te theoretisch' 'Verdeling huisartsenpraktijken veel Gemeente trekt miljoen uit voor aanleg parkjes LEIDSCH m DAGBLAD Vice-voorzitter Van Velzen van Leidse Huisartsen Vereniging: Langs Witte Singel en op Stadshulpwerf SCHILDER- VAKMANSCHAP SINDS 1902 Huizen moeten garage aan het oog onttrekken District zamelt 12.500 gulden in voor Ijshal ZATERDAG 19 MAART 1988 LEIDEN - "Ik vind het prachtig hoe de gemeente met een passertje cirkeltjes met een straal van zeshonderd meter om de wijken van Leiden heeft getekend. Maar er is toch wel iets meer dan een meetkundige afweging nodig om te bepalen waar een huisarts zich moet vestigen". Dokter R. van Velzen is huisarts in de gemeente Leiderdorp. Daarnaast is hij vice-voorzitter van de Leidse Huisartsen Ver eniging en voorzitter van de Vestigings Advies Commissie voor huisartsen in de regio Leiden. Van Velzen heeft het een en ander aan te tekenen bij de concept-nota die de gemeente Leiden kort geleden uitgaf over het vestigingsbeleid van huis artsen. terwoude in aanmerking komen. "De gemeente eigent zich die plaatsen blijkbaar zomaar toe. Het is helemaal niet zeker dat beide praktijken in Leiden wor den gevestigd. Daarover zal ook de Vestigings Advies Commissie zich moeten uitspreken. Die moet overigens sowieso worden gehoord voor er beslissingen op het gebied van praktijkvestiging of prakt ij kom vang worden geno men". Van Velzen vindt dat de gemeente Leiden zich niet ge noeg heeft verdiept in de situatie zoals die nu is en in de mogelijk heden die er zijn om te verande ren. "Het is niet zo vreemd dat de verdeling van de praktijken is zoals die is. Er moet niet verge ten worden dat een huis waar een arts moet wonen én praktijk moet houden een flinke opper vlakte moet hebben. Voor alleen een praktijk is een ruimte nodig van toch zeker 60 a 70 vierkante meter. Daar moet dan nog de wo ning zelf bij. Huizen van die om vang staan in de Burgemeesters- en Professorenwijk. Dus het ligt voor de hand dat een huisarts zich daar vestigt". "In wijken met te weinig huis artsen die de gemeente in de nota noemt, staan geen huizen die aan die voorwaarden voldoen. Het ligt dus echt niet aan de onwil van de huisartsen dat ze daar niet gaan zitten. De gemeente moet naast zo'n spreidingsplan de mo gelijkheden creëren voor huis artsenpraktijken. Dat doet ze niet. Ik noem dat tegenstrijdig beleid". De Leiderdorpse huisarts Van Velzen vindt dat de gemeente Leiden te weinig rekening heeft gehóuden met een aantal andere factoren die i invloed zijn op de vestiging van huisartsen in de stad. «oto whn Dijkn door Willeke Heijkoop "Het is natuurlijk prima dat de gemeente zeggenschap heeft over waar een huisartsenpraktijk moet komen en hoe groot die kan zijn. Mijn bezwaar tegen deze no ta is dat er slechts puur theore tisch is gedacht. Wat de gemeen te wil strookt absoluut niet met de mogelijkheden die er worden geschapen". In de nota geeft de gemeente Leiden onder meer aan waar een tekort en waar een overschot aan huisartsen is in de stad. Ze con stateert dat in de Burgemeesters- en Professorenwijk praktijken te veel zijn, terwijl in bijvoorbeeld de Merenwijk, de Stationsbuurt en De Kooi een tekort aan huis artsen is. Om tot die conclusie te komen werd gekeken naar het aantal in woners in de verschillende wij ken. Dat getal werd dan vergele ken met het vastgestelde gemid delde aantal patiënten per huis arts. Andere factoren die mee-, speelden waren het aantal oude ren in een wijk, het aantal kinde ren en de bereikbaarheid van de huisarts. Vestiging Met die gegevens in de hand werd gesteld dat er op andere plaatsen in de stad huisartsen praktijken moeten komen. Bo vendien blijkt er, gekeken naai het aantal inwoners, voor twee huisartsen de mogelijkheid te bestaan in de stad een praktijk te vestigen. Van Velzen wijst erop dat de twee open plaatsen over de hele regio Leiden moeten worden verdeeld. Dat betekent dat ook Leiderdorp, Oegstgeest en Zoe- Argumenten Om te illustreren dat de huisart sen zelf niet onwillig zijn zich op de gewenste plaatsen te vestigen noemt Van Velzen een voor beeld. "Een tijd geleden was er volgens de gemeente Leiden in de wijk Roomburg behoefte aan een huisartsenpraktijk. Daar was een oververtegenwoordiging van bejaarden en geen huisarts in de omgeving. Ruim een half jaar is een arts daar bezig ge weest ruimte te vinden voor wo ning èn praktijk. Uiteindelijk