Schaatsfans zeggen het met bloemen Getergde Van Kempen heeft langste adem Kristiansen toont zich hittebestendig Degenploeg toont vormbehoud Al) Krook treedt in dienst van schaatsbond Geen wereldrecords, maar wel veel ijspret in Thialf MAANDAG 2! MAART 1988 SPORT PAGINA 15 ADELAIDE (Rtr) De Noorse 32ste veijaardag viert, een klasse kampioene Ingrid Kristiansen apart. Ze finishte in 48 minuten 23 heeft gisteren in Adelaide de we- seconden; bijna twee minuten voor reldtitel op de weg over vijftien ki- de 23-jarige Chinese Xiuting Wang, lometer veroverd. In de zon en de die als enige van de andere 76 inge- hitte - 35 graden in de schaduw - schreven vrouwen het spoor van de was Kristiansen, die vandaag haar Noorse enigszins kon volgen. Kris- tiansen verbleef al geruime tijd in Australië. Na twee wedstrijden rige maand in Japan ging zij niet naar Europa terug, maar trok naar Falls Greek, waar zij zich op grote hoogte voorbereidde op het evene ment in Adelaide. Al na de eerste kilometers vertoonde zij zich voor in in het veld. „Dat was ook mijn plan", vertelde ze. „Ik wilde de eer ste paar kilometer met de eerste groep meegaan en dan proberen het tempo zoveel mogelijk te hand haven. Dat lukte goed, al kwam Kristiansen niet in de buurt van haar eigen recordtijd op de 15 km van 47 minuten 17 seconden. Schermers kunnen met voorbereiding op Spelen beginnen HEERENVEEN (GPD) Ab Krook treedt komend seizoen defi nitief in dienst van de KNSB. Het is nog niet bekend of Krook, die tot China, dat op het gebied van de lan en met augustus nog als trainer- ge afstand bij de vrouwen hard coach in dienst is van de Westduit- vooruitgaat. Door de warmte haal- se schaatsbond, de kernploeg voor den zeventien loopsters de finish de vrouwen of mannen onder zijn niet. De aan de omstandigheden hoede zal krijgen. Daarover zal, gewende Australische atletes kon volgens BCK-voorzitter Dick van den zich niet onderscheiden. Het Zanten, nog overleg worden ge- Australische team kwam als elfde voerd met de leden van de kern- binnen, waarbij Coral Farr op- ploegen. Krook is door de KNSB in prin cipe aangenomen voor een periode van vier jaar, tot en met de volgen de Olympische Spelen in Albertvil- le. In samenwerking met de KNSB heeft hij naast zijn halfjaarlijkse be zigheden als ijstrainer een betrek king gevonden in de transportwe reld. Met de komst van de 43-jarige Krook, die eerder, tot en met de Olympische Spelen van Lake Pla cid (1980) enkele seizoenen de vrouwenkernploeg onder zijn hoe de had, is in elk geval een van de vacatures binnen de trainersstaf van de KNSB opgevuld. Die zijn ontstaan door het vertrek van man- nentrainer Henk Gemser en de trai ner van de vrouwenkernploeg, Eg- bert van 't Oever. Laatstgenoemde HEERENVEEN (GPD) Een uitgelaten sfeertje in de Thialfhal, waar gezellighed geen zal óa binnen de KNSB weer tijd kende, maar waar records utbleven. Toch was er niemand die daar om maalde. Daar voor werd het schaatsseizoen '87-'88 te feestelijk uitgeluid. Een paar dagen na de happe ning van het ijsgala veranderde de schaatstempel het afgelopen weekeinde andermaal in een carnavalscentrum, waar sport en feest vloeiend in elkaar overgingen. WEST-BERLIJN (ANP) De Ne- derlandse degenploeg, die door het NOC kandidaat is gesteld voor de Olympische Spelen van Seoul, heeft bij internationale scherm- wedstrijden in West-Berlijn het ge vraagde vormbehoud getoond. Te danken was dat vooral aan Hage