PORT on is nog niet versleten r<- ;po0Rrrv Het kan niet op voor Yvonne van Gennip. Spelbos: 'Het is afgelopen' Droom gaat in vervulling Na 'grote schoonmaak tussen de oren' MAANDAG 21 MAART 1988 PAGINA 13 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD WAALWIJK (GPD) - Voor Peter Bosz komt Oranje als een donder slag bij heldere hemel. De 24-jarige middenvelder van RKC beleeft zijn uitverkiezing als de verwezenlij king van een jongensdroom. „Dit is niet te geloven. Dé verras sing kwam feitelijk donderdag avond. toen ik hoorde dat ik met Addick Koot op de reservelijst stond. Ik maak er geen geheim van dat ik in stilte hoopte, dat iemand geblesseerd zou raken". Die wens ging in vervulling, omdat Ronald Spelbos met een gekwetste knie af viel. Bosz. sinds Jan Klijnjan (destijds van DFC en later Sparta) de eerste speler uit de eerste divisie opgeroe pen voor Oranje, rekent er niet op dat hij woensdagavond op Wem bley meespeelt tegen Engeland. „Ik ben de laatste van de zestien, dus maak ik me weinig illusies. Ik ben allang blij dat ik dit mee mag maken. Echt, ik kan er nog niet bij". Topclub De uitverkiezing voor Oranje komt voor de Waalwijker precies- op tijd. Bosz maakt er geen geheim van dat hij weg wil bij RKC. Het liefst naar een topclub. „Eerlijk ge zegd heb ik niet nagedacht over de zakelijke voordelen van deze selec tie", merkt hij op, „maar toch, ik zal er natuurlijk niet slechter van wor den". Nog voordat Michels hem don derdagavond op de reservelijst plaatste, had Feyenoord reeds een - gesprek met de middenvelder ge had. „Ik mag het een positief ge sprek noemen", vertelt Bosz. „Feyenoord wil me voor drie sei zoenen inlijven. De club spreekt me enorm aan. Het is natuurlijk af wachten wat er van de grote plan nen bij Feyenoord terecht komt. Daarom zal ik na komende woens dag, wanneer we opnieuw rond de tafel gaan zitten, niet direct ja of nee zeggen. Maar de kans dat ik volgend seizoen in de Kuip speel, schat ik redelijk hoog in. Er wordt in Nederland gesproken over de top-twee, maar voor mij is het altijd nog de top drie. Gezien de plannen èn de rijke historie is Feyenoord nog steeds een topclub". Financieel is Peter Bosz, die on langs enige internationale ervaring opdeed met de olympische selectie in het duel met Italië, een koopje. Hij kan bij RKC weg voor 25.000 gulden. Hoogtepunt Peter Bosz beschouwt zijn stek bij Michels' keurkorps als een hoogtepunt in zijn carrière. Maar hij gelooft niet dat dit de eerste aan zet is naar internationale faam, die eventueel een vervolg krijgt tijdens de EK in Westduitsland. „Je moet realist zijn", stelt hij, „aan de EK denk ik niet. Ik geloof dat ik daar ook niet bij zal zijn. Nu ben ik num mer zestien. Maar als straks Spel bos, Rijkaard, van Basten, van Tig- gelen, Erwin Koeman en Lankhaar erbij komen, dan behoor ik niet meer bij de twintig'die naar de EK gaan". Peter Bosz maakte tot nu toe een merkwaardige carrière mee. Zijn betaalde loopbaan begon bij Vites se, waar hij zich als een karakter- voetballer manifesteerde onder, lei ding van Leen Looyen. De oefen- meester werd vier jaar geleden uit Arnhem weggejaagd en vervangen door ex-Feyenoordtrainer Cle mens Westerhof. Een man waar mee Bosz het totaal niet kon vin den. Het hoofdstuk Bosz leek toen af gesloten. De ClOS-student ver dween bij de Apeldoornse derde klasser AGOW in de anonimiteit. De speler zelf was echter overtuigd van zijn kwaliteiten. Hij leende geld bij zijn familie en kocht zich voor een bedrag van 25.000 gulden vrij bij Vitesse. Leen Looyen, in middels trainer bij RKC, kreeg er lucht van en zorgde ervoor dat Bosz in de Langstraat verscheen, onder de conditie dat hij na drie jaar voor dezelfde 25 mille naar een andere club zou kunnen vertrek ken. Een regeling, waarvan dus nu. Feyenoord lijkt te profiteren. De 'Masters' SANREMO (GPD) - Na het ter ziele gaan