TAD LEIDEN 'Opname van demente patiënten in de regio een regelrechte ramp' Jongeren bezetten kantoor van sociale dienst in Leiden LEIDSCH iÜ DAGBLAD Uit protest tegen plannen van kabinet Fietser gewond vanavond in de aanbieding: IN DE OUDE een voorzichtig MARENPQfft1 ontluikende "I ontp avr\n/-l" SPONS s DINSDAG 22 MAART 1988 LEIDEN De opname van de mente patiënten laat in Leiden en omstreken ernstig te wensen over. Betrokkenen uit de gezondheids zorg spreken van een 'onhoudbare en onaanvaardbare situatie'. In Leiden zijn geen bedden beschik baar voor mensen die thuis niet door Meindert van der Kaaij meer verzorgd kunnen wórden doordat ze geestelijk achteruit zijn gegaan. Er is een werkgroep ge vormd van belanghebbenden en deskundigen die de knelpunten op dit gebied op een rijtje gaat zetten. De leiding van het Leidse verpleeg tehuis Zuydtwijck gaat een aan vraag indienen om nieuwbouw te plegen voor 60 bedden voor de menten. Bij de Hiagg is een wachtlijst van 150 demente patiënten die eigen lijk al hadden moeten zijn opgeno men. Voor de meesten geldt een wachttijd van 9 maanden. Een noodsituatie volgens algemeen di recteur B. Samsom van het Riagg in Leiden. Dat demente mensen zo lang op opname moeten wachten noemt hij een regelrechte ramp. "Familie van mensen die eigenlijk in een verpleegtehuis thuishoren moeten we vaak teleurstellen. We kunnen dan alleen adviseren om maatregelen te nemen zoals het af sluiten van de gaskraan, omdat de mente mensen vergeetachtig zijn. Ze kunnen een gevaar voor zichzelf en anderen vormen", aldus Sam- ADVERTENTIE Toyota-rijder? Maak dan eens een proefrit in een Verberg Toyota. Da's een Toyota waar een heel vertrouwd bedrijf achterstaat. Plezierige zekerheid is dat. A.J. Verberg's Auto B.V. Zoeterwoudseweg 23, 2321 GM Leiden tel. 071-313141 Daar komt u verder mee Eén van de taken van de het onderzoeken door huisarts, bejaardentehuis of ziekenhuis worden aangemeld voor een plaats in een tehuis voor demente patiënten. Zo moet be paald worden hoe hoog de nood is. "Mijn medewerkers komen in inci dentele gevallen erge dingen tegen. Ik wil het nu in de pers niet opbla zen, maar het is wel de realiteit. We weten dat familieleden, vrienden, buren en kruisvereniging zich in allerlei bochten wringen om te voorkomen dat dementen verloe deren en omkomen. Er bellen da gelijks directeuren van bejaarden tehuizen met het verzoek om be woners sneller in een verpleegte huis geplaatst te krijgen". Samsom laat daar direct op vol gen dat zoiets niet kan. De Riagg zit in een moeilijke situatie tussen in stanties die mensen een behoorlijk opderdak willen geven en ver pleegtehuizen. "We hebben slechts een zeer beperkt aantal plaatsen tot onze beschikking. Het is schippe ren geblazen. Het is frustrerend om op die manier een keuze te moeten maken". Vergrijzing Hoewel het aantal bejaarden in Nederland toeneemt, trekt het mi nisterie van volksgezondheid nau welijks extra geld uit voor de ziek ten die de ouderdom met zich mee brengt. "De norm van het aantal bedden per 100.000 inwoners is al in geen jaren meer bijgesteld. Dat is een heilige koe voor de staatsse cretaris geworden. Ik heb sterk de indruk dat de norm niet wordt ver anderd uit bezuinigingsoverwegin gen", zo vreest Samsom. Demente Leidenaren zijn aange wezen op het psychiatrisch cen trum voor bejaarden O verduin in Katwijk en verpleeghuis Mariën- haven in Warmond. In de regio rond Leiden is in totaal een groot gebrek aan bedden voor demente patiënten. Volgens deskundigen gaat het om een landelijk ver schijnsel. Te weinig is rekening ge houden met de grote