'Als er vaten liggen, vinden we ze beslist' <=P DE TUDL VAN T Speurtocht naar Alphense gifbelt begonnen Bouw uitkijktoren bovenop vuilnisbelt op laag pitje Noordwijkse horeca gaat mogelijk eerder dicht PAGINA 8 W 3 REGIO MAANDAG 21 MAART 1988 ALPHEN AAN DEN RIJN - Zien is geloven in Alphen. Aan de illegaal in het Alphense recreatiegebied Zegersloot gedumpte hoeveelheid van 100.000 of zelfs 150.000 vaten met giftig afval wordt alom nog steeds zeer betwijfeld. In opdracht van de provincie Zuid-Hol land is het afgelopen weekeinde een nieuw onderzoek begonnen van de voormalige vuil stortplaats, waarop vorig jaar een golfbaan is aangelegd. De studieresultaten van de elek- tro-magnetische metingen, alsmede die naar eventueel aanwezige radio-activiteit worden pas over enkele weken bekend gemaakt. "Als er grote concentraties metalen vaten liggen, dan vinden we die be slist", zo verzekert J. Slegtenhorst, directeur van het ingeschakelde Leidse ingenieursbureau Geolo gie. Op het twintig hectare grote terrein is een web van lijnen uitge zet, waarlangs dezer dagen de me tingen van Geologie worden ge houden. Het bureau heeft de be schikking over een vier meter lan- jaar een soortgelijke tip binnenge komen bij de Leidse politie. Ge ruchten over een beperkte illegale gifstort en het aannemen van steekpenningen door de stortbaas dateren van kort na de dumpingen in 1978/"79. Onderzoek leverde niets op. Desondanks was de ver bazing in Alphen groot, toen vorige week het aantal van 100.000 gestor te vaten bekend werd. De gemeen- 1 ii R» <p Schematische weergave van élektro-magnetisch onderzoek. Vanuit de linker zendspoel wordt een magnetisch veld. opgebouwd, dat via de bodem door de rechter ontvangspoel wordt opgevangen. Als de afstand tussen beide spoelen groter wordt en de frequentie hoger, kan diep in de grond worden 'gekeken'. Tot zelfs zestig meter onder de oppervlakte. (tekening ge staafvormige metaaldetector. Deze heeft een bereik tot vijf meter diepte. Tot zestig meter onder de oppervlakte reikt een detector met twee afzonderlijke ronde magneet spoelen. Woensdag arriveert ook de apparatuur voor het meten van radio-activiteit. De provincie heeft 40.000 gulden voor het onderzoek uitgetrokken. De beweerde immense milieuver vuiling in Alphen is vorig jaar sep tember in een brief gemeld bij de rijksoverheid. Tevens is eind vorig te stelt al op 7 maart daarvan op de hoogte te zijn gesteld. Vreemd Het werk op een vuilnisbelt is ge heel vreemd voor het Leidse inge nieursbureau. Bij geologie wordt eerder aan oudere aardlagen ge dacht. Elektro-magnetisch onder zoek is slechts een van de vele ma nieren om in de bodem te kunnen 'kijken'. Bekende methoden van geofisich onderzoek zijn de boor gattechniek, hèt seismisch onder zoek met schokgolven en geo-elek- trische metingen. Bij de laatstge noemde techniek gaat het om de geleidbaarheid van de diverse aardlagen en eventuele vervuiling, zoals metalen vaten, zouten en zu ren. Dat speelt ook bij het tijdbe sparende elektro-magnetisch on derzoek op de golfbaan bij Zeger sloot een belangrijke rol. Door de zenderspoel gaat een wisselstroom waarmee een magne tisch veld wordt opgewekt. De sterkte van dat veld in de bodem hangt af van de samenstelling van de grond. De daadwerkelijke me ting heeft plaats in de ontvan gerspoel waarin evenredig met de veldsterkte op diverse diepten stroompjes worden opgewekt. De penetratie is afhankelijk van de