Bewoners Morsweg willen sloop huizen via rechter voorkomen Aantal leden van Leidse afdeling van VVD sinds 1982 flink gedaald Meao presenteert als eerste statuut voor leerlingen Bonte parade zwartkijkers voor de Ijeidse kantonrechter Codimarkt blijft onder andere naam in Leiden Vrouw (32) gewond na botsing met bromfiets Huisarts moet minder doorverwijzen en meer zaken zelf aanpakken Verontrusting in de Merenwijk over grond uit Zegerplas Alphen DINSDAG 22 MAART 1988 :EIDEN LEIDEN - De Leidse school voor middelbaar economisch en admi nistratief onderwijs (MEAO) heeft een leerlingenstatuut. Bedoeling van dit statuut is om de rechtsposi tie van leerlingen te verduidelijken en te verbeteren zodat iedereen op school weet waar die aan toe is. De MEAO is de eerste school in Lei den met zo'n statuut. Het leerlingenstatuut, dat is vast gesteld door het bestuur van de stichting die de school heeft opge richt, geeft richtlijnen voor het ge ven en volgen van het onderwijs. Zo stelt het stuk onder meer dat dat Schuivende panelen De PvdA afdeling Leiden houdt woensdag 23 maart een bijeenkomst over 'Veiligheidsbeleid' in het kader van een cyclus over 'Schuivende pa nelen'. Spreker is het Tweede Kamer lid voor de PvdA Ad Melkert. De bij eenkomst heeft plaats in Het gulden Vlies aan de Breestraat 125. Aanvang 20.00 uur. Ledenvergadering De AbvaKabo houdt op dinsdag 22 maart een ledenvergadering waarin onder meer de voorbereiding van het Klein Congres aan de orde komt. De vergadering vindt plaats in het afde lingskantoor aan de Driftstraat 49a in Leiden. Aanvang 20.30 uur. Kaarten In het onderkomen van speeltuinvere niging Oosterkwartier aan de Borneo- straat wordt zondag 27 maart gekaart en gesjoeld. Kosten bedragen 2,50 gulden. Aanvang 14.00 uur. leerlingen er recht op hebben dat leraren zich inspannen om behoor lijk onderwijs te geven. Het gaat hierbij om zaken als een redelijke verdeling van de lesstof, een goede presentatie en duidelijke uitleg van de stof en het kiezen van geschikte schoolboeken. Ook het geven van huiswerk en huiswerkvrije dagen wordt in het leerlingenstatuut ge regeld. Aan de andere kant verplicht het statuut leerlingen om zich in te spannen om een goed onderwijs proces mogelijk te maken en wordt het te laat komen en straffen aan strikte regels onderworpen. In het leerlingenstatuut zijn ook regels opgenomen met betrekking tot de bestanden met leerlingengegevens en privacybescherming en de vrij heid van meningsuiting binnen de school. Het leerlingenstatuut zal aan staande donderdag door adjunct directeur E.R. Klerks van de ME AO en enkele leerlingen van de me dezeggenschapsraad worden aan geboden aan het WD-kamerlid Fransen. LEIDEN Ongeveer 250 mensen hebben gisteravond, deelgenomen aan een fakkeltocht door de Leidse binnenstad. De tocht vormde de afsluiting van de door de Boycot Ontspan Actie (BOA) georganiseerde Week tegen het Racisme. Tijdens een korte bijeenkomst op de Burcht werd stilgestaan bij de slachtoffers van het Zuidafrikaanse apartheidssysteem. Een woordvoer der van de BOA wees op de volgens hem onlosmakelijke band tussen racis me in Europa en apartheid in Zuid-Afrika. "De wortels van de apartheid liggen in Europa. Om de apartheid uit te bannen, is hier een grondige mentaliteitsverandering nodig". (foto Henk Bouwman) LEIDEN - De Codimarkt blijft ge vestigd aan het Levendaal in Lei den. Alleen de naam van de super markt zal halverwege dit jaar ver anderen in Decamarkt. In het ver haal vorig week in deze krant over de verbouwplannen van het pand aan het Levendaal werd de indruk gevestigd dat er een nieuwe super markt zou komen, maar volgens een woordvoerder van het bedrijf