Irritatie over slepende Verschillen* bij kasteel Vijftigste handtekening in zicht A.S. WOENSDAG VAN 15.00-17.00 UUR EN DONDERDAG VAN 15.00-18.00 UUR WORDT HET OPLETTEN GEBLAZEN. WANT DE DEELNEMERS AAN DE BEDRIJVEN KONTAKT DAGEN IN DE LEIDSE GR0EN00RDHALLEN KUNNEN DAN GEHEEL GRATIS HUN SUPERAANBIEDINGEN VIA DE LEIDSCH DAGBLAD KABELKRANT DE ETHER INSTUREN. EN U PROFITEERT! J 1 i m r 1! Afspraken beheer polder PAGINA 14 REGIO LEIDEN DINSDAG 22 MAART 1988 V ormmgscentrum blijft plannen maken OËGSTGEEST - De akte waarin moet worden gere geld dat het landgoed Oud- Poelgeest en de gebouwen die erop staan in erfpacht worden uitgegeven aan de stichting vormingscentrum Oud-Poelgeest, is nog altijd niet af, laat staan onderte kend. En dat terwijl medio vorig jaar de Oegstgeester raad het besluit nam om Oud-Poelgeest tot 2038 in erfpacht uit te geven en het vormingscentrum geld te lenen om het kasteel te res taureren. Dat en nog "een aantal verschille tjes" irriteren Oud-Poelgeest-di- recteur P.W.C. de Vreede nogal. Toch blijft het vormingscentrum plannetjes maken. Nu weer een tot de bouw van een hotel voor over nachtende cursisten. Het hotel moet over de sloot, nabij het slaap- gebouw Metamorfose, heen wor den gebouwd. Metamorfose zelf zou dan kunnen worden afgestoten aan het Rijnlands Lyceum. Dat le vert Oud-Poelgeest geld op en dat heeft het vormingscentrum hard nodig. De Vreede legt uit dat na het his torische besluit van vorig jaar ook bij Oud-Poelgeest zelf de bakens moesten worden verzet. Zo moest er een aparte stichting in het leven worden geroepen waarvan de taak louter bestaat uit het beheer en de exploitatie van het landgoed en de gebouwen. "Alles moest ook in een noodtempo gebeuren. Denk aan de aanvragen van de terugploeggel- den (een kleine subsidie van de overheid om het kasteel te restau reren en tegelijk werkloze bouw vakkers aan werk te helpen). Ko men die te laat binnen, dan mis je weer een geldbron. We hebben in tern ook veel werk moeten verzet ten en verschuiven. Het kasteel is nu al weer d ik een half jaar dicht en dus onbruikbaar als cursusruimte. Ik heb trouwens gemerkt dat er mensen zijn die denken dat er zo'n gebouw als kasteel Duivenvoorden voor terugkomt. Nou, dat wordt het dus niet, daar hebben we de poen niet voor. Het gaat om een wrakkig schip dat we weer zee waardig proberen te krijgen". De eerste problemen tijdens de restauratiewerkzaamheden dien den zich al vroeg aan. De grote, 30 *ïr«'r -\V ffÉ ■Ju u in j JI51 Slaapgebouw Metamorfose op het landgoed Oud-Poelgeest. Directeur P.W.C. de Vreede wil het afstoten aan het Rijnlands Lyceum en zijn overnach tende cursisten onderbrengen in een te bouwen hotel waar ook niet-cursisten terecht moeten kunnen. (foto Henk Bouwman) Eenzijdig Kasteel Oud-Poelgeest in de steigers. Al het renovatiegeld gaat op aan "het zeewaardig maken van een wrakkig schip". Voor verfraaiingen is er geen geld genoeg. Het gebouw verkeert in een nog slechtere staat als werd aangenomen. (foto Henk Bouwman) centimeter dikke muren van het kasteel moesten "hun stijve ver band" terugkrijgen. Er zijn wel honderd dikke balken in de muren verankerd met zogeheten blindan- kers, die zo heten omdat ze niet te zien zijn. De blindankers bleken in de loop der tijd zijn gaan "roesten en werken". "Ze zijn opgeblazen waardoor er scheuren in de muren zijn getrok ken. En als er ergens een scheur in zit, trekt er vocht naar binnen. En dat in samenhang met de grote temperatuurwisselingen heeft de koppen van de balken doen rotten. De vloer van de bovenhal veerde dan ook door, die van de zolder was verrot en de dakconstructie plus schoorstenen stonden op instor ten. Feitelijk gaat al het geld dat we eraan besteden op aan het verhel