toename van het aantal bejaarden in Nederland, ook wel vergrijzing genoemd. In Leiden is zelfs helemaal geen instantie waar dergelijke patiënten kunnen worden opgenomen. Vol gens directeur van het Leidse ver pleegtehuis Zuydtwijck E.W.N. Lüning moeten er vaak mensen worden afgewezen omdat zij de ment zijn. Officieel mogen die te huizen alleen patiënten opnemen die een lichamelijke handicap heb ben. In praktijk blijkt door het gro te tekort aan bedden voor demen ten moeilijk om daar strikt de hand aan te houden. Daarom heeft het bestuur van Zuydtwijck plannen om het tehuis met 60 bedden voor dementen uit te breiden. Volgens Lüning komen er vaak patiënten binnen die zowel licha melijk als geestelijk ernstig achter uit zijn gegaan. "Die bevinden zich in het zogenaamde 'grijze' gebied. Dat is een heel moeilijke categorie voor ons. Het personeel en het ge bouw van Zuydtwijck is alleen be rekend op patiënten die lichame lijk iets mankeren en hier beter wil len worden. Bovendien zijn we niet erkend door de minister om de menten op te nemen", aldus Lüning. Gewezen wordt op de bizarre si tuatie dat Leiden wél ruim in het aantal bedden voor patiénten met een lichamelijke handicap zit, maar geen opvang voor demente bejaarden heeft. In de omliggende gemeenten is dat juist omgekeerd. Er is volgens betrokkenen sprake van een slechte spreiding over de regio rond Leiden, die men Zuid- Holland-Noord noemt. Hiertoe be hoort naast Leiden ook Alphen aan den Rijn en de kust- en bollen streek. Noodtoestand Directeur B.R. van Beusekom van het verpleegtehuis Leythenro- de uit Leiderdorp bevestigt het door Luning geschetste beeld. "Soms nemen we iemand op waar bij sprake is van een noodtoestand. Stel dat iemand die dement is thuis een been breekt. Dan moet er wat gebeuren en nemen die persoon op. Dat kan heel goed gaan zodat de patiënt na verloop van tijd weer naar huis kan zodra het been gene zen is. Later kan echter ook blijken dat dat een foute beslissing was en dat het dementie-proces zodanig is verergerd, dat terugkeer naar huis onmogelijk is. We kunnen dan geen kant uit", aldus Van Beuse kom. Duidelijk stelt hij dat niet klak keloos iedereen wordt opgenomen. "Als we ervan overtuigd zijn dat ie mand dement is, besluiten we niet tot opname. Vaak is bij een eerste observatie niet duidelijk wat de aard en oorzaak zijn van de klach ten. Dan geven we zo iemand het voordeel van de twijfel". Volgens Van Beusekom en Lüning levert een demente patiënt op een zaal vaak de nodige spanningen op. "Patiënten die bij hun volle ver stand zijn vinden het erg om met een demente op een zaal te liggen. Ook familieleden maken daartegen bezwaar en dat is wel begrijpelijk. Demente patiënten vereisen nu eenmaal een andere zorg", zo stelt Van Beusekom. De districtscommissie voor de volksgezondheid provincie Zuid- Holland-Noord, gaat binnenkort met een aantal deskundigen om de tafel zitten om een planprocedure te maken. Hierbij moet boven tafel komen waar de knelpunten zich bevinden en welke mogelijke op lossingen er zijn. Aan de hand van deze nota beslist het ministerie van volksgezondheid of één van de ver pleegtehuizen uit de Leidse regio mag uitbreiden. Secretaris van die commissie L. van Weert zegt dat er van alle kan ten signalen komen dat er snel iets aan de nijpende situatie moet wor den gedaan. "Verpleegtehuizen kunnen geen kant meer op met pa tiënten. Onderling ontstaat er nu ir ritatie over het opnamebeleid. Het ene tehuis interpreteert de criteria weer anders dan het andere. Er is daardoor grote onduidelijkheid en sprake van een afstemmingspro bleem. Zelf