is daarvan geen sprake: "Het gaat om een naamswijziging". Vorige jaar zijn Deca- en Codi- markten samengegaan en het be drijf kiest er nu voor om alle bedrij ven die nu nog de naam Codi dra gen om te vormen tot Decamarkt. "Ons bedrijf in Leiden zal in ver band met de verbouwing hooguit een paar dagen gesloten zijn, maar langer ook niet. Dat is dan nodig voor het opnieuw inrichten van de supermarkt", aldus een woord voerder. De Decamarkt aan het Le vendaal krijgt een aantrekkelijker jasje. Daarin investeert het bedrijf enkele tonnen. Decamarkt telt 47 filialen, alle in het westen van het land. duid als Morsweg 4. Het is de bedoeling dat de panden die langs de spoorweg staan augustus worden ge LEIDEN - Een aantal bewo ners van de Morsweg heeft laten weten de rechter in kort geding te zullen vragen de sloop van een aantal wo ningen aan die straat te ver hinderen. De gemeente heeft inmiddels 33 van de 44 slopen woningen woningen gekocht in het ge bied dat ook wordt aange- een tiental bewoners een brief ge- schreven naar het gemeentebe stuur waarin hij eist dat nog deze maand wordt besloten de sloop uit te stellen totdat de onteigening van sloopt. De bewoners die het de overi.ge panden rond is. De daarmee niet eens zijn, wo nen allen tegenover de te Advocaat Janssen heeft onteigeningsprocedure is in gang gezet omdat deze bewoners weige ren hun huis aan de gemeente te verkopen. De bewoners menen dat de sloop van de woningen 'mede ten doel heeft de door hen als zeer prettig en zeer leefbaar geken- LEIDEN De penningmeester van de Leidse afdeling van de WD maakt zich zorgen: het ledenaantal is de afgelopen jaren ernstig terug gelopen en dat maakt dat 'de in komsten van de plaatselijke afde ling zich snel in een gevaarlijk neergaande richting ontwikkelen' zoals penningmeester Van Duyn in het periodiek van zijn partij schrijft. Het aantal WD-leden in Leiden is sinds de hoogtijjaren rond '82 gestaag gedaald van 600 naar 400. Overigens heeft de WD niet als enige te kampen met een daling van het aantal leden. Die leegloop bij politieke partijen is vooral een landelijk fenomeen waarbij plaat selijke afdelingen het toekijken hebben. Afhankelijk van de wijze waarop de afdelingen geld van de partij ontvangen, zijn de gevolgen in de plaatselijke partijkas echter nadrukkelijk merkbaar. Dat kan problemen opleveren wanneer ver kiezingen in aantocht zijn en er geld op tafel moet komen voor al lerhande manifestatie^. De financiële situatie bij de Leid se WD is echter niet zo nijpend als in de liberale periodiek wordt voor gesteld. Het hoort een beetje bij het werk van de penningmeester om te zeuren over geld, laat Van Duyn weten. Maar de terugloop van le den kost de partij honderden gul dens per jaar. "Een aantal jaren ge leden konden we vrij comfortabel plannen uitwerken. In de toekomst moet dat kritischer gebeuren of moeten we andere bronnen aanbo ren", aldus van Duyn. Hij roept zijn achterban dan ook op 'de verant woordelijkheid voor de partij in klinkende munt om te zetten'. In geval van nood, bijvoorbeeld bij tussentijdse verkiezingen, heb ben de liberalen een aardige reser ve achter de hand. Het vrije vermo gen van de WD bedraagt meer dan 18.000 gulden. CDA Ook bij de plaatselijke afdeling van het CDA moet op de centen worden gelet. Het CDA telt mo menteel circa 450 leden 'en dat zijn er in het verleden wel eens meer dan 500 geweest', weet penning meester Valk. Het hoogtepunt van de christen-democraten lag even voordat het CDA tot stand kwam. KVP, ARP en CHU telden toen ge zamenlijk ongeveer 800 leden in Leiden. De penningmeester van het CDA ziet de financiële toekomst van zijn afdeling niet als