van het Super Presti- ge-klassement, is er voor de in ternationale wielerprofs een nieuwe competitie in het leven geroepen. Initiatienemer hier van is de Italiaan Giorgio Galeffi. Zijn geesteskind wordt 'World Bike Master' genoemd. In totaal is er een prijzenpot van 320.00 gulden beschikbaar, na afloop van dit seizoen te verdelen door de 15 beste renners. Punten zijn te verdienen in allp grote klassie kers en etappewedstrijden. De Amstel Goldrace 'is de enige Ne derlandse koers die voor de 'World Bike Master' meetelt Lintje en record tot besluit HEERENVEEN (GPD) - Het kan niet op met Yvonne van Gennip. Nadat ze Galgary al gekroond was tot ijskoningin van Haarlem en schaatsprinses van Nederland, mag ze zich sinds zaterdagmid dag ook ridder in de orde van Oranje Nassau noemen. Van Gennip reageerde, nadat staatssecretaris Dees het bij die 'titel' behorende lintje had opgespeld, op haar eigen - inmiddels bekende - wijze. „Ik weet eerlijk gezegd niet, wat het inhoudt, ridder in de orde van Oranje Nassau, maar ik vind het wel komisch. Het klinkt duur". Hoewel Van Gennip niet mee mocht doen in de finaleraces van de World Cup, omdat ze door haar blessureperikelen geen kans had gekregen om zich voor de eindstrijd te plaatsen, was ze onge wild ook in het slotweekeinde van AMSTERDAM (GPD) Ro nald Spelbos zal nog maximaal drie wedstrijdèn voor Ajax spelen en dan is het zo goed ais zeker over. Na, zoals hij dat zelf gistermiddag noemde, rijp be raad heeft de 33-jarige verde diger besloten zich voorlopig uit het topvoetbal terug te trekken. Met de afmelding voor Engeland— Nederland, woens dag op Wembley, weet Spelbos Zich ook kansloos voor het Eu ropees kampioenschap. Alleen op uitdrukkelijk verzoek van Ajax is de Heer hugo waar der, die vier seizoenen in Amster damse dienst is, bereid dit sei zoen nóg drie wedstrijden te spelen: de beide halve finales tegen het Frapse Olympiqne Marseille en eventueel de daaropvolgende finale. Eén instabieleknie een 'souvenir' uit de wedstrijd te gen PEC Zwolle op 1 april 1987 heeft een forse streep ge haald door de afscheidstournee van Ronald Spelbos. Met het Europees kampioenschap én de Europa Cup voor bekerhouders wilde hij een punt achter zijn lange loopbaan zetten. Die hoogtepunten worden hem nu ontzegd. Ruim een week gele den zaterdags voor Den Bosch-Ajax zakte Spelbos voor de derde keer door de rechterknie. Een operatie aan de kruisbanden, zoals de Hil- versumse chirurg Hermans voorstelde, zou de voetballer zes maanden buitenspel zet ten: op zijn leeftijd te lang om daarna weer op jacht te gaan naar het topvoetbal. Na het drama tegen Young Boys be sloot de international zich over te geven. „Het heeft geen zin meer". Spelbos bracht de jobstijding gistermiddag alsof het om een mededeling van strikt huishou delijke aard handelde. Nuch ter: „Als ik niet voorop kan gaan in de strijd, niet voluit kan gaan in de duels, kan ik beter stoppen. Ik heb de laatste we ken steeds met pijn gespeeld. Ik meed de duels, durfde ze niet aan té gaan. Uit angst voor die blessure. Ik heb na mijn blessure nooit meer mijn oude niveau gebaald: voelde dat ik steeds meer moeite kreeg met topvoetbal. Dat vrat aan me. Ik werd ontzettend humeurig. Het gaat om het gevoel waar mee je het veld op stapt. Als ik me niet honderd procent voel, speel ik liever niet. Kijk naar die wedstrijd tegen Young Boys. Dat was echt ontstellend slecht. Ik speelde alleen op verzoek van de technische lei ding. Een anti-climax, ik weet het, maar ik heb echt geen zin om verder te sukkelen". Hoe lang, is nog onzeker. Inte rim-trainer Barry Hulshoff liet gisteren weten een beroep op Spelbos te zullen doen voor de beide halve finales van de Eu ropa Cup. De voorstopper is daar in principe best voor te porren. „Maar dan moet ik me wel goed voelen, anders begin ik er niet aan". Een terugkeer wil Spelbos nog