pen van dat euvel, meer niet. Geen verfraaiingen. Misschien dat we met wat fondsvorming en een ge baar vanuit de bevolking - ik denk ook aan de Vereniging Oud-Oegst- 'En verder is die akte een beetje blijven hangen, ja. Dat komt omdat de gemeente privaatrechtelijke en civiele zaken door elkaar heen weeft. De gemeente hinkt op twee benen. Dan weer stelt ze zich op als de grondeigenaar, dan weer als de overheid. De gemeente wil nu ook toch weer de woninkjes op het landgoed, die eerst buiten de erf pachtovereenkomst werden ge houden, in dat raadsbesluit terug hebben. En daar wil ze dan nog geld voor zien ook. Alles ver traagt", zegt De Vreede. Hij wijst op het gevaar van het al maar uitblijven van een gemeente garantie voor de geldlening die Oud-Poelgeest uiteindelijk bij de bank en niet bij de gemeente heeft afgesloten. "Die garantie kan al leen afkomen als de akte is gepas seerd. De situatie is nu zo dat we al halverwege de restauratie zijn maar geen geld van de lening voor de restauratie kunnen opnemen. Het is alleen maar aan de welwil lendheid van de architect en de bouwondernemer te danken dat het werk niet stil komt te liggen. We staan nu voor een aanzienlijk bedrag in het krijt. Wij, ja, want we zijn dan wel geen eigenaar maar staan bij de aannemer te boek al§ de opdrachtgever". De Vreede hekelt - posthuum als het ware - de overeenkomst met de gemeente: "Een heel eenzijdig pro fijtelijk verhaal. In het stuk komt voor de'gemeetne alles in orde, wij staan voor de lasten". De Vreede onderhandelt druk met de wethouder financiën Van Veen (CDA) over de problemen: "Ik heb geen problemen met zake lijkheid, wél met starheid. Zaken komen pas rond als je bereid bent te geven en te nemen en niet als je op voorhand aan de ander vraagt of die in zijn geheel het verlies voor zijn rekening wil nemen". De Vreede heeft haast. "Alles moet zo snel mogelijk worden afge wikkeld zodat alles recht staat. Dan kunnen we weer verder. Het gesloten kasteel kost ons produk- tie, er zijn nu eenmaal cursusgroe pen die per se het kasteel in willen, die geen genoegen nemen met het Koetshuis. Ik denk dat we nu op 75 procent van onze sterkte draaien terwijl we juist méér moeten om al die investeringen te kunnen dek ken". Hotel "Maar wij blijven positief wer ken aan de toekomst, nu weer met een verbeterd slaaphuis in de vorm van een nieuw hotel. Het opknap pen van het bestaande Metamorfo se-gebouw is niet' rëeel. Nee, het hoeft niet tegen de vlakte, dat kan niet want dan zou er een andere be stemming aan moeten worden ge geven. Het Oegstgeester Rijnlands Lyceum heeft een internationale afdeling die wordt uitgebreid. Een boarding house, heet dat, een kost schoolachtig geheel. Het Rijnlands heeft ruimte nodig waar leerlingen kunnen worden ondergebracht. Natuurlijk speelt de gemeente een rol, wij zijn slechts erfpachter, de gemeente moet toestemming ge ven. Die is er nog niet zo happig op want ze krijgen er dan een eigenaar bij terwijl wethouder van Veen het liefst één erfpachter heeft die voor de hele reut aanspreekbaar is". Het nieuwe hotel dat De Vreede voor ogen heeft, "zal het landgoed zeker niet verstoren". De Vreede wijst erop dat het gebiedje in de hoek van de Kwaaklaan alleen nog maar verder opknapt als de ge- meentewerven daadwerkelijk naar de Morsebelpolder verkassen. In het hotel van Oud-Poelgeest moe ten ook niet-cursisten terecht kun nen. Voor de verwezenlijking van de plannen is een samenwerking met het Bastionhotel gewenst. De Vreede heeft er al eens eerder op gewezen dat er in het Bastionhotel kamers vrij zijn, juist in de periode dat Oud-Poelgeest uitpuilt van de gasten. Andersom hangt het bordje 'vol' op de deuren van het Bastion hotel als er op Oud-Poelgeest