zorgelijk, maar hoopt ook uit financieel oogpunt dat het kabinet 'de rit uitzit'. "Hoe wel, als de nood aan de man komt, is er altijd wel een mouw aan te passen", aldus Valk. Samen met zijn WD-collega verwacht hij dat het economisch beleid van de rege ring een positieve invloed zal heb ben op het ledenbestand van bei der partijen. Ook het CDA heeft een reserve- potje achter de hand waarvan de inhoud echter onder de 10.000 gul den blijft. Het grootste probleem van het CDA noemt Valk de ver grijzing. De plaatselijke afdeling van het CDA telt veel oudere leden en loopt daarmee het risico gestaag in aantal terug te lopen. Vergrijzing Vergrijzing ook bij de plaatselij ke PvdA, hoewel zich bij deze par tij jaarlijks meer nieuwe leden mel den dan er weggaan. De PvdA is in Leiden de grootste en de rijkste partij. Het ledenbestand (nu circa 1200) stijgt gestaag en dat geldt evenzeer voor de bankrekening. Met 43.000 gulden op de bank kan het kabinet wat de socialisten be treft morgen nog vallen. De leegloop is het duidelijkst bij de drie kleine linkse partijen. Aan het begin van de jaren tachtig tel den PSP, CPN en PPR samen nog ongeveer 800 leden in Leiden. In middels zijn dat er nog slechts 330. De financiële situatie van klein links is echter minder nijpend om dat de partij sinds twee jaar over een wethouder beschikt die een deel van zijn salaris in de kas van Links Leiden stort, al ziet het par tijbestuur van de PSP dat geld lie ver in de partijkas. "Onvoldoende geld en onvoldoende mensen om acties te voeren", zo typeert een zegsman de situatie waarin Links Leiden verkeert. De plaatselijke achterban van D66 schat het raadslid Langenberg van die partij op ongeveer 160 le den. Een aantal dat stabiel blijft hoewel het eigenlijk te laag is, vindt Langenberg: "Dat komt om dat de D66-kiezer zich minder snel laat organiseren". schetste woonomgeving onleef baar te maken' schrijft Jansen. De advocaat betoogt bovendien dat de bewoners direct schade zul len lijden van de sloop van de hui zen omdat bij onteigening de prijs die voor de huizen moet worden betaald, afhankelijk is van de woonomgeving. Hij heeft de ge meente aansprakelijk gesteld voor de financiële schade die de bewo ners lijden. Janssen wil via de rech ter de gemeente dwingen de huizen in bewoonbare staat te houden. Naar verwachting neemt de ontei gening nog enkele jaren in beslag. Mr. Janssen heeft van de staats secretaris van binnenlandse zaken inmiddels een negatieve reactie ontvangen op zijn verzoek het be sluit van de gemeenteraad om de 44 woningen te slopen te vernieti gen. Volgens de staatssecretaris is hij niet bevoegd het besluit van de raad te vernietigen omdat het niet in strijd is met de wet. "De aankoop van grond is primair een autono me, lokale aangelegenheid", aldus de staatssecretaris. Deze wijst er bovendien op dat Janssen te laat is geweest met zijn verzoek aangezien dit binnen drie maanden na het besluit van de raad gedaan had moeten worden. Bo vendien is de provincie akkoord gegaan met de kosten (zes miljoen gulden) die met de sloop zijn ge moeid en is er geen reden om aan te nemen dat deze uitgave in strijd is met het financiële belang van de gemeente Leiden, schrijft de staatssecreatris. De gemeente wil de huizen slo pen in verband met de te verwach ten geluidoverlast na de verdubbe ling van de spoorlijn en de overlast van verkeer op de Dr. Lelylaan. Het is de bedoeling dat op de plaats van de huizen een bedrijfsterrein wordt aangelegd. Momenteel wordt met de Leidse Betoncentrale onder handeld over verhuizing naar dit bedrijfsterrein. De LBC is nu nog aan de Zoeterwoudseweg geves tigd. Burgerlijke Stand Jorry, zv. E.G.S. Rosman