naar Stephane Ganeff, die als eer ste de finale inging. Bij de laatste acht kwam Ganeff opnieuw de Zuidkoreaan Yon Kwon Jee tegen, die hij eerder had verslagen. In de directe eliminatie bij de laatste acht slaagde Ganeff, die vorig jaar de Nederlandse na tionaliteit aannam na als Belg al twee Olympische Spelen te hebben meegemaakt, daar niet nogmaals in. De bij zaal Kardolus in Zoeter- meer opgegroeide schermer ver loor met 12-13 en eindigde daar door als vijfde. Tot grote opluch ting overigens van Thomas Gerull, die daardoor de confrontatie met Ganeff ontliep en om de eerste prijs op de loper verscheen tegen zijn land- en clubgenoot Alexander Pusch. Daar eindigde de over macht van Gerull, die het laatste toernooi om de Airborne-trophy in Arnhem op zijn naam bracht. Pusch, in 1976 al Olympisch kam pioen op degen, zegevierde met 10- 1. In de strijd om de derde plaats versloeg Jee de Zweed Peter Vankv met 10-6. Van de overige Nederlandse deelnemers kwam Arwin Kardolus het verst. De Zoetermeerder haal de het tableau tfan de laatste 32, maar verloor van regerend wereld kampioen Volker Fischer met 8-10. Zijn broer Olaf presteerde ook naar behoren. Hij schaarde zich bij de beste 48, maar kon door een been blessure zijn laatste twee partijen niet afwerken. Michiel Driessen, niet helemaal fit, en de jonge Arn hemmer Paul Besselink werden in de eerste ronde uitgeschakeld. „We hadden afgesproken met het NOC dat het halen van 3300 punten bij vijf toernooien vormbe houd zou betekenen", vertelde KNAS-voorzitter en ploegleider Bert van der Flier. „We hebben nu na vier evenementen al 3460 pun ten. Het laatste toernooi is dus ei genlijk niet meer van belang. De Olympische voorbereiding kan nu met een gerust hart beginnen. In de zomer doen we nog mee aan inter nationale wedstrijden in Luxem burg en Zweden, omdat de Spelen zo laat zijn. Het schermseizoen ein digt in mei en we willen de groep voor september nog graag een paar keer bij een toernooi bij elkaar heb ben." Vijfde zege Toinba 'la Boinba' AARE (AFP) Alberto Tomba heeft zaterdag zijn vijfde overwinning in de strijd om de wereldbeker slalom behaald. De Italiaanse skiër bleef in Aare (Zweden) de verrassende Amerikaan Felix McGrath en de Oosten rijker Günther Mader voor. Tomba, die zich al voor de Winterspelen in Calgary had verzekerd van de wereldbeker in deze discipline, dankte zijn zege aan een snelle tweede omloop. Hij passeerde de 62 poortjes in 51,51 seconden. Met die tijd maakte ,1a Bomba' zijn in het eerste deel van de wedstrijd opgelopen achterstand ruimschoots goed. De eerste race werd gewonnen door de Oostenrijker Bernhard Gstein, die in de tweede manche zijn kans op de overwinning door een val ver speelde. Ingmar Stenmark kon zijn uitstekende positie uit de eerste om loop (2e) niet vasthouden. In het tweede gedeelte verloor de oud-wereld kampioen veel tijd. In het eindklassement zakte de Zweed naar de vijfde plaats. Voor Tomba kwam de overwinning als een complete verrassing. „De scherpte is na het succes in Calgary verdwenen. Ik ben vermoeid van het reizen. De piste verkeerde echter in een uitstekende conditie. Dat heeft aan het succes bijgedragen", luidde de reactie van de Italiaanse ster op zijn zege. gaan richten op de planning en c ganisatie rond de kernploegen. „Het vertrek van Henk Gemser echt definitief', zei Dick van Zan ten ten overvloede. „Zijn motieven Olympische revanchewedstrijden om nu te stoppen