Brecht met Italiaanse grandeur Oude rot doet het nog goed Genietbare passiemuziek Uit de kleren gedanst Le Pen wil doodstraf voor Sagan Wel talent, geen uitschieters MAANDAG 21 MAART 1988 PAGINA 23 Milva weergaloze theaterpersoonlijkheid AMSTERDAM (GPD) - Ovatio neel applaus in Carré. Milva heeft net Kurt Weills 'Bilbao Song' afgerond dat weemoedi ge lied over een huis van plezier in Baskenland dat er niet meer is:"...Auf dem Tanzboden wuchs das Grass. Und der rote Mond schien durch das Dach.." Helemaal valt het niet te con troleren, maar de Italiaanse ver taling waarin de roodharige, eeu wig-jonge,. maar inmiddels al weer 48-jarige diva selecties uit 'Die Dreigroschenoper', 'Ma- hogonny' of 'Das Berliner Requi em' zingt, lijkt me vrijwel letter lijk. Toch heeft het applaus méér van doen met de uitstraling van een vedette dan met de zelfkant van het leven die Brecht in zijn gedichten de maatschappij als een spiegel voorhoudt. Zie eens hoe Milva daar kaars recht op haar hoge hakken staat. Een vrouw die met één waterval van haar voorover vallende lange lokken in staat is om een hoer neer te zetten. Daar blikt ze naar de ronde cirkel die een spot naast haar op het podium laat vallen. Beheerst stapt ze de lichtkring binnen, recht de rug zo mogelijk nog meer en zet 'Zu Potsdam un- ter den Eichen' neer al heet dat Kevin Ayers Gehoord op zaterdag 20 maart in het LVC: Kevin Ayers en band. Bezetting: Kevin Ayers, gitaar/zang; Ollie Halsall, gitaar; Manlelo Fuentes, bas; Tony Vasques, drums. LEIDEN Het tijdperk van de psychedelische muziek is wat Kevin Ayers betreft nog niet voorbij. Dit bleek zaterdagavond tijdens zijn concert in een rede lijk gevuld LVC. De vroegere voorman van het bijna legendari sche Soft Machine woont tegen woordig op Mallorca. Als het zonnige weer in Spanje enige in vloed op zijn muziek heeft ge had, dan is het geen verfrissende. Want de inmiddels 44-jarige Ayers bleek geen vernieuwer. Het zwaartepunt van z'n reper toire lag zaterdagavond bij zijn vroegere werk. Van z'n onlangs verschenen langspeelplaat speelde hij slechts enkele num mers. En daaraan viel meteen te horen dat zijn muziek niet echt met de tijd meegaat. Zijn nieuwe composities klonken hoogstens wat luchtiger en ongecompli ceerder dan zijn oude. Hoewel het begin wat moei zaam verliep raakte hij naarmate het optreden vorderde flink op dreef, daarbij geholpen door zijn begeleidingsband die van een technisch hoog gehalte was. Met als absolute uitblinker de zeer begaafde gitarist Ollie Halsell, onder andere bekend van zijn sa menwerking met John Cale. Zijn snelle en scherpe gitaarsoli druk ten een duidelijk stempel op het concert. Dat viel eigenlijk uiteen in twee delen. Voordat hij over schakelde op wat steviger reper toire (met hier en daar zelfs wat reggae- en funk-elementen) in het Italiaans 'Sotto le Querce di Potsdam'. Het lied heeft een cynische bo ventoon als je het Lotte Lenya op de plaat hoort zingen zo van, kijk nou eens waar al die held haftigheid en vaderlandsliefde eindigt: "Und auf dem Sarg met Mennigerot/stand geschrieben ein Reim/Die Buchstaben sahen hasslich aus:/'Jedem Krieger sein Heim'. En met de neo-realis- tische, ingekeerde manier van zingen zoals Gisela May heeft Milva's versie al helemaal niets van doen. Nee, hier zingt een Ita liaanse haar versie van het 'Re quiem' van Verdi. Aangezet, the atraal, melodramatisch het he le lijf functioneert als slippendra- ger. Monument voor een onbe kende soldaat. door John Oomkes Milva's wijze om Brecht eer te doen geniet in eigen land veel er kenning meer dan haar sa menwerking