en M.L. Kruijer; Armand Leonardus Wilhel mus Johannes, zv. M.J.T.S. Gelders en M.C.H. Soons; Wilhelmina, dv. W. van der Plas en J.G. Eikelboom; Emre, zv. N. Kog en S. Kog; Alexander Leonardus Antonius, zv. L.R.M. Philipse en A.L.K. Will; Lalifa, dv. M. Rahou en T. Taja; Erwin, zv. B. Tuijl en M. Wil- lemse; Margaretha Helena Elisabeth, dv. W.L.T.M. Ramselaar en A.G. Manger; Peter, zv. H. van der Linden en J. van Leeuwen; Lau ra Madeion, dv. W.J. Ooms en S. Star, Char les Johannes Stephan, zv. W. de Wolff en I. Westerhoff; Petronella Willy, dv. M. Bazuin en C.C. Remmerswaal, like Johanna Francisca, dv. E.J.C. Paddenburg en M.J.G. Jonkheer; Jacoba, dv. J. Noorl en H. Strijd; Stefan, zv. J.I. Fielemon en C.E. Meyer; Gabriélle, dv. A.C. Berger en D. Lakerveld; Sebastiaan, zv. J.W.M. Voskuil en Y. Besuyen; Erkan, zv, M. Ku§ en E. Kug; Hajar, dv. A. Senhaji en L. Mer- jal; Ricky, zv. J.R. Kuyp en H. Verhoef; Maartje Cornelia, dv. P. Zuijderduijn en W. Schoneveld; Johan Michaël Adrianus Andre as, zv. J.W. Heij en E.C.W.M. Schouten; Mi chel Frank, zv. J R. van Duijnen en J.T.M. van Syreeta Virginia, dv. J.R. Kembel; Tonantzin Nadine, dv. E. Godinez Flores en H.J. Pas- schier; Jeffrey, zv. J.K. Selier en M.A.P. van Rijn. LEIDEN - Een 32-jarige vrouw uit Leiden is gisteren op het fietspad onder de tunnel aan de Rijnsbur- gerweg in frontale botsing geko men met een 20-jarige man uit Oegstgeest. De man wilde met zijn bromfiets twee fietsers inhalen en kwam daarmee op de andere helft van het fietspad. De vrouw die in de richting van het Stationsplein fietste zag hij te laat. De Leidse is met onbekend letsel naar het AZL overgebracht. Ziekenfonds geeft geld voor experiment LEIDEN De Ziekenfondsraad wil een bedrag van bijna 1,3 mil joen gulden ter beschikking stellen voor een onderzoek naar alternatie ve beloningssystemen voor huis artsen in de regio Leiden/Alphen aan de Rijn. Aan het onderzoek i deelnemende huisartsen wekelijks vier van deze extra verrichtingen zullen doen. net onderzoek wordt gecoördi neerd door een landelijke begelei dingscommissie van de zieken fondsraad. De extra uitkeringen experiment verbonden waarbij geschieden door het Regionaal Zie- huisartsen meer medische hande lingen zelf doen in plaats van hun patiënten naar de specialist door te verwijzen. Op die manier zijn aan zienlijke besparingen mogelijk in de gezondheidszorg. Aan het experiment, dat een half jaar duurt, nemen 150 huisartsen deel. Voor iedere 'extra' verrich ting, ontvangen zij een 'aanmoedi gingspremie' gaat overigens kenfonds Leiden-Alphen die hier voor de beschikking krijgt over een bedrag van 1,3 miljoen gulden. Het instituut huisartsengeneeskunde van de Leidse universiteit krijgt voor de begeleiding van het experi ment een bedrag van bijna zes ton. De resultaten van het onderzoek worden te zijner tijd vergeleken met de resultaten van een experi- 28,50 gulden. Het rnent uit de regio Gouda. medische han- De ziekenfondsraad moet don- delingen die tot het takenpakket derdag een definitieve beslissing de huisarts behoren waarvan in de praktijk is gebleken dat vaak een specialist wordt inge schakeld. Verwacht wordt dat de over dit experiment. Een commissie van de raad heeft hier over inmiddels positief geadvi seerd. LEIDEN - De grond onder 246 koopwoningen die in aanbouw zijn in de Merenwijk (tegen Warmond aan) is mogelijk opgehoogd met grond afkomstig uit de Alphense Zegerplas. De omgeving van de Ze gerplas wordt momenteel onder zocht omdat er in de jaren zeventig 100.000 vaten met uiterst giftig af val illegaal zouden zijn gedumpt. Onder (toekomstige) bewoners van de nieuwe Merenwijkwonin- gen is verontrusting