on derlinge afstand van de spoelen en van de gebruikte frequenties. Be halve de staafvormige detector die tot slechts vijf meter diepte reikt, gebruikt het Leidse bureau appara tuur met een losse zend- en ontvan gerspoel. Directeur Slegtenhorst wil het Alphense onderzoek in twee fasen uitvoeren. Met de handzame maar meterslange staafdetector worden eerst globale metingen verricht en in kaart gebracht. Daarbij worden afstanden aangehouden van twin tig bij twintig meter. Bij een moge lijke indicatie van geleidbaar mate riaal in de bodem wordt het lijnen- werk verdicht. Op de vijftien meter hoge heuvel in het gebied gaat het vooral om de dieptemetingen. In samenwerking met de provincie wordt een onbekend aantal gaten geboord op het terrein. Daar en in enkele reeds bestaande gaten (voor grondwaterpeilbuizen) wordt met Het recreatiegebied Zegersloot in Alphen aan den Rijn was dit weekeinde afgesloten voor het pubiek. (foto anp> sondes de gamma-straling geme- Opgraving De meetgegevens worden met el kaar vergeleken en daaruit moet over twee weken blijken of en waar een opgraving nodig is. Een combi natie met verklaringen van getui gen kan ervoor zorgen dat het af graven van de 'bult' nog nauwkeu riger gebeurt. Het oproepen van deze betrokkenen kan alleen op ba sis van vrijwilligheid, omdat de strafrechtelijke kant van de milieu vervuiling sinds vier jaar is ver jaard. De Alphense gemeentepoli tie heeft vrijdag en zaterdag al en kele getuigen gehoord. Alleen voor het aannemen van steekpenningen kan iemand na bijna tien jaar nog worden vervolgd. Vandaag heeft de politie overleg gevoerd met het regionale milieu team van de rijkspolitie dat onder zoek pleegt naar de handel en wan del van de Hazerswoudse onderne mer S. Kemp. Deze sleutelfiguur is de afgelopen dagen echter onvind baar. Hij wordt ervan verdacht de grote hoeveelheid vaten met gif il legaal in Alphen te hebben ge dumpt. Het is slechts een van dé stortplaatsen in Nederland. Kemp zou ook in België illegaal afval heb ben gedumpt. Onder de getuigen zijn omwo nenden en werknemers van het af valverwerkingsbedrijf Kemp, als mede van het loonbedrijf Vos dat de stort steeds moest afdekken met grond. Donderdag volgt nader overleg tussen de gemeentepolitie en de officier van justitie over eventuele strafrechtelijke vervol ging. ALPHEN AAN DEN RIJN - De voorbereidingen voor de bouw van een uitkijktoren op het topje van de heuvel van de wellicht zwaar vervuilde voormalige vuilnisbelt in Alphen staan op een laag pitje. De Alphense ondernemer J. Zeeman, grondlegger van een landelijke winkelketen van textielsuper markten met zijn naam, schenkt de toren aan de gemeente ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van het concern. "We wachten eerst het bodemon derzoek af', aldus W. van de Poel, directeur van de dienst openbare werken van de gemeente, die de bouw van de open piramide, op de 35 meter hoge vuilnisbelt voorbe reidt. In deze heuvel wordt de aan wezigheid vermoed van meer dan 100.000 metalen vaten met gif en licht radio-actief ziekenhuisafval. Volgens de bouwtekeningen wordt de fundering van de pirami- de-vormige uitkijktoren op diverse plaatsen onderheid. De palen moe ten dan dwars door het vuilnis en door de onderliggende kleilaag worden geslagen. Deze laag houdt momenteel de meeste vervuiling tegen. Een ingenieursbureau heeft voor de gemeente een methode be dacht waarmee de gaten in de klei laag met een