no 'Ik bloedde als een rund' Fernandez verrast favoriet Sabatini Tops favoriet van Nooren DE Recordaantal bezoekers Het wel en wee van cle eerste Leidse wintertriathlon MAANDAG 21 MAART 1988 SPORT PAGINA 21 Toernooi Key Biscayne KEY BISCAYNE (RTR/AFP) - De als derde geplaatste Argentijnse Gabriela Sabatini is gisteravond laat in de achtste finales van het met 2,1 miljoen dollar gedoteerde Grand-Prix tennistoernooi van Key Biscayne uitgeschakeld. De 17-jarige Zuidamerikaanse verloor van de als vijftiende geplaatste, één jaar jongere Amerikaanse Mary Joe Fernandez met 4-6, 7-6, 3-6. De Westduitse Steffi Graff bereikte de kwartfinals van het tennistoernooi gemakkelijk. In 48 minuten ver sloeg ze de Britse Jo Durie met 6-1 en 6-2. In de kwartfinale speelt ze tegen haar landgenote Claudia Ko- hde, die Nathalie Tauziat uit Frankrijk met 6-1 en 6-4 versloeg. Bij de mannen ging de Ameri kaan Tim Mayotte, vierde op de lijst, in de vierde ronde ten onder tegen de Sovjetrus Andrei Sjesnokov: 0-6, 7-6, 2-6, 6-4, 3-6. In de kwartfinales komt de Oosteuro peaan tegenover de als zesde ge plaatste Fransman Yannick Noah te staan. Deze had geen enkele moeite met de ongeplaatste Ameri kaan Joey Rive, die slechts zeven games pakte: 6-2, 6-3, 6-2. „Ze deed alles goed", zei Sabati ni na haar verrassende nederlaag. Het scheelde maar weinig of er had geen derde set meer voor de Argen tijnse ingezeten. Nu kon ze op het nippertje de tiebreak van de twee de set winnen (7-5). In de beslissen de set nam Fernandez, uiteraard gesteund door haar landgenoten op de tribunes, een voorsprong van 5-1. Even vocht Sabatini nog terug, maar met 3-6 kwam voor haar toch het einde. In de kwartfinales treft Fernandez de Zuidafrikaanse Elna Reinach. Sjesnokov, die achter elkaar de eerste acht games won, noemde zijn overwinning de belangrijkste uit zijn loopbaan tot nu toe. „Ik voel dat zo, omdat ik Mayotte op een snelle baan heb kunnen ver slaan. Ik ga nu een minuutje of twee rusten en dan denk ik, dat ik maar eens wat ga trainen", grapte hij na het marathonduel in uitste kend Engels tegen de verslagge- De Westduitse qualifier Sabine Auer weerstond vijf matchpoints en schakelde met 4-6,7-6(7-3),7-5 de als vierde geplaatste Hana Mand- likova in de erde ronde uit. De BUENOS AIRES - De techni sche commissie van de Internatio nale Basketbal Federatie is tevre den over de Argentijnse accommo daties die onderdak moeten bieden aan het wereldkampioenschap van 1990. De delegatie was vooral te spreken over het sportpaleis in Ro- sario. In de zalen van Buenos Aires, Mendoza, Cordoba, San Miguel de Tucuman, Posadas en Bahia Blan- ca moeten nog wat werkzaamhe den gedaan worden. Van den Berk went snel aan kwart-liters BERCHEM (ANP) - Motorcrosser John van den Berk lijkt de aanpas singsproblemen in de 250cc-klasse overwonnen te hebben. De Osse- naar, vorig seizoen nog wereld kampioen in de 125cc-klasse, legde gisteren bij de nationale kam pioenswedstrijden in Berchem twee keer beslag op de tweede plaats bij de kwart-liters. Gert-Jan van Doorn troefde hem beide ke ren af. In de 125cc-klasse maakt Dave Strijbos de hoge verwachtin gen nog niet geheel waar. In de eer ste manche werd de onttroonde wereldkampioen elfde. De tweede omloop won hij. In de halve-liter- klasse steekt Kees van der Ven ver boven zijn tegenstanders uit. De crosser uit Bakel won opnieuw twee manches en heeft in de titel strijd nog geen punt weggegeven. Van den Berk begint zich steeds meer