zijn zo sterk, dat bleek achteraf een wat te preten- het bijna onbeschoft van ons zou tieuze naam voor de wedstrijden, zijn om nog te proberen hem over Aan het eind van een slopend te halen om té blijven." record zouden worden uitbetaald, bleven echter in de kas. Eén man bleek in Heerenveen nog wel op revanche belust. Leo De KNSB houdt de mogelijk- de aanwezige toppers de revanche heid dat de Oostduitse vrouwen- gevoelens te hebben bekoeld. Dat trainer Rainer Mund wordt aange- bleek al uit de deelnemerslijst van trokken nog steeds open. „Maar het evenement. Terwijl de KNSB het zou op dit moment onverstan- had aangekondigd dat men zou dig zijn mededelingen te doen over proberen de eerste tien van de ver- de stand van zaken", aldus Van schillende olympische afstanden Zanten. naar Heerenveen te lokken, i bleek de schaatsmoeheid van Visser, die zich op de vijf kilometer Calgary op 35m honderdsten het goud door de neus geboord zag worden door Tomas Gustafson, op 37.40 bracht. Boelsma, met ter won een grieperige Jens Uwe Mey weliswaar, maar hij slaagde er niet in onder de 37 seconden te dui ken: 37.06. Met 37.47 bewees Men- no Boelsma terug te zijn op het ni veau van begin december, toen hij zijn persoonlijk record in Calgary Overigens liet Yvonne van Gen- uiteindelijk kreeg enige genoegdoening. In e op het scherpst van de snede uitge vochten direct duel bleek Visser nu, net even sterker: 6.45.77 om 6.46.07. De beide matadoren bleven minderheid in hun race steeds iets boven het nip de afgelopen week weten de daarvan bereid te komen, kans op de komst van Mund op 'nul Zo moest zaterdag zelfs B-junior procent' te schatten. Zij baseerde Rintje Ritsma, die alleen nog maar die mening op gespiekken met de droomt van Olympiades, in actie Oostduitser. Vertrekkend coach komen om het startveld nog enige verwerken Henk Gemser zette eveneens body te geven. Met een persoonlijk vraagtekens bij de komst van record op de vijf kilometer verdien- Mund, zij het om andere redenen, de hij daarmee overigens wel 2500 „Met alle respect voor de persoon gulden. Net als elf anderen die een Mund, zou ik het een deklassering persoonlijk record verbeterden, sen V vinden van de Nederlandse waardoor 32.500 gulden moest wor- schaatssport, met al zijn organisa- den uitgekeerd (inclusief de pre- tievermogen en kennis, als de be- mies voor de winnaars van de ver- geleiding van een van de teams schillende afstanden), wordt overgelaten aan een buiten- De grootste winnaar in Heeren veen heette toch de KNSB, want over de twee dagen passeerden im mers wel 25.000 betalende toe schouwers de kassa's en de 5000 en 1500 gulden die voor respektieve- lijk een wereldrecord of een baan- wereldrecordschema van Geir Karlstad, die op dat moment op cruiseschip in de Caraïbische Zee zijn Olympische kater zat te Vergissing Was het vijf-kilometer-gevecht tus- i Gustafson het spor- lometer nog r 1.15.56 op de door Andrè Hoffmann (1.14.38) gewonnen kilometer ook de beste Nederlander, greep giste ren de kans zijn bankrekening te spekken. Net als Jan Ykema startte hij op de 1500 meter, waarop beide sprinters voor het eerst in hun car rière onder de twee minuten doken en dus 2500 gulden rijker werden. Vochtigheid Hoewel het er gisteren even op leek dat de ijscondities van dien aard r wellicht op de tien ki- dingen stonden tieve hoogtepunt van de eerste dag, te gebeuren, bleek de vochtig- gisteren trok Anne Jan Portijk de heidsgraad