Welvarend Zimbabwe aarzelt met steun aan anti- apartheid Oppositie Chili eensgezind in verzet tegen referendum Reportage Roomse vrijwilligers moeten zich niet laten pastoriseren PAGINA 2 MAANDAG 21 MAART 19g HARARE Vergeleken met de andere hoofdsteden van de frontlijnstaten maakt het centrum van de Zimbab- weaanse hoofstad Harare een welvarende indruk. De etala ges zijn goedgevuld, de mensen lopen er uitstekend ge kleed bij en nieuwe kantoor- en winkelcomplexen bevin den zich in verschillende stadia van voltooiing. Zelfs de uit de rijkere Zuidafrikaanse steden niet meer weg te denken zwarte en blanke bedelaars ontbreken, althans op het eer ste gezicht, in het straatbeeld. door Ruud de Wit Harare doet verder in menig op zicht denken aan de karakteristie ke blanke plattelandsstadjes, die Zuidafrika rijk is: relatief weinig verkeer, brede en rechte straten en een opvallende netheid. Dit beeld wordt nog versterkt door de filia len van Oke, Edgars en Woolworth, die zelfstandig opereren, maar in hun namen nadrukkelijk de relatie met het Zuidafrikaanse moederbe drijf behouden. Wat ook opvalt bij een wandeling door het centrum van Harare is het nagenoeg ontbreken van militairen en politieagenten. Ondanks de la tente oorlogssituatie, waarin Zim babwe met Zuidafrika verkeert, is er weinig te merken van gewapend machtsvertoon. Dat is in menige Zuidafrikaanse stad wel anders. De hoofdstad Pretoria bijvoorbeeld heeft, door de alom aanwezige mili tairen en politeagenten, meer weg van een uit de kluiten gewassen le gerkamp dan van een regeringsze tel. De uitstraling van vrede en wel vaart hoe relatief voor westerse begrippen ook die Harare ken merkt, weerspiegelt aardig de eco nomische realiteit van Zimbabwe. Hoewel betrouwbare cijfers moei lijk te krijgen zijn, menen westerse diplomaten dat het met Zimbabwe, in ieder geval op dit moment, ver rassend goed gaat. Dit ondanks de oorlogsinspanningen in Mozambi que; de droogte, die vele jaren heeft geduurd; het uitblijven van buitenlandse investeringen, de toe genomen werkloosheid en de ge ringe economische groei. Optimisme De directeur van de nieuwe Zui delijk Afrika-afdeling van de We reldbank, Sven Sandstrom, onder streepte vorige week met voorzich tig optimisme de richting, waarin de regering-Mugabe zich econo misch beweegt: "Zimbabwe heeft te maken met twee hoofdproble men, en dat zijn de geringe econo mische groei en de werkloosheid. Anderzijds kan worden geconclu deerd, dat de Zimbabweaanse re gering een groot aantal fouten, die door ander Afrikaanse landen zijn gemaakt na hun onafhankelijk heid, heeft vermeden". De belangrijkste verdienste van de economische politiek van presi dent Robert Mugabe is zonder twij fel dat hij zich vol overgave heeft geschaard achter de pogingen van de frontlijnstaten, verzameld in de SADCC (Southern African Develo- pement Coordination Conference) om zich economisch minder afhan kelijk te maken van Zuidafrika. In 1986 liep nog tussen de 80 en 90 procent van alle Zimbabweaanse in- en uitvoer via de havens van Zuidafrika. Met name door interna tionale inspanningen is die afhan kelijkheid gedaald tot onder de 60 procent. Maar Zimbabwe betaalt wel een grote prijs voor het vrijhouden van de alternatieve Beira-route, die vrijwel dagelijks blootstaat aan aanvallen van de Mozambiquaanse rebellenbeweging Renamo (MNR). Er bevinden zich nu circa 10.000 Zimbabweaanse militairen in Mo zambique en de kosten die daaraan verboden zijn, worden geschat op 3 miljoen dollar per dag. Sancties En er zijn ook andere donkere wolken te ontdekken achter het optimisme over de alternatieve Beira-route. Deskundigen in Hara re zijn van mening dat de komende drie jaar niet gerekend hoeft te worden op een vergroting van de in- en uitvoer-capaciteit via Beira. De 280 miljoen dollar kostende herstelwerkzaamheden aan de Bei- ra-corridor, die geheel door wester se landen, waaronder Nederland, wordt gefinancierd, dreigen in het slop te geraken door de burgeroor log in Mozambique, een lage pro ductiviteit, de geringe doorvoerca- paciteit en problemen bij het uit baggeren