PROFIEL VAN EEN PARADEPAARDJE Appelsap mede oorzaak van diarree bij kinderen Statiegeld PET-fles moet omhoog Consumentenorganisaties willen grondig onderzoek CONSUMENT- GAKO NU IN NIEUWE I PAGINA 11 Rabarber wordt in de omgeving van Leiden weinig maar geteeld maar toch zie je het overal bijna overal in de winkels. Wie er eens mee wil experimenteren moet het nu doen want de kwaliteit is nu het best. (foto GPD) Liefhebbers van een frisse salade kunnen deze week hun hartje ophalen. Aan de Leidse groenteveiling waren maandagochtend de tomaten erg goedkoop, de sla was niet duur en ook de prijs van komkommers viel, ondanks de kleine aanvoer, wel mee. Een typische wintergoente als prei was duur 1,80-1,90 per kilo). De prijs van andijvie zakte wat maar met spinazie eten kunt u beter nog even wachten, die was erg duur. Wie van exotische groenten houdt: er was weer paksoy en amsoy in kleine hoeveelheden. Wie zondag een 'primeurtje' op tafel wil hebben (bedenk wel dat zoiets altijd nogal aan de prijs is) moet bij de groenteman om snijbonen vragen. Woensdag worden de eerste aan de Leidse groenteveiling aangevoerd door de firma Hooymans uit •Leidschendam. Rabarber Een (bij)groente die je met het komende voorjaar in verband brengt is rabarber. Ook die werd al aangevoerd 1,70 per kilo) al gaat er op de Leidse groenteveiling maar heel weinig van om. Toch groeit op menige volkstuin rabarber. De produktie van rabarber kreeg pas zo'n vijftig jaar geleden in Nederland enige omvang. Voor mensen uit Siberië, Mongolië en Tibet was rabarber echter al eeuwen een geliefde groente. Belangrijk waren de gedroogde wortels die een sterk laxerende werking hebben dank zij de bittere stof anthracinon. Toen de Grieken er toch de hand op wisten te leggen noemden ze het gewas 'rha- barbarum', ofte wel de plant der barbaren. Best De smaak van rabarber is te danken aan de aanwezigheid in de bladstelen van appel-, oxaal- en citroenzuur. Twee van deze stoffen, appel- en citroenzuur, hebben een bloedreinigende werking. Oxaalzuur is daarentegen minder gezond. Dit kan echter geneutraliseerd worden door bij het koken een beetje krijtpoeder toe te voegen. Rabarber is, behalve in oktober en november het hele jaar verkrijgbaar, maar is nu op z'n best. Hoewel de industrie in velerlei soorten potjes kant-en- klare moes en compote aanbiedt is het eigen-gemaakte produkt lekkerder en vooral, gevarieerder. Rabarber-chutney, gegratineerde rabarber, rabarbertoetjes zijn bijvoorbeeld niet kant-en-klaar verkrijgbaar. Appelsap in combinatie met ver keerde eetgewoonten kan bij klei ne kinderen die daar gevoelig voor zijn, leiden tot chronische diarree. Dit komt omdat appelsap een over maat aan fructose, vruchtensuiker, bevat. Fructose is een koolhydraat dat niet altijd volledig door het li chaam kan worden opgenomen. De onverteerde vruchtensuiker wordt in de dikke darm door de daar huizende bacteriën tot gisting gebracht en dit kan leiden tot aller lei buikklachten, zoals buikpijn, winderigheid en diarree. Appelsap is dan ook een drank die eigenlijk ongeschikt is voor kleine kinderen, zo concludeert drs. C. M. F. Kneepkens in een proefschrift waarop hij morgen promoveert tot doctor in de ge neeskunde aan de rijksuniversiteit in Groningen. Ook het drinken van peresap kan bij kleine kinderen tot diarree leiden. Maar Kneepkens heeft deze drank niet in zijn onder zoek betrokken, omdat peresap in Nederland niet veel wordt gedron ken. Het verband tussen vergisting van koolhydraten en buikklachten bij kleine kinderen werd door Kneepkens via een waterstofadem test onderzocht. Uit het onderzoek bleek dat fructose door de meeste kinderen niet volledig