pleit ik ervoor om op regionaal gebied het opvangen van demente bejaarden te coördineren. Zover is het helaas nog niet", aldus Van Weert. In een ludieke sfeer jonassen ontevreden jongeren wethouder de la Mar in het kantoor van de sociale dienst aan de Langebrug in Leiden. (foto ANp> LEIDEN Ongeveer 80 jongeren hebben gisteren ongeveer twee uur het gebouw van de sociale dienst aan de Langebrug bezet. Zij eisten dat de Leidse wethouder De la Mar zou verklaren dat hij de door de re gering aangekondigde verlaging van de sociale uitkeringen voor jongeren niet zou uitvoeren. Toen de wethouder niet tot die uitspraak bereid bleek, wilden de jongeren hierover een uitspraak van de ge meenteraad. De actie van de jonge ren verliep zonder incidenten. De politie bemoeide zich er niet mee. De gemeenteraad nam gister avond een motie aan waarin de voorgenomen bezuinigingen van het kabinet worden afgekeurd. Een meerderheid van de raad noemde de plannen van de regering 'onaan- Redactie: Simons van Driel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941toestel 217 of 222. Don Quichote(1) "Ik voel me net als Don Quichote die tegen de windmolens knokt. Maar ik ben een strijdbaar fi guur. Al moet de onderste steen boven komen, ik blijf doorvech ten". Leendert Cavé kan er maar niet over uit. Hij is bang dat zijn zoon Gilbert (21) de dupe dreigt te worden van ambt.elijke regel tjes. Gilbert kreeg een tijdje gele den op medische indicatie een woning toegewezen in de Molen straat. Cavé senior: "Met centrale verwarming zodat hij niet kan verbranden als hij een toeval krijgt. Want hij lijdt aan zware epilepsie". De woning was gekocht door de gemeente, met nog enkele an dere huizen op de hoek Molen straat/Koningstraat, en vervol gens ingrijpend gerenoveerd. Toen Gilbert echter begin dit jaar de woning wilde betrekken bleek deze bijzonder vochtig te zijn. Het behang van alle kamers was nat. Leendert Cavé: "De ge meente wilde toen eerst de schuld geven aan de Woning bouwvereniging Leiden. Maar zo werkt het natuurlijk niet. Volks huisvesting koopt de huizen en laat ze renoveren. Daarna wordt pas bepaald welke woningbouw vereniging de zaak mag beheren. Dus die is dan niet betrokken ge weest bij de renovatie. Volks huisvesting heeft later ook toege geven dat het hun verantwoorde lijkheid was". Nadat de woning vochtyrij was gemaakt kon Gilbert na twee maanden wachten dan toch zijn intrek nemen in het nieuwe stulpje. De ellende was echter nog niet voorbij volgens vader Leendert: "Die jongen zal van z'n leven niet kunnen werken. Hij is bijna volledig aangewezen op z'n video en z'n televisie. In de wo ning was wel een aansluiting aanwezig, maar de kabel ont brak. Die bleek per ongeluk weg gehaald. Bij de bovenburen die van dezelfde aansluiting gebruik maken lag de kabel er nog wel". Dus maar een nieuwe kabel aangevraagd. Groot was echter de verbazing bij vader en zoon Cavé toen de somma van 175 gul den moest worden neergeteld. Vader Cavé: "Normaal moet je bij een verhuizing 88.50 gulden betalen. Maar de gemeente han teert in dit geval andere regels. Ze rekenen de prijs voor een nieuwe aansluiting. Dat is na tuurlijk onzin want die aanslui ting zit er nog". Cave senior liet het er niet bij zitten en belde vervolgens N. Adema van volkshuisvesting: "Hij gaf toe dat er een procedure fout was gemaakt en dat de kabel had moeten blijven liggen. Hij vond het wel een zielig geval, maar zei dat hij er niks aan kon doen. Dat was een zaak voor de stadskabel. Ik vind die Adema een slappe-was-figuur". Volgens Adema is er echter geen sprake van een procedure