van de haven. Daar staat tegenover dat de Zim babweaanse regering wijselijk niet alleen gokt op de Beira-corridor. Herstelwerkzaamheden aan de Chikawala- of Limpopo spoorlijn, die Zimbabwe opnieuw met de Mozambiquaanse hoofdstad Ma puto moet verbinden, vorderen ge staag. mede door een Britse lening van 30 miljoen dollar. Aangeno men wordt dat nog dit jaar opti maal van deze spoorlijn gebruik kan worden gemaakt, hoewel nog maar moet worden afgewacht of ook deze route niet te maken krijgt met de terreur van Renamo. Een ander probleem voor het za kenleven in Zimbabwe is het drei gement van Mugabe om "eenzijdi ge economische sancties tegen Zuidafrika af te kondigen". De af gelopen twee jaar is het Gemene best, vooral door de halsstarrige houding van de Britse premier Margaret Thatcher er niet in ge slaagd met een gemeenschappelijk en verregaand sanctiepakket tegen Zuidafrika te komen, maar zowel Mugabe als de Zambiase president Kenneth Kaunda hebben herhaal delijk te kennen gegeven „het des noods dan maar alleen te zullen doen". Druk Zakenlieden en diplomaten in Harare menen vooralsnog dat het zo'n vaart niet loopt. Mugabe ge bruikt dit soort dreigementen blijkbaar in de eerste plaats om de druk op de ketel te houden, iets wat hij verplicht is vanwege zijn voor zitterschap van de Organisatie van Niet-Gebonden Landen (NAM). Maar of het echt zover komt, wordt betwijfeld. Het desastreuze voorbeeld van het buurland Mozambique, dat zich direct na de onafhankelijkheid in 1975 volledig commiteerde aan internationale sancties tegen de toenmalige blanke minderheidsbe wind van Rhodesie, kan ook Muga be niet negeren. Misschien brach ten deze sancties uiteindelijk het koloniale bewind in Rhodesië op de knieen, maar de tol die Mozam bique daarvoor moest betalen is tot op de dag van vandaag voor ieder een zichtbaar. Veel zal de komende twee jaar af hangen van het succes van alterna tieve handelsroutes, het vergroten van de binnenlandse productie, het verder onder controle brengen van de staatsbegroting en een goede re geling voor het afbetalen van de buitenlandse schulden. Schuldenlast Vooral dat laatste is belangrijk, omdat nu nog 30 procent van Zim- babwes inkomsten aangewend moet worden om de buitenlandse schuldenlast van 2 miljard dollar af te betalen. Dat daarbij de steun aan de bevrijdingsstrijd in Zuidafrika niet op de eerste plaats komt, is eveneens een gegeven. Mugabe heeft immers uit de geschiedenis* van de dekolonisatie van Afrika ook geleerd, dat voor alles voorko men moet worden dat Zimbabwe door solidariteit wordt meege sleurd in het uitzichtloze lot van de overige frontlijnstaten. Harare. De hoofdstad van Zimbabwe straalt vrede en welvaart uit, on danks de oorlogsinspanningen in Moqambique, vele jaren van droogte e het uitblijven van buitenlandse investeringen. <roto i AMSTERDAM - De oppositie in Chili heeft zich jarenlang he vig verzet tegen de wijze waar op de militaire regering van president Augusto Pinochet verkiezingen voor het presi dentschap wil houden. Dit jaar echter zal de oppositie voor het eerst tot deelname aan het refe rendum aansporen. Zij hoopt met een massaal 'neen' Pino chet te verslaan, aldus opposi tieleider Manuel Almeyda vori ge week in Amsterdam. Bij het referendum gaat het om slechts één kandidaat, die door de militairen wordt aan gewezen en tegen wie het volk ja of nee mag zeggen. De oppo sitie en vooral de linkse partij en hebben deze volkstemming altijd afgedaan als een 'farce' en als het middel bij uitstek voor Pinochet om via fraude en manipulaties zijn dictatuur een 'wettig' tintje te geven. Nu de volksstemming nadert vóór eind dit jaar moet zij worden gehouden be schouwt plotseling nagenoeg de gehele oppositie van links en gematigd rechts haar als een geschikt wapen in de strijd te gen de 72-jarige generaal, die Chili al sinds de bloedige staatsgreep tegen president Salvador Allende in 1973 re geert en van plan is dat nog in lengte van jaren te doen. door Ad Gijselhart/ANP De 63-jarige arts Manuel Almeyda, één van de leiders van de socialisti sche partij van de vermoorde