niet helemaal uitsluiten. „Maar ik hou er nu toch écht re kening mee dat het is afgelo pen", zegt hij. „Het heeft me ontzettend veel moeite gekost deze beslissing te nemen. Met het EK en de halve finales voor de deur is dat natuurlijk wel lo gisch. Nadat Michels zijn selec tie voor Engeland békend had gemaakt, heb ik nog even ge dacht alles uit de kast te halen. Maar het bleek zinloos. Ik heb dat nog met Michels besproken. Voor Oranje en voor Ajax moet je honderd procent fit zijn. Dat kan ik niet meer geven. Ik neem nu rust. En wat er daarna allemaal gaat gebeuren, dat zie ik Wel". het schaatsseizoen de ster. De WC- finale bij de dames miste door het ontbreken van Van Gennip en de zieke Kania, Ehrig en Zange (alleen zondag present) allure. Maar Van Gennip wist het uitverkochte Thi- alf toch op de banken te krijgen. Om haar gezicht te laten zien deed Van Gennip in een speciaal bij nummer een aanval op het wereld record op de incourante 10.000 m. Grietje Mulder mocht zich drie da gen 's werelds beste noemen om deze voor vrouwen ongebruikelij ke afstand. Eenzaam In een uiterst regelmatige race haalde Van Gennip zaterdag onge veer 31 seconden af van Mulder's tijd en bracht het nieuwe record op 15.25,25 minuten. De 23-jarige Haarlemse reed in het eerste ge deelte van haar eenzame rit rondjes van net beneden de 37 seconden aaneen. In de tweede 5 km lagen de rondetijden net boven de 37-grens. Met haar tijd is Van Gennip nu on geveer net zo snel als de Noorse oud-stayer Fred Anton Maier, die precies 20 jaar geleden het man nen-wereldrecord op de 10 km in handen had. „Ik was tevreden, dat ik zo'n vlak schema kon handhaven. Ik had nog nooit een 10 km van mijn leven gereden. Mijn richttijd was 15.40 maar het ging veel harder. Ik stond van mezelf te kijken. Onderweg had ik tijd genoeg om aan andere dingen te denken. Ik dwaalde met mijn gedachten af naar bijvoor beeld de zomertrainingen, toen ik SANREMO (GPD) - Als eerste kwam hij vrijdagmiddag in Milaan zijn rugnummer afhalen en als eerste bereikte hij een dag later Sanremo. Aldus bewees Laurent Fignon dat de eersten niet altijd de laatsten zijn. De Franse wielrenner spotte in de 'Primavera' met alle prognoses. Zijn naam werd geen enkele keer in de prognoses opgevoerd. Sterker nog: toen Fignon zich voor de Italiaanse topklassieker meldde, werd hij door omstanders' achter zijn rug be- schamperd. „Moetje Fignon zien zeg, die ziet er niet uit", werd er alom gegniffeld. Nu stond de studentikoos gebrilde Parijzenaar al langer dan vandaag bekend als een der meest exentrie- ke èxemplaren in het peloton, maar aan de vooravond van Milaan - Sanremo viel de vaste volgerska ravaan de schellen van de ogen. Fignon die gelijk een ballerina zijn lange haren strak achterover had gekamd en in een paardestaart had samengebundeld; dat was geen ge zicht. Hippie Er werden ook meteen conclu sies aan die haardracht verbonden. „Die is niet meer goed met zijn vak bezig", heette het. Immers, het pro totype van een goed gesoigneerde coureur gaat met een kort geknipte haardoos door het wielerleven. En zeker niet met het uiterlijk van een overjarige hippie. De 'horizonta len' dié Fignon op basis van zijn uitstraling afschreven, zijn zater dagmiddag op de Corso Cavallotti van een koude kermis thuisgeko- De tweevoudige Tourwinnaar ('83 en '84) maakte op indrukwek kende wijze duidelijk dat hij nog niet moet worden afgeschreven als vedette. Het is echter nog te vroeg om te stellen dat Fignon (27) weer geheel de oude is. Het winnen van Milaan - Sanremo is uiteraard een knap staaltje werk, maar niet ge noeg. Daarvoor zijn meer triomfen van kaliber nodig. Na zijn triomtocht door de Itali aanse bloemenrivièra kan de con currentie echter de borst alvast nat maken. Als Fignon tenminste op zijn woord geloofd moet worden. „Ik voel dat het weer in orde komt met mij", deelde