fout: "Ik heb nooit gezegd dat we een fout gemaakt hebben. Alleen bij kleine renovaties waarbij de mensen gewoon in hun huis kun nen blijven zitten blijft de kabel liggen. Maar wanneer woningen ingrijpend worden gerenoveerd wordt de kabel er altijd uitge haald. De stadskabei rekent dan de normale prijs voor een nieuwe aansluiting. Hoe dan ook, daar mee hebben wij als volkshuis vesting niks te maken. Het ener giebedrijf rekent bijvoorbeeld ook bepaalde bedragen voor werkzaamheden in onze wonin gen. Daarover hebben we niets te zeggen". Don Quichote (2) Dus geen slappe-was-figuur? Adema: "Dat is een kwalificatie die geheel voor rekening komt van de heer Cavé. Ik begrijp zijn woede wel. Hij praat vanuit z'n sociale bewogenheid, het gaat om zijn epileptische zoon. Dat valt te prijzen. Maar nogmaals, we kunnen er niks aan doen. Dat heb ik ook tegen de heer Cavé ge zegd". Gilbert Cavé in zijn woning aan de Molenstraat. Hij is het ot is gestuurd in verband met de aansluiting voor kabeltelevisie. Dus belde pa Cavé naar de stadskabel. Cavé: "Ik heb toen gesproken met de heer Van Don- zel. Hij zei dat mijn zoon eerst die 175 gulden maar moest betalen. Dan kon hij daarna Adema aan sprakelijk stellen. Adema moest het te veel betaalde bedrag maar uit eigen zak terugbetalen". Volgens A.J. Van Donzel lag dat echter anders: "Nee hoor, die woorden heb ik nooit gebruikt. Volkshuisvesting bepaalt samen met de aannemer wat er aan een huis moet gebeuren in het geval van renovatie. In alle gevallen nemen ze vervolgens contact op met ons. Als ze bijvoorbeeld een nieuwe aansluiting willen voor kabeltelevisie dan zorgen we daarvoor. De kosten zijn dan voor volkshuisvesting. Maar of het nu de bedoeling was of niet, in dit geval hebben ze kennelijk geen contact met ons opgeno men. Dan kunnen wij toch niet vervolgens de kosten op ons ne men als de huurder kabeltelevi sie wil hebben? Die huurder moet daarvoor zelf betalen". Cavé senior is het daar dus niet mee eens: "Begrijp je dat nou? Ze geven elkaar de schuld. De ene afdeling wil het hoofd niet buigen voor de andere. Ik vind dat zo kinderachtig en asociaal. Ik heb tegen Van Donzel gezegd dat hij wat menselijker moest zijn. Maar hij zei dat we elkaar wel voor de rechtbank zouden zien en smeet de hoorn op de haak". Van Donzel ontkent dat echter met klem: "De heer Cavé zelf zei er een juridische zaak van te zul len maken. Toen zei ik: als u vindt dat u dat moet doen zien we elkaar wel voor de rechter". Een paar uur later komt Van Donzel met een verrassende me- ?n rekening van 175 gulden die hem (foto Wim Dijkman) dedeling: "We zijn nog even gaan kijken. Het blijkt dat er helemaal geen aansluiting is. De aanslui ting die er wel zit is alleen be doeld voor de bovenburen. Maar dan nog. Voor de procedure zou het niks uitmaken. Zelfs al zat er een aansluiting dan moet er toch 175 gulden'worden betaald. Dat is een standaardbedrag". Leendert Cavé barst in lachen uit wanneer hij hoort van de on verwachte boodschap: "Het is gewoon belachelijk wat die man verzint. Waarom heeft hij dat met eerder nagekeken? En het klopt ook niet. In elk huis zit een aan sluiting. Maar hij is gewoon bang om in de publiciteit te komen. Daarom belt hij u omdat hij denkt dat u van toeten noch wan ten weet. Van Donzel is een echte ijzerbijter, hij blijft maar zoeken om zijn gelijk te krijgen. Nou dat lukt hem mooi niet". HERMAN JOUSTRA vaardbaar'. Alleen de WD stemde tegen. De liberalen menen dat het gemeentebestuur niet op de stoel van de regering moet gaan zitten. CDA-fractievoorzitter Walen kamp riep het college op ook zelf een