ontstaan over de mogelijke verontreiniging van de grond onder hun woningen. Zij hebben de bouwer, projectontwik kelaar Wilma, vorig jaar gevraagd naar de herkomst van de aange voerde grond. Uit navraag is toen gebleken dat die afkomstig is uit de Zegerplas. De bewoners is verder verteld dat de grond tot aan het ontgronden van de Zegerplas agra risch werd gebruikt. Bewoners ep toekomstige bewo ners van de 246 woningen zijn be vreesd dat het niet helemaal in or de is met de grond onder hun wo ningen nu wordt onderzocht of in het Alphense recreatiegebied giftig afval, mogelijk zelfs radioactief materiaal, is gestort. Bij de gemeente Leiden gaat men er vooralsnog vanuit dat de geruchten onjuist zijn en dat alle grond onder de woningen in het voormalig Warmonds deel van Me renwijk is gecontroleerd op veront reinigingen. De opgespoten grond is, volgens een gemeentewoord voerder, voor de aanvang van de bouw onderzocht. Toen werd wel enige verontreiniging aangetroffen in het grondwater. De hoeveelheid bleek echter mee te vallen en tame lijk eenvoudig te verwijderen. De gemeente is tevreden over de wijze waarop het bouwbedrijf Wilma de ze kwestie destijds heeft aange pakt. Later aangevoerde grond, voor de tuinen, is volgens de gemeente afkomstig uit een gronddepot in Leiderdorp. Volgens de gemeente woordvoerder staat zwart op wit dat deze grond op verontreinigin gen is gecontroleerd. De gemeente houdt het er op dat alles in orde is, maar zegt wel na te zullen gaan wat er waar van de berichten dat de aangevoerde grond afkomstig is uit de Zegerplas. LEIDEN Zelfverzekerd, schuchter, bevend en huilend. In een bonte parade trok gisteroch tend een stoet zwartkijkers aan het bureel van de Leidse kanton rechter voorbij. Allemaal hadden ze verzuimd de omroepbijdrage te betalen en allemaal hadden ze hun neus opgehaald voor de schikking van 130 gulden. Kan tonrechter Wille werd gebom bardeerd met een zeer uiteenlo pende reeks verklaringen, ver ontschuldigingen en smoezen, maar week slechts bij uitzonde ring af van de eis van de officier: schuldig en een boete van 155 gulden. door Jacques Koch De eerste verdachte voerde als excuus voor het zwartkijken haar lange verblijf in het buiten land aan. "Dan weet je na terug komst niet meer hoe de Neder landse regelgeving in elkaar steekt". De kantonrechter was niet overtuigd. "U bent in 1979 naar het buitenland gegaan. In de jaren daarvoor moest u ook gewoon de omroepbijdrage vol doen dus wat dat betreft was ei niets veranderd". De officier zag echter wel iets in de verklaring van de verdach te en eiste een verlaagde boete van 'slechts' 130 gulden. Dat bleek een bedrag te zijn waar de zwartkijkster zich mee kon vere nigen. "Dan is de zaak nu geslo ten", zei ze, de taak van de kan tonrechter uit handen nemend. "Misschien kunt u toch beter even het vonnis afwachten", zei deze, verbaasd over zoveel eigen initiatief. Hij vonniste conform de eis van de officier. Een andere zwartkijker voelde zich bepaald niet op zijn gemak. "Ik beef helemaal", vertrouwde hij de kantonrechter toe. "Rustig maar", zei deze, "ik bijt heus niet". Het betoog van de ver dachte bestond uit njet meer clan vijf woorden: Ik zat krap bij kas. "Dat is geen verklaring", vond de officier en hij eiste 155 gulden boete. "U bent het daarmee eens?" vroeg de kantonrechter en voegde daar meteen aan toe: "Ik ook". De verdachte maakte een lichte buiging en haastte zich de rechtszaal uit. Bij de deur wachtte echter zijn vrouw die weinig te spreken was over het betoog van haar levensgezel. "Geeft u hem niet op de kop, me vrouw?" probeerde de kanton rechter 'zijn' verdachte nog in bescherming te nemen. Man