thuis te voelen in de 250 cc- klasse. Twee weken geleden bleef hij in Gemert op twee vierde plaats steken. In Berchem liet hij zien de strijd met Van Doorn aan te kun nen. Van Doorn pakte, met Van den Berk in zijn kielzog, de winst in de eerste manche. Het duel kreeg in de tweede omloop een vervolg. Van Doom startte goed, maar Van den Berk werkte zich in enkele ronden op van de vierde naar de tweede plaats. Het enerverende ge vecht tussen de Brabanders werd uiteindelijk door Van Doorn ge- Dave Strijbos, die zijn wereldti tel in de 125cc vorig seizoen aan van den Berk moest afstaan, be haalde zijn eerste manche-zege. In de eerste omloop kwam de kop man van het Cagiva-team ten val, waardoor hij in de middenmoot be landde. Meer dan de elfde positie zat er niet in. De winst ging naar Ja cob Barth, die in de tweede reeks een goede positie in het dagklasse ment verspeelde door een lege ben zinetank. De coureur uit Doeti- chem kwam lopend over de streep. Strijbos hervond zijn ritme in de tweede manche, die hij moeiteloos naar zijn hand zette. Pedro Tragter handhaafde zijn leidende positie in de strijd om de nationale titel met twee derde plaatsen. Het rallyteam Henk Wester- beek/Cees Segaar heeft de eindstreep van de rally naar Am sterdam niet gehaald. Met een ko kende motor moesten de Voor schotenaren na zes klasse mentsproeven in Almere afhaken. voormalige Tsjechische, die thans voor Australië uitkomt, vond het idee dat zij in het nauw werd ge bracht door de nummer 284 van de ranglijst onverdraaglijk en vierde haar afscheid op nogal ongepaste wijze. De laatste bal van haar, was gemikt op één van de dames, die de lijnen beheerde. Even tevoren had zij bij het begin van de laatste game» een strafpunt gekregen omdat zij het racket tegen de grond had ge gooid. De woede van de 26-jarige speelster bekoelde ook in de kleed kamer niet. Zij wilde geen excuses maken. „Het spijt me niets. Het is ongelooflijk, dat zij die bal miste. Het was een belangrijk punt en ik kon het niet van me afzetten". De Australische kan een boete tege moet zien van minstens 250 dollar. „Ik versloeg mezelf', aldus Mandlikova, doelend op het feit, dat zij haar tegenstandster liet ont snappen. In de tweede set had zij bij 5-4 één en bij 6-5 niet minder dan vier matchpoints. Op het eer ste daarvan sloeg ze een dubbele fout. In de derde set gaf de vanaf de achterlijn 'opererende 21-jarige Westduitse een voorsprong van 4-2 uit handen. Toen het eenmaal 5-5 was, begaven de zenuwen van Mandlikova het. Ze reageerde zo overspannen op een twijfelachtige lijn-beslissing, dat zij haar service- beurt verknalde. Het wegwerpen van het racket kostte haar een strafpunt, waardoor Auer met een voorsprong van 15-0 Aan haar laatste service-beurt mocht begin- Beste Nederlandse ruiter bij Indoor Brabant DEN BOSCH (GPD) De tribunes bij Indoor Brabant in de Brabanthallen in Den Bosch stromen langzaam vol. De gewone toeschouwers zoeken, het kaartje in de knuist, hun harde zitplaats op. Ze hebben uitzicht op het kleurrijke parcours én de peperdure sponsorboxen: met smetteloos linnen gedekte tafeltjes nauwlettend in de gaten gehouden door in sneeuwwit gehulde obers, die na de kleinste knip met de vingers toesnellen om de glazen te vullen. Ze hebben het nog rustig want dit publiek verwaardigt zich later te komen, hoewel voor een sponsorbox niet zelden meer moet wor den neergeteld dan de prijs van het automobiel dat aan de winnaar van de World Cup springwed- strijd wordt