in de hal toch te hoog lander", aldus Gemser. De komende weken zullen er nog besprekingen volgen tussen de KNSB en Tjaart Kloosterboer, over het voortzetten van diens werk zaamheden als conditietrainer. Gemser volgt schaatsen op afstand HEERENVEEN (ANP) Henk Gemser is bereid op termijn terug te ke ren in dienst van de KNSB. De bondscoach, die vier jaar lang de kern ploeg van allrounders heeft geleid, kan zich het leven zonder schaatsen maar moeilijk voorstellen. „Als ik terugkeer, dan is het zeker niet als voor zitter van de KNSB. Mijn hart ligt op de ijsvloer." Gemser sprak die bereidheid uit na afloop van de record wedstrijden in Heerenveen. De ClOS-docent is voornemens het schaatsen op de voet te blijven volgen. Gemser beklemtoonde dat er de laatste jaren te weinig is gedaan met de kritiek, die hij op de KNSB heeft geventileerd. „Te weinig mensen hebben te veel taken", vatte de scheidende bondscoach het pro bleem samen. Volgens Gemser werken de recente successen, met name die van Yvonne van Gennip, als een bliksemafleider voor de (trainers- )problemen waarmee de KNSB worstelt. 1.54.60, de tweede tijd ooit door een woensdag in Zuid-Laren moet mei- Nederlander gereden na het natio- den als soldaat Kemkers, kwam uit naai record van 1.53.88 van Hein Vergeer, liet hij op de schaatsmijl Tomas Gustafson en Olympisch kampioen Andrè Hoffmann achter zich. Het excuus van Hoffmann, dat zijn seizoen zo lang was ge weest, gold in minstens zo sterke mate voor Portijk. Bij het scheiden van de markt wreef Portijk zo de keuzeheren van het NOC nogmaals onder de neus hoezeer zij zich hebben vergist door hem niet naar Calgary te stu ren. Portijk stond daar overigens al niet eens meer bij stil. Met de tra nen in de ogen nam hij de massale huldeblijken en tientallen bossen record aan te scherpen: 14.35.31. op 14.17.72, waarna Tomas Gustaf son wraak nam op Leo Visser voor zijn nederlaag van zaterdag. Andermaal in een direct duel was een tempoversnelling van de Zweed, op driekwart van de race, Visser te machtig. Gustafson won, in 14.15.14, tegen 14.18.28 voor Vis ser. „Na vijf kilometer begon de baan aan te slaan, daardoor werd het zwaar", verklaarde Visser. Aan komend kernploeglid Ben van de Burg nam op de langste afstand nog wel even de gelegenheid te baat om, als enige, zijn persoonlijk De in de bloemen gezette Christa Rothenburger deelt handtekeningen uit nadat ze tijdens het 'carnavalsfeest' in Thialf de wereldbeker op de 500 meter heeft veroverd (foto anp> bloemen van het publiek in ont vangst. Zaterdag viel de opening Het ijsfeest eindigde met grote afscheidsparade, waarin K Kania, Egbert van 't Oever revanchewedstrijden, ook al door Henk Gemser zich nog zijn jullie de wereldkampioenen van de afgelopen vier jaar en van de komende tien seizoenen", dankte Henk Gemser de toeschouwers voor hun positieve bijdrage. Dat was terecht. Want terwijl in veel an dere sporten het gemor over de te genvallende sportieve prestaties en ontbrekende vedetten niet van de lucht zou zijn, en menigeen zich bekocht zou voelen, was daar in Heerenveen na afloop geen sprake van. In Thialf wenste het publiek de idolen slechts zijn dankbaar heid te tonen voor een mooi schaatsseizoen. De bloemenhande laren in Heerenveen kunnen er van meepraten. Laan wint vijftiende halve marathon van Noordwij kerhout NOORDWIJKERHOUT Jan Laan heeft gisteren de vijftiende halve marathon van Noordwijker- hout op zijn naam