injecteersysteem als nog kunnen worden gedicht. t -m r h/ LEIDSE KRONIEK OVER MENSEN EN GEDANE ZAKEN Al snel na haar stichting in 1575 werd de Leidse universiteit het Europese centrum voor de be studering van de Oosterse af komstig uit het Midden-Oosten) talen. Aanvanxelijk werd ten be hoeve van de studenten in de theologie alleen het Hebreeuws gedoceerd, een taal die ze moes ten kennen omdat het Oude Tes tament erin geschreven is. Toen men bij de opening van de uni versiteit op 8 februari de grootste moeite had geschikte professo ren te vinden, gold dat ook voor het Hebreeuws. Uiteindelijk werd de Leidse predikant Caspar van Gendt benoemd, maar het lijkt zeer onwaarschijnlijk dat hij ooit colleges gegeven heeft. In juli 1575 volgde de Duitser Hermannus Renecherus hem op en hij doceerde ruim drie jaar in Leiden totdat hij wegens 'wange drag' werd ontslagen. De univer siteit had zich al tevoren tegen dit verlies ingedekt door in juni 1577 de Zuidnederlander Johan nes Drusius tot hoogleraar in hef Hebreeuws, "Chaldeeuws" Aramees) en Syrisch te benoe men. Hij was een voortreffelijk geleerde (hij had in Oxford gedo ceerd) en het was beslist een ver lies voor de universiteit toen hij in 1584 besloot ontslag te nemen om zijn krachten te wijden aan de nieuwe in Franeker op te rich ten universiteit. In die stad bleef hij tot zijn dood in 1616. Twee jaar werd er in Leiden niets aan Hebreeuws gedaan tot in 1586 Franciscus Raphelengius (1539-1597) hoogleraar werd. Hij werd geboren in Lanoy bij Rijs- sel in Noord-Frankrijk, studeer de Grieks en Hebreeuws in Pa rijs en zou volgens een niet te be vestigen verhaal in Cambridge colleges hebben gegeven. Zijn le ven nam een andere loop toen hij zich in 1563 aanmeldde als cor rector bij de beroemde Antwerp se drukker Christoffel Plantijn, wat dus betekende dat hij het zetwerk op fouten moest contro leren voordat het werd afge drukt. In 1565 trouwde hij met Plantijns dochter Margaretha. Bij de gigantische onderne ming van de meertalige bijbel, de zogenaamde Biblia regia, die tus sen 1568 en 1572 werd gedrukt, bewees hij zijn schoonvader door zijn grote talenkennis be langrijke diensten. Toen deze na zijn verblijf in Leiden van 1583 tot 1585 naar Antwerpen terug keerde, werd Raphelengius zijn opvolger als manager van het door Plantijn gestichte filiaal van zijn drukkerij en kreeg ook hij de functie van academiedrukker. Als zodanig drukte hij enkele boekjes in het Hebreeuws. Kans De universiteit greep de kans om weer een gekwalificeerd hoogleraar in het Hebreeuws te krijgen met beide handen aan en benoemde Raphelengius al in ju ni 1586 tot buitengewoon en acht maanden later tot gewoon hoog leraar. Het kwam (voor de uni versiteit tenminste) goed uit dat hij meer wetenschapsman dan zakenman en drukker was en dat hij de zaken steeds meer kon overlaten aan zijn zonen Frans en Joost. Zijn belangstelling breidde zich ook uit tot het Ara bisch en hij stelde zelfs het eerste Arabisch-Latijnse woorden boek samen. Zijn belang voor de Arabische typografie in de Noor delijke Nederlanden is cruciaal: als eerste liet hij een Arabisch al fabet ontwerpen en snijden zo dat er nu ook hier in die taal ge drukt kon worden. Een van de eerste, weinige stukken dat - door Raphelengius vertaald - met zijn nieuwe letters gedrukt werd was een geleidebrief die Maurits in 1595 aan Cornelis de Houtman meegaf op zijn reis naar Oost-Indië. Hierin wordt verzocht