uitgereikt. Zondagochtend om tien over negen uur snelt Fred Fransen in de motre gen naar de Leidse ijshal om aan het laatste onderdeel van de winter- triathlon (schaatsen) te beginnen. (foto Loek Zuyderduin) Dat chique publiek komt vooral om zaken te doen, relaties te ont vangen en te imponeren in een geldverslindende vicieuze cirkel. Henk Nooren zegt Indoor Brabant niet om commerciële redenen te bezoeken, maar slechts als bonds coach bij te wonen. Daarom ook volgt zijn spiedende blik, nog voor dat alle plaatsen bezet zijn, combi naties die bij het begin van het avondprogramma ambitieus bal ken van hun plaats stoten. Eén keer becommentarieert hij zo n fout met een krachtterm, die niet bij zijn imago van uiterlijke onbe rispelijkheid past. Dat gebeurt wanneer de ruiter voor wie hij is ge komen, Jan Tops, een misser maakt. Tops, zo weten insiders te mel den, staat bij Nooren in hoog aan zien en hij moet zowat alle hinder nissen omver werpen wil hij de tocht naar Seoul niet meemaken. DEN BOSCH (ANP) - De 22e edi tie van het internationale con cours hippique Indoor Brabant in Den Bosch heeft over vier da gen in totaal 47.000 bezoekers ge trokken. Dat is een nieuw record. Voor vijf sessies waren de Bra banthallen, met een capaciteit van 5500 personen, uitverkocht. Ook dat was nog nimmer in het bestaan van het evenement voor gekomen. John Whitaker loopt de kans, dat hij tijdens de Olympische Spelen van Seoul niet over zijn toppaard Milton kan beschik ken. De eigenaars van het paard, de ouders van de enkele jaren ge leden overleden amazone Caro- line Bradley, zijn in een slepend conflict gewikkeld met de Britse Hippische Bond. "Voorlopig is besloten Milton niet voor Seoul beschikbaar te stellen", aldus de 32-jarige Whitaker. "Het is te ho pen, dat het nog op tijd in orde komt. Want met Milton maak ik een goede kans op een Olympi sche medaille." De puissance blijkt bij de deelnemers steeds minder ani mo te kunnen opwekken. Met grote moeite slaagden de organi satoren van Indoor Brabant er in uiteindelijk tien ruiters te bewe gen hun paarden zaterdagavond in te zetten voor het voor de toe schouwers spectaculaire 'hoog springen' over de muur. Daarbij was uiteraard de Luxemburger Jurgen Kenn, de winnaar van de twee voorgaande jaren, die uit sluitend vanwege zijn puissance- verleden een startbewijs had ge kregen. Het risico van veel afval lers in een vroeg stadium en een anti-climax was levensgroot aan wezig. Dat viel alleszins omdat er toch een vierde 1 met de muur op 2,25 meter pas moest komen orr aan te wijzen. Kenn kon zijn trio zeges niet volmaken door een fout op de muur met de in Neder land gefokte, bont getekende Ne- koma. De Zwitser Markus Fuchs bedwong met Puschkin het ge vaarte wel. Die ontknoping werd de Nederlandse televisiekijkers onthouden. Na de derde barrage werd de uitzending afgesloten met de mededeling, dat er regle mentair geen vierde barrage meer mogelijk was zodat Fuchs en Kenn de eerste prijs moesten delen.... LEIDEN Je kunt nog zo spor tief zijn, maar als je op zondag morgen al om 7.00 uur in de starthouding staat moet er iets bijzonders aan de hand zijn. Zeker als je het met 99 anderen niet laat bij een stukje hardlo pen, maar daarna op de fiets stapt om de ochtend met schaat sen te besluiten. Wat het 100 man sterke rennersvéld bij de ijshal bijeenbracht was dan ook niets minder dan de eerste win tertriathlon van Leiden. door Tim Brouwer de Koning "Alleen het weer hadden ze beter moeten