bijdrage te leveren aan 'bezui nigingen die geen pijn doen' door bijvoorbeeld de zevende wethou der af te schaffen. Walenkamp kon zich evenwel vinden in de 'steun Bert de Vries-motie' die hij kreeg voorgelegd. De bezetting van het gebouw van de sociale dienst begon gisteren om kwart over drie. De jongeren lieten tijdens de actie wel cliënten van de sociale dienst toe, maar me dewerkers mochten het gebouw niet verlaten. De ambtenaren van de sociale dienst konden het pand overigens wel uit via een zijdeur. In een pamflet maakten de actie voerders duidelijk dat de bezetting was gericht tegen de voorgenomen korting van 300 gulden op de uitke ring voor 18-, 19- en 20-jarigen en tegen de verhoging tot de leeftijds grens voor een minimum jeugd loon van 23 tot 27 jaar. Saboteren De actievoerders eisten dat de Leidse wethouder van sociale za ken De la Mar zou verschijnen en zou toezeggen bij de Tweede Ka mer te protesteren tegen de plan nen van het kabinet. De la Mar, die na een uur in het gebouw van de so ciale dienst verscheen, wilde dat graag toezeggen. Hij ging echter niet in op de eis dat hij zou verkla ren dat hij de maatregel niet zou uitvoeren. De la Mar legde uit dat dat in fei te inhield dat hij zou moeten aftre den als de gemeenteraad hem daar in niet zou steunen. De wethouder stelde dat als zijn achterban wil dat hij de maatregelen niet uitvoert, dat via de politieke partijen die hij vertegenwoordigt CPN, PPR en PSP moet worden aangekaart. Wel zegde hij toe met de sociale dienst alle trucs te willen beden ken om de kabinetsvoorstellen te saboteren. Hij wees daarbij op de mogelijkheid voor jongeren om zich op een ander adres in te schrij ven, terwijl zij nog eigenlijk niet zelfstandig wonen. Verdere trucs wilde hij in het openbaar niet kwijt. Na de weigering van De la Mar op de tweede eis van de jongeren in te gaan, trokken de actievoerders zich terug om zich te beraden. Zij werden het vervolgens eens hun eis te laten vallen, maar wel aan De la Mar te vragen om het college voor te stellen de maatregelen niet uit te voeren. Ook willen zij mor gen bij een vergadering van direc teuren van sociale diensten van de 17 grote steden, het woord voeren. Het college stelde zich na afloop van de raadsvergadering eveneens op het standpunt niet op het ver zoek van de jongeren in te gaan om de kabinetsmaatregelen niet uit te voeren. Het college voerde aan dat de gemeente Leiden een zoge naamde 'artikel 12' gemeente is en iedere uitgave door de rijksover heid moet worden goedgekeurd. Het niet uitvoeren van de korting op de uitkering van jongeren zou Leiden zo'n drie miljoen gulden kosten. Het college dacht voor die uitgave geen toestemming voor het rijk te krijgen. Wel wilde een meer derheid van het college de landelij ke demonstratie op 28 maart tegen de plannen van het kabinet steu- Volgens een woordvoerder van de FNV-jongenbeweging hebben inmiddels ook de CDA-jongeren zich bij de protesten tegen de voor stellen van de regering aangeslo ten. LEIDEN - Een 13-jarige Leidse jongen heeft gisteren een gekneus de arm en pols opgelopen door een ondoordachte handeling van een automobiliste. Een 28-jarige vrouw stapte aan de Drie Octoberstraat uit haar geparkeerde auto zonder te kijken naar het verkeer. De jon gen fietste in de richting van de Duivenbodestraat en reed tegen de geopende portier van de auto. Hij kwam hierdoor ten val. ADVERTENTIE Alléén in de 1 één van de acht 1 de Plantage ieven bieren van hec fust IN DE OUDE MARENPQRT deWW 14 S®@ SOORTEN BIER e(e Jlwce SfUeyeli. 'STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13