hem goed te behande len omdat hij met vriendschap pelijke bedoelingen kwam. Ook de Franse geleerde Jo- sephus Justus Scaliger (1540-1609), die in 1593 naar Lei den was gekomen, was zeer in Oosterse talen geïnteresseerd. Een van de redenen om uiteinde lijk na vele smeekbeden van Leidse kant toch maar te komen was de aanwezigheid van Raphe lengius drukkerij, die als een van de weinige ter wereld in staat was geschriften te verzorgen waarin veel citaten in Oosterse talen voorkomen. Behalve He breeuws en Arabisch kende Sca liger nog Syrisch, Ethiopisch en Perzisch. Hij had al deze talen nodig om zijn magistrale Opus Franciscus Rap helengius, hoogle raar, en drukker in het Hebreeuws en andere Ooster se talen. de emendatione temporum (Werk over het verbeteren van de tijdrekenkunde), te kunnen schrijven. Hoewel hij niet ver- Groot, in de geheimen van de Oosterse talen ingewijd. Raphelengius werd na zijn dood in 1597 als hoogleraar He- plicht was colleges te geven, was zijn invloed zeer groot en heeft hij een aantal veelbelovende stu denten, onder wie Hugo de breeuws opgevolgd door Fran ciscus Junius, die op zijn beurt vanaf 1602 Guilielmus Coddaeus als opvolger had. Deze werd in 1619 als Arminiaan geschorst en in 1621 ontslagen. Herbergier Uit deze doorlopende rij van benoemingen blijkt dat er altijd aan een hoogleraar Hebreeuws behoefte was. Hoe was dat ge steld met de andere Oosterse ta len en wel in het bijzonder het Arabisch? Aanvankelijk moes ten die het doen met een eenvou dige lector: van 1599 tot 1600 de uit Polen afkomstige Ferdinan- dus Philippus "Neophita", dus kennelijk een bekeerde jood, en van 1612 tot 1613 de kleurrijke Jan Teunisz, die na zijn lectoraat Arabisch onder andere het be roep van herbergier uitoefende. Deze heeft wel iets in het Ara bisch uitgegeven, maar zijn ken nis, en vooral die van het Latijn, werd niet al te hoog aangeslagen. Teunisz werd. opgevolgd door Thomas Erpenius, wiens komst een nieuwe fase in de studie van de Oosterse talen inluidde. (Over hem en de door hem opgerichte drukkerij een volgende maal.) Men hechtte dus wel een zeker belang aan een docent Arabisch, maar ze waren niet eenvoudig te vinden. Waarin nu precies lag dat be lang? Niet was, zoals vaak ge dacht is, de drang mohammeda nen tot het christendom te beke ren, waarvoor boeken in hun taal nodig waren, het hoofdmotief om Arabisch te gaan onderwij zen en leren. Veel eerder zal het verlangen met de Oosterlingen in hun eigen taal te kunnen on derhandelen een rol hebben ge speeld. Vanaf de jaren 1590 wa ren er regelmatige (handelscon tacten met de machthebbers langs de oostelijke en zuidelijke kusten van de Middellandse Zee, van wie de Turkse sultan veruit de belangrijkste was. Zodoende was met de kennis van het Ara bisch en andere Oosterse talen- zeker een economisch belang ge diend. Maar ook bestond er een wetenschappelijk gerichte nieuwsgierigheid naar de talen en culturen van het Nabije Oos ten. Westerse geleerden waren zich er zeer goed van bewust dat ze daar heel wat konden leren, niet alleen wat in het Westen aan Griekse en Romeinse weten schap verloren was gegaan dat in het Oosten wel bewaard was ge bleven, maar ook wat de Arabie ren zelf zich aan kennis hadden .verworven op vakgebieden als geschiedenis, geografie, wiskun de, in het bijzonder algebra, een Arabische "uitvinding", (al)che- mie en medicijnen. Verder was de kennis van die taal nuttig om haar met