geschreven. Hiermee toonde de NSL-atleet aan dat hij een serieuze kanshebber is voor de Zilveren molenloop die over twee weken in Rijpwetering zal worden gehouden. Als tweede eindigde Theo Alkemade (NSL) en als derde Wout Duindam (AV Rijnsoever). Al na twee kilometer onstond er een kopgroep van drie man, ge vormd door Jan Laan, Theo Alke made en Wout Duindam. Hierach ter onstond er een groep onder lei ding van Gé van Veen (Bataven). Na vijf kilometer besloot Alkema de te versnellen hetgeen de doodsteek voor Duindam beteken de. Laan en Alkemade die samen aan kop overbleven losten elkaar op het zeer winderige en heuvel achtige, maar droge parcours goed af. Duindam, die tussen het leiden de duo en achtervolgende groep bleef lopen, had niet de kracht om nog terug te komen. Vanaf de vijf tiende kilometer met een forse te genwind langs de Leidse vaart kwam Alkemade in de problemen zodat Laan al het kopwerk alleen moest doen. Laan voelde er niets voor om Alkemade naar de streep te bren gen om vervolgens in de sprint ge klopt te worden zodat hq met nog ruim een kilometer voor de boeg zelf demarreerde. Alkemade had geen passend antwoord zodat Laan met een voorsprong van 9 secon den de wedstrijd winnend afsloot in een tijd van 1.10,27. Na afloop verklaarde Laan wel teveden over de uitslag, maar niet over zijn tijd te zijn. "Ik liep niet lekker en had geen macht in mijn benen zodat ik op een tegenvallen de eindtijd uitkwam. Als ik een kans wil maken om de Zilverenmo- lenloop te winnen dan moet ik ze ker zes minuten sneller lopen. Maar ik heb nog twee weken om aan mijn snelheid te werken", al dus Laan. Bij de Veteranen 1 ging de zege naar Martin Hoogenboom in 1.14,49 terwijl Willem ravensber- gen (Bat) zegevierde bij de Vetera nen 2 in 1.16,42. JAN BROUWER DE KONING Edward Hagen(rechts) en Michael Hadschieff leiden de dans van het marathon-peloton (foto ANP» DEN HAAG (GPD) Een getergde Richard van Kempen perste zaterdag in de finale van de derde World Cup-marathon nog één keer alles uit het ranke lijf. De nummer één van het ma rathonseizoen was tijdens de in ternationale toegift op de Haagse Uthof gebrand op de winst, die hij in de boeiende finale van een saaie race ook inderdaad boekte. Van Kempen sprintte vlak voor Yep Kramer en Michael Hadschieff als eerste over de fi nish en dacht daar een aardig ge vulde envelop voor te krijgen. Maar dat viel dus tegen, want or ganisator Klaas Verweij had voor de nummers één, twee en drie een compact disc-speler ter waarde van duizend gulden klaarstaan. Een fooitje in verge lijking met de zesduizend gulden die was uitgetrokken om de all round wereldkampioen Eric Flaim aan de start te krijgen. Het "gesmijt met startgeld" was Van Kempen een doorn in het oog geweest en had bij hem het vermoeden gewekt dat ook de prijzenpot wel eens flink ge vuld zou kunnen zijn. Inderdaad was dat het geval, maar de ver deelsleutel die geldschieter Ver weij en de zijnen hadden gevon den, leverde semi-prof Van Kem pen slechts een schijntje op. "Maar hij moet niet zeuren", vond mede-organisator Ron Couwenhoven, "want hij heeft het hele jaar door bijna voor niets gereden, dus zou hij gewoon blij mogen zijn dat hij een keer een aardig prijsje heeft mogen mee pikken". Dat Van Kempen en zijn collega's uit het marathonpe loton met een scheef oog naar de buitenlandse vedetten hadden gekeken, kon Couwenhoven zich wel een beetje voorstellen. "Maar als we die jongens