kwam er een flatje vrij met wei nig ruimte en bovendien was er geen lift. Bejaarden konden de arts dus nog niet makkelijk be reiken. Volgens mij moet de ge meente ervoor zorgen dat die ruimte en bereikbaarheid er wèl is. Dan wil een arts zich best daar vestigen". Een ander gevolg van het spreidingsplan is volgens Van Velzen dat het onvermijdelijk is dat praktijk en woning van een arts ver uit elkaar liggen. "Voor de arts zelf is dat misschien niet zo'n probleem. Voor de patiën ten wel. Zo kan het nameljk in de weekeinden voorkomen dat ie mand die een arts nodig heeft van het ene donkere pand naar het andere loopt omdat er geen huisarts bij woont die kan vertel len wie er dat weekeinde dienst heeft". De Vestigings Advies Com missie had al vóór het uitkomen van de gemeentenota zelf een rapport geschreven over de ves tiging van nieuwe huisartsen. Zij is daarbij niet alleen van geogra fische gegevens uitgegaan, maar heeft ook gekeken naar geschik te panden voor een praktijk. De straal van 600 meter die de ge meente aanhoudt bij de bereik baarheid van een arts, wordt door de commissie niet zo strikt gehanteerd. Wèl wordt gekeken of een praktijk met het openbaar vervoer goed is te bereiken, en of een arts binnen het kwartier bij een patiënt kan zijn. Voorkeur Van Velzen noemt het rapport van de commissie 'dynamischer' dan dat van de gemeente. "Het is ook belangrijk om je te realise ren dat mensen altijd nog zelf uit maken naar welke huisarts ze gaan. De mensen uit de wijken die de gemeente noemt hebben wel elders in de stad een arts. Komt er een nieuwe bij hen in de wijk, dan is het nog helemaal niet zeker dat de bewoners daar dan heen gaan. Ze hebben vaak al een band met hun huisarts opge bouwd en willen die niet zomaar opgeven". In de concept-nota van de ge meente spreekt de gemeente haar voorkeur uit voor de vesti ging van vooral vrouwelijke huisartsen. Ze vindt dat het aan tal vrouwelijke artsen in Leiden sterk is ondervertegenwoordigd. Van Velzen kan niet anders dan die constatering delen. Hij ver telt dat de Vestigings Advies Commissie het principe hanteert dat 'bij gelijke geschiktheid de voorkeur uit gaat naar een vrouw'. "Wij vinden het in aller eerste instantie belangrijk dat er een goede arts komt met wie goed is samen te werken. Als dat een vrouw is dan is dat helemaal prima. Die vrouwelijke artsen vinden het overigens zelf niet zo leuk om de voorkeur te krijgen. Zij willen liever op hun kwalitei ten als huisarts worden beoor deeld dan op hun geslacht". LEIDEN De gemeente wil dit jaar ongeveer een miljoen gulden uitttrekken voor de aanleg van een parkje op de plaats van de voorma lige Stadshulpwerf en het deel van het Rembrandtpark langs de Witte Singel. Voor haar plan hoopt de ge meente een subsidie te krijgen van de provincie van twee ton. De overige acht ton wil Leiden halen uit het stadsvernieuwings fonds en het investeringsfonds van civiele werken. De aanleg van de parkjes vloeit voort uit al langer be staande plannen van de gemeente om rond de binnenstad, en vooral langs de oude stadswallen, het groen weer in ere te herstellen. Het parkje op het terrein van de voormalige Stadshulpwerf, dat na aanleg als het Bleekerspark door het leven zal moeten gaan, komt te liggen langs de Oude Herengracht naast de begraafplaats Zijlpoort. De gemeente wil proberen om de historische elementen in de buurt waar onder de Zijlpoort met dit park zo veel mogelijk tot hun recht te laten komen. In het park zal on- ADVERTENTIE van muiden leiden bv Hoge Rijndijk 68-70 LEIDEN Tel; 071-122469/126741 der meer ook ruimte worden vrij gemaakt voor een groot speelveld en een speelruimte voor kleinere kinderen. Gedacht wordt verder om in de verdere toekomst de his torische valbrug achter de Zijl poort te herstellen en de Binnen vestgracht door te graven. Het parkje is in eerste instantie bestemd voor de bewoners van de Havenwijk en het Noordwerkwar- tier. De gemeente verwacht echter dat het ook een belangrijke functie te vervullen krijgt voor toeristen en bewoners uit andere delen van de stad. Van het Rembrandtpark is langs Leiden wil snel onderzoek naar vervuiling Narmstraat LEIDEN - Het gemeentebestuur heeft er bij de provincie op aange drongen op korte termijn een sane ringsonderzoek uit te voeren naar de vervuiling van het terrein Bleijs aan de Narmstraat. De voorlopige resultaten van een