andere te kunnen ver gelijken, waarbij vooral aan het Hebreeuws gedacht werd. De literatuur werd om haar zelfs wille bestudeerd en de schoonheid ervan werd ingezien en gewaardeerd. En ten slotte speelde ook een religieuze factor mee. Als je de islam wilde bestrij den, moest je daarvan goed op de hoogte zijn en dat kon alleen maar door kennisname van de bronnen in de oorspronkelijke talen. R. BREUGELMANS NOORDWIJK - Wanneer de hore- ca-ondernemers in Noordwijk in de komende zomermaanden de overlast van het avondtoerisme niet weten in te dammen, moeten de meeste zaken eerder sluiten. Het college van burgemeester en wethouders van de badplaats stu deert momenteel nog op een veror dening waarin een eventuele aan passing van de sluitingstijden is opgenomen. De gemeenteraad zal zich mor genavond over een en ander uit spreken. Al eerder heeft de raad een motie van CDA en WD aange nomen om tot vervroeging van de sluitingstijden van de horeca in de woonwijken over te gaan. Het col lege ziet een beperking van de ope ningstijden als één van de maatre gelen tegen de overlast van het avondtoerisme. Het inmiddels in gevoerde belanghebbenden-parke ren moet de parkeeroverlast in de woonwijken terugdringen. In de huidige algemene plaatse lijke verordening (apv) is geregeld dat de diverse gelegenheden om middernacht moeten sluiten. De burgemeester mag echter onthef fing verlenen, zodat de horeca in de zomermaanden tot twee uur 's nachts open mag blijven en in de wintermaanden tot één uur. Een aanpassing van de sluitings tijd hoefj volgens het college niet voor alle horeca-gelegenheden te gelden. Het is mogelijk in de apv een onderscheid te maken tussen de horeca in de woonwijken en die in het uitgaanscentrum rond De Grent. Arbeidsbureau blijft etnische groepen helpen ALPHEN AAN DEN RIJN - On danks herhaald protest van het be- drijfsleven, zet het gewestelijk ar beidsbureau in Alphen dit jaar het beleid voort dat het moeilijker maakt om personen van etnische minderheden te ontslaan. Dit is te lezen in het beknopte beleidsplan van het arbeidsbureau. De positieve discriminatie van werknemers van etnische minder heden is in het afgelopen jaar voor het eerst toegepast. Deze 'remmen de' maatregel bij het afgeven van ontslagvergunningen is ingegeven door de extreem hoge werkloos heid onder die groepen. Het nieu we beleid heeft onlangs ook de steun gekregen van de rijksover heid. Het arbeidsbureau schrijft: "Het spreekt daaarom vanzelf dat ook in 1988 bij de afweging van der gelijke ontslagaanvragen de slech te marktpositie van deze bevol kingsgroepen nadrukkelijk in de beoordeling wordt meegenomen". Tegen het beschermende beleid van het arbeidsbureau zijn diverse ondernemers in het geweer geko men. Zij vrezen vergaande inme- ning van het arbeidsbureau in het personeelsbeleid van de zelfstandi ge bedrijven. Bovendien stellen zij dat andere kansarme werknemers in de maatschappij de dupe van de regeling zijn, wanneer uitsluitend de personeelsleden van etnische gröépen voor dreigend ontslag worden behoed. Oegstgeester en Rijnsburgse gewond bij vechtpartij NOORDWIJK/LEIDEN - Een 31- jarige man uit Oegstgeest en een 19-jarige Rijnsburgse zijn zaterdag avond gewond geraakt bij een vechtpartij in een discotheek aan het Picképlein in Noordwijk. De daders, vier mannen uit Delft, zijn later in Leiden en in Delft aange houden. De vechtpartij ontstond bij het dansen in de discotheek. Daarbij werd