kan worden opgenomen. De onverteerde fruc tose wordt in de dikke darm vergist en daardoor kunnen buikklachten ontstaan. Dit heeft volgens de onderzoeker vergaande consequenties. Appel sap is een drank die bij kinderen erg geliefd is en door de ouders juist wordt gegeven omdat die den ken dat het sap diarree tegengaat. Overigens is appelsap alléén niet de veroorzaker van chronische buikklachten, meent dr. Kneep kens. Die ontstaan door een ver keerd voedingspatroon waarin te weinig vet en te veel appelsap voor komt. Het statiegeld op de vorig jaar in ons land geïntroduceerde kunststof frisdrankfles (PET-fles) moet worden verhoogd van een dubbeltje tot 50 cent per fles. Van het terugbrengsysteem voor deze fles komt namelijk maar weinig terecht, zo schrijven zes consumenten en milieu-organisaties aan overheid en bedrijfsleven. samenstelling Raymond Peil Consumentenbond, Konsumenten Kontakt, Natuur en Milieu, Milieu defensie, Actie Strohalm en de Ne derlandse Vereniging van Huis vrouwen vinden dat inmiddels dui delijk is dat het terugbrengsysteem voor de PET-fles niet werkt. Ahold spreekt over een retourpercentage van 40 procent maar een peiling door Konsumenten Kontakt toont, dat het gemiddelde over alle deel nemende winkels aanmerkelijk la ger ligt. Het aantal ingeleverde PET-fles- sen is in elk geval zo klein, aldus genoemde organisaties, dat van de beoogde recycling (hergebruik na bewerking) niets terecht komt. Overheid en bedrijfsleven hebben mede hiervoor afgesproken dat wat verpakkingen betreft statie geldsystemen waar mogelijk moe ten worden uitgebreid. De organisaties wijzen erop dat het statiegeld-systeem voor glazen flessen wel leidt tot een retourper centage van 95 procent. Ook voor de PET-fles moet naar dit percen tage worden gestreefd, aldus de brief. Een statiegeld van 50 cent vormt de beste garantie om dit te laten slagen. De afspraak rond de PET-fles is, dat het statiegeldsysteem in juni. dus een jaar na de introductie, wordt beoordeeld. De organisaties verwachten echter dat het terug- brengpercentage de komende maanden niet spectaculair zal stij gen, zodat het volgens hun beter is nog voor de komende zomer het statiegeld te verhogen. De West- duitse milieuminister Topfer over weegt ook een dergelijke verho ging, wordt er in de brief nog aan toegevoegd: "Een voorbeeld dat in Nederland navolging verdient". Het bedrijfsschap voor frisdran ken overweegt volgens een woord voerder voorlopig geen verhoging van de retourpremie voor PET- flessen. Hij gaf toe dat het terug- brengpercentage beneden ver wachting blijft, maar er is wel elke maand sprake van een stijging. Het schap geeft nog geen exacte cijfers maar de 40 procent van Ahold klopt niet voor alle bedrij ven. Dat percentage is volgens het schap over het geheel genomen ze ker te laag ingeschat. Glas waar geen statiegeld op zit verdwijnt in de glasbak. Van d wordt 95 procent weer ingeleverd. Op de PET-fles zit ook statiegeld. van wordt er echter niet meer dan 45 procent geïnd. (foto wim dï Ernstige twijfel bij invoering 230 volt In Nederland kan verhoging van de spanning van het elektriciteits net tot 230 volt pas doorgaan als dit de consument niet op extra kosten jaagt en de veiligheid van elektri sche apparatuur niet bedreigt. Daarvoor is eerst een grondige stu die vereist. De consumentenorga nisaties stichting Consument en Veiligheid. Consumentenbond, Konsumenten Kontakt en de stich ting Vergelijkend Waren Onder zoek hebben dit standpunt ter ken nis van het ministerie van econo mische zaken gebracht. Verhoging van de netspanning kan het gevolg zijn van het plan van Europese elektriciteitsbedrij ven en de fabrikanten