Al- lende, is optimistisch over de actie tijdens het referendum: "De oppo sitie ijvert al jaren voor vrije verkie zingen met meer kandidaten in plaats van één kandidaat, maar tot nu toe helaas zonder succes. Je hebt ontzettend veel kracht nodig om de regering onder druk te zet ten". "Die kracht was er niet, de oppo sitie was te verdeeld om het volk te mobiliseren en de regering trok daar voordeel uit. Aangezien het referendum nu voor de deur staat, moesten wij snel met een strategie op de proppen komen. Ik geef toe dat het meedoen aan de volksstem ming van de regering met het doel Pinochet te verslaan riskant is, maar oppositie tegen een dictatuur is nooit zonder risico's". Clandestien Manuel Almeyda is de broer van Clodomiro Almeyda, de socialisti sche vice-president van Chili onder Allende en de huidige voorzitter van Verenigd Links, eehbundeling van Chileense linkse partijen. Clo domiro is onlangs voor tien jaar van zijn burgerrechten beroofd en zit momenteel in de gevangenis in de hoofdstad Santiago. Manuel Almeyda was van 1983 tot 1987 voorzitter van de MDP (Democratische Volksbeweging)-, waaruit vorig jaar het Verenigd Links is voortgekomen. In februari 1984 werd hij gearresteerd en twee maanden later na een internationa le campagne op borgtocht vrijgela ten. Sindsdien heeft hij de politie ke strijd tegen het bewind van Pi nochet clandestien voortgezet. Manuel Alemeyda was vorige week op uitnodiging van het Chili Komitee voor een kort bezoek in Nederland om met leden van de Tweede Kamer en ambtenaren van het ministerie van buitenlandse za ken te praten over de huidige poli tieke situatie in zijn land en over de volksstemming. Almeyda: "Sinds kort is de oppo sitie erin geslaagd de rijen te slui ten en zich te verenigen achter één tactiek om Pinochet te verslaan. Op 2 februari sloten 13 centrum- en linkse partijen een akkoord om tij dens de volksstemming 'nee' tegen de militaire kandidaat, waarschijn lijk Pinochet, te stemmen en daar voor campagne te voeren. Door in meerderheid 'nee' te stemmen is het bewind krachtens de grondwet genoodzaakt in 1990 verkiezingen met meer kandidaten te houden. De eerste stap naar democratie is dan gezet". Verrassing Voor veel waarnemers komt het besluit van de oppositie ineens wel mee te doen aan het referendum als een grote verrassing. Zelfs als de kandidaat van de militairen ver liest, waaraan zeer wordt getwij feld, dan nog blijft de basis van de dictatuur die is vastgelegd in de grondwet ongewijzigd, zo wordt beklemtoond. Volgens de huidige grondwet houden de militairen tot eind deze eeuw alle touwtjes in handen en is elke regering onder geschikt aan de door militairen overheerste Nationale Veiligheids raad. Daarnaast verbazen velen zich erover dat onder meer de linkse so cialistische partij van Almeyda ak koord gaat met het referendum. Zijn partij is bij wet verboden en kan dus na een eventuele succes volle volksstemming tegen Pino chet niet aan verkiezingen met meer kandidaten meedoen. Volgens politieke commentato ren is bovendien de kans groot dat de linkse partijen door de christen democraten, de grootste macht binnen de oppositie, aan de kant worden gezet als het einde van het .regime van Pinochet in zicht komt Het is immers algemeen bekend dat de christen-democraten in Chi li weinig moeten hebben van de 'ra dicale socialisten en communis ten'. Almeyda echter wuift al deze be zwaren weg. Met een schijnbaar onuitroeibaar optimisme legt hij uit waarom het referendum een succes wordt. "De deelneming van zoveel mogelijk Chilenen aan de volkstemming zal een actief 'nee' tegen Pinochet opleveren. Zijn re gering moet zich daarbij neerleg gen. Als zij dat niet doet en als zij beweert dat haar kandidaat heeft gewonnen, dan weet heel het land alsmede de internationale gemeen schap dat de regering op grote schaal heeft gefraudeerd". Verlammen "Wij zullen buitenlandse waar nemers uitnodigen aanwezig te zijn bij het referendum. Misschien dat Pinochet zich van niemand iets aantrekt. Maar het Chileense volk zal dan meer dan ooit in verzet ko men. Demonstraties en