regelen, voor de rest was de organisatie per fect". Veteraan Jan Versteegen vertolkte de algemene opinie van de deelnemers, nadat hij gisterochtend rond kwart voor tien zijn 10 kilometer hardlo pen, 45 kilometer fietsen en 100 rondjes schaatsen achter de rug had. Hij klappertandde dan ook niet zozeer van vermoeid heid, als wel van de kou en de nattigheid. Over het vroege aanvangs- tijdstip repte de snelste van alle veteranen overigens in het ge heel niet. Triatleten zijn wat dat betreft wel wat gewend. En de organisatoren hadden nu eenmaal behalve met eventuele verkeersdrukte ook nog te ma ken met de schaatswedstrijd die om 12.00 uur in de Leidse ijshal op het programma stond. Daar door moest het sluitingstijdstip van de triathlon op 11.30 uur worden bevaald. Al lang voordat de laatste schaatsers de baan hadden ver laten konden Pim Breebaart en Erik van Kordelaar tevreden terugzien op de uitvoering van hun in december ontsproten idee. De 22-jarige Van Korde laar, afgestudeerd sportleraar, had al een verklaring voor het succes bedacht: "Het scheelt na tuurlijk dat wij zoveel praktijk ervaring hebben. Wij weten pre cies wat bij zo'n evenement wél en niet mogelijk is. Ik verheug me nu al op volgend jaar. Mis schien organiseren we in de tus sentijd ook nog iets. Een skeeler wedstrijd op 3 oktober, dat lijkt me wel wat". Hoe goed alles ook was gere geld met duidelijke bewegwij zering, voldoende rondentel- lers, goede kleedruimte en der gelijke), sommige deelnemers slaagden er toch nog in zichzelf in de nesten te werken. Tijdens het omkleden in de naast de ijs hal gelegen Sweris-school wa ren de krachttermen niet van de r snelt Fred Fransen lucht als een vermoeide triatleet zijn schoenen of fietshelm niet onmiddellijk kon vinden. De trouwe begeleiders, eveneens 100 in aantal, die een deel van hun nachtrust hadden opgeof ferd, hadden het daarbij soms - te verduren. Erbarmelijk Zo'n wedstrijd van meer dan 2 112 uur voor 100 deelnemers onder slechte weersomstandig heden herbergt onvermijdelijk een portie 'klein leed' in zich. Zo werd de Leidse atleet Michel Ja cobs, die zich wekenlang als een monnik op de uithoudingsproef had voorbereid, uitgerekend aan de vooravond van de win tertriathlon ziek. Het resultaat van een nachtelijke braakpar- tij was een erbarmelijk slechte fietstocht, die hem een half uur meer kostte dan normaal. Stad genoot John van Haarlem pres teerde zelf met een twaalfde plaats weliswaar goed, maar kwam met het verhaal op de proppen van een concurrent die liefst twee lekke banden te ver werken kreeg. Als mij dat zou zijn overkomen, dan was ik er net als hij subiet mee gestopt". De al wat oudere Kees War merdam toonde daarentegen volop karakter door na een on gelukkige val met de fiets ("Op dat laatste bruggetje wilde ik nog even aanzetten") met zwaar gehavende duimen toch de ijzers onder te binden. "Ik bloedde als een rund, kijk maar in mijn schaatseri". Een overbo dige tip van de doorbijter, want waar hij had gestaan was het ijs rood van kleur. Werk aan de winkel voor de EHBO, maar de prestatie, het volbrengen van de gevraagde afstanden, had hij in elk geval geleverd. Op datzelfde spekgladde bruggetje was in een eerder sta dium Mart Moraal onderuit ge gaan. De als favoriet gestarte ambtenaar uit Oegstgeest ver speelde daarmee kostbare se conden, maar was reëel genoeg om zijn nederlaag tegeii de jon ge Roland de Graaf niet alleen daaraan op te hangen. "Ik ben nu eenmaal een eeuwige twee