niets is te doen. Voor het hotel zou Oud- Poelgeest bij de gemeente kunnen lenen. De Vreede spreekt van een "budgethotel" van 46 slaapkamers en 96 bedden waar ook "kantoor- voorzieningen" kunnen worden ondergebracht. "Zodat we het kas teel verder kunnen ontlasten". De poort aan het begin van het naar het kasteel voerende laantje wil De Vreede sluiten. Alleen voet gangers mogen er nog door. Auto's moeten aan de Kwaaklaankant. bij het hotel, parkeren. Op die wijze zou het landgoed geheel autovrij worden en blijven. "Milieufanati ci", denkt De Vreede een slag voor te zijn met zijn belofte "dat de be planting bespaard blijft". "We bou wen boven de wateroppervlakte zodat alles kan worden bewaard". De Vreede zegt het nieuwe hotel hard nodig te hebben. Het huidige slaapgebouw van 90 bedden is sterk verouderd en de concurren tiestrijd tussen vormingscentra, die is aangescherpt doordat het welzijnsministerie steeds minder subsidieert, is zonder een goede ac commodatie bij voorbaat een hope loze zaak. "Sommige bedrijven kunnen hier niet komen voor een cursus voor de hogere kaders. Me tamorfose bestaat uit echte slaap kamers maar de cursist van van daag wil zich terug kunnen trek ken, even wat lezen en schrijven, wat spullen neerzetten. Daar komt nog eens bij dat de overnachters in Metamorfose een hoop overlast hebben van de gemeentewerven. Er worden daar wagens schoonge- spoten en er draait en marcheert groot materieel. En dan die afgrij selijke telescoop op de achter grond", zegt De Vreede, doelend op de tv-zendmast. Als alles klaar is "staat er voor 5,5 miljoen". En: "Dan kunnen we ein delijk die splitsing aanbrengen: cursussen in het kasteel, eten en drinken in het Koetshuis en slapen in het hotel". Vrouw leert belager mores OEGSTGEEST - Een 23-jarige Oegstgeester vrouw heeft zondag nacht haar mannelijke belager, die het op haar handtas had voorzien, flink mores geleerd. De vrouw- fietste over de Endegeesterstraat- weg toen de man, eveneens op de tweewieler, naar haar handtas graaide. Beiden kwamen daarbij te val. De tasjesdief deed hierna weer een poging maar de Oegstgeestse sloeg de man vol op de neus. De man hield daar op zijn minst een bloedneus en mogelijk een gebro ken zintuig aan over en nam de be nen. De vrouw heeft hem zo hard geraakt dat ze haar eigen hand heeft gekneusd. Door de valpartij kwam er ook een metaalsplinter in haar pols. Maar de tas heeft ze nog. Vios naar kampioenschap ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse drumfanfare Vios doet op «9 april mee aan de Nederlandse Kampioenschappen in Amster dam. Op 5 juni staat het Bondscon- cours in Roelofarendsveen op het programma en voor eind augustus heeft Vios een uitnodiging op zak om op te treden in het voorpro gramma van de taptoe in Breda. ADVERTENTIE Oudersgroep wil halt houden bij onderbouw neutrale school Warmond LEIDERDORP - Een nieuwe en gewaagde uitbreiding van het Meubelplein Leiderdorp: bij het zien van de tekening is de verbazing groot. De wervende tekst bij het persbericht doet de ogen helemaal knipperen. Het 's de bedoeling, schrijven de on dernemers, dat er op het plein draaibare tweede verdie ping komt. Op de hoeken en niddengedeeltes van de buiten ste ring zullen zes zuilen wor den neergezet die hoog uittore- i boven het hoogste niveau i de huidige vestiging. Voordat de bezwaarmakers in de pen klimmen: het opzienba rende plan blijft voorlopig een utopie. Kijkend naar de datum waarop de eerste paal voor de uitbreiding moet worden gesla gen, wordt veel duidelijk. Goe de vrijdag is het zo ver. En dan s het toevallig 1 april. Maar de tekening is leuk... (tekening pr> DEN HAAG/VOORSCHOTEN De agrariërs in de Voorschotense polder Duivenvoorde kunnen per 1 april