proteststa kingen zullen het land net zo lang verlammen totdat de strijdkrach ten, de steunpilaar van Pinochet, inzien dat zij hem beter geheel en al kunnen laten vallen. De comman danten van de luchtmacht, marine en politie keren zich al steeds open lijker tegen de verlenging van de ambtstermijn van Pinochet", aldus Almeyda. Volgens Almeyda is de oppositie nog nooit zo verenigd, krachtig en breed geweest als nu en nemen de linkse piartijen hierin een onmisba re plaats in. De eenheid binnen het verzet blijkt volgens hem uit het feit dat de dertien belangrijkste op positiepartijen een schema voor de overgang naar democratie zijn overeengekomen Hierin zitten 'linkse' elementen die tot voor kort onaanvaardbaar waren voor de centrum-partijen, zoals de afschaffing van de wet op de politieke partijen, een algehele breuk met de grondwet en het af wijzen van elke vorm van dialoog met de regering-Pinochet. "Uiter aard zal de dictatuur niet van de ene op de andere dag verdwijnen. Maar met een massaal 'nee' tijdens het referendum, kunnen wij het be wind van Pinochet een zwaardere slag toebrengen dan met een boy cot". "Velen zijn daar sceptisch over en vrezen dat wij in de val lopen. Maar zelfs de communisten, die fel tegen deelneming aan het referen dum waren, hebben laten door schemeren zich' bij de rest van de oppositie aan te sluiten en mee te doen aan de campagne. Dat geeft hoop voor de toekomst". NOORDWIJKERHOUT (ANP) Pastores kunnen het er moeilijk mee hebben dat leken zich als vrijwilliger allerlei taken toeëige- nen. Niet alleen vrezen zij soms dat een deel van hun macht wordt afgeknabbeld, zij verke ren ook in de mening dat bepaal de taken niet goed door een vrij williger kunnen worden uitge voerd. De vrijwilligers moeten erop bedacht zijn dat ze niet wor den „gepastoriseerd": zij mogen geen pastores worden die zich als enigen op een bepaald terrein bekwaam achten. Dat kwam naar voren tijdens het symposium 'Gedeeld leider schap' dat vele priesters en vrij willigers in het bisdom Rotter dam zaterdag in Noordwijker- hout had samengebracht. Tij dens het symposium, dat was ge organiseerd ter gelegenheid van het twaalfeneenhalfjarig bestaan van het pastoraal centrum van het bisdom Rotterdam, ging het vooral om de ervaringen die pas tores en leidinggevende vrijwilli gers de afgelopen jaren met „ge deeld leiderschap" hebben opge daan. Een klacht die van verscheide ne kanten werd geuit is dat paro chianen een vrijwilliger met een leidinggevende taak binnen de parochie lang niet zo serieus ne men als de pastor. Drs. -N. Derksen, medewerker parochie-ontwikkeling en kader vorming van het pastoraal cen trum van het aartsbisdom Utrecht, wees erop dat er in de parochies bijna niets meer bui ten werkgroepen om gebeurt. De werkgroepen vervangen de maatschappelijke organisaties waarop de parochie tot in de ja ren zestig in haar pastorale acti viteit kon steunen. Derksen advi seerde de vrijwilligers van de ontwikkelingen in de samenle ving gebruik te maken om de vi taliteit van de parochies te ver groten. Hij pleitte daarom voor het invoeren van meer sociale en democratische „levensvormen" in de parochie. Zo'n vitalisering kan bovendien alleen tot stand komen als de vrijwilligers zelf sterker in hun geloof staan, aldus Derksen. Hij acht het daarom van wezenlijk belang dat de vrij willigers binnen een parochie een antwoord vinden op de vraag, wat de gemeenschappelij ke geloofstraditie van de paro chie is. Verder moeten vrijwilli gers zich afvragen, wat zij als we zenlijke elementen van hun ge loof beschouwen en dienen zij goed op de hoogte te zijn van wat zich in de samenleving en onder de parochianen afspeelt. Alkema gekozen - De lande lijke vergadering van de Neder lands Gereformeerde Kerken heeft zaterdag in Dronten de vroegere ombudsman van de ge meente Rotterdam, G. Alkema de, tot voorzitter gekozen. Alke made (68) is voorzitter van de kerkeraad van de kerk van Rot- terdam-Overschie. Tweede voor zitter werd ds. J.C. Schaeffer uit Apeldoorn. Ds. W. Smouter uit Rijswijk en ouderling M.A. van Helden uit Apeldoorn