van elektri sche apparaten om op alle West- europese netten dezelfde netspan ning in te voeren. Als voordelen worden hiervoor aangevoerd dat men overal probleemloos de stek ker in het stopcontact kan steken. Het omschakelen van scheerappa- raat of radio op vakantie is dan bij voorbeeld niet nodig. Keuze Voor de consument ontstaat ook een grotere keuze in elektrische ap paraten. Nu komt nog voor dat toe stellen die in een land met een af wijkend voltage zijn gefabriceerd niet geschikt zijn voor gebruik in Nederland. Als gevolg van de be perking van het aantal soorten toe stellen kan tevens de prijs omlaag. Voor de elektriciteitsbedrijven is een bijkomend voordeel dat de transportverliezen bij stroomleve- nng aan de huishoudens vermin deren. Nadelen zijn er ook: niet alle Westeuropese landen doen mee aan de harmonisatie van de elektri citeitsnetten. Engeland, Spanje, Italië en waarschijnlijk Finland en Noorwegen gaan hun eigen weg. De vereenvoudiging van elektri sche apparaten brengt in de pro duktie (tijdelijk?) extra kosten met zich mee. Daar moet de consument voor opdraaien. Het belangste tegenargument, zo schetst Consument en Veiligheid, is het feit dat de veiligheid van elektrische apparaten in gevaar kan komen. Bij verhoging van de netspanning van 220 naar 230 volt wordt bij een aantal huishoudelij ke apparaten de maximaal toelaat bare temperatuur zeer dicht bena derd of zelfs overschreden. De Ke- ma heeft dit onder meer vastge steld bij een afzuigkap, een tafel- ventilator en enkele verlichtings toestellen. Kortsluiting Het onderzoek van de Kema was bovendien gericht op nieuwe appa raten. Voor de hand ligt dat oudere apparaten, die al enige slijtage heb ben ondergaan, veel sneller schade ondervinden van een verhoogde netspanning. Denkbaar is tevens dat kleine beschadigingen, stof en vuil een apparaten op 230 volt spanning eerder doen doorbran den. Defecten, doorbranden en kortsluiting dragen aanzienlijk bij aan het ontstaan van brand. Consument en Veiligheid vindt het tevens bezwaarlijk dat de elek trische installaties van woningen niet zijn onderzocht. Dat moet na melijk zeker gebeuren en uitge breid ook. Wat boormachines be treft, tot dusver lijkt het erop dat hobbymachines afgezien van een iets hoger toerental - geen last hebben van 230 volt. Een antwoord moet ook eerst ko men op de vraag of het elektrici teitsgebruik door de spanningsver hoging oploopt. Bovendien: 230 volt leidt wel tot een capaciteits verhoging bij de elektriciteitsbe drijven en minder transportverlie zen, maar worden dan ook de stroomtarieven verlaagd. En wie garandert dat dat inderdaad ge beurt. GAKO IS ÉCHT VOORDELIGER I Er is al een Lada vanaf 10.395,-. Prijzen incl. BTW en katalysator, excl. afleveringskosten en ML-behandeling. Wijzigingen voorbehouden. We mogen best trots zijn op de Lada Samara, met z'n 1300 cc motor. Want we zijn er niet alleen in geslaagd om voor een meer dan voordelige prijs een auto te maken die zo compleet is, dat hij 5.000,- duurder zou moeten zijn. We zijn er ook in geslaagd hem én uiterlijk én prestaties mee te geven waarop menig andere auto jaloers kan zijn. Ook leverbaar met 5-versnellingsbak en vele accessoires. Dus wat paardekrachten, vormgeving en prijsklasse aangaat kunnen we u beloven dat we het beste van stal hebben rfjj gehaald. Laat 'n proefrit u eens overtuigen. \ja\ ALPHEN A/D RIJN VAN DER BOON AUTO'S ALPHEN B.V., GERARD D0USTRAAT16, TEL 01720-7 3216 LEIDEN AUTOBEDRIJF VAN HAASTEREN B.V., POTGIETERLAAN 32, TEL. 071-310800 NOORDWIJKERHOUT AUTOBEDRIJF A. KLEVERLAAN. DE VL4SH0VEN 8. TEL. 02523 - 7 37 24

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11