en vrouw waren echter al achter de zware deur verdwenen en de on getwijfeld felle woordenwisse ling voltrok zich buiten ieders gezichtsveld. Ook de laatste verdachte in het rijtje niet-betalende televisie kijkers moest de kantonrechter op het hart drukken dat hij niet bijt. De zwartkijkster, een vrouw van middelbare leeftijd, liet haar tranen de vrije loop. "Het is niet eerlijk", snotterde ze. "Ik heb al tijd mijn bijdrage betaald, alleen nu kon het niet. Ik lag in het zie kenhuis en...". In een wanhopig gebaar hief de vrouw haar armen in de lucht. "Ik ben hier nog nooit geweest". De kantonrechter moest haar gerust stellen. "Rustig maar, u staat hier niet voor crimineel ge drag". De officier beaamde dat en was barmhartig in zijn eis: een voorwaardelijke geldboete met een proeftijd van twee jaar. De kantonrechter was het daar hele maal mee eens en zijn vonnis doorbrak de tranen van de vrouw. Glimlachend vertrok ze. "Ik ga ook janken straks", riep een gedagvaarde door de zaal. De bode kon die opmerking niet waarderen. "Je houdt je com mentaar voor je", beet hij de druktemaker toe. Kantonrechters mogen dan niet bijten, opgehitste herdershon den doen het soms maar al te graag. Een onderwijzer van mid delbare leeftijd moest voor de kantonrechter verschijnen om dat een gemeente-ambtenaar door één of beide van zijn hon den was gebeten. "Pak 'm, pak 'm", zou de verdachte hebben ge roepen. Allemaal onzin, vond de verdachte. Zijn twee honden zijn prima getraind, zo mak als wat en een commando als "Pak 'm", dat kennen ze helemaal niet. Wat was er gebeurd? "Het heeft allemaal een lange voorge schiedenis", begon de honden liefhebber zijn verhaal. Beknopt samengevat kwam het op het volgende neer. De verdachte laat zeven maal per dag zijn twee her dershonden uit in de omgeving van een kinderboerderij. Begin 1987 werden hier een aantal schapen door een hond doodge beten of in een sloot gedreven. Een ambtenaar van de gemeente had het vermoeden dat de hon den van de verdachte er verant woordelijk voor waren en bena derde de eigenaar voor diens woonadres. Toen deze te kennen gaf zijn adres niet te willen ge ven, begon een langdurige ach tervolging. "Die man bleef maar achter mij aanlopen", verklaarde de verdachte. "Op een gegeven mo ment liep hij zelfs vlak naast mij. Vlak voor mijn woning heb ik ge zegd 'En nou ga je weg!' Maar hij ging niet". Wat er precies voor de woning is gebeurd, bleef tijdens de zitting onduidelijk. Volgens de verdachte was een van zijn honden agressief geworden en had de achtervolger gebeten. Volgens de verklaring van de achtervolger was hij echter in het gezicht geslagen en daarna door de beide honden maar liefst 18 keer gebeten. De officier achtte dat slaan niet bewezen, evenmin als het ophit sen van de honden. Wel eiste hij een boete van vijfhonderd gul den omdat volgens hem de ver dachte zijn honden niet had te gengehouden toen ze de ambte naar te lijf gingen. De kanton rechter was echter ook van dat laatste niet overtuigd. Het werd een vrijspraak bij gebrek aan be wijs. Hechtenis Tot slot was daar de verdachte die al had aangekondigd ook in tranen uit te zullen barsten na het barmhartige vonnis voor de zwartkijkster. De man moest voor komen omdat hij deel drie van het kentekenbewijs niet ach ter de autovoorruit had. Tranen waren er niet te zien, maar de ver dachte had wel een andere ver rassing in petto. Na het aanhoren van het vonnis (een geldboete of vijf dagen hechtenis) zei hij laco niek te kiezen voor de celstraf. Prima vond hij het. De kanton rechter keek wat bevreemd op. "Dat moet u nog maar afwach ten", vond hij.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15