met de Argentijnse tangospecialist Astor Piazzolla of haar bijdragen aan opera's van Luciano Berio, waarmee ze in Nederland naam heeft gekregen. Slechts begeleid door de nogal decoratief spelende Beppe Mora- schi aan de vleugel en geregis seerd door Giorgio Strehler van de Scala van Milaan gebruikt ze het hele podium, zingt ze de 'Bar bara Song' liggend op de plan ken, slaat ze haar grote handen kletsend tegen haar lijf in 'La Ballata' en beschrijft ze 'Suraba- ja Johnny' alsof ze hem persoon lijk kent, en misschien straks wel "O, Porco!" weer tegen het lijf kan lopen in de hal van het Amstel Hotel. Die Italiaanse grandeur staat haaks op de eenvoud van Brecht en zijn componisten Weill en Eis- ler, die het juist van karige, scherp aangezette melodieën moeten hebben. Stijlgevoelig is deze Italiaanse interpretatie be slist niet, maar de warmte en de De zangeres Milva. explosieve kracht van Milva be werkstelligen datje er toch meer dan tevreden mee bent. Als ze dan in de toegift van je eist dat je de 'Moldau' van Smetana meen- euriet, dan doe je dat ook nog. Petra Gospelkoor Concert gegeven door het Petra Gospel koor Leiden in de Petra-kerk te Leiden. Ge hoord op zaterdag 19 maart 1988. LEIDEN - Het is een uitdaging de lijdensgeschiedenis muzikaal gestalte te geven met hedendaag se instrumenten, ritmes en licht- effekten. Anderzijds ook een enorme opgave: wil het niet ver zanden in een gewone swingen de muziekavond, dan zul je zui nig moeten zijn op stijl, de inge togenheid en uitbundigheid goed moeten doseren en bovenal verstaanbaar moeten zijn. Het gaat tenslotte om een passie die je uitvoert! Een poging werd zaterdag avond ondernomen door het Pe tra-Gospelkoor met het projekt 'Hosanna 88'. Voor wie bereid is te aanvaarden dat er naast Bach ook nog andere passiemuziek kan bestaan, viel er over het ge heel genomen best te genieten. De begeleidingsband was van kwaliteit, de koorstemmen ge traind en enthousiast. De koorle den waren geheel in het wit ge stoken en dat verried dat ook de opstandingsgeschiedenis in 'Hosanna' was verwerkt. Met het eerste lied 'Juicht voor de Koning' zette het koor meteen stevig in; het zou het beste num mer worden, hoewel er daarnaast ook nog andere mooie momen ten waren zoals de solo 'Hij is an ders', het lied 'Kajafas' en de 'Kruisweg'. Indrukwekkend was de duisternis die letterlijk ook in de zaal viel. Naast lof is er ook reden voor wat opbouwende kritiek. De ver teller heeft in elk passiestuk een centrale rol. Rustig en stijlvol voert hij zijn toehoorders langs de gebeurtenissen. De spreker van het Petra-Gospelkoor deed dit beslist te gehaast en onder schatte daarmee kennelijk zijn rol. Daarnaast waren de Neder landse bewerkingen van de lie deren niet altijd even sterk. Zo kan goed beschouwd de navol gende zin eigenlijk niet: 'Zijn ge zicht vertrekt van pijn en hoon gelach'. De slotsom is niettemin posi tief: het gospelkoor bracht een veeltonig en vooral veelzeggend passieverhaal. M. VAN DOMMELEN Volksdansgroep 'Achalay' 'Oude rot' Kevin Ayers in het LVC. bracht hij eerst een aantal rustige nummers ten gehore. Voor het merendeel rommelige, eentoni ge muziek waarvan de hippies in de jaren zestig uit hun dak gin gen als ze goed stoned waren. Psychedelisch dus. Zijn typeren de diepe stemgeluid leent zich bij uitstek voor deze muziek vorm, er gaat soms een hypnoti serende werking van uit. Maar het LVC-publiek reageerde hier op lauw. Toch bleek niet al zijn oudere repertoire saai. Een hoogtepunt vormde het lang uitgesponnen, uit 1973 daterende, 'Why are we sleeping?'