de, een soort Joop Zoetemelk", verzuchtte de 32-jarige triatleet terwijl hij zijn koude voeten uit zijn schaatsen peuterde. "Maar eerlijk is eerlijk: die jongen is geweldig sterk. Succes Om te laten zien dat een triathlon behalve 'klein leed' ook groot succes kan opleveren volgt hier het verhaal van de winnaar. Roland de Graaf een 17-jarige MTS-leerling uit Kou dekerk, stond (tot opluchting van Moraal) aanvankelijk niet eens op de startlijst, maar profi teerde van de afwezigheid van de als 17e geplaatse Renè Ver geer. "Omdat ik vorige week al aan de uithoudingsvierkamp in Den Haag had deelgenomen en vanavond de districtskam pioenschappen nog moet rij den, had ik mij niet ingeschre ven voor deze triathlon", ver klaarde De Graaf na zijn in drukwekkende overwinning. "Nu ik hier toch heb meege daan, moet ik vanmiddag maar even een dutje doen met het oog op vanavond". Hij zei dat met hetzelfde ge mak waarmee hij op de fiets en op de schaats zijn concurrenten van zich afschudde. "Hij reed als een speer", herinnerde de als eerste op de fiets vertrokken Versteegen zich nog haar scherp. In de ijshal konden de talrijke andere belangstellen den met eigen ogen aanschou wen hoe de prachtig diep zitten de Koudekerker zijn tegenstre vers dubbelde. "Een toonbeeld van regelmaat: steeds drie ron den per minuut", wist de hem toegewezen rondentéller na af loop te melden. Toen de veelbelovende triathleet zijn krachtproef al had geleverd, moesten nog heel wat anderen het ijs betreden. Veteranen en ook enkele vrou wen (van wie Ellen van Toot de snelste was) maakten er hun ei gen wedstrijd van. Niet ieder een gleed overigens even ge makkelijk over de speciaal ge prepareerde piste. Leidenaar Henny de Kok bijvoorbeeld moest met lede ogen aanzien- dat menig schaatser hem keer op keer lapte. "Ik oefen veel te weinig. Dat merk ik vooral aan mijn rug. Ik kon onderweg bij na niet meer overeind komen". Anderen daarentegen liepen al ruimschoots voor de prijsuit reiking rond alsof ze alleen maar een ochtendwandelinge tje hadden gemaakt. "Hier word ik niet moe van, alleen maar erg koud", zwakte de doorgewinterde duursporter Versteegen (42) zijn prestatie enigszins af. "Aanvankelijk ging daardoor het schaatsen (op welk onderdeel hij slechts de elfde tijd realiseerde red.) ook slecht. Maar ja, die sport beoe fen ik pas een jaar of negen. Daar mag je dan ook niet teveel van verwachten". Nooren zegt het genuanceerder Hij heeft veel vertrouwen in de ge routineerde ruiter. "Tops heeft nieuw materiaal en daarmee komt hij voor het eerst aan de start". Op de slotdag van Indoor Brabant blijkt het optimisme van de bonds coach niet misplaatst. Tops, die tij dens de laatste wedstrijd van het Europese circuit om de wereldbe ker met Doreen verrassend derde werd, hoort bij de selectie. Een selectie waarin Nooren heel wat tijd investeert. Eens per drie weken komen ze bijeen. "Daar leer ik", zegt topruiter Rob Ehrens, "heel veel van. Nooren wijst je op dingen, die je jezelf aangeleerd hebt. Foutjes die er ongemerkt in geslopen zijn haalt hij er uit". De springruiter-equipe voor de Olym piade is nog niet zeker van uitzen ding ("We moeten vormbewijs le veren", stelt Nooren), vast staat dat bij definitieve kwalificatie van een team Rob Ehrens en Wout Jan van der Schans eind september naar de andere kant van de aardbol reizen Voor de andere drie (twee en een reserve) plaatsen heeft Nooren zes kandidaten: naast Tops zijn dat Dion van Groesen, Albert