werden tot eerste en tweede scriba gekozen. De Nederlands Gereformeerde Kerken (de vroegere 'gerefor meerden vrijgemaakt buiten ver band') hebben ongeveer 30.000 leden. Tijdens de eerste landelijke vergadering werd besloten dat de Nederlands gereformeerden geen waarnemers sturen naar de vergadering van de Gerefor meerde Oecumenische Synode (GOS) in Harare. Zij vragen zich al jaren af of ze tot de GOS zullen treden. Vooral sommige opvat tingen van de Gereformeerde Kerken in Nederland houdt hen daarvan af. Het betreft dan in het bijzonder de houding van de ge reformeerde kerken tegenover homoseksualiteit en het gezag van de H. Schrift. Volgens woordvoerder A.P. de Boer zal in Harare „klip en klaar" duidelijk moeten worden waar de GOS voor kiest. Banningprijs - De vereniging van religieuze socialisten 'de Woodbrookers' heeft de Ban ningprijs ingesteld ter herden king van de honderdste geboor tedag van de oprichter en jaren lang leider van de vereniging. De in 1888 in Makkum geboren Wil lem Banning, theoloog en socio loog, behoorde in 1946 tot de op richters van de Partij van de Ar beid. Met deze prijs willen 'de Wood brookers' de discussie binnen het democratisch socialisme sti muleren, in het bijzonder wat de ethische beginselen en bewee gredenen betreft. In aanmerking komen artikelen, essays, scrip ties en boeken van minimaal 5000 woorden. De prijs waaraan een geldbedrag van 5000 gulden is verbonden, wordt eens in de twee jaar toegekend. Er is een ju ry samengesteld onder voorzit terschap van dr. J. van der Put ten, hoogleraar in de politicolo gie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Crijns directeur DISK - Het bestuur van de Stichting Be- drijfsapostolaat Nederland heeft drs. H.J.G.H. Crijns te Utrecht benoemd tot directeur van het landelijk bureau van DISK (Dienst in de Industriële Samen leving vanwege de Kerken). Hij volgt de karmeliet J.M. Zwart op die 12,5 jaar deze functie heeft bekleed. Hub Crijns (39) is thans staf functionaris van het pastoraal centrum van het aartsbisdom Utrecht met als specialisme kerk en industriële samenleving. Het landelijk bureau DISK kent een directie van twee personen, van wie er een door het rooms-katho- lieke bedrijfsapostolaat wordt benoemd en een door het protes tantse Centraal Interkerkelijk Bureau voor het Bedrijfsleven (dr. C.H. Koetsier). Nederlandse Hervormde Kerk. Aangenomen naar Nij- kerkerveen: L. Schaap te Schoonhoven. Aangenomen naar Ouddorp (tweede predi kantsplaats): D. Heemskerk te Maartensdijk. Aangenomen naar Roden: P. G. Vellekoop te Zoute-' lande. Aangenomen naar Ba- rendrecht: B. J. S. Jonker te Nieu w-Helvoet. Aangenomen naar Assen (toezegging): Y. C. de Groot te Warffum-Breede (partti me). Aangenomen naar Sint Phi- lipsland: J. H. Lammers, kandi daat te Ede, die bedankte voor IJzendoorn. Aangenomen naar Rijnsaterwoude: drs. T. H. Ver hoeven, kandidaat te Schevenin- gen, die bedankte voor Uitwijk en voor Nieuw- en Sint-Joost- land en Ritthem. Bedankt voor Den Ham (Ov.): A. C. Kortleve te Ede. Bedankt voor Vlaardingen: A. J. Zouten dijk te Groningen. Gereformeerde Kerken. Be roepen te Driebergen-Rijsen- burg: drs. H. de Goede te Augus- tinusga. Christelijk Gereformeerde Kerken. Tweetal te Rozenburg: C. D. Affourtit, voorheen missio nair predikant te Zuid-Afrika, wonende te Leiden en C. J. van den Boogert te Emmeloord. Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te Middelburg-Cen trum: B. van der Heiden te Woerden, die bedankte voor 's- Gravenzande. Aangenomen naar Enkhuizen: J. Baaijens te Aagte- kerke. Bedankt voor Stolwijk en voor Den Haag-Zuid: A. Bac te Bodegraven. Bedankt voor Eindhoven: A. J. Gunst te Ter- Gereformeerde Gemeenten in Nederland. Bedankt voor Leerdam: W. Verhoeks te Arne- muiden. Bedankt voor Veenen- daal: F. Mallan te Alblasserdam. Oud Gereformeerde Ge meenten. Bedankt voor Staven- isse; A. D. Muilwijk te Dordrecht. Baptisten Gemeenten. Aan genomen naar Alblasserdam (partime): A. J. van de Wetering, die tevens predikant blijft te Alk maar (Alkmaar).

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2