Fignon zijn op dringerige gehoor in Sanremo la chend mee. Waarom dan wel? Om dat er 'tussen zijn oren' een grote schoonmaak is gehouden. Fignon: „Na mijn operaties (knie en achille spees - red.) waren mijn benen wel weer goed, maar psychisch wilde het niet vlotten. Dat kwam ook om dat ik mij, samen met ploegleider Cyrille Guimard, teveel met de ploeg bemoeide. Ik voelde me een soort manager, met alle sores van dien". Mager Hoewel hjj afgelopen seizoen nog tien keer zegevierend over de eindstreep kwam, was deze oogst voor zijn doen toch mager. In de Tour kon hij namens sponsor Sys- teme U niet meedoen aan het grote spel en moest hij het doen met een troostprijs, een triomf in het ski oord La Plagne. Fignon kwam tij dens een overdenking in de winter maanden en een lange vakantie in Thailand óók tot de conclusie dat het allemaal niet overhield. Waarna hij zijn ploegleider Guimard mee deelde dat hij zich voortaan niet meer met ploegbesoignes wenste in te laten. SANREMO (GPD) Een maand lang waren de Italianen door de journalistiek van top tot teen opgewarmd voor de wielerklassieker Milaan-San remo» Op het moment echter, dat de 79e editie van de 'Prima vera' werd verreden, gaven de media niet thuis. De tifosi za ten zaterdagmiddag vergeefs voor de tv te wachten op beel den uit de koers. Een plotselin ge staking van journalisten deed de geplande tv-reportage niet doorgaan. De RAI gaf al leen beelden door aan de Euro visie, zodat geïnteresseerde wielernaties hun publiek wel konden bedienen. Laurent Fignon is zo blij alsl terug', zou hij later zeggen Recentelijk heeft Fignon zich nog slechts één doel voor ogen ge steld: terug naar de top. Zijn trai ningsijver, nooit zijn sterkste punt, is ongekend groot geworden. „Ik maak nu trainingsdagen van acht, negen uur. In Parijs - Nice heb ik weer leren fietsen. Ik heb erg aan vallend gereden en dat ging prima. Het enige dat me niet lukte was het winnen van een etappe. Zo'n suc ces doet een ploeg goed en daar wa ren we ook aan toe, want het afgelo pen jaar waren er veel twijfels gere zen. Een kopman is ervoor om die weg te nemen". In Parijs-Nice werkte Fignon aan de vorm voor de 'Primavera'. De voorbereiding werd vorige week woensdag afgesloten met een trai- ningsrit van 200 kilometer achter ook niet de derny. Om snelheid en souples- druk gemaakt om de leegloop se te kweken. En zaterdag, vóór de I équipe". Het geruchtma- start op het Milanese Dom-plein, de broers Ma- wist Fignon het zeker: ze zouden goede huize moeten komen om Fignon: „Ik heb bij kende vertrek diot, Gayant, Biondi Gayant de grote concurrent (Toshiba) hem te kloppen. Fignon slechts voor kennisge- De inschatting bleek juist. Nadat de traditionele marathon-ontsnap ping, dit keer na 40 kilometer opge zet door de Nederlander Manders, de Italiaan Elli, de Belg Cavallo en de Deen Carlsen, op de Cipressa (275 km), was geneutraliseerd, sloop Fignon naar de frontlijn. Ravijn Daar was op dat moment zijn ploegmaat Thierry Marie actief, in gezelschap van zijn landgenoot Bruno Cornillet en de Italiaan En rico Galleschi. Hun haastige spoed liep echter niet goed af. Tijdens de afdaling vlogen de drie een voor een uit de bocht. Hun voorbeeld werd gevolgd door enkele achter volgers, van wie er eentje als door een catapult gelanceerd buitenge woon spectaculair het ravijn in dook. De ravage op de Cipressa vorm de de inleiding van een spetteren de finale, waarin nagenoeg alle top pers (op Saronni en Argentin na) el kaar het vuur na aan de schenen legden. Als zo vaak wierp vervol gens de Poggio, een van die punti ge rotsen langs de kustlijn tussen Genua en Sanremo, zich als tijdens duurlopen Leo Visser pro beerde bij te houden", aldus Van Gennip die door haar record 5000 gulden rijker werd. Nu het voor haar succesvolle schaatsjaar ten einde is, hoopt Van Gennip eindelijk wat rust en tijd voor