. Dit nummer bleek de inleiding tot een swingend twee de gedeelte waarin Ayers een ge zonde dosis rock roll de zaal in slingerde. Hiermee kreeg hij de zaal in zijn greep. Dat het publiek hem tot twee keer toe terugriep was het bewijs dat sommige 'ou de rotten' het nog steeds goed doen. Vernieuwend of niet. THOMAS DE LEEUW Folkloristisch Dansensemble Achalay. be geleid door het internationaal Folklore-or- kest "Zanat", gezien op 19 maart in de Leidse Schouwburg. Volksdansen, zo stel ik mij voor, speelden zich oorspronkelijk af op zanderige dorpspleintjes tus sen loslopende kippen en koei en, waar ter vermaak en verbroe dering tussen de sexen, een dansje werd gepleegd. Natuur lijk ontbreken in het theater de geur van verse koeiemest en op stuivend zand, dus is men ge noodzaakt met andere middelen die landelijke sfeer op te roepen. Helaas beschikken te weinig volksdansgroepen over de fanta sie om voor het podium interes sante mogelijkheden te vinden en blijven zij vaak steken in vlak ke persiflages van de oorspron kelijke dansen, waar het publiek gemakkelijk genoegen mee neemt. Achalay maakt soms dezelfde fout, maar laat aan de andere kant zien dat er choreografieën zijn die wel kunnen boeien. Het beste voorbeeld daarvan was de Zenska Albananska Igra, een zwoele en toch ingetogen vrou- wendans uit Macedonië die, me de door de eveneens zeer zwoele kostuums, heel spannend was om naar te kijken. Een voorbeeld van hoe het niet moet, was de Karrikazo, de vrolijke meisjes- dans uit Hongarije. Als jonge schoolmeisjes in wit gesteven schortjes werd al zingend een on schuldige rondedans uitgevoerd, waarbij de adem te kort bleek om het gezang overtuigend te doen klinken. Een misgreep in de cho reografie-keuze, deze dans, want Achalay kan meer dan dit soort popperige dansjes ten tonele brengen. In andere dansen, zoals de Roemeense stokkendans en de Bulgaarse Trakija laat Acha lay zien wel degelijk virtuositeit en oprechte spontaniteit in huis te hebben. Bij de misschien iets te lange dans die als sluitstuk diende waren de dansers zelfs niet door uiteenvallende kos tuums van hun stuk te brengen. De beenomwindsels en -om hulsels, die tot de kledij hoorden, slingerden hier en daar over het podium en veroorzaakten enige hilariteit onder het publiek, maar men danste gewoon door. Wat Achalay voor heeft op pro fessionele volksdanstheaters is haar spontane uitstraling, die on losmakelijk aan het volksdansen verbonden is. Als toeschouwer moet je de behoefte krijgen om het podium op te stormen en mee te gaan dansen en daar kreeg ik bij het zien van sommi ge dansers wel zin in. WENDELIEN VOOGD. PERPIGNAN (AFP) - De Franse extreem-rechtse leider Jean-Marie Le Pen is van mening dat de schrijfster Frangoise Sagan ter dood moet worden veroordeeld als zij schuldig bevonden wordt aan drugssmokkel. Sagan werd afgelo pen donderdag aangeklaagd op verdenking van het gebruik en smokkelen van verdovende mid delen. Le Pen, die in april meedoet aan de Franse presidentsverkiezingen, verklaarde zaterdag op een bijeen komst in het Zuidfranse Perpignan dat drugssmokkelaars de doodstraf moeten krijgen. Hij zette zijn pleidooi kracht bij met de op merking dat als Sagan schuldig verklaard wordt, hij wat haar be treft "zeer zeker voor de doodstraf' zou zijn. De beroemde romanschrijfster, die nooit ontkend heeft dat zij ver dovende middelen heeft gebruikt, beschouwt de tegen haar ingedien de aanklacht als een "politieke ma noeuvre" die niet los kan worden gezien van de komende president verkiezingen. Sagan is ervan over tuigd dat men via haar probeert schade toe te