval die Kemp destijds weghaalde, even min bekend. De woordvoerder: "We hebben daarover mensen aan gesproken die in deze periode nog voor het lab werkten. Niemand heeft concreet kunnen aangeven met welke stoffen precies werd ge werkt. Een ding is duidelijk: 'Wij hebben op safe gewerkt door op de emmertjes aan te geven dat de af valstoffen die erin waren opgesla gen, giftig waren. We proberen ach ter de inhoud te komen. Als we op de een of andere manier een bijdra ge aan deze kwestie kunnen leve-' ren om de zaak op te lossen, zullen wij dat zeker doen". Maar wat is zekerheid, voegt de woordvoerder van het lab er on middellijk aan toe. "Want", maakt hij duidelijk, "niemand heeft aan getoond dat die emmertjes van ons op de vuilstort in Alphen zijn te rechtgekomen. Oud-medewerkers van Kemp hebben dit naar buiten gebracht. Vooralsnog is dat geen bewijs dat het ook zo is". Het Sylviuslaboratorium maakt sinds 1979 gebruik van de gemeen schappelijke regeling van het Aca demisch Ziekenhuis Leiden. En niet meer van de diensten van Kemp. Vanaf het begin van dit jaar brengt een nieuwe vuilafvoerder het besmet materiaal van het AZL naar Rijnmond. Het AZL blijft ver antwoordelijk voor wat het aan biedt. In de jaren zeventig was daarvan geen sprake. Het afval was afgeleverd en verder niets. Hoe gaat die controle nu? P. van Dam van het AZL: "Wij wegen het afval en controleren dat aan de hand van weegbrieven die wij weer van Rijnmond krijgen. Die contro le was er tot voor kort niet. Nee, we sturen niet een mannetje mee om te kijken of ons ziekenhuisafval ook inderdaad in de verbrandings oven wordt gestopt. Ik denk dat dat wat te ver gaat. De relatie met de afvoerder van het vuil is goed. Er is geen enkele reden om achter dochtig te zijn". Directeur J.J.M. Driessen van het Leidse galvaniseerbedrijf Stok- kermans is verbaasd dat zijn be drijf is genoemd in verband met de gifaffaire. Chauffeurs van Kemp hebben verklaard ook afval afkom stig van het bedrijf aan de Leidse Rooseveltstraat in Alphen te heb ben gestort. "Er staat hier alleen een papiercontainer van Kemp", aldus Driessen. Het Leidse bedrijf verwerkt zelf chemisch afval met de eigen zuiveringsinstallatie. Het slib dat daarbij vrijkomt, is echter niet door Kemp afgevoerd, maar door een andere vuilverwerker, UMG. UTRECHT/V ALKENBURG Het Breed Initiatief voor Verder gaande Akties tegen Kruisraketten (BIVAK) gaat de maandelijkse ac ties bij bases waar vermoedelijk kernwapens zijn opgeslagen Ha- velte en de marinevliegbasis Val kenburg uitbreiden. Het BIVAK ziet ook na het INF-akkoord alle re den om door te gaan met campag nes voor ontwapening. Deze maand werd de eerste van de serie maandelijkse demonstra ties bij de basis Valkenburg gehou den. Omdat tijdens het loeien van de BB-sirenes op de eerste maan dag van de maand op zes plaatsen in Nederland actie wordt gevoerd, was de organisatie in Valkenburg in handen van het Leids vredes- platform. De Leidse groep moet nog overleggen piet het BIVAK om te bepalen in hoeverre de acties bij de marinevliegbasis op 11 april worden verscherpt en wellicht een landelijk karakter krijgen. Rond Prinsjesdag wil het BI VAK een campagne opzetten waar in de relatie tussen de defensie-uit gaven en de bezuinigingen wordt gelegd. Ook een verdergaande campagne voor vermindering en afschaffing van nucleaire, biolo gische, chemische en conventione le wapens staat op het programma. Deze campagne moet uitmonden in een landelijk vredesfestival op 10 december, zo is zaterdag beslo ten op de BIVAK-vredesconferen- tie in Utrecht. Bij het BIVAK zijn onder meer aangesloten Vrouwen voor Vrede, Stop de wapenwed loop, PSP, PPR, EVP,.CPN en klei nere FNV-bonden. Het INF-akkoord van december 1987 is een „kleine, maar belangrij ke stap op de weg naar ontwape ning. Zonder acties en mobilisaties was