geduwd en raakten de Delfte naren geïrriteerd. Tijdens de vecht partij werd bij de Oegstgeester een kapot bierglas in het gezicht ge drukt, met snijwonden in het ge zicht als gevolg. De Rijnsburgse liep een snijwond achter haar oor op. Omdat de daders uit Delft af komstig waren, alarmeerde de poli tie de omliggende korpsen. De Leidse politie wist bij het station twee mannen van 20 jaar aan te houden. Het duo kwam net uit een taxi en wilde met de trein naar Delft reizen. De mannen vielen op omdat op hun kleren bloed van de slachtoffers zat. Gistermiddag wer den de andere twee mannen van 22 jaar in Delft door de politie aange houden. MAANDAG 21 MAART Alphen ledenvergadering van de Ne derlandse Christenvrouwenbond in Nabij, Lauraplein, aanvang 20.00 uur. bijeenkomst Raad van Kerken over baanloosheid, Opstandings- kerk, Pr. Marijkestraat 69, aan vang 19.30 uur. cursus boetseren in buurthuis Westerhaven, Emmalaan 45, aanvang 10.00 uur. eerste dag expositie Sjef Tobij, Wim Drion en Peter van Houten in Katwijk klaverjassen en jokeren bij wijkvereniging Molenwijk, aan vang 20.00 uur bijeenkomst voor mensen die problemen hebben met alcohol gebruik van anderen in hun omge ving. van 18.30 tot 20.00 uur in het Leidse Consultatiebureau voor Al cohol en Drugs, Lange Mare. bingo-avond bij speeltuinvere niging Rondom de Maredijk in het clubgebouw aan de Maredijk, aanvang 20.00 uur. Leidse Schouwburg Nationale opera van Warschau met 'Ludus Daniels', aanvang 20.15 uur. kapelzaal K O concert met een praatje mmv Henk Briër Pia no, Frank de Groot vidol, aanvang 20.15 uur. Usse Artopa, Radio Days een film van Woody Allen, aanvang 20.30 Valkenburg ruilavond Valkenburgse post zegelvereniging in de Kelderzaal van de Ned. Herv. Kerk van 19.30 tot 22.30 uur. bingo-avond door Oranjevere niging "Wilhelmina' aanvang 20.00 uur in t Trefpunt, vredes- werkgroep houdt avond met als thema 'het concilliair proces' aan vang 19.30 uur in het Gemeente huis. DINSDAG 22 MAART Alphen spelmiddag voor ouderen in buurthuis Westerhaven, Emma laan 45. aanvang 14.00 uur. lampionnenoptocht buurthuis Westerhaven, Emmalaan 45, 19.30 uur. lezing over het Hollands Utrechts Veenweidegebied, kanti ne openbare werken, Castellum- straat 2, aanvang 20.00 uur. Haarlemmermeer startsein door Burgemeester van Duist voor de verkoop van zo- merzegels in het Postkantoor te Hoofddorp, aanvang 09.00 uur. Leiden De Leidsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars houdt haar maandelijkse bijeenkomst met dia's over vogels op buiten landse postzegels, Restauarant zwembad De Zijl aan de Parama- ribostraat, aanvang 20.00 uur. kunstzinnig centrum De Zonne- boom met paastentoonstelling van Julia Visser- van Dunne en AndréLeenders, Laat de Kanter straat 5. kinderkledingbeurs in buurt huis Cornelis Joppensz, woens dagochtend tussen 9.30 en 11.00 de kleren inleveren, verkoop van 13.30 tot 16.00 uur 's middags, Oppenheimerstraat 6a. Leidse Schouwburg Toneel groep De Tijd speelt 'Pan', aan vang 20.15 uur. lezing 'Een nieuwe kijk op het oude Indië', Kapelzaal K O, aan vang 20.15 uur. oecumenisch avondgebed van 19.00 tot 19.30 uur in de Oud-Ka tholieke Kerk aan de Zoeterwoud- se Singel. WOENSDAG 23 MAART Alkemade schrijver Leon de Winter sig- Alphen verkleed- en dansfeestvoor kinderen (4-12 jaar) in buurthuis Westerhaven, Emmalaan 45, aanvang 14.00 uur, kledingparty aanvang 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 8