afspraken maken over het beheer van hun gronden. De agrariërs hebben de mogelijkheid een overeenkomst te sluiten met het Rijk, die tot doel heeft het gebruik van hun gronden meer in overeenstemming te brengen met de wen sen van natuur en landschap. Het ministerie van landbouw en visserij heeft een en ander vandaag bekendgemaakt. Duivenvoorde is een voormalige zandvlakte. Het gebied bestaat uit graslanden, die voor een deel worden omgegeven door landgoedbos- sen en hakhoutbossen. De polder huisvest vele weidevogels en heeft een belangrijke slootvegetatie. Het omvat in totaal 417 hectare grond. Een deel daarvan, zo'n 24 hectare, is aangewezen als reservaat. De rest is tot beheersgebied bestempeld. Voor de diverse gebieden zijn vijf overeenkomsten gemaakt, die tot doel hebben de weidevogels en de vegetatie te behouden. De maatre gelen bestaan onder andere uit het niet scheuren van het grasland, het handhaven van het waterpeil en het niet gebruiken van chemische be strijdingsmiddelen. Bepaalde werkzaamheden zoals het rollen en sle pen zijn gebonden aan een bepaalde periode van het jaar. Naarmate de agrariërs meer maatregelen nemen, stijgt de vergoeding. Die kan op lopen van jaarlijks honderd gulden per hectare tot 950 gulden. WARMOND De Warmondse groep ouders die zich beijvert voor "neutraal" onderwijs in het van louter confessioneel onderwijs voorziene dorp, heeft al bijna 50 handtekeningen verzameld. Er zijn er 50 nodig om de aanvraag voor de stichting van een complete alge meen bijzondere school te recht vaardigen. Toch wil Piet van der Vooren, de pionier van de ouders groep, voorlopig halt houden bij de onderbouw (leerlingen tot 7 jaar) van de school. Hij rekent voor dat voor de onderbouw 30 handteke ningen nodig zijn. "Zoals de zaken er nu voor staan zou dat betekenen dat we dan een bovenbouw begin nen voor zo'n tien leerlingen. Dat is niet zinnig". Van der Vooren en de zijnen wil len volgende week donderdag om 16.00 uur de handtekeningen bij burgemeester Hendrickx-Vlaar gaan brengen. Dat zal een histo risch moment zijn, zo oordeelt Van der Vooren. De eerste grote stap op weg naar een algemeen bijzondere school is dan gezet. Een algemeen bijzondere school is een soort openbare school met dit grote verschil dat ze niet wordt bestuurd door het gemeentebe stuur maar door een uit ouders ge formeerd schoolbestuur. Aanvan kelijk stond P. van der Vooren, de zegsman van de betrokken groep ouders, een openbare school voor "maar een meerderheid in de ach terban denkt er anders over". Van der Vooren wijst erop dat het de groep van meet af aan te doen is ge weest om "neutraal" onderwijs. En dat lijkt nu te gaan lukken. Zoals bekend is een paar weken geleden het overleg met de bestu ren van de beide bestaande scho len vastgelopen. Met die besturen is onder meer gepraat over de mo gelijkheid om in Warmond le grote school te maken le richtingen hun ei kwijt kunnen en die gebruik zou kunnen maken van de bestaande gebouwen. In Warmond bestaat in het algemeen gesproken een grote angst voor de komst van een derde school. Die zou een uithollend effect op het on derwijs teweeg brengen. Vandaar dat van begin af aan de weg van het overleg is gevolgd. Volgens Van der Vooren is het overleg vastgelopen omdat de 'an- derswillende' groep ouders er niet in slaagde aan de schoolbesturen de principe-uitspraak te ontfutse len dat de neutrale school in welk concept dan ook gelijkwaardig zou worden behandeld aan de katholie ke Leerhoeve en het protestants- christelijke Oostergeest. Van der Vooren wilde bovendien dat de schoolbesturen haast maakten met die uitspraak. Hij wil voor de slui tingstermijn van het Warmondse scholenplan, dat is vóór 1 april aan staande, een aanvraag