onderzoek naar de mate van verontreiniging heb ben uitgewezen dat het terrein van het voormalige chemische fa briekje vervuild is met chloorstof- fen. De gemeente sluit niet uit dat de vervuiling is doorgedrongen tot onder de naastgelegen woningen. Daarom is het volgens de gemeen te verstandig een saneringsonder zoek uit te voeren. Dit moet duide lijk maken op welke wijze de ver vuiling kan worden bestreden. De provincie heeft een dergelijk on derzoek niet opgenomen in haar programma voor 1988. het Galgewater inmiddels al een deel aangelegd. Het deel dat de ge meente nu onder handen wil ne men, is het stuk langs de Witte Sin gel. Behalve de verbetering van de oever bij het park en de aanleg van een gazon daar, is de gemeente ook van plan er een terras aan het water aan te leggen en wil zij de wandel route vanaf het Parkje De Put doortrekken. LEIDEN - De parkeergarage die projectontwikkelaar Erica Beheer bouwt op het Schuttersveld zal, vanuit de Marislaan gezien, aan het oog worden onttrokken door de bouw van 36 woningen. Dit blijkt uit het nieuwe bouw plan dat is ontworpen door archi tect A. Ganev. De garage zal circa 300 parkeerplaatsen bevatten die voornamelijk zijn bedoeld voor de werknemers van de kantoren op het Schuttersveld. In mei van het vorig jaar verleende de gemeente al een bouwvergunning voor de bouw van de parkeergarage. Bewo ners van de Maredijkbuurt maak- De tekening hierboven geeft een indruk van hoe de woningbouw aan de Marislaan er gaat uitzien. De woningen zullen de parkeergarage (rechts op de tekening gedeeltelijk zichtbaar) aan het oog ontrekken. ten toen bezwaar tegen het doodse aanzicht van de garage. Om aan de ze bezwaren tegemoet te komen zijn er woningen aan het plan toe gevoegd die de parkeergarage, met name voor bewoners van de Ma rislaan, aan het oog zal onttrekken Opdrachtgever van de woning bouw is de Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting. In het bouw plan zitten 28 driekamerapparte menten, bedoeld voor stellen, acht tweekamerappartementen. Het complex wordt vier bouwla gen hoog. Omdat de ligging van de garage iets anders wordt (een halve slag gedraaid) zal de bouwvergunning weer gedeeltelijk moeten worden gewijzigd. De bestemming wonen- /parkeren is ook niet in overeen stemming met het bestemmings plan waarin de grond is aangewe zen voor kantorenbouw. Op dinsdag -22 maart houdt de gemeente een informatie-avond over het bouwplan in het gebouw van de speeltuinvereniging Mare- dijk. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN Het disctrict Sassen- heim van de KNSB heeft gisteren met een schaatsmarathon 12.500 gulden ingezameld in en voor de Leidse IJshal. Aan dit evenenemt namen tussen de 500 en 600 schaat sers deel. Bestuurder H. Vergeer van het disctrict toonde zich tevre den met dit resultaat, al was hij wel enigszins teleurgesteld over het be drag dat met name de oudere recre atie-schaatsers bijeen gegaard had den. De opzet van de marathon was dat de deelnemers per afgelegde ronde een bedrag kregen van hun sponsors ten bate van de IJshal, die nog immer in een wankele finan ciële positie verkeert. Het district had stilletjes gehoopt op in totaal 1200 deelnemers en een opbrengst van 25.000 gulden. Een hoop die dus niet is uitgekomen. Volgens Vergeer heeft dat zeker niet gelegen aan de jeugd. De 450 jongeren die aan het evenement deelnamen zamelden in totaal 10.000 gulden in. Volgens Vergeer hebben daarentegen de oudere re creatie-schaatsers 'zich wat gemak kelijk van de zaak afgemaakt'. On danks alles noemt Vergeer de 12,5 mille een 'leuk bedrag' en een 'mooie opsteker' voor de IJshal. "En het blijft natuurlijk geweldig dat zoveel mensen geld overheb ben voor de IJshal". Waarvoor het geld precies zal worden besteed, is nog niet be kend. "Misschien voor het achter stallig onderhoud en misschien om de reserves van de hal aan te vul- len. Dat moeten we nog bekijken". Raad uur later voor protest LEIDEN De gemeenteraadsver gadering van maandag begint op verzoek van het Links Leiden- raadslid Van Lint niet om acht uur, maar om negen uur. Van Lint vroeg om het uur uitstel opdat ge meenteraadsleden kunnen deelne men aan de fakkeloptocht tegen apartheid, die maandag om acht uur begint. Van Lint heeft zijn mederaadsleden overigens opge roepen aan deze tocht mee te doen. STAD I.EIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9