Voorn, Wiljan Laarakkers. Bert Romp en Toon Holtus. Materiaal Met het oog op Seoul heeft Nooren wel al geprobeerd het bes te materiaal voor de beste ruiters te krijgen. Zo zorgde hij er voor dat Albert Voorn, algemeen be schouwd als een groot talent met helaas niet het beste materiaal, het paard Winnepec onder zich kreeg. "Dat paard heeft het vroeger goed gedaan en zou het nu weer kunnen worden", zegt hij. Op Oscar Drum (het "tweede" paard van Ehrens) wilde Nooren ook een andere rui ter zien. Welke? "Dat zegt ik niet", vertelt hij, want zijn opzet werd ge dwarsboomd. De eigenaar van Os car wees Holtus aan, een ruiter die weliswaar bij de voorselectie van Nooren zit maar door de bonds coach als 'te weinig ervaren' wordt betiteld. Hij had, dat is duidelijk, andere plannen met (Olympic) Oscar Drum. Het paard staat onder con tract bij de stichting Nederlands Olymiade Paard. Dat heeft slechts één paard in eigendom (Sunrise). De andere viervoeters die Olympic voor hun naam hebben staan, zijn via een contractje aan het NOP ge bonden: een overeenkomst met de eigenaar dat hij het dier niet voor de Zomerspelen naar het buiten land verkoopt en zo de olympische aspiraties van Nederland een nek slag toebrengt. Een bejubeld initia tief dat niet het optimale resultaat heeft zo lang de eigenaar zelf zijn ruiter kan aanwijzen. Nooren: "Dat is het recht van de eigenaar, al gebeurt bijna alles in samenspraak met mij. Maar als een eigenaar een andere visie heeft ben ik machteloos. Nee, daar stoor ik me niet aan. Als ik in die situatie zat zou ik waarschijnlijk hetzelfde doen. Het grote voordeel van het Nederlands Olympiade Paard is dat we het materiaal in eigen land houden. Verder hebben we op dit moment acht uitstekende ruiters in Nederland, zodat je kunt zeggen dat het goed gaat met de springsport. Of dat straks in Seoul ook tot uiting komt in de medailles zul je mij natuurlijk niet noren zeg gen." Derde plaats Action Skoatter RECKLINGHAUSEN (ANP) - De vijfjarige merrie Action Skoatter met Appie Bosscha op de sulky is gisteren derde geworden in de Gro te Prijs van Recklinghausen. De winst ging naar de Zweedse hengst Mack the Knife met Stig Johans son. Tweede werd de Franse mer rie Querdowa gereden door Jean René Cougeon. Een grote schare aanhangers was het Nederlands paard van het jaar naar het Ruhr-gebied gevolgd. Ac tion Skoatter nam het daar op te gen elf dravers uit vijf landen. De Duitse had de lieveling van vooral het Friese publiek tot favoriet ge maakt. Action Skoatter kon dat echter tot grote teleurstelling van de supporters niet waarmaken. De "vliegende Friezin" nam zoals ge woonlijk onmiddellijk na de start in rap tempo de leiding. Ze zou die tot zo'n honderd meter voor de streep behouden. Daar maakte Mack the Knife een eind aan alle il lusies. Ook Querdowa kwam nog voorbij. De derde plaats leverde 12.000 Mark op. Pikeur Bosscha was na afloop toch niet ontevreden: Verslagen worden door Mack is geen schan de. De koers komt voor Action Skoatter eigenlijk nog te vroeg. Wat verder in het seizoen wordt ze scherper. Ze kreeg nu eigenlijk voor het eerst een harde koers. In Nederland is dat nog nooit ge beurd." Mede-eigenaar Eelke Kruis werd overigens voortdurend belaagd door managers van ver schillende banen in Duitsland en Zweden. Harde afspraken zijn er niet gemaakt, maar dat Action Skoater in de loop van het jaar veel vuldig de grens zal over gaan, is wel zeker.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21