brengen aan presi dent Francois Mitterrand, die zich Nederlandse arcliitectuurprij s voor Belg ROTTERDAM (ANP) - De Rotter- dam-Maaskantprijs 1988 is toege kend aan de Belgische architect, publicist en docent Geert Bekaert. De jury onder voorzitterschap van mr. Ludo J. Pieters, oordeelt onder andere dat Bekaert zowel door zijn publikaties als door zijn onderwijs een verstrekkende invloed heeft uitgeoefend op het architectuur- denken in het Nederlandse taalge bied. Dit heeft de Stichting Rotter dam-Maaskant zaterdag bekend gemaakt. De in Kortrijk geboren Bekaert (1928) studeerde filosofie, archeo logie en kunstgeschiedenis aan de Katholieke Universiteit in Leuven, aan welke universiteit hij sinds 1968 docent architectuurgeschie denis is. Sinds 1973 is hij hoogle raar theorie en geschiedenis van de architectuur aan de Technische Universiteit in'Eindhoven. Bekaert organiseerde tentoonstellingen, schreef scenario's voor films over stedebouw en architectuur en heeft een groot aantal publikaties op zijn naam staan. Het is nog niet bekend wanneer de prijs (50.000 gulden) hem zal worden uitgereikt. De Rotterdam-Maaskantprijs wordt om de twee jaar toegekend, door de in 1976 door de Rotterdam se architect Hugh A. Maaskant (1907-1977) opgerichte stichting, aan personen die zich hebben on derscheiden op het gebied van de bouwkunst. De vorige prijswin naar was de Nederlandse architect Rem Koolhaas. vrijwel zeker herverkiesbaar zal stellen. De schrijfster steunt de so cialist Mitterrand en onderhoudt nauwe contacten met hem. Kunstcollectie voor een deel naar Spanje MADRID (GPD) Een belangrijk deel van de imposante schilderij encollectie van baron Heinrich von Thyssen-Bornemisza zal binnen kort onderdak vinden in Madrid. Na onderhandelingen, die onge veer twee jaar geduurd hebben, heeft de baron het Spaanse minis terie van Cultuur een verleidelijk aanbod gedaan om rond de 700 van zijn 1200 schilderijen voor een pe riode van minimaal 10 jaar in een Madrileens museum te huisvesten. De privé-collectie van baron von Thyssen-Bornemisza is een van de de belangrijkste ter wereld en wordt geschat, op een waarde van 1,5 miljard dollar. Een deel van de collectie is mo menteel ondergebracht in Lugano, in een van de buitenhuizen van de familie, Villa Favorita. Maar van wege de beperkte oppervlakte van amper 1300 vierkante meter zijn daar slechts 300 schilderijen ten toongesteld. De rest staat in het magazijn of prijkt aan de muren van de talloze huizen, die baron von Thyssen periodiek bewoont. Een van de voorwaarden, die ba ron von Thyssen heeft gesteld, is dat de toekomstige lokatie van zijn collectie, het paleis van Villeher- mosa, (het voormalige hoofdkan toor van tie Banco Lopez Quesadai, aan de artistieke en klimatologi sche eisen die een collectie van der gelijke importantie stelt, wordt aangepast. Minister van Cultuur, Javier Solana, heeft al door laten schemeren, dat de Spaanse rege ring daartoe graag bereid is. Spanje wil van het centrum van Madrid, met het overbekende Prado-muse- um, de Guernica van Picasso en het nieuwe Reina Sofia-museum met de uitbreiding van de Thyssen- collectie een wereldbefaamd cultu reel centrum maken. In de weten schap, dat alleen al de beperkte ex positie in Lugano meer dan 300.000 bezoekers per jaar trekt. GJLubberhuizenprijs voor Barnard AMSTERDAM (ANP) - De Geert- jan Lubberhuizenpnjs 1987 is toe gekend aan de schrijver Benno Barnard voor zijn boek 'Uitgesteld Paradijs'. Het is de vierde keer dat deze prijs voor literaire prozadebu ten wordt uitgereikt. De Marten Toonder Stichting, die de prijs be