het INF-akkoord er niet geko men." Het is nu zaak acties voor ontwapening te bundelen. Als ie dereen alleen op eigen houtje met eigen acties en campagnes aan de gang gaat, zullen nieuwe initiatie ven beperkt blijven, aldus het BI VAK. KA VB stopt met Kerstflora RIJNSBURG - De Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur (KAVB) stopt met de jaarlijks Kerstflora. De kos ten zijn voor de vereniging niet meer op te brengen. Bovendien is de als vaktentoonstelling in het le ven geroepen Kerstflora te veel uit gegroeid tot een tentoonstelling yoor het grote publiek. Daarom wordt nu onderzocht of het moge lijk is voor vakgenoten specifieke Kerstkeuringen te houden in Rijnsburg en Hillegom. Met het stopzetten van de Kerst- flora wordt een lange traditie be ëindigd. Tussen 1960 en 1984 werd de vaktentoonstelling gehouden in de gebouwen van de vereniging in Haarlem en Hillegom. Daarna werd de show twee maal gehouden in de Amsterdamse RAI en afgelo pen jaar werd voor het eerst geko zen voor de bloemenveiling Flora in Rijnsburg. DINSDAG 22 MAART Alphen lampionnenoptocht buurthuis Westerhaven, Emmalaan 45, zwembad De Zijl aan de Parama- ribostraat, aanvang 20.00 uur. kinderkledingbeurs in buurt- Leiderdorp kledingbeurs UW, verkoop van 19.00 tot 21.00 uur, afgifte van volgnummers om 18.30 uur. neert boeken in bibliotheek De Leiden Bloemlezer, aanvang 20.00 uur. vA uitvoering Matthaus passion, m wi door Christelijke Oriatoriumvere- Alphen A niging Exudate Deo uit Voorscho- Chopin, aanvang 20.15 uur, Ka pelzaal K&O, Oude Vest. Taffehzaal Rijksmuseum van Oudheden, Papengracht 29, Ou- Melkert, aanvang 20.00 uur in Het Gulden Vlies, Breestraat. Leiderdorp thema-avond over televisie op school, ja of nee, meer of minder, Kon. Julianaschool, Kom van Aai- weg 2, aanvang 20.00 uur. 19.30 uur. lezing over het Hollands Utrechts Veenweidegebied, kanti ne openbare werken, Castellum- straat 2, aanvang 20.00 uur. ren, woensdag tussen 9.30 en 11.00, verkoop van 13.30 tot 16.00 uur, Oppenheimerstraat 6a. lezing 'Een nieuwe kijk op het Scheppingskerk, Laan van Ou- derzorgA/an Poelgeestlaan. Zoeterwoude bijeenkomst vap de streekcom- verkleed- en dansfeest voor IK ten, aanvang 2U.U0 uui in dt» hu- kinderen (4-12 jaar) in buurthuis mk terskerk. Westerhaven, Emmalaan 45, KK Groenoordhallen, Bedrijven aanvang 14 00 uur, kiedingparty BB V Kontakl Dagen'opening om 14.00 trio La Fontegara, aanvang 20.15 spreekuur Verkeersveiligheid tot 11.00 uur in de Scheppings kerk, Van Poelgeestlaan. bijeenkomst voor vrouwen, the ma 'hoe zeg je wat je denkt', van openbare vergadering van het algemeen bestuur streekmuziek- school Rijnakkoord, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof. Lelden de Leidsche Vereeniging van oude Indië', Kapelzaal K O, aan vang 20.15 uur. mi6sie voor Leiden en omstreken, aanvang 20.00 uur in Ons Huis, Kosterspad. vrouwenavond Alphense CT Werkgroep Homoseksualiteit met IR kindervoorstelling 'Duinkonijn', de film'Color Purple', Ten Harm- jw lm aanvang J 4.30 uur in Droomfa- Langegracht 72. in het Stads- bouwhuis. Heemraadlaan 67, van te voren opgeven. Voorschoten informatieavond Amnesty In- haar maandelijkse bijeenkomst met dia's over vogels op buiten landse postzegels, Restaurant 19.00 tot 19.30 uur in de Oud-Ka tholieke Kerk aan de Zoeterwoud- WOENSDAG 23 MAART Alkemade schrijver Leon de Winter sig modeshow NVvH, aanvang HAPftin A concert 'internationale Pianis- 19.30 uur in de Salvatorikerk, Am- U M A tenserie', Aquiles Delle Vigne, pia- bonstraat. ULIlUil no, met werk van Schubert en kader van 'Schuivende Panelen', met als thema: 'Veiligheidsbeleid', spreker Tweede kamerlid Ad kien-genootschap over boeken Tolkien, bibliotheek Gordijnsingel 4, aanvang 20.00 uur. rijkelaan 2, van 20.00 tot 22.00

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16