bezinning te krijgen. Maar de komende dagen staat haar nog veel plichtplegingen te wachten, zoals het ophalen van vuilnis, hetgeen ze in het tv-programma 'Wedden dat...' beloofd had. Van Gennip: „Ik had gehoopt meteen op vakan tie te kunnen gaan, maar ik heb nog teveel afspraken, waardoor ik pas op z'n vroegst a.s. donderdag weg kan. Daar baal ik wel van. Ik ben er een beetje bang voor dat ik voortaan geleefd ga worden door anderen. Ik hoop dat ik het een beetje kan sturen in de toekomst. Ik zal moeten oppassen, anders kan ik niet meer doen waar ik zelf zin in heb. Het moet niet te gek worden, anders ga ik over de kop. Iedereen wil wat van me. Mijn me ning schijnt plotseling heel belang rijk te zijn, terwijl ik ook maar een gewoon mens ben. Ik word nu steeds herkend op straat. Dat is nog wel leuk, maar ik kan me voor stellen, dat er een tijd komt, dat ik er een sik van krijg". Breuk Van Gennip zal slechts van een korte vakantie (in Egypte) kunnen genieten, omdat ze op 5 april con tact op moet nemen met de ortho pedisch chirurg Hermans. Deze zal dan de datum bepalen waarop Van Gennip aan haar pols, waarin een breukje zit, geopereerd wordt. Van Gennip had eerder onder het mes gewild, maar dat was door de va kantie van Hermans niet mogelijk. Van Gennip: „Er moet een stukje bot uit mijn bekken in mijn pols in gebracht worden. Daarna gaat er voor een week of acht a negen gips omheen. Ik ben er dus wel een tijd je zoet mee. Mijn voorbereiding op het nieuwe seizoen zal er wellicht onder te lijden hebben. Maar ik ben toch van plan om het nieuwe jaar anders aan te pakken. Minder dwangmatig. Ik wil wat nieuwe dingen en een andere opbouw uit proberen. Misschien ga ik in de zo mer in Galgary schaatsen. Ik heb nieuwe impulsen nodig, anders stomp ik af'. Met welke trainer ze het liefst het nieuwe schaatsseizoen ingaat is be kend Kloosterboer maar ge zien zijn sléchte verhouding met de KNSB lijkt een nieuwe samenwer king tussen de Heerenvener en de Haarlemse uit den boze. Klooster boer: „In de huidige situatie peins ik er niet over om verder te gaan met de bond". Van Gennip wilde daarop en op de mogelijke aanstel ling van Ab Krook als damescoach geen commentaar geven. „Ik ga eerst op vakantie. Als ik terug ben zal ik zeker mijn mening geven, maar nu houd ik mij liever op de vlakte". scherprechter op. Zeven scheidden zich hier onder aanvoe ring van Gert-Jan Theunisse af. Mee in zijn wiel gingen plpegge- noot Adrie van der Poel, Sean Kel ly, Rolf Gölz, Erich Machler, Mau- rizio Fondriest en Laurent Fignon. Niet veel later trok Fignon ten aanval. De Italiaanse coming-man Fondriest was de enige die op Fig- non's uitval een antwoord klaar had. In de laatste meters legde Fig non, bogend op zijn routine, Fon driest zijn wil op. Een handgebaar van de Fransman was voldoende om de prille Italiaanse prof (23) de koppositie voor de beslissende sprint op te dringen. Luttele secon den later sloeg Fignon toe. Fondriest gaf later toe dat hy zich simpel in de luren had laten leggen. „Heel dom van mij, ik had nooit op dat wenken van Fignon in moeten gaan. Ik deed het echter klakkeloos, zonder ook maar een moment na te denken. Aan de an dere kant, als ik niet had overgeno men waren we misschien nog te ruggepakt. Maar dit overkomt me natuurlyk geen tweede keer". MAANDAG 19.25-20.00 Ned 1De Hoogste Versnel ling: met nieuws en informatie over auto's en autosport. 20.15-20.50 BRT 2: Extra Time. 20.28-21.20 Ned 1: Alternatieve Elfste dentocht: verslag van de alternatieve elf stedentocht die op 5 maart op het Kalla- vesimeer rondom de Finse stad Kuopio werd verreden. 22.35-23.35 SCH: Monday Night Foot ball. DINSDAG 10.00-10.30 SCH: Tennis that Counts: tennislessen. 14.30-15.00 SKY: Motorsports News. 15 40-16 00 BBC 2: Under sa.l - Galway Hookers: zeilmagazme.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13