schikbaar stelt, heeft dit zaterdag bekend gemaakt. Aan de prijs is een bedrag van 10.000 gulden verbonden. Doel van de prijs is het bevorderen van het schrijven van literair proza. Benno Barnard is in 1954 in Am sterdam geboren. In 1981 debuteer- Kleinkunstfestival Amsterdam Finaleavond van het Kleinkunst Festival Amsterdam. Met: Job Schuring, Mars Teu- nisz en 'Idioten blozen niet'. Gezien op 18 maart in de Stadsschouwburg, Amster dam. AMSTERDAM - Amsterdam heeft 't - Delft en Leiden hadden het al (veel) langer: een eigen ca baretfestival. Op initiatief van ca baretier Evert de Vries (en met fi nanciële steun van sponsor 'huis- houdhulpjes' Sorbo) is namelijk dit jaar het Kleinkunst Festival Amsterdam ontstaan. Tijdens het festival, dat nog tot en met 2 april duurt, treden tal van beken de en onbekende, al dan niet pro fessionele kleinkunstenaars op. Onderdeel van het festival vormt een concours voor beginnende cabaretiers, waarvan de finale vrijdagavond in de Stadsbouw- burg plaatsvond. Maar liefst drie verschillende jury's mochten de door hen ge kozen drie finalisten een aantal prijzen toekennen. De eerste prijs, de Sonneveldprijs, be staande uit een beeld van Wim Sonneveld plus vijfduizend gul den, gaf de vakjury aan Job Schuring. De media- en pu blieksjury's waren eensgezind en verkozen Mars Teunisz tot de beste kandidaat. De échte eerste prijs voor de ene solist, twee andere nomina ties voor de andere: wie heeft er nou eigenlijk gewonnen? Allebei een beetje, en dat klopt ook wel, want hun beider kwaliteiten lie pen niet ver uiteen. Woordvoer der van de media-jury was NRC- recensent Henk van Gelder. Hij noemde Mars Teunisz een thea terpersoonlijkheid, die zelfs met siltes spanning kan opbouwen en helder geobserveerde gebeur tenissen ("van Carmiggeltachti- ge kwaliteit") vertelt. Bij monde van Jaap van de Merwe noemde de vakjury de persoonlijkheid en muzikaliteit van Job Schuring, die naar haar mening "net iets meer dan de anderen voor de eer ste prijs in aanmerking komt". De oogst van dit eerste Am sterdamse festival is overigens redelijk, maar zonder echte uit schieter. De beide winnaars ma ken misschien kans op een caba retcarrière, als ze zich - vooral on der deskundige begeleiding - verder kunnen ontwikkelen. Daarbij gaat Mars Teunisz voor alsnog eigenzinniger te werk. Zijn verhalen hebben iets meer eigen stijl. Hij stelt zich introver ter op, probeert niet nadrukke lijk leuk te doen en weet zelfs wel eens een gevoelige snaar te ra ken. Het optreden van Job Schu ring is daarmee vergeleken veel geijkter. Zijn tekstmateriaal is hier en daar erg zwak. Schuring zoekt duidelijk nog naar een ei gen stijl, al beschikt hij weer meer over wat je noemt 'uitstra ling'. De derde finalist, het duo 'Idioten blozen niet', had aanvan kelijk de lachers op zijn hand. Het programma van Chiel van Berkel en Stef Bos is uitbundi ger en theatraler opgezet dan de toch wat statische en kale pro gramma's van de beide solisten. En er zijn trouwens al zo veel (en zulke uitstekende) soliste in de Nederlandse cabaretwereld. Het duo verspeelt zijn kansen, omdat hun programma erg oppervlak kig blijkt te zijn en in kinderach tige grappenmakerij met vele speelgoed-rekwisieten verzandt. Naast de drie finalisten waren er vrijdagavond nog een aantal optredens. Get a capella kwartet 'Herenmettijd' verzorgde de en- tre'actes. Met begeleiding van een combo onder leiding van Hugh den Ouden brachten Joost Prinsen, Joke Bruijs en een vo- calgroep een Sonneveld-medley om de uitreiking van de eerste Wim Sonneveld-prijs extra luis ter bij te