geen startgeld hadden geboden, wa ren ze niet gekomen en was er geen internationale marathon geweest", probeerde Couwenho ven de ergernis weg te nemen. "De marathonrijders moeten be seffen dat ook zij in de toekomst moeten investeren. Het wordt tijd dat het tot de grijze brij van de heren doordringt dat het geld kost om een internationale mara thon van de grond te krijgen". Zeker als daar zo weinig pu bliek op afkomt als zaterdag. toen er nauwelijks 1000 toe schouwers rond het ijs zaten en stonden en dat terwijl er zo'n 4000 bezoekers nodig waren op uit de kosten te komen. Een val se start dus van de World Cup- strijd die nog dit jaar een vervolg krijgt als Verweij er in slaagt vijf of zes wedstrijden op de interna- tionle kalender te krijgen. De Zuidhollandse caravanverkoper is nog niet zo zeker van de mede werking van het KNSB-bestuur dat hem flink in de wielen heeft gereden door de Olympische re vanchewedstrijden in Heeren veen naar het afgelopen week einde te Verschuiven. "Dat kost te ons een hoop publiek en de te levisie die dus voor Heerenveen koos", treurde de initiatiefnemer van de internationale marathon. Die kende zaterdag een redelij ke buitenlandse inbreng, maar van de Amerikanen (Flaim stap te al halverwege uit), Russen en Oostenrijkers kon alleen Had schieff het tempo bijbenen. De tweevoudige medaillewinnaar van Calgary liet niet alleen de nieuweling in het marathonpelo ton, Hein Vergeer en de afzwaai ende veteraan Jos Niesten achter zich, maar reed zich ook in de prijzen. Met een derde plaats voldeed de populaire Oostenrijker ruim schoots aan de verwachtingen en het leverde hem een uitnodiging op om straks mee te doen aan de cyclus van vijf of zes World Cup marathons die voor de aanvang van het baanseizoen moeten worden verreden. Of Hadschieff aan die uitnodiging gehoor zal geven, hangt af van de bereid heid van de organisatoren om het aantal rondjes per marathon drastisch te verkleinen. Op De Uithof werden zaterdag in plaats van de gebruikelijke honderd, tachtig ronden ge draaid, maar dat vindt Had schieff nog te lang. "Een combi natie van marathon- en allround- schaatsen is alleen mogelijk als de marathon wordt terugge bracht naar zeventig ronden. An ders wordt het gewoon te zwaar", liet Hadschieff na de prijsuitrei king hijgend weten. "Ik vond het heel leuk vanmiddag, maar ik heb er wel keer flink aan moeten trekken". Zoals in de slotfase toen hij in zijn eentje een gat moest dichtrij den, een extra inspanning die hem kansloos maakte tegen Van Kempen. De sprint-expert uit De Hoef was vol lof over Hadschieff en hoopt de Oostenrijker aan het eind van het jaar terug te zien tij dens de World Cup-cyclus. "Want het is heel leuk om eens tegen andere jongens te rijden. Daarom spreken die World Cup plannen ons enorm aan. Boven dien is buitenlandse deelname interessant, niet alleen voor ons zelf, maar ook voor onze spon sors. Ik hoop van harte dat Ver weij in zijn opzet slaagt, maar zesduizend gulden startgeld be talen voor iemand die het halver wege voor gezien, vind ik echt belachelijk. Het is dat wij daar pas op het laatste moment van op de hoogte waren gekomen an ders hadden we echt gezamen lijk geprotesteerd. Want ze kun nen nu wel stellen dat er zonder buitenlanders geen internationa le marathon zou zijn, maar zon der Nederlanders komt er na tuurlijk helemaal niets van te recht". JAAP VISSER

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15