op de diver se bureaus doen belanden. De schoolbesturen vroegen om wat meer tijd maar de anderswillenden vernamen intussen van berichten uit Den Haag over het opkrikken van de normen voor het stichten van een school. Per 1 januari 1989 zijn er tachtig handtekeningen no dig. "En dat zouden we nooit heb ben gehaald", wil Van der Vooren realistisch blijven. Wat Van der Vooren betreft kan het overleg met de schoolbesturen na 1 april worden heropend. Het ging er nu om de aanvraag veilig te stellen en een eventueel nieuw uit stel vóór te zijn. Geen trek dat Warmond waarschijnlijk geen openbaar onderwijs krijgt. Hij wijst op de geringe verschillen tus sen openbaar en algemeen bijzon der onderwijs en op de houding die WD en CDA in de gemeenteraad hebben aangenomen tegenover openbaar onderwijs. Zo wezen bei de fracties eind vorig jaar het ver zoek aan het gemeentebestuur om voor voorzitter te spelen in het overleg ouders-schoolbesturen vierkant af. In de ogen van PW- raadsleden schond coalitiegenoot CDA met die afwijzing de afspra ken die hierover in het collegepro gramma zijn gemaakt. Piet van der Vooren merkt drie maanden later op dat een school beter kan worden bestuurd door een fanatieke groep ouders dan door een gemeentebestuur dat ei genlijk geen trek heeft in openbaar onderwijs. Datzelfde gemeentebestuur zal nu voor 1 oktober het scholenplan met de aanvraag van Van der Vooren en de zijnen erin, moeten vaststellen. "Daar kan het niet on deruit. Doet het dat wel, dan wordt het door-de provincie teruggeflo ten". Gelegenheid om de zaak te rek ken, bij voorbeeld tot na 1 januari 1989, als er 80 handtekeningen noj dig zijn, heeft het gemeentebestuur niet. Want niet het moment van het vaststellen van het scholenplan maar dat van het indienen van een aanvraag is van belang. Van der Vooren gelooft ook niet dat het ge meentebestuur er verder op uit is hem een voet dwars te zetten. "Den Ouden van het CDA wenste me on langs nog alle geluk van de wereld toe". Aan een schoolgebouw? heeft Van der Vooren ook al gedacht. Hij me moreert aan 1 augustus 1989, de dag waarop naar alle waarschjn- lijkheid zowel De Leerhoeve als Oostergeest hun nieuwe huisves ting zullen hebben betrokken. "Beide scholen zitten dan in nieu we gebouwen die op de groei zijn gemaakt. Er zijn dan wellicht lege lokalen die de gemeente - als dat nodig is - kan vorderen. Je begrijpt dat we zo moeten beginnen, er staat niet ineens een school. Als er helemaal geen andere mogelijkhe den zijn, zouden we zelfs het pand dat De Leerhoeve achterlaat, kun nen gebruiken. Dat is dan natuur lijk wel een tijdelijke oplossing". Van der Vooren denkt nog deze wëek de magische 50 (handteke ningen) te kunnen halen. Volgende week kunnen de bijkans nu al his torische krabbels op het gemeente huis worden afgeleverd. Heel erg gladjes verloopt het inzamelen van de handtekeningen ook weer niet. "Veel Warmonders kijken de kat uit de boom. willen eerst heel veel informatie. Warmonders die hun kinderen al op een van de bestaan de scholen hebben zitten, swit- schen natuurlijk ook niet zo maar eventjes". De groep ouders die de kar van de algemeen bijzondere school heeft getrokken, is inmiddels tot een ware rechtspersoon uitge groeid en heeft zich verenigd in de Vereniging Algemene School War mond. In de statuten zal expliciet worden opgenomen dat het de be doeling is van de vereniging om in de eerste plaats via samenwerking met een of beide bestaande scho len in Warmond te komen tot ver wezenlijking van haar doelstelling. In het bestuur hebben zeven ou ders zitting. "Dat lijt erg veel, maar er valt nog een hoop te doen", aldus Van der Vooren. Bedrijven Kontakt Dagen

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14