zetten. Een verslag van de hele finaleavond is op zater dag 9 april vanaf 12.00 uur te be luisteren via de VARA op Radio twee. Dat de VARA aan dit klein kunst concours in Amsterdam heeft meegewerkt, betekent ove rigens niet dat ze daarmee het Leids cabaretfestival ontrouw is geworden. De VARA blijft ook betrokken bij het Leids cabaret festival, dat binnenkort zijn tweede lustrum viert. WIJNAND ZEILSTRA Recordaantal bezoekers rijksmusea DEN HAAG (ANP) - In 1987 heb ben de rijksmusea in ons land een recordaantal van vier miljoen be zoekers getrokken. Het waren er volgens opgave van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur precies 4.085.513. Daarmee werd het vorige record uit 1984 met ruim 100.000 verbeterd. Geconcludeerd kan worden dat de belangstelling van het publiek voor de kunstmusea gestaag toe neemt. De records zijn evenwel vooral toe te schrijven aan bijzon dere evenementen en uitbreidin gen. In 1987 waren het de grote expo sitie 'Onze Meesters van het Lands- schap' in het Rijksmuseum in Am sterdam die in samenwerking met twee Amerikaanse musea was op gezet, de openstelling van het uit gebreide en gerestaureerde Mau- ritshuis in Den Haag en de campag ne rond het Nederlands Openlucht Museum in Arnhem, dat in zijn be staansmogelijkheden werd be dreigd. In 1984 waren er eveneens drie gebeurtenissen die grote trekpleis ters bleken: de expositie over Van Gogh in Kroller-Müller op de Hoge Veluwe, de heropening van het ge restaureerde deel van Paleis Het Loo in Apeldoorn en het juist ge reed gekomen Buitenmuseum van het Zuiderzeemuseum in Enkhui- TILBURG - Toon Hermans zocht vrijdagavond, in de schouwburg van Tilburg voor de tekst af en toe steun bij zijn zoon Maurice tijdens de eerste try-out van het nieuwe theaterprogramma van de 71-jarige artiest, die weer hersteld is van een ziekte. Maurice Hermans treedt voor de pauze in het programma op met zangeres Gemma van Eek, ex Babe-zangeres. (toto ANP) de hij met de gedichtenbundel 'Een engel van Rosetti'. Zijn in 1983 verschenen tweede bundel 'Klein Rozendaal' werd bekroond met de Lucy B. en C.W. van der Hoogtprijs. Barnard publiceerde zijn proza onder andere in het tijd schrift 'Maatstaf en het 'Nieuw Wereldtijdschrift'. In 'Uitgesteld Paradijs' be schrijft Barnard vooral zijn verblijf in Brussel, waar hij tussen 1976 en 1984 woonde. De Geertjan Lubberhuizenprijs zal op 10 mei in Amsterdam wor den uitgereikt. Museumgids bestseller WORMER (GPD) - De routegids van de actie Nederland Museum- land 1988 blijkt een enorm succes. De gids, vol informatie over musea, hun collecties, de te volgen routes en bereikbaarheid blijkt in korte tijd nagenoeg te zijn uitverkocht. Expositie Francis Bacon in Moskou LONDEN (Rtr) - De Britse schilder Francis Bacon zal in september ex poseren in Moskou. De tentoon stelling zal twee maanden duren, zo is vrijdag uit welingelichte bron in Londen vernomen. Het is voor het eerst dat het werk van een he dendaags Brits kunstenaar in de Sovjetunie te zien zal zijn. Britse filmprijs voor Claude Bern LONDEN (AP) - De film 'Jean de Florette' van de Franse regisseur Claude Berri heeft gisteravond drie Britse filmprijzen in de wacht we ten te slepen. De Amerikaan Oliver Stone werd uitgeroepen tot beste regisseur voor zijn film Platoon. 'PAN' AFGELAST - De voor mor gen in de Leidse Schouwburg ge plande voorstelling 'Pan' door to neelgroep De Tijd kan door om standigheden geen doorgang vin den. Er is geen vervangende voor stelling. De 52-jarige schrijfster Franqoise Sagan (foto ap)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 23